SPAAR GRATISAUTONUMMERPLAATJES MAGGI BOSCH WOL Do Turkenburg won voor de vijfde maal de Dr. W. E. Merens-beker Werkplaats voor antiek textiel mogelijk spoedig in nieuw gebouw „WOLLANA" Engels schoolblaasorkest op tournee door Nederland Incassodienst van gemeente Haarlem in cijfers uitgedrukt KIPPENBOUILLONSOEP NAALDKUNST Waardering voor de goede smaak najaarsmodellen plNSDAG 2 0 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BIJ BLAZEN EN UITBLAZEN In Haarlem werd voor bejaarden geconcerteerd Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Achtjarige jongen in het Spaarne Prestatietochten voor de leden van reddingsbrigades HPC II degradeert naar de reserve tweede klasse Laat U de pruimen gerust goed smaken! MEDICINAAL NORIT Gouden huwelijksfeest J. W. Kok—Weber Jhr. dr. J. C. Mollerus in Canada aangekomen Nog vijf bergbeklimmers vermist op Dolomieten Troepen van de sultan op de hielen van de Imam Imp. N.V. Willem van Rijn Verslag over 1956 vertoont weinig fluctuaties ADVERTENTIE Gisteren heeft men in Haarlem een grote groep in groene uniformen geklede jongens en meisjes kunnen zien, die in optocht van het stadhuis naar het Frans Hals museum trok: het waren de leden van het Engelse schoolblaasorkest van de Boscombe Secondary School uit Bournemouth, die op het ogenblik een bezoek aan Nederland brengen. Op uitnodiging van de Stichting Adoptie Bejaarden bracht het gezelschap gisteren een bezoek aan Haarlem, waar het orkest - brass band zeggen ze in Engeland 's avonds een concert in het Concertgebouw gaf. Onze muziekmedewerker Jos de Klerk schrijft over dit concert elders op deze pagina meer. 's Middags waren zij 22 jongens en meisjes en 8 oudere begeleiders - uit Am sterdam in de Spaarnestad aangekomen, waar zij het stadhuis bezichtigden. Zij werden daarbij rondgeleid door mejuf frouw P. H. Buis, secretaresse van de wet houder van Onderwijs, Kunstzaken en Vreemdelingenverkeer. In vlot Engels deelde mejuffrouw Buis allerlei bijzonder heden mee over de ridderzaal, de kamer van Burgemeester en Wethouders en de raadzaal. Vervolgens trok het gezelschap in een lange rij door de stad naar het Frans Hals museum. Later op de middag werd de thee naar goede Engelse gewoonte in het Militair Tehuis aan de Jansweg gebruikt. De groep Engelse jongens en meisjes, die er in hun schooluniformen keurig uitzagen, stonden onder leiding van hun schoolhoofd de heer L. G. Caisley. De organisatie van de trip was in handen van één van de leraren van de school, de heer P. Day. In Engeland heeft de schoolband een uit stekende naam, sinds het orkest op het Bournemouth Musical Festival'in Bourne mouth enige weken geleden de eerste prijs in de afdeling jeugdorkesten wegsleepte in een concours voor louter blaasorkesten. „Bovendien werden nog eerste prijzen behaald in vijf groepen" zei de dirigent van het orkest, de heer Courtney Bosenko. En dan te bedenken, dat het orkest pas in september van het vorige jaar is op gericht. In de korte tijd van zijn bestaan is een resultaat behaald, dat er zijn mag. De dirigent, de 44-jarige Courtney Bosen ko, speelt in een groot fanfare-orkest van het Engelse Leger des Heils en hij heeft zijn taak als leider van de schoolband met £rote energie en veel genoegen aangepakt. Hij wil echter niet alle lof voor zichze' opeisen, want: „De jongens en meisjes doen vol enthousiasme mee. Zij offeren voor de muziek een groot deel van hun vrije tijd op," vindt hij. Eén van de steunpilaren van de band is mejuffrouw Helen Caisley, de dochter van het schoolhoofd, die eigenlijk niet meer op de Boscombe school is. Zij is negentien jaar oud en gaat dit jaar aan de Oxford-univer- siteit studeren, maar zij heeft steeds vol enthousiasme meegedaan met het orkest en verzorgde in de regelmatig terugkerende concerten enige solopartijen piano en zang. Volksliederen „Ik zing voornamelijk volksliederen" zegt zij. Het repertoire bestaat voor een groot gedeelte uit klassieke muziek, gear rangeerd voor blaasorkest. De leeftijden van de orkestleden varië ren van elf jaar tot vijftien. Eén van de jongsten is de dertienjarige Brian Smith, die bariton-saxofoon speelt. Van de op richting af speelt hij mee en hij vindt het prachtig. De twaalfjarige Susan Dowson bespeelt de trombone en doet het met een gemak, waar veel ouderen jaloers op kun nen zijn. Met haar blonde krullen en blau we ogen is zij één van de meest opmerke lijke orkestleden. Het bevalt hen best in Nederland. Alleen aan het drukke verkeer moeten zij wennen. Eén van de ouderen van het gezelschap vertrouwde ons toe, dat zij de Hollanders over het algemeen redelijke mensen vond. Maar zodra zij op een fiets, motorfiets of scooter gaan zitten, racen zij als gekken door de stad." Het schoolhoofd, de heer Caisley, had al tijd met zijn pupillen eens naar Nederland gewild en had besloten dat dit jaar dan maar eens te doen. Het was helemaal niet de bedoeling om concerten te geven in Nederland, maar toen een plaatselijke krant het bericht van de reis bracht, kwa men er vanzelf uitnodigingen via in En geland wonende Nederlanders om in Ne derland te concerteren. En zo heeft de band dan meegewerkt aan een concert op een ADVERTENTIE In alle dikten, soorten en prijzen, o.a. NEVEDA, SCHEEPJES, v. WIJK vindi u bij GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR HAARLEM, 19 AUGUSTUS 1957 ONDERTROUWD: 19 aug. Th. P. Hen- ■iriks en M. G. van Opzeeland. GEHUWD: 19 aug., P. J. Das en G. J. Hugtenburg. BEVALLEN van een zoon: 17 aug. P de Gelder-Schreuder, M. Hazekamp- Boon. 18 aug. A. L. van der Hoorn-de Roos. BEVALLEN van een d o c h t e r 17 aug. M. Haakma-Vos, G. B. van der Vlugt- Jansen, W. M. H. Kok-Koster, E. M. C. Huijsmans-Schouten. 18 aug. E. Vetter- Nherwijk, G. C. M. Kromhout-Nouris. OVERLEDEN: 16 aug. Chr. W. Baas, 60 'aar Timorstraat, E. van der Zwaan, 75 tar, Maerten van Heemskerkstraat, A. Mus-Loerakker, 89 jaar, Roosveld 'vaat. 17 aug. J. Duerx, 81 jaar, Crayenes- arlaan, C. Swaanswijk, 73 jaar, Leidse- aart, B. F. Lettinga, 65 jaar, Hazepaters- 'aan, M. A. Heuberger, 29 jaar Indische- straat, M. Gude-Krijnen, 93 jaar, Havik- straat. 18 aug. J. Wereldsma, 66 jaar, 'Vayenesterlaan, A. Rozendal-Groeneveld, 11 jaar, Velserstraat. kinderfeest in hét Amsterdamse Olympi sche Stadion en is zaterdag op de Bosbaan geconcerteerd. Gisteren stond Haarlem op het pi'ogramma en vanavond zal een con cert worden gegeven in de accordeonschool van de heer Jan Dorenbosch in Haarlem- Noord. Woensdag hebben de kinderen een vrije dag en donderdag keren zij weer naar Engeland terug. Maar voordat zij op de boot stappen geven zij nog één concert in Maassluis. Aan gebrek aan belangstelling hebben zij niet te klagen: van het concert in het Haarlemse concertgebouw zijn opnamen gemaakt door AVRO en Wereldomroep, die binnenkort zullen worden uitgezonden. Nieuws in het kort Gewond. Een tweeën twintigjarige mo torrijder die maandagmiddag het trottoir van een industrie aan de Oudweg te Haar lem opreed om de rijwielbergplaats te be reiken, slipte. Zijn motor viel tegen een achtendertigjarige Haarlemmer, die op het trottoir zat. Deze werd aan zijn linkerbeen gewond en is naar zijn woning vervoerd. Tegen een vrachtauto. Maandagmiddag om halfdrie stak de driejarige Ronald Y. achter een geparkeerde auto de Herensin gel over. Hij werd aangereden door een vrachtauto en aan het hoofd gewond. De jongen is ter observatie in het Grote Gast huis opgenomen. Maandagmiddag speelde de achtjarige Robbie B. op de leuning van de brug over de Woerdersluis te Spaarndam en doordat hij zijn evenwicht verloor viel de jongen te water. Hij kon niet zwemmen en raak te vijf meter uit de kant. De zestienjarige Gerrit Schoorl uit Haarlem zag de dren keling, sprong te water en bracht de jon gen op het droge. r fvi 4 Zondag werd in de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem door de Haar lemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen de jaarlijkse wedstrijd om de Dr. W. E. Merens-beker gehouden. Mej. Do Turken burg kreeg voor de vijfde maal voor een jaar de beker in haar bezit en daarbij legde zij tevens beslag op de mevrouw N. J. Meyerink-Rijk medaille. In tegen stelling tot de andere jaren verschenen er nu weinig kandidaten voor deelneming aan deze wedstrijden, waarvoor de jury werd gevormd door dokter P. A Roorda, mj. A. Claus, mvrouw C. E. Schmidt- Miisler en de heer II. D. E. Hierberg. Bij het afleggen van de medische proef deden de heren H. de Redelijkheid en V. H. Snel niets voor elkaar onder, mei. Tur kenburg volgde op de derde plaats. Zowel bij de 100 meter zwemmen als bij het popduiken was mej. Turkenburg de heren verre de baas waardoor zij met een halve punt voorsprong op H. de Redelijk heid als winnares uit de strijd kwam. Voor het eerst was er een klasse voor niet geoefende bij deze wedstrijd ingesteld waarbij de candidaten zich niet aan een medische test behoefden te onderwerpen. Mej. W. ter Wal gaf in deze wedstrijd blijk veel voor de toekomst te beloven. Na afloop van de wedstrijden deelde de vooi-zitter de heer Joh. M. Schmidt mede dat de familie Merens verhinderd was de beker te komen uitreiken, waarna hij er toe overging de uitslag bekend te maken en de beker aan mej Turkenburg te over handigen De uitslagen waren: medische proef: H. de Redelijkheid en V. H. Snel ieder 24 punten; mej. Do Turkenburg 21 punten; In Katwjjk werd zaterdagmiddag de jaarlijkse prestatie zwemtocht, voor leden van reddingsbrigades, in zee gehouden. Ruim veertig dames en heren verschenen aan de start om de tocht over een afstand van anderhalve kilometer af te leggen. Ook leden van de Haarlemse Reddings brigade voor Drenkelingen namen aan deze tocht deel. Het waren mej. Rina Kruvver, mej. Willy van Schie, mej. W. ter Wal en de heren J. Joosten en B. Note- boom. Nadat de voorgaande jaren door de kampeerverenigingen „Helios" en „Zee meeuwen" een zwemprestatietocht in zee werd gehouden zal op zondag 25 augustus de Bloemendaalse Reddingsbrigade de or ganisatie hiervan ter hand nemen. De tocht gaat over een afstand van één kilo meter waarvoor de minimum leeftijd is gesteld op 13 jaar en over een afstand van twee kilometer waarvoor de minimum leeftijd van de deelneemsters en deelne mers is gesteld op 16 jaar. Verwacht wordt dat vele leden van reddingsbrigades hieraan zullen deelnemen. Om twee uur wordt vertrokken van de post „De Ken tering" circa 500 meter ten noorden van de kop van de Zeeweg af. mej. W. van Schie, 12 pnt. Proef 2. Met hurkval te water gaan 75 meter gekleed schoolslag zwemmen en daarna over een afstand van 25 meter een drenkeling in kopgreep vervoeren: 1. Mej Do Turken burg 27 pnt, 2. H. de Redelijkheid 25,5 pnt, 3. mej. W. van Schie 24 pnt, 4. V. H. Snel 23,5 pnt. Proef 3. Met hurkval te water gaan en een pop van de bodem opduiken: 1. Mej. Do Turkenburg 27 pnt, 2. H. de Redelijkheid 25 pnt, 3. Mej. W. van Schie 23,5 pnt, 4. V. H. Snel, 17 pnt. Totaal eindstand: 1. Mej. Do Turkenburg 75 pnt, 2. H. de Redelijkhid 74.5 pnt, 3. V. H. Snel 64,5 pnt, 4. Mej. W. van Schie 59,5 pnt. De water polocompetitie Zaterdagavond speelde DWT II de eer ste wedstrijd van de halve competitie die afgewerkt moet worden om vast te stel len welke ploeg beslag op de kampioens titel van afdeling C zal leggen. De strijd ging tegen Neptunus II. In de eerste helft nam DWT II door Traksel een twee-nul voorsprong maar moest deze in de tweede helft prijsgeven. De wedstrijd eindigde onbeslist: twee twee Voor de degradatie competitie van de reserve eerste naar de reserve tweede klasse heeft HPC II uitgespeeld tegen De Robben III. Het werd een drie-drie ge lijkspel. Hierdoor degradeert HPC II naar de reserve tweede klasse. ADVERTENTIE Geniet er naar hartelust van nu 't pruimentijd is. Maar niet ieders maag verdraagt pruimen evengoed. Haal daar om voor alle zekerheid vandaag nog Norit in huis! tegen maag- en darmstoornissen Morgen, woensdag 21 augustus, hoopt het echtpaar J. W. KokWeber, wonende aan de Gouwweteringkade 20 in Haar lem-Oost zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is vele jaren werk zaam geweest op de zetterij van de Op rechte Haarlemsche Courant en gedurende een aantal jaren geniet hij van pensioen. Op de zetterij was de heer Kok belast met de opmaak van de advertentie-pagina's. Hij was een geziene figuur op zijn afdeling. Voor de ruim zestig in de Werkplaats tot herstel van antieke textiel te Haarlem tewerkgestelden is mogelijk volgend jaar het ogenblik aangebroken, dat zij hun werkzaamheden in een nieuw gebouw kun nen uitoefenen. Thans werken zij nog in het oude schoolgebouw aan het Leidse- plein, dat echter noodzakelijk moet worden vervangen. De belichting in het oude schoolgebouw is namelijk zeer slecht, waar van de wevers en stoppers bij hun werk hinder ondervinden. Daarbij komt, dat in het schoolgebouw met oude potkachels wordt gestookt, die veel stof veroorzaken, hetgeen nadelig kan zijn voor de te restau reren tapijten. Bovendien zijn de weef- en stopafdeling thans gescheiden. De gemeentelijke dienst voor Openbare Werken heeft reeds plannen voor de bouw van de nieuwe werkplaats ontworpen, zulks nadat het stichtingsbestuur van de Werkplaats tot herstel van het antieke Onder auspiciën van het Comité voor Ouden van Dagen werd maandagavond in de Haarlemse Concertzaal een vocaal en instrumentaal concert gegeven door leer lingen van een middelbare school uit Bournemouth, de bekende zeebadplaats aan de zuidkust van Engeland. En zo ge beurde het, dat Haarlemse ouden van da gen op een gezellig avondje getracteerd werden door jongeren, die daarvoor het Kanaal waren overgestoken. Uiteraard was dit niet het enige doel, waarvoor de reis ondernomen werd. Men zal ook nog elders optreden en verder profiteren van wat er op zo'n vakantietocht in een vreemd land te beleven en te leren valt. Van de aan wezigheid hier van deze Britse scholieren hebben ook wij kunnen leren, namelijk, dat het mogelijk is in schoolverband een fan farekorps op te kweken en daarmee een hoogte te bereiken, die aan bescheiden eisen voldoet. Want wanneer deze jonge lui voor een niet al te zware opgave ge steld werden( een fragment uit de „Noc turne" van Mendelssohn's Midsummer- nightsdream-muziek was bijvoorbeeld te veel van hen gevergd) kon men respect hebben voor wat hun dirigent C. Bosanko met deze scholaire brassband bereikte. Waardering kan men daarbij hebben voor de meestal met goede smaak gekozen stuk ken, die vaak op klassieke nationale com ponisten (zoals Purcell en Handel) terug gaan, of handig geharmoniseerde bewer kingen zijn van oorspronkelijke Engelse melodieën. Met het oog op dit bezoek aan Holland had men ook het Wilhelmus in gestudeerd alsmede een bewerking van het oud-Nederlandse kerstlied „Het was er een Maagdetje suver en net". Het feit, dat in Engeland de brassband populairder is dan in ons land het fanfare-orkest (dat er wel is waar van afwijkt, maar er in hoofd zaak toch mee verwant is) maakt het mo gelijk dat ginds reeds onder schooldisci pline muzikanten voor de blaasorkesten gekweekt worden. Er zit voor ons een lering in, nu men overal in. Nederland de klacht hoort, dat het met de aankweek van jeugdige blazers in de korpsen niet rooskleurig gesteld is (uitzonderlijke ge vallen van muziekverenigingen, die er een jeugdorkest op na houden, niet te na ge sproken). Al zijn wij dan nog verre van het Engel se voorbeeld verwijderd, wie zal zeggen of we er op den duur niet naartoe zullen groeien. In bepaalde streken, waar de korpsmuziek een overwegende rol speelt in het gemeenschapsleven, lijkt mij een op lossing in deze zin niet denkbeeldig. Wat op onze Haarlemse interscholaire jeugd- toernooien gepresteerd wordt verhoudt zich technisch en artistiek niet gunstig tegen over wat wij van uit het buitenland op dit gebied leerden kennen, maar dat is van een andere orde, al zijn er raakpunten inzake de samenzang. De school van Bournemouth doet natuurlijk ook aan koorzang en demonstreerde dan ook enige vocale nummers. Daarin was vooral te prijzen de keuze van volkseigen melodieën en aldus het onderhouden van karakteris tieke tradities. En zoals het op een concert hoort, er traden ook solisten op, vocaal zo wel als instrumentaal. Zodat onze ouden van dagen met een veelzijdig programma aangenaam bezig gehouden werden. Jos. de Klerk (Van onze correspondent in Canada) MONTREAL Met het vliegtuig „Zui derzee", de eerste DC-7C van de KLM op de dienst Amsterdam-Montreal, arriveerde in Montreal jhr. dr. J. C. Mollerus, oud secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken. De heer Mollerus kwam naar Canada om verse indrukken op te doen voor een serie lezingen, die hij dit winterseizoen, in samenwerking met de KLM, in Neder land gaat geven. Hij denkt, dat het aantal lezingen de honderd ver zal overtreffen. Hij heeft daarbij de beschikking over ge kleurde lantaarn plaatjes uit alle delen der wereld. De heer Mollerus maakte in 1933 met de „Rijstvo- gel" onder gezag voerder Smirnoff zijn eerste reis naar In- dië en hoewel hij daarna vrijwel de gehele wereld heeft af gereisd, was hij verrast over het comfort aan boord van de DC-7 C. „Een volle nachtrust was voldoende om me naar de nieuwe wereld te brengen", zei hij. textiel zijn wensen had kunnen kenbaar maken. Het bouwplan is inmiddels goed gekeurd. Daar de bouw van de werkplaats als urgent wordt beschouwd, hoopt het stichtingsbestuur, dat het gebouw volgend jaar gereed zal komen. Gezien de huidige financiële moeilijkheden is dit echter in het geheel nog niet zeker. Het nieuwe gebouw wordt opgetrokken aan de Stephensonstraat in Haarlem-zuid west. Het zal bestaan uit een gelijkvloerse werkruimte en dienstlokalen. De afmetin gen bedragen 54 bij 20 meter. Het gebouw zal een atelier van ruim 22 bij ruim 20 m bevatten, waar de werktafels en weefge touwen van stoppers en wevers een plaats krijgen. Naast het atelier is een kantine geprojecteerd, alsmede twee kantoorruim ten, een bergplaats en een fietsenstalling. Voorts bevat het gebouw een schilders- en timmerwerkplaats, een spoelruimte, een magazijn en een kantoor voor de bedrijfs leider. De noordzijde van de werkplaats wordt een grote glaswand teneinde een goede lichttoevoer te bewerkstelligen. Als het oude schoolgebouw zal zijn verlaten, zal dit grondig worden gerestaureerd, waarna het weer voor het onderwijs in ge bruik zal worden genomen. In het dezer dagen ontvangen jaarver slag over 1956 van de stichting „Werkplaats tot herstel van antieke textiel" wordt over de noodzakelijke nieuwbouw gesproken. Voorts geeft dit jaarverslag gegevens over de activiteiten in het vorige jaar. De res tauratie van drie tapijten kwam gereed, één van de gemeente Maastricht en twee van de gemeente Nijmegen. Van de ge meente Haarlem kwam een verzoek binnen tot het weven van acht kussens voor de ridderzaal van het stadhuis. De gemeente raad besloot tot restaurantje van het tapijt „De wapenvermeerdering van Haarlem", waarover een kleine publikatie in voorbe reiding is. Voor het „Wijnhuisfonds" in Zutphen werd een nieuw tapijt geweven, dat voor het einde van het verslagjaar gereed kwam. Behalve de tapijten van de gemeente Nij megen waren tapijten van de provincie Zeeland en van Maastricht in bewerking. Eind 1956 waren 62 personen tewerkge steld; het" grootste gedeelte hiervan is af komstig uit Haarlem, anderen uit Heem stede, Zandvoort, Amsterdam, Beverwijk, Leiden en Velsen. Er was enig verloop on der de bekwame krachten. Getracht zal worden nieuwe opdrachten te verkrijgen teneinde de artistieke en technische erva ring van het personeel niet verloren te doen gaan. Nog vijf bergbeklimmers worden ver mist op de ruim 3300 meter hoge Marmo- lada in het Dolomietengebergte, waar het afgelopen weekeinde twee Duitsers het leven verloren. De vijf, die in twee groe pen de berg beklommen langs de normale toeristenroute, werden door een sneeuw storm overvallen. Over hun namen en na tionaliteit is nog niets bekend. De laatste 48 uur is meer dan een meter sneeuw ge vallen. De reddingsploegen hebben hun werk moeten stoppen, totdat de sneeuw storm voorbij is. De twee Duitsers die omgekomen zijn bevinden zich op een afstand van 200 meter van de top van de Marmolada. Uit de bin nen gekomen berichten is niet duidelijk of de redders hen al bereikt hebben, maar ze zijn in elk geval dicht genoeg bij hen ge weest om te kunnen constateren, dat zij omgekomen zijn. Twee van de redders, de Italianen Rizzi en Defranceschi, hebben tijdens de klim een ernstige val gemaakt, maar hebben hun weg nog vervolgd. De Italiaanse Dolomieten hebben het af gelopen weekeinde nog meer slachtoffers geëist. De 22-jarige Duitser Manfred Boe- thing kwam om na een val van 40 meter van de Cimon Delia Pala. Zijn twee met gezellen, een meisje en een jongeman, moesten met een shock in een schuilplaats worden opgenomen. De 53-jarige Fritz Rieder uit Kiel kwam bij het beklimmen van de 3900 meter hoge Breithorn om tengevolge van een hartaanval. In de afgronden tussen Corti na d'Ampezzo en Mesurina wordt gezocht naar een Engelse toerist, Brian Johnson, die nu al twaalf dagen vermist wordt. In totaal zijn deze maand veertien men sen omgekomen in de Italiaanse Alpen, zes werden gewond en zes werden vermist. De doden waren: zeven Italianen, vier Duit sers, twee Oostenrijkers en een Amerikaan. Drie Italianen, twee Oostenrijkers en een Duitser werden gewond en vijf Italianen en een Engelsman werden vermist. MUSCAT (Reuter) Een legerpatrouille van het sultanaat Muscat zit de vluchten de imam van Oman en zijn broeder Talib, alsmede sjeik Soeleiman, die de kust van de Golf van Oman trachten te bereiken, „op de hielen", aldus heeft de bevelhebber van het leger van Muscat, kolonel Water- field, in Muscat medegedeeld. ADVERTENTIE -to 91900UD 90 nntómJjö a reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Haarlemmerweg 475 A dam Iel. 86211 (7 lijnen) Telex 12282 REBEL. Bij internationale atletiekwed strijden in Brugge won onze landgenoot Rebel het discuswerpen met 48,50 meter. Tweede werd de Belg Van Dierendonck met 43.91 meter. Over 1956 heeft de gemeente Haarlem voor een bedrag van f30.822,50 bijgedra gen in het verlies van de gemeentelijke in casso-, stortings- en ophaaldienst. Dit blijkt uit het jaaroverzicht voor 1956 van de genoemde dienst, dat zojuist is verschenen. In het algemeen vertonen de cijfers van deze dienst, die zich bezighoudt met het innen en uitbetalen van gelden voor de gemeente, weinig verloop ten opzichte van voorgaande jaren. In 1956 viel nog de terugslag waar te nemen van de vervanging van de zoge naamde gaatjespenningen met het oog op een prijswijziging op 19 december 1955. In het begin van 1956 werd bij de opneming van de muntmeters geleidelijk de oude soort penningen door de nieuwe ver vangen. De oude penningen werden ingenomen en na controle in verzegelde blikken trom mels bewaard, teneinde bij een nieuwe prijswijziging opnieuw in omloop te kun nen worden gebracht in plaats van de nu gangbare penningen. Met het oog op het steeds toenemend misbruik van het in de muntmeters wer pen van andere voorwerpen dan de voor geschreven penningen werd op 4 april 1956 door de gemeenteraad een wijziging aan genomen in de verordening, die de voor waarden bevat van de levering van gas en elektriciteit. Daarbij werd onder meer op het aantreffen van andere voorwerpen dan penningen in de muntmeters een boete gesteld van een rijksdaalder. Tevens werd aan het voor de tweede keer aanbieden van een kwitantie voor gas of elektriciteit een boete van vijfenzeventig cent verbon den. Deze maatregelen hebben, aldus het verslag, in het algemeen een gunstige in vloed gehad, zowel op het afnemen van het gebruik om ongeldige stukken in de meters te doen als op het vlotter betalen van de kwitanties. Voorts werden in 1956 de voorbereiden de werkzaamheden ter hand genomen voor de inrichting van de gehele boekhouding volgens de principes der moderne bedrijfs administratie. Dank zij deze maatregelen kon op 1 januari 1957 deze boekhoudmethode wor den ingevoerd. Enige cyfers Aan het einde van 1956 bestond het per soneel van de dienst, behalve de directeur, uit 72 ambtenaren in vaste dienst, één ambtenaar in tijdelijke dienst en 22 amb tenaren op arbeidscontract. Het aantal opnemingen van gas-, elek- triciteits- en watermeters vertoonde ten opzichte van 1955 een kleine stijging: van 129.480 op 133.801. In gecombineerde opneming werden in totaal 290.236 meters opgenomen. Ten be hoeve hiervan moesten door de buiten dienstambtenaren ten huize van de ver bruikers 171.000 afrekenings-nota's wor den geschreven. Op de afdeling mechanische administra tie werden in totaal 63.098 biljetten voor automatische girobetalingen behandeld, die een bedrag van f 2.307.209,53 vertegen woordigden. Voor de afdeling stortings- en ophaaldienst werden in het afgelopen jaar 342.500 boekingen op de rekeningen courant van de bij deze dienst aangeslote nen gemaakt. Hiervan waren 224.100 bij schrijvingen en 118.400 afschrijvingen. In 1956 werden 43.870 aanmaningen uitgereikt. Wegens wanbetaling moest de toevoer van gas, elektriciteit en water over 254 meters worden afgesloten. In totaal werd een bedrag van f800.54 niet invorderbaar bevonden. Dit komt neer op een percentage van 0,0096 van het totaal van f8.319.934,27, dat in 1955 in rekening werd gebracht. Voor 1956 beliep dit bedrag een totaal van f 9.021.997,45. Ten behoeve van het gemeente woning bedrijf werd door de afdeling centrale kas in totaal f 160.014,78 aan weekhuren en f 101.502.01 aan maandhuren geïncasseerd, verdeeld over 464 „week"-woningen en 212 „maand"-woningen. ADVERTENTIE Nieuwe collectie gebreide Bij aankoop wol gratis patroon en onderricht TEMPELIERSSTRAAT Ziet onze etalages

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7