Vices hooit erbij DE GNZICHTBAREN Zeven gewonden bij auto botsing in Haarlem Ouwe Job vertelt zijn avonturen Ronde van St. Bavo voor Van Wetten Agenda voor Haarlem F eest van vuur, muziek en dans in Haarlems Noordersportpark Geert voorrang gegeven Kort en bondig 4 Programma I. v. A. O. voor de komende maanden A. Beekman overleden Sprintkampioenschap van HSV „De Kampioen" voor L. Vaars Succes voor DWR Burgerlijke Stand van Haarlem N.T.G. begint het seizoen in Haarlem Albert de Klerk speelt mis van Fr. Couperin „Bas Timmermans-toer nooi" door HRC gewonnen Geen „besmette" vijver in de Kennemerduinen Morgen gauw klaar? dan BIEFSTUK TARTAAR! Bloembollen gestolen v ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KÜSTNËR MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op de hoek van de Grote Houtstraat en Gasthuisvest bij de Grote Houtbrug te Haarlem zijn zondagmorgen om acht uur twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarby zeven personen licht gewond wer den. Een driejarige jongen uit Ter Aar is ter verpleging in een ziekenhuis opgeno men. Beide bestuurders kwamen met de schrik vry. In de richting stad reed op de Grote Houtbrug een grote oranje personenauto, bestuurd door een eenentwintigjarige chauffeur uit Noord wij kerhout. Van de Gasthuisvest naderde een andere personen auto met een vierendertig jarige schilder uit Ter Aar aan het stuur. Deze auto had voorrang. Op het kruispunt botsten de beide voertuigen met een harde klap tegen elkaar, waarbij zij ernstig beschadigd wer den. De auto van de bewoner van Ter Aar moest worden weggesleept. In de wagen uit Noordwijkerhout zaten, behalve de chauffeur, een negenentachtig- jarige en een achtenvijftigjarige inwoner van die gemeente. Zij hadden respectieve lijk wonden aan het gezicht en een ge kneusde rib opgelopen. Na in de Maria- stichting verbonden te zijn, konden zij naar hun woning vervoerd worden. Twee kinderen van de schilder uit Ter Aar, een meisje van vier en een jongen van drie jaar, en twee bloemenkwekers van tweeëntwintig en achttien jaar zaten in de andere auto. De driejarige jongen is in de Mariastichting opgenomen. De anderen konden, nadat zij daar verbonden waren, naar huis terugkeren. Ook zij liepen hoofd wonden op, de jongen bovendien een her senschudding. De afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft voor de maanden augustus en september een pro gramma vastgesteld, waaraan wij het vol gende ontlenen. Op 18 augustus wordt een excursie gemaakt naar Enkhuizen, tijdens het weekeinde van 24 en 25 augustus wordt gekampeerd op „De Lakens" in de Ken- nemerduinen en de eerste september wordt een tocht ondernomen naar de Oisterwijk- se vennen. Op 7 september is er een wer kersbij eenkomst, waar door de heren P. Spronkers en L. van Asperen inleidingen over het werk van het instituut zullen worden gehouden. De dag daarop wordt het Stedelijk Museum in Amsterdam be zocht en op 14 september de kathedrale basiliek in Haarlem. Op 15 september wordt een dagtocht gemaakt naar de Am sterdamse Waterleidingduinen en het weekeinde daarop zal in Velsen gekam peerd worden. De openingsavond van het seizoen 1957- 1958 heeft plaats op woensdag 25 septem ber. In de zaal van hotel „De Leeuwerik" wordt een kleurenfilm vertoond over de Andes-expeditie in 1956. De maand sep tember wordt besloten met een padden stoelexcursie naar Groenendaal op 29 sep tember. Vrijdag is na een vrij langdurige ziekte in de leeftijd van 59 jaar overleden de heer A. Beekman, gepensioneerd hoofdagent van de Bloemendaalse gemeentepolitie en lid van de reservepolitie. De heer Beekman, die drager was van de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, was een bekende figuur op het Bloemendaalse strand, waar hij van 1946 af tot aan zijn pensionering in eind 1954 stranddienst heeft verricht. Des zomers was hij altijd aan de kop van de Zeeweg te vinden en gedurende de wintermaanden was hij werkzaam bij de afdeling bijzondere wetten van de Bloe mendaalse politie. In 1918 was de heer Beekman in dienst getreden bij de Koninklijke Marechaussee in Apeldoorn. Zeven jaar later ging hij over naar de rijkspolitie, eerst in Bever wijk, waar hij drieëneenhalf jaar bleef. In 1928 werd de heer Beekman overgeplaatst naar het district Haarlem met standplaats Bloemendaal. Toen reeds begon zijn werk aan het strand, waar hij zondags dienst deed. Dit werk heeft hij bijna een kwart eeuw gedaan. In 1940 ging de heer Beek man over naar de gemeentepolitie van Bloemendaal. Op de oudejaarsdag van 1954 ging de thans overledene met pensioen, waarbij hem een grootse huldiging werd bereid en hem de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau door de burgemeester van Bloemendaal werd overhandigd. De begrafenis heeft plaats dinsdag om half een op de algemene begraafplaats Bergweg in Bloemendaal. Het sprintkampioenschap 1957 van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", dat zondag in de Velserbroekpolder werd ge houden, is gewonnen door Loek Vaars. Vaars heeft deze sprinttitel overigens niet zonder slag of stoot gewonnen, want in de eerste serie werd hij geklopt door de jonge Geuzebroek. Via de herkansing wist hij zich evenals titelhouder Hein Ko- ger, die in zijn serie door de nieuweling Henk van der Geest verslagen was, toch nog met de seriewinnaars Straver, Asma, Cees van Steyn, Van der Geest, Geuze broek en Otte voor de kwartfinale te plaatsen. In deze kwartfinale plaatsten Straver, Asma, Vaars en Van Steyn zich respec tievelijk ten koste van Koger, Otte, Van der Geest en Geuzebroek voor de halve finale. Door Straver te kloppen, kwam Vaars in de beslissende finalerit tegen Van Steyn, die Asma geklopt had. Op 500 me ter van de finish verraste Vaars zijn tegenstander Van Steyn met een scherpe demarrage en bleef in een lange sprint aan de winnende hand. De uitslag luidde: 1. en kampioen L. Vaars, 2. C. van Steyn, 3. Asma en 4. Stra ver. Bij de junioren ging de overwinning naar Boogaart, die in de finale van Zorge won, derde werd De Jong en vierde Smi- nia. De auto uit Noordwijkerhout heeft bij de botsing een verkeerszuil in de Grote Hout straat omver gereden. Deze viel voor de fiets van een zesendertigjarige terrein knecht die in de richting van de Grote Houtbrug reed. De man liep schaafwonden aan het gezicht en de knieën op. Nadat hem in de Mariastichting de eerste hulp was verleend, kon ook hij weer vertrekken. De deerlijk gehavende auto uit Ter Aar, welker bestuurder geen voorrang gaf, moest na de botsing weggesleept worden. De Haarlemse Zwem- en Poloclub „De Waterratten" heeft zondag wederom met succes deelgenomen aan een zwemwed strijd te Olst over een afstand van 1500 meter. Zowel bij de dames als bij de heren werd de groepsprijs gewonnen. De heren ontvingen als herinnering hieraan een medaille beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur van Olst. Bij de dames legde Ali Drogtrop beslag op de eerste plaats, 10 werd Ria Wildschut, 11 Tonny Wildschut en 14. Gerda Drogtrop. Bij de heren was de uitslag: 1. Rein Prins, DJK; 2. Sjimmie Richard, Dolfijn; 3. J. Bood, DWR; 4. Rob Terpoorten; 6. Fred de Bruyn, DWR. Geen spreekuur. De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting van de ge meente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijs- zeler, is dinsdagavond verhinderd zijn spreekuur te houden. HAARLEM, 17 augustus 1957 ONDERTROUWD: 17 aug.: P. J. Lub bers en W. H. A. Verbraeck; H. Steenkist en W. During. GEHUWD: 17 aug.: J. L. Brouwer en M. J. Mathijsen; A. S. Verhagen en F. H. van Leeuwen; D. A. Oud en R. L. van der Meulen; W. J. Polder en C. A. Rol; L. A. M. Verwiel en M. L. G. D. Schreurs; H. A. Wakker en M. de Nobel; M. B. Stol en L. G. M. van der Kaaij; J. Schaper en L. C. C. van Kouteren. BEVALLEN van een zoon: 15 aug.: J. H. Hiddinga-Roessink; 16 aug.: G. Hen driks-Van Twuijver; 17 aug.: A. Stee- vensz-Rötschke; A. van Loon-Kalkman. BEVALLEN van een dochter: 16 aug.: J. L. Koedijker-Hesseling; A. van der Vliet-Swenneker; C. Hol-Vellekoop. OVERLEDEN: 15 aug.: D. Antonisse, 81 jr., Herculesstraat; W. F. van Mierlo, 59 jr., Oudeweg'; Chr. Jansen, 70 jr., Grote Houtstraat; A. F. Post, 3 jr., Spaarnhoven- straat; 16 aug.: A. Alta, 46 jr., Orionweg; C. Bax, 57 jr., Gasthuisvest. „Ik was in die tijd nogal muzikaal op mijn manier", zei Ouwe Job. „Ik had een blikken fluit bij me, en daar speelde ik vrij aardig allerlei liedjes opDe matrozen vonden dat wel leuk. Als het avond werd en het voornaamste werk gedaan was, zaten we op het dek bij elkaar, en dan moest ik spelen. En de matrozen zongen dan dapper alle deuntjes mee. Maar de bootsman kon geen muziek uitstaan, en hij verbood het me. Nou, dan ging ik maar nu en dan hoog in het kraaienest zitten en floot in m'n eentje26-27 Een ogenblik waanden wij ons op de verlichte Amsterdamse grachten, toen wij na afloop van het vuurfeest van de Stich ting Haarlem-Noord, dat zaterdagavond in het Noordersportpark in Haarlem werd ge geven, langs de vijver en de pergola huis waarts keerden. Overal langs het water, bij de beelden, in en om de pergola en op de bruggen stonden vuurpotjes opgesteld, die zich weerspiegelden in het zacht rim pelende water met de witte zwanen. Het begon allemaal op de grote speel weide met het optreden van de mondaccor- deonvereniging D.V.S. en een muzikale clown, die hun muzikale klanken en grol len kwistig in het rond strooiden. Intussen stonden vele kinderen popelend te wach ten tot het ogenblik zou zijn aangebroken, waarnaar zij reeds zo lang hadden ver langd. Het ogenblik, dat hun vetpotje zou worden ontstoken en zij in optocht door hel park zouden trekken onder veel tam tam 'van een tamboerkorps voorop. „Willen de kinderen zich bij het Zwarte pad opstellen, dan gaat de optocht begin nen", klonk het uit de luidsprekers. Kreten van opwinding vermengden zich met het geroezemoes van de kijklustigen. Een groep kinderen maakte zich los uit de dichtop- eengepakte toeschouwers. Haastje-repje op het Zwarte pad aan. waar de commissa- rissen-van-orde gereed stonden met lek kende stompjes kaars om de vetpotjes aan te steken. Daarna zette de groep zich onder oorverdovend tromgeroffel in beweging. Een lange rij kinderen slingerde zich door het park. Weldra nog een groep. De ene na de andere. Zo ging het de hele avond door. Nauwelijks was een groep op de grote met „Hoogbezoek" van Caroll Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap zal zaterdag 31 augustus in de Stads schouwburg te Haarlem voor de eerste keer opvoeren „Hoog Bezoek" (The Way ward Saint) van Paul Vincent Caroll. Ed ward Delen heeft de regie. Medewerken den zijn onder anderen Fien Berghegge, Maya Brugman, Frits van Dijk, Ad Noyons en Frans Faassen. speelweide teruggekeerd, of een andere groep was al onderweg. Zwaaiend met de vuurpotjes, zingend op de maat van de muziek. Steeds meer vetpotjes werden op de speelweide neergezet. Af en toe werden enige sterretjes ontstoken. Het vuur spatte in het rond. Naarmate het donkerder werd, werd het steeds aardiger om te zien. Het publiek - er waren naar schatting meer dan drieduizend kijklustigen - be hoefde zich tijdens de optochten ook niet te vervelen. Beurtelings trad het accor deonorkest en een balletgroepje van mevr. Leny van der Ree-Van Tricht op. Enige charmante meisjes voerden, gëstoken in romantische kostuumpjes, sierlijke dans pasjes uit te midden van een zee van flak kerende vuurpotjes, die grillige schaduwen op het platform toverden. Toen de laatste klanken van de muziek verklonken en de meisjes hun allerlaatste danspasjes hadden uitgevoerd in een sprookjesachtig slotballet. werden in alle hoeden vin het park pótteft'Ben^aals vuur in diverse kleui-en ontstoken. Het park was één zee van licht. En dat was dan het einde van het vuurfestijn, waarmee tevens de zomerevenementen van de Stich ting Haarlem-Noord werden afgesloten. Het programma van het orgelconcert, dat Albert de Klerk dinsdagavond om acht uur in de Grote Kerk van Haarlem zal geven, vermeldt de Messe Solemnelle van Coupe rin. Deze mis bestaat uit de delen: Kyrie, Gloria, Offertoire sur les grands jeux, Sanc- tus, Benedictus Elevation en Agnus Dei, dat wordt besloten met een Deo Gratias. De wielerronde van St. Bavo, die zon dagmiddag voor de dertiende maal door VVSB in samenwerking met de Leidse wielerclub „Swift" op het terrein van de St. Bavostichting in Noordwijkerhout werd gehouden, is gewonnen door de plaatselijke favoriet Arie van Wetten. Cor Plasmeyer uit Voorhout, die in de wed strijd de meeste keren als eerste over de streep was gegaan, kwam in het bezit van de leidersprys. In deze wielerronde ging Henk van Weeren al spoedig na de start in het of fensief. Maar geluk was de sterk rijdende Haarlemmer ditmaal niet beschoren, want na zeventien ronden toen hij nog steeds bezig was om zijn voorsprong op te voe ren kreeg hij een lekke band en moest de strijd staken. Meer succes leverde een ontsnapping van Plasmeyer en Kuitwaard op. Deze twee ï-enners veroverden een flinke voor sprong en gaven daarmee de strijd een be slissende wending. Alleen Brinkman, Arie van Wetten en Van Straten wisten zich nog bij hen te voegen, terwijl de overige renners in het peloton niet bij machte ble ken om de vijf koplopers nog te achter halen. Zij streden voor een verloren zaak Het toernooi bij EDO om de „Bas Tim mermans-beker" heeft aan HRC de over winning gebracht. Dit jeugdige elftal maak te met de ploeg van de Alkmaarse Boys ongetwijfeld de beste indruk. Het spel van de Alkmaarse ploeg was zo mogelijk nog iets beter en beide ploegen behaalden tien punten uit de reeks van zes wedstrijden. Strafschoppen moesten dus het toernooi beslissen en hierbij was- de Helderse club de gelukkige. HRC ging dus met de beker huiswaarts. De bekerhouder van het vorige jaar, Haarlem, eindigde nu op de vierde plaats, achter EDO. De uitslagen waren: HRCStormvogels 0-0, EDOSchoten 3-0, HaarlemAlk. Boys 1-3, SchotenAlk. Boys 0-1, HRC Kennemers 2-0, EDOHaarlem 2-1, EDO Alk. Boys 0-0, HaarlemSchoten 1-0, StormvogelsKennemers 2-1, Haarlem Stormvogels 1-0, EDOHRC 0-1, Schoten Kennemers 3-0, HaarlemHRC 1-2, Alk. BoysKennemers 2-0, EDOStormvogels 1-1, EDOKennemers 5-0, Alk. Boys en werden door de vijf man „gedubbeld". Van-Wetten, die eerder in de strijd door een val een achterstand van 30 sec. op zijn vier medeleiders had moeten over- bruggen, bleek in de slotfase van de strijd nog over zoveel reserves te beschikken om een eindsprint met hen te ontlopen. Luide toegejuicht door zijn talrijke plaatsgenoten ging Van Wetten als een sterk winnaar over de eindstreep. De uitslag luidde: 1. A. van Wetten, Noordwijkerhout, de 100 kilometer in 2 uur 25 min. en 47 sec.; 2. M. Brinkman, Overschie; 3. G. van Straten, Schiedam; 4. C. Plasmeyer, Voorhout; 5. H. Kuit- waard, Velsen; 6. T. v. d. Knaap, Wate ringen 7. M. Snijder, Halfweg; 8. J. van Wetten, Noordwijk; 9. K. Rozenburg, Leidsendam; 10. B. van Beem; 11. W. Snij ders, beiden Halfweg; 12. B. Lute, 's-Gra- veland. Voorwedstrijd nieuwelingen: 1. G. Cu- velier, Nieuw Vennep, de 55 kilometer in 1 uur 29 min. en 7 sec.; 2. J. Potman, Nieuw Vennep; 3. A. Rutte, Haarlem; 4. W. Bor, Den Haag; 5. C. de Wit, Maasdijk; 6. G. van Saasse, Nieuw Vennep; 7. C. Vertegaal, Hazerswoude; 8. D. Rooyak- kers, Lisse; 9. C. v. d. Aar, Haarlem; 10. L. v. d. Leur, Overschie. Enige tijd geleden is geconstateerd dat in de speelvijver „het Spartelmeer" in de Kennemerduinen scherven van gebroken flessen voorkwamen die een ernstig gevaar opleverden voor de daar spelende kinderen. Teneinde deze gevaarlijke objecten grondig te kunnen verwijderen, moest het meer worden drooggelegd. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om met een bulldozer de sliblaag die zich in de loop van de laatste twee jaar gevormd heeft, te verwijderen. Met behulp van werkstuden ten werd de bodem gezuiverd van stukken hout,, stenen en dergelijke. Op zichzelf zou 'het feit dat deze schoon maak thans midden in de zomer gebeurt, in plaats van zoals gebruikelijk in het na jaar, niet de moeite van het vermelden waard zijn, maar het is de directeur van de Stichting „Het Nationale Park De Kenne merduinen", ir. E. C. M. Roderkerk, geble ken dat een aantal bezoekers hieruit een verkeerde conclusie heeft getrokken. Er doen thans verhalen de ronde volgens welke „het Spartelmeer" „besmet" zou zijn. Dit nu is niet juist. Het water van de speel- Stormvogels 50, SchotenHRC 0-1, Scho- vijvers wordt regelmatig door deskundigen tenStormvogels 0-0, HaarlemKenne- onderzocht en tot nog toe werd geen en- mers 5-0, HRCAlk. Boys 1-1. j kele aanwijzing verkregen waaruit zou Eindstand: HRC 610, Alk. Boys 610 (HRC wint na str.schoppen), EDO 6-8, Haarlem 66, Stormvogels 65, Schoten 63, Kennemers 60. ADVERTENTIE Hoe 't ook zij Publikatie van de Verenigde slagers in Haarlem e.o. blijken dat er gevaar voor besmetting met een of andere ziekte zou bestaan. Dankzij de biologische reiniging van het water is ook de kans op „besmetting" uiterst gering. Bij een bloembollenkwekerij en -handel in Hillegom is vorige week een partij bloembollen ontvreemd. Hiervan wordt een arbeider, die bij de betreffende firma werkte, verdacht. De man heeft slechts een gedeelte van de gestolen bollen terugge bracht. Daarna is hij er vandoor gegaan om aan 'de politie te ontkomen. De politie heeft bij de man thuis huiszoeking gedaan en daar het ontbrekende gedeelte van de buit gevonden. Verwacht wordt, dat de man spoedig gedwongen zal zijn weer boven water te komen. 49. „Hij heeft echter nog meer familie in Londen: de nakomelingen van de broer van zijn grootvader. U zoudt mij en de familieleden van Komoroff een grote dienst bewijzen, als u op de terugweg langs Londen zoudt willen gaan. U kunt hen dan zelf op de hoogte brengen van Komoroffs overlijden". Slechts met een half oor had ik naar McKings laatste woorden geluisterd. De mededeling, dat Komoroff een Brit was geweest, had mij bijzonder getroffen. Waarom zou hij dat tegenover mij steeds verzwegen hebben? Maar ach, eigenlijk ging mij dat niets aan. Ik beloofde McKing dat ik voor mijn vertrek nog een keer langs zou komen om de brieven te halen, die hij voor mij zou opzoeken. Ik begon ernstig aan pakken te denken. Over enkele dagen zou een karavaan naar Tsjita vertrekken. Ik wilde mij daarbij aansluiten en dan verder met de trein via Harbin naar Wladiwostok reizen. Als er niets tussen zou komen, dat mij onverhoopt zou ophouden, en het geluk met mij zou zijn, dan kon ik in Wladiwostok nog net de boot halen, die over 4 weken naar Amerika zou afvaren. Vóór Kerstmis zou ik dan weer in Wenen terug kunnen zijn. De vreugde, die de voorbereidingen van de reis mij schopken, werden echter al spoedig weer getemperd. Wat kon ik ook in Wenen verwachten! Ik had nie mand, die zich over mijn terugkeer zou verheugen, niemand, die naar mij verlangde. Toch haastte ik mij zo veel mogelijk met het pakken en telde de uren af, die ik nog in Mongolië zou moeten doorbrengen. HOOFDSTUK IV VISIOEN Het liep echter weer eens anders, dan ik had gedacht. De haast, waarmede ik uit Kiakhta was vertrokken, had kwade gevolgen, want ik was nog niet opgewassen tegen de ontberingen van de tocht naar Tsjita. Een nieuwe koortsaanval dwong mij het bed te houden. Het duurde vele weken, voordat ik weer in zoverre hersteld was, dat ik mijn reis kon voortzetten. Mijn gezondheidstoestand was echter nog zeer labiel. Kwellende, pijnigende gedachten lieten mij niet met rust en bezorgden mij slapeloze nachten. Vermoeid en lusteloos kwam ik begin maart in Lon den aan. Het was het oude, vertrouwde beeld, dat de stad mij bood. Ze klopte van leven. Autobussen, taxi's en luxueu- (Vertaald uil het Duits Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN ze personenwagens suisden door de straten, tegen het einde van de dag overvol met een haastige menigte. Een gestadige stroom nerveuze mensen trok door de huizen zee. De lucht rook naar benzine, damp, het Theems- water en de vele ander ondefinieerbare geuren van een grote stad. Ik overlegde lang of ik weer in Soho zou gaan logeren. Jaren geleden had ik mij in de typische - bohemien- achtige sfeer van dit stadsdeel wonderwel op mijn ge mak gevoeld. Zou ik er dit keer weer heengaan? Ach, wat deed het er eigenlijk toe waar ik onderdak zou zoeken. Soho dus! Toen ik in de loop van de middag mijn hotel verliet, was de stad gevangen in een dichte mist. Slechts schimmen en schaduwen vielen te ont waren, geluidloos opgeslokt door de nevel. Alles sche merde in een bruin-grijzig, vaal licht, om na een paar passen weer ingekapseld te worden door de grauwe damp. Na twee uur trok de mist echter op, het werd weer lichter en de lucht straalde in een lichtend blauw. Hoe snel kon alles toch veranderen! Ik werd overvallen door het bittere gevoel, dat mijn leven verknoeid, waardeloos en nutteloos was, gelijk een oude krant, die iemand ergens had laten slingeren. Wat was eigenlijk het doel van mijn leven? Wie trok enig profijt uit mijn reizen? Waren ze niet steeds een vlucht geweest? Een vlucht van mijzelf vandaan? Een strijd, die ik met inzet van al mijn krachten voerde om slechts te kunnen vergeten? Had ik echter in de Aziatische steppen vergetelheid gevonden? Wat was het resultaat geweest van mijn zinloos najagen van een even zinloos doel? Dat mijn ziel vergiftigd was, mijn lichaam krach teloos! Dat was het resultaat! Wat restte mij nog? Waar waren mijn verwachtingen gebleven? Het fan toom, de hersenschim, die mij gelokt had, was verdwe nen, juist op het moment, dat ik haar meende te kunnen grijpen. Gelijk een schipbreukeling was ik door het leven aan land geworpen, weggesmeten. Ik lag in de goot, precies zoals die oude krant. Weggeworpen, nutteloos, waardeloos. Ik liep een café binnen, vond een onbezet tafeltje naast een open venster, dat uitzicht op de Theems bood, en ging zitten. Een vrachtschip lag voor de kade. Dikke rookwolken stegen uit de schoorsteen op. Kleine motor bootjes zwierven om het schip heen, terwijl de onder gaande zon het water rood kleurde. Ik gaf mijn bestelling op en staarde weer uit het venster naar het steeds wisselende beeld. Veren, sloepen en sleepbootjes doorploegden het wa ter; het geloei van sirenes en verwaaide commando's drongen door het venster naar binnen. De vrachtboot gaf drie stoten op de fluit en ik zag de witte damp opstijgen. De wind viel er op aan, drukte de witte wolkjes eerst naar beneden, hief ze toen op en ver scheurde ze tenslotte. Langzaam schoof het schip naar het midden van de rivier en zette toen koers in de rich ting van de zee. Hoog schuimde het water bij de boeg op en golfde in lange, hoge welvingen naar de oever. Lange tijd keek ik het schip na. Een wild verlangen naar het vreemde overviel mij O, hoe weinig was er voor nodig om dat steeds smeulende, ongeneeslijke verlangen plotseling weer te doen opvlammen! Het schip, dat zojuist het anker had gelicht, had dat ondefinieerbare verlangen weer aan de oppervlakte gebracht. Die oude, smartelijke en zoete koorts was weer bij mij verwekt. Gelijk een bedwelming had het nimmer te stellen verlangen naar de verte, de lokkende roep, die ik tot nu toe nooit had kunnen weer staan, mij plotseling weer in haar greep. Ik schudde echter energiek dat gevoel van mij af. Wat had het voor zin? Wat kon het vreemde, het onbekende mij bieden? De lokkende verten, die mij voor ieder vertrek toege lonkt hadden met duizenden betoverende beelden? Nee, ik wilde aan die drang, die mij al zo vaak weg getrokken had naar het onbekende, geen gevolg geven! Reeds lang geleden was bij mij het besef gegroeid, wat mij steeds weer het vaderland had doen verlaten. Maar wat schoot ik daar mee op? De loop van het nood lot kon ik daar niet mee keren. Alles was nu voorbij. Ik moest trachten er overheen te komen. Op de een of andere manier. Misschien zou de tijd wel eens alles doen vergeten. Eerder of later. Maar dat moment zou komen! En in mijn hart zou dan nog slechts een zacht, wee gevoel overblijven, een schone herinnering, verguld door de jaren, die zich er onmerkbaar tussen geschoven zouden hebben. Maar wat te doen tot dat moment? Zou ik het leven wel verdragen kunnen? (Wordt oervolgd). Hoogleraren benoemd. Met ingang van de dag, waarop hij zij ambt zal aan vaarden, is benoemd tot gewoon hoog. leraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Nederlandse rechtsgeschiedenis mr. J. Ph. de Monté Verloren, thans belast met het geven van genoemd onderwijs. Voor het tijdvak van 1 januari tot en met 20 juni 1958 is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul. teit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te ge ven in de theoretische natuurkunde: dr. W. E. Heitler, hoogleraar aan de universi teit van Zürich. Nieuwe ambassadeur. Met het gebrui kelijke ceremonieel heeft de heer T. Elink Schuurman, de nieuwbenoemde buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur van Nederland bij de Portugese regering, vrij dagmiddag in het Belempaleis te Lissabon zijn geloofsbrieven overhandigd aan de president van de republiek generaal Lopes. De heer T. Elink Schuurman was voordien buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Lissabon. Zondagshuweljjk. Zondagmorgen is in de ochtenddienst van de Gereformeerde Kerk in Voorthuizen het huwelijk van Simkje Juliana Alkema en Teunis Postma kerkelijk bevestigd. Dit is de eerste maal dat in deze omgeving een huwelijk op zon dag kerkelijk werd bevestigd. Kernfysisch instituut. Het kernfysisch instituut, dat op het terrein van het na tuurkundig laboratorium van de Rijks universiteit te Groningen gebouwd wordt, vordert snel. Men verwacht het instituut eind volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. In het torengebouw wordt een z.g. „Van de Graaff-generator" geplaatst, de grootste elektrostatische hoogspannings generator in ons land. De apparatuur dient uitsluitend vpor zuiver wetenschappelijk onderzoek van de atoomkernen. Kind verdronken. Het bijna twee jaar oude jongetje Alexander de Jong uit Apeldoorn is in een vijver die nauwelijks tachtig centimeter diep is, verdronken. Het kind was met zijn ouders op bezoek in een kampeercentrum te Beekbergen, waar het op een driewielertje op het terrein rond fietste. Op zeker moment misten de ouders het kind. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het kind in de vijver verdronken was. De afrastering om deze vijver was op één plaats kapot. Terecht. Vrijdag is de opsporing verzocht van het vijftienjarige meisje J. Schuiten uit Den Haag. Zij is zaterdag teruggevonden. Nadat zij van huis was weggelopen, had zij een kamer gehuurd in de Van Ostadestraat in Den Haag. Haar hospita zag haar foto in de krant en belde de politie op, die het kind naar huis bracht. Familiefeestje. In een ziekenhuis te Venray is woensdag mevrouw M. D. uit het gehucht Groessen (bij Zevenaar) over leden aan de gevolgen van een mishande ling, waaraan zij tijdens een twist op een familiefeestje moet hebben bloot gestaan. De jonge vrouw, die al enige malen in een inrichting voor geestelijk gestoorden is verpleegd, overleed enige dagen nadat het handgemeen had nlaats gehad. De politie deskundige, dr. Hulst uit Leiden, heeft sectie op het lijk verricht. De politie kon geen nadere inlichtingen verstrakken over de juiste toedracht van het gebeurde. Zij heeft de zaak in onderzoek. MAANDAG 19 AUGUSTUS Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 19 en 21a5 uur. Cinema Palace: „The kid", alle leeft., 19 en 21.30 uur. Frans Hals: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De babysitters van de ma rine", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evangelisatie comité, onder werp: „Bij God is alles mogelijk", 20 uur, zangdienst van 19.30 uur af. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. DINSDAG 20 AUGUSTUS Minerva: „Annie get your gun", alle leef tijden, 14.30 en 20.15 uur. Roxy: „De klok kenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Va kantiejeugdprogramma, alle leeft., 10.30 u. „The kid", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.30 uur. Frans Hals: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 14.30 en 20 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeft., 10 30 uur: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 4, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: .Montagne's jeugd- variété", alle leeft., 10.30 uur. „De baby sitters van de marine", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „De knock en rol- film", alle leeft., 14.15 uur. „Daar is de dokter", alle leeft. 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 20 uur. Lin naeushof: Zomertuin, dagelijks geopend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6