Wolken onder Simons hielden warmte tegen, ballon kromp zwB Adenauer's verkiezingskansen vertonen stijgende tendens Benauwd moment in gondel Kroesjtsjev's felle aanvallen blijken een ongezochte uitwerking te hebben Belangrijk 3 Nieuw gelold Russische vlootbewegingen naar de Middellandse Zee Schepen van en naar Israe door het Suezkanaal Politieke crisis in Bangkok Bijverdiensten ontzegd aan generaais-ministers Communisten pogen scholen te naasten in Kerala Betoging tegen protest van rooms-katholieken Sier om vn &p de <~Praa.tótoel Cairo doet rechten gelden op Suezkanaalmaatschappij Geen vergoeding zonder totale overdracht De kwestie Nieuw Guinea Ambassadeur Van Roy en bij minister Dulles DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 Er is weer een belangwekkend geluid „ekomen uit de kring der ontwapeningson- ierhandelaars te Londen, nadat zij zich ge durende een ruime periode in somber stil zwijgen hadden gehuld. Het nieuws wordt formeel omschreven als een nieuw westelijk voorstel, waarin cen belangrijke concessie wordt gedaan. pe westelijke mogendheden hebben de Sovjet-Unie aangeboden, twee jaar lang af te zien van proeven met atoomwapenen, nadat zij totnutoe hadden vastgehouden aan een veel kortere termijn onder bepaal de, door Rusland als onaanvaardbaar ge brandmerkte voorwaarden. Het nieuwe voorstel blijkt, naast ge noemde concessie, toch ook nog deze voor waarden te bevatten, zodat er van een snelle overeenstemming op basis van het nieuwe westelijke plan niets kan komen, pat heeft de Russische afgevaardigde dan o0k onmiddellijk laten doorschemeren. Veel optimisme kan deze ontwikkeling dus niet verwekken. Het westelijke voor stel ruikt teveel naar een poging om naar buiten een goede indruk te maken en naar binnen een mogelijk akkoord op de lange baan te schuiven. Het voortdurend Rus sische hameren op een stopzetting der kemproeven en het pertinente weigeren van het westen om daar onvoorwaardelijk op in te gaan heeft bij de niet puur-poli- tiek denkende buitenwacht wellicht een zeker scepticisme doen ontstaan ten aan zien van de oprechte wil der westelijken om gehoor te geven aan de overal ter we reld tot uiting gebrachte wens, zo spoedig mogelijk van de atoombomproeven verlost te worden. Het nieuwe voorstel moet dit scepticisme blijkbaar wegnemen doch het valt te betwijfelen of het daarvoor in drukwekkend genoeg is. Merkwaardig genoeg is in kringen van westelijke waarnemers met voldoening op gemerkt, dat het nieuwe voorstel wellicht in staat zal zijn de onderhandelingen te verlengen. Als dat inderdaad de bedoe ling van het voorstel is, heeft het weinig waarde ten aanzien van de concrete resul taten, die men van deze Londense confe rentie had mogen verwachten. Wanneer het de Westduitse regering ernst is met haar streven om alle ge schillen tussen de Bondsrepubliek en andere Europese landen tot een op lossing te brengen, zal zij de beginselen van haar na-oorlogse Europa-politiek moeten doen doordringen tot de regionen, die in de praktijk direct te maken krijgen met de naburen. Niet alleen zijn dat haar vertegenwoordigers in het buitenland, haar gezanten en ambassadeurs, doch ook de grensbewakers. Het incident aan de grens te Schinveld, waar een Nederlander door een Duitse douanier werd neergeschoten om een lut tel vergrijp dat niet eens vaststond, heeft veel kwaad bloed gezet in de betrokken grensstreek, doch wekt ontegenzeggelijk ook onrust elders in den lande, omdat het een symptoom is van een mentaliteit die nog altijd huiveringen wekt door herinne ringen. In een conglomeratie van staten als de Westeuropese, die verbonden heten door zeer ingrijpende verdragen op politiek, militair en economisch gebied, gelden grenzen nog slechts als zeer formele scheidslijnen voor nog niet afgeschafte formaliteiten. Veel gepraat over „Euro pees burgerschap" en „culturele verbon denheid" kan niet de allerslechtste indruk uitwissen, die deze schietende Duitser heeft gewekt. Hij heeft, als grensbewaker van oude stempel, alle Europese ver standhouding aan de dikgezoolde laars ge lapt en van zijn schietwapen misbruik ge maakt. Dat is in het licht van onze re cente vaderlandse, helaas nauw met de Duitse verbonden geschiedenis een te leurstellend, onrustwekkend en bedenke lijk verschijnsel, wijzend op een foutieve mentaliteit en misschien een verkeerde instructie. De regering te Bonn moge daar aan dacht voor hebben. MINNEAPOLIS (UP) De ruimtevaar der David Simons heeft woensdagavond onthuld, dat hy wel even ongerust is ge weest, toen zijn daling geblokkeerd werd door donderwolken op ongeveer 24 kilo meter boven de aarde. De majoor van de Amerikaanse luchtmacht, die als proef konijn heeft gediend bij een onderzoek naar de invloeden die de mens op zeer grote hoogten ondergaat, heeft thans iets over zijn reis verteld, nadat hij een tijdje rust had genomen. Simons zeide, dat hij geen ogenblik in paniek is geraakt gedu rende de 32 uur, dat hy in de lucht is ge weest. Maar wel was hij wat ongerust over zijn veiligheid en die van zijn ballon geworden, toen het eind van zijn luchtreis al nabij was en een dek van donderwol ken zich onder hem verzamelde op een hoogte van ongeveer 24 kilometer, waar door zijn daling moest worden uitgesteld. De stormwolken, welke zich bij zons ondergang gevormd hadden, waren de volgende morgen, toen Simons het plan had te gaan dalen, nog steeds onder hem. „Men besloot mij nog een tijdje boven te laten en doordat ik over zulke grote afstanden kon zien, merkte ik in westelijke richting een opening in de wolken op", aldus Simons. Hij zeide, dat hij in weste lijke richting dreef en zijn terugtocht naar de aarde begon. Inmiddels begonnen de wolken op te lossen. Majoor Simons vertelde, dat hij zoveel moois zag, dat hij nauwelijks tijd had zijn observaties te verrichten en voor de bal lon te zorgen. Hij zeide, dat terwijl hij klom de hemel veranderde van lichtblauw tot een zeer diep purper en vervolgens tot bijna zwart op dertig kilometer hoogte. Hij kon over dag geen enkele ster zien. „Bij zonsonder gang waren de kleuren zeer interessant. Een oranjeband omlijnde de horizon en daarboven was een band van blauw". Een flits groen Simons zeide, dat het meest fascineren de uitzicht de volgende ochtend bij zons opgang kwam, toen hij even een flits groen over de horizon zag. Otto Winzen, hoofd van de firma Winzen Research, Inc., de makers van de ballon, zei dat hij plannen maakte voor nog meer vluchten van deze soort in de toekomst en hij voorspelde dat men een ballon zou kunnen maken voor een opstijging van de mens tot 36 kilometer. Dit zou gebeuren met een lichtere gondel dan die, welke door de ballon van Simons gedragen werd en welke een hoogte van 102.000 voet be reikte. Hij zei voorts, dat de donderwol kenformatie getoond heeft, dat de mens onder de tegenwoordige omstandigheden en met het thans beschikbare materiaal niet voldoende in staat is vanaf de grond het weer nauwkeurig te voorspellen. „We zouden betere weersvoorspellingen krijgen als we een of ander zwevend platform boven de aarde zouden hebben, waar een man van minuut tot minuut zou kunnen waarnemen wat er gebeurt", aldus Winzen. De constructeur van de ballon vertelde voorts, dat men de landing door de vor ming van donderwolken weliswaar had moeten uitstellen, maar dat de daling van KOPENHAGEN (UP) De Russische kruiser „Ordzonikidze" is met een Russi sche torpedobootjager de Grote Belt tussen Funen en Seeland gepasseerd, zo wordt uit Kopenhagen gemeld. Beide schepen voeren met grote snelheid noordwaarts. LONDEN (UP) Radio Moskou meldt dat de Russische kruiser Mikhail Koetoezov en de torpedobootjager Bezoekoriznenny van de Oostzee onderweg zijn naar de Middellandse Zee, voor een beleefdheids bezoek aan Albanië. De beide schepen zijn ingedeeld in de Zwarte Zee-vloot en zullen waarschijnlijk van de Oostzee door de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee naar hun thuishaven terugkeren. PORT SAID (Reuter) Het Noorse vrachtschip Hubro, dat met een lading potas op weg is van Haifa (Israel) naar Japan, heeft toestemming gekregen door het Suezkanaal te varen. Het heeft een dag oponthoud gehad doordat de kanaalautori teiten instructies aan Cairo moesten vra gen. Ook het Noorse vrachtschip „Mars", dat met een lading copra onderweg is naar Israel, heeft toestemming gekregen door het kanaal te varen. Tussen Winzen, de constructeur van de plastic-ballon, en een helicopterpiloot begaf de Amerikaanse luchtmachtarts maj. David Simons zich dinsdag moe maar voldaan naar een gereedstaande helicopter. Zojuist had hij de gondel verlaten waarin hij tot aan de rand van de stratosfeer was gestegen. BANGKOK (UP) Het aftreden van drie ministers uit de regering van Thai land heeft te Bangkok een politieke crisis doen ontstaan. Nog twee andere ministers hebben premier Piboel Songgram laten weten dat zij voornemens zijn af te treden. Een van de drie afgetreden ministers is maarschalk Sarit Thanarat, die minister van Defensie, stafchef van het leger en president van de bank van Azië is. De ontslagaanvragen werden ingediend nadat premier Piboel Songgram zijn ministers schriftelijk had verzocht commerciële functies neer te leggen en zich geheel aan de staatsdienst te wijden. De stafchef van de luchtmacht, die tevens minister van Gezondheid is, maar schalk Ronnapakas, en de stafchef van de marine, die tevens minister van Cultuur is, admiraal Kosol, hebben verklaard dat zij van plan zijn hun ministeriële functies neer te leggen. Het leger zou niet meer achter de minis ter van Defensie staan. Verder wordt be richt dat de staat van beleg is afgekon digd. (Reuter) Generaal Phao Sriyanond heeft laten weten dat hij zijn functie in het zakenleven zal neerleggen om minister van Binnenlandse Zaken te kunnen blijven. de ballon zelf er juist door dreigde te worden bespoedigd. De wolken hadden de warmte tegengehouden, die de aarde uit straalt. Deze warmte had men voor het experiment echter nodig om te voorkomen, dat de ballon zou krimpen en dalen na het ondergaan van de zon. Tengevolge van de onweerswolken was de ballon steeds sneller gaan dalen, hetgeen de majoor slechts kon afremmen door het uitwerpen van ballast, waaronder elektrische batte rijen, die aan valschermen waren be vestigd. NIEUW DELHI (AFP/Reuter) In de Indische staat Kerala, waar de communis ten aan het bewind zijn, is een schoolstrijd ontbrand naar aanleiding van een wets ontwerp van de communistische regering dat nationalisatie van scholen beoogt. De Indische communistische partij heeft haar leden opgeroepen, zondag in het ge hele land betogingen en vergaderingen te organiseren met het oog op een rooms- katholieke protestmars naar Trivadrum, de hoofdstad van Kerala. Op 26 augustus moet over het wetsontwerp gestemd wor den. Op de negenduizend lagere scholen in Kerala zijn zesduizend particuliere scho len waarvan de helft rooms-katholieke. De communistische partij heeft de rooms- katholieke bisschoppen, priesters en leken in India beschuldigd van het organiseren van een haatcampagne, omkoperij en moord om te verhinderen dat de scholen door de regering van Kerala worden over genomen.. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Bonn) Hoe meer de grote dag van de West duitse verkiezingen (15 september) nadert, des te meer aanwijzingen er komen voor een overwinning van Adenauer. Een paar maanden geleden gaf men, ook in toon aangevende kringen van de C.D.U., Adenauers voornaamste politieke tegen stander, Ollenhauer, meer kans. Toen werd er, meer dan nu gedebatteerd over atoomaangelegenheden, kernproeven en het uitrusten van de Westduitse strijd krachten met kernwapens. Een paar ge beurtenissen in het leger, onder meer het verdrinken van vijftien rekruten in de Hier, hadden een diepe indruk gemaakt en een nogal ongunstig licht op de Bun- deswehr geworpen. De socialisten zijn er tegen, dat het Westduitse leger met kern wapens wordt uitgerust en men kan van de socialisten verwachten, dat zij de al gemene dienstplicht in de bondsrepubliek zullen trachten af te schaffen, als zij aan de macht komen. Bondskanselier Adenauer heeft in zijn verkiezingsstrijd hulp gekregen van een kant, waarvan hij die zelf vermoedelijk niet had verwacht, namelijk van de Rus sen, zijn „aartsvijanden". Partijsecretaris Kroesjtsjev is tijdens zijn bezoek aan Oost-Duitsland zo fel tegen Adenauer van leer getrokken, dat zij diens positie en prestige in de ogen van de Westduitsers hebben versterkt. De Westduitsers ver wachten niet veel goeds van de Russen en wanneer deze de bondskanselier zo fel aanvallen, kan dat niet anders dan gun stig voor Adenauer zijn. De Russen hebben daar waarschijnlijk een bedoeling mee. Zij voelen niets voor een hereniging van Duitsland en zolang de conservatieve, „reactionaire" en „im perialistische" Adenauer aan het hoofd van de Westduitse bondsregering staat, kunnen ze altijd „njet" zeggen als 't her- enigingsvraagstuk ter sprake wordt ge bracht. Tegenover een socialistische bondskanselier zouden ze zich, ook al voor hun eigen fatsoen, toegeeflijker moeten tonen, ook al heeft Ollenhauer verklaard niet rechtstreeks met de Oostduitse re gering te zullen onderhandelen, en dat willen ze niet. West-Duitsland onder het bewind van Adenauer is voor de Russen een waarborg, dat Duitsland niet herenigd wordt. G ewetensconflicten Men neemt in West-Duitsland aan, dat Adenauer weliswaar niet met zulk een schitterende overwinning uit de bus zal komen als bij de verkiezingen in 1953, toen hij 45.2 percent van alle stemmen verkreeg, maar dat hij op Ollenhauer en diens socialistische parij toch een flinke voorsprong zal houden. De socialisten hebben bij de vorige verkiezingen 28.8 percent gehaald. Men moet er rekening mee houden, dat vele Duitsers, die onder normale omstandigheden zeker op Adenauers partij zouden hebben gestemd, ditmaal niet naar de stembus zullen gaan of blanco zullen stemmen, omdat ze in de kwestie van de militaire dienstplicht en de uitrusting van het leger met kern wapens voor ernstige gewetensconflicten staan. Hun stemmen gaan voor de C.D.U. verloren, maar Ollenhauer krijgt ze ook niet. Het kan ook zijn, dat dergelijke stemmen bij andere politieke partijen te recht komen, maar die blijven in elk ge val veel kleiner dan die van Adenauer of van Ollenhauer. Amerikaanse methoden De verkiezingsstrijd wordt steeds feller gevoerd. Men maakt daarbij gebruik van Amerikaanse methoden. In de stad Mün- ster is een lid van de Bondsdag in een circus opgetreden. Het was de tot de C.D.U. behorende 36-jarige advocaat Ma- jonica. Voordat de voorstelling begon, stak hij in de arena een redevoering af. In de eerste jaren na de oorlog zijn de bewoners van West-Duitsland zo zei hij gelijk kangeroes geweest, die met lege buidels rondsprongen in de hoop aardappelen te kunnen hamsteren. De C.D.U. als grootste en verantwoordelijke regeringspartij heeft er voor gezorgd, dat er welvaart is ge komen. De leider van de verkiezingspro paganda van de C.D.U., dr. Meyers, heeft overigens de organisatie-vakman van de i Republikeinse partij in de Verenigde Sta- ten, Bernhard Lamb, uitgenodigd naar I West-Duitsland te komen. Lamb zal tot na de verkiezingen in Duitsland blijven. Er is iets, wat de hele we reld graag wil weten. Dwars door alle vakantiebeslomme ringen, verkeerschaossen, woningtekorten en prijsver hogingen door wacht de me nigte in grote spanning op het bericht, dat om een of andere reden van dierbaar belang voor iedereen moet zijn: namelijk op de beant woording van de brandende vraag: Zal Boelganin blijven of verdwijnen? Reeds wekenlang liggen vele mijner geliefde broeders- in-het-vak op de loer voor alle gaatjes waaruit het we reldnieuws pleegt te drup pelen. Zij bestuderen de ge laatsuitdrukkingen van Rus sische gezanten en ambassa deurs, zij speuren Russische en satelliet-kranten, af naar regeltjes en lettertjes die mo gelijke aanwijzingen zullen kunnen leveren. Zij stellen omzichtige vragen, plakken snorren op en mengen zich tussen menigten, ruiken aan wodkaglazen en luisteren aan muren. Zij weten, dat de. we reld op hen rekent en dat het publiek aan hun lippen hangt. Zal Boelganin blijven of Het is treurig voor al die moedige en zwoegende kna pen, dat zij al die tijd en moeite zo magertjes beloond zien. Met enorme inspanning kunnen zij slechts en hoog stens een kort bericht van enkele regels per week uit hun vulpennen persen, waar in iets over deze boeiende aangelegenheid wordt mede gedeeld. En dan moet men niet vragen, wat er te mel den valt. Boelganin zag bleker dan anders. Boelganin ontbeet een uur vroeger dan anders. Boelganin ging alléén lun chen. Boelganin heeft zijn sikje ingekort. Boelganin loopt gebogen. Boelganin was niet op de verjaardag van zijn neef, Maxim Moisky. Boelganin heeft verstek laten gaan bij de voetbalwedstrijd tussen de Transformatori en de Condensatori. Maar als men op de man af vraagt: Blijft hij of gaat hij? dan zwijgen de bericht gevers verlegen, draaien aan hun valse snor en zeggen: „Er is nog geen officiële be vestiging te krijgen, maar uit gewoonlijk betrouwbare bron vernemen wij, dat de moge lijkheid bepaald niet uitge sloten is, dat in de nabije toe komst in het Kremlin een mutatie zal plaatshebben, waarbij de persoon van Boel ganin betrokken zal zijn. Dit wordt geconcludeerd uit het feit, dat maarschalk Boelga nin volgens betrouwbare bronnen in Moskou gisteren" en dan krijgt men weer iets over bleke wangen en niet bijgewoonde verjaar dagsfuifjes te horen. Men komt niet verder op die manier. Er behoeft natuurlijk niet gediscussieerd te worden over de vraag, waarom het eventuele afzwaaien van de heer Boelganin zo belangrijk is. Iedereen beseft, dat het belangrijk is. Anders zou niet iedereen erop zitten wachten en anders zouden de razende reporters van velerlei natio naliteit en kunne zich niet zo druk maken om de eerste te zijn die het nieuws brengt. Men zou zwakjes kunnen tegenwerpen, dat totnutoe het vertrek van een heer uit het Kremlin altijd is gevolgd door de aankomst van een ander heer en dat ieder gevaar voor de wereldvrede op zeker moment altijd is ge volgd door een ander gevaar, onafhankelijk van het gaan en komen der politieke per soonlijkheden. Doch dat is gepraat voor de vaak. Als Boelganin weggaat, ge beurt er iets héél belangrijks. Dan komen de kranten met grote koppen uit, dan wan kelt een wereldrijk op zijn grondvesten, dan schrijven politieke commentatoren po litieke commentaren waaruit blijkt dat zij alles van te voren hebben geweten, dan vaart er een frisse wind over onze arme, vertroebelde we reld en vallen de mensen el kander van vredesgeluk in de armen. Dan is de hemel blauw en de zon van goud. Dan is de einder vlekkeloos, de toekomst glanzend van beloften; dan zijn alle men sen van goeden wille en alle crises voorbij; dan leven al len in goede nabuurschap en verlangt niemand iets van de ander; dan heeft iedereen een huis en vallen er geen straaljagers meer; dan gaan de belastingen omlaag en vloeien de deviezen binnen als gletschers in de zon; dan is de verkeersonveiligheid van de baan en ontsnappen er geen gevangenen meer; dan is het altijd mooi weer en mislukt geen enkele oogst; dan worden de sigaretten goedkoper en de benzine eveneens; dan keert de rust terug in het Midden-Oosten en zijn de opstandige imam- men in Oman en overal el ders tevreden met hun be- staantje; dan werken de mijnwerkers slechts uit lief de voor de mensheid en bie den de vakbonden loonsver lagingen aan; dan varen alle huwelijken wel en worden roofmoorden een legende; dan is alles goed Als Boelganin nu maar weggaat. Wanneer al deze rose ver wachtingen niet juist zouden zijn, zou er geen reden zijn voor de spanning en de op hef, die deze aangelegenheid kennelijk begeleiden. Wij zullen dus maar aannemen, dat het zo is. En dan moge ik hierbij de wereld een mededeling doen, die van het allergrootste belang is: Naar uit gewoonlijke zeer betrouwbare bron vernomen wordt, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat in de na bije toekomst in het Kremlin een mutatie zal plaatshebben, waarbij Boelganin betrokken zal zijn. Weliswaar stoelt deze mededeling op een aan wijzing, die niet officieel te controleren valt, doch waar nemers te Moskou en elders zijn van mening dat bepaalde conclusies zijn gewettigd met betrekking tot bepaalde aan wijzingen, die niet mis te verstaan zijn. Wat is immers het geval? Volgens United Press heeft een jeugdige krantenjongen in Australië zich verstout, een brief te schrijven aan de bekende heer Kroesjtsjev, collega van de veelbesproken heer Boelganin, waarin ge vraagd werd om een kleine collectie Russische post zegels. De ondernemende jonge man kreeg een brief terug met een aantal zeldzame exemplaren op filatelistisch gebied, met een aantekening erbij dat dit geschiedde in antwoord op zijn brief aande heer Boelganin. Alstublieft. De post van de heer Kroesjtsjev wordt dus blijk baar niet meer aan deze per soon ter hand gesteld, doch ontvangen en geopend dooi de heer Boelganin. Conclusie: de heer Kroesjtsjev is buiten functie en gevangene van de heer Boelganin, die alle brie ven openmaakt zonder zelfs nog op het couvert te kijken en op die wijze alle touwtjes in handen heeft. Ziedaar de mutatie, waar bij de heer Boelganin nauw betrokken is. Niet de heer Boelganin echter, doch de heer Kroesjtsjev verdwijnt. Dat doet er echter weinig toe. Alle blijde verwach tingen blijven geldig. Alle toekomstdromen zullen waar worden. Als er maar iemand verdwijnt als er maar iets verandert. Als er maar stof voor grote koppen komt, die de menigte de illusie van de belangrijke verandering kunnen geven. Als er maar kan worden doorgespeeld op dat enorme register der openbare span ning, waaruit de schrille to nen der openbare sensatie moeten opklinken. Tonen van het liedje des eeuwigen verlangens, welig bloeiend in het land der be loften en der dromen. Het land dat altijd nader- komt, en nooit bereikt wordt. J. L. Ik moet eerlijk bekennen dat ik een paar maal heb meegedaan aan de intelligentie- spelen waaraan gans een volk zo lang zamerhand verslaafd begint te raken en - nog eerlijker - moet ik verklaren, dat ik tot de conclusie ben gekomen dat bij mij niet het geringste spoor van intelligentie aanwezig is: veel sterker nog, wanneer ik de juiste oplossingen vergelijk met de door mij ingestuurde, moet ik wel concluderen dat ik duidelijk-bewijsbaar tot het stomste deel des volks behoor. Nu was ik daarvan, sedert jaar en dag, in het diepst van mijn ziel overtuigd. Ik ging de moeilijke en pijnlijke weg van de klassieke wijsgeer die ten slotte in arren moede uitriep dat hij, hoe meer hij wist, des te meer begreep dat hij niets wist. Maar ik hield die overtuiging gevangen op de bodem van mijn hart en hoewel ik zelf beter wist, liet ik de anderen in de waan dat ik geen kleine jongen was. Het was niet gemakkelijk die rol te blij- ven spelen. In gezelschap van werkelijk in telligente mensen placht ik mij in diep zwijgen te hullen met zo nu en dan een ja, ja" of „zo, zo" of „ja, voor die opvatting valt ongetwijfeld iets te zeggen" en in niet- zo-intelligente kring bracht ik een paar pas-gelezen citaten of wijsheden te berde, die de mensen met diep ontzag vervulden. Zo ging ik als een levende leugen door de wereld; voor een in wezen eerlijk man een steeds ondraaglijker wordende positie. Maar nu ik bij de intelligentiespelen van iedere tien antwoorden er acht fout heb en die twee goede ook maar zo-zo, la-la zijn, omdat ik op goed geluk maar iets had ingevuld, acht ik mijn domheid zo duidelijk bewezen, dat ik bij dezen de drukkende last der onwaarachtigheid met één groots gebaar van mij afwentel om openlijk te verklaren dat ik dom en intellectualiter nietswaardig ben. Het ergste en mismoedigst makende is dat deze intelligentiespelen zich nu juist bewegen op 't terrein waarop ik mij zelf nu juist wèl enig recht van spreken had toe gedacht: dat van de Nederlandse taal. Ik heb tientallen jaren in de mening verkeerd dat dat nu juist het enige gebied was dat ik min of meer kende. Maar nu is deze geringe houvast mij óók uit de handen geslagen. Wanneer u mijn antwoorden op de intel ligentiespelen naast de juiste zet, dan zult u, evenals ik, in tranen uitbarsten. Mij vast te klampen aan de gedachte dat de juiste de juiste niet zijn, zou kinder achtig wezen. Elius Misschien zien de Britten er echt iets van een opzittende hond in - in ieder geval heet dit indrukwekkende projec tiel een „Bloodhound". Het zal bij de verdediging van Groot-Brittannië de bemande jagers langzamerhand gaan vervangen. Deze bloedhonden hebben een topsnelheid van tweeduizend mijl. CAIRO (AFP) Een woordvoerder der Egyptische regering heeft naar aanleiding van de berichten volgens welke de Suez kanaalmaatschappij voor dertig percent zou deelnemen in het kapitaal van de Britse maatschappij voor de aanleg van een tunnel onder het Engelse Kanaal ver klaard, dat de maatschappij niet het recht heeft hiertoe over te gaan, en dat wanneer de Suezkanaalmaatschappij de middelen waarover zij beschikt zou gebruiken voor nieuwe ondernemingen, zij geen recht zou hebben op schadevergoeding, waartoe Egypte zich bereid heeft verklaard aan aandeelhouders der maatschappij te be talen. De maatschappij moet alle middelen waarover zij beschikt aan Egypte over dragen indien zij wenst dat aan haar aan deelhouders een schadevergoeding wordt betaald, aldus de woordvoerder. LONDEN (UP) In mei heeft de Suez kanaalmaatschappij Sir Winston Churchill steun gevraagd in haar strijd om compen satie wegens de naasting van het kanaal door Egypte. Uit een thans gepubliceerde correspondentie blijkt niet of Sir Winston geantwoord heeft. CAIRO (Reuter) De Egyptische mi nister van Financiën, dr. Abdoel Moneim El Kaissoeny, heeft meegedeeld, dat hij Britse functionarissen niet heeft toegestaan een bezoek te brengen aan in beslag ge nomen Britse maatschappijen, die reeds Egyptisch zijn geworden. Twee functio narissen, van het Britse ministerie van Fi nanciën en de Bank of England, voeren in Cairo besprekingen over de in beslag ge nomen Britse eigendommen. WASHINGTON (UP) De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, heeft woensdag een onderhoud ge had met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John- Foster Dulles. Het onderhoud duurde een half uur. Naar verluidt heeft de Nederlandse ambassa deur met Dulles gesproken over de agenda van de UNO-assemblee, onder andere be treffende Nieuw-Guinea. Men meent te weten, dat Dulles zich met betrekking tot het laatstgenoemde pro bleem op generlei uitspraak heeft willen vastleggen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5