Handhaving bezwaren over bestemming Mooie Nel n Schoolvulpen ELSARO de Rooij Centrumcomité Koninginnedag besluit tot liquidatie najaarsmodellen „WOLLANA" Schilder tussen auto en gevel bekneld en ernstig gewond Geen geschikt terrein voor kermis in Haarlems binnenstad Het trottoir opgereden Ruim negentig mille meer voor wegverbeteringen UIT STAD EN STREEK Dienst 1954 heeft batig saldo van bijna vijf ton Streekplan Zuid-Kennemerland Nieuwe r.-k. lagere school in Oud-Schoten Voorbouw podium in het Concertgebouw Afdelingsonderzoek begint 9 september Mutaties bij het onderwijs Krediet gevraagd voor herstelwerkzaamheden Speeltuinkinderen rolden op de schaats Uitgebreide speurtocht naar afgedreven luchtbed R.k. huishoudschool aan de Garenkokerskade Hogere subsidie school- melkverstrekking Scheidsgerecht voltallig in tandartsenconflict Verhoogde subsidie voor Noordhollands orkest Komende seizoen weer een Meesterpianistenserie Zeeman (rijbevoegdheid ontzegd) en telefoniste (geen rijbewijs) bestuurden auto samen financiën Haarlem Honden in plaats van beroepsmilitairen Geen subsidie reddings brigade te Bloemendaal Anti-Britse propaganda in Egyptische kunst? VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen 0m een bezwaarschrift by de Kroon in te dienen tegen het streekplan Zuid-Kenne- n,erland, vastgesteld door de Provinciale Staten van Noordholland, waarbü onder jneer aandacht gevraagd wordt voor de verbinding ten oosten van Haarlem en voor de bestemming van de gronden in de omgeving van de Mooie Nel. B. en W. delen in hun toelichting op het voorstel mee, dat zij hopen, dat een nieuw onderzoek naar het probleem der oost- westverbinding, als de tramverbinding ZandvoortAmsterdam door een busver binding zal zijn vervangen, zal leiden tot een hernieuwd overleg met hen. De be daren, welke naar de mening van B. en \1, gelden voor de in het streekplan ont worpen oost-westverbinding, zijn van zo danige ernstige aard, dat deze in het be zwaarschrift niet mogen ontbreken. Voorts herinneren B. en W. er aan, dat in het ontwerp-streekplan het gebied ten oosten van de Mooie Nel aangewezen was voor „natuur- en recreatieruimten". Deze bestemming kwam overeen met de hier omtrent bij het college van B. en W. leven de gedachten, die de gemeenteraad heeft gevolgd. De Provinciale Staten hebben het gebied bestemd voor „agrarisch bedrijf", zulks in afwijking van het aanvankelijke voorstel van Gedeputeerde Staten. In hun brief aan de gemeenteraad schrijven B. en W.: „Hoewel, het zij nog eens nadrukkelijk gezegd, nog geenszins vaststaat in welke richting en op welke wijze de gedachte uitbreiding van dit recreatiegebied zal worden gerealiseerd, valt zeer te betreuren, dat de Provinciale Staten op dit punt van het ontwerp- streekplan zijn afgeweken. Het is zeer ge wenst dat de mogelijkheid van uitbrei ding naar het oosten in elk geval wordt open gehouden en het verdient dan ook aanbeveling op dit punt bezwaren in te brengen". In de ontwerp-brief aan de Kroon staat onder meer, dat in het streekplan langs de oostelijke rand van het gebied, ge naamd „Schalkwijk" een weg voor super regionaal verkeer is geprojecteerd, welke beoogt het verkeer uit zuidelijke en ooste lijke richting naar Haarlem te voeren. Naar de mening van de raad dient de voor keur te worden gegeven aan een tracé, dat zich op het punt ten zuiden van Haarlem afsplitst van de ontworpen rijksweg ten oosten van deze gemeente, om vandaar langs de westzijde van „Schalkwijk" fe voeren naar een punt op de Schipholweg, ter hoogte van de Buitenrustbrug. Opgemerkt wordt, dat in het plan niet op voldoende duidelijke wijze ruimte is gereserveerd voor een eventuele regionale verkeersweg ten zuiden van de agglomo- ratie HaarlemHeemstedeBloemendaal ten dienste van het oost-westverkeer. Nabij Orionweg Voorgesteld is in de brief aan de Ko ningin te vermelden, dat een goede ver binding tussen het noordelijk deel van Haarlem en Bloemendaal van een zo groot belang moet worden geacht, dat het ge wenst is nabij de Orionweg voor het weg gedeelte tussen de spoorbaan en de Bre- derodelaan een afzonderlijke bestemming in de voorschriften op te nemen. Voorts wordt opgemerkt, dat de regio nale wegen ten zuid-westen van Bentveld en van de watertoren in Overveen naar een punt ter hoogte van de manége in Zandvoort, welke in het ontwerp-streek plan waren geprojecteerd, in 't vastgestel de plan niet zijn opgenomen. Gezien de be volkingstoename in deze agglomoratie en de toeneming van de belangstelling voor de recreatiegebieden in de kuststrook ten westen van Haarlem in het bijzonder, is het gewenst de mogelijkheid van aanleg van deze wegen niet uit te sluiten, waar toe opneming daarvan in het streekplan aanbevelenswaardig is. Zandvoortse bezwaren B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden medegedeeld, dat aan de be zwaren, welke door de raad bij Gedepu teerde Staten van Noordholland waren in gediend, op een aantal punten is tegemoet gekomen. De volgende bezwaren zijn evenwel verworpen: de verlangde ver schuiving van de zuidelijke randweg tot aan het Noordoosterkanaal; de noodzake lijk geachte aanleg van een weg langs de noordzijde van de spoorbaan; de gevraag de doortrekking van de super-regionale 'erkeersweg benoorden Bentveld over de '"ambaan tot aan de Herman Heijermans- weg. Het lijkt B. en W. niet noodzakelijk, ten van eerste klas materiaal, met zuiger vulling en 14 kar. gouden pen, die vlot en soepel schrijft is de met een vol jaar schriftelijke garantie Prtfs ƒ6.25. VULPENSPECIALIST ANEGANG 14 (naast C. A.) aanzien van deze punten in beroep te gaan bij de Kroon, omdat zij menen, dat het altijd mogelijk zal zijn, over de daarin ge noemde wensen van de gemeente, die nog geenszins urgent zijn, nader met Gedepu teerde Staten in overleg te treden en in de toekomst een wijziging van het streekplan te bepleiten. Geheel anders ligt volgens B. en W. de situatie ten aanzien van de verlangde uitbreiding van de betonweg ten noorden van de spoorbaan tot aan de betonnen muur. Het college acht het noodzakelijk, wegens verdere bouwplannen van de wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt macht", op korte termijn een partieel uit breidingsplan te ontwerpen voor dit ge bied, daar het ter plaatse geldende uit breidingsplan is verouderd. In verband met de in dit nieuwe uitbreidingsplan te situeren wegen, scholen, winkels e.d., dient de ontwerper te weten, tot waartoe deze bebouwing zich in de toekomst zal kun nen uitstrekken. B. en W. hebben daarbij de stellige overtuiging, dat het een funda mentele fout zou betekenen, indien daar bij de thans in het streekplan aangegeven begrenzingen van de bebouwing zouden worden aangehouden. Het college meent, dat een verdere uitbreiding van de ge meente in noordoostelijke richting in de naaste toekomst onontkoombaar zal zijn. Tenslotte zijn burgemeester en wethou ders de mening toegedaan, dat door de ontwerpers van het streekplan te weinig rekening werd gehouden met het feit, dat de uitbreidings-mogelijkheden van Zand voort in alle andere richtingen zijn ge blokkeerd, door de aanwezigheid van het circuit, de golfbanen en het waterwinge bied van de gemeente Amsterdam. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan het r.-k. kerk- en schoolbestuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo in Haarlem-Noord medewerking te verlenen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van zijn bestaande school voor het gewoon lager onderwijs (de Kardinaal De Jongschool) op een nader te bepalen terrein in Oud- Schoten. Het gebouw moet ruimte bieden voor tenminste 250 leerlingen en zal be staan uit zeven klassen. De gemeenteraad besloot op 28 juli 1954 medewerking te verlenen tot de uitbreiding voor de school aan de Eemstraat. Het schoolbestuur heeft aan dit besluit geen uitvoering gegeven. Voor zes klassen was in het gebouw aan de Eemstraat geen ruimte, zodat deze voorlopig zijn onder gebracht in noodlokaliteiten aan de Jan Gijzenkade 303. Deze klassen zijn langza merhand tot een normale school uitgegroeid en daarom heeft het schoolbestuur mede werking gevraagd een nieuw gebouw te stichten. Ten behoeve van het vernieuwen van de voorbouw van het podium in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem vragen B. en W. aan de ge meenteraad een bedrag van f4.730 ter be schikking te stellen. De bestaande voor bouw verkeert in een zodanig slechte staat, dat een gebruik niet langer verantwoord is. De te maken voorbouw zal bestaan uit stalen jukken en nieuwe voorschotten. De voorzijde zal een beter aanzien krijgen door het aanbrengen van een nieuwe be timmering. Het afdelingsonderzoek van de Haar- -mse gemeentebegroting in de raad be- .int niet 18 september, zoals wij gisteren berichtten, maar reeds maandag 9 sep tember. Wegens een benoeming bij het lager on- 'erwijs te Zandvoort stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor de heer J. C. Terwee eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan de Anslijnschool. Voorts stellen B. en W. de raad voor de heer E. F. Meerdink te benoemen tot tij delijk leraar in de wiskunde aan het Lo- rentzlyceum. Naar wü vernemen heeft het Haarlemse Centrumcomité Koninginnedag in zijn vergadering van gisteravond met algemene stemmen besloten tot liquidatie over te gaan. Dit besluit, dat een einde maakt aan byna 28 jaar activiteit op het gebied van de feestviering in Haarlem-Centrum ter gelegenheid van Koninginnedag, dodenher denking en bevrijdingsdag, vindt zijn oorzaak in de voor het comité teleurstellende afloop van de besprekingen met de gemeentelijke autoriteiten voor het verkrijgen van een geschikt terrein voor het houden van de kermis. Tijdens deze besprekingen zou gebleken zijn, dat men van gemeentezüde weinig zou voelen voor een herhaling van het Parklaan-experiment, mede met het oog op de hoge kosten, die herstel van het plantsoen na de kermis, met zich meebrengt. Ook de protesten van de bewoners van de Parklaan zullen op deze beslissing wel van invloed zijn geweest. Het bleek vervolgens niet mogelijk een ander geschikt terrein voor de kermis aan te wijzen. Verscheidene mogelijke oplossingen zijn de revue gepasseerd, maar telkens bleek, dat zich één of andere moeilijkheid voordeed, die het houden van een kermis onmogelijk maakten. Nieuwe collectie gebreide Bij aankoop wol gratis patroon en onderricht TEMPELIERSSTRAAT De gehele dag geopend. Ziet onze etalages De terreinen, die eventueel wel geschikt zouden zijn, zoals bijvoorbeeld dat achter de Verspronckweg en het helikopterveld bij Schalkwijk, liggè'n tè ver uit het cen trum, dat zij voor kermisexploitanten aan trekkelijk zijn. Het Phoenixterrein is niet meer beschik baar en ook op de Nassaulaan is het na de reorganisatiewerkzaamheden niet meer mo gelijk oc.i kermis te houden. De Grote Markt komt wegens het grote belang, dat dit plein voor het verkeer heeft, ook niet in aanmerking. Tijdens de besprekingen van de afgelopen weken heeft het cen trumcomité voorgesteld de Gedempte Oude Gracht als kermisterrein in te richten. Ook hiertegen bleken echter bezwaren te bestaan met name van de zijde van de brandweer en de mensen, die er kantoor houden. Een kermis hier zou eveneens moielijkheden opleveren voor de markt die er op maandagmorgen gehouden wordt. Ook is nog gedacht aan het terrein ach ter de HBS-A bij de Vestestraat en een ge deelte van de Gedempte Raamgracht. De bezwaren hier waren ook legio: ten eerste zou een kermis bezwaren opleveren voor de avondcursussen, die in de schoolgebou wen worden gegeven en bovendien zou het terrein aanzienlijk kleiner zijn dan men voor de kermis gewoon was. Met deze voorgestelde oplossingen was echter een einde gekomen aan de moge lijkheden. Wel aubade Door deze gang van zaken zou het on mogelijk worden in Haarlem een kermis te houden en daarmee is de financiële ba sis, waarop het centrumcomité Koningin nedag de jaarlijkse festiviteiten bouwt, komen te vervallen. Daarom heeft op de vergadering van gisteren de voorzitter van het comité, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, mee gedeeld, dat hy geen mogelijkheden meer zag om de feestelijkheden voor de komen de jaren te blijven organiseren. De be stuursleden konden zich met het voorstel tot liquidatie met algemene stemmen ver enigen. De nog aanwezige geldmiddelen maken het niet mogelijk voor één jaar als nog festiviteiten te organiseren. Wel zal de gebruikelijke aubade op Koninginnedag doorgang vinden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die wij naar aanleiding van de geschetste ontwikkeling benaderden, kon ons nog niet het standpunt van B. en W. ten aanzien van het kermisbeleid meedelen. Zoals in dertijd is toegezegd is door de burgemees ter een pre-advies over deze kwestie opge steld, dat dezer dagen aan de wethouders is ter hand gesteld. Tijdens het weekeinde zal dit pre-advies door hen worden bestu deerd. Als zij zich met het ingenomen standpunt kunnen verenigen wordt het pre-advies aan de raad voorgelegd, die zich er over kan beraden. In dit stadium kon de burgemeester ons nog niet de in houd van het pre-advies meedelen. Het centrumcomité heeft echter uit de loop van de besprekingen met de gemeen telijk autoriteiten consequenties menen te moeten trekken, die tot het bovenbedoelde besluit tot liquidatie hebben geleid. Wij tekenen hierbij aan, dat het wel te leurstellend is, dat het comité na een lang durige werkzaamheid van büna 28 jaar, tot een dergelijk besluit heeft menen te moeten komen, al zullen verdere activi teiten door het gemis aan inkomsten van de kermis moeilijk uitvoerbaar zijn. Opdracht terug. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de letterkundige Hans Andreus op diens verzoek ontheven van de hem verleende opdracht tot het schrijven van een bevrij- dingsspel. Ten aanzien van de feestelijkheden in de rest van de stad iS'nog geen standpunt-in genomen. De voorzitter van het Haarlems comité voor Nationale Feestéh, dé h'éër E. H. Tenckinck, deelde ons desgevraagd mee, dat hij er nog niet in geslaagd is contact op te nemen met de bestuursleden van de andere afdelingen van dit comité, zodat nog geen standpunt kon worden vastge steld. Volkshuisvesting Haarlem B. en W. van Haarlem stellen voor het aan de Coöperatieve Woningvereniging voor Gemeentepersoneel g.a. verleende voor schot met f 12.068,57 te verhogen. Indertijd was door de raad een voorschot verleend van f 60.142,40, later verhoogd tot f 79.267,40, voor het uitvoeren van herstel- en restauratiewerkzaamheden aan het cömplex van 77 arbeiderswoningen aan de Van Beresteijnstraat, Fabriciusstraat, Nobletstraat, Van Oorschotstraat en Zomerkade. De werkelijke kosten van deze herstel- lings- en restauratiewerkzaamheden be droegen f 99.459,57. Er is opschorting ver kregen voor de tijd van één jaar voor de aflossing op het rijksvoorschot. Het aflos singsbestanddeel bedroeg f 8123,60, zodat het aanvullend voorschot f 91.335,97 zal moeten bedragen. Hierdoor zal het reeds verleende voorschot van f 79.267,40 met f 12.068,57 moeten worden verhoogd. Voorts wordt door B. en W. een krediet gevraagd van f 9000 ten behoeve van onderhoudswerkzaamheden aan 74 mid denstandswoningen van de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering, gelegen aan de Brederodestraat, Jan Steenstraat, Tetterodestraat, Verspronckweg en Wou- wermanstraat. Het bestuur van de stichting had ge vraagd om het bijverven van deze wonin gen, maar een onderzoek heeft uitgewezen dat bijverven niet voldoende is. Nu is voorgesteld het beschadigde werk bij te werken in drie behandelingen, het overige werk schoon te maken en het geheel een keer over te verven. Donderdag werden, ter gelegenheid van de vakantiespelen 1957, rolschaatswedstrij- den gehouden op het terrein van de speel tuinvereniging Klarenhof. Alle kinderen uit het centrum van de Spaarnestad waren hier bijeengekomen om elkaar op rolletjes te bestrijden. De wedstrijden werden onder een stralende zon en onder aanmoedigende kreten van vele supporters gehouden. Omstreeks elf uur begonnen de eerste wedstrijden, waarbij de meisjes van acht en negen jaar tegen elkaar uitkwamen. Na de middagpauze, waarin de jongens en meisjes even van de felle strijd konden uitblazen en hun boterhammen konden •verorberen, werden de halve finales „ver reden". Vele ouders waren toen ook een kijkje komen nemen, evenals vele buurt bewoners. Na afloop van de wedstrijden gaven verscheidene kinderen een demon stratie in het schoonrijden, waarvoor enige fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. En alsof het niet opkon, gaf Marga Bij- voets van „Het Oosterkwartier" tot slot een kleine balletdemonstratie. De winnaressen in de onderscheidene leeftijdsgroepen bij de meisjes zijn: Tineke van Maart van Klarenhof (8-9 jaar), Lida Bondema van Oosterkwartier (10 jaar), Hetty Both van Jeugdland (11 jaar). Bij de jongens waren de winnaars: Adje Erkelens van Klarenhof (8-9 jaar), Hans Malefijt van Oosterkwartier (10-11 jaar), Dick Toepoel van Flora (12 jaar) en Ruud Krijgsman van Klarenhof (13 en 14 jaar). De kredieten, die indertijd voor verschei dene wegverbeteringen in Haarlem zijn verleend, zijn niet toereikend gebleken. Thans vragen B. en W. van Haarlem aan vullende kredieten voor in totaal 91.400. De verbetering van het kruispunt Zij.1- weg-Kinderhuissingel-Zijlsingel, die op ƒ50.000 begroot was, kost 11.600 meer; voor het verbreden van het Staten Bol werk is het toegestane krediet van 175.700 met 28.300 overschreden, de verbreding en asfaltering van de Kinderhuissingel heeft 1 33.900 meer gekost dan de aanvan kelijk uitgetrokken 150.000 en het maken van de parkeerhavens op de Raamvest en in de Van Eedenstraat hebben 124.900 gekost in plaats van de gevoteerde 107.300. Vanmorgen omstreeks elf uur is op het Bloemendaalse strand een rubber luchtbed, waarop zich enige mensen, naar vermoed wordt Duitse badgasten uit het kamp „De Lakens", bevonden, afgedreven. Badgasten waarschuwden de kampwacht van het kamp „De Zeemeeuwen", die onmiddellijk pogingen in het werk heeft gesteld op zoek te gaan naar het afgedreven luchtbed. Aangezien „De Zeemeeuwen" zelf niet over een vlet beschikt heeft men gebruik ge maakt van de roeireddingsvlet van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, die op het strand lag. De peddels bevonden zich ech ter in een schuur, die afgesloten was, zo dat men eerst bij een politiepost de sleutels moest halen. Hierdoor ging enige kostbare tijd ver loren. De speurtocht, die men heeft inge zet heeft tot dusverre geen resultaat op geleverd. Omstanders deelden mee, dat een jonge Duitser het luchtbed is nagezwom- men: ook van hem is geen spoor ontdekt. Later zijn de pogingen voortgezet door de motorreddingvlet van het Zandvoortse kamp „Helios" en door de „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden. De Stichting R.-K. Industrie- en Huis houdschool voor Meisjes te Haarlem is er kort geleden in geslaagd de voor de bouw van een nieuwe school aan de Garen kokerskade benodigde gelden tegen aan vaardbare voorwaarden aan te trekken, waardoor verwacht mag worden, dat spoe dig, mogelijk nog vóór het einde van het jaar, met de bouw kan worden begonnen. De gemeenteraad heeft op 18 november 1953 besloten aan de stichting de grond in koop af te staan, onder meer onder voor waarde, dat de opstallen binnen twee jaar onder de kap moesten zijn gebracht. Wordt hieraan niet voldaan, dan verbeurt de koper aan de gemeente een boete van 5000. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat het bestuur der stichting gevraagd heeft de voorwaarde zodanig te veranderen, dat de datum van het onder de kap bren gen nader bepaald wordt op 9 augustus 1958. Voorgesteld wordt aan het verzoek te voldoen. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld het voor de ver strekking van melk aan schoolgaande kinderen beschikbare bedrag van f 21.000 te verhogen met f 9.000. Door de grote toeneming van het aantal aan de schoolmelkverstrekking deel nemende leerlingen, alsmede als gevolg van iets lagere gemiddelde bijdrage van de ouders dan waarop bij de raming was gerekend, zou volgens B. en W. het op de begroting uitgetrokken bedrag, ook wanneer geen wijziging was gekomen in de melkprijzen, niet voldoende zijn ge weest om het tekort over 1957 te dekken. Uit de thans bekende gegevens zou het tekort bedragen f 30.000, zodat uit dien hoofde reeds een verhoging van subsidie over 1957 met f 9.000 noodzakelijk zal zijn. De bijdrage van de ouders zal verhoogd worden en B. en W. hebben besloten de wekelijkse bijdrage van de deelnemers te verhogen met zes cent. Twee nieuwe arbiters zijn aangewezen in het tandartsenconflict. De Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde heeft op de voordracht aan prof. P. Mun tendam, de directeur-generaal voor de Volksgezondheid, geplaatst prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogleraar in het Burgerlijk Recht te Nijmegen en mr. M. Steenberghe, oud minister van Economi sche Zaken en president-curator van de Economische Hogeschool te Tilburg. Het viertal voor het scheidsgerecht is nu vol tallig. De heren H. Kuiper en J. Berger waren reeds aangewezen. Volgende week zullen de besprekingen beginnen. Nieuws in het hort- B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de bijdragen voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest voor 1957 te verhogen van 117.668 tot 131.896. Het op de gemeentebegroting 1957 uit getrokken bedrag is gebaseerd op de be groting van het orkest voor het seizoen 1956-'57. Inmiddels zijn de salarissen van de orkestleden verhoogd, terwijl ook de algemene salarisverhoging van zes percent op het personeel van toepassing is ver klaard. Daarom moet het aandeel van Haarlem in de kosten verhoogd worden, al dus delen B. en W. de gemeenteraad "mee. In het komende seizoen zal er evenals voorgaande jaren in het Haarlems Con certgebouw weer een Meester-pianistense- rie kunnen worden beluisterd. Maandag 7 oktober wordt deze ingeleid door Stefan Askenase met werken van Chopin. Vrijdag 20 december geeft Cor de Groot een recital en donderdag 6 februari besluit de Duitse pianist Hans Richter-Haaser de reeks. Voor de beide laatste uitvoeringen is het programma nog niet bekend. De bestuurder van een personenauto, een 19-jarige zeeman, wie de rijbevoegd heid was ontzegd, haalde donderdagavond omstreeks negen uur zulke vreemde capriolen met zijn wagen op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem uit, dat de auto plotseling het trottoir opreed en een 64- jarige voetganger tegen de gevel drukte. Naast de zeeman was een 26-jarige Haarlemse telefoniste gezeten, die, hoewel zij niet in het bezit was van een rijbewijs, te kennen zou hebben gegeven, ook wel eens een ritje met de auto te willen ma ken. De zeeman was hiervoor wel te vin den en demonstreerde haar enige hande lingen, die bij het besturen van een auto onontbeerlijk zijn. Zo reden zij geruime tijd voor en achteruit, dan weer naar links en naar rechts. Toen de telefoniste enig begrip van het besturen van de auto dacht te hebben, besloot zij in combinatie met de zeeman het stuur te bedienen. Aanvankelijk stond de auto in een par keerhaven. De auto reed achteruit. Waar schijnlijk heeft één van de inzittenden plotseling de wagen „in z'n vooruit" gezet en daarbij flink op het gaspedaal gedrukt. Onder verschrikte uitroepen van voorbij gangers stoof de wagen het trottoir op. Plotseling gaf één van de beide bestuur ders een ruk aan het stuur, waardoor een 64-jarige schilder de wagen niet meer bij tijds kon ontwijken en bekneld raakte tussen de motorkap en de gevel. De schil der werd zeer ernstig gewond. Met een linkerbovenbeenfractuur en een kniefrac tuur werd hij in het Grote Gasthuis op genomen. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich met de politie in verbinding te stellen voor het verschaffen van inlich tingen. Frituurpan in brand. In een hotel aan de Jansweg is donderdagmiddag omstreeks drie uur de vlam in een frituurpan met vet geslagen, waardoor brand ontstond. Enige werksters ontdekten de brand en doofden de vlammen met natte dweilen. De brand weer heeft later een gedeelte van de schouw weggebroken. Enige werksters liepen lichte brandwonden op. Toezicht M.O. In een ontwerp-verorde- ning van B. en W. van Haarlem voor de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs wordt voorgesteld dat voortaan jaarlijks slechts één lid (in de huidige verordening staat twee leden) aftreedt. Zij, of hij, die de 65- jarige leeftijd heeft bereikt, zal voor een benoeming of herbenoeming niet in aan merking komen. Vergunning verlengd. B. en W. van Haarlem hebben aan de Noord-Zuid-Hol landse Vervoermaatschappij voor het tijd vak van 1 januari 1958 tot en met 31 de cember 1967 opnieuw vergunning verleend tot het exploiteren van de volgende auto busdiensten binnen de gemeente: van het Van Zeggelenplein naar de Vondelweg; van het Stationsplein naar Spaarndam; van de Rollandslaan naar de Spaarnhoven- straat. Rijdende tentoonstelling. Wethouder W. F. Happé zal maandagavond om half- acht op de standplaats Frans Halsplein te Haarlem de opening verrichten van de rij dende tentoonstelling van de n.v. Bouwkas Nederlandse gemeenten. Het betreft een tentoonstelling op het gebied van de eigen woning en de moderne woninginrichting en uitrusting. Het financiële resultaat voor de ge meente Haarlem over het dienstjaar 1954 is 2.763.677,07 gunstiger dan by de be groting over dat jaar is geraamd. De rekening van inkomsten en uitgaven over 1954 sluit wat betreft de gewone dienst met een batig slot van 127.771,37 en voor wat betreft de kapitaaldienst met een gelijk bedrag aan inkomsten en uit gaven. Het werkelijke bedrag van het batig saldo is echter groter, aangezien bij de sluiting van de dienst nog bedragen over dat jaar te ontvangen en betalen waren, waarbij de te ontvangen bedragen hoger waren, dan de nog te betalen schulden. Het werkelijk resultaat omvat een bedrag aan inkomsten van 47.361.160,29 en aan uitgaven van 46.872.483,22, zodat de dienst een batig saldo oplevert van 488.677,01. Aangezien de begroting een tekort van 2.275.000 aanwees, is het werkelijk resul taat over 1954 dus: 2.763.677,07 gunstiger dan werd geraamd. Honden, die een speciale opleiding heb ben genoten, zullen binnenkort een groot deel van de taak van het luchtmachtbewa kingskorps op de militaire vliegvelden in ons land gaan overnemen. Daardoor zal het mogelijk worden dit korps in te krimpen, zodat men in de toekomst zal kunnen ko men tot een onderdeel dat geheel uit be roepsmilitairen zal bestaan. Van de vaste wachtposten op de vliegvelden wordt door de medewerking van deze honden nu over gegaan tot patrouillebewaking. Het lid van de gemeenteraad de heer W. Mensink had aan B. en W. van Haarlem vragen gesteld over het niet verlenen van een gemeentelijke subsidie aan de Bloe mendaalse Reddingsbrigade. Het college heeft geantwoord, dat het overtuigd is van het belang van de brigade ook voor inwoners van Haarlem, maar dat het gemeend heeft geen voorstel tot sub sidieverlening te kunnen voorleggen. Haar lem is immers op geen ehkele wijze ver antwoordelijk voor de openbare veiligheid in Bloemendaal. Dit is uitsluitend de taak van de gemeente Bloemendaal, zoals an dersom de gemeente Haarlem de verant woordelijkheid draagt voor de openbare veiligheid, ook voor niet-Haarlemmers, op haar grondgebied. Inwilliging van het ver zoek zou daarom - aldus B. en W. - in feite neerkomen op een subsidie aan de gemeente Bloemendaal ten behoeve van de openbare veiligheid aldaar. Deze week is in Wenen een tentoonstel ling van Egyptische kunst geopend, waar van het doel verspreiding van anti-Britse propaganda worc't genoemd. Een afdeling van de expositie gewijd aan „schoolkin deren van Port Said" toont tekeningen van Britse vliegtuigen, die bommen uit werpen boven hulpeloze vluchtelirgen, Britse troenen, die winkels leeghalen, 'sol daten die Egyptische burgers lastig vallen en Egyptenaren. die neergekomen para chutisten aanvallen. Al deze tekeningen, ongeveer zestig in getal, zouden zijn ge maakt door kinderen in de leeftijd van twaalf tot achttien iaar. Deskundigen in W§nen menen echter met stelligheid te kunnen concluderen, dat ze het werk zijn van een-en-dezelfde volwassen artiest. Be zoekers van de tentoonstelling krijgen een brochure uitgereikt onder de titel „novem ber 1956", waarin renrodukties van de tentoongestelde schetsen zijn opgenomen. De Oostenrijkse regering had aanvanke lijk in vol vertrouwen de expositie moge lijk gemaakt omdat haar was verteld, dat de tentoon te stellen werken niets met politiek zouden hebben uit te staan en uitsluitend een beeld zouden geven van oude en moderne Egyptische tekenkunst. Te elfder ure ontdekten de Oostenrijkse autoriteiten de aard van een gedeelte der tentoonstelling en liet zij een krachtig protest horen aan het adres van de Egyp tische zaakgelastigde in Wenen. Toen deze het protest liet voor wat het was, onttrok de Oostenrijkse regering haar steun aan de expositie en droeg zij het ministerie van Opvoeding en Onderwijs op de ten toonstelling te boycotten (UP). ADVERTENTIE I ADVERTENTIE De vrouw van Butlin, de organisator van de Kanaal-race, dekt de Ameri kaanse deelneemster Florence Bur- dette met een deken toe, nadat deze de strijd had gestaakt toen die amper was begonnen, omdat kort na de start haar volgboot in de golven van de branding kapseisde.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11