Drie vakbonden richten scherpe brief aan de regering Limburger door Duitse douane neergeschoten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Het Westen bereid kernproeven voor twee jaar op te schorten Washington neemt af wacht endè houding aan jegens Syrië „Huurverhoging voor nieuwe woningen gaat te ver" Gehele loon- en prijs politiek in het geding Voorwaarden geven echter nauwelijks hoop op Russische aanvaarding DIT JAAR: 770 DODEN Aec MORRIS lëfprei/oi/éiii// Kwestie-Oman komt ook in UNO-Assemblee ter sprake Londen is gekant tegen plaatsing op agenda Droog en iets warmer OP NEDERLANDS GRONDGEBIED Protesten van Nederlandse arts genegeerd De moord in Beugen Riek Jansen bekent De moord op Nederlandse onderwijzeres in Frankrijk Het woord is aan Vier doden in het verkeer V erkeer songelukken Advies Ziekenfondsraad: Verhoging ziekenfonds premie tot 4,4 percent 72e JAARGANG No 37 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 190 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 J T I I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. LmJ I I 1 I ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I J C J I 1 ill 1 J) H j Jl Bk J 1 (L Jl V. M Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 «L sla JL JL JL JL M \ss^b aL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „DE ONTSTEMMING, DIE OVERAL in den lande ontstaan is over de huurverhoging van de Woningwetwoningen die volgens de bijdrageregeling 1950 gebouwd zijn en over de verwarrende regelingen, die de overheid daarbij heeft uitgevaardigd, achten wij alleszins gerechtvaardigd." Dit delen de drie Nederlandse vakverbonden het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B. mede in een gezamenlijke brief die zij woensdag aan de ministerraad gericht hebben, en waarin zij er met klem op aandringen, deze huurverhogingen tot het strikt noodzakelijke te beperken. Daaraan wordt de waarschuwing vastgeknoopt, dat het vraagstuk van het huurpeil in het algemeen, en dat van de nieuwe woningen in het bijzonder, „onmogelijk los kan worden gezien van de gehele naoorlogse loon- en prijspolitiek in Nederland". De brief van de drie vakverbonden aan de regering is het eerste gezamenlijke op treden van de werknemersorganisaties Sinds het N.V.V. in 1954 naar aanleiding van het bisschoppelijk mandement de sa menwerking in de Raad van Vakcentralen verbrak en hun critische opmerkingen in dit schrijven ten aanzien van het huur beleid liegen er niet om. De brief legt er de volle nadruk op, dat een verstoring in de verhouding der huren van oude en nieuwe woingen voorkomen dient te wor den. Tot slot spreken de werknemers organisaties de hoop uit, dat het overleg van de minister van Volkshuisvesting met de desbetreffende "Jweede Kamercommis sie wil gaan voeren, alsnog de mogelijk heid zal scheppen om een bevredigende oplossing voor dit probleem te vinden. In hun schrijven aan de ministerraad wijzen de vakverbonden erop, dat in tal van gemeenten de aangezegde huurver hoging grote en begrijpelijke beroering ge wekt heeft bij de bewoners van nieuwe (met rijksbijdragen gebouwde) woningen. Volgens de beschikbare gegevens zijn deze verhogingen namelijk, zowel wat de per centages als het aantal der betrokken wo ningen betreft, ver uitgegaan boven het geen de regering vóór de totstandkoming ADVERTENTIE van de Huurwet in uitzicht gesteld had, aldus de bonden. In de Memorie van Toe lichting op het ontwerp-Huurwet is vol gens de bonden de verwachting gewekt, dat van de mogelijkheid (op grond van artikel 5 van het besluit Bijzondere Huur prijzen 1950) om de huren van nieuwe huizen te verhogen, slechts op zeer be perkte schaal gebruik gemaakt zou worden. Deze opvatting leefde stellig niet alleen bij de betrokken huurders, maar uit de feiten is gebleken, dat ook de gemeenteraden en de woningbouwverenigingen steeds dit standpunt hebben ingenomen. Ook de vak bonden zijn er de laatste maanden bij de voorlichting van hun leden inzajee de huur verhoging en de looncompensatie steeds te goeder trouw van uitgegaan, dat van een flinke verhoging der huren van nieuwe woningen geen sprake zou zijn. Bij vroegere besprekingen met de re gering over de looncompensatie hebben de besturen ook in het geheel niet de indruk gekregen, dat het voornemen bestond om ook voor de nieuwe woningen op ruime schaal tot huurverhoging over te gaan. „Verwantend en onduidelijk" Daar komt bovendien nog bij, aldus de drie vakverbonden, dat de in de circu laire van de minister van volkshuisvesting vervatte richtlijnen blijkbaar door de ge meentebesturen op zeer uiteenlopende wijze zijn geïnterpreteerd en derhalve een verschillende toepassing hebben gevonden. Ook het feit, dat in een aantal gevallen door gemeentebesturen de indruk is ge wekt, dat deze huurverhogingen reeds een definitief karakter zouden hebben, terwijl de minister nadien in antwoord op schrif telijke vragen van een lid der Tweede Kamer heeft verklaard, dat deze richt lijnen niet kunnen worden beschouwd een wettelijk besluit te zijn als bedoeld in ar tikel vijf van het besluit Bijzondere Huur prijzen 1954, heeft, aldus de drie vakver bonden. de verwarring nog doen toenemen en de reeds bestaande ontstemming en on zekerheid over de aangezegde huurver hogingen zo mogelijk nog vergroot. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM'TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLED1NG CAïRO (Reuter). - Van officiële zijde is medegedeeld, dat de Arabische landen de kwestie-Oman ook in de UNO-Assem- blée, die op 17 september begint, ter spra ke zullen brengen, nu zij er niet in zijn geslaagd de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst te krijgen. LONDEN (Reuter). - Van gezaghebben de zijde wordt in Londen vernomen, dat Groot-Brittannië zich zal verzetten tegen plaatsing van de kwestie-Oman op de agenda van de UNO-Assemblée, omdat het op het standpunt staat, dat het hier uit sluitend gaat om een aangelegenheid van de sultan van Muscat en Oman. Voor plaatsing op de agenda is een meerderheid van twee derden vereist. De Egyptische Rode halve maan heeft er bij het Internationale Rode Kruis in Genève tegen geprotesteerd dat een van haar missies door de Britten niet in Oman wordt toegelaten. Ook hulpgoederen uil Egypte zouden worden geweerd. Volgens te Londen beschikbare inlich tingen bedraagt hetaantal slachtoffers onder de opstandelingen van Oman niet meer dan vijfendertig en aan burgerwo ningen zou slechts zeer weinig schade zijn toegebracht. Drie Britse fregatten liggen voor de kust van de golf van Oman. Een der sche pen heeft een man aan boord, die de drie opstandelingenleiders, die van aanzien weinig bekend zijn, zou kunnen identifice ren. Britse vliegtuigen hebben vlugschrif ten verspreid, die een waarschuwing van de sultan inhouden gericht tegen hen die de vluchtelingen helpen. De sultan heeft ook een beloning uitgeloofd voor het dood of levend uitleveren van elk der drie mannen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist; overigens wis- 5 selende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later ma- tige naar zuidelijke richtingen draaiende wind. Iets hogere 5 middagtemperaturen. 5 Volledige weerrapporten op pagina twee Mun. .L^XXXOOOOOCOOOOCOlXXXXXCOUOCOOOOOCOCXX DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Op een grensweg in de buurt van het Limburgse plaatsje Schinveld is dins dagavond de 25-jarige Nederlandse dragline-machinist F. Duschak door een Duitse douane-beambte beschoten en vrij ernstig in de kaak gewond. Plet slachtoffer is in het ziekenhuis in de Duitse gemeente Bardenberg opgeno men. Er bestaat geen gevaar voor zijn leven. Over de toedracht van het incident lopen de lezingen uiteen. Duschak, die in Schinveld woont, zou met een vriend in een oud personenwagentje een paai cafés hebben bezocht. Zij trokken eerst naar Heerlingsbosch, een gehucht in de hei, dat in smokkelaarskringen bekendheid geniet, en vervolgens naar het Duitse aorpje Stahe waar sommige wegen deels Duits, deels Nederlands gebied zijn. Terwijl de vriend in het wagentje achter bleef, ging Duschak een Duits café binnen, vanwaar hij een of twee flesjes bier zou hebben meegenomen. Naar verluidt zou de Duitse douane beambte hem vanuit kreupelhout op Ne derlands grondgebied hebben besprongen en vastgepakt. Tijdens een worsteling zou de douanier eerst een waarschuwingsschot hebben gelost, en daarna een tweede schot dat Duschaks kaak verbrijzelde. Deze werd zwaar gewond het Duitse café binnenge dragen. Twee doktoren uit het Duitse grensdorpje Gangelt werden gewaar schuwd, van wie een tevens de burgemees ter van het dorpje is. Ook dokter L. van de Maas uit Bruns- sum werd gewaarschuwd. Deze eiste van de Duitse douane, dat Duschak, wiens toestand hy zorgwekkend acht- De dinsdag te Amsterdam gearresteerde 32-jarige geesteszieke Riek Jansen heeft gisteren bekend, dat zij inderdaad de vori ge week in Beugel begane moord op de 79- jarige weduwe Van Vonderen-Jilissen ge pleegd heeft. Zij deed haar bekentenis reeds tijdens het eerste'Verhoor door de politie te Eindhoven waarheen zij dinsdag overgebracht was. Gezien de geestelijke gesteldheid van de vrouw, die enige maanden geleden uit een psychiatrische inrichting was ontsnapt, was de politie niet geneigd met de beken tenis zonder meer genoegen te nemen. De vrouw heeft echter zoveel bijzonderheden over de moord verteld, die alleen haar be kend kunnen zijn, dat men thans aan neemt dat haar bekentenis op waarheid berust. Uiteraard zullen al haar verklarin gen deugdelijk geverifieerd worden. Riek Jansen beweert dat zij de moord in een plotselinge woede-aanval gepleegd heeft. Zij was op bezoek bij de oude vrouw, die de schoonmoeder van haar zuster was en tijdens dit bezoek ontstond een woor denwisseling. Deze liep zo hoog, dat de be zoekster een voorwerp pakte er in wilde drift op los sloeg. De verdachte is thans in opdracht van de officier van Justitie naar de Rijkspsychia- trische Inrichting te Woensel overgebracht. Dader ontoerekenbaar verklaard De 28-jarige Togolander Andreas Goka- Comlan, die op 20 februari de Nederlandse onderwijzeres aan een internationale school te Fontainebleau mej. M. C. van Steyn heeft doodgestoken, is ontoereken baar verklaard. Hij moet de rest van zijn leven doorbrengen in een inrichting voor geestelijk gestoorden. te, met een ambulancewagen naar een Nederlands ziekenhuis zou worden overgebracht en dat de Nederlandse Rijkspolitie erbij zou worden gehaald. Inwilliging van beide verlangens werd door de Duitse douanebeambten ge weigerd. Toen dokter Van de Maas voor de motor met zijspan ging staan, waarmee de douane de getroffene wil de gaan vervoeren om deze volgens hem niet verantwoorde wijze van transport të verhinderen, zou hem door een der ambtenaren zün toege voegd: „Als je niet uit de weg gaat, rijden we over je voeten." Via Geilenkirchen is Duschak daarop overgebracht naar het ziekenhuis -n Bar denberg. De beambten hebben de vriend van Du schak ongemoeid gelaten. Er wordt thans een onderzoek ingesteld, zowel door de Duitse als door de Neder landse politie. Vast is komen te staan dat Duschak op Nederlands gebied werd aangeschoten. Hij zou niet in het bezit zijn geweest van een geldig paspoort, om dat hij in het grensgebied werkzaam is. In Limburg heerst grote verontwaardi ging over het optreden van de Duitse douane. Ook Nederland neemt deel aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Dit koepelvormig paviljoen in aanbouw is bestemd voor de expositie van de Nederlandse scheepsbouwkunde en waterbouwkundige werken. Op de binnenplaats van een ongebruik te fabriek bij Frankfort liggen de zvrakstukken van een tweemotorig Beechcraft Bonanzavliegtuig, waarmee twee officieren van de Amerikaanse luchtmacht zijn omgekomen, toen zij probeerden een noodlanding te maken om fabrieksgebouwen te vermijden, waar tweehonderd arbeiders werkten. Het is nog steeds niet opgehelderd hoe het kwam dat het toestel kort na de start hoogte begon te verliezen boven de buitenwijk Bonames. Twee leden van de Amerikaanse militaire politie staan op wacht bij het wrak. (Van onze correspondent in Londen) Het Westen heeft woensdag op de Lon- dense ontwapeningsconferentie aan Rus land medegedeeld bereid te zijn het houden van kernproeven twee jaar lang op te schorten. Tot op heden was het Westen niet genegen die proeven langer dan tien maanden stop te zetten, terwijl Rusland aandrong op een periode van twee a drie jaar. ïn diplomatieke kringen te Londen be schouwt men het westelijke voorstel dan ook als een belangrijke concessie jegens Rusland. In Washington noemde presi dent Eisenhower het aanbod „een grote stap in de richting van overeenstemming inzake ontwapening". Maar en dit is voor Rusland de grote moeilijkheid deze concessie kan alleen worden gedaan op twee voorwaarden: 1. De produktie van kernwapens moet wor den stopgezet; 2. Rusland moet akkoord gaan met de vorming van luchtinspectie- zones, zoals deze onlangs tijdens de ont wapeningsconferentie besproken zijn (te weten: luchtinspectie óf van geheel Ame rika en de Sovjet-Unie óf van het Noordpoolgebied, tezamen met inspectie van een zone, die het grootste deel van Europa en een groot deel van Rusland omvat). Zorins antwoord Zorin, de Russische afgevaardigde, draalde niet met een antwoord. Hij zei, dat Rusland het aanbod tot stopzetten van kernproeven alleen kan aanvaarden indien het wordt losgemaakt van genoemde twee voorwaarden. Hij zal het voorstel evenwel ter bestudering aan zijn regering voor leggen. De door het Westen voorgestelde periode van twee jaar zou in twee stadia moeten verlopen. In het eerste jaar dient een con trolesysteem georganiseerd te worden en pas als gebleken is dat dit systeem in de praktijk bevredigend werkt, zou besloten kunnen worden het verbod tot het houden van kernbomproeven met nog een jaar te verlengen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower legde woensdagmiddag in het Witte Huis een verklaring over de ont wapeningsonderhandelingen af en zei, dat de V.S. bereid zijn de kernproeven voor een periode van twee jaar te staken, af hankelijk van bepaalde voorwaarden en waarborgen, als ontwapeningsakkoord voor een eerste fase. De beide door de westelijken voorge stelde stadia omvatten elk twaalf maan den. De eerste fase van twaalf maanden staking van kernproeven zou volgens het westelijk voorstel ingaan na totstand koming van een gedeeltelijk ontwape ningsakkoord, indien althans overeenstem ming bereikt is over de instelling van met wetenschannplijkp instrumenten uitgeruste controleposten in de Sovjet-Unie, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en het gebied van de grote oceaan. Deze periode van twaalf maanden zou met een zelfde tijdspanne verlengd kunnen worden indien althans het inspectiesysteem be vredigend zou hebben gewerkt en,voort gang was geboekt in de totstandkoming van een verdergaand inspectiesysteem om na te gaan of de produktie van splijtbare stoffen voor militaire doeleinden inder daad is stopgezet. Men zou na de tijd van twee jaren de kernproeven weer voortzetten indien dit laatste inspectiesysteem voor die tijd niet tot tevredenheid van alle partijen zou zijn ingesteld. De proeven mogen ook reeds na het eerste jaar hervat worden indien het eerstgenoemde inspectiesysteem (voor controle op de staking van kernproeven) niet tot tevredenheid van alle partijen zou hebben gewerkt. Zo men weer voortgaat met de proeven zouden alle part-en van te voren opgave doen van de te nemen proeven en van de grootte der vrijkomen de hoeveelheden energie om r-lthans een beperkte waarneming te doen geschieden en tevens om de hoeveelheid vrijkomende radioactieve stof te beperken. (UP) Dit is de grootste concessie, die het Westen totnutoe nog heeft gedaan by de onderhandelinge Zij komt neer op een belangrijke nederlaag voor de Westerse officiële personen, die er steeds voor ge waarschuwd hadden, dat zo'n langdurige opschorting van die proefnemingen een belemmering zou vormen voor de ver dediging. Bodenstedt: De dwaas schildert Gods beeld zoals het past in het raam zijner bekrompen hersens. Haarlems jongetje omgekomen Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is de negenjarige Bobby Lammers van het Drilsmaplein in Haarlem op de Zandvoort- selaan by het in aanbouw zijnde spoorweg viaduct in Heemstede door een zand- auto overreden. Hij had zich op zijn fiets naast de zandauto opgesteld. Toen de auto begon te ryden verloor het jongetje het evenwicht, viel en kwam met zijn hoofd voor een van de achterwielen. Hij was on middellijk dood. De chauffeur van de zandauto bemerkte het ongeval niet. Voorbijgangers waarschuwden hem. Op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen heeft woensdagavond omstreeks elf uur een auto-ongeluk aan twee personen het leven gekost; vier werden ernstig gewond. Door nog onbekende oorzaak raakte een personenauto in de gemeente Rosmalen aan het slingeren. De auto kantelde enkele malen, kwam tenslotte weer op de wielen terecht en kwam daarop in botsing met een vrachtauto. De inzittenden het echtpaar Rijkers uit Nistelrode met vier kinderen en een dienstbode werden allen op straat geslingerd. De moeder en een der kinderen overleden ter plaatse. De vader en de ove rige drie kinderen werden met ernstige verwondingen in het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch opgenomen. De dienstbode liep slechts lichte verwondingen op. Te Rotterdam is bij het achteruitrij den een auto in de Koningshaven gereden. Drie voorbijgangers die het ongeluk zagen gebeuren sprongen direct gekleed te water om de bestuurder te redden. Zij konden het portier echter niet openen. Pas toen een takelwagen was gearriveerd, kon met de auto ook de bestuurder worden opge haald. De enige inzittende, de 23-jarige P. J. de Jong uit de Haspelstraat, bleek in middels te zijn overleden. o Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 770 personen, i van wie 149 kinderen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft van de Ziekenfondsraad het advies ontvangen, de premie voor de ziekenfondsverzekering voor het volgend jaar te verhogen van 4,2 tot 4,4 percent. Minister Suurhoff zal advies vragen aan de Sociaal Economische Raad, die de moti veringen van de Ziekenfondsraad zal be studeren. In deze raad hebben de vertegen woordigers van het bedrijfsleven zich op het standpunt gesteld, dat'de ziekenfonds premie 4,3 percent moet gaan bedragen. Zij vormen met dit advies echter een minder heid. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zynwekelykse pers conferentie als zyn mening te kennen gegeven dat de ontwikkeling in Syrië klaar blijkelijk een rookgordijn is waarachter mensen met linkse sympathieën trachten hun macht op te bouwen. Desgevraagd verklaarde de president dat de ontwikkeling uiteindelijk een goed bedekte poging of samenzwering betekent om voor de Sovjet- Unie de macht over het land te nemen. Hij acht op het ogenblik geen termen aan wezig die een actie rechtvaardigen. De president zei dat de Verenigde Staten er niet van op de hoogte zyn hoe sterk de Russische indringing is gevorderd. Hy vertelde dat er een zware censuur is en dat zyn ambassade niet alle inlichtingen mag zenden die zy kan bemachtigen. Gevraagd of Syrië inbreuk maakt op de diplomatieke rechten van de ambassade, antwoordde Eisenhower niet te geloven dat er beperkingen op dat gebied bestaan, maar hij voegde eraan toe dat al enige tijd een afdeling Syrische veiligheidspolitie bij de ambassade is geplaatst. De V. S. zijn in overleg met andere landen getreden, aldus de president. Eisenhowers opmerkingen bevestigen volgens onze correspondent de indruk, dat de Verenigde Staten een afwachtende hou ding aannemen ten aanzien van de crisis in Syrië. Voorlopig zullen de Verenigde Staten zich weerhouden van alle drastische maat regelen, zoals demonstraties van de zesde vloot, waarover in Londen geruchten de ronde deden, die echter in Washington worden ontkend. De militaire voorzienin gen van Eisenhowers plan voor het Nabije Oosten zijn niet van toepassing op de Syrische situatie, waar geen sprake is van openlijke communistische agressie, maar van een interne omwenteling. Het State Department beschikt nog niet over voldoende inlichtingen om tot defini tieve conclusies te komen. Washington ziet de promotie van pro-communistische offi cieren naar de hoogste posten in het leger als een poging om Syrië uiteindelijk onder communistische controle te brengen en haar tot Rusland's eerste satelliet in het Nabije Oosten te maken. Deskundigen weten nog niet hoever dit proces is gevor derd en of de volgende fase van de Syri sche politiek zal neerkomen op een anti westerse neutraliteitskoers dan wel op openlijke collaboratie met Rusland. In Washington is men van mening, dat het nog te vroeg is om deze vraag te beant woorden. Ondertussen is de Amerikaanse diplomatieke dienst begonnen andere Wes ters gezinde Arabische landen te polsen. Washington hoopt klaarblijkelijk, dat het op deze wijze mogelijk zal zijn Syrië te isoleren van de andere Arabische landen, waardoor de ongunstige situatie weer ten goede kan worden gekeerd. Of deze poging zal slagen, hangt in grote mate af van Egypte. Volgens onofficiële berichten uit diplomatieke kringen te Washington is president Nasser verontrust over de laatste ontwikkeling in Syrië. (Reuter) De Verenigde Staten hebben bij Syrië een protest ingediend tegen de plaatsing van een afdeling veiligheids politie rondom de Amerikaanse ambassade in Damascus. Een regeringswoordvoerder zei dat het werk van de ambassade er ernstig door werd belemmerd. De woord voerder vergeleek de situatie met vroegere soortgelijke gebeurtenissen in Tsjechoslo- wakije en andere landen. „Geen geheim verdrag DAMASCUS (AFP) De Syrische mi nister van Voorlichting, Salah Akil, heeft het blad „Al Alam" meegedeeld, dat de Sovjet-Unie en Syrië geen geheim verdrag hebben gesloten over het aanleggen van vliegvelden in Syrië. „Deze berichten ma ken deel uit van de leugencampagne, die het westelijke imperialisme tegen Syrië voert", aldus minister Akil. Tc Damascus verluidt, dat de secretaris-generaal van het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken de diplomatieke vertegenwoordigers van Pakistan. Turkije en Irak heeft inge licht over de „werkelijke toestand in Syrië". AMMAN (AFP) De Syrische militaire attaché te Amraan heeft ontslag genomen uit protest tegen de jongste gebeurtenissen in zijn land, met name de benoeming van kolonel Bizri tot stafchef van het leger.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1