Plannen voor Clarastichting en Eikenrode zijn niet van de baan Gemeente zal inkomsten uit eigen middelen moeten verhogen Sumatra's leiders wantrouwig tegenover conferentieplannen Om aan noodtoestand een einde te maken zijn 600 bedden nodig Haarlems financieel beleid Bantengraad: „Niet in Djakarta, stad vol controversen en intriges" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 536ste STAATSLOTERIJ 4e kbs 4e üjst pONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 BEJAARDENZORG IN HAARLEM Een jaar voor boekhouder die valse girostrookjes vervaardigde Aziatische griep bij 85 militairen in Ossendrecht Polio-inentingen voor vier jaarklassen Botsing tussen trein en vrachtauto in Arnhem Scheepvaart Gemeentelijke autonomie in gevaar Vier Duitse berg beklimmers omgekomen Bende doodt 20 desa bewoners bij Bandung Stakingen in Buenos Aires Zo langzamerhand kan men in Haarlem bijna spreken van een noodtoestand op hel gebied van de bejaardenzorg. De oorzaken hiervan zijn vele: de voornaamste jS wel, dat voldoende geld ontbreekt om op voldoende wyze te voorzien in de onder brenging, verzorging en verpleging van langdurig zieke bejaarden en geestelijk ge stoorde bejaarden. Wil men aan alle redelijke verlangens tegemoetkomen, dan zullen in Haarlem tenminste zeshonderd bedden voor dit doel beschikbaar moeten komen. Hierbij is dan gerekend met vier keer honderdvijftig bedden voor respectievelijk het rooms-katholieke, gereformeerde, Nederlands hervormde en „neutrale" deel van de Haarlemse bevolking. Voor deze laatste gro ep geldt natuurlijk in het bijzonder de ge meentelijke zorg. B. en W. van Haarlem hebben voor de problemen een open oog en er wordt met kracht gewerkt voor een tegemoetkoming aan de meest urgente be hoeften. Zoals men zich zal herinneren bestaan al geruime tijd plannen om de Clara stichting in Zandvoort in te richten voor 'feestelijk gestoorde bejaarden. Voor de raadsvergadering van 15 juli was een voor stel ingediend, dat'voorzag in de aanvra ge van een krediet van f 135.000 voor de inrichting van het gebouw van deze stich ting voor de onderbreking van deze groep bejaarden. Dit voorstel is toen voor het eerst sprake was van de circulaire van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken waarin op beperking van uitgaven werd aange drongen ingetrokken. Ook was toen nog «een overstemming bereikt tussen gemeen te en eigenaresse van de stichting over de huurprijs. Naar wy thans vernemen zullen deze besprekingen in september worden voortgezet en zal daarna opnieuw een voorstel aan de raad kunnen worden ver wacht voor de inrichting van de Clara stichting. Als het zover is zal de gemeente de be- schikkin" krijgen over 35 a 40 bedden voor de verpleging van deze bejaarden. Bovendien zal bij de verbouwing van het gebouw rekening worden gehouden met de inrichting van drie kamertjes voor acuut geestelijk gestoorden. Hiervoor is vroeger al eens een oplossing gezocht door B. en W. Daarbij was gebleken, dat de bouw van drie dergelijke vertrekken op ruim negentig mille moest worden begroot, waarop de onderhandelingen toen zijn af gebroken, omdat men dat bedrag naar ver houding te hoog vond. De inrichting van de Clarastichting be tekent tevens het begin van de selectie van geestelijk gestoorde bejaarden, die zeer ge wenst is, omdat het thans rr aar al te vaak voorkomt, dat geestelijk gestoorde bejaar den zich temidden van gezonden bevinden, hetgeen op zijn minst genomen ongewenst is. Met deze selectie is men in Amsterdam een jaar geleden begonnen onder leiding van het hoofd van de gemeentelijke hy giëne, dokter A. Sunier, waartoe men een zestigtal bedden had ingericht in een hou ten barak. Uitbreiding Ook de Nederlands hervormde bejaar- denverpleging in Haarlem heeft plannen voor uitbreiding. Hiervoor zal het rusthuis van de diaconie der Nederlands hervormde gemeente Haarlem aan de Jansstraat wor den uitgebreid tot in totaal 130 bedden. Gedurende een deel van deze uitbreidings werkzaamheden zullen de ongeveer veertig bewoners van het rusthuis tijdelijk elders moeten worden ondergebracht. Hiervoor is indertijd het oog gevallen op het voormali ge hotel Royal, dat door B. en W. van Haarlem in principe voor de sloop is be stemd. Inmiddels hebben twee Haarlemse raadsleden, de heer D. J. A. Spek (AR) en mr. A. Wensing (CHU) aan het college ge vraagd de sloop van het gebouw op te schorten zodat de bejaarden van het Ne derlands hervormde rusthuis er tijdelijk onderdak zouden kunnen vinden. Aange zien B. en W. nog niet geantwoord hebben op deze vragen, mogen wij aannemen, dat deze kwestie door het college opnieuw zal worden bezien. Ook zou, naar wij vernemen, het plan tot verkrijging van de villa „Eikenrode" aan de Herenweg te Heemstede, voor de ver pleging van langdurig zieke bejaarden, niet geheel van de baan zijn. Hoge investering Een moeilijkheid hier wordt gevormd door de hoge investeringskosten, die ge schat worden op een bedrag van f 350.000, waarin begrepen zijn de kosten van ver nieuwing van centrale verwarming en Uitspraken Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een Zandvoorts boekhouder veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de protestantse reclasserings- vereniging. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zes maanden onvoor waardelijk en drie maanden voorwaarde lijk. Van maart 1955 tot mei 1956 was de boekhouder in dienst geweest bij een koopman in Haarlem en had uit diens zaak drieduizend gulden laten overschrijven op rekening van zijn gescheiden echtgenote. Door het vals opmaken van twee giro strookjes had hij het doen voorkomen, als of er eerst duizend en later nog eens twee duizend gulden aan inkomstenbelasting be taald was. De verdachte had te kennen ge geven, dat hij hiertoe gekomen was, om dat hem een belangrijk bedrag aan pro visie was onthouden. Handelsagent veroordeeld Een 44-jarige handelsagent uit Zand voort, tegen wie wegens oplichting en ver duistering tien maanden gevangenisstraf met aftrek werd geëist, werd veroordeeld tot een jaar met aftrek. Hij was met een 41-jarigè naaister uit Warnsveld een ven nootschap onder firma aangegaan. De naai ster gaf hem tweeduizend gulden, de helft van haar aandeel in het firmakapitaal, en haar vertrouwen. Haar vertrouwen werd echter danig beschaamd, want de handels agent wendde het geld ten eigen bate aan. Hierna vroeg hij haar nog eens om twaalf honderd gulden. Aan dit verzoek werd niet voldaan. lichtinstallatie. Deze laatste kosten zouden eigenlijk voor rekening van de eigenaar moeten komen, maar het rijk heeft voor deze opvatting tot dusverre geen begrip ge had. Misschien dat nadere onderhandelin gen tussen gemeente en rijk nog tot een voor beide partijen bevredigende oplossing zouden kunnen leiden. Ook zou misschien een bezuiniging kun nen worden verkregen door de inrichting van het gebouw te vereenvoudigen. Bij dit alles zal echter veel afhangen van de vraag, of de gemeente over „lang geld" beschikt. In Eikenrode zouden ongeveer vijftig bejaarden verzorgd en verpleegd kunnen worden. Reeds eerder zijn B. en W. bezig geweest met het zoeken naar een oplossing voor de onderbrenging van deze vijftig bejaarden. Daartoe hadden zij het oog op de villa Westerduin in Aerdenhout. Zonder kostba re verbouwing zou deze villa geschikt kun nen worden gemaakt voor de verpleging van vijftig bejaarden, waardoor aankoop en inrichting van deze villa aanmerkelijk goedkoper zou zijn dan de inrichting van Eikenrode. Het enige bezwaar was, dat op het gebouw Westerduin een servituut rust. te. Hiervoor zou echter wel een oplossing te vinden zijn geweest. De gemeente Bloe- mendaal heeft echter aan Haarlem geen toestemming willen verlenen om de villa als bejaardentehuis in te richten, omdat zij in dat geval aan de bewoning zou worden onttrokken. Naar verluidt zou het betreffende ter rein thans opgenomen zijn in een gewijzigd uitbreidingsplan, dat voorziet in de afbraak van de villa en de bouw van vijf huizen. Men kan begrijpen, dat B. en W. van Haarlem door deze gang van zaken teleur gesteld zijn. Ook op het gebied van de particuliere bejaardenverpleging laat de gemeente haar wakend oog gaan: na de laatste besprekin gen met Ce omliggende gemeenten zal bin nenkort de verordening, die het toezicht op de verpleeg- en rusthuizen regelt, aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Tenslotte wordt ook aan de gezonde be jaarden aandacht besteed. Nog te veel doet de mening opgeld, als zou men het bejaar denprobleem kunnen oplossen alleen maar door het bouwen en inrichten van bejaar dentehuizen. Niets is echter minder waar: de meeste gezonde bejaarden willen het liefst in hun eigen omgeving en als het kan in hun eigen huisje blijven wonen. Hierbij heeft de gemeenschap de taak ervoor te zorgen, dat dit mogelijk wordt en dat niet vele bejaarden in hun eigen woning vereen zamen en verwaarloosd worden. Op dit ge bied ligt een reusachtige taak voor de be jaardencommissie, die hierin kan samen werken met alle verenigingen, die op dit terrein werkzaam zijn. Vooral de verzor ging met v/arme maaltijden is belangrijk, evenals het systematische bezoek aan be jaarden. Een doeltreffende organisatie hierbij is voor iedereen van belang, omdat de gemeenschap nooit voldoende zou kun nen opbrengen voor de plaatsing van iede re bejaarde in een verzorgingstehuis. Aziatische griep is geconstateerd bij vijfentachtig militairen in de legerplaats Ossendrecht. Het ligt in de verwachting dat dit aantal gedurende de komende da gen zich nog zal uitbreiden. Naar het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mededeelt, heeft de ziekte een goedaardig en snel verloop. In de legerplaats heeft men maat- rggelen getroffen ten aanzien van de lig ging van de patiënten. De beide zieken zalen zijn geheel gevuld en daarom heeft men nu de gymnastiekzaal als hospitaal ingericht. De griep brak maandag uit. Dit is voor het eerst dat de influenza werd geconstateerd in een militaire gemeen schap. Reeds eerder kwam de griep voor in kampen van Ambonezen, waar de griep inmiddels is bedwongen. Vaccin voor rekening van ouders Naar wij vernemen zal voor de aan staande vergadering van de Haarlemse ge meenteraad op woensdag 28 augustus door B. en W. een voorstel worden inge diend volgens welk dit najaar kinderen uit de jaarklassen 1955, 1954, 1953 en 1952 zul len worden ingeënt tegen kinderverlam ming. Er is indertijd bezwaar gemaakt door Gedeputeerde Staten van Noordholland tegen het goedkeuren van het bedrag, dat nodig zou zijn voor deze inenting, om dat volgend jaar een rijksbijdrage zal worden toegekend voor de inenting van één jaarklasse. B. en W. van Haarlem willen deze moei lijkheid uit de weg ruimen door de ouders van de in te enten kinderen te verzoeken de kosten van het vaccin op zich te nemen waardoor de gemeente aanzienlijk lagere kosten behoeft te dragen. Het vaccin zal tegen de kostende prijs worden verstrekt hetgeen met zich mee brengt, dat f 2,50 per keer door de ouders zal moeten worden betaald. De eerste twee inentingen hebben plaats in twee achter eenvolgende maanden, de laatste inenting geschiedt een half jaar later. Voor de eerste inentingen dit najaar zal slechts een gulden voor het vaccin in rekening worden gebracht. Op een onbewaakte spoorwegovergang tegenover het militaire tehuis „Bronbeek in Arnhem is vanmorgen om ongeveer half elf een vrachtauto uit Arnhem onder een trein geraakt. De chauffeur van de auto, F. W. S. liep verwondingen op. Hij kon nog net voor de botsing uit de cabine van zijn voertuig springen. De auto werd geheel vernield. De bestuurder van de trein, die om 10,31 uur van Arnhem in de richting Zutfen ver trok, zag de zware vrachtauto op de over weg passeren en remde nog af. Toch was de botsing niet meer te vermijden en met een hevige slag werd de cabine van het chassis van de vrachtauto geslagen. Dé trailer bleef aan het front van de trein hangen en werd ongeveer 75 meter mee gesleurd. De trein zelf werd aan de voor zijde zwaar beschadigd, doch niemand der passagiers liep letsel op. Met het vrijmaken van het baanvak is onmiddellijk begonnen. De dienst voor reizigers tussen Arnhem en Velp wordt voorlopig met autobussen onderhouden. Naar wy vernemen zal de Haarlemse ontwerp-gemeentebegroting woensdag 18 september in onderzoek door de afdelingen worden behandeld. Daarbij zal ongetwijfeld de financiële positie van de gemeente ter sprake komen, waarbij in de eerste plaats de vraag onder ogen zal moeten worden gezien, hoe de ge meente in de toekomst aan geld moet komen. Ten opzichte van het tekort over 1957 is het geraamde tekort over 1958 gestegen met 1.300.000. Deze stijging kan betrek kelijk laag genoemd worden. Als B. en W. niet aan de wens van de regering om ook in de consumptieve sfeer aanzienlijk te beperken, hadden voldaan was het tekort aanzienlijk hoger geweest. Ook een verge lijking met de gemeente Utrecht valt in dit opzicht gunstig uit. Utrecht had namelijk in 1957 een sluitende begroting en heeft het tekort voor 1958 op ruim acht miljoen geraamd. Zoals wij bij het verschijnen van de be groting reeds hebben meegedeeld, zal het Haarlemse tekort dit jaar nog uit de reser ves kunnen worden gedekt. Voor even tuele tekorten van de jaren daarna is er geen mogelijkheid tot dekking uit de re serves meer. Wel heeft de gemeente nog een geblokkerde reserve van zeveneneen half miljoen, die voor „slechte tijden" be waard moet worden. Deze geblokkeerde reserve zou men één Kaart. De Nederlandse ambassadeur in India heeft premier Nehroe een ge schenk van dr. Drees overhandigd als her innering aan het bezoek dat de Indische premier vorige maand aan Nederland heeft gebracht. Het is een grote landkaart van Azië, die in 1690 is vervaardigd. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft ingestemd met het voorstel van de Nationale Raad tot het houden van een inter-Indonesische conferentie als een poging om de betrekkingen tussen de cen trale regering en de opstandige buitenge westen te normaliseren. Dit voorstel werd door president Sukarno in zyn functie van voorzitter van de Nationale Raad, aan het kabinet voorgelegd. In een door de regering uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat deze „ronde tafelconferentie" in Djakarta zal worden gehouden, in het gebouw waarin twaalf jaar geleden de onafhankelijkheid van Indonesië werd afgekondigd. Zij zal onder leiding staan van premier Djuanda Kartawidjaja. Het kabinet zal de deelne mers aan deze R.T.C. uitnodigen, namelijk vertegenwoordigers van de centrale rege ring en vertegenwoordigers van de bur gerlijke en militaire besturen van de bui tengewesten met hun adviseurs, en andere prominente leiders „die naar het oordeel der regering geschikt zijn om aan de con ferentie deel te nemen". (Het voorstel tot het houden van de ron de tafelconferentie kwam oorspronkelijk van het parlementslid mr. Tambunan van de Parkindo, maar deze had eraan toege voegd, dat het initiatief hiertoe van pre sident Sukarno en vice-president Hatta zou moeten uitgaan. Bovendien wilde mr. Tambunan als plaats voor deze conferen tie „neutraal gebied", bijvoorbeeld Bor neo. Red.). Dit nieuwe plan van de regering is in de hoofdplaatsen van de buitengewesten met gemengde gevoelens ontvangen. In Padang, de hoofdstad van Midden- Sumatra, wees majoor Sofjan Ibrahim, lid van de Bantengraad, welke daar het gezag uitoefent, Djakarta als conferentieplaats van de hand, omdat „de hoofdstad vol spanningen, controversen en intriges is". Weliswaar juichte hij het idee van een dergelijke conferentie toe, doch hij herin nerde er aan, dat reeds eerder tal van conferenties zijn gehouden, welker beslui ten evenwel nooit werden uitgevoerd. Zijns inziens behoren de besluiten van zulke conferenties gezamenlijk te worden uitge- voerd. Vóór Hatta's Chinese reis? In Palembang, de hoofdstad van Zuid- Sumatra, waarschuwde de Islamietische leider Rasjid Siddik, dat de conferentie van geen enkele betekenis zal zijn, als bij het uitnodigen van de vertegenwoordigers van de buitengewesten dezelfde procedure wordt gevolgd als bij de vorming van de Nationale Raad, toen president Sukarno al leen maar die mensen koos, die hij graag mocht. Majoor Somba, de militaire gouverneur van de provincie Celebes, juichte de con ferentie toe als een poging tot het vinden van een oplossing voor de talloze binnen landse pi-oblemen. Volgens gezaghebbende kringen in Dja karta zullen zowel president Sukarno als oud-vice-president Hatta door het kabinet worden uitgenodigd om als Indonesië's twee grootste leiders aan de conferentie deel te nemen. Volgens bepaalde kringen zal de con ferentie nog vóór 12 september worden ge houden, omdat Hatta op die datum naar Peking zal vertrekken, komen. Noodkreet van burgemeester: Bij de ingebruikneming van een aantal nieuwe gebouwen op de luchthaven „Rot terdam" heeft de burgemeester ,mr. G. E. van Walsum, ernstig gewaarschuwd tegen het tegenwoordige beleid van de centrale overheid ten opzichte van de lagere be stuursorganen. De beslissing omtrent za ken, die tot nu toe voor de verantwoor ding van de gemeentebesturen wis ge laten, is naar Den Haag verlegd en zo wordt allengs de autonomie steeds meer aangetast, zo zei hij. Het gevaar bestaat, dat men aan een dergelijke ontwikkeling gaat wennen en dat wat als noodmaat regel is bedoeld, als normale toestand wordt gezien. Men moet naar middelen zoeken om van de verantwoordelijkheid van de lagere organen te redden wat er te redden valt, aldus mr. Van Walsum, anders zullen de gemeentebesturen niets anders zijn dan rijksbureaus, bijkantoren van de centrale overheid en krijgen de ge meenteraden het karakter van wijkraden, verguld op snee. AMSTERDAM Het optimisme, dat op de niet-officiële ochtendbeurs in de koersen tot uitdruk king werd gebracht ten gevolge van hogere koersen over de nacht uit New York, bleek bij de officiële beurs in de middaguren een zeepbel te zijn. Immers 's morgens werd er voor Kon. Olie f211 betaald; bij de opening om 13.15 uur werd echter met veel moeite de f 209 gehaald. Gebrek aan kooporders zowel van publiek als arbitragezijde had tot gevolg, dat de koers afbrokkelde tot f2,07.20, tegen een slotkoers van dinsdag rond f 205. De aan delen bleven ongeveer 2.50 gulden onder pariteit New York en sloten op vrijwel de laagste koers van de dag. Gebrek aan vertrouwen bij het publiek deed de koersen over de gehele linie, na een prijshoudende -mening, teruglopen. Philips daalde tot 278 na 281, en bleef iets boven dinsdag. Unilever had het zwaar te verduren: 443 in de morgenuren, werd op 438 's middags geopend. Spoedig bleek, dat hier middenkoersaanbod was en aange zien het algemene marktbeeld geen ver trouwen schonk, bleven kooporders uit. De koers daalde dientengevolge dan ook snel. waardoor het margarinefonds ongeveer 8 punten beneden dinsdag kwam te liggen op 431, op welk niveau ongeveer gesloten werd. AKU hield zich vrij behoorlijk, maar moest toch 2 percent op dinsdag prijs geven. KLM daalde van f 125.70 naar f 125.20 en herstelde zich ten opzichte van de koers van dinsdag met ongeveer 40 cent. Scheepvaarten openden goed prijshou dend, maar liepen met de marktdaling mee. Uiteindelijk kwamen HollandAme- rikalijn (min. 2%), Van Nievelt (min 2) en Van Ommeren (min 3 punten) beneden het vorig slot te liggen. De overige waarden verloren ongeveer 1 tot 2 punten. Van de cultures noteerden Amsterdam Rubber en Deli Mij. min 1; HVA was onbewogen. De staatsfondsenmarkt lag bü de ODe- ning aan de vaste kant voor de staffel- lening, waar de verplichte f 200.000 vraag van invloed was op de koers, die werd vastgesteld op 81%. In het verdere beurs- verloop moest een half percent worden prijsgegeven maar per saldo lagen deze obligaties ongeveer 3/4 pet. boven dins dag. De overige papieren in deze sector bleven goed prijshoudend zonder meer. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK Het voortgezet marktherstel kwam tot stilstand, toen het nieuws bekend werd dat het Westen een voorstel heeft gedaan tot het stopzetten gedurende twee jaar van de kernproeven. Het nieuws veroorzaakt geen noemenswaardig aanbod, maar de arbitranten trokken zich terug. De slot- koersen waren hoewel in vele gevallen aanzienlijk lager dan de hoogste dag waarden - flink hoger dan die van de opening. Enkele geselecteerde fondsen boekten winsten van zes dollar. Olie- en vliegtuig- bouwwaarden waren het meest actief bij het aanvankelijk voortgezet herstel, dat dinsdag het koersniveau al sterk deed stijgen. De omzet bedroeg 1.720.000 aandelen tegen 2.700.000 op dinsdag. Van de 1117 verhandelde fondsen sloten er 587 hoger, 288 lager en 242 onveranderd. Het industriegemiddelde kwam van 483,86 op 485,74; dat voor spoorwegen van 141,47 op 141,26 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67,77 op 68,08. (UP.) 3% °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors. Shell Union Tidewater Vorige koers van de garanties kunnen noemen, waar door voorkomen wordt, dat de gemeente na 1957 met lege handen komt te staan. De andere garanties worden gevormd door de nieuwe financiële regeling tussen rijk en gemeenten, waardoor de laatsten ook over eigen middelen komen te be schikken en door het budgetaire reserve fonds van de gezamenlijke Nederlandse ge meenten, waarin zich ongeveer een bedrag tussen 250 en 300 miljoen gulden bevindt. Zoals rtien zich zal herinneren zullen de meerdere opbrengsten, die de gemeenten zullen ontvangen, als de nieuwe wet op de financiële verhouding tussen rijk en pro vincie zal zijn aangenomen, niet voldoende zijn om de tekorten op te heffen. Met name geldt dit voor de grotere gemeenten. Deze zullen de aandacht van het rijk op hun problemen moeten blijven vestigen: als gemeente individueel of gezamenlijk via de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Overigens zal de nieuwe financiële rege ling als zij door de Sta ten-generaal zal zijn goedgekeurd pas 1 januari 1959 in werking kunnen treden. Tot zolang blijft de huidi ge regeling van kracht. In het algemeen geldt voor de gemeen ten het probleem hoe zij hun inkomsten moeten vermeerderen in het raam van de hun door het rijk toebedachte mogelijk heden. Zoals bekend zijn deze mogelijk heden niet vele. Het rijk zelf kan door een eenvoudige wet grote extra bedragen aan inkomsten krijgen zoals de ruim zestig miljoen door de voorgestane accijns verhoging op tabak maar de gemeenten ondervinden op dit punt tal van beper kingen. Een noviteit in de nieuwe wet op de financiële verhouding is de mogelijk heid, die aan gemeenten wordt opengelaten een woonplaatsbelasting te heffen. Deze belasting kan worden geheven op de in komens van de bewoners. Zij is niet pro gressief en kan in percentage variëren van één tot drie percent. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de gemeenten. Dit is ook wel nodig, aangezien de gemeenten de opbrengst van de ondernemersbelasting zijn kwijtgeraakt. In het algemeen gesproken zullen de gemeenten de inkomsten uit eigen middelen moeten opvoeren om in de toekomst een sluitende begroting te verkrijgen. Hiervoor komt natuurlyk het eerst in aanmerking verhoging van de tarieven van de utiliteits- bedrijven, die met het oog op de stijgende prijzen en lonen niet meer rendabel kun nen werken. De regering is van mening, dat loonsverhogingen bij deze bedrijven moeten worden opgevangen door aanpas sing van de tarieven. Deze tendens, die zich ook voordoet bij de particuliere bedrijven, is, hoe betreu renswaardig, toch noodzakelijk, omdat anders het deficit van de gemeenten een nog grotere omvang zal aannemen. Ook zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat in het algemeen kostendek kende belastingen omhoog zullen moeten gaan, als de kosten stijgen. Men mag dan ook de hoop uitspreken, dat de regering begrip zal hebben voor noodzakelijke'tariefsverhogingen bij ge meentelijke diensten. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 81 81 86H 86% 184 181 356 350 191 189 297 296 252 250 286 286 278 275 141% 141%* 432 426 240 237 989 983 207.1 206- 69 70 125. 123,50 166% 165% 159 157% 248 246 119' 119 80 80% 200 200 156% 155% 165 165 161% 161%* 5 8?'/io 58 47?% 48 67% 68 44%. 44 86% 88 34% 34% Overigens wordt van de kant van Gedeputeerde Staten van Noordholland by de gemeentebesturen in die provincie aan gedrongen zich te onthouden van het doen van uitgaven, die niet door een begrotings post worden gedekt. In voorkomende ge vallen zouden G. S. zelfs burgemeester en wethouders persoonlijk willen aansprake lijk stellen. Met het oog op de moeilijke financiële situatie willen G. S. alleen voor de meest urgente gevallen toestemming voor bijzondere uitgaven verlenen. (UP) Vier Duitse bergbeklimmers zijn op de Bernina-top in de Italiaanse Alpen om het leven gekomen. Reddingsploegen hebben woensdag de vier lijken gevonden op de helling van de 4.050 meter hoge berg. Hiermee is het aantal Duitse berg- toeristen, die sinds zondag in de Alpen de dood gevonden hebben, tot acht ge stegen. In het totaal zijn deze maand nu reeds achttien personen om het leven ge- Aagtekerk, 21 v. Djibouti n. Penang. Amsteldijk, pass. 21 Ouessant n. Lissabon. Alamak, 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Aibireo, 22 v. Rotterdam n. Marseille. Alcor, 21 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alioth, 21 te Rio de Janeiro. Almdijk, 22 te Havana. Alphacca, 22 te New York. Annenkerk, 21 v. Marseille n. Casablanca. Argos, 22 te Limassol. Arkeldijk. pass. 21 w. Flores n. Alexandrië. Aludra, pass. 21 Landsend n. Amsterdam. Banggai, 22 te Bandar Shapour. Bintang, 22 et Port Swettenham. Bengalen, 22 te Tj. Priok. Borneo. 21 v. Tj. Priok n. Surabaja. Britsum. pas. 21 Malta n. Falmouth. Beninkust, 21 te Amsterdam. Caltex Nederland, pass. 21 Sardinië n. Rotterdam. Caltex Pernis, 27 te Rotterdam verw. Caltex Leiden, 21 v. Port Said n. Rotterdam. Caltex Rotterdam, 21 v, Suez n. Bandarmashur. Caltex Utrecht, 21 v. Suez n. Rastanura. Congokust, 21 v. Bordeaux te Dakar. Dorestad, 22 te Amsterdam. Daphnis. pass. 21 Flores (Az.) n. Punta Cardon. Ena, 22 te Oslo. Eos, pass. 21 Kaap Sint Vincent n. Algiers. Gabonkust, 22 te Port Harcourt. Gooiland, 22 te Las Palmas. Guineekust, 22 te Takoradi. Groote Kerk, 22 te Sydney verw. Hermes, 22 te Emden. Hispania, 20 v. Bilbao n. Rotterdam. Heelsum, 21 v. Antwerpen n. Houston. Hoogkerk, 21 v, Aden n. Adelaide. Koningswaard, 21 v. Thameshaven n. Curasao. Karimun, 21 v. Montreal n. Europa. Kloosterdijk, 21 v. New York n. Boston. Kota Baróe, pass. 21 Sabang n. Belawan. Kryptos, 22 te Curacao. Kylix, 22 te Curasao. Langkoeas, pass. 21 Guardafui n. Djeddah. Lutterkerk, 21 nog te Khorramshar. Leuvekerk, 22 te Genua. Larenberg, 22 v. Huelva n. Sluiskil. Lekkerkerk, 22 v. Khorramshar n. Bushire. Maaslloyd, 21 te Port Sudan. Mariekerk, 21 v. Duinkerken n. Rotterdam. Meerkerk, 22 te Port Said. Mariekerk, 21 te Rotterdam. Mitra, 22 v. Adelaide n. Curacao. Muiderkerk, 22 te Rastanura. Mijdrecht, 22 te. Mena Al Ahmadi. Nieuw Amsterdam, 21 v. Le Havre n. South.ton. Naess Commander, 21 Kaap Ct. Vincent gepass. naar Fawley. Nias, 22 te Colombo. Niéuw Amsterdam, 21 te Southampton. Oldekerk, 22 te Beira. Oranje, 22 te Amsterdam. Polydorus. 21 dw. Ceylon n. Penang. Prins Willem III, 21 te Toronto. Phrontis, 22 te Singapore. Polyphemus, pass. 22 Gibraltar n. Amsterdam. Prins Willem TI, 22 te Detroit. Purfina Nederland, 21 v. Augusta n. Fiumicino. Rita, 22 te Pladju verw. Rijndam, 22 te Rotterdam. Rempang, 22 te Aden. Ruys. 21 v. Durban n. Port Elizabeth. Scherpendrecht, pass. 21 ten z. Kreta n. Sidon. Stad Utrecht, 21 v. Narvik n. Rotterdam. Sibajak, 22 v. Wellington n. Sydney. Singkep, 21 v. Cachin n. Belawan. Senegalkust. 22 te Amsterdam. Sirrah, 22 ten anker voor Karachi. Straat Cook, 22 v. Melbourne n. Fremantle. Tabinta, 21 v. Semarang n. Surabaja. Tara, 21 te Antwerpen. Teucer, 22 te Singapore. Texel, 21 v. Shanghai n. Hongkong. Tabian, 21 v. Aden n. Djeddah. Theobaldius, 21 v. Gibraltar n. Rotterdam. Tomocvclus, 22 te Liverpool. Telamon, 21 te Amsterdam. Themis, 21 v. Amsterdam n. West-Indië. Utrecht, 22 v. Surabaja n. Balikpapan. Vasum, 21 te Port Said. Van Waerwijck, 21 v. P. Elizabeth nt. Kaapstad. Waterman, 21 v. Port Said n. Suez. Weltevreden, pass. 21 Finisterre n. Genua. Witmarsum, 23 te Bremen verw. Waal, 21 te Lissabon. Wonoralo, 22 te Singapore. IJssel, 21 dw. Wight, 22 te Antwerpen verw. Zaanland, 21 v. eBuenos Aires n. Santos. SLEEPVAART Ebro, -Noordzee, Kralingen en Krimpen, 22 Zweeds t.m.s. Sveadrott met machineschade tussen Hoek v. Holland en Goeree vastgemaakt en naar Rott. Waterweg gesleept. Oostzee, 22 met bak v. P. au Prince n. Maracalbo. Tyne, 22 m.s. Jutta Schroeder vastgemaakt op 40.21 n. 9.45 w. en koerst naar Lissabon. Witte Zee, 22 49.03 n. 411 w. v. Newcastle o. Tyne n. Port Moresby. DJAKARTA (ANP) Een uit dertig man bestaande en goed bewapende bende van de Darul Islam heeft woensdagavond een overval gepleegd op de desa Mant- jana, ten zuidoosten van Bandung. Hierbij werden twintig desa-inwoners gedood, terwijl vijf ernstig gewond werden. Na dit bloedbad werd het dorpje geplunderd. BUENOS AIRES (AFP) In Argentinië zijn stakingen uitgebroken ter ondersteu ning van looneisen of uit protest tegen de stijging van de kosten van levensonder houd. In Buenos Aires is vrijwel geen melk te krijgen als gevolg van een staking van 24 uur in de zuivelfabrieken. De arbeiders in de textielindustrie staken 24 uur, mor gen zullen de havenarbeiders het werk voor 24 uur neerleggen. Het spoorweg personeel zal morgen zes uur staken. HOGE PRIJZEN ƒ2000 9649 ƒ1500 6887 16079 18363 1000 5941 6949 11276 12330 18434 21978 ƒ400 9338 10702 11811 15631 16296 19837 20172 200 1176 1240 1670 2423 2493 2558 3166 4152 4497 5072 5090 5124 6097 6136 6144 6277 6543 6987 7351 7512 7782 8406 8856 9836 12137 12402 13850 14476 14704 14902 14944 15937 16443 178SS 17983 18549 18995 19312 19646 19940 20410 20847 21746 21901 PRIJZEN VAN 80.— 1017 277 334 396 412 453 489 552 717 865 11069 139 196 396 710 896 12244 394 622 745 750 851 853 889 891 903 2162 168 190 370 450 457 461 519 572 663 905 935 936 753 862 13090 129 276 368 373 481 606 692 778 839 3060 139 251 340 415 424 525 567 573 615 893 916 14000 677 705 725 737 761 14065 076 086 088 141 146 151 170 319 505 4086 144 151 173 240 358 380 502 533 573 521 680 718 729 755 15074 OSO 188 221 413 527 639 667 858 865 G027 051 058 095 118 159 160 345 390 677 894 957 778 862 966 16090 105 305 349 413 509 542 611 711 837 6045 182 233 235 283 327 455 513 629 654 855 786 17086 233 361 392 520 551 637 735 740 794 7027 096 124 171 378 379 471 475 524 577 987 661 756 793 979 18163 225 285 336 361 443 563 821 825 966 8004 064 125 206 257 352 392 428 554 629 19099 101 253 342 445 513 761 653 2014S 156 214 284 358 374 417 485 487 674 9111 277 298 353 365 401 491 494 512 583 801 971 718 728 755 879 21181 226 228 230 261 310 383 479 545 591 10109 156 300 329 446 553 578 612 654 689 628 687 744 892 988 840 897 939 NIETEN 1035 043 073 098 109 160 199 265 267 449 1.2008 029 035 045 076 085 088 112 119 197 455 464 465 473 485 502 507 545 563 619 237 267 286 364 367 368 389 390 422 424 641 677 716 736 789 806 808 841 857 875 455 477 570 572 578 586 589 647 653 719 910 919 982 726 776 787 833 8S1 931 954 987 2019 022 060 061 104 167 176 205 224 225 13046 075 0S8 099 119 126 136 143 183 251 236 239 268 348 377 880 466 467 488 58S 2S7 297 307 319 380 419 431 453 459 492 626 641 727 743 779 815 847 866 886 900 493 532 539 590 675 766 79S 829 897 900 927 962 904 930 940 958 992 995 8007 035 036 058 063 153 199 237 263 270 14017 033 051 052 056 095 113 114 135 217 277 278 279 283 301 319 344 348 364 393 260 272 283 292 294 309 322 358 369 381 397 408 414 429 461 485 499 504 512 516 428 436 442 449 462 497 515 557 606 629 524 536 566 666 743 770 7S7 791 796 803 671 750 7S1 800 819 834 897 899 907 910 815 830 351 942 970 981 920 970 4053 064 101 110 134 180 205 215 244 258 15044 068 097 103 110 167 1S5 187 195 208 314 321 341 350 369 375 390 419 429 434 225 226 252 259 271 308 372 491 496 513 456 475 495 503 548 579 592 616 674 705 520 552 565 576 593 643 685 722 733 754 746 775 803 809 810 816 911 924 938 947 757 835 S75 892 895 916 935 943 973 976 951 960 972 995 5003 004 082 125 137 154 177 195 196 201 1G047 059 075 091 127 175 217 220 238 262 230 251 349 392 402 434 443 448 449 481 272 274 393 394 412 424 434 463 474 476 496 537 562 620 635 7S9 793 815 843 871 485 492 505 548 550 567 570 573 591 595 921 974 979 617 629 673 702 703 719 734 765 790 828 0061 081 090 14S 1S9 201 228 253 304 350 890 903 914 930 381 417 436 470 494 512 529 535 573 5S0 17012 027 072 076 107 172 206 207 253 291 593 660 692 693 707 740 771 834 841 937 353 375 433 466 479 552 554 611 672 697 941 704 733 777 812 828 834 854 877 886 891 7038 110 116 138 141 187 210 239 245 343 895 944 969 356 424 478 490 492 500 537 633 656 711 18019 023 030 049 051 060 063 085 094 156 736 755 840 846 S54 879 901 940 967 973 159 164 209 248 263 276 306 343 360 366 974 977 978 984 388 400 401 405 432 433 456 538 575 622 8009 029 036 039 051 063 098 101 123 126 651 721 735 751 788 855 876 905 928 947 130 141 164 182 262 328 356 367 396 418 951 968 969 443 466 476 492 525 555 569 578 616 657 19011 024 049 051 079 089 186 232 257 275 659 672 674 766 S21 833 836 855 901 938 284 361 370 377 382 384 426 450 473 497 955 958 959 963 972 509 527 563 573 579 610 614 647 672 694 0025 032 083 094 150 193 200 252 265 281 699 739 748 826 907 948 971 286 403 451 462 495 503 535 536 541 580 20024 029 062 080 108 109 129 152 187 239 589 612 678 712 717 734 747 748 774 783 244 261 282 306 323 333 337 385 419 427 814 834 S42 885 918 920 479 489 556 596 615 646 699 724 736 748 10O17 022 042 056 101 191 265 326 459 468 751 798 815 830 837 841 853 868 874 880 475 492 501 525 555 557 561 585 600 604 881 917 944 988 606 637 666 754 765 767 804 806 836 869 21015 063 079 086 118 132 189 190 263 27S 898 930 943 955 974 984 9S5 987 291 387 410 433 435 446 493 537 553 683 11061 067 106 119 134 210 217 240 298 312 685 693 701 703 723 7.41 745 763 820 880 313 337 351 371 385 397 432 463 486 505 898 931 968 M. 507 519 581 700 754 757 777 778 787

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3