Met bouw boulevardcentrum Zandvoort wordt mogelijk al in 1958 begonnen WOL BRILJANT SAMENSPEL IN HET DERDE ZOMERCONCERT met Boukje en Debora Land DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Slechts gedeelte van plannen zal voorlopig worden verwezenlijkt Project van minstens tien miljoen gulden KNAALDKUNST c,"Brieven aan de redactie Fries wint f 250.000 in zeeppoederpuzzel VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 ZANDVOORT Inrichting van tiende leslokaal in Mariaschool Burgerlijke Stand van Bennebroek Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Jongeman die wachtmeester bedreigde veroordeeld Laatste zomeravondconcert Kerkelijk Nieuws Drie auto's met elkaar in botsing op Houtplein Bramen plukken in de Kennemerduinen Groot aantal tennissers in toernooi Bloemendaal Enorme kosten dwingen tot inkrimping van de Eurovisie-uitzendingen Burgerlijke Stand vor» Haarlem Het gaat er thans naar uit zien, dat het door de stichting „Recreatie-oord Zandvoort ontworpen plan voor een groot recreatiecentrum aan de kop van de Zeestraat in Zandvoort binnen afzienbare tijd althans voor een gedeelte zal worden verwezenlijkt. B. en W. van Zandvoort hebben namelijk aan de gemeenteraad een uitvoerige brief gezonden, waarin het plan uit de doeken wordt gedaan. De raad wordt gevraagd zich in principe akkoord te verklaren met een wijziging van het wederopoouwplan op basis van het ingediende nieuwe schetsontwerp en te beslissen over de uitgifte van de grond. Het ont- werp-plan, dat nog moet worden uitgewerkt, omvat onder meer de bouw van een hotel, congresgebouw, café, winkels, een motel en flatwoningen. Wij herinneren eraan, dat aanvankelijk de architecten professor H. Th. Wijdeveld en J. Wils enkele jaren geleden opdracht kregen voor het ontwerpen van een groot )imiljoenenplan". Dit was in 1954 gereed, ïn begin 1956 bleek, dat dit plan zou moe ten worden gewijzigd en in kleinere opzet moeten worden uitgevoerd. In april 1956 besloot de stichting „Recreatie-oord Zand voort" het plan Wijdeveld-Wils ook niet in bescheiden vorm tot uitvoering te brengen. Het stichtingsbestuur was tot dit besluit gekomen omdat het plan Wijdeveld-Wils op een veel groter terrein was geprojec teerd dan het door de gemeenteraad vanaf januari 1956 in optie gegeven ter-rein. Het stichtingsbestuur gaf opdracht voor het ontwerpen van een geheel nieuw plan. De architecten Wijdeveld en Wils waren be reid ook het ontwerpen van dit nieuwe, bescheidener plan voor hun rekening te nemen, doch de stichting wendde zich tot de architecten ir. J. A. Lucas en ir. H. E. Niemeyer te Voorburg, die voor 3 juli 1956 de schetsplannen gereed zouden hebben. Het stichtingsbestuur motiveerde zijn besluit om twee andere architecten aan te zoeken met de opmerking, dat het op dragen van het kleine boulevardplan aan dezelfde architecten van het „miljoenen plan" ongewenst is „daar het oude plan een te grote invloed op de nieuwe concep tie zou uitoefenen". Over deze motivering bestond uiteraard nogal bevreemding, om dat de architecten van het „miljoenen plan" gewend zijn aan diverse plannen tegelijkertijd te werken. Lang gewacht Het nieuwe plan voor het boulevard- centrum heeft lange tijd op zich laten wachten voor het aan de openbaarheid werd prijsgegeven. In de raadsvergade ring van 31 juli 1956 hebben de ontwer pers het schetsontwerp op zijn stedebouw- Rond de eeuwwisseling was er van overleg over recreatie-oorden in Zand voort nog geen sprake. Hoe ingrijpend het beeld van de badplaats in ruim vijftig jaar is gewijzigd, laten de oude prenten wel zien: heren in het plech tige zwart, met een donkere hoed op het hoofd en ter verfraaiing van het gelaat een zeer verzorgde snor, verge zellen de langgerokte dames op een wandeling naar het strandReeds rond 1870 was het badhotel van de heer W. Driehuizen gebouwd, waar men een zee-binnenbad kon nemen. Het bad hotel is een bescheiden voorloper van het thansaan de orde zijnde recreatie-oord. Het bestuur van de R.K. lagere school te Zandvoort heeft aan het gemeentebe stuur verzocht, een bedrag van f 2360 be schikbaar te willen stellen voor de aankoop van enig meubilair ten behoeve van een tiende leslokaal in de Mariaschool. De gro te toename van het aantal leerlingen maakt dit noodzakelijk. Voor een tiende leerkracht werd inmiddels reeds rijkssub sidie toegezegd. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor financiële medewerking te verlenen, doch het college te machtigen, een beslis sing te nemen over de grootte van het be drag. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Willem z.v. W. van Duijn en A. Hoogendijk; Willem Jan z.v. J. S. F. Bosman en S. G. van der Werff. ONDERTROUWD: G. Terol en M. I. van Mechelen; L. van der Mije en E. A. Brandt. GEHUWD: J. A. Smit en C. F. Schumm; P. Steggerda en IJ. Schraal. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort is ver hinderd op woensdag 28 augustus zijn we kelijks spreekuur te houden. GEBOREN: Willem Peter, zoon van H. Kok en A. de Gelder; Johannes Martinus, zoon van M. W. v. Rooden en P. H. Noor- dermeer. OVERLEDEN: A. M. v. Kesteren—De Rruijn, v., 80 j.; J. H. J. Westhof, m., 68 j. Week van 15—22 augustus GEBOREN: Cornelia Mariëtta, d. van J. P. van den Berg en P. Th. Kampman, Abra ham, z. van A. van Duijvenvoorde en L. P. Leeemans, Yvonne Elisa Godina, d. van J. F. Pieters en A. M. F. Koopman, Johanna Gerarda, d. van P. I. Everaardt en A. G. Nieuweveen, Johannes Josef, z. van H. S. van Woerkom en J. M. M. van Egmond, Evert en Kempe, z. van T. Reurekas en L. de Ron, Elly Willy, d. van D. van Os en D. Clement, Pieter Frans, z. van K. Jansen en M. Snel, José Carolina, d. van M. H. Bakker en C. J. van Aalst, Maarten J. Q. M., z. van J. A. Q. M. Smits en E. G. M. van Heijst, Saskia E., d. van W. G. van der Wel en M. Brester, Antje, d. van J. Oosterhuis en G. S. de Keijser, Sylvia C. C., d. van P. A. Marus en C. M. J. Mulder, Frans, z. van E. Plieger en T. A. Reinders, Johanna Christina, d. van H. M. Kuijper en J. Chr. van Honschoten, Jetze Marinus, z. van H. Dijkstra en C. J. M. Verberne, Thecla Catharina Geertruida Maria, d. van Th. P. Scholten en G. A. Visser. ONDERTROUWD: P. de Vor en M. van Dam, J. C. van Egmond en Th. L. Fontaine, A. IJijstek en F. Hoogeboom, J. W. Wesse- !ius en S Beers, W Foks en J. M. Verbaas. GETROUWD: H. Zantman en A. de Jongh, C. Wesselius en A. van Stam, W. Puimee en E. de Haas, J. Kasemier en J. E. Resoort. J. C. Versteeg en D. van Keulen. OVERLEDEN: A. A. E. Lang, 86 j., wed. van H. Roos; L. van der Voet, 2 j., z. van J. van der Voet en W. Cornelisse; J. H. Pruissen, 30 j., z. van A. Pruissen en H. Verkuijl, P. van Elleswijk, 81 j., echtg. van S. den Hertog; C. A. Zwart, 46 j., d. van P. Zwart en A. M. Miner. kundige en andere aspecten toegelicht. Met de algemene opzet van het plan werd toen akkoord gegaan en naar aanleiding van de in de besloten raadsvergadering gemaakte opmerkingen en wensen werd in november 1956 door het stichtingsbe stuur een nieuw schetsontwerp ingediend, hetgeen in grote lijnen niet veel afweek van het voorgaande. In de maanden daarna werden weinig gegevens over het plan bekend. Het was in studie bij de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken te Zandvoort, die be rekeningen moest uitvoeren. In de raads vergaderingen werden verscheidene ma len vragen gesteld, maar deze werden af gedaan met de mededeling, dat het plan spoedig aan de raad ter kennis zou wor den gebracht, nadat men met bereke ningen en dergelijke gereed was gekomen. Hiermee zijn ongeveer negen maanden ge moeid geweest. De architecten wachtten intussen geduldig af en namen er thans met verwondering kennis van, dat het schetsplan bij de raad is ingediend. Hoofdgebouw van zes verdiepingen Achter de uitvoering van het totale plan staan nog vraagtekens. Zeker is het wel, dat voorlopig een deel ervan nog niet kan worden verwezenlijkt. Het plan omvat een hoofdgebouw, evenwijdig aan zee en aan de noordzijde afbuigend naar het strand. Het gebouw zal zes verdiepingen hoog worden. Op de begane gronc is een galerij ontworpen en op de eerste verdieping een wandelterras. In het gebouw zijn een ho tel, winkels, een café-restaurant, bedrijfs ruimten, flats en appartementen ontwor pen. Aan de zuidzijde is plaats gereser veerd voor een congresgebouw of ver maakscentrum; aan de noordzijde voor een cabaret, bioscoop, club of iets derge lijks. Aan de noordzijde op het ruime terras voor het hoofdgebouw is plaats voor een groot hotel met ongeveer twee honderd bedden. Aan de achterzijde, dus aan de Heems kerkstraat, is een motel ontworpen met zeventig eenheden en tachtig garages. Het plan voorziet voorts nog in de stichting ADVERTENTIE SPORTWOL Breit snel op o.a. NEVEDA. SCHEEPJES, v. WIJK GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR De rechtbank te Dordrecht heeft de 22- jarige classificeerder A. B. uit Nieuw- Lekkerland veroordeeld tot een gevange nisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering, omdat deze jongeman op 17 maart met een tafelmes in de vuist op een wachtmeester van de rijkspolitie was afge stormd, kennelijk met de bedoeling deze van het leven te beroven of zwaar lichame lijk letsel toe te brengen. De wachtmeester, die door de vader van de jongen was gewaarschuwd had, om aan het dreigende gevaar te ontkomen, een pistoolschot op de classificeerder moeten afvuren. De jongen, die min of meer bene veld was, werd niet ernstig gewond. De officier van Justitie had tegen. A. B. twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 23 aug. Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd: 20 stie ren, 45 melkkoeien, 360 vette koeien, 106 vare e.a. koeien, 30 pinken, 96 vette kal veren, 24 nuchtere kalveren, 20 geiten, 150 vette schapen, 350 fokschapen, 1063 vette lammeren, 64 varkenszeugen, 402 schram men, 644 biggen en 1 veulen. Totaal 3375. Notering: stieren, slacht 2.903.20, melk koeien 9.0011.50, vette koeien schoon 2.703.20, vare koeien 7.009.50, pinken 3.506.25, vette kalveren levend 1.802.40, nuchtere kalveren levend 1.501.90, vette schapen 90105, fokschapen 80130, vette lammeren 7595, drachtige zeugen 275 350, schrammen 60100, biggen 4454.' Overzicht: vette stieren vlug. melkkoeien lui en duur, vette koeien matig, vare koeien stil, pinken rustig, vette kalveren redelijk, nuchtere kalveren matig, vette schapen stug, vette lammeren iets willi ger, fokschapen matig, zeugen, schrammen en biggen matig. van een apart staand gebouw, bestaande uit winkels ,twee woonlagen, een cafe taria en garages, eveneens liggend aan de achterzijde van het hoofdgebouw. Aan de zeezijde is nog een café met solarium en terras geprojecteerd en zal waar mo gelijk parkeerruimte worden ge schapen. Ingevolge verzoeken van de gemeente raad werd de kop van het hoofdgebouw ongeveer negen meter verder landin waarts geschoven terwijl het café thans naast in plaats van vóór de kop van het hoofdgebouw is ontworpen, waardoor de blokkering van het uitzicht langs de Boulevard werd verminderd. Ook de bocht in de Boulevard voor het hoofdgebouw werd verder landinwaarts gebracht, zodat het maken van een aanvankelijk nood zakelijke en zeer kostbare zeewering thans achterwege kan blijven. De super visor van het wederopbouwplan ir. G. Friedhoff, kan zich met het nieuwe schetsontwerp volkomen verenigen en ook B. en W. juichen de totstandkoming van dit boulevardcentrum ten zeerste toe. Zeer aantrekkelijk De bouw van het grote hotel en het congresgebouw zal voorlopig achterwege moeten blijven. Het grote voordeel van het nieuwe plan is, aldus stellep B. en W., dat het ook zonder deze objecten zeer veel aantrekkelijks biedt. Daarom méént het gemeentebestuur dat aan de realisering van de plannen volledige medewerking moet worden gegeven. B. en W. vragen de raad zich in principe akkoord te verklaren met een wijziging van het wederopbouw plan op basis van het nieuw ingediende schetsontwerp. Voorts wordt de raads leden gevraagd, te beslissen over de uit gifte van de grond. Voorgesteld wordt, de uitgifte-prijs vast te stellen op f 26 per vierkante meter, met welke prijs ver tegenwoordigers van de stichting „Re creatie-oord Zandvoort" zich reeds ak koord hebben verklaard, behoudens goed keuring van het bestuur. B. en W. stellen voor het gehele terrein, groot 25948 vier kante meter, een gedeelte ter grootte van 340 vierkante meter in erfpacht uit te ge ven voor de duur van vijftig jaar. De bebouwing van het terrein, voor zo ver dit betreft het hoofdgebouw met de terrassen en de daarachter geprojecteerde bebouwing, zal binnen een jaar, nadat de uitgifte van de grond door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, moeten beginnen. Ten aanzien van de bouw van het grote hotel, de congreszaal en de bioscoop zullen in de voorwaarden nadere door B. en W te stellen termijnen voor begin en vol tooiing worden opgenomen. Daar het hier een schetsplan betreft, zullen de architecten Lucas en Niemeyer, nadat de raad zijn goedkeuring aan het plan heeft gehecht, het ontwerp verder uitwerken. Verwacht wordt dat met de bouw een bedrag van minstens tien mil joen gulden is gemoeid. Waarschijnlijk zullen de financiële moeilijkheden niet te remmend werken. Als het plan in de ko mende maanden weinig moeilijkheden in de weg worden gelegd, kan reeds volgend jaar met de bouw worden begonnen. Voor het laatst in dit seizoen heeft de Tiroler kapel onder leiding van Wil van Baekel donderdagavond in Zandvoort een ooenluchtconcert verzorgd. Als solisten werkten hieraan Cobi Martens en Johnny -Tordaan mee. Het was de eerste maal. dat de Jordaan-zanger voor een groot publiek in zijn woonplaats ontrad. De belangstel ling was zeer groot. Wel enkele duizenden mensen waren uitgelopen; men zat op da ken en in bomen en men stond tot ver in de zijstraten. De heer .Tordaan liet op de hem bekende wijze acht liedies horen. Hef nubliek juichte zeer en tot tweemaal toe moest de .Tordnanmneer een toevift geven. Ook do Tiroler Kanel met jodelzang van Gobi Martens onnette veel succes. De heer Van Baekel reikte bloemen uit aan me juffrouw A. Nijland. alom bekend als tante Tonia. die veen enkele van de zomeravond concerten had overgeslagen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sellingen (toez.): P. Hetebrij, kand. te Steenwijk; te Hornhuizen-Kloos- terburen (toez.): S. Riemens, die bedankte voor Oosthuizen-Beets („De Zeevang"-ge- meente). Aangenomen naar Arnhem (als diaconessenhuispred.): dr. II.G Funke.kand. aldaar; naar Den Bommel: G. Wursten, kand. te Zwartsluis, die bedankte voor Langerak. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Dedemsvaart: J. Louwerse, kand. te 's Gravenhage. Geref. Kerken Beroepen te Workum: P. Klapwijk te Hoogezand-Sappemeer. Drie personenauto's kwamen donderdag morgen omstreeks tien uur op het Hout plein in Haarlem bij de beschermde over steekplaats met elkaar in botsing. De drie auto's reden achter elkaar. Plotseling stop te de eerste auto om enige voetgangers voorrang te verlenen. De bestuurder van de derde auto was hierop niet bedacht, botste tegen de middelste auto, die op zijn beurt de eerste wagen raakte. De middel ste auto werd zowel aan de voor- als aan de achterzijde ernstig beschadigd. De der de wagen werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. Een van de inzittenden van de middelste auto, een dertienjarige jongen uit Den Haag liep een scheur in zijn boven lip op. Enige uren tevoren, omstreeks half zeven, ontstond een botsing tussen een motor en een vrachtauto op het Houtplein. De motorrijder, een 44-jarige Haarlemse bloemenkoopman, heeft waarschijnlijk geen voorrang verleend aan de bestuurder van de vrachtauto, die, uit de Tempeliers straat komend, het Houtplein opreed. Met een hoofdwond en een wond aan zijn rechterbeen werd de bloemenkoopman naar het Grote Gasthuis overgebracht. Na behandeld te zijn, kon hij weer huiswaarts keren. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is een 21-jarige fietser op de Wagenweg in Haarlem ten val gekomen en met ern stige inwendige wonden naar het Grote Gasthuis overgebracht. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. De be stuurder van een bestelauto, die de fietser passeerde, verklaarde een tik te hebben gehoord. Toen hij zijn wagen tot stilstand bracht en uitstapte, zag hij de fietser op de grond liggen. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich met de politie in ver binding te stellen. Als gevolg van de vele regen gedurende de laatste weken dragen de duinbramen in enkele gedeelten van „Het Nationale Park de Kennemerduinen" veel vrucht. Het zal daarom tot en met 1 september worden toegestaan om in de duinen langs de betonweg, met uitzondering van het Houtglop en omgeving, bramen te pluk ken. De vergunningen hiervoor zijn te koop bij de verkopers van toegangs kaarten. De directie van De Kennemer duinen doet een beroep op de bramen plukkers om beschadiging van het natuur schoon zoveel mogelijk te voorkomen. Men wordt verzocht niet onnodig op de steile hellingen te klimmen en geen papier, schillen e.d. zichtbaar achter te laten. De belangstelling voor het open B- en C- toernooi van de LTC „Bloemendaal", dat zaterdag op de banen van „Duinwijck" in Santpoort aanvangt en tot en met zondag 1 september de aandacht vraagt, is bij zonder groot. Een aantal inschrijvingen moest gewei gerd worden, aangezien men over een ca paciteit beschikt om honderdtachtig par tijen te spelen, terwijl de inschrijving tweehonderd vijfentwintig partijen zou vergen. r Voor het invitatie A-toernooi dames- en herehènk'elspel en gemengd dubbel spel zijn de deelnemers(sters) nog niet bekend. Zeker is het dat de sterke Am sterdammer P. Kramer de vorig jaar ge wonnen wisselbeker komt verdedigen; ook de nationale badmintonkampioen F. Sonne- ville zal van de partij zijn. De enorme kosten, welke aan de Euro visie-uitzendingen zijn verbonden, hebben bij de omroepverenigingen de vraag doen rijzen of deze internationale televisie uit wisselingsprogramma's even frequent zul len kunnen plaats vinden als totnutoe het geval is geweest. De praktijk heeft ge leerd dat de kosten, welke voor bepaalde uitzendingen waren begroot, uiteindelijk aanzienlijk groter waren. De „rekeningen", welke van de zijde van de PTT worden gepresenteerd, komen dikwijls pas ruim een jaar na de uitzendingen. In die tijd blijken de lonen en salarissen zodanige stijgingen te hebben ondergaan, dat het geraamde bedrag verre wordt overschre den. Onder deze omstandigheden zien de omroepverenigingen, welke tezamen de N.T.S. vormen, zich genoodzaakt de Euro visie-uitzendingen te beperken, temeer daar de kosten voor de eigen uitzendingen aanzienlijk zijn gestegen en zonder twijfel nog zullen stijgen. Ook in andere landen worstelt men met dit probleem. Bovendien hebben alle omroepverenigin gen in ons land gebrek aan zendtijd. Er zou daarom geen behoefte zijn aan buitenland se programma-stof. Gezien het feit, dat aan uitbreiding van het aantal wekelijkse zenduren niet kan worden gedacht, zal men het moeten gaan zoeken in de beperking der Eurovisie-uitzendingen, die voortaan alleen zouden plaatsvinden bij spectacu laire gebeurtenissen, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan sportevene menten. Verkort weergegeven) Giovanni Farina. In uw bericht over het overlijden van de bekende carrossier Farina zijn enige onjuistheden ingeslopen. Schokbrekers werden gebruikt op de Richard Brasier renwagen, die bestuurd door Théry in 1904 de Gordon Bennet op het Taunus circuit won. Deze schokbre kers waren van het merk Truffault. Hier uit blijkt dat Farina hier geheel buiten stond. Eveneens is dit het geval met de hydraulische remmen. In 1910 bezat Rol- land-Pilain een Frans merk reeds remmen op de vierwielen welke hydraulisch be diend werden. Omstreeks dezelfde tijd werd door Isotta-Fraschini een Italiaans merk geëxperimenteerd met hydraulische remmen. Vermoedelijk heeft het pers bureau, waarvan deze foutieve informaties stammen Fraschini met Farina verwis seld, maar wat de schokbrekers betreft, hiervoor heb ik geen verklaring, alleen het Engelse gezegde „a little learning is a dangerous thing". J. C. K.A. Onder leiding van Henri Arends en met medewerking van de pianisten Boukje en Debora Land had donderdagavond het der de zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in Haarlems ge meentelijke concertzaal plaats. Het is een briljante muziekavond geworden en als zodanig een appetijtelijke voorproef van het komende winterseizoen. Na een wel verdiende vakantie hervatte het orkest zijn taak met een fris élan en gaf het blijk zich spontaan en in volle vertrouwen over te geven aan de intenties van de nieuwe dirigent Henri Arends, wiens vitale leiding het ensemble opmerkelijke momenten van hoogspanning afdwong. Het begon met de „Air" uit de Suite in D van Bach, gespeeld in memoriam de voorzitter L. Bouman en het orkestlid A. Hart Nibbrig, beiden in de maand juli plotseling overleden. Enige ogenblikken in stille overdenking werden door het publiek staande in acht genomen. Bovendien wer den in het programma dankbare woorden gewijd aan de nagedachtenis van de be treurde overledenen en bleef als teken van rouw een stoel aan de eerste lessenaar der celli, waar men jarenlang de decoratieve figuur van „Bram" gezien had, onbezet. Na de tot inkeer stemmende muziek van Bach gaf het orkest een frisse en opge wekte vertolking van „Marcia" van Mo zart, Daarna werd het publiek vergast op de „Serenata Notturna" in D vé'h de jeug dige meester van Salzburg, waarin Jan Hesmerg, Leendert de Graaf, Jan Ay, David Schild en Louis Brandon Bravo het „concertino" (twee violen, alt, bas en pau ken) klankschoon en met smaak realiseer- AMSTERDAM De markt op het Damrak werd beheerst door de politieke gebeurtenissen betref fende Syrië. Het uitstellen van de alge mene vrachttarievenverhoging van 10 pet. voor de scheepvaart tot 1 februari 1958, de internationale valutasituaties enzovoorts waren mede een gevolg van een onzekere marktstemming. De arbitrage was slechts in geringe mate actief doordat Londen zich begon te interesseren voor aandelen Uni lever en Parijs Philips en Kon. Olie blijk baar op dit niveau niet te duur vond. Kon. Olie opende op 205.50 gulden, tegen woensdag 207.50 gulden; zij waren zodoen de ongeveer 2 gulden beneden pariteit New York. Enige vraag deed de koers stijgen tot 206.30, ongeveer waarop gesloten werd) Philips wacht nog steeds op de aankon diging voor de persconferentie en de eerste halfjaarcijfers. Het fonds trok van 275 aan tot 277 en bleef slechts iets beneden woensdag. Unilever had weer van midden koersaanbod te lijden en opende dienten gevolge op 423lA>, waardoor het fonds on geveer 6 punten op woensdag verloor. Klei ne aankopen voor Londense rekening werkten verhelderend op de koers en spoe dig werd de 428 bereikt, hetgeen per saldo toch nog een kleinigheid beneden de vorige slotprijs betekent. AKU was in mineur en vërloor plusminus '3 punten. Aandelen KLM incasseerden een verlies van 1 gulden en vijftig cent in een zeer kleine markt. De animo voor de scheepvaartwaarden was zeer gering. Het geringe aanbod was toch nog te veel om de koers van de vorige dag te kunnen handhaven. De verliezen beliepen over het merendeel een half tot 1 percent. Cultures lagen iets vrolijker in de markt. Amsterdam Rubber plus 1, Deli Mij. en HVA plus een half percent. De stemming voor de staatsfondsen bleef gunstig en de vraag had hier kennelijk de overhand, al was de handel niet groot. De staffellening veranderde weinig in koers, 81, maar de kortlopende papieren waren een half tot V\ pet. hoger. Prolongatie 5 pet. (ANP.) NEW YORK De aandelenomzet verminderde en het koersverloop was dalend. De bijzonder flauwe stemming werd door de hausse speculanten verklaard als afwezigheid van verkooplust; de dalende tendens is volgens hen uitsluitend het gevolg van het gebrek aan vraag. Niettemin waren er enkele gunstige berichten, zoals een recordproduk- tie over zeven weken in de automobiel bedrijven, een slechts geringe daling in de bouwnijverheid door de cementstaking en een mededeling van de directie van Whee ling Steel dat men spoedig op bedrijfs- capaciteit denkt te zullen werken. Enkele individuele fondsen boekten win sten; North American Aviation op een be richt over een luchtmachtopdracht voor ge leide projectielen. Sterling op een bericht over de vervaardiging van een nieuw ge neesmiddel, en AO. Smith op een aan- delensplitsing van twee op een. De koersdalingen waren over het alge meen gering. Het industriegemiddelde kwam van 485,74 op 481,46; dat voor spoor wegen van 141,26 op 140.46 en dat voor openbare nutsbedrijven van 68,08 op 68,09. De omzet bedroeg i.500.000 aandelen tegen 1.720.000 op woensdag. (UP.) 3'/* Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil. pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 8074 87% 181 360 188 295'/a 247 285 277 142% 429'/a 237 98734 207,- 69% f 123,80 166% 159 249 121 80 200 154% 166 160 57 47% 67)4 44 Vs 87 34% Heden 13.45 uur 8U/2 87 180 360 189 296 247 285 279 142)4» 426 237 975 205,10 69 125,— 167% 159 249 121 80 200 154 166 160* 56% 47 67 44% 85% 04% den. Jan Hesmerg verdiende daarbij als primarius een extra pluim. Het geheel werd gekenmerkt door een strakke bin ding van de elementen van dit dubbel- strijkersensemble. Drigent Henri Arends wist deze ontoe geeflijke ritmische strengheid in samen spel ook te bereiken in Mozarts Concert in Es voor twee piano's en orkest, waarmee hij, als een gebiedende eis, de interpretatie van het zusterpaar Boukje en Debora Land diende. Hun opvatting was in haar cor rectheid de enig aanvaardbare. Het wissel spel van de beide pianisten sloot dan ook als een bus en het orkest deed de rest om van deze muzikale legprent een zeldzame, gezonde verklanking te geven waarin de spanning niet ontbrak. Na het aan Mozart gewijde eerste deel van het programma, was het geen geringe verrassing als eerste nummer na de pauze de „Schotse Ballade" voor twee piano's en orkest van Benjamin Britten te horen. Dit ons onbekende stuk bleek een geweldige geladenheid te bezitten en de vertolking deed daaraan geen tekort. Boukje en De bora Land wedijverden in kracht en tech nische bedrevenheid om hun aandeel in deze suggestieve muziek temperamentrijk te doen klinken. Men kon de hoogste waardering hebben voor hun samenspel. Maar evenveel respect wekte ook de bril jante realisering van de zeer karakteristiek getinte orkestpartij. Ook hier werd een knap staaltje van ensemblespel geleverd. En dat maakte, dat het werk van Britten een overtuigende indruk maakte, waar het publiek spontaan op reageerde. Het geheim van Britten om modern te zijn in zijn samenklanken en in zijn felle dramatische stuwingen, doch daarbij ook een gezonde lyriek en zin voor kleurige orkestratie recht te laten wedervaren, bepaalt uiter aard het directe aanspreken van deze mu ziek. Het leek vreemd na deze krachtige moderne manifestatie nog te moeten luiste ren naar de klassieke romantiek van Men delssohn, wiens „Italiaanse Symfonie" als laatste nummer op het programma stond. Maar de vertolking ervan was zo gaaf, zo pétillant en zuiver van klankevenwicht, dat men er zich bij moest gewonnen geven. Als Henri Arends steeds met een zo ge acheveerd orkestspel voor het publiek kan komen zal hij het pleit bij het Noordhol lands Philharmonisch Orkest glansrijk winnen. Haarlem, 22 augustus 1957. GEHUWD: 22 aug.: P. E. van Heeren en H. G. Bruins; W. F. Ras en B. P. Idzinga; G. Zuidema en M. Fopma; J. van der Werf en A. van Regteren. BEVALLEN van een ZOON: 19 aug. C. Le Vino-Kroonstuiver; 21 aug. E. J. Konings-Mens; 21 aug. B. E. M. Rot-Brink- man; 22 aug. M. Visser-Kieft; 19 aug. C. F. Boon-Wesseling; 22 aug. G. J. R. Droge- Peelen; 21 aug. A. J. Geurts-Gloerich. BEVALLEN van een DOCHTER: 21 aug:. E. M. J. van Loon-Henselmans; M. M. Vis- ser-Gordon; A. van der Vlies-Visser; I. ,M. M. Schoonebeek-Becker; S. G. Hollenberg- Vanrillaer; C. J. M. Meijs-Portegies. OVERLEDEN: 20 aug. B. van de Polder, 66 j., Hyacintenlaan; 19 aug. J. B. Warmer, 61 j., Maerten van Heemskerkstraat; 21 aug. A. van Osch-de Jong, 85 j., Timor- straat; 20 aug. C. M. A. Larsen-Wiesman, 90 j., Lodewijk van Deijssellaan. NEDERLAND ROOKT STEEDS MEER fópRJ JAARl'JKS VERBRUIK VAN SIGARETTEN C M C IC A GC"kl nCD IIMA/OMCO Een achtendertig-jarige Fries, de heer A. Kromhout uit Beetgem (gehuwd, vijf jonge kinderen), is sinds gistermiddag een man-in-bonus. In zijn eentje won deze chef van een melkfabriekje namelijk de gehele „pot" van een puzzelwedstrijd, uitge schreven door een grote zeeppoederfabriek, zijnde een bedrag van ruim 253.000 gulden Van dit kwartmiljoer. zal de gelukkige winnaar ruim anderhalve ton moeten afdragen aan de fiscus, die dus, zonder puzzels op te lossen, de hoofdprijs wint. Wat de heer Kromhout met de resterende honderdduizend gulden gaat doen, kon hij donderdagmiddag, toen hem de chèque met de vele nullen door de hoofddirecteur van het zeeppoederconcern werd overhan digd, nog niet zeggen, maar als nuchtere Fries kon hij wel de verzekering geven, er „geen malle bokkesprongen" van te zullen maken. „Ik vind dat vooral de kin deren ervan moeten profiteren", zei hij bedachtzaam, en dat was alles wat hij voorlopig over zijn pas veroverde rijkdom te zeggen had.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7