OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Kwestie-Oman nog niet aan dê Veiligheidsraad voorgelegd 'MORRIS êeforet/ot/tfis/// Lacoste dringt aan op bezoek van president aan Algerije Irak, dat namens de Arabische Liga moet optreden, stribbelt tegen Knevelen van de pers door Franse regering wordt verontrustend Treinramp komt voor de Spoorwegongevallenraad Openbaar onderzoek mogelijk Koel en bewolkt Bouwput stortte in Zes Nederlanders in Canada omgekomen Het woord is aan „Speelstraten" gevraagd voor de stadsjeugd In zee verdronken Noodlottig einde van kinderruzie Op het kantje af Meisje ernstig gewond na aanrijding door bus Eisenhower door Congres in zijn wiek geschoten Huiscommissie kortwiekte buitenlandse hulp Russisch vliegtuig dook in de haven van Kopenhagen Twee uit Veenhuizen ontsnapten weer achter slot Weer bekentenissen herroepen in proces te Cairo Geen onmiskenbaar spoor van zweepslagen Vier doden in het verkeer Verkeersongelukken Dit jaar: 742 doden 72e JAARGANG No 31 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 16 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster ^dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter) Het beroep van je elf staten van de Arabische Liga op de Veiligheidsraad, ten behoeve van de imam van Oman, wordt vertraagd, daar Irak, hun vertegenwoordiger in de raad, het officiële verzoek tot behandeling (nog) niet wilde indienen, aldus is te New York van welingelichte zyde vernomen. De tien andere staten-leden der Arabische Liga willen dat de Veiligheidsraad bijeenkomt, om het geschil over Oman als een „drin gende aangelegenheid" te behandelen. De vertegenwoordiging van Irak in de raad wacht echter nog op instructies uit Bag dad. Bij een bespreking door de Veilig heidsraad van het geschil over Oman zal het standpunt der Arabische landen door Irak uiteengezet moeten worden, daar de andere Arabische staten als belangheb bende partijen, slechts na goedkeuring der agenda kunnen worden uitgenodigd de beraadslagingen bij te wonen. MANAMAH (Bahrein), (Reuter) De •sultan van Muscat heeft in een redevoe ring in Muscat verklaard, dat de opstand ten einde is. In een verklaring van de sultan, die door zijn (Britse) minister van Buitenlandse Zaken is gepubliceerd, heet het voorts, dat de regering van Mus cat en Oman voort zal gaan met haar maatregelen voor het welzijn van het land in overeenstemming met haar program ter geleidelijke verbetering van de econo mische toestand in het binnenland, voor zover haar beperkte financiële middelen zulks toelaten. Volgens de verklaring heeft de oudste zoon van de opstande lingenleider Soeleiman Bin Himyar zich overgegeven. Op verzoek van de sultan hebben Britse troepen het fort Tanoef in centraal-Oman in de lucht laten vliegen. Men meent te weten, dat Tanoef de zetel is van sjeik Soeleiman Bin Himyar, de eerste sjeik van de Beni Rayma-stam, die de opstan delingen steunt. (AFP) Duncan Sandys, de Britse mi nister van Defensie, heeft in Bahrein, op doorreis naar Australië, gezegd, dat het hem verheugt dat de verliezen aan weers kanten tot een minimum beperkt ge bleven waren. Macht van de Stem LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat zich inci denten hebben voorgedaan in het kamp van de „Trucial Oman Scouts" in de buurt van Sjarja. Twaalf „scouts" van een af deling van veertig man, waren gedeser teerd. Waarschijnlijk naar aanleiding van ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Engelse Suède Dames-Herenjasjes De Spoorwegongevallenraad, waarvan de procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, voorzitter is, zal een onder zoek instellen naar de spoorwegramp bij Eindhoven. Of dit een openbaar onderzoek zal worden, is nog niet bekend. Daarvoor zal pas beslist moeten worden als de raad de beschikking heeft over de officiële stukken van de spoorwegen, de justitie en het rijkstoezicht op de spoorwegen. Indien de raad tot een openbaar onder zoek besluit, zou dit het eerste zijn sedert zijn installatie op 20 november van het vorige jaar. De raad is sinds zijn oprichting ongeveer vijf maal bijeen geweest. In de raad hebben geen autoriteiten van de Nederlandse Spoorwegen zitting. Treinenloop weer normaal Sedert kwart voor drie woensdagmiddag rijden de treinen tussen Best en Eindhoven weer met normale snelheid. Begrafenis slachtoffer Onder zeer grote belangstelling is woensdag in Eindhoven het stoffelijk overschot van de 26-jarige K. Bruinsma, die maandag bij de treinramp bij Eind hoven om het leven is gekomen, begraven. In de stoet bevond zich de heer T. Tak uit Breda namens de directie van de Neder landse Spoorwegen, die voorts een bloe menkrans had gezonden. Aan de groeve werd niet gesproken. *x>xoKx>3ooocoo(xx3ooco2ccc<>3ccooccocoa>Dooocccco3oocc<x> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Koel weer met veel bewolking en plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee een uitzending van de „Stem der Ara bieren", waarin werd gezegd, dat een ko lonel van de „Trucial Aman Scouts" en enkele honderden manschappen waren gedood bij de verovering van Nizwa. In Bahrein zijn dinsdag vlugschriften ver spreid waarin het „Britse imperialisme" aan de kaak wordt gesteld. Macht van de olie CAIRO (Reuter) De vertegenwoor diger van de imam in Cairo, Sayed Mo hammed El Harty, heeft gezegd, dat vol gens een rapport van de Britse oliemaat schappij in Oman, een onderafdeling van de Iraakse petroleummaatschappij, deze maatschappij zich overal in Oman genes teld heeft. De vertegenwoordiger van de imam voegde eraan toe, dat Oman twee maal zoveel olie heeft als Koeweit. Het Britse optreden in Oman is ingegeven door de vrees, dat de imam een olie- exploratieconcessie aan de Amerikaanse maatschappij Aramco zou geven. De op standelingen in Oman zijn gewapend met Britse wapens die zij buitgemaakt hadden en met wapens uit bevriende landen, zo zei hij. (AFP) El Harty heeft voorts ver klaard dat Britse troepen in Oman de dor pen Gebrin en Tanoef hebben omsingeld. „Ondanks een krachtig bombardement door Britse vliegtuigen biedt de bezetting dezer plaatsen nog steeds tegenstand", zo zei hij. DRESDEN (UP) Zes arbeiders, die bezig waren beton te storten voor de fun dering van een pompstation bij Dresden in de Canadese provincie Ontario, zyn woensdagavond onder 150 ton klei be dolven, toen de kofferdam van de bouw put, waarin zy werkten, bezweek. De namen worden door de aannemingsmaat schappij, waar zy werkten, opgegeven als Jan Oldervening, Jan Bremer, Dick Ryk- sen, Nenne Hovius en diens zoon Wilfred en Hendrik Drenth. Zij zijn vermoedelijk alle Nederlandse emigranten en waren woonachtig in Aylmer, Byron, Harrietsville en Springfield. Om zeven uur 's avonds was een ploeg van tien arbeiders, in dienst van de St. Thomas Construction Company, bezig de fundering te voltooien van het waterpomp station ten behoeve van de waterleiding van Dresden, toen de instorting zich voor deed. Harry Okkema, een 19-jarige Neder lander, die er het leven afbracht, meende, dat de instorting was veroorzaakt door trillingen van de machines, die er werkten. Twee mannen werden geheel bedolven, van enkele anderen staken nog lichaams delen boven de klei uit. Een der arbeiders werd door de kracht van de instorting aan een ijzeren staaf gespietst. Vijftig arbei ders uit de onmiddellijke omgeving be gonnen direct hun kameraden op te gra ven. Het duurde vier uur, voordat alle lichamen geborgen waren. De bouwput was 12 meter diep en had een diameter van ongeveer 10 meter. Zij lag dicht bij de Sydenhamrivier, waaruit men het water met het nieuwe pompstation bij Dresden hoopt op te pompen. Otto Weiss: Menigeen wordt beschouwd als getemd, ofschoon hij slechts geketend is. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Woensdagmiddag werd op het strand in Zandvoort een zandbouwwedstrijd ge houden, de tweede in het zomerseizoen. Twee serveersters deden buiten mede dinging mee: de 21-jarige Lies van der Sluys, een leerlinge van de Amster damse Kunstnijverheidsschool, die in haar vakantie als serveerster werkt, en de 19-jarige Hilde van den Brom. Uit een grote zandhoop schiepen zij „Nep- tunus", de God van de zee. Toen de vloed kwam, werd het uit zand geboet seerde beeld spoedig weggevaagd. Lofwaardig ANWB-initiatief De ANWB heeft zich schriftelijk tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek het Wegenver keersreglement zodanig te wyzigen, dat er een wettelijke mogelijkheid tot het in stellen van „speelstraten" komt. Het is thans namelijk op grond van bepaalde ar tikelen in dit reglement niet mogelyk straten, die zich hiertoe lenen, aan het verkeer te onttrekken om daar de jeugd speelruimte te bieden. Dit heeft onder meer tot gevolg gehad, dat het gemeentebestuur van Sittard twee besluiten tot aanwijzing van speelstraten in heeft moeten trekken. De ANWB is ervan overtuigd, dat een „speelstraat" te allen tijde slechts „als een surrogaat beschouwd moet worden voor een echt en volkomen buiten het verkeer gelegen speelterrein", maar de bond meent toch, dat speelstraten bij ge brek aan beter veel nut kunnen hebben. Men denkt daarbij in het bijzonder aan oudere stadswijken, waar vaak iedere ge legenheid tot aanleg van een behoorlijk speelterrein ontbreekt. Aan het strand te Sint Maartenszee is de 9-jarige W. Slagt uit Naarden bij het zwemmen verdronken. Het knaapje ver dween in de buurt van de gevaarlijke strekdam in de golven. Hij logeerde met zijn ouders in dit badplaatsje. Men vond het jongetje vrij spoedig. Toepassing van kunstmatige ademhaling had echter geen resultaat meer. PARIJS (UP) In kringen van Franse regeringsfunctionarissen is bekend gewor den, dat Robert Lacoste, de Franse resident in Algerye, bjj president Coty sterk heeft aangedrongen op het brengen van een be zoek aan Algerye. De 1.200.000 Franse kolonisten en de 400.000 Franse militairen zouden uit een bezoek van de president de zekerheid kunnen putten, dat Frankrijk Algerye nooit aan de rebellen zal afstaan, zo zou Lacoste betoogd hebben. Eerdere plannen voor zulk een bezoek zijn steeds gestuit op bezwaren, die voor namelijk betrekking hebben, op de grote risico's voor de veiligheid van de president. Intussen neemt de verontwaardiging over de maatregelen der Franse regering tegen de pers toe, vooral na de inbeslag neming van de overzeese editie van „Le Monté". Tijdens de vergadering van het Inter nationaal Persinstituut in Zürich stelden de Engelse journalisten een motie voor, waarin het I.P.I. zijn sympathie zou uit spreken met de Franse collega's. Deze wa ren hier echter niet van gediend omdat zij zich mans genoeg achtten om zélf de druk der regering te weerstaan. Maar zij gaven wel toe, dat die steeds hinderlijker wordt. „France-Observateur", het linksgeoriën teerde weekblad, raamde dat de 53 maal binnen één jaar dat een editie verboden werd, een schadepost van bijna honderd duizend gulden hadden betekend. Ook rechtse bladen, als „La Croix" werden door censuurmaatregelen getroffen. „Le Monde" moest maandenlang soebat ten om een prijsverhoging van 18 tot 20 franc te kunnen doorvoeren wegens grote financiële moeilijkheden. Pas toen een inmiddels weer ingezakte regeringskrant voor 20 francs werd uitgegeven werd de begeerde toestemming verleend. Thans heeft de regering 20 miljoen schadevergoe- Twee kleuters uit Alphen aan de Rijn, de een drie jaar, de ander nog geen 2^ jaar oud, kregen gisterenmorgen onder het spelen ruzie, waarbij het jongste kind de ander, Josje den Hertog geheten, met een zandschepje een klap op het hoofd gaf. Josje liep huilend naar huis, vertelde zijn moeder wat er gebeurd was en zakte toen bewusteloos in elkaar. Een arts bracht het kind naar het Academisch ziekenhuis in Leiden, waar een spoedoperatie uitge voerd werd. Het mocht echter niet meer baten, 's Middags is het kind aan zijn ver wondingen overleden. Zelden komen twee zó uiteenlopende vervoermiddelen zó dicht bij elkaar als dit Franse vliegtuig bij deze Engelse trein. Men is geneigd te denken dat een der luchtreizigers nog per se een be paalde treinaansluiting moest hebben. Het vliegtuig rolde tijdens de landing op het vliegveld Southend bij Rochford in het Engelse graafschap Essex uit de baan en kwam, terwijl brandweer en ambulances al uitrukten, een beetje schokkerig tot stilstand voor de spoor baan. De acht passagiers en de drie bemanningsleden kregen geen schrammetje Woensdagmiddag is op de Vondelweg, nabij de Eksterstraat in Haarlem-Noord een vyfjarig meisje door een NZH-autobus aangereden. Met ernstige hoofdwonden en een zware hersenschudding is zij in levens gevaarlijke toestand naar het Grote Gast huis vervoerd. Het ongeluk ontstond doordat het meisje bij het spelen op de stoep plotseling de rij baan opliep, waardoor de chauffeur van de bus een aanrijding niet meer kon voor komen. Het meisje kwam met de rechterzijde van de bus in aanraking en werd tegen het wegdek gesmakt. De politie vraagt ge tuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen. ding van Le Monde geëist, omdat dit blad de militaire leiding in Algerije durfde critiseren. De directeur van „Le Monde", Beuve-Mèry, heeft dit uitgelegd als een nieuwe poging om zijn krant te torpederen. Risico Voor de Franse journalisten is de ellende daarmee nog niet ten einde. De kortgeleden aangenomen noodmaatregelen, die extra volmachten voor de Franse justitie inhou den, maken het mogelijk, dat journalisten zonder proces voor onbepaalde tijd in een concentratiekamp kunnen worden opge borgen. WASHINGTON (UP) Een subcom missie voor de toewijzingen uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft president Eisenhower in zijn wiek ge schoten door het compromis-bedrag voor hulp aan het buitenland van 3.367 miljoen dollar nog eens te verminderen en wel tot 2.524.760.000 dollar. Deze besnoeiing is de omvangrijkste, die in het wetsvoorstel is aangebracht sinds het zijn moeizame gang door de volksvertegenwoordiging begon. Enkele dagen geleden heeft Eiserhower nog eens verklaard, dat 3.367 miljoen dol lar voor buitenlandse hulp nauwelijks vol doende is. Mocht dit bedrag, dat hij als strikte minimum beschouwt, evenwel niet toegekend worden, dan zou de president niet aarzelen het Congres van reces terug te roepen. De subijcommissie heeft achter gesloten deuren 350 miljoen gekort op de voorge stelde militaire hulp, 165 miljoen op de defensieve bijstand en 200 miljoen op le ningen aan onderontwikkelde geoieden. Zolang de parlementaire behandeling van het ontwerp niet is afgesloten, kan de president nog trachten zijn wensen inge willigd te krijgen. Het Congres lijkt even wel niet bereid de president het volle be drag toe te staan. De 23 inzittenden kwamen om KOPENHAGEN (Reuter) Een Russisch passagiersvliegtuig, dat op weg was van Riga naar Kopenhagen, is dinsdag in de zuidelijke haven van Kopenhagen neerge stort. Men heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de inzittenden gered kan worden. Het toestel had achttien passa giers en vijf bemanningsleden aan boord. Het stond op het punt te landen op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Van wege de dichte mist zou het opdracht heb ben gekregen boven de haven te blijven cirkelen. Bij zijn vlucht boven de haven raakte het echter de top van een fabrieks schoorsteen. Het dook toen in de haven en bleef, voor het omsloeg en in de diepte verdween, nog enige minuten drijven. Vol gens de beschrijving van UP bleef de staart nog een uur boven water uitsteken. Bij de eerste reddingspogingen zijn vijf deerlijk verminkte lijken geborgen. Het waren de lijken van twee vrouwen, die in dienst zouden treden -, van de Russische ambassade te Oslo, en drie mannen. Voorts zijn drie diplomatieke paspoorten, toebehorend aan vrouwen, en een aantal documenten gevonden. Kikvorsmannen zijn in het water afge daald om het wrak te kunnen bereiken. Tot nu toe heeft men echter nog niets ge vonden. Plet water op de plaats van het ongeluk is ongeveer zeven meter diep. Het vliegtuig kwam in botsing met de hoogste van de vijf schoorstenen van een krachtstation. Twee a drie meter van de top van de schoorsteen was in de mist ge huld en het vliegtuig raakte een ladder van de schoorsteen met een van zijn vleu gels. Het toestel vloog op een hoogte van 900 meter, toen het van de luchthaven op dracht kreeg te dalen naar 500 meter. Een sloep van een Fins schip in de haven werd onmiddellijk na het ongeluk uitgezet en Finse zeelieden pikten enkele van de gedode passagiers uit het water op. De Rotterdamse politie heeft vanmorgen twee van de drie dinsdag uit Veenhuizen ontvluchte gedetineerden, die zich nog op vrije voeten bevonden, aangehouden. De zesentwintigjarige Rotterdammer H. P. J. gaf zich direct over toen hij zich door een rechercheur ontdekt zag, maar er was een wilde achtervolging nodig voordat de negenentwintig jaar oude Hagenaar J. J. H. C. van H. kon worden ingerekend. Het is aan het doortastende optreden van een Rotterdamse rechercheur te danken dat beiden thans weer zijn opgesloten. Even na vijf uur vanmorgen zagen agen ten van de radio-auto op de Karmelweg te Rotterdam een in Den Haag gestolen auto tegen een muur staan. Zij berichtten dit aan het hoofdbureau, dat een rechercheur voor nader onderzoek uitzond. Deze kwam op het idee dat de twee uit Veenhuizen ontvluchte gevangenen wel eens met deze auto naar Rotterdam konden zijn gereden. Hij toerde eens wat rond in de stad tot hij op de Goudse Rijweg twee mannen in marstempo zag lopen, wat een nogal vreemde indruk maakte. Met behulp van foto's kon de rechercheur vaststellen dat het de gezochten waren. De twee mannen gingen toen zij zich ontdekt zagen een zij straat in, waar de rechercheur hen met getrokken pistool sommeerde mee te gaan. De Rotterdammer van het tweetal voldeed direct aan dit bevel, maar de Hagenaar vluchtte. De politieman loste drie waar schuwingsschoten. Desondanks bleef de vluchteling doorrennen. De rechercheur stapte met zijn arrestant, in de politieauto en gaf de chauffeur opdracht de andere vluchteling achterna te gaan. Deze was in een tuin aan de Boezemsingel gevlucht, waar hij werd gevonden nadat de politie man versterking had laten aanrukken. Beide zijn in afwachting van nadere orders, in de Maasstad ingesloten. CAIRO (Reuter) Nog een verdachte van de dertien personen, die in Cairo te rechtstaan op beschuldigingen van een samenzwering tegen Nassers regime, heeft zijn „bekentenis" ingetrokken. Ook hij verklaarde gegeseld te zijn en 36 uur hon ger en dorst te hebben geleden. „Ik zou een fortuin hebben willen geven voor een glas water", zo vertelde de vroegere kolo nel Hassan Sijam aan zijn rechters. Dins dag trok zijn medeverdachte Abdel Hamid el Islamboeli zijn bekentenis in. In een medisch rapport, opgemaakt op verzoek van het hof, stond dat een wondje op de voetzool van Islamboeli niet de in druk gaf door zweepslagen veroorzaakt te zijn, maar het medisch onderzoek had de oorzaak van de wond niet met zekerheid kunnen vaststellen. Sijam vertelde het hof dat men in de militaire gevangenis had gedreigd hem, on danks zijn rang, door een soldaat te laten geselen en ook nog andere middelen te hebben om hem aan het spreken te krijgen. Tengevolge van een auto-ongeluk nabij Zaltbommel zijn twee personen, de heer A. van Eldik, directeur van de Tech nische School tc Zaltbommel en de heer G. Hovensgreve, secretaris van de Stich ting tot Bevordering van de Welvaart in de Bommelerwaard, om het leven geko men. De auto, waarin voorts de echtgenote van de heer Van E. zat, reed van de weg in een sloot, vermoedelijk doordat de heer H., die de auto bestuurde, onwel werd en de macht over het stuur verloor. Mevrouw Van E. werd ernstig gewond. In de dorpsstraat te Zuid-Beyer- 1 a n d is het vierjarig zoontje van de heer Van der S. uit Smilde door een vrachtauto overreden en aan de verwondingen over leden. Toen de heer Van der S. een winkel binnen ging, plaatste hij zijn bromfiets, waarop zijn zoontje was gezeten, tegen een gevel. De bromfiets viel even later echter om en het kind werd door een juist pas serende vrachtauto geraakt. Op de Crooswijkseweg te Rotterdam is een bromfietser onder een auto geraakt. Zijn achterop zittend zoontje, de 10-jarige C. J. van Rij, werd zo zwaar aan het hoofd gewond, dat het op weg naar het zieken huis Coolsingel overleed. De bromfietser reed links van een auto, die plotseling links-af sloeg, waardoor het ongeluk ge beurde. De ruim 60-jarige J. Snijders uit Nieuw Dordrecht is in het ziekenhuis van Emmen overleden tengevolge van de ver wondingen, die hij had opgelopen bij een aanrijding te Nieuw Dordrecht. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 742 personen, j van wie 144 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1