Rijdende tentoonstelling „Sovjet-raket zonder invloed op militair evenwicht" Dulles niet geschokt „Moskou heeft er ook politieke bedoeling mee" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs mangelster, persster, vouwster of controleuse Bekwame mangelsters, jassenpersster en leerlingen gevraagd 1. een bezorger 2. een bezorger WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Tijdrit door juryfout ongeldig verklaard Auto in botsing met fruitkar en fiets Op West-Java behield Masjumi de overhand Prijsstop in Frankrijk op basis van 31 juli Explosie in munitiefabriek in Wales: vier doden Verkoop van de Duitse röntgenapparaten in Nederland gestaakt Athene wil niet meedoen aan Cyprus-conferentie Nederlandse kajotters in Rome ziek geworden Nieuwe looneisen gesteld bij de Britse spoorwegen Jemen maakt melding van nieuwe Britse bommen Hongarije zoekt steun bij Indonesië De zeilwedstrijden op Alkmaardermeer Fransman rekent sneller dan elektronisch brein Kort nieuws Scheepvaart TOEGANG GATIS Mr. B. E. VA N T 13 N PARKLAAN 65 TE HAARLEM BEKWAME JUFFROUW NOODHULP voor de HUISHOUDING Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. HAARLEM KLOKHUISPLEIN 5 een jongste bediende (m.) WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles heeft dinsdag: op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de bekend making van Moskou, dat er in de Sovjet- Unie met succes proeven zijn genomen met een intercontinentaal ballistisch projectiel, voor het ogenblik niet van invloed is op het militaire evenwicht tussen Oost en West. In de VS is men volgens Dullos niet van mening, dat de strategische luchtmachten verouderd worden door de ontwikkelingen op het gebied van de raketwapens. Hij zei geen bijzondere reden te hebben om aan de waarheid van de Russische mededeling te twijfelen, maar deze is in zeer zorgvuldig gekozen bewoordingen opgesteld, die veel of weinig kunnen betekenen. Dulles voegde hieraan toe, dat de be kendmaking door de Amerikaanse geheime dienst wordt bestudeerd. Hij achtte het twijfelachtig, dat de Sovjet-Unië plotseling een sprong vooruit zou hebben gemaakt op het gebied van raketwapens. Dulles zei, dat de Sovjet-mededeling op dit tijdstip zeker in vele opzichten een po litieke bedoeling heeft. In dit verband wees hij op de lopende ontwapeningsbesprekin gen, de toestand in Syrië en de komende zitting van de Algemene Vergadering der UNO. Ook herinnerde de minister aan het Amerikaanse voorstel, gedaan op de ontwa peningsbesprekingen te Londen, om het ge bruik van de ruimte voor militaire doel einden te voorkomen. De Russische afge vaardigde had echter tot dusver niet hierop geantwoord. Doeltreffend Minister Dulles was van oordeel, dat de bekendmaking over nieuwe Russische wa pens, maar meer nog de gebeurtenissen in Syrië, aantonen dat de VS zich geplaatst zien voor een grote bedreiging, waardoor de nadruk valt op het belang van een vol doende wederzijdse verdediging. Volgens hem zijn de meningen sterk verdeeld over de vraag, of in de toekomst een intercon tinentaal ballistisch projectiel even doel treffend kan zijn als een strategische lucht macht. Er mag echter geen meningsverschil zijn over de noodzakelijkheid om een stel sel voor wederzijdse veiligheid en de nood zaak om overzeese bases, waarvan de V.S. afhankelijk zullen blijven, te handhaven. De minister zei dit naar aanleiding van een vraag, of het Amerikaanse Congres er zijns inziens door de Russische bekendma king over nieuwe wapens toe bewogen zal worden om de besnoeiingen in het program voor hulp aan het buitenland ongedaan te maken. Hij achtte de ontwikkelingen in Syrië een sterker argument om zulks te doen. (Intussen heeft de democratische senator Henry Jackson in de Senaat verklaard, dat er een aanzienlijke stagnatie is opgetreden bij de ontwikkeling van ballistische pro jectielen in de VS, niettegenstaande de gro te voorrang, die aan dit werk wordt gege ven. Deze stagnatie was volgens de senator een gevolg van een algemene besnoeiing in de defensieprograms.) In aansluiting op zijn opmerking over de vage bewoordingen van de Russische bekendmaking, zei Dulles dat er bijvoor beeld wordt gezegd, dat het Sovjet-projec tiel „in het doelgebied is terechtgekomen". De vraag was echter hoe groot dat gebied was geweest. Tot in de perfectie (UP) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat Rusland „grote vooruitgang" heeft gemaakt op de weg van de vervaardiging van een inter continentaal geleid projectiel, maar het gaf kennis van sterke twijfel over het feit, dat de Russen inderdaad dit wapen tot in de perfectie gereed zouden hebben. De erva ring heeft geleerd, dat er nog veel tijd ligt tussen de eerste proefnemingen met een nieuw wapen en de uiteindelijke perfec tionering van dat wapen, zodat het inder daad gebruikt kan worden. Tour de Lisse Honderden toeschouwers hebben dins dagavond de ploegentijdrit van de „Tour de Lisse" in het sportpark te Lisse ge volgd. Dat de tijdrit in een jury-puzzle eindigde was een gevolg van het niet functioneren van de stopwatch van een der tijdopnemers. Zo kon het gebeuren, dat eerst de ploeg van de St. Josephschool aan de Heereweg tot overwinnaar werd uitgeroepen en dat de kopman van deze ploeg zelfs de omhelzing en de kus van miss Tour de Lisse, Janny Goosens, in ontvangst mocht nemen. Later besloot men de gehele rit ongeldig te verklaren... De tijdrit werd per ploeg over tien ron den (vier kilometer) verreden, zodat men een prachtig overzicht van de individuele prestaties van de renners kreeg. En het bleek duidelijk, dat de man in de gele trui, Nico Gastien, een klasse apart vormt in de „Tour". Nico verrichtte tien ronden het zware werk en bleef onafgebroken aan kop. Een prestatie, die slechts werd ge ëvenaard door de eveneens zeer sterk rij dende Arendsman, die ook tien ronden al leen aan kop zat. Donderdagavond zal de tijdrit opnieuw worden verreden. Het pu bliek heeft dan gratis toegang. Bestuurder zou onder invloed van drank zijn geweest De bestuurder van een bestelauto, die dinsdagavond omstreeks negen uur de bocht bij de Melkbrug te Haarlem te ruim nam en in botsing kwam met een kar met fruit, verkeerde volgens de politie onder invloed van sterke drank. De bestuurder, een 41-jarige Amsterdamse vertegenwoor diger, werd ingesloten; bovendien werd zijn rijbewijs ingevorderd. De vertegenwoordi ger bereed het Spaarne in zuidelijke rich ting en reed de Melkbrug op, waar hij met zijn auto tegen de fruitkar reed. Toen de vertegenwoordiger uit zijn wagen stapte, reed de auto plotseling vooruit en raakte de fiets van een 36-jarige ambtenaar. De ambtenaar kon de auto echter nog bijtijds ontwijken. LONDEN (UP) Radio-Moskou zei dinsdagavond, dat het nieuws over de ge slaagde vlucht van Ruslands intercontinen taal geleide projectiel „de westerse heet hoofden als geeneraal Norstad, die de Sov jet-Unie van vier zijden wilde aanvallen, tot kalmte bedoelt te brengen. „Misschien zullen zekere mensen in het Westen zich nu toch wel gaan afvragen, of het nog wel de moeite waard is te stre ven naar superioriteit in de bewapening ten koste van alles, nu zij zien dat zo'n be wapeningswedstrijd tot het precies tegen gestelde resultaat leidt". Hoe hoog, hoe ver PARIJS (AFP) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat het feit, dat de Rus sen een internationaal ballistisch projectiel hebben gelanceerd, niet noodzakelijk bete kent dat zij in staat zijn om hun strijd krachten hiermee uit te rusten. „Het is op merkelijk, dat de Russische verklaring met opzet vaag is met betrekking tot de bereik te hoogte, de actie-radius en de oppervlak te van het gebied, dat als doelwit voor de proef is genomen", aldus de woordvoerder. Voorlopige stem busuitslagen DJAKARTA (ANP) Volgens woensdag in Djakarta ontvangen voorlopige uitsla gen hebben de communisten in West-Ja va hun stemmenaantal met ruim 200.000 ver groot in de jongste provinciale verkiezin gen. Zij verkregen 1.06 miljoen stemmen tegen 800.000 in de verkiezingen voor de wetgevende vergadering van twee jaar ge leden. De Masjumi heeft echter haar positie als grootste partij in West-Java weten te handhaven met 1,5 miljoen stemmen. De P.N.I. verkreeg 1,1 miljoen stemmen en de N.U 0.5 miljoen. De voorzitter van de P.N.I. in Midden- Java, Hadisubeno, heeft aangekondigd, dat hij zijn functie zal neerleggen, daar hij zich zelf verantwoordelijk stelt voor de nederlaag van zijn partij in de verkiezin gen. De P.K.I. behaalde hier de overwin ning. De Franse regering heeft bij verrassing afgekondigd, dat de prijsstop gebaseerd wordt op het peil van 31 juli en niet, zo als aanvankelijk bepaald, op het niveau van 15 augustus. Ten aanzien van enkele artikelen, groen ten zowel als industriële produkten, zal 15 augustus echter de peildatum zijn. De officiële verklaring voor deze verandering was, dat een „vergissing", begaan, vjas door 15 augustus als algemene peildatum aan te geven. (Zie ook pag. 2). MERIONETH (UP) In een munitie fabriek bij Merioneth in Wales zijn bij een zware ontploffing vier personen, drie vrou wen en een man gedood. Volgens de eerste berichten zijn voorts twaalf personen ge wond. De ontploffing, waardoor de fabriek Cookes Explosives, te Penrhyndeudraeth getroffen werd, ontstond in een gebouw, waar patronen gevuld werden. Dit gebouw en enige omliggende werden met de grond gelijkgemaakt. Een geweldige rookwolk steeg boven de plaats van de explosie omhoog. De verkoop van Duitse röntgenapparaten voor het passen van schoenen van het type „Schucoskop p.t.b. 537" is in Nederland gestaakt. De Nederlandse firma, die zich in ons land met de verkoop belastte, heeft inmiddels van de Duitse fabrikant bericht ontvangen dat het keuringscertificaat op de door hem vervaardigde apparaten door het fysisch-technisch bondsinstituut in West-Duitsland is ingetrokken. Op grond hiervan heeft de firma de ver koop van de apparaten gestaakt en zich bereid verklaard de apparaten, die op proef bij een aantal schoenwinkeliers staan, terug te nemen. De betrokken firma heeft, na ingewonnen juridisch advies, ge meend zich van de Duitse fabrikant te moeten distanciëren. ATHENE (AFP) Griekenland heeft het Britse voorstel tot het beleggen van een internationale conferentie over Cyprus verworpen, zo wordt officieel in Athene meegedeeld. Hoewel de tekst van het Griekse antwoord op de jongste Britse voorstellen voor een regeling van de kwestie-Cyprus nog niet is gepubliceerd, is van welingelichte zijde vernomen, dat de Griekse ministerraad zich heeft uitge sproken tegen deelneming aan een inter nationale conferentie waaraan geen over eenkomst is voorafgegaan over de toepas sing van het beginsel van zelfbeschikking voor de Cyprische bevolking. Eenenveertig leden van de Nederlandse Katholieke Arbeiders jeugdbeweging, die te Rome aan de internationale bedevaart van de Katholieke Arbeiders Jeugd hebben deelgenomen, zijn daar in een ziekenhuis opgenomen. Vermoed wordt dat zij aan Aziatische griep lijden. De medische autori teiten hebben zich echter nog niet over de aard der ziekte uitgesproken. Ook zijn geen namen en woonplaatsen van de patiënten opgegeven. De eerste groep Nederlandse deelnemers aan de bedevaart heeft dinsdag de terug reis aanvaard. De aartsbisschop van Utrecht, die aan de feestelijkheden heeft deelgenomen, is dinsdag al in Nederland teruggekeerd. LONDEN (UP) Leiders van net ad ministratieve personeel van de Britse spoorwegen hebben besloten loonsver hoging te vragen voor de negentigduizend leden van hun vakvereniging. William Webber, secretaris-generaal van de Transport Salaried Staffs Associa tion, deelde mede, dat de Britse transport commissie verzocht is besprekingen te voeren over de lonen. Deze bond is de eerste van de vakver enigingen van spoorwegpersoneel, die sa larisverhoging vraagt. De Nationale unie van spoorwegarbeiders heeft wel het plan daartoe, maar haar commissie van onder handelaars beraadslaagt nog over de kwestie. LONDEN (Reuter) Het Jemenitische gezantschap te Londen zegt in een verkla ring dat Britse vliegtuigen op 25 augustus brandbommen van een nieuw type in het gebied van Sjoekair in Jemen hebben ge bruikt. Mensen, die de rook die deze bom men verspreiden hadden ingeademd, spuwden bloed en stierven. De bommen hebben, aldus de Jemenitische verklaring, een grote vernietigende kracht en ver spreiden een brandende vloeistof, die de dodelijke rook produceert. Alle militaire posten in het gebied van Sjoekair zijn door deze bommen vernie tigd en een deel van het garnizoen is aan de gevolgen van het inademen van de rook overleden, aldus de verklaring. DJAKARTA (ANP) De Hongaarse vice-minister van Buitenlandse Zaken, Ka- roly Szarka, is maandag na een tweedaags bezoek aan Indonesië uit Djakarta naar Rangoon vertrokken. Hij heeft in Djakar ta „uitleg gegeven" over de Hongaarse kwestie aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio. Szarka is vergezeld van het Hongaarse parlementslid Janos Peter, die het afgelo pen weekeinde een onderhoud had met de vice-voorzitter van het Indonesische parle ment. De uitslagen van de laatste dag der nationale zeilwedstrijden op het Alkmaar dermeer luidden: Vryhcidsklasse A: 1. Speediest, De Haas jr.; 2. Good-Luck, Jager; 3. Rietepiet, Hel- lema; 4. Naartje, De Vries; 5. Jim, Amons. Hoofdprijs: Speediest, De Haas jr. Drakenklasse: 1. Vagans-Semper, Groot; 2. Oranje, Hofkes; 3. Klizzard, Buys; 4. N.N.,Bakker. Hoofdprijs: Vagans-Semper, Groot. Valkenklasse: 1. 't Spul, Kirkenier; 2. Whippet, Zuiderbaan; 3. Watergeus, Gou- driaan; 4. Bounty II, v. d. Baumen; 5. Anita, v. d. Veer. Hoofdprijs: 't Spul, Kir kenier. Vrjjheidsklasse B: l. Radja, Bë.r.khuygen; 2. Never Mind, Wit; 3. Scandal, Westen; 4. Fireerest-, Hauber; 5. Nepiedel, Elhorst. 16 m2 puntklasse: 1. Magdrieja, Spaar garen; 2. Gulliver, Werkhoven; 3. Zie je wel, Haak. Sternklasse: 1. Noreq, Amons; 2. Glasaal, Van der Stadt; 3. Kikker, Van der Stadt; 4. Koelekie, Stuurman; 5. Slippertje, Bak ker Gz. Hoofdprijs: Glasaal, Van der Stadt. Finnjollenklasse: 1. Firebird, Gerhards; 2. Boisot, Mackor; 3. Finish, Elfring. Hoofd prijs: Boisot, Mackor. Pampusklasse v. bijz.: 1. Westeinder, De Ruiter; 2. Stormvogel, Saur. 12 voetsjollenklasse-a: 1. Tecumseh, Hol- trop; 2. Positron, Van 't Hoogerhuys; 3. Margriet, Holtrop; 4. Windekind, Verwey; 5. Eendvogel, Jonge. Hoofdprijs: V/inde kind, Verwey. 12 voetsjollenklasse-b: 1. Merijntje II, Van der Bliek jr.; 2. Dobbertje, Van Lynen Noomen. Olympiajollen-a: 1. Flossie, Lesage; 2. Witte Raaf, Willems; 3. Mustang, Stelling werf; 4. Taifoen, Huslage. Hoofdprijs: Flossie, Lesage. 12-m2 klasse-b: 1. Mustang, Van Swol. Regenboogklasse: 1. Ree, Walig; 2. Be neven turn, Hofland; 3. De Kaag, Tol. Hoofdprijs: Ree Walig. 12-m2 klasse a: 1. Piasjager, Verhagen; 2. Aeclus III, Visser; 3. Bakker, Van Wijk. Hoofdprijs: Plas jager, Verhagen. Olympiajollen-b: 1. Phoenix, Blees; 2. Sindbad, Smit. 16-m2 streepklass'e: 1. Tilicum, Bol; 2. Dak, Van Rietschoten; 3. Fen'ris, Bol; 4. Jel for Bel-Air, Schiet; 5. Greet, Botter- weg. Hoofdprijs: Tilicum, Bol. Jeugdklasse: 1. Mon-Ami, Bloemink; 2. Alk, Boeye; 3. Alpha, Bartels. Flying dutchman klasse: 1. More-Speed, Meeuwissen; 2. N.N., Prins. AMSTERDAM Na de scherpe koersdaling van maandag en een flauw afkomend Wallstreet, hield de markt zich gisteren prima en kon over het algemeen van een licht herstel ten aan zien van de daling van maandag worden gesproken. Koninklijke Olie liep na een opening van f 197.60 op tot f 198.60, maar in het verdere beursverloop zakte de koers weer tot de openingsprijs, waardoor een winst van 50 cent overbleef. De arbitrage zaken in deze hoek wogen vrijwel tegen elkaar op, terwijl de hoekman wat midden- koersvraag had. Philips, waarvan de eer ste halfjaarcijfers na beurs zouden worden bekend gemaakt, lagen op 272, ongeveer 3 punten beter in de markt. De handel was gering. Unilever, dat de laatste beursdagen flinke verliezen heeft geleden, kon zich on geveer 4 punten verbeteren. Aandelen KLM verloren ongeveer 50 cent, De gunstige persberichten over vluchten op Amerika, alsmede de eerste vlucht Am sterdam-Houston op 3 september aanstaan de hadden totaal geen invloed op de koers van de aandelen. AKU boekte een rijk her stel van 4 punten. Vermoedelijk moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat de Hollandse Kunstzijde Industrie, waarvan de AKU bijna het gehele aandelenkapitaal bezit, met een nieuwe cellofaanproduktie begint en waarvan de winstmogelijkheden gunstig worden beoordeeld. Ook de scheepvaartmarkt gaf bemoedi gende koersen te zien. Hoewel niet op de hoogste prijzen sluitend, waren de winsten 1 tot 3 punten. Cultuurwaarden lagen ver laten met Amsterdam Rubber een half puntje lager, Deli Mij eveneens een half lager en HVA een half beter. In de staatsfondsenhoek ging het weer vrij levendig toe. Over de uitkomsten van de weekstaat van de Nederlandsche Bank, die vandaag wordt gepubliceerd, werden alle mogelijke gissingen gemaakt met nogal wat koersfluctuaties als gevolg. De markt opende aan de vaste kant, met over de ge hele linie winsten van tot percent. Tegen het slot echter waren deze winsten verdwenen en lagen zelfs de staffels op 8IV2 een kwart percent beneden maandag. De overige papieren bleven prijshoudend zonder meer. Prolongatie 5 percent. (ANP). NEW YORK Een uit interne beursfactoren voort komend herstel, voortgeholpen door enkele gunstige berichten, ontwikkelde zich tot de beste stijging van het jaar waarbij de onlangs zo ingedeukte marktwaarde der aandelen weer drie miljard dollar opliep. De stijging, die al veel eerder verwacht werd in verband met de gestage neergang ter beurze, had in alle groepen plaats, in het bijzonder die van de metaal-,staal-, vliegtuigbouw- en chemische fondsen. De Russische mededeling over een in tercontinentaal ballistisch raket deed de verwachting ontstaan dat Amerika een nog grotere activiteit op dit gebied zal gaan ontplooien en de met dit programma verbonden aandelen profiteerden hiervan. Vergrote staalproduktie en voorspellingen over zich gunstig ontwikkelende vooruit zichten voor deze industrie waren van in vloed op de staalwaarden. De spoorweg- fondsen^ werdengunstig beïnvloed, door mededeYmgen1 over verwachte hogere win sten. Het industriegemiddelde kwam van 4-70,14 op 477,55; dat voor spoorwegen van 135,39 op 136,40 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67,20 op 67.48. (UP). 3% °/o Nederl. '47 3 u/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. PhilipsGloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 81% 177 343J4 189/. 294 232 276 271 138 413/4 229% 930 197,20 66 f 122,50 162/4 153/4 241 117% 77 198/ 153 163 15714 553/ie 44% 64»/io 42% 82% 33 H Heden 13.45 uur 81% 88% 178/ 346 189 295 227 275 280 138/» 417% 230 955 202,30 68 123,80 163 154 242 118 79 198/ 153 163 157%* 56 46/ 66% 43 84 33/ CALAIS (Reuter) Een „menselijke re kenmachine", de 44-jarige Maurice Dag bert uit Calais wil bewijzen dat zijn brein het kan winnen van Amerikaanse elektro nische breinen. Als voorwaarde stelt hij dat de opgaven tegelijk aan hem en aan de bediener van de rekenmachine worden meegedeeld, zodat het apparaat niet van tevoren voor het oplossen van een bepaald vraagstuk in gereedheid kan worden ge bracht. De Fransman heeft een halve minuut nodig voor het geven van het antwoord op vragen als: „Op welke dag valt eerste Paasdag in het jaar 5.702.345?". Volgens deskundigen zal dat op 22 april zijn. In 21 seconden gaf hij antwoord op de volgende vraag: „Gesteld dat elk uur 37 en een halve minuut telt en iedere minuut 96 seconden heeft, hoeveel seconden bevat ten dan 24 jaar, waaronder zes schrikkel jaren?" De oplossing was, volgens Dagbert, 757.382.400 seconden. De Fransman zegt zijn „methode" te hebben vervolmaakt tijdens zijn diensttijd, die hij grotendeels in arrest had doorge bracht, doordat hij als overtuigd anti-mili tarist zijn superieuren steeds voorhield dat hun orders idioot waren. Dagbert hoopt, dat de Amerikanen zijn uitdaging zullen aannemen. In dat geval wil hij de reis per boot maken, omdat vol gens hem zijn „geestelijke vermogens op grote hoogte verminderen". Kind verdronken. In de Lange haven te Schiedam is het lijk gevonden van de tienjarige G. Lam, die sinds zaterdag ver mist werd. Vermoedelijk is hij na een be zoek aan de kermis in het water gevallen. Myxomatose. Behalve tussen Voort huizen en Nijkerk en in de gemeenten Doornspijk en Oldenbroek, waar, zoals eerder gemeld is, enige gevallen van de „konijnenpest" (myxomatose) zijn waar genomen, is deze ziekte thans ook gecon stateerd in de omgeving van Putten. Een aantal dieren is ter plaatse afgemaakt. De wildstand op dit deel van de Veluwe is, wat het kleinwild betreft, bijzonder laag. Verleden jaar heeft de myxomatose name lijk in deze omgeving ook vele slachtoffers geëist. Notariaat. Aan de heer A. M. Brou wer is op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1958, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Gorinchem. Mondvoorraad. Inbrekers hebbexx vannacht hun slag geslagen in een tand technisch laboratorium aan de Hees wij k- laan te Den Haag. De buit bestond uit 90 houders met kunsttanden. Het Atoom. De 27-jarige heer H. F. Hoevers, landmeetkundig ambtenaar bij het kadaster te Zutphen, passeerde dins dag als 500.000ste bezoeker de controle op de tentoonstelling Het Atoom op Schiphol. De heer Hoevers en zijn even oude ver loofde mej. W. J. Wamelink uit Arnhem, kregen een x-eis met een tweedaags verblijf in Londen aangeboden. NAVO-school. Op 30 augustus zal op het vliegveld Deelen een opleidingsinsti tuut voor electronica-experts der NAVO worden geopend, waar les zal worden ge geven in het gebruik van „tacan" (een electronisch navigatiesysteem waarbij ge- typi/ /gpmqaHt, bakens op de, grond, die signalen uitzenden welke-wor den- opgevangen door ,sp,eciale apparaturërï' in de vliegtuigen). De technische installatie wordt geleverd door de V.S. De Nedferlandse luchtmacht levert de instructeurs, die reeds in de V.S. zijn opgeleid. Technici uit Frankrijk, Italië, Griekenland en Nederland zullen de eer ste cursus volgen. Luchtvaartakkoord. Op het ministe rie van Buitenlandse Zaken is een lucht vaartakkoord ondertekend tussen Neder land en Roemenië betreffende het verlenen van wederzijdse landingsrechten. Voor Ne derland tekende de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en voor Roemenië de vice-minister van ver keerswegen, Gheorghe Safer. Van de zijde van de K.L.M. wordt mee gedeeld, dat vooralsnog geen dienst op Boekarest zal worden uitgevoerd, aange zien het vliegveld van de Roemeense hoofdstad niet gereed is voor start en lan ding van viermotorige vliegtuigen. De uit breiding van het vliegveld van Boekarest zal in de loop van het volgend jaar gereed komen, zodat op dit ogenblik nog niet ge zegd kan worden, op welk tijdstip de K.L.M. Boekarest in haar luchtnet zal op nemen. Abbekerk, 28 te Shanghai verw. Alamak, 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Albireo, 29 te Marseille verw. Algenib, 28 te Santos. Alioth, 27 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alphacca, 28 te Trinidad. Alphard, 28 te Rotterdam. Alwaki, 28 te Port Swettenham. Ameland, pass. 27 Fayal n. Algiers. Ampenan, 27 v. Djeddah n. Aden. Amstelveen, 29 te Dakar verw. Annenkerk, 28 te Antwerpen. Antonia, 27 te Tandjong Priok. Arendskerk, 27 te Port Said. Arkeldijk, 29 te Alexandrië verw. Attis, 28 290 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Balon, 29 te Marseille verw. Bantam, 27 v. Djibouti n. Suez. Baud, 28 te Belawan verw. Bengawan, 29 te Tj. Priok verw. Bengkalis, 28 te Biak. Bennekom, 27 1050 m. n.o. Barbados n. R dam. Bintang, 28 v. Singapore n. Pangkal Pinang. Borneo, 28 te Belawan. Boschkerk, 28 v. Rotterdam n. Marseille. Breda, 27 420 m. z.w. Landsend. Britsum, 27 dw. Oporto n. Falmouth. Callisto, pass. 27 Ouessant n. Bremen. Caltex Leiden, pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 30 te Abadan verw. Camerounkust, 27 300 m. n. Dakar n. Freetown. Casamance, 27 te Ziguinchor verw. Ceronia, 28 te Tandjong Priok. Charis, 28 13 m. n.n.w. Barbados n. Amsterdam. Congokust, 28 te Abidjan verw. Clavella, 28 te Abadan. Cleodora. 27 dw. Muscat n. Abadan. Cottica, 27 v. Madeira n. Plymouth. Delfland, 28 v. Maracaibo n. Bachaquero. Dongedijk, 27 v. Balbao n. Los Angeles. Doris, 29 te Maracaibo verw. Kernland, 28 te Porto Alegre. Elizabeth B, 28 1000 m. w. Balboa n. Balboa. Ena, 27 te Rotterdam. Esso Rotterdam, 27 dw. Algiers n. Antwerpen. Farmsum, 27 v. Houston n. Brownsville. Ghanakust, 26 v. Takoradi n. Freetown. Giessenkerk, 27 v. Genua n. Port Said. Groote Beer, pass. 27 Landsend n. Montreal. I-Iera, 27 dw. Landsend n. Barbados. I-Iispania, 27 v. Rotterdam n. Bilbao. Ivoorkust, pass. 27 Las Palmas 11. Antwerpen. Jason, 28 te New Orleans. Joseph Frering, 27 v. Monrovia n. Emden. Kaimana, 28 te Ternate v. Menado. Karimata, 28 te Belawan. Karossa, 27 te Makassar v. Samarinda. Katelysia. 28 te Buenos Aires. Kermia, 27 120 m. z.o. Tarakan n. Hongkong. Kieldrecht, 28 te Genua. Koningswaard, 27 640 m. z.w. Fayal n. Curasao. Korenia, pass. 27 Cocos eil. n. Mena Al Ahmadi. Kota Agoeng, 28 v. Port Said n. Bordeaux. Kota Inten, 27 v. Dar Es Salaam n. Beira. Kryptos, 28 te Punta Cardon. Laagkerk. 28 te Chalna. Laertes. 27 v. Londen n. Swansea. Langkoeas, pass. 27 Aden n. Padang. Larenberg, 28 te Terneuzen verw. Leersum, pass. 27 Kaap Wrath n. Leith. Lemsterkerk, 27 v. Amsterdam n.Perz.Golf. Leuvekerk, pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Liberty Bell, pass. 27 Kp. Bon n. Port Said. Lissekerk, 28 te Rotterdam. Maas, 27 te Lissabon. Macoma, 28 te Madras. Meerkerk, 27 v. Aden n. Karachi. Merwelloyd, pass. 27 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Montferland, 27 te Santos. Musi, 28 te Maumerie verw. Nestor, 27 v. Trinidad n. Paramaribo. Nieuwholland, 28 v. Sydney n. Brisbane. Notos, 26 150 m. z. Kreta n. Gibraltar. Noordholland, 28 te New Orleans verw. Oostkerk, 28 Gibraltar gepass. n. Marseille. Orion, 28 te Amsterdam. Ouwerkerk, 29 te Aden verw. Overijsel, 28 te Aden. Peperkust, 26 v. Luanda n. Lobito. Perna, 27 dw. zuidp. Ceylon n. Abadan. Pr. Joh. Willem Friso, 27 v. P. Alfred n. Rouaan. Prins Philips Willem, 27 te Chicago. Pr. Willem II, 27 v. Chicago, 29 te Sarnia verw. Prins Willem George Frederik, 27 te Rotterdam. Pygmalion, 27 v. Jacksonville n. Cd. Trujillo. Raki, 28 te Manilla. Rempang, 28 te Colombo. Rita, 28 te Pulobukom. Rondo, 26 te Amsterdam n. Hamburg. Rotti, 28 te Semarang verw. v. Tandjong Priok. Rotula, 28 te Singapore v. Pladju. Salatiga, 28 te Karachi. Saroena, 28 te Pladju. Sarpedon, 27 te Curacao. Senegalkust, 28 te Bordeaux. Sibajak, 29 te Melbourne verw. Sirrah, 30 te Rastanura v. Karachi. Sloterdijk, 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Soestdijk, 27 te New York. Solon, 27 te Amsterdam n. West-Indië. Stad Arnhem, 27 v. Eastham n. Narvik. Stad Breda, 27 te Bremen. Stad Haarlem, 27 v. Borkum n. Narvik. Stad Vlaardingen, 28 te Hoek van Holland verw. n. Rotterdam of Vlaardingen. Statendam, 28 te Le Havre. Stentor, 26 v. Curacao n. Demerara. Straat Soenda, 28 te Penang. Tabinta, 28 te Makassar. Tarakan, 27 te Beaumont. Tegelberg, 28 te Santos. Telamon, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Texel, 28 te Quinabigan. Titus, 27 te Amsterdam. Tjiluwah, 27 te Makassar verw. Trajanus, 28 te Barranquilla. Transporter, 29 te Boston v. Bremen. •Triton, .27 v. .Ponta D.elgada n. Amsterdam. Utrecht, 28 v. Rede Tj. Priok n. Dar Es Salaam. 'Van N6ck, 28'te'Sydney verw: Van Noort, 27 te Djakarta verw. Waal, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. W Alton Jones, 27 35 m. n.o. Bougie v. Ph.delphia. Waterman, 27 430 m. n.o. Cape Guardafui naar Fremantle. Weltevreden, 27 v. Genua n. Port Said. Willem Ruys, 28 v. Singapore n. Tandjong Priok. Willemstad, 28 te Aruba. Wonogiri, 28 te Belawan. IJssel, 28 te Rotterdam. Zaanland, 27 v. Santos n. Rio de Janeiro. Zonnewijk, 27 v. Beira n. Lourenco Marques. Zuiderkerk, 27 v. Zanzibar n. Tanga. Zuiderkruis, 27 te Rotterdam n. New York. KLEINE VAART Arizona, 28 150 m. z.w. Ouessant n. Londen. Aruba, 27 200 m. n. Finisterre n. Cork. Alcetas. 26 v. Palermo n. Catania. Bab T, 24 te Den Helder. Beja, 28 et Kalmarsund n. Bideford. Cornelia B III, 27 v. Dakar n. Bordeaux. Concepcion, 27 bij Goeree n. Antwerpen. Elsa, 25 Goteborg gepass. n. Karlstad. Flevo, 26 te Bordeaux n. La Pallice. Gitana, 28 9 m. n. Levitha n. Odessa. Helvetia S, 28 te Hamburg n. Great Yarmouth. Henny T, 3 m. v. Wicklowhd. n. Swansea. Ida Pieter, 28 dw Dublin n. Barry. Ilias, 26 v. Algiers n. Alicante. Jona, 27 in Kielerkanatl n. Londen. Joost, 27 10 m. o. Borkumrif n. Zaandam. Kaap Falga, 24 Kiel gepass. n. Gefle. Kaap St. Vincent, 24 te Brunsbüttel. Midas, 26 te Amsterdam n. Hamburg. Nero, 27 15 m. n.o. Casquets n. Amsterdam. Prinses Irene, 28 v. Pt. Lyautey 11. Lübeck. Ponza, 25 Kiel gepass. n. Otterbacken. Tilly, 24 Goteborg gepass. n. Zaandam. Twee Gebroeders, 28 in Straat Gibraltar naar Casablanca. Vrljburgh, 28 70 m. z. Finisterre n. Bayonne Wickenburgh, 28 50 m. n.o. Ouessant n. Casabl. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 26 Kaap Mondana n. Ferrol. Clyde, 26 480 m. n.w. Marcus eil. n. New Orleans. Cycloop, 26 70 m. n. Oostp. Jamaica n. Maracaibo. Loire, 26 570 m. w.n.w. Flores (Az.) n. Gent. Titan, 26 560 m. n.o. Recife n. Barbados. Ebro, 28 m. s.s. Avros v. Hoek v. Holl. n. R'dam. Witte Zee, 28 36.20 n. 1.47 w. naar Pt. Moresby. Gele Zee, 28 v Maracaibo n. Ned Orleans. Humber, 28 v. Blight n. Rott. Waterweg. Oostzee. 28 m. bak te Amuay Bay. Noordzee, 28 v. IJmuiden in Rott Waterweg. te HAARLEM, Frans Halsplein van maandag 26 t.m. 31 augustus a.s. U kunt hier kennis maken met moderne woninginrichting en keukenuitrusting. Open van 2.30 u.—9 u. n.m. Maandag vanaf 7.30 u. n.m. Tevens voorlichting over het verkrijgen van een eigen huis via het Bouwfonds (v/h. Bouwkas Nederlandse Gemeenten) HET KANTOOR van ADCOVAAT EN PROCUREUR ->rdt met ingang van 1 september 1957 VERPLAATST van Damstraat 23 naar Tel.nummer thans uitsluitend: 12545 Vij zoeken beschaafde meisjes die in een prettige om- leving willen werken als Salaris naar bekwaamheid en ijver. WASSER 13 VAN HOUTEN Blekersvaartweg 47 - Heemstede - Telefoon 38372 ONE HOUR CLEANING SERVICE CHEMISCHE WASSERIJ - vraagt voor eenvoudige winkeladministratie. Goed met personeel en cijfers kunnende omgaan. Leeftijd 2040 jaar. Goed loon. Schriftelijke aanmeldingen met uitvoerige inlich tingen Houtplein 22 - Haarlem. WASSERIJ G. RHEE EN ZN. BLEKERSVAARTWEG 57 - HEEMSTEDE PROT. RUSTHUIS „HUIS TE BENNEBROEK" zoekt voor direct Goed loon, intern. Aanmelden: Huis te Bennebroek, Bennebroek. Coöp. Apothekersvereeniging „De Onderlinge Pharmaceutische Groothandel" G.A. Filiaal HAARLEM - Raamsingel 32rd. Wij zoeken voor spoedige indiensttreding: voor bromfiets voor motor-carrier in bezit van rijbewijs. ADVERTEER IN DIT BLAD. vraagt voor de afdeling Ordervoorbereiding Drukkerij Sollicitaties: Klokhuisplein 5, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10