UKJDIENSTEN KENNEMER DANS- EN BALLETSTUDIO 1 IN HAARLEMS KORALENSTEEG LOPEN OCEAANREUZEN VAN STAPEL Uniek modelbouwbedrijf van gisteren ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 DE BEURS Nieuwe auto tegen tram te Zandvoort Chemisch onderzoek van gerechtelijk geneeskundige Duitse jongen in zee verdronken Haarlemmer behaalt het vliegbrevet B. 3 INSCHRIJVING GEOPEND. Aanvang des lessen 2 september Medische verzorging tijdens weekeinde Dahliatentoonstelling „Het portret rond Jan Sluyters" Zangdienst in Grote Kerk Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 12 tot en met 16 augustus Lampiontocht door Hillegoms straten Schoener in het vaarwater van Russische kruiser Op een zolderverdieping in de Koralen- steeg te Haarlem is een uniek bouwbedrijf gevestigd. Op deze zolder van enkele tien tallen vierkante meters wordt op uw ver langens desnoods het meest ingewikkelde en vreemdste bouwsel gemaakt, dat men zich maar kan bedenken. Zij het dan, dat die bouwsels in het klein worden uitge voerd. Op de zolder is namelijk de Werk plaats voor Scheepsmodelbouw gevestigd, een uniek bedrijf met een wat misleiden de naam, want als men denkt, dat hier alleen scheepsmodellen worden gebouwd, doet men de eigenaar, de heer H. Brood, beslist onrecht. Aanvankelijk bouwde de heer Brood wel alleen scheepsmodellen. Daarmee be gon hij in het jaar 1947. Als scheepsbouw kundige en leraar zeevaartkunde wist hij wel „wat" van schepen af en hij zag vol doende mogelijkheden voor de afzet van de modellen. Die modelbouw moge een aardige tijdspassering zijn, het beoefenen van een vrij beroep was voor de heer Brood wel van doorslaggevende betekenis, toen hij zijn werkplaats oprichtte. Intus sen is het tien jaar geleden, dat dit ge beurde en tot geruststelling zij medege deeld, dat de heer Brood een goed beleg de boterham verdient. Hij biedt trouwens broodwinning aan tfbn „knutselaars", als men zijn instrumentmakers tenminste zo mag betitelen. „Mijn bedrijf is in ons land enig in zijn soort. En daarom ook het duurste", ver telt de heer Brood met alle openhartig heid. Op de zolderverdieping worden alle gewenste modellen gebouwd. Nadat de heer Brood zich eerst enkele jaren aan de bouw van scheepsmodellen had gewijd, zag hij nieuwe mogelijkheden en nam hij ook opdrachten voor andere projecten aan. Die bestaan bijvoorbeeld uit het ma ken van spoorwegmodellen, die sinds 1953 hun weg reeds over de gehele wereld heb ben gevonden. Op tentoonstellingen in binnen- en buitenland kan men de loco motieven en treinstellen zien staan, gelijk aan de exemplaren, die de mensen met honderden tegelijk in snel tempo ver voeren. Het verschil schuilt alleen in de maat; het is of een to verhand de echte modellen sterk heeft verkleind. Voorts AMSTERDAM Het was vrijdag zeer stil op de Effecten beurs. Het publiek zowel als de arbitrage, wachten blijkbaar tot er wat meer klaar heid komt in de politieke verwikkelingen omtrent Syrië en de valutasituaties in vele landen van Europa. Er waren geen bij zondere gebeurtenissen en goed nieuws in het bedrijfsleven bleef uit. Met het oog op het weekeinde was het dan ook begrijpe lijk, dat de handel zeer gering was. Ko ninklijke olies, lichtelijk gesteund door aankopen voor Parijse rekening, liepen na f 205,60 terug tot f 204,30, tegen gisteren f 206,90. Philipsaandelen lagen aanvanke lijk één percent boven donderdag, doch sloten onveranderd bij het vorig slot. De eerste halfjaarcijfers 1957 van dit concern zijn begin volgende week te verwachten. Unilevers openden op 428 vrijwel onver anderd bij de vorige slotprijs, doch in het verdere beursverloop lien de koers terug tot 424. AKU's één punt minder. Aandelen KLM zetten hoog in op f 125,—, doch kon den deze koers niet handhaven en daalden tot f 124,waarbij de winst op donder dag nog slechts enkele dubbeltjes bedroeg. In de scheepvaarthoek was de stemming aanvang beurs niet ongunstig en werden winsten genoteerd van één tot twee pun ten. Tegen het slot gingen deze echter weer vrijwel geheel verloren. In de staatsfondsen hoek was het even eens zeer stil. De staffellening lag 1/4 boven de vorige slotprijs, doch het kort lopende papier was nauwelijks prijshou dend. Van de cultuurwaarden lagen HVA's weer in de publieke belargstelling en kon den zich circa één percent ten opzichte van donderdag verbeteren. Amsterdam Rubbers onveranderd, Deli Mij een half puntje lager. Prolongatie 5 pet. NEW YORK Vlak voor het einde van de beurs, die tot dan toe het normale beeld van een weekend-markt te zien had gegeven, was er een korte hevige verkoopactiviteit, waardoor de koersen van spoorwegen en openbare nutsbedrijven laagtepunten voor dit jaar bereikten en de industriefondsen inzakten tot het niveau van 1 april. Slechts 135 fondsen boekten winst, 801 sloten lager en 212 bleven onveranderd. Er werden 174 nieuwe jaarlaagtepunten bereikt. De afwezigheid van vraag was volgens vele beursdeskundigen de belangrijkste tegenwerkende factor. De dalende koers ontwikkeling, die alleen maandag al leid de tot een vermindering van de totale aandelenwaarde met vier miljard dollar, aeeft niet voldoende vraag kunnen los maken voor een vlug herstel. Velen ter beurze zijn dan ook van mening dat de markt nog niet rijp is voor een poging een nieuwe stijging te beproeven. De omzet bedroeg 1.960.000 aandelen tegen 1.500.000 op donderdag. 1-Iet industriegemiddelde kwam van ^81,46 op 475.74: dat voor spoorwegen van '40,46 op 138,21 en dat voor openbare nutsbedrijven van 68,09 op 67,51. (UP). Dit treinstel davert niet over de rails, maar is te vinden op spoorwegtentoon stellingen. Het is een pronkstuk van modelbouw, waaraan urenlang hand vaardige instrumentmakers hebben gewerkt. werd ook van het unieke booreiland op palen van de B.PJVT. vorig jaar in de Perzische Golf ten onder gegaan een model gebouwd. In de tien jaren, dat het bedrijf nu be staat, zijn enkele honderden opdrachten verwerkt. Modellen van tankers, zand zuigers, bergingsvaartuigen enz. liepen van stapel. Een paar jaar geleden kwam de „Willem Barentz", de walvisvaarder in het klein, gereed. Aan het bouwsel waren maar liefst 3200 uren besteed. Het is dus te begrijpen, dat met één enkel model soms hoge kosten gemoeid zijn. Maar dat hebben de opdrachtgevers er wel voor over. Pr oef materiaal Want de modellen bieden niet alleen mogelijkheden voor demonstraties op ten toonstellingen. Zij worden ook gebruikt als proefmateriaal. Aan de hand van de verkleinde maar precies op schaal ont worpen modellen kan men de bruikbaar heid van de echte bouwsels op de proef stellen. Momenteel is bijvoorbeeld voor de Fokker-fabrieken een stuurinrichting in aanbouw, dat ongeveer tien maal ver kleind is. Als het model is afgeleverd, zal er niets aan mankeren: op een minuscuul dashboard zitten alle gewenste wielen, knoppen en handles, waarmee men de stuurinrichting kan bedienen. Deze en an dere modellen zijn zelfs voor de bedrijfs- ingenieurs nuttig materiaal. En het ge beurt dan ook, dat dank zij de kleine exemplaren van schepen en dergelijke verbeteringen aan de „grote broer" wor den aangebracht. De heer Brood verwacht daarom, dat het aantal opdrachten in de toekomst zal groeien, want in de grote bedrijven wordt steeds meer ingezien, dat de proefmodellen «en besparing vormen op de produktiekosten. Het werken aan de kleine schepen, spoorwegstellen, boortorens enz. stelt hoge eisen aan de handvaardigheid. Alle onder delen van voer- en vaartuigen en instal laties worden in eigen bedrijf gemaakt hetzij van hout, metaal, plastic of fiber glas. Het geduld van de knutselaars-van professie wordt danig op de proef gesteld, want dagenlang wordt soms aan een pietepeuterig bouwsel gewerkt. Een een voudig model eist gemiddeld twee tot driehonderd uur, maar er zijn er ook, waaraan vierduizend uren zijn besteed. Maar voordat met de bouw wordt begon nen, worden de werktekeningen van het grote exemplaar bestudeerd en haarfijn op schaal nagetekend. Dan worden de ver schillende onderdelen uitgevoerd en uit eindelijk worden deze gemonteerd. Na ge reedkomen wordt het model aan de ogen van de kritische deskundigen blootgesteld. Men kan er dan van verzekerd zijn, dat geen enkel radertje of ragfijn buisje ont breekt. „H of leverancier Vele scheepsmodellen, die in de Koralen- steeg van stapel zijn gelopen, sieren thans de directiekamers van scheepvaartonder nemingen. De meeste schepen worden ge ëxporteerd. Men vindt ze in Nieuw-Zee- land, India, Amerika, Rusland en zelfs in Abessinië, waar een model van een in Kinderdijk gebouwde sleepboot in het be zit is van keizer Haile Selassie. Niet alleen van de Negus is de heer Brood trouwens de onofficiële hofleverancier. Want toen onlangs de „Groene Draeck" aan prinses Beatrix werd overgedragen, kreeg zij een model van het jacht, uitgevoerd op de Werkplaats voor Scheepsmodelbouw. Dat de heer Brood plezier in dit werk heeft, is spoedig te merken. „Je moet wel liefde voor je werk hebben, anders houdt je dat geknutsel niet lang vol. Je hebt in dit bedrijf gelegenheid om nog grapjes uit te halen, wij bouwen soms installaties na, waarvan 'de deskundigen versteld staan. We zijn soms zelfs in staat om het gewicht van een model de juiste schaal te geven". Over opdrachten heeft het bedrijf niet te klagen. Nu reeds is er tot volgend jaar mei werk in overvloed en dan zullen weer nieuwe opdrachten uit binnen- en buitenland zijn ontvangen. Als er ge klaagd moet worden dan is dat over de kleine behuizing, want de instrument makers kunnen zich op de zolder bijna niet wenden en keren. Misschien dat de handigheid van de heer Brood en zijn per soneel zich ook nog eens bij de oplossing van het woonruimteprobleem manifesteert. Vrijdagmiddag reed een in Zandvoort logerende dame met een nieuwe auto te gen de tram on de overweg bij de Bent- veldseweg te Zandvoort. Zij liep geen let sel op, maar haar auto werd vrij ernstig beschadigd. De tram is licht beschadigd. In plan-Noord waren vrijdagmorgen om halfnegen drie jongens op de fiets in vrij snelle vaart aan het „blokjes rijden". De heer S. uit Zandvoort, die per scooter reed, kon er twee ontwijken maar de derde, een zevenjarige jongen uit Zandvoort werd aangereden. Met vrij ernstige hoofdwonden liet dokter P. Flieringa, na het vei'lenen I van eerste hulp, de jongen naar zijn wo- I ning in de Potgieterstraat overbrengen. Lugubere vondst. De gex-echtelijk geneeskundige van het ministerie van Justitie, dokter J. Zelden- rust, is in Haarlem begonnen met een on derzoek van de menselijke resten, die twee jongens op zondag 11 augustus in de Zand- voortse duinen hebben aangetroffen. Het stoffelijk overschot van de zwaar vermink te man is overgebracht naar het Haarlem se slachthuis, waar de menselijke resten in een koelcel worden bewaard. Nagegaan zal thans worden, of de leeftijd van de waarschijnlijk vermoorde man nauwkeu rig kan worden vastgesteld, waarna aan de hand van de lijsten van vermiste personen nasporingen naar de identiteit kunnen worden ondernomen. De Zandvoortse politie is intussen druk bezig met het onderzoeken van aanwijzin gen, die tot oplossing van het „modder- kommenmysterie" de menselijke resten werden gevonden in de modderkommen, waarop de riolering uitloopt zouden kunnen leiden. De kom, waarin de vondst werd gedaan, is geheel leeggepompt, waar na de politie de bodem vorgvuldig heeft onderzocht. Nieuwe vondsten van nog ver miste lichaamsdelen werden niet gedaan. Thans wordt de tweede modderkom leeg gepompt die aan de eerste grenst. In totaal moeten zes van deze kommen worden on derzocht. Het werk zal derhalve nog gerui me tijd duren, tenzij binnenkort onver wachte vondsten worden gedaan. Verschei dene bij de politie binnengekomen berich ten, die aanwijzingen kunnen bevatten, worden nauwkeurig onderzocht. Enig licht in het mysterie is er echter nog niet. Vrijdag is de zestienjarige Duitse jongen Helmuth Dieckmeyer uit Ibbenhorn, die met zijn vader in de Kennemerduinen kam peerde, in zee verdronken, 's Avonds om acht uur is het stoffelijk overschot bij laag water ter hoogte van Parnassia op het Bloemendaalse strand aangespoeld, waarna het naar de Algemene Begraafplaats in Bloemendaal is overgebracht. Omstreeks twaalf uur gistermiddag nam de politie op het Bloemendaalse strand een jongeman in zee waar, die op een luchtbed afdreef. Met een vlet van de Bloemendaal se Reddingsbrigade werd de zee afgezocht, waarna een motorvlet van de Zandvoortse Reddingsbrigade zee koos. De loodsboot van IJmuiden heeft eveneens de zee afgezocht. Deze heeft in de loop van de middag het lege luchtbed aan boord genomen. De red dingsboot „Neeltje Jacoba" heeft nog voor de kust gepatrouilleerd, doch nasporingen leverden geen resultaat op. Gisteren zijn in Eelde aan negen jonge leerlingen van de Rijksluchtvaartschool het brevet B3 uitgereikt, dat recht geeft tot het besturen, als „zelfstandig vlieger" van bepaalde typen verkeersvliegtuigen tot een totaalgewicht van 5700 kg. Elk van deze gebrevetteerden, waaronder ook de Haar lemmer W. Vosman en de Santpoortenaar J. J. H. Klaassen, heeft meer dan 350 vlieguren achter de rug. Allen zullen, na de vervulling van hun dienstplicht, bij de KLM aanmonsteren voor tenminste vier jaar. ADVERTENTIE }eoe9QeQoeeQeeeeeoe6eQP66oeQeGpeoppp30GoeeeeopQOGTeeoo6e GLORIA en M. TSCHERNOFF JAN LEO ZIELSTRA Inlichtingen en aanmelding: WAGENWEG 208 - TELEFOON 18888 HAARLEM Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Westerman, Leidsevaart 74, telefoon 12111. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- strat 65, telefoon 23525; firma Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175; Apotheek Klinkhamer, Koningin neweg 69, telefoon 11596. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telef. 22185. Overveen: Dokter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, telef. 22884. Aaerdenhout: Dokter J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkzusters: Zuster J. van Dijk, Bloe mendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelieren laan 5, Aerdenhout, telefoon 26876. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 24 augustus voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, telef. 02560 - 8249 en de Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, Heemstede, telef. 38197 (ook voor Aerdenhout). BENNEBROEK Artsen: Dokter F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tellefoon 300. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, telefoon 618. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: Dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw-Vennep: Dokt. Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: Dokter Faber. Zwanenburg: Dokter D. H. Honingh, tel. 405. HALFWEG Artsen: Dokter D. H. Honingh, Baumann- plein 31, Halfweg, telefoon 405. ZANDVOORT Artsen: Dokter B. Entzinger, Brederode- straat 1, telefoon 2181. Wijkverpleegsters: Zuster A. M. C. Hoo- genbosch, Julianaweg 25, telefoon 2826. Dierenarts: J. Westerman, Leidsevaart 74, Haarlem, telefoon K 2500 - 12111. Apotheken: Gedurende de maand augus tus zijn de beide te Zandvoort gevestigde apotheken, de Zandvoortse Apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, tel. 2389 en de Zeestraat-Apotheek M. J. Kerkho- ven-Neuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073, alle dagen, óók de zondagen, geopend van 8 uur v.m. tot 10.30 uur n.m. In de week van 24 t/m 30 augustus nacht dienst van 22.308 uur Apotheek Kerkhoven, Zeestraat 71, telefoon 3073, echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. De nachtdienst wisselt op zaterdagavond om halfelf. HEEMSTEDE Artsen: A. J. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, tel. 27913 en J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 38103. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673 (en in de week van maandag 26 tot en met zaterdag 31 augustus, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197 (en van zaterdag 24 tot en met vrijdag 30 augustus, des avonds na zes uur). HILLEGOM Artsen: dokter C. M. Wijkmans, Stations weg, tel. 5771. LISSE Artsen: dokter J. M. van Dijk, Achter weg 6, tel. 3134. Ter gelegenheid van de van 6 tot 8 sep tember in „Treslong" te Hillegom te hou den internationale dahliatentoonstelling is besloten aan de bezoekers de gelegenheid te geven om de mooiste dahliabloem, de meest smaakvolle inzending en de fraaiste dahliaplant in de Demonstratietuin te kiezen. Voor elk der drie prijsvragen worden drie pakketten met knollen van de nieuw ste en beste dahlia's beschikbaar gesteld. Expositie in de Vishal geopend Voor de opening van de tentoonstelling „Het portret rond Jan Sluyters" was vrij dagavond in de Vishal te Haarlem grote belangstelling. Onder de aanwezigen be vonden zich onder meer mevrouw Sluyters, de weduwe van de onlangs overleden por trettist Jan Sluyters, jhr. F. J. E. van Len- nep, kamerheer van Hare Majesteit de Koningin, dr. D. H. Peereboom Voller, bur gemeester van Bloemendaal en mr. Arn. J. d'Ailly, oud-burgemeester van Amsterdam. Het Haarlems gemeentebestuur werd ver tegenwoordigd door wethouder A. J. M. Angenent van Sociale Zaken. Deze ver richtte de officiële opening bij ontstentenis van mr. H. E. Phaff, gemeentesecretaris. Wethouder Angenent memoreerde, dat deze expositie de laatste is in de reeks proeftentoonstellingen, die de speciaal voor het doel gevormde commissie, bestaande uit prof. Otto B. de Kat, Jules Chapon en Hans Wiesman, dit jaar en vorig jaar in de Haarlemse Vishal heeft georganiseerd om te peilen in hoeverre de Vishal als exposi tieruimte voldoet. Wethouder Angenent dankte hen namens het gemeentebestuur voor het initiatief en het werk, dat zij voor de samenstelling der tentoonstellingen heb ben gedaan. Hij noemde het een zeer posi tieve bijdrage aan het culturele leven in deze stad. Deze laatste expositie in de genoemde reeks bevat, om de nagedachtenis aan Jan Sluyters te eren, tien portretten van de onlangs overleden portrettist, die onder de Nederlandse beeldende kunstenaars een begrip is geworden. Deze portretten wor den geflankeerd door portretten van vijf van Sluyters tijdgenoten, te weten de in Parijs woonachtige Kees van Dongen, Leo Gestel, Charley Toorop, Kees Verwey en Jan Wiegers. De commissieleden merken in hun inleiding bij de catalogus op, dat het begrip tijdgenoten hier geenszins bedoeld is als leeftijdgenoten, maar dat de keuze bedoelt aanleiding te geven tot een boeiend vergelijk of mogelijkheden biedt belang rijke overeenkomsten te zien. De geëxpo seerde werken zijn beschikbaar gesteld door Nederlandse musea en particulieren. De tentoonstelling duurt tot 23 september. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina wordt op zaterdag avond 31 augustus in de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem een zangdienst gehouden. De Chr. Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap" (dirigent Simon C. Jansen) zal o.m. het „Hallelujah" van G. F. Handel ten gehore brengen. Organisten zijn Piet van Egmond en Hendrik Lasschuit. Laatst genoemde zal het koororgel als echo op het grote orgel bespelen. In deze dienst zal de vlootpredikant ds. J. v. d. Blink het woord voeren. Het geheel staat onder leiding van de Bavo-Commis- sie voor het bijzonder kerkwerk. ZONDAG 25 AUGUSTUS 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Dr. G. Snijders. 7: Ds. R. Bijl. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. C. de Ru, van Zandvoort. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. Joh. Brons geest. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie. 10.45: Br. C. J. Oostenrijk, van Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede Diacones- senhuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. J. van der Wiel. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Dhr. D. Boer Eglise Wallonne. 10 h. 30: Service pré- sidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfar- rer P. Stein, Hl. Abendmahl. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. Zaterdag 4: Open luchtbijeenkomst (Dreef). Bethel Pentecos tal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15: H. Av. Dinsdag geen Bijbelstudie. Vrijdag 19.30: Bidstond Spoorstraat 4 rd. Alle-Dag-Kerk, Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeen komsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Parlc- laan 34. Hervormde Evangelisatie op Geref. grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. C. W. van Kooten, van Meeuwen. Woensdag 7.30: Ds. J. v. Dijk, van Garderen. Stads Evangeli satie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Evange- liste A. H. Hoekendijk, Heemstede. Woensd. 8: Opwekkingssamenkomst. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegraven. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jac. Klein Haneveld. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Dreef. Opwekkingssamenkomsten. Zuider straat 15. Donderdag 8: Ds. D. W. Veldkamp. Vrij Evang. predikant te Hilversum. Vrjj Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. v. Gent. Broedergemeente, Parklaan 34. Geen dienst. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. H. J. A. Haan, van Leiden. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. A. G. Günther, van Hoogeveen. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57—59. 9.30: Ds. C. Goeman. 5: Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim. Zuid-Ooster- kerk, Richard Holkade 125. 9.30: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. H. van den Berg, van Sassenheim. 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. E. T. v. d. Born, van Amersfoort. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. Geels. Ger. Gem., L. Margarethastraat 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gemeente in Ned. Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistenge meente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46Ard. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente) Elim-Kapel, Paul Kru- gerstraat 36. 10 en 7: Openbare samenkomst. Dhr. Z. Hilberink, uit Vroomshoop. Donder dag 8: Opwekkingssamenkomst. Zaterdag 7.30—9: Openluchtdienst i. h. Julianapark Z.Z. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstraat 14 10: Dhr. J. Verwoert, uit Rhenen en pastor Hilbert van de Bapt. gem. te Runderroth (Duitsland). 10: Zondagsschool. 6.45: Open luchtdienst a. d. Krocht. 7.30: Dienst. Don derdag 8: Bidstond. Vrijdag 7: Jeugddienst 8—14 jaar. 7.45: Idem 1535 jaar. Pinkster geloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. E. Schuurman. 5: Dezelfde. Donderdag 8: Bidstond Schotersingel 99. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 10: Mensenwijdingsdienst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelmina straat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Jehova's Getuigen, Kamer- lingh Onnesstraat 83. 6 tot 7. Vrijdag 7.30 tot 9.30 u. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuël- kerk. 10: Ds. Hoeven, van Tienhoven. 7: Ds. F. C. Willekes, van Beverwijk. Jeugddienst. Sionskerk, Eksterstraat. Spaarndam-West. 10.30: Ds. A. Th. v. d. Marei, v. Alkmaar. 7: Ds. Jac. Poort. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds. Kruyswijk. Zuiderkapel afd. Noord. Ver enigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. F. Niemeyer, Evangelist te Alphen a. d. Rijn. Maandag geen jeugdevangelie. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Dhr. A. H. Agtereek, evangelist te Amsterdam. Vrijdag geen bijbelbespreking. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst, 12: Compagnie. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst. Maandag 7: Straatzang Bloemendaal (post kantoor). Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woens dag 7.30: Toortsdragers. Geref. Kerk, Kloppersingelkerk, Klopper singel 5557. 9.30: Ds. A. IJkema. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord- Sclioterkerk. Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. A. IJkema. Geref. Kerk, in geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 9: Lees dienst. 2.45: Ds. E. T. v. d. Born, van Amersfoort. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. D. H. Biesma. 5: Ds. M Overduin, uit Woerden Jehova's Getuigen, geb. N. P. B., Berken straat 10. 6.457.45. Woensdags 7.309.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 8.30: Ds. van Nieuwen huijzen. 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. L. Cannegieter, Overveen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwen huijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Dhr. De Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 10.30: Ds. N. Padt, Hv., Ede. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. J. Plomp, van Utrecht. 5: Ds. H. Volten, van Rhenen. Pinksterkerk. 10: Ds. H. Holten. 5.30: Ds. J. Plomp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy Doopsgez. Kring, in „De Olijftak" 10.30: Ds. J. M. Leendertz, van Hoog Soeren. Jehova's Getuigen, Binnenweg 79 c. 23: Ge zamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.30—8.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 89: Huis-Bijbelstudie. Donderdag, Craye- nestersingel 7. 89: Huis-Bijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. S. van der Woude, Evang Luth. Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Jeugddienst. Ds. W. Volger, Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Riemersma. Bennekom. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Open Deur dienst. Ds. J. A. de Klerk. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. Heule van Rotterdam Zuid. 3.30: Ds. C. Goeman, van Haarlem-Zuid. 7.30: Ds. A. Vos, van Londen (dienst voor belangstellenden). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdag 19.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Dr. A. Dondorp, van Heem stede. Voorber. H. Av. Jehova's Getuigen, Nutsgebouw a. d. Van de Endenlaan. 2.30 tot 3.30: Gemeenschappe lijke Bijbelstudie. Dinsdag 8 tot 10: Practi- sche opleiding voor de predikingsdienst. Donderdag, Oosteindelaan 42. 8 tot 9: Huis bijbelstudie. Donderdag, Gele Vinkestraat 61, Nw. Vennep. 8 tot 9: Huisbijbelstudie. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Cal- lenbach. 7: Ds. de Kluis. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Prins. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. L. C. Baljé. 7: Ds. van Beem, van Amsterdam Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. M. Keiser, prop. te Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Dr. Meuleman. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Jh. Schaap, van Meppel. 6.30: Dhr. D. Eveleens, van Dokkum. Abbenes. 9.30: Ds. J. A. van Boven, H. Doop. Bethelkapel. 10: Ds. J. P. E. C. Eerhard van Hillegom. Geref. Kerk. 9.30 en 3:Ds. J. Firet, van Amersfoort. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 9 en 7: Ds. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. C. Kamper, van Doetinchem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. K. M. J. W. Zevenboom, Hee renveen. 19: Ds. W. M. van Asperen, Haar lem. Adventskerk (Ziekenhuisk.) 10: Ds. G. H. van Willensw'aard, H. Av. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, Pastorieweg 10: Ds. M. Overduin. 4: Ds. D. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Mej. J. H. Buijs, van Bentveld, Vicaris. 19: Ds. J. Wildschut, van Amsterdam, Jeugd dienst. Woensdag 8: Laatste avondwijding met muzikale omlijsting op grammofoon platen. Spr. Ds. R. H. Oldeman. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. J. Snaayer, van Haarlem Geref. Kerk, Julianaweg. 9 en 10.30: Ds. A. de Ruiter. 17: Ds. J. A van Arkel, van Haarlem. Ned. Chr. Gemeen schapsbond. Geen samenkomst. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. M. S. J. de Jong, van Noordwijkerhout. 5: Ds. J. J. Meuzelaar, van Noordwijk-B. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten, H. Av. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Geref. Ge meente. 10: Ds. L. Kieboom, voorber. H. Av. 4: Dezelfde. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdiensten. Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie1791/2 190% Van Berkel's Patent 200 206 Van Gelder Zonen 188 196 Kon. Ned. Hoogovens295 302 Ned. Kabelfabriek 282292 Philips 274 282% Unilever 422% 447% Wi'Jton-Fijenoord 237 249% Kon. Petroleum f 203,60 f 211,60 HoUand-Amerika Lijn 165% 174 Kon. Ned. Stoomboot Mij 144 150% Ned. Scheepvaart Unie 157% 163 Van Ommeren 246 250%. Amsterdam Rubber 69 71% HV.A117% 121 Ver. Deli Maatschappijen80 82^ 3 %"/o Staffellening 1947 79 81% 3% Invest, cert Nederland86 V2 88% 3% Nederland 1962—64 85% 87J4 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 10.388.124, Deze week (voorl.)Aandelen f 8.593.851, Vrijdag 23 augustus 1957 Laatste Koersverschil tijdvak t.o.v. 16 aug. 179% 21% 200 191% 7% 295 9 282% 9% 276^ 8% 423 27% 240 5 203,90 J 8,95 166 9% 144% 7 158% 5H 248 7 H 69 1% 120 3% 80 2,3/l6 81& 3H 883/ss 12#/82 87 J4 2,7/.12 Obligaties f 16.355.934,- Obligaties f 14.692.804,- ADVERTENTIE DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING iL ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per Jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Zaterdagavond 31 augustus zal door Hil legoms straten een lampionoptocht trekken ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Zeventien groepen met in totaal 750 personen zullen deelnemen. Nadat de stoet om 7 uur geformeerd is in de Hoftuin zal een jury, bestaande uit de heren J. de Booy, W. D. ter Hark, A. Noor- lander, C. Veldhuis en S. Verbeek, de groe pen beoordelen. Een tweede beoordeling geschiedt op een onbekende plaats tijdens de route. Plaatselijke muziekverenigingen zullen medewerking verlenen. De te volgen route is: Hoofdstraat, Van der Endelaan. Molenstraat, Hoofdstraat, Prinses Irenelaan, Oranjeplein, Prinses Marijkestraat, Meerstraat, Krochtstraat, Hofstraat. Om tien uur zullen in het E.H. B.O.-gebouw de prijzen uitgereikt worden. De lampions kunnen maandag 26 augustus tussen acht en negen uur worden afge haald bij de heer C. P. Bakker, Stations weg 11. MOSKOU (Reuter) Volgens het or gaan van de Russische vloot hebben Brit se en Westduitse vliegtuigen onlangs hin derlijk laag gevlogen over Sovjet-oorlogs schepen in de Oostzee en het Kanaal. De Russische kruiser „Mikhail Koetoezov" is bijna geramd door een geheimzinnige schoener, toen de kruiser en de torpedo- bootjager „Bezoekori Znyenny", op weg voor een vriendschapsbezoek aan Albanië de Oostzee verlieten. De schoener, die een tijd evenwijdig aan de koers van de Rus sische schepen had gevaren, maakte plot seling een scherpe bocht, waarna de machines stopten. Alleen door een snelle reactie van de Sovjet-gezagvoerder w~s een aanvaring vermeden. De schoener was hierop in tegenovergestelde richting weg gevaren. De schrijver van het artikel vraagt zich af, of men het gebeurde niet moet be schouwen als „een poging om een inter nationaal schandaal te ontketenen". KOPENHAGEN (UP) Een Russische kruiser en een torpedoboot jager zijn gis teren de Grote Belt in noordelijke richting gepasseerd, varend tussen de eilanden Seeland en Funen. Vanochtend passeerde het Russische smaldeel de Skaw, en voer de Noordzee binnen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11