FILATELIE Gebr. Beekman Sergeant Julitz kreeg acht maanden voorwaardelijk Van dag tot dag Oorlog De Radio Het ongeluk in de Iller Dat hij rivier introk is niet kwalijk genomenwèl dat hij niet keerde UIT ANDERE BLADEN •PRUDENZA ISULLA STRADA Op de ^Praatótoel ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 3 Heringa Wathrich Kernontploffingen in Nevada en Siberië Proef met raketmotor voor de Amerikaanse kunstmaan De Manchester Guardian over Nederlandse gulden Franse en Spaanse minister wippen even de grens over Individualistische boeren in China gecritiseerd Duitser wegens spionage in Praag veroordeeld Nieuw proces voor zeven communisten in de V.S. Valse reizigers cheques Amsterdamse juwelier voor f 58.000 opgelicht 1 LI s „Communistische regimes gaan zich aanpassen" Secretaris van Wereldraad van Kerken optimistisch Sovjet-jurist critiseert het Russische strafrecht Russisch protest tegen de Westduitse Oostzeebases Twee islamitische leiders door Ghana gedeporteerd Lutherse wereldfederatie uit zich over kernproeven ^Hoc is het ontstaan?^ Dit woord: BASTAARD K Eindelijk is van Staatswege voorzien in een dringende behoefte, die ongetwijfeld als een schrijnende leemte werd gevoeld: minister Staf heeft een onderscheidings- viag gekregen als minister van Defensie, nadat hij het tot nu toe heeft moeten doen met slechts onderscheidingsvlaggen voor zijn kwaliteiten als minister van Oorlog en van Marine. Een beschrijving van de nieuwe vlag, die voortaan boven het hoofd van de minister zal wapperen als deze op stap is als minister van Defensie en zich op dat moment niet met Oorlog of Marine bezighoudt treft men elders aan. Er is veel met goud gewerkt en ongetwijfeld zal de nieuwe vlag bijdragen tot het decorum van de minister. Wellicht rijst bij velen, als reactie op deze verfraaiing van 's ministers verschij ning, de vraag welk landsbelang door dit Koninklijke Besluit is gediend, aangezien de onderscheiding tussen Oorlog en De fensie wellicht in het normale denken is uitgewist. Er is van Staatswege echter wel dege lijk een onderscheid te handhaven tussen deze twee ministeriële kwaliteiten. Anders zou één alles overlappende en over- wapperende vlag voldoende zijn geweest. Oorlog is niet altijd Defensie en Defensie is niet altijd Oorlog. De heer Staf weet dat maar al te goed vandaar dat de ambtenaren van zijn departement nog altijd, wanneer zij worden opgebeld, op sombere toon: „Oorlog!" in het apparaat roepen. Waarmee zij uit naam van de mi nister de opbeller wellicht duidelijk willen maken, dat er van een echte vrede op aarde nog steeds geen sprake is en dat zij, bij hun werkzaamheden voor de De fensie, altijd nog rekening houden met het ergste van het ergste. De nieuwe vlag komt eigenlijk echter wel een beetje laat. Want Defensie is altijd de eerste taak van de minister geweest en, volgens zijn eigen herhaalde ver klaringen, juist met het nadrukkelijke doel, Oorlog te voorkomen. Misschien krijgt hij er in de toekomst dus nog een vierde bij, namelijk in zijn hoedanigheid van minister voor de Vrede. De voorgenomen verhoging der luister bijdragen komt in het kader van de onop houdelijke prijsstijgingen zeer ongelegen, ofschoon moet worden toegegeven dat in het algemeen gezien een luistergeld van één gulden per maand inderdaad aan de lage kant is. In het algemeen gezien, in derdaad. Want wanneer men nagaat wat men voor die twaalf gulden terugkrijgt, dan moet onmiddellijk worden betoogd dat die twaalf gulden per jaar per luisteraar zeer onefficiënt worden besteed. Met an dere woorden, men zou er heel wat meer en heel wat beters voor kunnen krijgen, gezien de verkwistingen waaraan de di verse omroepverenigingen zich nog steeds te buiten gaan. Er zou een hartig woord je te spreken zijn over de onnodige dou blures in de uitzendingen, de onverant woorde verspilling in de exploitatie der diverse studio's, de kwaliteitbedervende concurrentiezucht der omroepverenigin gen, die elkander de luistervliegen trach ten af te vangen met elkanders ideeën over te nemen en in min of meer gewijzig de versie óók de huiskamers in te persen. Dit facet beschouwende, zou men tot de conclusie moeten komen dat er heel wat zou kunnen worden bezuinigd ten gunste van de kwaliteit der uitzendingen, zodat een verhoging der luisterbijdrage eigenlijk pas urgent zou worden na een grondige sanering van ons radiobestel. Dat de omroepverenigingen gezamenlijk de subsidiëring van de Wereldomroep wil len losgemaakt zien van de opbrengst der luisterbijdrage ligt voor de hand, aange zien de Wereldomroep niet behoort tot het gezelschap der „verzuilde" volksrepresen tanten en niet een vereniging met leden is. Doch waarom zou de Wereldomroep, die toch ook een deel van het radiogenot schept, geen recht hebben op een deel van de fi nanciële tegenprestatie, die de luisteraar levert? Dat een deel van het parlement het in deze kwestie eens is met de omroep verenigingen, kan misschien worden ver klaard uit het feit dat de grote politieke partijen ieder voor zich met een bepaalde „zuil" sympathiseren. Doch dat verzwakt de argumentering aanmerkelijk. Het is te hopen dat minister Cals eerst terdege de mogelijkheden van coördinatie en efficiëncy in de bezigheden der radio verenigingen bestudeert, en schematiseert, voordat hij gaat uitrekenen wat de luiste raar voor het gebodene zal moeten betalen. Hij moge daarbij in aanmerking nemen dat de huidige verdeling van de zendtijd toch allerminst overeenkomt met de kleur schakeringen, die in ons volk verscheiden heid van opvatting en belangstelling scheppen, doch dat deze verdeling in grote lijnen politieke scheidsmuren naloopt, die de baten van een cultuurmiddel als de radio vaak meer verhinderen dan bevor deren. KEMPTEN (Reuter, DPA) De recht bank van de Westduitse plaats Kempten heeft vrijdagmiddag sergeant Julitz tot acht maanden voorwaardelijk en een proeftijd van vijf jaar veroordeeld wegens nalatigheid de dood tengevolge hebbende. Het betreft de verdrinkingsdood van 15 rekruten van het Bondsleger, die in juni bij het doorwaden van de rivier de Iller verdronken zijn. Sergeant Schaffler en eerste luitenant Sommer kregen vrijspraak. (UP) In de motivering van het vonnis schrijft de rechtbank te Kempten het on geluk toe aan de gevaarlijke rivierbedding, die uitermate glad was en aan het feit dat de soldaten laarzen met gladde rubber zo len droegen. Bovendien waren zij vol be pakt en moesten zij hun karabijnen mee dragen, aldus de rechtbank. Terwijl de president plechtig bezig was het vonnis voor te lezen, werden door de post stapels protesten in brief- en tele- gramvorm, afkomstig uit Oost-Duitsland, aan het gerechtsgebouw afgeleverd. President Plönner merkte nog op, dat de bij het ongeluk betrokken sectie weliswaar uit dienstplichtigen bestond, maar dat deze mannen vrijwillig tot het corps para chutespringers waren toegetreden. „Het zijn mensen van een andere geaardheid, die van het eerste ogenblik weten, dat zo zij meer willen presteren dan anderen, de opleiding ook bijzonder zwaar moet zijn". Vrolijk begin Het is de rechtbank niet ontgaan, aldus Plönner, dat deze soldaten, op de opmer- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 11 DE ZUINIGSTE AUTO Prijs 3799. 500 Bloemendaal Tel. 54601 Haarlem Tel. 14160 LAS VEGAS (AFP) De Amerikaanse kernproeven in de woestijn van Nevada zijn vrijdagochtend voortgezet met de ont ploffing van een kernwapen, „Doppler" genaamd. De lichtflits van de ontploffing was om 05.30 uur plaatselijke tijd in Las Vegas, op een afstand van 130 kilometer zichtbaar. Het was de dertiende ontplof fing in de huidige serie. (Reuter) Het wapen had de halve sterkte van de bom, die in 1945 boven Hirosjima werd uitgeworpen. LONDEN (UP) - Radio-Moskou hééft tot nu toe in alle talen gezwegen over de kernexplosie in Siberië, die in Washington en in Londen was ópgerriértk én waaróver wij vrijdag reeds berichtten. De laatste Amerikaanse bekendmaking van een Russische kernproef werd gedaan op 16 april en betrof de laatste van een serie van vijf proeven op het terrein in Midden-Siberië. Voor zover bekend is worden de Russische proeven gehouden in een eenzame streek ten noorden van Pa kistan en Afghanistan en ten westen van China. WASHINGTON (UP) De Amerikaan se marine heeft de eerste proeven met de raketmotor welke zal worden gebruikt voor de aandrijving van de Amerikaanse kunstmatige aardsatelliet, dezer dagen af gesloten. In het onderzoekingsinstituut van de Amerikaanse luchtmacht te Cape Canaveral heeft men de raketmotor in een verankerd frame vastgebouwd, en een tijdlang laten werken. De proeven zijn goed geslaagd. De raketmotor zal worden gebruikt voor de eerste van de drie stadia, die de totale aandrijvingsinstallatie van de raket vormen, van de aarde tot het punt waar het eerste stadium in de ruimte afgewor pen wordt. De „Manchester Guardian" schrijft in ee'n beschouwing over de economische toestand in Nederland onder meer het volgende: „Niet alleen het pond Sterling maar ook de Nederlandse gulden heeft onder sterke druk gestaan. De afgelopen week is de onttrekking aan de Nederland se deviezenreserves de grootste geweest, die ooit heeft plaatsgehad. Dit is ten dele het geval omdat de gulden evenals het pond Sterling op ruime schaal wordt ge bruikt voor het verrichten van internatio nale betalingen. Nederland heeft echter sedert enige tijd eveneens een groot te kort op zijn buitenlandse betalingsbalans en ondanks de in maart afgekondigde be stedingsbeperking ziet het er naar uit, dat. het tekort op de betalingsbalans dit jaar niet kleiner zal zijn dan in 1956. De in flatie heeft de hulpbronen van dit land onder druk gezet en een grote stijging van de invoer veroorzaakt. Hoewel de onmid dellijke inflatie-stimulans werd veroor zaakt door een sterke toeneming der in vesteringen ligt de wortel van het kwaad in het falen van de loonbeperking. De begroting is over drie weken te ver wachten en het ziet er naar uit, dat ho gere belastingen zullen worden aange kondigd, waaronder hogere tabaksaccijn zen, alsmede nieuwe beperkingen in de regeringsuitgaven. De Nederlandse autori teiten wijzen er met nadruk op, dat er geen kwestie is van devalueren van de gulden en dat de druk slechts tijdelijk is. Maar zij zullen niettemin moeten hopen, dat de Westduitse regering snel zal han delen om een einde te maken aan het toe stromen van buitenlandse middelen naar West-Duitsland". king van sergeant Julitz „we gaan de Iller door, dat zouden we ook moeten doen als het oorlog was", de gevaarlijke tocht grapjes makend ondernamen. Het is vol gens de rechtbank om het even of de re kruten Julitz' opmerking als een bevel be schouwden of niet, hoogstens als een be vel, waaraan zij met overtuiging en opge wektheid gehoorzaamden. Evenmin wilde de rechtbank buiten beschouwing laten, dat hoewel een aantal dezer mannen niet of onvoldoende zwemmen kon, geen hun ner zich van de oefening distancieerde, toen sergeant Schaffler riep: „niet-zwemmers er uit", of „Iedereen eruit". (Dit is een punt dat onopgehelderd bleef). Julitz werd alleen veroordeeld, omdat hij een ernstige beleidsfout heeft gemaakt door niet halverwege het bevel tot de te rugweg te geven, toen verdergaan te ge vaarlijk bleek te zijn. De rechtbank nam aan, dat Sommer de regimentsorder wèl heeft doorgegeven, en dat Schaffler met zijn bevel „allen eruit" of „niet-zwemmers eruit" (de rechtbank neemt het eerste aan) de regimentsorder naar vermogen heeft uitgevoerd. MADRID (Reuter) De Franse staats secretaris van Buitenlandse Zaken Maurice Faure heeft vandaag te San Sebastian een onderhoud met de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fernando de Castiella. Vanavond zal de Spaanse minister in de nabij gelegen Franse badplaats Biarritz op zijn beurt de gast van Faure zijn. Hoewel de wederzijdse bezoeken hoofdzakelijk een particulier karakter dragen, zien waar nemers er ook de wens van de twee rege ringen in overleg te plegen over kwesties van wederzijds belang, zoals vraagstukken betreffende Noord-Afrika en de Europese gemeenschappelijke markt. PEKING (AFP) Sommige „individua listische" boeren in het gebied van Hsiang Tan, in de provincie Hoenan, waar presi dent Mao Tse Toeng is geboren, veroor zaken de autoriteiten ernstige moeilijkhe den, aldus meldt radio-Peking. De radio gispt de kaders in het gebied, die deze boe ren teveel ontzien en „de opvoeding van de massa" niet bevorderen. Volgens radio- Peldng hebben van de 224.600 boerenge zinnen in het bewuste gebied zich 8400 nog niet bij de landbouwcoöperaties aangeslo ten. De kaders zouden de „individualisti sche" boeren begunstigen door toe te staan, dat zij minder graan aan de staat leveren. PRAAG (Reuter) Alfons Lieberls uit Hamburg is te Praag tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van spionage, meldt het Tsjechische pers bureau Ceteka. Op 4 mei maakten de Tsje chische autoriteiten bekend dat Lieberls was aangehouden. Hij zou onder het mom van zaken doen spionage voor de Ameri kanen hebben bedreven. DENVER (Reuter) Het Amerikaanse hof van appèl in Denver heeft de door de federale rechtbank van Denver (Colorado) in mei 1955 uitgesproken vonnissen tegen zeven als communisten aangemerkte per sonen vernietigd en een nieuw proces ge last. Zij waren beschuldigd van samen zwering tot het organiseren van de com munistische partij. Het woord „organiseren" slaat krachtens een in juni gedane uit spraak van het hooggerechtshof op de aan vaarding van de statuten van de commu nistische partij in 1945. De betrokkenen zijn negen jaar later in staat van beschuldiging gesteld. Een bekende Amsterdamse juwelier is namelijk het slachtoffer geworden van een oplichter, die diamanten ter waarde van 58.000 gulden met valse reizigers- chèques heeft betaald. Begin deze week kwam een man, die vloeiend Engels sprak en zich voor Ame rikaan uitgaf, bij de heer Schipper om diamanten te kopen. De juwelier toonde hem een groot aantal edelstenen, maar de man kon nog geen keus maken en zei, dat hij terug zou komen. Dit gebeurde in derdaad de volgende dag. Woensdag werd de koop gesloten en na vrij langdurige onderhandelingen betaalde de Amerikaan het bedrag van 58.000 gulden in dollar- reizi gerschèques. Dit gebeurt uiteraard vaak en het is bijzonder moeilijk voor een zakenman, om onmiddellijk de chèques te verifiëren. Wanneer het bankchèques betreft, belt men over het algemeen de bank op, maar met de zogenaamde „traveller-chèques" ligt dit heel anders. De heer Schipper accepteerde dan ook deze betaalmiddelen en de „klant" ging met de diamanten de deur uit. De volgende dag bood de juwe lier de chèques aan zijn bank aan. De kassier zag ogenblikkelijk dat deze vals waren en toonde de vervalsingen, die reeds met een gewone loep te zien waren, aan de heer Schipper. Deze schakelde on middellijk de centrale recherche in en deze waarschuwde de interpol. De ge zochte is waarschijnlijk een internationale oplichter, want nog kort geleden werd een dergelijke truc door een man met het zelfde signalement in België toegepast. De man is ongeveer dertig a veertig jaar, fors gebouwd met een bol gezicht, zwart achterover gekamd golvend haar en een zeer verzorgd uiterlijk. Hij spreekt Engels met een Amerikaans accent. Bij het lopen trekt hij iets met het rechter been. OMGEKEERDE WERELD - De Ame rikaanse posterijen hebben de zaken eens omgekeerd en niet op een brief een postzegel, maar een brief op een post zegel gedrukt, dat wil zeggen op de nieuwe zegel van dertig Dollarcent, te gebruiken voor aangetekende stukken, welke op drie september voor het eerst verkocht zal worden in de stad Indiana polis. De zegel, uitgevoerd in kastanje bruin, laat zien hoe een aangetekende brief uit de hand van een besteller over gaat in de hand van de geadresseerde. VERENIGDE STATEN - Ter herden king van de markies de la Fayette, Frans generaal en politicus, die van 17771783 deelnam aan de Amerikaanse vrijheidsoorlog, verschijnt op 6 septem ber - zijn 200ste geboortedag - een post zegel van 3 cents (kastanjebruin). Het iHPII1Ll[|P]Of[O.T.lT"."!ÜJ"l.jjiir"iit ii i H''i nu iiiiimi miinii i iliniiii.ih.lP.II!.ml— M n iJii-Thjcac 105/ portret op de zegel is een reproduktie van het schilderij, dat thans in het museum van Versailles hangt. Links hiervan ziet men een vuursteengeweer uit de periode van de vrijheidsoorlog en rechts de degen, die destijds door de regering van de Verenigde Staten aan La Fayette werd geschonken. ONBRUIKBAAR GEWORDEN - Tot voor kort was het in Italië gewoonte dat de verkeerslichten hun kleuren in een andere volgorde hadden dan in de rest van Europa. Sinds Italië echter de internationale verkeersconventie van Genève heeft ondertekend, worden de verkeerslichten veranderd. Dit was jam mer voor de Italiaanse P.T.T., want deze had juist een postzegel gereed in het kader van een veiligheids actie, waarop het oude verkeerslicht voorkwam met rood onderaan. De foto geeft een beeld van de nieuwe postzegel, „die te vlug moest stoppen". HONGAARSE HERDENKINGS ZEGELS - Ter gelegenheid van het feit, dat zeventig jaar geleden het Esperanto gelanceerd werd, hebben de Hongaarse posterijen twee herdenkingszegels uitge geven, waarvan een met de afbeelding van dr. L. L. Zamenhof, de samensteller van de Internationale Taal. WEST-DUITSLAND - In een oplage van 20 miljoen exemplaren hebben de Westduitse posterijen op 23 augustus een postzegel van 10 pf. (blauw en groen) uitgegeven, die gewijd is aan de televisie. De zegel geeft een schemati- sc/te voorstelling van het lichteffect, zo als dat bij het in- respectievelijk uit schakelen van het televisie-toestel op het beeldscherm verschijnt. Het ontwerp is van de grafici Michel en Kieser uit Offenbach. Museumpenning. Bij Koninklijk Be sluit is aan de heer H. K. Remmers in Den Burg de zogenaamde Museumpenning in zilver toegekend als blijk van waardering voor zijn verdiensten jegens het Texels Museum in Den Burg. CHICAGO (UP) Dr. W. Visser 't Hooft heeft in zijn functie als secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken gisteren te Chicago verklaard, dat de kracht van christendom en wereldopinie wellicht wijzigingen zullen veroorzaken in de communistische regimes. „Al zulke be wegingen neigen er naar zich aan de wer kelijkheid aan te passen", zei dr. Visser 't Hooft „en alles is mogelijk". „Deze regimes hechten doorgaans wer kelijke waarde aan de openbare mening in het Westen. En de leiders van deze regimes zijn verdeeld in hun oordeel over de godsdienst". Dr. Visser 't Hooft schatte dat 15 tot 20 miljoen personen in de communistische landen behoren tot denominaties, welke in de Wereldraad van Kerken vertegen woordigd zijn. „Daarom staan de commu nistische regeringen absoluut niet onver schillig tegenover de houding, die de We reldraad te hunnen opzichte kiest". Dr. Visser 't Hooft sprak zich uit voor het onderhouden van contact, bijvoorbeeld door „volwassen reizigers", tussen het Oosten en het Westen. Dit contact zal het Westen in staat stellen de positie van christenen achter het ijzeren gordijn te versterken, en de mensen daar te steunen, die zijn gaan twijfelen aan de wijsheid van hun communistische leiders. Andere mening VATIKAANSTAD (UP) „Osservatore Romano" heeft ervoor gewaarschuwd, dat het communistische regime van Gomoelka het doel om de kerk in Polen te vernieti gen, niet heeft opgegeven. De nieuwe hou ding, die de communisten daar hebben aangenomen is volgens het blad slechts een verandering van tactiek. Het blad herinnerde aan een uitspraak van Kroesjtsjev in 1954, dat „bij het op ruimen van de godsdienstige vooroordelen de partij gebruik diende te maken van wetenschappelijke overtuiging op hoog niveau. En Kroesjtsjev legde er speciaal de nadruk op, dat het katholicisme in geen enkel opzicht invloed zou mogen uitoefe nen op sociaal of intellectueel gebied". „De vrijheid van de Poolse katholieken is maar schijn, geen werkelijkheid" schrijft de Osservatore. Het pas gestichte „onderzoekcentrum voor godsdienstwetenschappen" onder lei ding van de „anti-klerikale bourgeois" professor Kotarbinski is bestemd om een „seminarie voor atheïstische propaganda" te -"'orden", aldus het blad. „En het dient r dat de Poolse katholieken de vrij- iv missen om deze propaganda met ge lijke wapens te bestrijden". MOSKOU (AFP) De Russische rechtsgeleerde professor Strogovitsj schrijft in het dagblad van de Russische regering „Izvestia", dat in het strafrecht van de Sovjet-Unie het beginsel dient te worden vastgelegd, dat geen verdachte tot straf, mag .worden,veroordeeld uitsluitend op grond van ëeh bekentenis. Professor Strogovitsj zegt, dat hoewel er sedert het twintigste partijcongres: veel verbete ringen in het strafrecht zijn aangebracht, er nog altijd talrijke tekortkomingen zijn. „Iedere inbreuk op het recht, van welke 'aard ook en door wie ook begaan, is in het land van de Sovjets ontoelaatbaar. Een inbreuk is des te meer ontoelaatbaar, indien zij wordt gepleegd door een orgaan, dat belast is met de verdediging van het recht", aldus de jurist. Hij acht het nood zakelijk, dat het volk nieuwe waarborgen voor een goede rechtspleging worden ge boden. Als het volk het vertrouwen in de rechterlijke macht verliest wordt de grondslag van de strijd tegen de misdaad ondermijnd, zo zegt hij. Professor Strogovitsj stelt de volgende nieuwe maatregelen voor: aanvaarding van het beginsel, dat onschuld wordt aan genomen en opzet of schuld moet worden bewezen, toegang van de advocaten tot de dossiers van hun cliënten tijdens het vooronderzoek en meer vrijheid van han delen voor de „volksbijzitters", die volgens professor Strogovitsj, in feite vaak ter zijde worden geschoven door de rechter. BONN (DPA) De Russische ambassa deur in Bonn, Smirnov, heeft bij de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, mondeling geprotesteerd te gen de inrichting van vlootsteunpunten aan de Oostzee die een gevaar vormen voor de veiligheid van de Sovjet-Unie, aldus verluidt uit bevoegde bron. Opgemerkt is echter, dat de inrichting van Duitse vloot steunpunten aan de Oostzee tot het ressort van de NAVO behoort. Daarom zou deze kwestie niet het onderwerp van bilaterale besprekingen kunnen vormen en is men van Duitse zijde niet voornemens op het protest van Smirnov in te gaan. (UP) In kringen der Westduitse ma rine wordt het protest „belachelijk" ge noemd. De Westduitse marine, zo zegt men heeft 76 kleine vaartuigen, waaron der één onderzeeboot voor opleidingsdoel einden. De helft van de „vloot" bevindt zich aan of op de Oostzee. Er zijn zes tor- pedoboten bij, zonder geschut, een eskader mijnenvegers en wat opleidingsvaartui gen. De Westduitse vloot zal op volle sterk te 170 vaartuigen omvatten. Het grootste vaartuig zal een torpedojager zijn van nog geen 3000 ton, zo luidt de overeenkomst van de Westeuropese Unie. ACCRA (Reuter) Twee mohamme daanse leiders, Baba en Lalemie, zijn uit Ghana met een vliegtuig naar Kano in het noorden van Nigerië gebracht. De regering van Ghana staat op het standpunt, dat zij ongewenste vreemdelingen zijn, maar zij noemen zich zelf staatsburgers van Ghana. Het parlement van Ghana had tevoren een wet goedgekeurd, op grond waarvan uitzetting van de twee mohammedaanse leiders mogelijk is geworden. Volgens deze wet mocht de minister van binnenlandse Zaken beide mannen deporteren zonder dat er beroep op een rechtbank mogelijk is. Toen de minister-president, dr. Nkroe- mah, zijn plaats in de vergadex-zaal van het parlement innam, riepen zijn aanhangers „vrijheid", maar van de banken van de oppositie werd de kreet „Heil Hitier" ge hoord. Smakelijk eten Dit stukje is bedoeld als een publieke aanklacht. Zo, nu weet u meteen het erg ste. Wij kunnen verder gaan. Sprekende namens de reizende eters van Nederland wil ik een aanklacht indienen tegen allen, die betrokken zijn bij de orga nisatie van het restaurantwezen langs de vaderlandse wegen. En met eters bedoel ik - dit nadrukkelijk gezegd - niet de mensen, die zo maar drie keer per dag eten, die maar-wat-eten, die maar-even-een-hapje- nemen en andere soortgelijke categorieën. Kortom, zij die eten om te leven staan niet achter mij. Een veel mooier groep echter, die van de mensen die leven om te eten en die terwïlle van hun inkomen op welke manier ook veel door Nederland moeten reizen, schaart zich achter mij. Met vijf van hen heb ik al gesproken. Zij wat zeg ik: wij zijn boos en verontwaardigd. Na een ervaring, die voor ons allen varieert van vijf tot 35 jaar, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat men lang niet overal in Nederland langs de weg en de spoorweg écht goed kan eten. O, welzeker, er zijn talloze gelegenheden waar slecht-gehumeurde meisjes bereid zijn een bestelling voor een uitsmijter of een zogenaamde koffietafel kribbig op een papiertje te schrijven en het gevraagde dan ook enige tijd - soms rxs aanmerkelijk later - af te leveren op een smoezelig bord, vergezeld van keukenmes en -vork en een te klein papieren servetje. Neen, dat soort gelegenheden is er bij overvloed - ofschoon zelfs deze categorie bijvoorbeeld langs de nieuwe autoweg van Amsterdam naar Arn hem tot vlak voor Arnhem in het geheel niet te vinden is. Geen gebrek aan slecht verzorgde uitsmijters, die misdaad van de Nederlands culinair-inventieve geest, welke voornamelijk gericht is op het voor de volgende vier of vijf uur afdoende volstop pen van de menselijke spijsverterings organen. Voor we verder gaan: denkt u niet, dat ik pleit voor méér restaurants met hoge prijzen. De meesten van ons moeten met een beperkte begroting werken, óók op reis. Maar deze uitsmijters en koffietafels zijn vaak helemaal niet goedkoop. Men zou voor hetzelfde geld iets goeds kunnen eten. Maar de meeste Nederlanders zijn blijkbaar niet genoeg geïnteresseerd en het resultaat is te vinden op duizenden lunch- en dinertafels van Nederlandse wegrestaurants en sta tionseethuizen. Niet veel Nederlandse restaurants zijn bereid de reiziger (met welk doel of beroep ook) iets anders voor te zetten dan maag vulling. En deze twee of drie liggen bijna altijd vele kilometers van de hoofdwegen en de stations verwijderd. Eén organisatie van restaurants langs de Nederlandse auto wegen maakt hier een redelijk gunstige uitzondering op. Haar bedrijven doen hun best de door autorijden verveelde mens iets voor te zetten, dat de geest weer wel willend stemt. De anderen blijven ver beneden peil. De reiziger is van tijd tot tijd geneigd te stop pen bij een eetgelegenheid, die in een aan trekkelijke omgeving verleidelijk ligt te zijn. Negen van de tien keer moet de man, die leeft om te eten teleurgesteld af druipen. Het is geenszins de bedoeling, dat alle restaiLrants voortreffelijke paté's of slakken hebben klaar staan, Béarnaise sausen, grote scampi of crêpes suzettes. Dat zou heerlijk en goed zijn, maar op den duur wat kostbaar. Neen, wij, de eters van Nederland, vra gen slechts belangstelling voor de nobele kookkunst, veel belangstelling in de mak kelijk bereikbare restaurants. Wij zijn er ons wel van bewust, dat deze eis waarschijnlijk in een bodemloze put van gebrek aan belangstelling zal vallen. Wij zijn een kleine minderheid. Maar wij leven mee met de geestverwant, wie on langs in Brabant al bij het binnentreden van een restaurant werd toegeroepen: „Uit smijter ham of ros, meneer? En een kop koffie?" Hij vond het niet aardig om meteen weer weg te gaan en heeft toen gedurende zijn ganse verblijf in dat établis sement zitten denken aan zijn lievelings menu. Dat telt zes gangaen en geen er van bestaat uit een uitsmijter met koffie. Heus, is het nu zo gek om elke dag althans lékker te willen eten? Is dat on- nederlands? Vandaar onze aanklacht. E. Romayn MINNEAPOLIS (Reuter) De Luther se wereldfederatie welke thans in Minnea polis in de Amerikaanse staat Minnesota vergadert heeft donderdag eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin er instem ming mee wordt betuigd, dat opschorting van kernwapenproeven wordt gekoppeld aan een overeenkomst tot het stopzetten van de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapenen. Dit werden „doeleinden die met elkaar verband houden" genoemd. Men beval de leden-kerken aan zich te beraden over een gepaste actie. Dr. Frederic Nolde, van de commissie voor internationale zaken der federatie, noemde het westelijke aanbod van woensdag bemoedigend. De nationale conferentie van methodis tische jongeren, die in Denver (Verenigde Staten) bijeen is, heeft resoluties aangeno men, waarin wordt aangedrongen op toe lating van communistische China tot de UNO en stopzetting van alle kernproeven. Het oudfranse bastaard is het eerst gebruikt met betrekking tot Willem de Veroveraar, die een onechte zoon was van Robert II. Men kende ook de vorm fils de bast: bastaardzoon. Het woord bast is in verband gebracht met het Italiaanse basto dat: pakzadel betekent. Daarbij heeft men in herinnering ge bracht dat de muildierdrijvers van Provence en Spanje in de herbergen om geld te sparen hun zadel wel als bed gebruikten. Uit de betekenis: pak zadel gebruikt als bed, zou zich die van: onwettig huwelijk hebben ont wikkeld. Terecht is daartegen het be zwaar ontwikkeld dat de oorspronke lijke betekenis van: vorstenkind dat niet bij de wettige vrouw is gewonnen, op deze wijze niet genoegzaam wordt verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5