sunart V BOUILLON DE ONZICHTBAREN HOE WERKT DE BEURS? Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda z'oor Haarlem Nieuwe emissies Van Hemert gaat over enkele dagen filmen Koken Nederlandse vrouwen naar wens 35 ct per dubbel tablet r Kort en bondig BANDRECORDERS 4 moderne interieurkunst zeer grote verscheidenheid Minder animo voor officiersopleidingen Expositie van Perzische miniaturen geopend Nieuw onderzoek naar Duitse „dodentunnel" Oplossen woningnood is urgentste regeringstaak ANWB gaf de honderd duizendste kredietbrief af van kostelijk vlees voor krachtiger soep! Alcoholist mishandelde vrouw en kinderen Twee jaar geëist wegens poging tot doodslag Nederland fokt teveel varkens Garantiebeleid ter sprake VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER J H. y MAERTENS N.V. Vier première's van de toneelgroep „Theater" DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 Achtereenvolgens werden behandeld als van directe invloed op de beurskoers van een aandeel het stockdividend en de bonus. Ook de claim (voorkeursrecht) zal de koers drukken. De claim komt te voorschijn bij de uitgifte van nieuw kapitaal bij een ven nootschap, dus bij een emissie. Obligatie-emissies kunnen plaats vinden door de staat, provincies, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen en door naamloze vennootschappen. Deze laatste bieden ook aandelen aan op de open markt, hetzij voor het eerst, hetzij bij vernieuwing, terwijl zij ook gegadig den zijn voor de uitgifte van obligaties. Pandbrieven worden meestal „over de toonbank" verkocht zoals men dit noemt, dat wil zeggen zij worden verkocht naar behoefte. Een introductie verschilt hierin met een emissie, dat het hierbij gaat om reeds vroeger geplaatste stukken, welke in be paalde handen waren, maar die nu aan het publiek worden aangeboden tegen een vastgestelde koers of tegen een als resul tante van vraag en aanbod te vinden koers. Een introductie vindt bijvoorbeeld plaats als een familievennootschap zodanig is uitgegroeid dat zij met familiekapitaal niet meer te financieren is. De vennoot schap wordt, zoals men dat noemt, dan open gemaakt doordat de aandelen, veelal na een herkapitalisatie, op de beurs wor den gebracht. In familievennootschappen bevinden zich dikwijls zeer grote reserves, welke door de eigenaren zijn gevormd en waarop zij dus recht hebben. Een herkapi talisatie (uitkering van een bonus, zie het vorig artikel) doet de intrinsieke waarde van het aandeel en dus de koers dalen, zodat ze gemakkelijker kunnen worden geplaatst. Een emissie van nieuwe aandelen wordt in de regel voorbereid door een of meer bankiers, commissionairs in effecten, of door samenwerking van die beiden. Men weet dat een commissionair zich uitslui tend bezig houdt met de koop en verkoop van effecten en wat hiermee samenhangt, terwijl een bankier in hoofdzaak bank zaken, daarnaast echter ook effectenzaken doet. De banken en/of effectenkantoren, die de emissie verzorgen, noemt men emit- tenten. Zij verenigen zich doorgaans tot een consortium of een syndicaat en nemen dan van de uitgevende vennootschap het risico van de uitgifte over, dat wil zeggen zij garanderen de plaatsing van het ge vraagde kapitaal en genieten daarvoor een provisie, welke in de meeste gevallen hierin bestaat dat zij de aandelen over nemen tegen een koers, welke een paar percent lager is dan die, waartegen zij aan de man worden gebracht. Naarmate de uitgifte groter en riskanter is, is het aan tal emittenten dikwijls ook groter. Het syndicaat wordt na de afhandeling van de emissie ontbonden. Slaagt de gegaran deerde emissie niet ten volle, dan krijgen de leden van het syndicaat de stukken „thuis" en zullen zij trachten ze geleide lijk te slijten. Wensen de bemiddelingskantoren om de een of andere reden geen risico te lopen, dan stellen zij zich uitsluitend beschik baar als kantoor yan inschrijving. Dit is dan een guichet-emissie en de betreffende ADVERTENTIE VRAAGT ONZE FOLDER Sunart de speciaal moderne afd van WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breest'rl-T^-S^ 250 modelkamers Geopend: 8-1230en I4-I8u. Dinsdag 8-13 u. Het aantal aanmeldingen voor opleiding tot beroepsofficier bij de Land- en Lucht macht is aanmerkelijk lager dan verleden jaar. Er meldden zich bij de KMA te Breda aanvankelijk 181 kandidaten. Later kwa men er hier nog enkele bij, maar het totaal bleef beneden 190 tegen 258 in 1956. Dat de toestand desondanks niet verontrustend wordt geacht en de selectiecommissie waarschijnlijk wel een honderd kandidaten tot de opleiding hoopt te kunnen toelaten, is een gevolg van het feit, dat het aantal gegadigden weliswaar lager, maar dat de kwaliteit over het algemeen veel beter is dan in voorgaande jaren. Na de selectie van verleden jaar konden er 75 kandidaten voor de Landmacht en 27 voor de Luchtmacht worden aange nomen, waarvan er zich nog 7 terugtrok ken, zodat met 95 kandidaten werd gestart. Marine ongunstiger Bij de Marine staat het er minder gun stig voor. Voor de 108 plaatsen, die op het KIM beschikbaar waren, meldden zich 118 kandidaten, waarvan er tenslotte 56 kon den worden geplaatst.In 1954 waren er nog 219 aanmeldingen voor 104 beschik bare plaatsen, die allemaal konden worden bezet In 1955 179 aanmeldingen voor 100 beschikbare plaatsen, waarvan er 93 wer den aangenomen. kantoren noemt men dan guichet-kan- toren. Zij krijgen dan een bepaalde pro visie per inschrijving. De uitgevende ven nootschap is dan de emittente en zij draagt dan ook het volle risico van het niet sla gen der emissie. De aankondiging van een emissie gaat vergezeld van een uitvoerig prospectus, bij introducties ook wel Bericht genoemd, waarin volgens de daarvoor vastgestelde regels door de Vereeniging voor den Ef fectenhandel allerlei mededelingen wor den gedaan omtrent de uitgevende ven nootschap. Men moet zich uit deze ge gevens een volledig beeld kunnen vormen over de waarde van de aangeboden stuk ken. Aangezien optimisme een aangeboren eigenschap van prospectussen is, gebeurt het nog wel eens dat de verwachtingen daarin gewekt, niet verwezenlijkt worden. In het algemeen echter zijn er zoveel waarborgen voor de juistheid van de ge gevens, dat boze opzet praktisch uitge sloten is, terwijl de wet verder de bena deelde in bewezen gevallen beschermt. Bij obligaties komt het dikwijls voor dat in gevallen, waarin men op zijn vin gers kan narekenen dat de emissie een groot succes zal worden en de koers na de uitgifte zich hoger zal stellen, men gaat inschrijven voor een veel groter bedrag dan dat, hetwelk men beschikbaar heeft. Dit noemt men majoreren. Men doet dit om zoveel mogelijk stukken te bemach tigen, om zijn cliënten te gerieven, of mogelijk ook te speculeren voor eigen rekening. Onder de cliënten bevindt zich dan ook een groot aantal zogenaamde pre miejagers, wie het niet om belegging te doen is, maar enkel om een paar percent koerswinst te behalen. Dit betekent dan dat gedurende de eerste tijd na de in schrijving een onevenredig groot aanbod bestaat in deze stukken en de lening wat men noemt slecht geclasseerd is, dat wil zeggen dat zij zich voor een te groot deel in handen bevindt van hen, die er vroeg of laat liefst vroeg weer af willen. Tegen het euvel van het majoreren vecht men al tientallen iaren op de beurs en nog niemand heeft hier de steen der wijzen gevonden. Serieuze inschrijvers worden veelal de dupe en voor emittenten is de toewijzing van de stukken dikwijls een verschrikking als de lening, zoals men dat noemt, overtekend is. Het is duidelijk dat majoreren altijd een riskante onderneming is omdat een lening als gevolg van on voorziene omstandigheden tegen alle ver wachting in, ook niet kan slagen en men dan meer stukken toegewezen krijgt dan men kan betalen, terwijl in dat geval de beurskoers doorgaans beneden de koers van uitgifte daalt. Het komt dikwijls voor dat op de stor tingsdatum de nieuwe stukken nog niet gereed zijn. Men geeft dan voorlopige stukken af, recepissen, welke volledig de plaats van de definitieve stukken innemen en dus ook verhandelbaar zijn. Later wor den ze dan tegen de definitieve stukken verwisseld. Woensdagavond heeft de Iranse gezant in Nederland, de heer Abdol Hossein Mef- tah, in het Haagse Gemeentemuseum, een expositie geopend van Perzische minia turen uit de keizerlijke collecties in Tehe ran. Deze tentoonstelling, die tot 30 sep tember zal duren, wordt gehouden onder auspiciën van de Nederlandse regering. Voordien is zij in Rome, Parijs, Londen, Wenen en Zürich geweest en na Den Haag zal zij waarschijnlijk naaf Frankfort gaan. De bijeengebrachte collectie, afkomstig uit de keizerlijke bibliotheek, het archeolo gisch museum en het museum van het Gulistan Paleis, geeft een beeld van deze bij uitstek Perzische kunst van de veer tiende tot en met de negentiende eeuw en toont hoezeer de verfijnde kunst van de miniatuur een wezenlijk bestanddeel van het Perzische geestesleven was en is. Om de expositie nog vollediger te maken wa ren het Louvre in Parijs en het Rijksmu seum in Amsterdam bereid enkele zeer belangrijke stukken uit hun collecties af te staan. De catalpgus van de tentoonstel ling bevat een inleiding van mevrouw prof. A. Pakravan, hoogleraar in de Fran se taal- en letterkunde in Teheran. De tentoonstelling omvat 153 miniaturen. Zij begint met miniaturen uit boeken en ma nuscripten, dan volgen afbeeldingen uit de veertiende, de vijftiende, en zestiende en zeventiende eeuw. De zeventiende eeuw is vertegenwoordigd door de scholen van Boekhara en Ispahan en door de Mo- golschool. De achttiende eeuw wordt be halve door de Mogolschool door verschil lende andere scholen gerepresenteerd. PADERBORN (DPA) Duitse autori teiten hebben een eerste som van 50.000 mark uitgetrokken om opheldering te bren gen omtrent het lot van talrijke Neder landse dwangarbeiders die in een schuil- tunnel in een berg bij Altenbeken in de buurt van Paderborn door een Britse bom aanval op 22 februari 1945 om het leven zijn gekomen. Een vijftons bom sloeg op die dag door het 17 meter dikke gesteente boven de schuiltunnel en ontplofte in het binnenste van de berg, waar zich behalve de Neder landers waarschijnlijk ook Russische arbeiders, Duitse militairen, dorpelingen en vele reizigers bevonden. Ruim honderd schuilende mensen zouden in de gang door het neerstortende bergpuin bedolven zijn, doch slechts elf lijken konden gebor gen worden. Maandagmorgen zijn arbeiders begon nen, een nieuwe gang naar de plaats van de ramp in de bergwand te graven. Het werk, dat door het grote instortingsgevaar van het verweerde kalkgesteente zeer om zichtig moet geschieden, zal vermoedelijk verscheidene weken in beslag nemen. Helft der bevolking meent: Van tijd tot tijd gaat het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie na, wat het publiek als de meest noodzakelijke regeringstaken ziet. Ook nu is weer aan een aantal vrouwen en mannen, over het hele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking, de vraag gesteld: „Wat moet de regering naar uw mening dit jaar het eerste opknappen?" Het meest wordt het oplossen van de woningnood genoemd, namelijk door 53 percent der ondervraagden. Vier jaar ge leden, in 1953, vond 41 percent dit de meest urgente regeringstaak; in 1952 was het 39 pet. Hier volgen de andere antwoorden die het Nederlandse publiek dit jaar gaf: Lonen en prijzen in evenwicht brengen, prijzen verlagen en stabiliseren 5 pet. Be lastingen verlagen 4 pet. Verzorging van weduwen en wezen 4 pet. Bezuinigen 3 pet. Wegen aanleggen of verbeteren, publieke werken uitvoeren 3 pet. Stijging van de huishuren tegengaan, huishuren verlagen 3 pet. Lonen verhogen 3 pet. Voor de ouden van dagen zorgen, ouderdomspensioen 2 pet. Vier jaar geleden, in 1953, vonden meer mensen al deze taken het belangrijkst. Toen noemde 10 pet. het evenwicht tussen lonen en prijzen als meest belangrijke taak (nu 5 pet.) en 8 pet. de belastingverlaging (nu 4 pet.). De zorg voor de ouden van dagen werd in 1953 door 7 pet. als meest urgente regeringstaak opgegeven, nu door 2 pet. De problemen die de regering dit jaar volgens het publiek het eerst moet aan pakken spitsen zich dus steeds meer toe op het lenigen van de woningnood. Prinses Beatrix. Het ligt in het voor nemen van prinses Beatrix op zaterdag 21' september het r.-k; b-kolöniehuis „Sint Godelieve" te Goirle officieel te openen. De ANWB heeft thans de honderddui zendste kredietbrief van dit jaar uitgereikt. Dit betekent, dat deze bond nu voor een bedrag van ruim 45 miljoen gulden garant is voor bijzondere onkosten, die kunnen ontstaan, wanneer ANWB-leden in het buitenland ernstige pech met hun auto of motorrijwiel krijgen of bij een ongeval be trokken geraken. De internationale kredietbrief is een do cument, dat de bij de Alliance Internatio nale de Tourisme (A.I.T.) aangesloten na tionale toeristenbonden aan hun leden verstrekken en dat ingevolge een interna tionale regeling in alle landen van West- Europa geldig is. Met deze kredietbrieven kunnen Neder landse toeristen die met een motorvoer tuig een tocht naar het buitenland maken bij pech onvoorziene en wellicht kost bare reparaties betalen of bij een onge val dokters- of opnamekosten voldoen, zonder in het vreemde land in financiële moeilijkheden te komen. In dergelijke ge vallen wordt de debiteur (garage, zieken huis of dergelijke), na de benodigde cou pures uit de kredietbrief te hebben inge nomen, betaald door de zusterorganisatie van de ANWB in het betreffende land, die dit bedrag weer met de ANWB verrekent. Deze ontvangt dan van zijn leden, na hun thuiskomst, het verschuldigde bedrag terug. Dit jaar heeft de ANWB tot 1 augustus reeds een bedrag van ruim 125.000 aan door zijn leden in het buitenland gemaakte bijzondere onkosten betaald. Men ver wacht, dat het totaalbedrag dit seizoen tot 200.000 zal stijgen. Ten behoeve van buitenlandse toeristen, die in ons land in moeilijkheden kwamen te verkeren, heeft de ANWB op grond van deze internationale kredietregeling een bedrag van ruim 25.000 uitgegeven. In ons blad van woensdag hebben wij reeds gemeld, dat de heer Willy van He mert, die als televisieregisseur werkzaam is bij de VARA, in de toekomst ook zal optreden als filmregisseur. Thans is be kend, dat deze plannen vaste vorm zullen krijgen in de produktie van een nieuwe Nederlandse speelfilm, waarvoor aan het eind van deze maand in de Cinetone Stu dio's in Duivendrecht de eerste opnamen zullen worden gemaakt. De titel van de nieuwe speelfilm is „Acht meisjes in een boot". Het wordt een Nederlands-Duitse co- produktie, waaraan van Nederlandse zijde wordt deelgenomen door de N.V. Stan daard Films in Amsterdam. Er komen twee versies, een Nederlandse en een Duitse. De film wordt een tweede versie van een vroegere Duitse filmkomedie, waarvan het gegeven nu is bewerkt door Piet Bakker. De hoofdrollen zullen worden gespeeld door Andrea Domburg, Ellen van Hemert, Ko van Dijk, Kees Brusse en waarschijnlijk Guus Oster. De leiding van de produktie der Nederlandse en Duitse versie is respectievelijk in handen van Ko ter Linden en de heer Bittens. Zij hadden beiden een aahdeel 'in de produktie van „Ciske de Rat". ADVERTENTIE Gelukkig kunnen de Nederlandse heren te vreden zijn over de kookkunst van hun echtgenoten. Ze koken verrukkelijk! Vooral de laatste tijd, nu moeder de vrouw iets nieuws heeft ontdekt, waardoor alles veel en veel fijner wordt van smaak! Wat dat dan wel is? Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverüjners voor alles en nog wat: soep, sausen, groen ten, hachee, ragoüts, puree en ga zo maar door. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten: licht gezouten en gekruid, precies zoals u het wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zo aan vragen: sluit een postzegel van 10 cent met uw naam en adres, in een gefranKeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. Vervaardigd onder llconile eo conirolo van Knorr A.G. Thoyngon Zwluorlond. door Mondo N.V. Bru„eU Na 'n poos moest Govert, de matroos, de vislyn toch laten schieten. De haai was sterker dan hij! Maar toen was er opeens een stevige mistbank komen opzetten, het schip was erin verdwenen en we konden met geen mogelijkheid meer zien, waar we waren! Govert maakte zich ongerust. We tuurden allebei in de dikke mist, oj we 't schip soms konden ontdekken, maar er was niets van te zien. We begonnen ook zo hard mogelijk te roepenmaar er kwam geen antwoord. 32-33 De procureur-generaal bij het Haagse hof heeft bevestiging geëist van het von nis van de Rotterdamse rechtbank twee jaar met aftrek tegen een 48-jarige los werkman uit Bleiswijk, die was veroor deeld terzake van poging tot doodslag op zijn oudste zoon en mishandeling van een andere zoon. Ter zitting bleek, dat de man een vrij wel onverbeterlijke alcoholist is, die regel matig in dronkenschap zijn vrouw en kin deren mishandelt. Op een avond in februari, toen hij weer in verregaande staat verkeerde, probeerde hij tijdens een ruzie zijn oudste zoon Frank met diens eigen stropdas te wurgen. De moeder van het gezin wist op het nipper tje tussenbeiden te komen door de das van het slachtoffer dat toen al paars in het gezicht was met een schaar door te knippen. De andere zoon, Anton, zou van zijn vader een klap met een fluitketel tegen het hoofd gekregen hebben en daarbij een ernstige wond aan het voorhoofd hebben opgelopen. De verdachte zei zich van beide feiten niets meer te herinneren. Geen berouw In het psychiatrisch rapport wordt ge constateerd dat de man eigenlijk geen spijt heeft over zijn misdragingen. Voor een al cohol-ontwenningskuur voelt hij maar weinig. De verdediger achtte de straf veel te zwaar, omdat poging tot doodslag vol gens hem geenszins bewezen is. Op 4 september zal een vertegenwoor diging van het Landbouwschap een be spreking voeren met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening over het in de toekomst te voeren garan tiebeleid voor varkens. Het bestuur van het Landbouwschap betreurt inmiddels, dat een beslissing over dit garantiebeleid zo lang uitblijft en zal bij de minister aandringen op de grootst moeelijke spoed. Het Landbouwschap heeft omtrent het garantiebeleid voor varkens een voorstel ingediend, dat in een bespreking met de minister op 3 juli is behandeld. Opge merkt wordt, dat ook indien over de hoofdlijnen een beslissing is genomen, de nadere uitwerking nog geruime tijd zal vergen. Voor de produktie-omvang in het jaar 1958 zal de in te voeren regeling al nau welijks meer effect kunnen hebben. Vele varkens: spoeling dun De voorzitter van het Produktschap voor vee en vlees, heeft op de bestuursverga dering van dit produktschap een ernstige waarschuwing laten horen aan het adres van de varkensfokkers. De varkensstapel in Nederland neemt volgens hem onrust barend toe. Hij drong aan op beperking, omdat bij toeneming van het aantal var kens de prijzen onherroepelijk zullen da len. 52. Ze zuchtte. „Ja, het vaderland, daar ga je steeds meer van hou den hoe langer je er uit weg bent. Ach, u moet mij maar verontschuldigen. U wilde toch iets over mijn neef ver tellen en ik praat maar over mijzelf!" Ze ging er wat gemakkelijker bij zitten, waarna ik mijn verhaal afstak. Mevrouw Komoroff bezat echter niet de gave om rustig te luisteren. Steeds weer viel ze mij in de rede en babbelde dan uitvoerig over haar neef, Londen of haar man. Ze maakte mij er nerveus door. Ik maakte het daarom zo kort mogelijk, niet in het minst ook omdat ik wel begreep dat ik in de komende dagen nog meerdere malen over mijn reis en de dood van mijn metgezel zou moeten vertellen. En daar kwam nog bij, dat ik zekere remmingen had. Een onverklaar baar, eigenaardig gevoel had mij overvallen, toen ik het huis aan het einde van de olmenlaan in het oog had gekregen, een gevoel, dat sterker was geworden toen ik met de grootmoeder sprak en mij daarna niet meer had verlaten. De oprijlaan, het park, de villa met haar bewoners, de hal, waarin ik met de vrouw des huizes zat, het kwam mij alles op een of andere manier zo bekend voor, zo vertrouwd, alsof ik er al eens eerder was geweest. Ik voelde mij onbehaaglijk. Ik wendde dus vrij gauw vermoeidheid voor en trok mij op mijn kamer terug. Maar het was geen vermoeidheid, het ontsproot niel aan de behoefte om te gaan liggen en uit te rusten Nee! De ontzekerheid, die over mij gekomen was, hel kwellende gevoel iets te kennen, dat ik nog nimmer gezien had, dwong mij de eenzaamheid op te zoeken. Ik moest alleen zijn met mijn gedachten om rustig en ongestoord over dit vreemde gevoel te kunnen nadenken. Hoezeer ik mij echter ook inspande, ik vond niets in mijn leven, dat ook maar in de verte geleek op het huis hier. Zonder mij uit te kleden, wierp ik mij op het bed en staarde voor mij uit. Steeds opnieuw probeerde ik orde te scheppen in de wildernis van mijn gedachten, maar tevergeefs. Ik kon de oplossing van het raadsel niet vinden. Ook wanneer ik werkelijk moe geweest zou zijn, wan neer de behoefte aan slaap groot zou zijn geweest, het ingespannen nadenken had mij klaar wakker gehouden. (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN Een echte behoefte aan slaap had ik helaas al lang niet meer gekend. Het weldadige gevoel mij tussen het koele linnen te kunnen uitstrekken, het hoofd en de handen weggedrukt in de zachtheid van de kussens, willoos overgeleverd aan de zinnen van de avond en gelukkig sluimerend tot het moment dat alle gedachten worden weggevaagd, zodat het denken en piekeren van je afvalt gelijk dorre bladeren, nee, dit gelukzalig makende gevoel was mij al lange tijd vreemd. Mijn slaap was steeds kort en onrustig, en gestoord door verwarde, kwellende dromen. Ik had daarom een afkeer van de nacht, die mij geen rust bracht, en er alleen maar toe diende om doel loze en onvruchtbare gedachten na te jagen. Ook later kon ik er geen verklaring voor vinden, wat mij plotseling dwong mijn kamer te verlaten. Mecha nisch en zonder dat mijn eigen wil er aan te pas kwam, moest ik opstaan en, gelijk een slaapwandelaar, liep ik over de met dikke tapijten belegde gang naar de trap, die naar de hal leidde. Toen ik over de leuning naar beneden keek, zag ik de schaduw van de oude vrouw, die nagenoeg geheel verscholen achter de hoge rug leuning bij het vuur zat. Ook beneden brandde geen licht. Alleen het knetterende vuur verspreidde een zwak schijnsel. Het deed de zware, gouden lijsten om de oude schilderijen glanzen en liet een reuzengrote schaduw van de grootmoeder op de tegenoverliggende wand heen en weer schieten. Het hout knetterde licht en daar tussendoor hoorde ik het vrouwtje giechelen en mon- pelen. Het klonk in mijn oren als een gezang uit de verre tijden, waarin de mensheid nog met demonen en geesten leefde. Ik voelde mij benauwd. De houtworm klopte in de oude betimmeringen, de meubelen kraakten en het leek wel of er iets spookachtigs in de hal rond- zweefde. De atmosfeer was zó met een innnerlijke span ning geladen, dat er naar het mij toescheen elek trische vonken oversprongen. Het waren echter de rui ten, waar de wind mee speelde, die dat geluid veroor zaakten. Was het waar, dat deze stokoude vrouw de grenzen, die het Licht van de Duisternis scheidden, kon over schrijden? Ik bleef staan en overlegde wat ik moest doen. Plot seling schaamde ik mij er voor luistervink te spelen en wilde naar mijn kamer terugkeren, maar iets, dat machtiger was dan mijn wil, dwong mij stap voor stap van de trap af te gaan. Ik had wel het onbestemde ge voel, dat ik de oude vrouw nu niet mocht storen in haar samenspraak met de vlammen van het houtvuur, maar ik schudde deze bedenkingen van mij af. Wederom ging haar blik dwars door mij heen, toen ze mij toeknikte. Ze zat, ver voorovergebogen naar het vuur, in haar stoel. Met haar benige handen hield ze een half gevuld wijn glas vast, knikte de vlammen toe, hief de kelk op en nam een slokje, waarna ze haar vogelkopje weer in de richting van het vuur draaide. Toen greep ze plotseling snel naar mijn hand en hield die vast. Een duister vuur glom in de zwarte, donkere ogen. Haar ogen! Het was alsof door deze ogen alle gedach ten en gevoelens, die ik sedert jaren in het diepste van mijn hart weggesloten waande, alle wensen en dromen van weleer, die versluierd door de jaren en diep verscholen reeds lang tot sprookjes waren geworden, wederom groeiden en opnieuw begonnen te glanzen en te verlokken, even helder en sterk als vroeger. Maar wat was dat? Plotseling waren deze ogen, die zojuist nog glansden en straalden, dof geworden en leeg, zonder uitdrukking, terwijl het gehele gezichtje er grauw en vervallen uitzag als behoorde het niet deze wereld toe naar een andere. Zo, zoals zij voor mij zat en naar de lekkende vlam- nen staarde, kon zij ook duizenden jaren geleden ge- '.eten hebben om in de vlammen het verleden terug te zien en de toekomst te ontwaren. Ze kon een profete geweest zijn, een zieneres, die haar volk en haar stam door de gevaren heen loodste Nog steeds hield het oude vrouwtje mijn hand vast. Haar vogelhalsje strekte zich naar voren uit en terwijl ze als 't ware langzaam ontwaakte en rond keek, knikte ze voorzichtig naar alle kanten. Ik staarde aandachtig naar het verwelkte, gerimpelde gezichtje, in de al-wetende ogen, naar de dunne, scha mele mond, die zich nu even opende. Haar stem klonk, als kwam deze van verre, en de woorden, die van de bloedloze lippen afvielen, waren haperend. (Wordt vervolgd Chefs van staven. Op voordracht van de verenigde chefs van staven heeft de minister voor Defensie besloten luitenant- generaal H. Schaper, chef van de lucht machtstaf, met ingang van 1 januari 1958 te benoemen tot voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, als opvolger van generaal B. R. P. F. Hasselman. Kernenergie en landbouw. Het Ko ninklijk Genootschap voor Landbouw wetenschap en het Nederlands Instituut voor Landbouwkundige ingenieurs hebben een landbouwwet.enschappelijke cursus georganiseei'd over de toepassing van atoomkernenergie in de landbouw. Deze cursus zal van 4 tot en met 6 september worden gehouden in de collegezaal voor scheikunde van de landbouwhogeschool te Wageningen. Aanbesteding deltawerken. De dienst Deltawerken-noord heeft het verhogen van de dijk op de rechteroever van de Bergse Maas tussen de Perenboom en Keizersveer met bijkomende werken in de gemeente Dussen aanbesteed. Met 234.500.— was de comm. venn. Gebr. Van de Heuvel te Zie- rikzee de laagste inschrijver. De comm. Venn. Aannemingsbedrijf v/h F. Looijen te Gorinchem schreef met 463.364.voor het hoogste bedrag in. Maudling naar Parijs. De Engelse paymaster-general, Reginald Maudling, die belast is met het voeren van de on derhandelingen over het Europese Vrij- handelsgebied, zal donderdagochtend op het vliegveld Le Bourget aankomen. Hij zal besprekingen voeren met de staats secretaris voor buitenlandse zaken, Mau rice Faure. Ook zal hij een onderhoud hebben met de minister van Financiën, Felix Gaillard. Eresoldaat. De burgemeester van Best, mr. G. Notermans, heeft een brief ontvangen van het hoofdkwartier van het 502de regiment infanterie van de 101ste Amerikaanse airborne-division, waarin hem wordt medegedeeld, dat hij is be noemd tot eresoldaat van dit regiment, „als teken van vriendschap en uit waar dering voor de hoffelijkheid, die de offi cieren en manschappen in de dagen van de bevrijding in Best hebben mogen on dervinden". Deze onderscheiding is tot dusverre slechts aan drie Nederlanders verleend, onder wie Prins Bernhard. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Op 14 september zal de toneelgroep „Theater" in Arnhem het nieuwe seizoen openen met de première van „The Sleeping Prince" van Terence Rattigan onder regie van Elise Hoomans. Kees Brusse speelt de rol van de prins en Annie de Lange die van 't meisje. Verdere medespelenden zijn Elise Hoomans. Peronne Hosang. Wim Hoddes, Hans Culeman en Rudi van He mert. Op 21 september speelt „Theater" „Herr Puntila und sein Knecht Matti" van Berthold Brecht. De hoofdrollen worden vertolkt door Hans Tiemeyer en Bernhara Droog. Verder spelen onder andere mee Hetty Beck, Tineke Crefcoeur, Marijke Bakker, Mia Goossen, Elly van Stekelen burg, John de Freese en Gerard Hartkamp. In maart speelt de groep „La Reine Mor- te" van De Montherlant en in april „The leeman Cometh" van Eugene O'Neill. DONDERDAG 22 AUGUSTUS Minerva: „Annie get your gun", alle leeftijden, 20.15 uur. Roxy: „De klokken luider van de Notre Dame", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema ralace: „The Kid", alle leeft., 19 en 21.30 uur. Frans Hals: „Zet je zoi-gen op zij", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De babysitters van de marine", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Con certgebouw: Derde zomerconcert van het N.Ph.O., 20.15 uur. VRIJDAG 23 AUGUSTUS Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 14.30 en 20.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De stad zonder wet". 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Mon- tagne's jeugdtheater", 10.30 uur. „Der Bet- telstudent", alle leeft., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantieprogramma voor kin deren van alle leeftijden, 10.30 uur. „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeft., 14.15 uur. „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lin- neaushof: Zomertuin, dagelijks geopend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6