Prijsuitreiking en feestavond vormden slot van Muggmronde WALES ANTRACIET „De Spaarnestad" Ruim 100 Iraanse padvinders slaan kamp op in Vogelenzang Kennemer Lyceum na felle strijd schoolkampioen Haarlemmer liet zijn vrouw onverzorgd achter Haarlemse sigarenwinkeliers vieren gouden jubileum Samengaan Hervormde Kerk en Gereformeerde Kerk (H.V.) Wisselbeker voor een jaar in bezit van Ben Corsten Coornhert Lyceum op de tweede plaats WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT oc W O x Ook in 1958 weer een tocht naar de Veluwe Schooltennis in ere hersteld ECHTE Groep Engelse scholieren bezoekt Haarlem Hendrik Lasschuit geeft orgelconcert Twee alimentatiezaken voor het Amsterdamse Hof Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Mevrouw G. J. Staritsky gaat het onderwijs verlaten Faillissementen Prins bezocht Marine- opkomstcentrum Gedenkraam in Grote Kerk Iranen bezoeken na de Jamboree enige Europese landen Gisteravond is in gebouw St. Bavo te Haarlem de derde Haarlemse Muggenron- de afgesloten. Dat gebeurde met de feeste lijke prijsuitreiking waarvoor alle zestig Mugren met hun ouders en een groot aantal ge nodigden bijeen waren gekomen om eerst te luis teren naar het openingswoord van drs. W. Ha- zevoet, een van de „mannen ach ter de schermen". Deze spreker leidde bij de jongens het jeugd-variété van Mon- tagne in en gedurende het eerste gedeelte van de avond hebben de leden van dit uitstekende gezelschap de aanwezigen kostelijk vermaakt. Frans Eykhof toonde zich een gezellige humorist-conferencier en vervolgens wer den de jongens zowel letterlijk als figuur lijk door goochelaar Montagne bij de neus genomen. Daartussen door bewezen Frans Eykhof en Huib van Meurs voortreffelijke clowns te zijn, mede ook door de goede muzikale omlijsting van Wim Bos die ook als solist optrad. Na de pauze, waarin de jongens en de leiders tientallen herinneringen uitwissel den, ging men over tot een tombola waar bij de eregast van de avond, hoofdcom missaris J. Fontyne, in de prijzen viel. En toen was het grote moment aange broken waarop de jongens eigenlijk al d?- gen gewacht hadden: de prijsuitreiking. Vooraf sprak Tourleider Huug van Hust eerst een aantal dankwoorden waarin nij alle medewerkenden aan de ronde net hulde overlaadde en waarin hy nog >ens in gedachten de diverse gebeurtenSsen van de zesdaagse fietstocht naging. Ver volgens werden de winnaars van h:t A- klassement en het B-klassement, Bej Cor sten en John Munk jr., op het poditm ge roepen en uit handen van de he<r Van Hulst ontving Ben toen behalve zy» eerste prijs een prachtig horloge de wissel beker die beschikbaar is gesteld door de directie van Haarlems Dagblad/OH.C. De zes jongens uit de Bomen- ra Trans- vaalbuurt, die onder leiding van ploeglei der Henk Knol het ploegenklassement hadden gewonnen ontvingen behalve hun prijs ieder een fraai zuiltje dat beschik baar is gesteld door het gemeentebestuur van Haarlem. Ruim een uur hield de heer Van Hulst zichzelf en de jongens met de prijsuitrei king bezig, aan het slot waarvan een van de Muggen, Huib Stegeman namens de jongens een kort maar zeer krachtig dank woord in de microfoon riep. De heer Van Hulst kreeg een smaakvol uitgevoerde asbak en op zijn beurt liet hij op het podium zijn lange reeks van mede werkers in de hulde delen onder het aan bieden van een herinneringsvaantje. Pas daarna kon Montange met zijn feest programma voortgaan en het pleit voor zijn gezelschap dat men de jongens, hoe wel het inmiddels al vrij laat was gewor den, toch nog kon boeien. Gerry Montagne zelf toonde een uitste kend jongleur te zijn en Huib van Meurs bewees zich vooral in de kolderachtige si tuaties als clown het best thuis te voelen. Het sluitstuk van het programma vormde echter voor Ben Corsten en John Munk jr. het hoogtepunt van de avond want Frans Eykhof vervaardige in een bliksem- tempo twee karikeuren die de jongens mee naar huis kr£en. De derde Haar-mse Muggenronde was definitief geëindjd en het pleit voor de nieuwe Tourleid*" Van Hulst dat deze rit de twee voortgaande nog overtroffen heeft. De winnaar aan de Haarlemse Mug- gemonde lt>7, Ben Corsten, ontving in aanweziheid van al zijn mede renners giier avond tijdens de prijs uitreiking uit handen van Toerleider Huug vai Hulst de wisselbeker die beschikbar is gesteld door de directie van Haarlems Dagblad!O.H.C. Naar wy vernemen ligt het in de bedoe ling ook het volgend jaar, en dan voor de vierde maal, de Haarlemse Muggenronde naar de Veluwe te laten verryden. Reeds nu kreeg Tourleider H. C. van Hulst aan biedingen van enkele firma's voor 1958 binnen, en ook de gemeente bewees door het toekennen van een hogere subsi die dit werk met alle kracht te steunen, evenals de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, die elke keer weer en kele van zijn mensen plus een hoeveelheid materiaal beschikbaar stelt. Ook de diverse ploegleiders hebben ver klaard het volgend jaar weer alle steun te willen verlenen, zodat de heer Van Hulst in 1958 over een geroutineerde staf mede werkers kan ADVERTENTIE Het bestuur van het district Haarlem van de KNLTB heeft het schooltennis- toernooi weer in ere hersteld. En met suc ces. Reeds voor de oorlog zette men een streep onder dit toernooi omdat het Ken- nemerlyceum voor de overige scholen ieder jaar weer te sterk bleek en de animo dusdanig afnam dat doorgaan geen zin had. Gisteren heeft men voor het eerst na de oorlog dit toernooi weer gehouden en hoewel de deelname ver onder de ver wachtingen is gebleven bleek toch dat in de situatie van voor de oorlog een gun stige verandering is gekomen. Wel behaalde het team van het Ken- nemerlyceum in eigen omgeving de eerste plaats, maar na een bijzonder felle strijd met het Coornhertlyceum, die pas beslecht werd in,, de laatste set van de laatste par tij. Tot die tijd hadden de beide ploegen elkaar niets toegegeven en op de stand 10-10 moest het gemengd dubbelspel de beslissing brengen. Het Kennemerlyceum won deze partij met 62, 46 en 64. Eerste werd dus het Kennemerlyceum met elf punten, tweede het Coornhert lyceum met 10 punten. Op de derde plaats eindigde het Mendelcollege met zes pun ten, terwijl het Triniteitslyceum met drie punten de laatste plaats innam. De ploe gen van het Mendelcollege en het Trini teitslyceum werden gecompleteerd door speelsters van het lyceum Sancta Maria. De resultaten werden: Jongens enkelspel: Coornhertlyceum sl. Mendelcollege 62 en 63, Coornhert lyceum sl. Triniteitslyceum 62 en 63, Kennemerlyceum sl. Coornhertlyceum 68, 64 en 61, Mendelcollege sl. Tri- Nog 5 dagen ZOMERPRI3ZEN! veel warmte - weinig as weegt ca. 75 kg per hl. „CORNNIC" 20/30 /i2.60 „SEVEN SISTERS" 20/30 ƒ14.— „VICTORIOUS" Super 20/30.. ,15.60 VOOR TRECHTERHAARDEN en CENTR. VERWARMING afm. 8/15 (viertjes) „CORNNIC" 10-50 „SEVEN SISTERS" ƒ11.— „VICTORIOUS" (Super) ƒ1150 Ook alle andere so or ten en afmetingen uit voorraad leverbaar Vraagt onze prijscourant. BRANDSTOFFENHAMDEL FRIESE VARKENMARKT 6 - 10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Zang- en dansopvoeringen in aula van Stedelijk Gymnasium Zondag 1 september komt een groep Engelse scholieren een bezoek brengen aan Haarlem. Het zijn leerlingen van de Eger- ton Park County Secondary School uit Denton, bij Manchester. Onder leiding van het hoofd van de school, de heer Norman Williams, maken deze leerlingen een toernee, gedurende welbe zij concerten geven in verscheidene plaatsen in Nederland. Deze concerten be staan uit het zingen van Schotse en En gels volksliedjes, alsmede uit liedjes uit Wa'es en Ierland. Ook worden Engelse volksdansen opgevoerd. 7n totaal blijven de Engelse scholieren tvaalf dagen in Nederland. Het bezoek aan Haarlem geschiedt onder aispiciën van de Haarlemse Esperantisten- hereniging. Maandagavond 2 september wordt een uitvoering gegeven in de aula vaf het stedelijk gymnasium in het Prin senhof. Hét ligt in de bedoeling voor deze avind Haarlemse middelbare scholieren uit te nodigen. Maandag en dinsdag worden in de loop van de dag excursies gemaakt, onder meer naar Amsterdam en Kennemerland. Woensdag vertrekken de gasten weer naar Ostende, vanwaar zij naar Engeland terugkeien. De volksdansen zijn ingestudeerd door nvwrjuw M. de Mierre, die begeleidings- nuziek heeft gecomponeerd. Het zingen staat onder leiding van de heer Keith Gordon. Een sopraansolo zal worden ge zongen door mejuffrouw Glenys Hewitt, een oud-leerlinge van de school. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op donderdagmid dag van 3 tot 4 uur door Hendrik Lasschuit luidt: 1. Praeludium en fuga C gr. t., Georg Böhm; 2. A fancy, Charles J. Stanley; 3. Passacaglia, Josef Gabr. Rheinbergen; 4. Sonata da chiesa (thema met variaties en finale), Hendrik Andriessen; 5. a. Ach bleib mit deiner Gnade, b. Herr Jesu Christ, dich zu -uns wend, c. Jesus, meine „U was volgens de wet verplicht, voor uw gezin te zorgen. Zelfs al valt er mis schien op uw vrouw heel wat aan te mer ken. U had haar niet onverzorgd in de steek mogen laten. Dat ging vroeger wel, maar tegenwoordig kan dat niet zo ge makkelijk meer". Aldus de president van het Amsterdamse gerechtshof, voor wie dinsdag twee huisvaders in hoger beroep terecht stonden, die door de politierechter (één in Utrecht en één in Haarlem) tot gevangenisstraffen waren veroordeeld wegens „het in hulpeloze toestand bren gen en laten van de echtgenote (of ge wezen echtgenote) door onthouding van noodzakelijk levensonderhoud, wetende dat geen financiële hulp van familie kon worden verwacht". Eerst stond terecht een 37-jarige -fabrieksarbeider uit Utrecht, die enkele jaren geleden met een vrouw trouwde,, hoewel hij wist, dat zij geen braaf leven geleid had. Een tijdlang gedroeg ze zich echter goed, maar toen de man een keer een vonnis moest opknappen, knoopte ze connecties met andere mannen aan. Een jaar later liep de Utrechter weg en liet haar met de kinderen aan haar lot over. „Deze man heeft zijn vrouw en kinderen verlaten en nimmer iets betaald, hoewel hij goed verdiende", zei de procureur- generaal. „Hij profiteerde zelfs van zijn huwelijkse staat, want hij toucheerde rustig de kinderbijslag". De procureur-generaal eiste dezelfde straf (twee maanden), die de politierechter had opgelegd. Vervolgens kwam een 32-jarige auto verhuurder uit Har riem voor het hekje, die aanvoerde dat het hem wegens tegen slag in zaken onmogelijk was geworden aan zijn alimentatieplichten jegens zijn vroegere gezin te voldoen. Hij was begin 1955 gescheiden en betaalde een half jaar lang trouw f 50 per week. Hij hertrouwde met een andere vrouw, kreeg financiële moeilijkheden met zijn bedrijfje en stuur de toen geen geld meer. De achtergelaten vrouw werd in 1956 voortdurend door Sociale Zaken gesteund en diende een klacht tegen haar vroegere echtgenoot in. Zuversicht, Max Reger; 6. Passacaglia, ko- Deze werd in februari door de politie- raal en fuga over „Wie maar de goede God rechter te Haarlem tot 1 maand voorwaar- laat zorgen", Corn, de Wolf. delijk veroordeeld. Dinsdag 3 september zal het gouden jubileum van de afdeling Haarlem en om streken van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers gevierd wor den met een receptie in restaurant Dreef- zicht. Later komen ledm en genodigden in hetzelfde gebouw bijeen voor een maal tijd en een feestelijke byeenkomst, waar aan het gezelschap Vonk medewerking verleent. Met een bal onder leiding van de heer H. van den Berg worden de fees telijkheden gesloten. De Haarlemse vereniging is in maart 1907 opgericht, ongeveer gelijk met de algemene bond. Aangezien de bond in het voorjaar zijn gouden feest vierde, heeft het bestuur van de afdeling Haarlem besloten de viering uit te stellen tot september. Ter gelegenheid van het jubileum is een feestprogramma verschenen, waarin de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken, de heer Ch. E. Visser, de directeur van de stichting „Haarlems Bloei",1 de heer W. van Willige, de bonds voorzitter, de heer L. P. Jongejans, een lid van de propaganda-commissie, de heer J. Downer en de secretaris van de Federatie van Organisaties van Sigarenwinkeliers, de heer E. J. F. Manse, de afdeling geluk wensen aanbieden. Van de oprichters is nog in leven de heer J. A. Hoekstra, Middenweg 60 te Haarlem, die de eerste secretaris is ge weest. Deze schrijft in de feestgids, dat in 1906 te Amsterdam een sigarenwinkeliers vereniging is opgericht. Later kwamen enkele Amsterdammers naar Haarlem om te trachten ook daar een vereniging op te HAARLEM, 27 AUGUSTUS 1957 3EVALLEN van een zoon: 23 aug.: M. Filet-van Tongeren; 26 aug.: A. M. Asseler-Schouw, C. J. Polmann-Vroom, T. G. Heitlager-Den Ronden; 27 aug.: C. E. Paap-Sicking, E. L. Kinniging-Klaverstijn. BEVALLEN van een dochter: 24 aug. T. G. S. Smit-Van Kuijk; 26 aug.: J. H. M. van Loghem-Payens; 27 aug.: W. Habich- Alders. OVERLEDEN: 25 aug.: C. J. M. van de Vliet, 54 jaar, Da Costastraat; 26 aug.: C. van 't Hoff, 66 jaar, Bankastraat; W. de Ruiter, 69 jaar. Rijksstraatweg. ONDERTROUWD: 27 aug.: J. Ruyg- voorn en C. A. Joosten, K. Romp en M. A. Kuiper. GEHUWD: 27 aug.: H. van Hamburg en J. C J. Arons, P. T. A. van Graas en E. W. Lensen, C. de Jong en M. van Leeuwen, J. T. ter Haar en L. E. van Heest, J. A. J. in„_ Beers ei C C Liphuysen, J Jongsma en richten. Daarin zijn zij in maart 1907 ge- J H Appeldoorn, P. J. A. de Nijs en C. J. slaagd In het eerste bestuur hadden zit- uit de heren L. Braakman, J. Koker en J. Assendelft, H. Ruigliaver en P. J. Treffers, ting de heren Boon, voorzitter; Hoekstra, Persman. secretaris; Sweerts, penningmeester; Mul ler te Zandvoort, tweede-voorzitter, en Klopper, tweede secretaris. Een halve eeuw geleden stonden de vrouwen de langste tijd in de winkel, omdat haar echtgenoten 'n betrekking vervulden. In de loop der jaren is hierin wijziging ge komen, maar toch vervult een aantal win keliers nog een functie, omdat de inkom sten uit de winkel niet voldoende zijn. Het was vroeger niet gemakkelijk de leden voor een vergadering op te roepen, omdat de winkels tot elf uur des avonds geopend waren. Het resultaat van de oprichting der vereniging is geweest, dat de winke liers elkander niet als concurrenten, maar als collega's beschouwden. Op een ledenvergadering van een halve eeuw geleden besloten de winkeliers de winkel op zondag enige uren te sluiten. Door het tekenen van een verklaring meende men, dat allen zich hieraan zou den houden. Een lid bemerkte, dat een zaak toch op zondagmiddag geopend was en toen aan de winkelier de reden werd gevraagd, antwoordde hij, dat hij zich zo verveelde; daarom had hij de winkel ge opend. De huidige voorzitter, de heer Lou Braakman, brengt in een artikel hulde aan bestuurs- en oud-bestuursleden voor hun arbeid en de heer C. Wesselius geeft een beschouwing over de huidige stand van zaken in de detailhandel naar aanleiding van mededelingen van tegenwc "dige be stuursleden. Op het ogenblik bestaat het bestuur der afdeling uit de heren: L. Braakman, voor zitter; C. Deutekom, secretaris-penning meester; P. van Zuthem, H. Koopman, A. Bakker, C. M. Osinga en J. Koker, com missarissen: De feestcommissie bestaat Terug naar nummer één Ter zitting van het hof bleek thans, dat de tweede vrouw niets van de drie kin deren uit het eerste huwelijk van de Haar lemmer wilde weten. „Daarom ben ik be gin van dit jaar teruggekeerd bij mijn eerste vrouw", zei de verdachte. „Zodra de echtscheiding met mijn tweede vrouw is uitgesproken, trouw ik weer met mijn eerste alleen voor de kinderen". In zijn requisitoir zei de procureur- generaal, dat de verdachte zich erop be roept, niet opzettelijk zijn eerste vrouw zonder geld te hebben achtergelaten. „Dit is dus een soort beroep op overmacht", zei hij, „maar dat gaat niet op, want de man is met een andere vrouw getrouwd en voor haar en zichzelf heeft hij wel geld uit zijn .bedrijfje getrokken om te kunnen leven. Het gaat niet aan, zelf wel te eten en dan het Vroegere gezin aan de steun over te laten". Hij eiste bevestiging van het vonnis: een maand voorwaardelijk. De raadsman voerde aan, dat de ver dachte later aan Sociale Zaken de uitge keerde steun had willen terugbetalen en dus inderdaad niet opzettelijk zijn gezin het noodzakelijk levensonderhoud had onthouden. Hij vroeg vrijspraak. niteitslyceum 63 en 62, Mendelcollege sl. Kennemerlyceum 26, 75 en 75, Kennemerlyceum sl. Triniteitslyceum 64 en 61. Meisjes enkelspel: Coornhertlyceum sl. Mendelcollege 6—3 en 7—5, Coornhert lyceum sl. Triniteitslyceum 63 en 60, Coornhertlyceum sl. Kennemerlyceum 64 en 63, Mendelcollege sl. Triniteits lyceum 61 en 63, Kennemerlyceum sl. Mendelcollege 6—2 en 75, Kennemer lyceum sl. Triniteitslyceum 6—2 en 61. Jongens dubbelspel: Coornhertlyceum sl. Mendelcollege 64 en 63, Coornhert lyceum sl. Triniteitslyceum 57, 60 en 62, Kennemerlyceum sl. Coornhert lyceum 57, 62 en 61, Mendelcollege sl. Triniteitslyceum 64, 16 en 64, Kennemerlyceum sl. Mendelcollege 63 en 60 en Kennemerlyceum sl. Triniteits lyceum 62 en 62. Meisjes dubbelspel: Mendelcollege sl. Coornhertlyceum 64 en 63, Triniteits lyceum sl. Coornhertlyceum 63 en 60, Coornhertlyceum sl. Kennernei'lyceum 61 en 63, Triniteitslyceum sl. Mendel college 61 en 64, Kennemerlyceum sl. Mendelcollege 36, 63 en 63 en Trini teitslyceum sl. Kennemerlyceum 63 en 6—3. Gemengd dubbelspel: Coornhertlyceum sl. Mendelcollege 63, 16 en 63, Coornhertlyceum sl. Triniteitslyceum 60 en 60, Kennemerlyceum sl. Coornhert lyceum 62, 46 en 64, Mendelcollege sl. Triniteitslyceum 62 en 62, Ken nemerlyceum sl. Mendelcollege 36, 63 en 61 en Kennemerlyceum sl. Triniteits lyceum 60 en 60. Na 43 jaar Nieuws in het kort Beëdigd. De Haarlemse rechtbank heeft als advocaat en procureur beëdigd mr. H. Luijken, wonende te Vlaardingen, die zich zal vestigen Gedempte Oudegracht te Haarlem. Handbaltoernooi. De dames van en kele Haarlemse confectiebedrijven hebben deelgenomen aan een handbaltoernooi. De ploegen van Hensen, Van Item en Kerko eindigden gelijk en na het nemen van strafworpen was de uitslag: 1. Kerko, 2. Hensen, 3. Van Item. Vierde was Windsor. In de kantine op het terrein van TIJBB zijn de prijzen uitgereikt. Onderscheiding. Bij Koninklijk Be sluit is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau aan de heer A. Mooring, chefmonteur bij het te Rotterdam gevestigde filiaal van Van Waveren's Koninklijke Graanhandel n.v., te Haarlem. Na gedurende 43 jaar het Haarlemse onderwijs te hebben gediend zal mevrouw C. J. Staritsky-Sevenhuvsen, onderwijze- De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. We gens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van G. Treffers, hande lende onder de naam Wenca, Anthonie- straat 55 te Haarlem. Rechter-corrimissa- ris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. W. Glasstra, advocaat en procureur te Haarlem, Jansweg 52. Geëindigd werd dat van: J. A. Vens, koopman, wonende Soendastraat 7 te Wormerveer. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet en curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaan dam, Westzijde 51a. Na gedaan verzet is vernietigd het von nis der rechtbank van 30 juli, waarbij D. de Jong jr., aannemer, wonende Duven- voordestraat 116 te Haarlem, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. A. J. Fibbe, advocaat en procu reur te Haarlem, tot curator. Prins Bernhard heeft vandaag in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal der res aan de Anslijnschool aan de Parklaan Koninklijke Marine een bezoek gebracht in Haarlem, op 1 september met pensioen aan het marine-opkomstcentrum te Voor gaan. j schoten. Hij bezichtigde verschillende af- Maandagavond 9 september zal in het delingen van het opkomstcentrum en ge- gymnastieklokaal van de Anslijnschool een i bruikte de lunch in het verblijf van de afscheidsreceptie plaats hebben. commandant van het opkomstcentrum. Zaterdagmiddag 21 september zullen ty- dens een bijzondere samenkomst in de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem een gedenkraam en een gedenksteen worden onthuld, die in de zuidelijke gevel van de kerk (achter de kansel) worden aange bracht. Het raam, dat gemaakt werd naar een ontwerp van de glazenierster mej. G. Kris- tensen, geeft uitdrukking aan het feit, dat op 15 mei 1946 het samengaan van do Ge reformeerde kerken in Hersteld Verband met de Hervormde kerk een feit werd. Deze hereniging geschiedde ook te Haar lem. Het gevolg hiervan was, dat aan de Haarlemse hervormde gemeente het kerk gebouw mét het orgel van „hersteld ver band" ten deel viel. In de praktijk bleek, dat dit gebouw de Begijnhofkapel voor de hervormde gemeente weinig be- tekenis had, omdat in het centrum van de stad voldoende kerkruimte aanwezig was. Daarom verkochten de kerkvoogden de Begijnhofkapel aan de Baptistengemeente. Dit besluit werd evenwel niet genomen dan na overleg met aanhangers van „Her steld Verband", die bij de totstandkoming van de Begijnhofkapel een belangrijke rol hadden vervuld. Uit de aard der zaak was de verkoop van deze kapel voor hen teleurstellend. Hiervoor hadden de colleges van kerk voogden en notabelen begrip, zodat werd toegezegd een waardige oplossing te zoe ken, die naast de blijvende herinnering aan de hereniging der beide kerkgenoot schappen, een waardering zou moeten vertolken voor werk en betekenis van de gereformeerde kerk in hersteld verband. Deze oplossing is gevonden in het plaat sen van een gedenkraam in de Grote Kerk, dat op 21 september zal worden onthuld, in een korte wijdingsdienst onder leiding van prof. dr. E. L. Smelik. Geen speelstraten. B. en W. van Den Haag voelen er niets voor in de binnen stad een aantal „speelstraten" te creëren. Zij delen dit mee aan de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging Bescher ming voetgangers, die daartoe een voorstel had gedaan. TEYLINGERBOS, DINSDAGAVOND Drie bussen met zingende Iraanse pad- vinders rijden grommend de oprijlaan van Teylingerbos in Vogelenzang op. Een kleine personenauto met Nederlandse padvinders rijdt helemaal vooraan oi. de weg aan te j geven als een soort escorte. Schreeuwend 1 springt een padvinder op een van de spat- borden van een bus, met wilde gebaren aanwijzingen gevend. „Deze kant op", roept hij luidkeels. Hij kan slechts met moeite het gelawaai van de bus overstemmen. Eindelijk op Teylingerbos aangekomen, wordt er van weerszijden vriendelijk ge- J zwaaid. Dan worden de motoren van de l bussen tot zwijgen gebracht en honderd- twaalf buitenlandse padvinders stappen uit om zich voor het eten wat op te knap pen. Donkere kwieke types, de meesten met snorren getooid, die Iraanse padvin ders. Hun contingentsleider, kenbaar aan een rood jasje, loopt geagiteerd heen en weer. Hij schijnt het erg druk te hebben: in een voor onze oren vreemd aandoende taal roept hij iets tegen de jongens, klopt ze eens met een brede grijns op de schou ders, loopt naar binnen en rent weer naar buiten. Hij heeft heel wat te regelen, voor- dat de jongens aan tafel zitten om van een welverdiende maaltijd te genieten. Intussen wordt in de keuken op topca paciteit gewerkt om alles voor de honge rige gasten in gereedheid te brengen. Twee Duitse kampeerders, die reeds ge ruime tijd in Teylingerbos verblijven, hel pen ook een handje mee. Dan heeft de Iraanse leider echter enige corveeploegen gevormd, die weldra ook de handen flink uit de mouwen steken. Even keert de rust in Teylingerbos weer. Nu is de kans rijp om de leider van de Iranen aan te schie ten. „Waar zijn contingent vandaan komt?" „Van Antwerpen", antwoordt hij in Engels-met-een-zwaar-accent. Op 8 juli is de groep uit Iran vertrokken, om via Irak, Turkije, Italië en Frankrijk naar En geland te trekken, waar werd deelgenomen aan de Jamboree. Op de heenreis organi seerden de jongens hun eigen uitstapjes. Nu, op de terugreis wordt het programma door de gastheren in verscheidene Euro pese landen verzorgd. Zij fungeren zelf echter ook als gasthe ren, want onderweg hebben zij nog twee Duitsers en een Oostenrijker opgepikt, die zij in Duitsland weer zullen achterlaten. De Duitser probeert al kranig een woordje Iraans mee te brabbelen, hetgeen hem ech ter nog niet goed af gaat. Eigen bus De padvinders reizen in twee huurbus- sen en een eigen bus. Voorts hebben zij nu0 een eigen vrachtauto tot hun beschik- king, die de bagage vervoert. Zowel de eigen bus als de vrachtwagen worden door padvinders, hoplieden, bestuurd. En, naar de leider, Morteza Banai, verzekerde, doen zij hun werk met veel plezier en vakman schap. De Iraanse regering betaalt tachtig per cent van de reis. De jongens nemen zelf de overige twintig percent voor hun rekening. Dinsdagavond brachten de jongens nog een bezoek aan de Grote Kerk in Haarlem, waar zij het orgelconcert bijwoonden. Vandaag zijn zij naar Aalsmeer gegaan, waar de verrichtingen op de centrale vei ling werden gadegeslagen. Voorts werden het Cruquiusmuseum in Heemstede en de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol bezocht. De contingentsleider, Morteza Banai, vertelde zeer belangstellend te zijn naar de bloembollencultuur in Nederland. Hij is namelijk een deskundige op dit gebied. Daarom werden bloembollen in Hillegom gekocht, die in een speciale padvinders- tuin in Teheran zullen worden geplant. De jongens werden namens het Natio naal Hoofdkwartier van „De Nederlandse Padvinders" verwelkomd. Ir. J. Pool, districtscommissaris van het district Haar lem van de N.PV., legde in zijn welkomst- Zwartharige Iraanse padvinders schep pen Hollandse erwten op. In de eetzaal in Teylingerbos wachten honderd twaalf padvinders met hongerige magen. woord de nadruk op de bijdrage, die dii bezoek levert tot de onderlinge saamho righeid in deze tijd van grote politieke spanningen. Zijn toespraak werd beant woord door de contingentsleider. De contingentsleider had dinsdagavond maar heel weinig tijd en moest al gauw afscheid van ons nemen, want het eten werd al opgediend. Overigens een echte Hollandse maaltijd, erwten, aardappelen, vlees en yoghurt toe. Daarna moesten de jongens haastje repje afwassen, omdat zij anders niet op tijd zouden zijn om het or gelconcert in Haarlem bij te wonen. Morgen zullen de padvinders weer af scheid van ons land nemen; om een bezoek aan verscheidene Duitse steden te gaan brengen. Via Oostenrijk, Joegoslavië, Tur kije, Syrië en Irak zullen zij weer naar Iran terugkeren. Waarschijnlijk zullen zij dan, eenmaal thuisgekomen, ook iets van Haarlem en Vogelenzang weten te vertellen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11