Zorin nam nauwgezet kennis van Westelijke voorstellen ZEER URGENT! TEXTIELZAAK Radio-Moskou ten spijt NAVO-raad moet ze ook nog goedkeuren Rustkuur doet Prinses Wilhelmina goed Koepelprijs 1957 voor Erik Vos Lizzi Schöffmann zingt in „Een walsdroom" HAARLEMMERMEER Auto met grote snelheid in duiker gereden LISSE Afscheid kapelaan A. Saers ZANDVOORT Griezelen Kogels en opstoppers Om Brigitte A mus ant Persiflage Operette Prolongaties en reprises Burgerlijke Stand van Haarlem Jonge arbeiders houden in Rome een wereldcongres Felle critiek op oproep van de communisten PNI ziet af van frontvorming met Masjumi Verschillen zijn te groot' Scheepvaart Sukarno èn Hatta komen naar ronde-tafeloverleg Bende-terreur op Zuid-Borneo Ernstige criminaliteit onder New Yorkse jeugd Politie in Singapore pakt 35 communisten op Janos Kadar zou aftreden als premier van Hongarije Onderzoek wijst uit: Scheepshond werd niet op last van douane doodgeschoten MacMillan op tournee door het Gemenebest in 1958 Kort nieuws RUIM WOONHUIS ENKELE PLAATSEN VRIJ UFOEIJTJE ZATERDAG 2 4 AUGUSTUS 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 LONDEN (UP) Tegen een achtergrond van propaganda, door radio-Moskou naar aanleiding: van de westelijke ontwape ningsvoorstellen van eergisteren de wereld ingeslingerd, heeft Valerian Zorin, de Rus sische delegatieleider, vrijdag in de sub commissie der UNO voor de ontwapening verklaard dat hij, vragende om nadere in lichtingen over de Westelijke voorstellen, daar nog geen conclusies aan verbindt, en hij beloofde ze diepgaand te bestuderen. Overigens heeft David Ormsby-Gore, jen der Engelse afgevaardigden, de hoop uitgesproken dat Rusland in het vervolg z0u waarschuwen wanneer het kernproe ven houdt „de Russische gedelegeerde heeft gesproken over de angst van mil joenen mensen voor kernproeven, maar hoe zouden die miljoenen zich een oordeel kunnen vormen wanneer zij niet eens worden ingelicht?", aldus deze spreker. Overigens kwam de kernexplosie in Si berië ook voor bepaalde communisten als een verrassing. In de Londense „Daily Worker" was een interview met Zorin op genomen, waarin werd gezegd dat „de Engelse plannen met betrekking tot het beproeven van waterstofbommen opnieuw bewijzen dat de westelijke landen niet ernstig een einde wensen te maken aan de proefnemingen". Het vas duidelijk, dat het artikel al enkele dagen oud was. De opmerking van Zorin in dit artikel, dat het onmogelijk is met dt westelijke ge delegeerden tot een overeenkomst te ge raken, verloor daardoor veel van zijn pro pagandistische waarde. Stassen niet sceptisch Na afloop van Zorins verklaring gaf Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde, uiting aan zijn overtuiging, dat de ont wapeningsvoorstellen in Moskou terdege bestudeerd worden. Ook zei hij te geloven, dat de critiek en de afwijzing, die radio- Moskou dagelijks laat horen, los staan van Zorins houding. De vragen, die Zorin inmiddels stelde over de Westelijke ontwapeningsvoorstellen waarvan de voorwaarde is dat zij als ge heel aanvaard dienen te worden, niet al leen in onderdelen zijn volgens zegs lieden diepgaand, en ernstig geweest. Hij liet zich de zaak tot in details uiteen zetten en vroeg onder meer of over de voor- Zo rin gestelde tweede periode "an een jaar op nieuw onderhandeld zou worden, of er enige specifieke datum was vastgesteld voor het ingaan van de twee jaren durende periode van stopzetting aller atoom- en H-bom proeven. Hem werd geantwoord, dat er niet op nieuw onderhandeld zou worden omdat het voorstel slechts in zijn geheel te aanvaar den was, dat de proefperiode een maand na ondertekening van het verdrag ingaat Moch en Stassen verklaarden nog, dat er een permanente internationale inspectie commissie voor de ontwapening zou zijn, en dat dit lichaam bij meerderheid van stemmen zou beslissen. Zorin bedankte hen voor hun toelichting. Hij verklaarde, dat men zijn vragen niet moest uitleggen als conclusies. „Naar een feestje Tot dinsdag is de conferentie daarna ge schorst, op verzoek van Moch die als reden het bezoek gaf, dat hij voornemens is te brengen aan een jaarfeest in zijn kies district. Een belangrijker factor dan dit feest is de vergadering, die de N A V O.- raad maandag in Parijs houdt en tijdens welke de laatste ontwapeningsvoorstellen ter tafel zullen komen. De voorstellen moeten namelijk door de N.A.V.O worden goedgekeurd. Uit Londen zullen enkele deskundigen van de conferentie naar Parijs gaan, om technische problemen toe te lichten wan neer er vragen over ontstaan. De particulier secretaresse van Prin ses Wilhelmina meldt ons: Prinses Wilhel mina heeft de blijken van belangstelling, die zij tijdens haar rustkuur van velen mocht ontvangen, zeer gewaardeerd. Of schoon de verlenging van deze kuur de Prinses veel goed doet, zal zij toch ook op haar verjaardag rust moeten houden. Het liefst zou de Prinses deze dag zo onopval lend en rustig mogelijk laten voorbijgaan. Daarom verzocht zij allen, die het plan hadden, haar die dag telegrafisch of schrif telijk gelukwensen te zenden, deze dit maal achterwege te willen laten. De gemeente Amsterdam heeft de Koe pelprijs 1957 toegekend aan de heer Erik Vos, artistiek leider van de Toneelgroep Arena in Den Haag, „op grond van zijn verdiensten voor het kindertoneel, zoals deze zijn gebleken uit de vertoning van het spel „Het dansende ezeltje". De toe kenning geschiedde ingevolge het advies van de uit mevrouw Jeanne van Schaik Willing, mevrouw Mies Bouhuys en de heer Walter Kous bestaande jury. De Koe pelprijs wordt ieder jaar toegekend aan degene, die zich voor het kindertoneel bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt. De Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, onder di rectie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner heeft voor de vrouwelijke hoofdrol van de operette „Een Wals droom", die zij in het komende seizoen zal spelen, Lizzi Schöffmann uit Wenen geëngageerd. Lizzi Schöffmann is een jonge operettester, geboren en getogen in Wenen, waar zij aan de Wiener Staats- akademie opera, toneel, dans en piano studeerde en later na een engagement aan het Burgtheater zang. In het Rai- mund Theater debuteerde zij in de ope rette, namelijk in „Schwarzwaldmadel". Sindsdien heeft zij reeds in drieënzestig operettes gezongen en voorts in verschei dene opera's. Zij trad behalve in Wenen en elders in Oostenrijk ook op in het buitenland. Dame levensgevaarlijk gewond Een 57-jarige dame uit Gouda werd levensgevaarlijk gewond toen een auto vrijdagavond omstreeks elf uur op de Kruisweg ter hoogte van de Spieringweg nabij Hoofddorp met aanzienlijke snel heid in een in aanbouw zijnde duiker reed. De weg is op dat punt over een breedte van vier meter opgebroken. En hoewel het opgebroken gedeelte duidelijk is afgezet en behoorlijk is verlicht, heeft de bestuur der van de auto, een 29-jarige inwoner uit Gouda, de afzetting te laat opgemerkt. Krachtig remmen mocht niet meer baten. De auto versplinterde de afzetting en boorde zich van een hoogte van anderhalve meter in het zand. De moeder van de be stuurder werd met een schedelbasisfrac- tuur, een zware hersenschudding en in wendige kneuzingen naar de Mariastich- ting in Haarlem overgebracht. De bestuur der werd niet gewond. De auto werd bii' na geheel vernield. In het verenigingsgebouw te Lisse is af scheid genomen van kapelaan A. Saers. Nadat de heer W. Duinveld namens het afscheidscomité de bijeenkomst had ge opend en het jongenskoor enkele liederen ten gehore had gebracht, sprak pastoor P. E. J. Bottelier de scheidende kapelaan toe. Kapelaan Saers heeft begrepen, dat werken ook dienen is. Dat kwam onder meer tot uiting, toen een kolenhandelaar in zijn parochie ziek werd. De zaken moesten doorgaan en dus klom kapelaan Saers ach ter het stuur van de vrachtauto, trok een overal aan en hielp verschillende dagen. De heer G. Mens sprak namens de paro chianen waarderende woorden en over handigde een geschenk in enveloppe. De heer Th. van Dijk voerde als ver tegenwoordiger der jeugdverenigingen het woord en bood twee fauteuils aan. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Johannes Franciscus z. v. F. C. v. d. Meij en W. C. v. d. Vlugt; Maria Adriana Wilhelmina, d. v. L. J. Vermeij en A. W. v. d. Laan; Ancora Maria, d. v. L. Verhaar en B. M. Siecker. ONDERTROUWD: A. H. van Dijk, en P. A. v. d. Zwet; J. Klamer en J. J. Riet kerk; W. C. Lemmers en B. G. Reeuwijk; P. M. van Zonneveld en Th. J. v. d. Hoek. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Ida Adriana Maria d. v. J. J. P. v. Lierop en I. J. G. Th. Visser; Jaquelina Louise d. v. J. C. Papendrecht en A. de Vries; Cornelis Lambertus z. v. J. A. Warmerdam en G. C. de Haas; Ca- tharina Gerarda Maria d. v. J. H. Pijpers en G. J. v. Beek. ONDERTROUWD: Th. J. v. d. Hulst en C. M. v. Amerongen; Th. M. Steenhamer en H. A. Ruigrok; T. v. d. Vis en P. T. v. Heukelom; J. L. v. d. Holst en H. M. v. Huiten; H. J. Tasken en B. J. v. Ame rongen. GETROUWD: J. G. M. Schrama en T. A. v. d. Hulst; C. v. Winkel en J. H. Lous; J. C. Eisenga en J. H. v. Turennout. Openlucht-cabaret Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina wordt op zaterdag avond 31 augustus door de Oranjevereni ging „Zandvoort" een openlucht-cabaret- voorstelling gehouden in de muziektent op het Raadhuisplein. Het cabaretgezelschap Tonny van Zwol zal deze voorstelling ver zorgen. (Studio) Voor wie solide zenuwen heeft, zal het weerzien met „De man met de wassen beelden" wel een bizonder ge noegen zijn, want zelden is er een gruwel- film gemaakt, waarin met louter filmische middelen zulk een maximum aan griezel sensaties werd opgeroepen. Enkele jaren geleden draaide deze super-thriller in een der Haarlemse theaters als echte stereo film, waarbij de bioscoopbezoekers alle maal van polariserende wissel-brilletjës voorzien werden. Thans is zij in dezelfde versie terug als een normale kleuren film zonder dieptewerking, maar dat be tekent nauwelijks een verlies. Het verhaal van de verminkte kunstenaar, die 's nachts langs de straten sluipt om levende sujetten voor zijn wassenbeeldenkabinet te verga ren, heeft in de loop der tijden al vele toneel- en filmbewerkingen ondergaan, maar in geen daarvan is de lugubere ge schiedenis met zoveel raffinement en zo suggestief uitgebeeld als in deze knappe rolprent van regisseur André Detoth en zijn camerateam. Wie van griezelen houdt, kan hier zijn hart ophalen. Ge moet er echter het risico van een nachtmerrie voor over hebben. (Roxy). John Payne stelt zijn (film)- leven verscheidene malen in de waagschaal om het gespuis in „De stad zonder wet" uit de weg te ruimen. Maar voordat het een maal zo vers is, worden er heel wat harde klappen uitgedeeld, worden de kleurige filmdecors schier onophoudelijk doorzeefd met „moordend lood" en sneuvelen diverse overtollige figuranten. Dat het recht lang niet altijd meer zo snel zegeviert, ervaart de stoere John Payne maar al te goed. Want het gaat helemaal niet zo best in het wilde stadje, waar hij de orde moet her stellen. Een stelletje geboefte heeft de macht in handen en belet door sabotage, aanslagen en bedreigingen, dat de aanleg van een spoorweg doorgang zal kunnen vinden. Hoewel de bevolking zich in het begin tegen de stoere hersteller-van-orde- en-vrede keert, ziet zij toch op de duur in,, dat het recht moet zegevieren. Dat dit inderdaad gebeurt, is voor een belangrijk deel te danken aan de hulp, die John Payne ondervindt van een lieftallige dame, die haar betrekkingen met het hoofd van de bende verbreekt om een nieuw en nobel leven te beginnen. Van maandag tot en met donderdag kan men samen met Jeff Chandler „Dwars door de vuurlinies" gaan. (L i d o) „Het licht aan de overkant", met Brigitte Bardot en Raymond Pellegrin in de hoofdrollen, is een teleurstellende film. De Franse vervaardigers hebben zich met al hun filmkunde geworpen op dit morbide verhaal, zodat een verwarrend produkt is tot stand gekomen: een perfekt gemaakte film met een draak van een ge geven. Brigitte Bardot, die men aan alles kan herkennen behalve aan alles waar door men een goed filmspeelster is, heeft weer niets anders te doen dan haar decol leté hoogtij te laten vieren, en Raymond Pellegrin speelt met kennelijk gebrek aan overtuiging een chauffeur, die door een ongeluk zijn beroep niet meer kan uit oefenen en daarom maar een café voor chauffeurs routiers begonnen is. Olivia (Bardot) staat hem daarbij terzijde. George (Pellegrin) heeft door het ongeluk een hersenafwijking: de doktoren hebben hem daarom elke inspanning verboden en het grootste deel van de film is dan ook een wijd uitgesponnen demonstratie van het onbehagen, dat Olivia hierin schept. Maar aan de overkant van het café is een garage met een knappe gara gehouder, voor wie geen inspanning te veel is. Als George zijn vrouw dan ook bij de garagehouder ziet wordt zijn emotie te groot: hij wordt terstond gek en pakt een geweer. Hij wordt echter op straat overreden door een vrachtauto, die hij de zijne waant. En dat is het einde van deze met veel filmisch raffinement gemaakte nare geschiedenis. (Cinema Palace) „Een theehuis voor Tobiki" is de filmbewerking van het bekende toneelstuk in een goedaardige en amusante vorm. Men ziet een getrouwe afspiegeling van het blijspel, zoals het op de planken wérd gebracht. Natuurlijk kan men zich in de film meer vrijheden ver oorloven. Dat dit de filmvorm ten goede is gekomen zouden we niet willen be weren. Er is niets nieuws onder de zon. De film houdt zich braaf aan de drama tische constructie van het toneel. Het resultaat is dus voornamelijk een preten tieloos verhaaltje, dat voor luchtige ont spanning zorg draagt. (Frans Ha 1 s„De bende van Walter Black" maakt het een Fransman danig lastig, wanneer hij in Texas een hotel erft en het wil betrekken. Al spoedig blijkt dat de film een loopje neemt met het Wild- West-gedoe zoals we het uit zo menige „harde Amerikaan" kennen. Dan wordt deze Franse film een vrolijke persiflage, goed genoeg voor een vol uur lachen om de dwaze en kwasi spannende situaties. (Rembrandt) „Der Bettelstudent" is een der operettes van de Oostenrijkse componist Karl Millöcker, waarmee hij furore maakte. De komedie is nu ook op het witte doek te zien. Liefhebbers van muziek en zang zullen er ten volle van genieten. Het vrolijke en vaak emotionele verhaal van de student, die in de vrijheids strijd van zijn land een behoorlijk aandeel heeft én ook liefdesverwikkelingen niet schuwt, blijft een aantrekkelijke aangele genheid, die in de Duitse filmbewerking uitstekend tot haar recht komt (L u x o r). De goede Franse film „Liefde langs de weg" blijft nog in roulatie. (M i - nerva) Tot en met zondag kan men vermaak scheppen in de operette „Wien bleibt Wien". Maandag en dinsdag komen in de middagvoorstellingen Laurel en Hardy den volke vermaken met hun gees tige „Fra Diavolo". Des avonds volgt een herhaling van „Anna Karenina". Woens dag en donderdag is Grace Kelly weer te zien in „High Society". „Babur" te Rotterdam. Opgewacht door een grote groep nieuwsgierigen is de Pakistaanse kruiser „Babur", het vlagge- schip van de Pakistaanse marine, in de Parkhaven te Rotterdam voor een on officieel bezoek aan Nederland aangeko men. HAARLEM, 23 aug. 1957 BEVALLEN van een zoon: 22 aug.: C. M. Steenbakker-Koedijk; H. W. Lammerts- ma-van Loon; A. van Zomeren-Olvers. BEVALLEN van een dochter: 21 aug.: H. Allebes-Turfreijer; 22 aug.: J. H. Pruis- Lubbers; A. M. Jongert-Brendel; 23 aug.: K. J. C. Oppelaar-Cassee; A. van Gasteren- Langenbach. OVERLEDEN: 20 aug.: F. W. M. Kemps, 60 j., Olmenstraat; 21 aug.: J. van Dam, 68 j., Linschotenstraat; I. de Waard, 64 j., Voorzorgstraat; A. Kramer-Springer, 83 j., Westerhoutpark; A. C. Dolleman, 85 j., Westei-houtpark; 22 aug.: H. van Aste, 81 j., Patriarchstraat. ROME (UP) Het blad van Vaticaan stad, de Osservatore Romano, heeft een broederlijke boodschap van de Italiaanse communisten aan de dertigduizend jonge rooms-katholieke arbeiders, die in Rome hun eerste internationale bijeenkomst houden, „huichelachtig" en „doortrapt" ge noemd. Het blad waarschuwt de rooms- katholieke jongeren zich niet te laten beet nemen door de communistische oproep, dat „begrip tussen de rooms-katholieke en de socialistische (communistische) wereld een onmisbare voorwaarde is voor een nieuwe sociale orde". Volgens de Osservatore is de boodschap huichelachtig, omdat jonge rooms-katholieke arbeiders in communis tische landen worden vervolgd zonder enig protest van de communistische jeugd. De boodschap wordt doortrapt genoemd omdat het de eerste plicht van de rooms- katholieke arbeidersjeugd is vooraan te staan bij de verdediging en de ontwikke ling van de christelijke maatschappij. (Reuter/AFP) De bijeenkomst, waar aan jonge arbeiders uit meer dan tachtig landen deelnemen, is vrijdagavond geopend met een ontvangstplechtigheid in het Theater van de Thermen van de Romeinse keizer Caracalla. De ontvangstplechtigheid werd georganiseerd door de jeugdvereni ging van de Italiaanse „Katholieke Actie" ter ere van de buitenlandse afvaardigin gen. In het theater waren bijna tienduizend leden van de arbeidersjeugdorganisatie ver zameld. Deze openingsplechtigheid werd bijgewoond door de kardinaals Pizzardo, De Barros Camara, Constantini, Arriba Y Castro en Spellman (de aartsbisschop van New York). Verder waren een twin tigtal aartsbisschoppen en bisschoppen uit vijf werelddelen aanwezig. Er werd onder anderen gesproken door de Italiaanse minister van Arbeid, Gui, de voorzitter van de Italiaanse „Katholieke Actie", Gedda, en de oprichter van de rooms-katholieke arbeidersj eugdorgani- satie, mgr. Cardijn. De bijeenkomst werd besloten met een demonstratie van volksdansen door ver schillende afvaardigingen en een vuur werk. (Van onze correspondent in Djakarta) Enige leiders van de Indonesische natio nalistische partij P.N.I. hebben verklaard, dat samenwerking met de Masjumi niet mogelijk is, daar de ideologische verschil len tussen de beide partijen te groot zijn. Dit werd verklaard na een bijeenkomst ten huize van burgemeester Dudiro, waarin het bestuur van de P.N.I. zich beraadde over samenwerking met de andere politie ke partijen, de communisten inbegrepen, na de verliezen bij de verkiezingen op Ja va voor de gemeente- en provinciale raden. De genoemde leiders wezen wat de verschillen met de' Masjumi betreft op het concept van president Sukarno, dat door de P.N.I. wordt gesteund, doch dooi de Masjumi is verworpen. Zij zeiden bo vendien bevreesd te zijn voor interne par tijmoeilijkheden, De afdelingen in het land zouden samen werking met de Masjumi wellicht be schouwen als in strijd met het vastgestelde standpunt. Het verlies bij de verkiezingen, dat eveneens op de bijeenkomst werd be sproken, was volgens de meeste leiders niet te wijten aan samenwerking met de communisten, doch als gevolg van de pas sieve houding van de P.N.I. bij bepaalde kwesties en te weinig voorlichting, zoals ten aanzien van het presidentiële concept. Inmiddels werd vernomen, dat de partij raad van de islamitische partij Nahdatul Ulama heeft besloten inzake samenwerking met de P.N.I. en de Masjumi een afwach tende houding aan te nemen. Zoals bekend verleent de Nahdatul Ulama evenals de P.N.I. steun aan het kabinet en de natio nale raad. Aardijk, 24 te Galveston. Alioth, 24 te Santos. Alpliacea, 23 v. New York n. Trinidad Alphard, 25 te Antwerpen verw. Amstelpark, 23 v. Kaapstad n. Dakar. Axeldijk, 21 te Antwerpen verw. Andijk. 23 v. Rotterdam n. Londen. Abbekerk, 24 te Hongkong verw. Alderamin. 23 v. Karachi n. Aden. Alkaid, 23 te Kuwait. Annenkerk, 24 te Casablanca. Bali, 23 v. Napels n. Genua. Bennekom, 23 v. Port of Spain n. Rotterdam. Bloemendael, 23 v. Sandefjord n. South Georgia. Caltex Pernis. pass. 23 Kp. St. Vincent n. R'dam. Congokust, 23 v. Dakar n. Conakry. Eos, 24 te Algiers. Esso Nederland, 23 v. Suez n. Bandarmashur. Etrema, 24 te Recife verw. Felipes, 25 te Port Dickson verw. Ghanakust, 24 te Takoradi. Graveland, 24 te Cabedelo. Hathor, 23 v. Rotterdam n. Lissabon. Hispania. 23 te Rotterdam. Hector, 23 v. Alexandrië n. Beyrouth. Ilos, 24 te Rotterdam. Ittersum, pass. 23 Key West n. Port Sulphur. Japara KRL, 23 te Hamburg. Johan van Oldenbarnevelt, 25 te R'dam verw. Joseph Frering, 23 te Monrovia. Kieldrecht, 23 v. Suez n. Port Said. Kopionella, 23 v. Abadan n. Rotterdam. Lekkerkerk, 24 v. Bushire n. Port Said. Leto. 23 v. Kiel n. Gdynia. Merwede, 23 te Lagos, Modjokerto, 23 te Napels. Mvonia, 23 v. Tarakan. 24 te Bunju. Maasdam, 23 v. New York n. Nassau. Naess Commander, 24 te Fawley. Oostkerk, 24 v. Rotterdam n. Marseille. Peperkust, 23 v. Matadi n. Puerto Noire. Perna, 23 v. Calcutta n. Abadan. Prins Casimir, 24 te Toronto. Prins Frederik Willem. 24 te Montreal. Prins Philips Willem. 23 te Detroit. Poelau Laut, 23 v. Balikpapan n. Banguwangi. Polyphemus, pass. 24 Kp. Finisterre n. A'dam. Prins Alexander, pass. 23 Dover n. Montreal. Prins Willem IV, 23 te Montreal. Roggeveen, 23 v. Tandjong Priok n. Surabaja. Rotti, 23 v. Semarang, 24 te Tandjong Priok. Rötula, 24 te Pladju. Scherpendrecht, 23 v. Sidon n. Bremen. Stad Alkmaar, pass. 23 K. Finisterre n. Gibraltar. Stad Breda, pass. 23 Kaap Finisterre n. Emden. Stad Leiden, 24 te West-Hartlepool. Stad Maassluis, 23 te Vlaardingen. Statendam, 24 te Rotterdam. Stad Dordrecht, 24 te Melilla. Stad Vlaardingen, 23 v. Narvik n. Rotterdam. Steven, 22 v. Montreal n. Toronto. Tamo, 23 v. St. Vincent (Kp. Verd. eil.) n. Antw. Theobaldius. pass. 23 Kp. Finisterre n. R'dam. Tara, 23 te Rotterdam. Tabian, 23 v. Djeddah n. Tandjong Priok. Tiberius, 24 te Georgetown. V»' Alton Jones, pass. 23 Azoren n. Mena Al Ahm. Willem Ruys, 23 v. Colombo n. Belawan. Willemstad, 23 v. Puerto Limon n.Cristobal. DJAKARTA (ANP) Zowel president Sukarno als oud-vicepresident dr. Hatta hebben zich bereid verklaard de inter-In- donesische Ronde-Tafelconferentie, welke de volgende maand in Djakarta zal wor den gehouden in een poging om de betrek kingen tussen de centrale regering en de buitengewesten weder in normale banen te leiden, bij te wonen. Hatta heeft, naar werd vernomen, zich zelfs bereid verklaard om zijn voorgenomen bezoek aan de Chi nese volksrepubliek daarvoor uit te stellen. Een ministeriële commissie is zaterdag morgen bijeengekomen voor het opstellen van een lijst van vertegenwoordigers van de buitengewesten, die voor de conferentie zullen worden uitgenodigd. Deze commis sie zal haar voorstellen hiervoor aan het kabinet voorleggen. DJAKARTA (ANP) Uit Bandjerma- sin is gemeld dat een 150 man sterke bende een inval heeft gedaan in de dessa Satui, in Zuid-Borneo. Zij doodden vijf dorpelin gen, verwondden zes anderen en ontvoer den vijftien jonge meisjes. Meer dan vijf tig huizen werden tenslotte in brand ge stoken. Het leger zette een achtervolging- in en wist reeds enige bendeleden neer te leggen. NEW YORK (UP) Uit New York zijn weer verscheidene gevallen van jeugdcri minaliteit gemeld. Een jonge moordenaar, die onlangs uit een tuchthuis was ontsla gen, werd door de politie bij het inbreken op heterdaad betrapt. Twee jongens, die bij een detective inbraken, werden in diens woning gepakt. Een 19-jarig meisje werd in een park betrapt op een zedendelict. Een andere jongen werd gearresteerd voor de aanranding van een 15-jarig meisje. Vier jongens werden gepakt voor het ste len van twee auto's en een fiets. Een 19-jarige jongen kwam dood in een ziekenhuis aan, nadat hij een tweede in jectie met heroïne had gekregen met een zelfgemaakte injectiespuit. Twee vrienden werden door de politie aangehouden. Een meisje van 17 werd beschuldigd van mis dadige aanval op een leeftijdgenote, die zij tijdens een gevecht op straat had neerge slagen. De uitbarsting van jeugdcriminaliteit in New York duurt reeds een maand en van verschillende zijden wordt aangedrongen op beteugeling ervan. Een stap daartoe was een besluit om de namen te publiceren van alle jeugdige delinquenten, die beschul digd zijn van gewelddadigheden, ongeacht hun leeftijd. In het verleden werden jeug dige misdadigers beschermd met anonimi teit. SINGAPORE (Reuter) De regering van Singapore heeft vrijdag in een witboek bekendgemaakt, dat zij een nieuw soort communistische ondermijning met als doel geweldpleging en gewapende opstand hééft ontdekt. Het witboek werd gepubliceerd enige uren nadat bij een grootscheepse actie van de politie, waarbij kantoren van linkse or ganisaties in Singapore werden doorzocht, 35 mensen waren aangehouden. In de afgelopen maanden was steeds dui delijker geworden, aldus het witboek, dat er een geheime communistische samenzwe ring bestond om de macht in Singapore over te nemen. De verboden communisti sche partij van Malakka kreeg steeds meer macht onder de arbeiders en over de link se „partij voor volksactie" (P.A.P.), die in de oppositie is. Als er geen einde werd ge maakt aan de communistische activiteit, zou het tot relletjes en bloedvergieten ko men. WENEN (AFP) Volgens berichten uit betrouwbare bron in Boedapest heeft pre mier Janos Kadar tijdens zijn jongste be spreking met de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev te Moskou opdracht gekregen om zijn minister-presidentschap op te geven teneinde zich uitsluitend aan zijn werk van eerste secretaris van de Hon gaarse communistische partij te kunnen wijden, aldus meldt de „Wiener Zeitung". Volgens het blad wordt Ferenc Muennich, die nu vice-premier is, genoemd als toe komstige premier. (Reuter) De „New York Times", die ook melding maakt van de geruchten, noemt Muennich „een stalinist, die tijdens de Hongaarse opstand nooit in zijn trouw aan Moskou heeft gewankeld". „Een ver andering aan de top van de Hongaarse re gering kan wellicht ten doel hebben, de illusie te wekken dat er in Boedapest een liberalisatieproces aan de gang is", zulks met het oog op de komende behandeling van het rapport over Hongarije in de UNO, aldus het blad. Het departement van Financiën heeft een onderzoek doen instellen naar de „executie" van de scheepshond van het motorschip ..Roerdomp", die na binnen komst van dit schip in de haven van Har- lingen op 13 augustus, in opdracht van de douane zou zijn doodgeschoten op grond van het feit, dat de kapitein geen entings- bewijs kon tonen. Dit onderzoek heeft het volgende uitgewezen: „De dienstdoende douane-ambtenaar heeft, toen bleek dat voor de hond geen entingsbewijs kon worden overgelegd, de kapitein van het schip aangeraden zich met de Veeartsenijkundige Dienst in Den Haag in verbinding te stellen. De kapitein reageerde meteen met de opmerking: dat het dier dan maar moest worden afge maakt. Pas nadat de douaneman er nog maals bij de kapitein op had aangedron gen eerst pogingen te doen tot het treffen van een regeling, stemde deze er in toe dat de douane de Veeartsenijkundige Dienst zou opbellen. Daar dit geschiedde na sluitingstijd van de kantoren, moest het telefoongesprek worden gevoerd met het huisadres van de adjunct-directeur van de Veeartsenijkundige Dienst, die op dat moment nog naar huis onderweg was. Er werd besloten, later nogmaals naar Den Haag te telefoneren. Intussen moest de douane-ambtenaar zijn dienst over dragen aan een opvolger. Deze laatste be gaf zich aan boord van de „Roerdomp" om de zaak verder te regelen. Toen hij ech ter aan boord kwam, bleek de kapitein reeds zonder medeweten van de douane ambtenaren opdracht te hebben ge geven, de scheepshond naar het openbaar slachthuis te brengen en daar te laten af maken". LONDEN (UP) De Britse premier Mac Millan heeft aangekondigd dat hij in januari en februari een reis naar Australië, Nieuw-Zeeland, India, Pakistan en Ceylon zal maken. Hij is de eerste premier in de geschiedenis die een dergelijke reis maakt en MacMillan zal zich daarop voorbereiden in enkele gesprekken met Sir Winston Churchill. Het bezoek aan Australië duurt van 28 januari tot 11 februari. MacMillan zal op 7 januari uit Londen vertrekken. Eerst gaat hij naar India, dan naar Paki stan en Ceylon en daarna naar Nieuw Zee land. Vis in plastic. Het m.s. „Oranje" is in ons land aangekomen met onder an dere een grote zending zeldzame koraal- vissen. Vroeger was het transport hier van een enorm probleem, maar thans wor den zij vervoerd in speciaal vervaardigde plasticzakken, gevuld met nauwkeurig op temperatuur gehouden water in aircondi tioned compartimenten van het schip. Op de kade stonden de automobielen gereed om deze kostbare lading over te brengen naar het nieuwe aquarium in dierenpark Wassenaar. Ambtenaren-spaaractie. Over de grootte van de rijksbijdrage in de spaar regeling voor ambtenaren is nog geen be slissing genomen, zo vernemen wij in Den Haag. Het vooroverleg is zover gevorderd, dat het ontwerp in september door de regering in behandeling kan worden ge nomen. Er zijn geen grote verschillen van mening aan de dag getreden, zodat men mag aannemen, dat de behandeling in de ministerraad vlot zal verlopen. Accordeonistenconcours. Op 13 en 14 september zal in Helmond voor de zeven de keer de strijd om de wereldtrofee voor accordeonisten plaats hebben, waarvoor accordeonisten hebben ingeschreven uit Frankrijk, Italië, de Skandinavische lan den, Brazilië, Spanje, Duitsland, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Neder land. Door ballonnetje gestikt. Het bezoek aan een vrijdagavond gehouden volks feest in de buurtschap Dwarsgracht had voor de landbouwer J. Scholten en zijn vrouw te Giethoorn een droevige afloop. Hun vierjarig zoontje, voor wie zij een opblaasballonnetje gekocht hadden, stak het ballonnetje in de mond, kreeg het in de keel en stikte. Tevergeefs is getracht door zuurstoftoediening de levensgeesten bij de kleine weder op te wekken. DE KANAALZWEMMERIJ. De 34- jarige Paraguees Luis Ruiz, die een po ging heeft gedaan het Kanaal van Frank rijk naar Engeland over te zwemmen, heeft de strijd gestaakt. Toen hij in de volgboot werd gehezen had hij tien uur en drie kwartier in het water gelegen. BRUSSEL—ROTTERDAM TE VOET. De Rotterdamse Wandelsportvereniging houdt op zaterdag 5 oktober een 150 km afstandsmars Brussel-Rotterdam. Volgens het trainingsschema voor deze tocht zal vandaag een nachttocht over 100 km wor den gelopen. Jong besch. echtp. van goeden huize met 1 kind.ie van 7 mnd. staan per 1 sept. op straat. Zoeken 2 ONGEM. KAMERS m. of m. gebr. van keuken Verb.kosten. c.q. opknappen geen bezwaar. Br. no. 6376 TER OVERNAME AANGEBODEN in randgemeente Haarlem. Benodigd kapitaal f 50.000.- Event, koopwoning aanwezig. Brieven no. 6382. LEEG TE KOOP in de Iordensstraat te Haarlem. Koopsom 22.500. Inl. bij H. TH. FIBBE en Zn., Nassaustr. 14, Haarl., T. 13781 HAARLEM EN OMGEVING LANDHUIZEN, VILLA'S, FLATS enz. fe koop zowel bestaand als nieuw. Prospectus op aanvraag. De Ridder Strijbis, mak. N.B.M., Zandv.laan 71, Heemst. In rust- en verpleeginrichting Wilt u een Jeilboot huren? 'Plaats 'n met of zonder verpleging. Telefoon 34846. H U W E L IJ K Waarom zuJt u eenzaam blij ven? Met vertrouwen kunt u van onze bemiddeling ge bruik maken. Wij garande ren u geheimhouding. Talloos velen slaagden in een harmonieus huwelijk, waarvan wij honderden dankbetuigingen ontvingen. Selecte relaties in alle be schaafde kringen over het gehele land, ook van uw ge loofsovertuiging. Gratis in lichtingen in blanco couvert. Bemiddelingskantoor „METROPA". Mathenesserlaan 458 B Telef. 50613, Rotterdam

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13