WALES ANTRACIET „De Spaamestad" RIPOLIN DE GNZICHTBAREN C DOORV ALFRED^ ^M^STNEK y Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Kirk Week „Queen Mary" kan de Kop van Jut-prijs binnenhalen gil v. Empelen GEERT HOOGEVEEN ZIJL WEG 26 A.ETel. 17296 16270 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 4 KERKELIJK LEVEN KOERSEN IN ALKMAAR ECHTE Europees schaakkampioen schap voor landenteams Kano-kampioenschappen Nederlanders waren niet succesvol in België Nederlandse volleybalteams tegen de Belgen PREFECT - CONSUL - ZEPHYR - ZODIAC - THAMES Vragen over schietbaan conflict in Vught Kamerlid eist stopzetting van de werkzaamheden Wielernieuwtjes Nederlandse zeelieden zetten Noorse havenstad op stelten Maandag begint collecte voor kankerbestrijding Sumual weert Russisch schip uit Menado De waterpolocompetitie Kirk Week, tot stand gekomen door de samenwerking van zeven Schotse ker ken, heeft deze maand in Aberdeen onge veer twaalfhonderd afgevaardigden bij elkaar gebracht. Het is geen massale bij eenkomst geworden, maar opzettelijk een beperkte ontmoeting van „delegates" om hierdoor te bevorderen, dat vooral de dis cussie tot haar recht komt en om iedere deelnemer in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken. In de grote bijeenkomsten, 's ochtends en 's avonds, werden de grote lijnen ge trokken, de problemen aangewezen en de vragen geformuleerd. De antwoorden daarop werden in ongeveer vijfenzeventig discussiegroepen gezocht en op deze wij ze waren de gemeenteleden bezig zich te bezinnen op hun taak in de wereld. De zaterdagavond was dan gereserveerd voor een samenvatting van de resultaten. Doch daarmee was Kirk Week niet ten einde, want allereerst zullen de „delegates" in hun gemeenten verslag doen van het be sprokene en daarna zal in de gemeenten van de zeven samenwerkende kerken de zaak van „Aberdeen" opnieuw aan de orde komen. Want Kirk is voluit een zaak van gemeenteleden. Na de aankomst van de af gevaardigden op de maandagavond werd de openingssamenkomst gehouden. De Principal van de Universiteit van Aber deen, wees de bedoeling van deze week aan: „Kirk Week is nodig, omdat het nodig is, dat de leken in beweging komen. Niet het optreden van predikanten en ambts dragers helpt de kerk verder, maar de daad van gemeenteleden, die zich bewust moeten worden van hun opdracht in de wereld en die daarom moeten weten, ten eerste waarom het gaat in de bijbelse boodschap en ten tweede wat er te koop is in de moderne wereld. Hierbij wil Kirk Week hen helpen". Na hem sprak dr. Klaus von Bismarck uit Duitsland, die met zijn referaat over „De leken in Europa" hierbij onmiddellijk aansloot. „Hoeveel werk er ook gedaan wordt door de kerk aldus Von Bismarck het wordt langzamerhand wel duidelijk, dat het toch maar één vorm van werk is, die wij kennen. En het feit ligt er, dat deze vorm ten enenmale niet in staat is om bijvoorbeeld arbeidersmannen en -vrou wen in bedrijf en beroep in de kerkelijke organisatie op te vangen. Daarom moet die vorm verdwijnen. Allen behoren samen te werken om de mensen in hun werk te bereiken. Van de kerk bestaat negenen negentig percent van de leden uit leken. De oude vorm moet plaats maken voor een bewuste werkzaamheid van het gemeente lid. De wereld heeft broeders nodig. Wij moeten de naaste zien als partner in Gods schepping. Dinsdagavond werd gesproken over „de toekomst van Schotland". Een zeer boeien de inleiding hield de secretaris van de Scottish Council over de toekomst van de Schotse industrie. Wij mogen menen, dat de dingen in de laatste tien, twintig jaar een enorme verandering hebben onder gaan, maar voor de komende tien tot vijf tig jaar mag een nog veel grotere verande ring verwacht worden. Atoomenergie en automatisering zijn de eerste resultaten van de nieuwe situatie. De veranderingen zijn zo ingrijpend, dat zij alleen vergele ken kunnen worden met een drietal vroe gere momenten uit de Wereldgeschiedenis: de uitvinding van het wiel, de uitvinding van het vuur en het kweken van gewassen. In materieel opzicht is het 't belangrijkste gebeuren van de laatste tweeduizend jaar. De vraag is: wie controleert de machten, die hier opdagen? Er werd gewezen op de situatie in Rusland en Amerika, op het gevaar van staatscontrole en van te wei nig controle en de spreker besloot met te zeggen, dat de toekomst van Schotlands industrie materieel beschouwd gunstig is. Maar wanneer wij als christenen de nieu we krachten onderschatten, zullen zij binnen afzienbare tijd aan onze controle ontsnappen. Daarom zijn drie punten van groot belang: wie denkt hierover na? hoe denkt men hierover na?, wat is het resul taat van dit nadenken? In aansluiting hierop, stelde de volgen de inleider de vraag: wat is temidden van de grote nieuwe krachten de relatie tussen al deze dingen en de wil van God? Hoe voorkomen wij, dat wij slaven worden van onze nieuwe materiële beschaving? Als christenen is het onze plicht om na te den ken over het doel en het gebruik van de nieuwe krachten. Het tweede antwoord op de vraag was: opvoeding. Het verschil tus sen onze tijd en de tijd der reformatie is, dat de reformatoren en hun opvolgers zorgden voor een opvoeding in een morele omlijsting. Die omlijsting is verdwenen en er is niets voor in de plaats gekomen. Christenen beweerden, dat de mens ge schapen was naar Gods beeld, dat hij ver lost was door Gods daad in Christus en dat zijn leven een tijd van voorbereiding was voor een ander leven. Zij ontkenden, dat burgers een absolute en onvoorwaar delijke gehoorzaamheid aan de staat moe ten opbrengen. Zij ontkenden ook, dat er geen grenzen waren bij het gebruik van macht en in de leiding van wetenschappe lijke experimenten. Positief en negatief vormen deze standpunten het kader, waar binnen nieuwe krachten en een nieuwe techniek welkom zijn zonder vrees, omdat zij niet onbeheerst werken kunnen, maar onder controle staan. Behalve de grote bijeenkomsten en de discussiegroepen waren er enkele secties, die zich bewogen op cultureel gebied: film, litteratuur en muziek. Iedere morgen was er veertig minuten bijbelstudie, voor dat de afgevaardigden in discussiegroepen uiteen gingen. Bijbelstudie, discussiegroe pen, „worship", referaten waren harmo nisch bij elkaar betrokken, zodat Kirk Week een boeiend geheel is geworden van oriëntatie en bezinning op de verhouding van Kerk en Wereld Daar Alkmaar zondagmiddag geen con currentie heeft van de andere banen, zijn vrijwel alle entrainementen uit Nederland met meerdere paarden vertegenwoordigd. Zoals altijd op deze gebruikelijke kermis- draverijen wordt het een strijd tussen de noordelijke en westelijke trainers. Indien bij de laatste groep ook de Noordhollandse trainers worden gerekend, dan ziet het er naar uit, dat zij de baas zullen blijven. Het interessantste nummer is ongetwijfeld de 2700 m. lange Hoofd van Jut-prijs met een uitstekende bezetting. De grote tacticus Nottelman heeft hierin de sterke merrie Queen Mary. Zij is betrouwbaarder dan Typhoon en de keuze Tesselaar (Sonja Belvvin, Sir Parisien), zodat zij voor dit duo aan de finish wordt verwacht. Out sider is Uranie. Nottelman zal het bij deze ene over winning niet laten, want ook met Victor Emanuel heeft hij een eerste kans in de Caroussel-prijs. De concurrentie komt van Vink S, die op grasbanen uitstekend loopt en dus op een veel snellere kunstbaan een verrassing in de benen heeft, en van Vaurien, die in een opvallend goede vorm steekt. Ook het internationale nummer is sterk bezet en zoals het er naar uitziet, zal het opnieuw een eindstrijd worden tussen de cracks Pretty Boy en Ria Olivier, waar bij eerstgenoemde de voorkeur heeft. Querie en Postduifje zullen indien het veld dicht gesloten blijft kunnen ver rassen. Met 20 paarden in het openingsnummer zal van een werkelijke krachtsinspanning ADVERTENTIE Nog één week ZOMERPRI7ZEN! veel warmte - weinig as weegt ca. 75 kg per hl. „CORNNIC" 20/30 ƒ12.60 „SEVEN SISTERS" 20/30 14. „VICTORIOUS" Super 20/30.. ƒ15.60 VOOR TRECHTERHAARDEN en CENTR. VERWARMING afm. 8/15 (viertjes) „CORNNIC" 10.50 „SEVEN SISTERS" ƒ11.— „VICTORIOUS" (Super) ƒ11.50 Ook alle andere soorten en afmetingen uit voorraad leverbaar Vraagt onze prijscourant. BRANDSTOFFENHANDEL FRIESE VARKENMARKT 6,r Xf> (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 In Wenen zijn de afgebroken partijen van de wedstrijden uit de eerste ronde van bet schaaktoernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams uitgespeeld. Rusland won de ontmoeting met Tsjecho- slowakije met S'ls-l'fa. De wedstrijd Joe goslaviëWest-Duisland eindigde in een 6-4 overwinning voor Joegoslavië. In de tweede ronde kwamen West-Duits- land en Rusland tegen elkaar uit. De stand is 7-2 (1 afgebroken partij) in het voor deel van Rusland. In de wedstrijden Joegoslavië-Tsjecho- slowakije (tweede ronde) heeft Tsjecho- slowakije met 41/e-31/2 de leiding. Twee partijen werden afgebroken. weinig sprake zijn. De koppaarden zullen hiervan dankbaar profiteren, zodat de eerste zege van Vlaamse Gaai kan worden verwacht, vóór Viola Sunshine en Vic Erebus. De 3-jarige Violina Norton wordt voort durend geplaatst in gemakkelijke koer sen, overigens met succes, want zij boekte dit jaar reeds 4 overwinningen. Nu krijgt zij echter in de Zweefmolen-prijs een zware partij, maar op grond van haar laatste verrichting in Groningen zal zij vanuit haar gunstige startpositie toch stand kunnen houden tegen Uranium H en Thea Drabbe, met als mogelijk outsider Sandra. Bij de 2-jarigen staan een aantal goede jonge paarden ingeschreven, maar zij zulen het niet kunnen houden tegen Wie- beline Wip, die zonder fouten weinig onder doet voor de 2-jarige crack Wal- küre. Woudduif S, Wilma Zora en Wybo K zijn de andere kandidaten. In de Lachspiegel-prijs kan Sonja Zora haar gunstige startpositie omzetten in een overwinning. Zij zal daarbij echter uiterst spaarzaam moeten worden gereden, daar zij anders het juiste antwoord niet zal weten te vinden tegen de venijnige eind sprint van Spencer Nora en Sagne d'Or. De competitie om de „Zilveren Roos" wordt door de amatrices voortgezet. De leidster in de puntentelling, mejuffrouw P. Neef, heeft nu niet bepaald de beschik king over een gemakkelijk paard, daar Roi d'Or aan de start zeer heftig is. Indien zij er echter in slaagt Roi d'Or goed van start te krijgen, kan zij opnieuw winnen, voor Ralph Erebus en Rudi Trothan. Tussen de koersen door wordt een match a deux verreden tussen de paarden Scita Donum en Spencer Gay's Zoon, respec tievelijk gereden door de heren Stein en Van Reeuwijk. Vrijdag zijn in het Gent-Brugge-kanaal in België bij zonnig weer de Europese kano-kampioenschappen begonnen, met deelneming uit 17 landen. De landen achter het „ijzeren gordijn" zjjn met houders van 10 Olympische medailles sterk vertegen woordigd. De Oostduitsers zijn - om onbe kende redenen - niet opgekomen. De Nederlanders J. Beunder (Zwetplas- sers, Wormer) en T. de Nier (Genneper Molen, Eindhoven) werden in de K-l 500 meter klasse al in de series uitgeschakeld. Zij werden vierde. In de K-l 1000 meter klasse werd A. Gëurts (Genneper Molen), door een vijfde plaats in zijn serie eveneens uitgeschakeld. Beter verging het J. Klingers (Geuzen, Zaandam), wiens derde plaats in de serie voldoende was voor kwalificatie voor de finale. De belangrijkste uitslagen luidden verder: Hei;eu:.,K X 4 x 500 meter estafette: le serie: 1. Polen 8.27.3; 2. Hongarije 8.31.5; 3. Italië 8.38.1; 2e serie: 1. Rusland 8.06.2; 2. West-Duitsland 8.06.5; 3. België 8.21.1^4. Nederland: (Geurts, Bobeldijk, Huisman, Klingers) 8.28.7. De eerste drie van elke serie klasseerden zich voor de finale. Nederland werd dus uitgeschakeld. K 2 1000 meter: le serie: 1. Van de Moe- re-Verbrugge (Belg.) 3.53.4; 2. Christiansen- Schmidt (Den.) 3.56.5; 3. Cantarello-Berton (It.) 3.58.9; 4. Beunders-De Nier (Ned.) 4.01.2. 2e serie: 1. Uranyl-Lazlo (Hong.) 3.57.2; 2. Scheuer-Schmidt (W.-Dld.) 3.58.1; 3. Swarski-Gorski (Polen) 3.59.6; 4. Klinov- Romsanev (Rusl.) 4.00.6; 5. Bobeldijk-Bun- schoten (Ned.). De nummers 1, 2 en 3 van elke serie klasseerden zich voor de eindstrijd. De Nederlandse combinaties Beunders-De Nier en Bobeldijk-Bunschoten zijn dus uitge schakeld. K 2 500 meter: le serie: 1. Urangi-Fabian Laszo (Hong.): 2. Miltenberger-Lange (W.- Dld.); 3. Golovachev-Sinav (Rusl.); 4. Da- niele-Olivetti (It.); 5. Beunder-De Nier (Ned.). Zaterdag 31 augustus zullen de bonds- ploegen van Nederland en België volley bal (dames en heren) in de markthallen in Doetinchem een officieuze landenwed- strijd spelen. De Nederlandse heren komen uit onder de naam Springbokken, terwijl de Nederlandse dames voor deze gelegen heid als Gazellen de strijd tegen België zul len aanbinden. De opstellingen luiden: Springbokken: Kaptein, Tuinman, De Ruiter, Bakker (allen RVC-Rijswijk), Van der Ploeg (Rewa-Amsterdam), Zimmer man (DES-Voorburg), De Kroon (VC Den Bosch), Dassen (Rapid Hurricane-Maas tricht) en Van Savooyen (Libanon '59- R'dam). Gazellen: Jannie Beintema, Anneke van Beelen (Celebes-Den Haag), Wies van Put ten, Tilly Boer (Boemerang-Amsterdam), Corrie Blijleven, Gerda van Zweeden (RVC-Rijswijk), Corrie van der Horst Van Daalen, Bep van der Krol (SOS- Utrecht) en Ine Hoff (Rammelhaars- Rotterdam). Waar we bang voor waren, dat gebeurde ook werkelijk.Toen de zware mistbank was opgetrokken, doordat de wind weer was opgestoken, keken Govert en ik rond. Het schip was nergens te zien'. Dat zag er lelijk voor ons uitToen de wind weer teruggekomen was en de zeilen van de Annemarie had gevuld, was het schip natuurlijk weer gaan varen. Maar wij dreven hier alleen rond in de sloep 36-37 ADVERTENTIE Deze week hebben wij melding gemaakt van de behandeling door de Raad van State van het schietbanenconflict. dat tus sen de gemeente Vught en de minister van Oorlog gerezen is naar aanleiding van de weigering van het Vughtse gemeentebe stuur om toestemming te geven tot de door Oorlog gewenste uitbreiding van deze schietbanen. Daarbij werd namens de in woners van Vught naar voren gebracht, dat ondanks de weigering van B. en W. toch reeds ex begin gemaakt was met de uitbreiding en wijziging van het schiet- banencomplex, zonder dat het gemeente bestuur en de overige belanghebbenden in Vught (de bewoners van het villapark waarin deze banen gelegen zijn) hierover geraadpleegd zouden zijn. Het Tweede Kamerlid Daams (P.v.d.A.) heeft thans aan minister Staf gevraagd, of deze, indien dit alles juist is, de werkzaam heden in kwestie, in afwachting van de beslissing van de Raad van State, ogen blikkelijk wil doen staken en of de mi nister voorts de toezegging kan doen, dat dergelijke handelingen in de toekomst ver meden zullen worden. Ploeg van „De Kampioen". De Haar lemse wielervereniging HSV „De Kam pioen" heeft voor het op woensdag 18 sep tember in de omgeving van Wijk bij Duurstede te houden clubkampioenschap van Nederland op de weg, voorlopig zeven renners geselecteerd. Het zijn de profes sionals Gerrit en Adrie Voorting, de on- afhankelijken Arend van 't Hof en Tonny Peters, de amateurs Piet Steenvoorden en Henk van Weeren en de nieuweling Toon Rute. Aan de hand van de te leveren pres taties in de komende wedstrijden zal de definitieve ploeg van zes man samenge steld worden. Kampioenen in Heemskerk. De wie lerronde van Heemskerk op zondag 1 sep tember belooft bijzonder interessant te worden, want behalve de winnaar van verleden jaai', Cees Rabe uit Amsterdam, zullen ook de nationale kampioenen Piet Steenvoorden (weg) en Ab Geldermans (achtervolging) aan de start verschijnen. Feestavond „Kennemerland". De ren nersclub „Kennemerland" houdt op zater dag 12 oktober in het „Kennemer Theater" te Beverwijk zijn jaarfeest. Havencriterium. Zondag 25 augustus houdt de wielerclub „Le Champion" voor de zesde maal het Havencriterium op het IJ-eiland in Amsterdam. De nieuwelingen (60 km) starten om een uur en de ama teurs (90 km) vertrekken om kwart voor drie. SANDEFJORD (NTB) Acht opvaren den van het Nederlandse schip „Bloemen- dael" (de vroegere „Willem Barendz"), die deze week 's avonds en 's nachts de Noorse havenstad Sandefjord op stelten hebben gezet, zijn veroordeeld tot boetes van in totaal 1200 Noorse kronen. Zij waren be schuldigd van ordeverstoringen en open bare dronkenschap. Een van hen was, na een vestpartij, voor de rest van zijn ver blijf te Sandefjord in verzekerde bewaring gesteld. Het schip is nu uit de Noorse ha ven vertrokken. Volgende week zal ook in Vijfhuizen en omgeving weer de jaarlijkse collecte ten bate van het werk van de kankerbestrij ding worden gehouden. Zij die hieraan meewerking willen geven door tussen 26 en 31 augustus enkele uren te collecteren kunnen contact opnemen met het plaatselijke collectecomité, p. a. Zwarteweg 1 te Vijfhuizen. OIT IS UW GEWICHT Iemand,die 75 kilo weegl.bevat ZUURSTOF 99 KILO WATERSTOF 7,5 KILO KALK 1,5 KILO KALIUM 260 GRAM KOOLSTOF 13 KILO STIKSTOF 2.3 KILO FOSFOR 750 GRAM. DIVERSEN 393 GRAM DJAKARTA (ANP) Volgens een be richt van radio-Menado zijn aan het Rus sische schip „Chidkov", dat de haven van Menado, de hoofdstad van de provincie Noord-Celebes, wilde aanlopen, de gebrui kelijke havenfaciliteiten geweigerd. De gezagvoerder van het Russische vaar tuig, dat, naar werd gemeld, „onderzoekin gen in de wateren rondom Rabaul, ten oosten van Nieuw-Guinea, verricht", had toestemming gevraagd om de haven van Menado binnen te lopen voor het aanvul len van de brandstof- en levensmiddelen- voorraad. Dit verzoek werd geweigerd door luitenant-kolonel Ventje Sumual, de voor malige militaire commandant van Oost- Indonesië, en een van de leiders, die kort geleden de zelfstandige provincie Noord- Celebes in het leven riepen. ADVERTENTIE ry i Voor de strijd om een plaats in de reserve tweede klasse heren van de com petitie KNZB zijn vrijdagavond LZC 2 en DAW 3 in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede geweest. LZC 2, een jeugdige ploeg, moest aan het meer geroutineerde DAW 3 de eer laten zodat de Alkmaarders het volgende seizoen in de reserve tweede klasse uitkomen. 54. „We zullen er maar niet over twisten of zijn hart zo goed was", zei mevrouw Komoroff en rukte mij met die woorden uit mijn droomtoestand. „Zijn houding tegenover Mary spreekt eerder van het tegendeel. John was met mijn nicht verloofd, moet u weten, maar hij trok op een gegeven moment, zonder afscheid te nemen en zonder iets te zeggen, weg. Pas maanden later hoor den wij uit een brief, dat hij zich bij een expeditie aan gesloten had, die naar Tibet ging. En geen woord voor Mary!" „Ja, ja", zuchtte het oude vrouwtje. „Hij wilde niet naar mij luisteren. Ja, die jeugd! Ik had hem verteld, dat hij een slechte dag voor het vertrek had uitgekozen. Had ik soms niet gezegd, dat hij de steen niet zou zien, waarover hij dan ook gestruikeld is? Ja, ja, die jeugd' Zij luistert niet, zij ziet niets!" Had ik deze woorden al niet eerder gehoord? Voor de zoveelste keer overviel mij weer dat onverklaarbare gevoel, dat mij gisteren al zo benauwd had en waarvoor ik geen verklaring had kunnen vinden. Mevrouw Ko moroff gunde mij echter geen tijd om er lang over na te denken. „Mary, dat arme kind, huilde de hele dag, maar ze beklaagde zich niet. Ze pakte haar koffers en vertrok naar haar vader. Ze ging terug naar Oostenrijk, naar mijn broer, die in de omgeving van St.-Pölten een buiter bezit. Kent u soms het buitengoed „Tausendblum", mijn heer Bühler? Mijn broer heet Peter Techen". Toen was het alsof er plotseling een sluier voor mijr ogen werd weggetrokken en ik zag opeens de boodschap per voor mij staan, hoorde zijn stem, hoorde zijn woor den: „Uw slaap zal u vannacht beelden te zien geven, dif u zullen verbazen. U zult het verleden zien in een ver afgelegen land, dat u goed kent, maar dat niet uw vaderland is. U zult mensen zien, die u bekend zijn maar die u desondanks niet zult herkennen. Behoudl deze beelden bij het ontwaken en bewaar ze. U zult er later profijt van kunnen trekken. Wat u nu zinloos toeschijnen mag, zult u pas later begrijpen en verstaan Ofschoon u de sleutel reeds bezit, kunt u de deur nog niet zien, die toegang zal geven tot een nieuw, schoon leven!" Was het werkelijk mijn herinnering, die deze woorden bij mij opriep, of was het de oude vrouw, die ze sprak? Ik wist het niet, ik hoorde haar alleen nog maar zeg- (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN gen: „Ja, ja, zo was het toen!" Of deze woorden echter een antwoord waren op wat mevrouw Komoroff zo juist over Mary had verteld, of dat zij een bevestiging waren van de woorden van de boodschapper, die zo juist in mijn herinnering naar boven waren gekomen, kon ik niet uitmaken. Mary en Maria waren dus één en dezelfde vrouw! En Maria was vrij! Mijn harte wilde jubelen, maar de vreugde, het geluk, dat in mij wilde opstijgen, werd direct daarop weer gedoofd. Al was Maria dan vrij, mocht ik haar wel vragenWas ik niet ziek en kwijnend? Toen was het echter alsof er nieuwe krach ten in mij opborrelden en mijn bloed sneller en dwin gender door de aderen stroomde. Het was goed, dat ik mevrouw Komoroffs vraag of ik misschien haar broer Peter Techen kende en het buitengoed „Tausendblum", met stokkende stem beves tigen kon. De op mij aanstormende gedachten lieten echter de woordenstroom van degene, die tegenover mij zat, aan mijn oor voorbij gaan Slechts langzaam en geleidelijk kwam ik tot de wer kelijkheid terug en kon toen weer, doch nog slechts ten iele, de woorden van mevrouw Komoroff volgen. Zij maakte vergelijkingen tussen Engeland en Oosten rijk in het algemeen en tussen Baxton en Tausendblum in het bijzonder, sprak over haar broers Peter en Paul en haar zuster Erna, vertelde over Maria, die zij Mary noemde, en haar broer, die zich, tot verdriet van de vader, als advocaat gevestigd had, in plaats van zich >m het landgoed te bekommeren. Gelijkmatig en zonder een enkele pauze, gelijk een uurwerk, stroomde haar woordenvloed over mij heen Zo verliep de namiddag en zo verliep ook de avond. Na net diner kreeg ik echter het heftige verlangen geheel alleen te zijn, niemand te zien, geen woord te horen en mij slechts bezig te houden met mijn eigen gedachten. Ook de volgende dag verliep met vertellen. Het weer het gelukkig toe, dat wij enkele uren op het terras in de zon doorbrachten en door het park wandelden. Het neerdrukkende gevoel, de vreemde beklemming, was uit mij geweken en ik voelde mij weer vrijer en lichter van gemoed. Toen tegen de avond de heer des huizes terugkwam, overhandigde ik hem de dingen, die ik de dode in het verre Mongolië ontnomen had. Toen ik de armband op tafel legde, greep mevrouw Komoroff er haastig naar en riep: „Nee, hoe is dat mogelijk! Dat is Mary's armband, waar wij destijds overal naar gezocht hebben, maar die wij nergens konden vinden. Herinner je je dat niet meer, Austin?" Haar man keek peinzend, maar ik zag aan hem dat hij het zich onmogelijk meer herinneren kon, doch hij beaamde het om te voorkomen, dat zijn vrouw opnieuw een woordenstroom over ons zou loslaten. „Ach, mijnheer Bühler", zei mevrouw Komoroff, „u gaat straks toch naar Wenen terug. Het is dus verreweg het gemakkelijkste, als u Mary's armband dan met u meeneemt. Zij zal vast en zeker graag uit uw mond willen horen, hoe die arme John aan zijn einde is ge komen. Zij is toch met hem verloofd geweest en het was bovendien haar neef! Zoudt u ons en Mary dat genoegen willen doen?" Wat kon ik zeggen? Ik beloofde het en stak de arm band weer bij me. Ik kreeg het gevoel, dat ik hierdoor lichter bij haar was komen te staan Maria's armband! Daarom was het slot met de twee valken mij zo bekend voorgekomen! Ik had het sieraad vroeger vaak aan haar arm gezien, maar het later niet meer herkend. De volgende dag wilde ik vertrekken. Ik werd wel vriendelijk en allerhartelijkst geïnviteerd om nog enkele dagen te blijven, doch ik hield het niet langer uit. Ik móést nu werkelijk naar huis! Ja, ik kón niet langer wachten. Op deze laatste avond bleven wij langer dan gebrui kelijk bij elkaar. Toen ik eindelijk .lijn kamer wilde opzoeken, hield het oude vrouwtje mij tegen. Zij zat, zoals steeds, in de grote stoel bij het vuur. Haar voeten rustten op een klein bankje en de knop van het stokje lag in haar schoot. De lampen van de hal waren reeds gedoofd. Slechts de vlammen verlicht ten de ruimte nog flauw. Buiten huilde de wind onheil spellend om het huis heen. Dakpannen werden losgerukt en met veel geraas naar beneden gesmeten. Deuren en vensters rammelden, de kruinen der bomen bogen diep door en in de schoorsteen huilde de wind onheilspellend. 1-Iet klonk gelijk orgelmuziek. (Wordt vervolgd) Kindje gestikt. Aan de Korfmakers- straat te Rotterdam is een kindje van ze ven maanden door verstikking om het le ven gekomen. De ouders hadden de baby bij de grootouders gelaten en het kind werd te slapen gelegd in een van twee leunstoe len geïmproviseerd bedje. Toen de groot moeder 's morgens vroeg ging kijken lag haar kleinkind nog rustig te slapen. Haar man kwam enige uren daarna tot de ont stellende ontdekking, dat het kind door woelen met het noofdje in het beddegoed was verward geraakt en was gestikt. Minister Staf. De Nederlandse minis ter van Defensie, de heer C. Staf, heeft donderdag een bezoek gebracht aan het centraal-europese commando van de strijd krachten van de NAVO. „Oranje" in Amsterdam. Het m.s. „Oranje" van de Mij. Nederland is met aan boord ongeveer 650 passagiers, waar van 250 repatrianten, uit Indonesië in Amsterdam aangekomen. Visa afgeschaft. Het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat Grieken voortaan voor reizen naar Nederland geen visa meer no dig hebben. Victoria Regia bloeit. Vanavond zal in de Amsterdamse Hortus, Plantage Mid denlaan 2 de Victoria Regia weer een mooie witte bloem ontplooien. De verlichte plantenkassen zijn van acht tot tien uur voor het publiek te bezichtigen. Medicina Revuo. In Japan wordt een nieuw medisch tijdschrift in het Esperanto uitgegeven. De bedoeling is, de contacten te vergemakkelijken met de medische we tenschap in de gehele wereld. De titel is „Medicina Revuo". ADVERTENTIE Steeds iets aparts op het gebied van Bloemsierkunst Bloemenmagazijn UB Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 ZATERDAG 24 AUGUSTUS Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 19 en 21.15 uur; „De verboden vrucht", 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: „De stad zonder wet", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een thee huis voor Tobiki", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstu- dent", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: avondfeest met 250 medewerkenden, 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „Stu dio" met „Les romanesques", 20 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling met bloemen, kaarsen en oude muziek, 20.30-22.30 uur. ZONDAG 25 AUGUSTUS Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De stad zonder wet", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden, 11 uur; „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantie-kinder programma, 10.30 uur; „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea", alle leeftijden, 14 en 16.15 uur; „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur; „Der Bettelstudent", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Concert door het N.Ph.O., 15 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 10 en 17 uur. Jeugddienst door H. Spoor, 20 uur. Immanuëlkapel: Opwekkingssamenkomsten van de Pink stergemeente, 10 en 19.30 uur. Linnaeus hof: Zomertuin, dagelijks geopend. MAANDAG 26 AUGUSTUS Minerva: „Fra Diavolo", alle leeftijden, 14.30 uur; „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstudent", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantieprogramma voor kinderen van alle leeftijden, 10.30 uur; „Bij de kannibalen van Nieuw Gui nea", alle leeftijden, 14.15 uur; „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Begijnhofkapel: Evangelist J. van Gijs over: „De kracht van het gebed", 20 uur. Zangdienst van 19.30 af. Linnaeus hof: Zomertuin, dagelijks geopend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6