Op Haarlemse zolder verrezen historische bouwwerken elder land kandidaat voor tweede atoom centrale De bloembollenhandel is dit jaar beslist niet gezond Merkwaardig stadje in twee jaar tijds uit de grond gestampt Een der drie ontsnapten uit Veenhuizen gepakt Begrafenis slachtoffers treinramp Brand in papierkelder van de NRC Kerkelijk Nieuws 3 Groningen komt voorlopig niet in aanmerking Kwekers moeten verliezen incasseren Ontzegging rijbevoegdheid Vier jaar wegens doodslag geëist tegen betonwerker die zijn zwager neerstak Bokser demonstreerde in rechtszaal enkele stoten Samenstelling burgerlijke gerechten Wijziging voorgesteld voor Haarlem nvet oE PER ZILVERZAKJE AG 14 AUGUSTUS 1957 O De heer K. H. Schmidtmann, Gedempte Oudegracht 148 rd. Haarlem, is een man, die niet helemaal tevreden is met een leventje in een super-gestroomlijnde we reld. Hij protesteert niet door middel van manifesten enzo, maar trekt zich op de zolderruimte van zijn woning terug, waar hij zich in zijn hobby kan uitleven. Die hobby is de bouw van een groot spoorweg complex, waar de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen een beetje jaloers op zou zijn. Maar de heer Schmidt mann toont zich niet alleen een spoorweg- deskundige-in-het-klein, hij is tevens ama- teur-stedebouwkundige. Alleen een spoorwegcomplex zou hem trouwens weinig moeilijkheden hebben op geleverd, daarom heeft hij ook een stad gebouwd. Rond het grote station heeft hij allerlei gebouwen laten verrijzen: moderne en historische. Die gebouwen maakte hij hoofdzakelijk van triplex. Twee jaar heeft de heer Schmidtmann met eenvoudig gereedschap aan zijn stad gewerkt en nu is het geheel klaar. Op een kunnen rijden. De treinen snellen door bergen en dalen, zelfs over de Rijn en door een bergtunnel. Als de heer Schmidtmann het treinenstelsel in werking zet, staat hij achter een schakelbord met knopjes. Daar een knopje voor de lampjes, 240 in totaal, hier knoppen voor de twintig wissels en voor de seinpalen. Lichtjes flikkeren zoe mend aan en uit. „Kijk, nu zet ik die trein daar in be weging. Ik draai deze knop om, nu rijdt die andere trein, met dit knopje zet ik 'm stop." Als de treinen op gang komen, den deren ze over bruggen, zeventien in totaal. „Dat is de Rijnbrug daar." De heer Schmidtmann is overigens niet zo tech nisch onderlegd, dat hij al die knopjes en draadjes geheel alleen op de juiste plaats heeft aangebracht. Daarbij heeft hij as sistentie gekregen van enige collega's. Wel heeft hij de stad ontworpen en ge bouwd, daarbij geassisteerd door zijn zoontje, die maar wat veel plezier in vaders hobby had. Dat stadje is het bezien ten volle waard, het bestaat, zowel uit een oud als nieuw stadsgedeelte, een industrie- Een van de drie mannen, die gisternacht •lit de strafinrichting Esserheem te Veen- huizen ontsnapt zijn, de achtentwintig jarige Rotterdammer S. C. V., is reeds Gistermiddag door de recherche gear ceerd. V., die een vonnis wegens een wfoverval uitzat, werd gepakt in de om geving van zijn woning in de Atjehstraat en Katendrecht. Een der twee andere voortvluchtigen, 'e 26-jarige H. P. J. uit Rotterdam, werd •nsdagochtend door een PTT-monteur in Vssen gesignaleerd, waar hij zich op een 'emesfiets uit de voeten maakte. Men leeft hem niet meer kunnen achterhalen. Nummer drie is de 29 jaar oude J. J. v. 3. uit Den Haag, die evenals de vorige wegens diefstal in Veenhuizen zat. Van hem ontbreekt tot nu toe elk spoor. Over de ontsnapping zelf is thans het volgende bekend geworden. Een der drie gedetineerden werkte overdag in een smederij, vanwaar hij waarschijnlijk enkele gereedschappen meegesmokkeld heeft naar het nachtverblijf Esserheem. Na de eerste controle heeft de man kans gezien, enkele sloten te forceren en zijn beide mede-gedetineerden te bevrijden. Langs een regenpijp zijn zij naar beneden gegleden, waarna zij de gracht doorwaad hebben. In de bossen aan de overkant hebben zij het extra stel kleren, dat zij uit het strafgesticht hadden meegenomen, aangetrokken en de natte kleren in de bossen achtergelaten. Ook deze werden pas later in de middag gevonden. Met een auto van een der gestichtsonderwijzers heeft het drietal daarna zijn vlucht voort gezet. De officier van Justitie te Assen, mr. C. W. baron van Dedem, en de directeur- generaal van het gevangeniswezen, mr. Lamers, hebben zich in Veenhuizen op de hoogte gesteld van de omstandigheden, waaronder de ontvluchting heeft plaats gevonden. De auto is nog niet terugge vonden. Vanmiddag zal in Eindhoven het stoffe lijk overschot van de heer K. Bruinsma, een der slachtoffers van de spoorweg ramp van maandagmorgen, ter aarde be steld worden op de algemeng begraafplaats aan de Eckartseweg. In Helmond is vanochtend een tweede slachtoffer, de heer J. A. P. van den Crom- menacker begraven. De Eindhovense politie heeft aan de 'amilie van de drie slachtoffers uit Am sterdam bericht gezonden, dat de stoffe lijke overschotten zijn vrijgegeven. Wan- ■er deze worden begraven, is nog niet 'kënd. De duinenrij op Texel wordt steeds smaller. Bij de stormen van 1953 en 1954 werd zeker vijftig meter duin weggeslagen. Bij de vuurtoren is men daarom begonnen met het aan brengen van een voetbekleding van asfaltbeton. Stevig ingekapseld ligt nu de vuurturen van Texel. De zee loopt voortaan vergeefs storm. (Luchtfoto Aero-foto Nederland) (Speciale berichtgeving) Kort nadat de editie van het Algemeen Dagblad, dat in het gebouw van de Nieuwe Rotterdamse Courant aan de Witte de Withstraat in Rotterdam wordt gedrukt, vanmorgen tegen vier uur de deur uit was, werd er in de papierkelder brand ontdekt. Dichte rookwolken dreven vanuit de kelder het gebouw binnen, waardoor de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. Brandweerlieden drongen met nevelstralen de kelder binnen, waar het bleek dat er een hoeveelheid oud papier in brand stond, maar ook waren er reeds vele rollen nieuw papier aangetast. Men wist echter te verhinderen, dat de brand zich uitbreidde naar de grote rotatiepers, die zijn basis in deze kelder heeft. Met man en macht werden bergen smeulend papier naar buiten gewerkt, waar zij werden gedoofd. Over de oorzaak van de brand valt nog niets te zeggen. Vermoed wordt dat in de papierkelder is gerookt, wat overigens ten strengste verboden is. De schade wordt op vele duizenden guldens geschat. Ned. Herv. kerk Beroepen te St. Maartensdijk J. Bakker te Giessendam; te Nieuw-Vennep-Abbenes H. Brons te Sleeuwijk. Aangenomen het beroep als industrie predikant J. Ris te Grote Lindt. Bedankt voor Uithuizen G. W. IJzerman te Blokzijl. Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te Rotterdam-Charlois A. R. Bosman te Ten Boer en N. Bruin te Be verwijk. Chr. Geref. kerken Beroepen te Bunschoten H. C. v. d. Ent te Werkendam. Geref. gemeenten Bedankt voor 'sGravenpolder W. Hage te Nunspeet. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Franeker mej. da. C. A. Of- ferhaus te Haren (Gron.). In een onlangs gehouden besloten zitting an de Provinciale Staten van Groningen ïeeft prof. ir. J. C. van Staveren betoogt lat in Groningen geen atoomcentrale zou moeten worden gebouwd. De hoog leraar betoogde dit naar aanleiding van "et plan tot de bouw van een nieuwe Hunze-centrale waaraan de Provinciale Staten hun goedkeuring moesten hechten. Vandaag is een samenvatting van deze rede verschenen. Hierin staat onder meer, dat de tweede atoomcentrale waarschijn lijk in Gelderland zal worden gebouwd. Dat de keus voor de eerste atoomcentrale op Geertruidenberg is gevallen, dankt dit stadje aan de de centrale ligging van zijn elektriciteitsnet. Wanneer de nieuwe atoomcentrale in Geertruidenberg is ver lazen, zal het mogelijk zijn, via koppel- leidingen het gehele land van stroom te voorzien. „Niet bij grote steden" °at de nieuwe Hunze-centrale in Gro- 'mgen geen atoomcentrale zou kunnen '•orden, ligt onder meer aan het feit, dat 'la stroombehoefte in deze provincie te Hein is. Hierdoor zou de nieuwe atoom- •entrale relatief klein moeten worden en kostprijs van de elektriciteit te duur. Dok voerde prof. Van Staveren onder meer aan, dat het plaatsen van een atoomcen trale op het terrein van een kolencentrale niet wenselijk is. De lucht rond een atoom centrale moet namelijk zo zuiver moge lijk zijn. Een derde punt, dat hij aanroerde, (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De prijzenlijsten van de bloembollen- veilingen bieden voor de ingewijden vele interessante gegevens over het ver loop van de handel. Volgens onze hui dige ecnomische begrippen is het met die handel volkomen fout: verliezen aan de zijde der kwekers en kansen op gro te winsten aan exporteurszijde. De rege ling van de binnenlandse en de buiten landse minimum-prijzen blijkt op niets te zijn uitgelopen. Een ongelukkige sa menloop van vele omstandigheden heeft alle goede bedoelingen te niet ge daan. Voor de kwekers is het daarbij onprettig, dat de minister van Financiën in mei de teeltbewijzen als vermogen is gaan beschouwen, waardoor de kwekers op papier vele miljoenen rijker zijn ge worden. De handel zal de kwekerij thans vermoedelijk maar niet op pa pier vele miljoenen armer laten wor den. De exporteurs zijn echter ook niet ge heel gelukkig met de huidige situatie. Want doordat de tulpen zo uitstekend ge groeid zijn geheel tegen de verwach tingen in komen ook zij, de exporteurs, met onverkoopbare of in prijs gezakte overschotten te zitten. Het is namelijk ge woonte geworden in het voorjaar, als de bollen nog in de grond zitten, de opbreng sten reeds te verkopen. Men doet. dit al als de eerste rapporten of orders van de reizigers uit het buitenland zijn gekomen en men ongeveer kan vermoeden, hoe groot de vraag in het buitenland is. Als de op ervaring berustende schattingen juist blij ken te zijn, zal zeker een redelijke winst worden gemaakt. Maar dit jaar is dit niet zo. De opbrengst aan bollen is groot en de prijzen zijn intussen gezakt. Intussen ziet de exporteur zijn voorraad groter worden dan hij ooit zal kunnen verwerken. Hij zal zijn overschotten dus op de markt brengen en er veel lagere prijzen voor ont vangen dan hij heeft moeten betalen. Daardoor wordt zijn hoge winst op de buitenlandse markt gedrukt. Wie waagt Natuurlijk zijn er anderen, die het gok je hebben gewaagd en niet hebben gekocht in het voorjaar. Zij waren van mening, dat er voldoende bollen zouden worden ge rooid en ze hebben gelijk gekregen. Met opgewekt gemoed bezoeken zij de veiling, want elke koop is voor hen winst. Veel winst misschien. Ze zitten op fluweel, want door het systeem van de minimumexport prijzen is het niet mogelijk zeer lage offer tes te verzenden, zodat ze niets van hun concurrenten te vrezen hebben Men heeft lage naoffertes altijd be schouwd als onrustbrengers onder de bui tenlandse afnemers. Zeer terecht overi gens, maar nu kunnen de bollenkwekers er weer de dupe van worden. Om de pijn was dat het water, waarmee de atoom- voor hen te verzachten zullen de expor- reaktor moet worden gekoeld, ietwat radio actief wordt. Dit betekent wel niet veel en deze radio-activiteit duurt ook slechts kort, maar men is op het ogenblik nog niet zo ver om de gevolgen ervan geheel te kun nen overzien. Vandaar dat hij afraadde om in de buurt van een grote stad een atoom centrale te bouwen. Voor de bouw van een dergelijke atoom centrale, denkt men ongeveer vijf jaar nodig te hebben. Dit betekent, volgens prof. Van Staveren, dat men omtrent de bouw van een derde centrale voor opwek king van elektriciteit met behulp van kernenergie pas in 1961 een beslissing hoeft te nemen. Er ligt een mogelijkheid voor de bouw van de derde atoomcentrale in het westen des land, maar het is ook denkbaar dat bijvoorbeeld aan de hand van een voor dit doel tot stand te brengen nauwere samenwerking tussen de noor delijke provincies, ook daar een kernreak- tor-centrale tot stand zal kunnen worden gebracht. teurs mee betalen aan de opkoop van de eventuele overschotten. Ze nemen de helft, tot maximaal tien procent van het totale surplus voor hun rekening. Bij de huidige prijzen zal dat slechts enkele procenten van hun totale export zijn. Het hoog militair gerechtshof heeft het vonnis van de zeekrijgsraad van 6 juli 1957 bevestigd waarbij de 24-jarige luitenant ter zee derde klasse P. H. G. uit Den Hel der veroordeeld werd tot een geldboete van f 250 en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij werd ervan beschul digd de veiligheid van het verkeer in ge vaar te hebben gebracht door op een weg die hij niet kende met een snelheid van 60 km gereden te hebben. Hij had op de Hobbemakade te Amsterdam de bocht niet gezien en was hierdoor het water in gereden. grote tafel liggen de treinrails, 45 meter gebied en een landelijk gedeelte. De mo- lang, waarop wel achttien treinen tegelijk derne gebouwen een postkantoor, station, bankgebouw, bioscoop - zijn alle ontstaan in het brein van de amateur-stedebouw- kundige, maar in het oude stadsgedeelte wilde hij enkele beroemde historische ge bouwen een plaats gegeven. Met grote nauwgezetheid heeft hij deze gebouwen in hout nagemaakt. De kerk gelijkt op de Utrechtse Dom, maar heeft een afwijking; op het bouwwerk prijken 36 torentjes en zelfs de raampjes zijn gekleurd. Dichtbij de kerk staat het stadhuis van Bremen in een vroeg-renaissancistische stijl. Ook de beroemde Frankfurter Röma zijn present. Bij het ontwerpen van zijn stad heeft de heer Schmidtmann, die en kele jaren geleden vanuit Duitsland naar Haarlem verhuisde, ook een plaats inge ruimd voor een beroemd Haarlems gebouw: de Vleeshal. „Gaat u maar kijken op de Grote Markt of de weergave klopt." Aan de overzijde van de Rijn begint het berglandschap: gemaakt van kippegaas, lijm en karton. Daar staan enkele gemoe delijke, witte huisjes, waaronder het ge boortehuis van de Duitsche dichter Schiller, alsmede een Zwitsers kapelletje. Dat kerkje heeft de heer Schmidtmann eens op een prentbriefkaart gezien en hij vond het pittoresk genoeg om na te bouwen. Om te bewijzen, dat de andere historische gebou wen ook met grote nauwkeurigheid zijn nagebouwd, toont hij enkele kaarten, waarop de oorspronkelijke bouwwerken staan afgebeeld. Achter de grote spoorweg ligt op een groenige berg het kasteel „Rheinstein", dat men aan de Rijn kan terugvinden. Op het industrieterrein torenen de pijpen van een grote fabriek, zoals die ook bij Hannover is te vinden. Alle gebouwen, die in een stad thuishoren, zullen in het stadje van de hee>" Schmidtmann niet ontbreken. Hij heeft alles op maat ontworpen, zelfs de wegen, waarop hij nog bussen en trams kan laten riiden. Een moeilijke bezigheid was het vooral om de historische gebouwen de juiste afmetingen te geven. Bij gesprekken met exporteurs is ons gebleken, dat zij een zeker solidariteits gevoel hebben. Zij weten zeer goed, dat vele kwekers een zeer slecht jaar tegemoet gaan. Natuurlijk is niemand geneigd om de markt zonder enige noodzaak te gaan opvoeren, en men vindt het wel bijzonder onprettig om veel partijen te zien door draaien. Een exporteur, die wij spraken, gaf toe dat hij dit jaar flink zal verdienen, maar hij kon de handel op het ogenblik be slist niet gezond noemen. Hadden de kwekers voldoende reserves kunnen vormen in de laatste vier jaren, toen ze wel verdienden, dan zou men zich niet bezorgd maken. Het is echter een pu bliek geheim, dat vele kwekers de winsten hebben gebruikt om hun bedrijf te ver beteren. Er zullen daarom weinig kwekers zijn, die flinke bedragen op de bank kon den laten staan om een slecht jaar als dit zonder al te veel zorgen te kunnen af wachten. Een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen de 27-jarige betonwerker Hendrik J. T. uit 's-Gravenhage omdat hij het bewezen acht, dat deze jongeman in de nacht van 9 op 10 maart zijn zwager, de 29-jarige chauffeur Herman T. met een dolkmes heeft doodgestoken. De primair tenlaste gelegde moord achtte de officier niet bewezen omdat hij geen bewijzen van voorbedachten rade had gevonden. De verdachte gaf tijdens het verhoor toe met zijn zwager te hebben gevochten, maar zei zich niet te kunnen herinneren waar hij het mes vandaan had gehaald en zelfs niet dat hij er mee gestoken had. Op de bewuste avond had zijn zwager, een goed bokser, hem om half twaalf uit bed gebeld. De verdachte had toen tegen zijn tierende en scheldende zwager gezegd: „Kom morgen maar terug". De echtgenote van de bokser nam haar man mee, maar deze schopte en sloeg haar. Toen de ver dachte deze mishandeling van zijn zuster zag, rende hij in uiterste opgewondenheid naar buiten. Van wat er toen gebeurde weet hij zich nu niets meer te herinneren. Na de vechtpartij was de bokser wegge lopen in de richting van zijn huis en na ongeveer tachtig meter was hij door bloed- vei-lies in elkaar gezakt. Toen de politie aankwam stierf hij. Getuigen De verdediger had een aantal getuigen a decharge opgeroepen. Dr. P. M. Bakker, patholoog-anatoom in Den Haag onder vroeg hij over de wond; een andere arts verklaarde, dat de betonwerker tengevolge van kinderverlamming een minder ontwik kelde rechterarm had. De ex-kampioen bokser zwaargewicht J. K. moest de recht bank tonen hoe een geroutineerde bokser vecht; familieleden van de verdachte, on der wie zijn echtgenote, legden gunstige verklaringen af. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat de verdachte een bijzonder ner veus en onevenwichtig man is, die het slachtoffer is geworden van zijn tempera ment. Het bewogen reclasseringsrapport zegt veel goeds van de verdachte en diens huiselijk leven. „Het is buitengewoon te betreuren dat deze man in de gisting van zijn gemoedsleven tot zo'n onherstelbare daad is gekomen", aldus de officier. De pleiter vroeg vrijspraak omdat de opzet tot doden niet bewezen was, of ont slag van rechtsvervolging omdat de ver dachte zich kan beroepen op noodweer of noodweer exces. Tenslotte besprak hij nog het psychiatrisch rapport over de beton werker, dat concludeert tot in sterke mate verminderde toerekeningsvatbaarheid. De rechtbank zal op 27 augustus vonnis wijzen. Zagen, lijmen, schaven „Ik heb twee jaar aan de stad gewerkt, urenlang. Soms stond ik 's morgens vroeg op, om voordat ik ging werken, nog enkele uren te Zcfgen, schaven en lijmen." De heer Schmidtmann is enthousiast als hij over zijn hobby verteld. „Ik heb hiermee wel bewezen, dat hout enorm veel mogelijk heden om te knutselen biedt. De mensen willen tegenwoordig alles zo duur mogelijk. Maar dat hoeft heus niet. Met eenvoudige middelen kun je ook iets maken." En hij voegt daaraan toe: „De mensen zijn tegen woordig zo gehaast, je moet wel een hobby hebben om tot rust te komen." Overigens heeft deze hobby de heer Schmidtmann een ander beroep bezorgd. Want eerst was hy monteur, zijn kwali teiten als maquette-bouwer werden opge merkt en thans werkt hij in een Haarlemse fabriek voor modelbouw. Twee jaar heeft het geduurd, voordat het geheel klaar was. Waarmee de heer Schmidtmann het ten- volle van de echte stedebouwers heeft ge wonnen. Zyn stad heeft niet alleen vele geduldige uren, maar ook vele guldens ge vergd. Niet minder dan vijfduizend. Daar om verkoopt hij zijn bouwsel om weer iets nieuws te kunnen bouwen. Een koper heeft Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot nieuwe regeling van de samenstelling der burgerlijke gerechten en van de bezoldiging van de rechterlijke ambtenaren. In het wetsontwerp zyn voorstellen verwerkt om de maximale be zetting van de gerechtshoven te 's-Graven- hage, Amsterdam en Arnhem, van de ar rondissementsrechtbanken en van een aantal kantongerechten uit te breiden. Daarbij zijn de rechtbank te Haarlem en het kantongerecht te Haarlem. Als samenstelling van de Hoge Raad wordt voorgesteld: één president, ten hoogste twee vice-presidenten, ten hoog ste zeventien raadsheren, één procureur- generaal, ten hoogste vier advocaten- generaal, één griffier. Voor de gerechtshoven te 's-Gravenhage en Amsterdam: één president, ten hoogste acht vice-presidenten, ten hoogste twintig raadsheren, één procureur-generaal, ten hoogste drie advocatengeneraal en één griffier. Voor de arrondissements-rechtbank te Haarlem wordt voorgesteld: één nresident, ten hoogste drie vice-presidenten, ten hoogste elf rechters, één officier van Jus titie, hoofd van het arrondissementspar ket, ten hoogste twee andere officieren van Justitie en één griffier. De kantongerechten worden gerang schikt in drie klassen. Tot de eerste klasse behoren de kantongerechten te 's Herto genbosch, Eindhoven, Breda, Tilburg, Maastricht, Heerlen, Roermond, Venlo, Arnhem, Nijmegen, Zwolle, Almelo, En schedé, 's Gravenhage, Delft, Leiden, Rot terdam, Schiedam, Dordrecht, Amsterdam, Hilversum, Alkmaar, Haarlem, Utrecht, Amersfoort, Leeuwarden en Groningen. De samenstelling van de kantongerech ten wordt als volgt voorgesteld: voor dat te Amsterdam: ten hoogste negen kanton rechters en één griffier; voor die te 's Gra venhage en Rotterdam: ten hoogste zeven kantonrechters en één griffier, en voor die te Hilversum, Haarlem, Utrecht en Gro ningen: ten hoogste vier kantonrechters en één griffier. De minister van Justitie meent, dat in de nieuwe wet niet, zoals in de oude van 1947, met de mogelijkheid om enkel bij het openvallen van een plaats van rechter of kantonrechter, een opdracht tot waar neming te verlenen, dient te worden vol staan. In de praktijk kan zich namelijk ook nog in andere gevallen de behoefte doen gevoelen om een rechter uit een na bijgelegen arrondissement of kanton een opdracht als hierbedoeld te geven. Te denken valt aan de mogelijkheid, dat de werkzaamheden bij een bepaalde recht bank bijvoorbeeld tengevolge van een lokale hausse in de criminaliteit of een aanmerkelijke toeneming van het aantal onteigeningszaken een naar te ver wachten is tijdelijke uitbreiding onder gaan of aan de gevallen dat een rechter voor langere duur door ziekte of anders zins verhinderd is zijn werkzaamheden te verrichten. Het lijkt gewenst de mogelijk heid te openen ook in deze gevallen een beroep op rechters of kantonrechters uit een nabijgelegen arrondissement of kanton te doen om tijdelijk elders te assisteren, aldus de minister. Het wetsontwerp strekt, voor wat de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren betreft, onder meer tot wettelijke regeling van de reeds bij wijze van voorschot ge honoreerde toekenning van een uitkering ten bedragen van 3 percent van het jaar salaris over 1955 en een uitkering ten be drage van 6 percent van het salaris over het tijdvak van 1 september 1956 tot 1 januari 1957, zoals deze onder meer aan het andere rijkspersoneel zijn toegekend. Voorts heeft het wetsvoorstel ten doel te bepalen, dat de salarisverhoging van 6 percent evenals dit voor de departemen tale rijksambtenaren het geval is, met in gang van 1 januari 1957 wordt geïncor- noreerd in het salaris. Hetzelfde kan wor den opgemerkt met betrekking tot de com pensatie van 5,6 percent voor de premie, verschuldigd ingevolge de algemene ouderdomswet. hy al gevonden. Het volgende bouwwerk wordt een groot mijnbedrijf, met elektri sche kranen enz. „Ik heb er veel plezier in", vertelde de knutselaar, die alles voor zijn hobby over heeft. De heer Schmidtmann bekijkt keurend zijn wonderlijke stadje, terwijl een trein over de rails zoeft. ADVERTENTIE macci VERMICELUSOEF

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9