Syrië is een arsenaal van zware Russische wapens OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Zorin vat oude verwijten aan het Westen nog eens samen Ontwapeningsoverleg stokt weer „Het is misleidend te zeggen dat we hier iets reëels doen" Garantie voor Hoessein in geval van een Syrische aanval op Jordanië Abbé Pierre sprak in Maastricht „Beoefen de naastenliefde en help de armen!" Moskou publiceert brieven uit de oorlogsjaren 3 Democraat op McCarthy's plaats in de Senaat Zesde vloot blijft op de Middellandse Zee Bezoeken aan Franse havens afgelast éee MORRIS beforei/ouSiri//- Aantal doden van treinramp tot zeven gestegen OPENING LUSTRUMBEURS Vragen over schietpartij aan de grens Het woord is aan Ongeluk met schietstoel in hangar te Leeuwarden Twee korporaals omgekomen Vraag in Londen: Raket een onderdeel van Sovjet-bluf campagne? Verklaringen in Washington en Londen: Argentijns schip gezonken, 230 opvarenden veilig Botsing met Amerikaans schip op Rio de la Plata Pas op de valwind Bus met Nederlanders te Rome in quarantaine Vier doden in het verkeer V erkeersongelukken I DIT JAAR: 794 DODEN Opklaringen 72e JAARGANG No 42 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks In een overvolle St. Servaaskerk te Maastricht er waren naar schatting meer dan 2000 toehoorders heeft abbé Pierre uit Parijs „de vader van de zwer vers" in de Franse hoofdstad, een oproep gericht tot alle mensen, om de naasten liefde daadwerkelijk te beoefenen en de armsten te helpen. Na gesproken te heb ben over de „wetenschappelijke explosies" van deze tijd, behandelde Abbé Pierre de „explosies op psychologisch terrein". „Men doet alles om de kindersterfte te beperken en de leeftijd van de mens op te voeren, doch de angst en de weerzin kroppen zich op bij de massa in vele landen; de massa, die wil vernielen om de ongelijkheid weg te nemen". Abbé Pierre stelde als voorbeeld het leven tijdens de laatste oorlog en in de concentratiekampen, „toen men leerde het gouden gebod van de liefde na te komen." Alle rampen zijn naar zijn mening een ge volg van het feit, dat men het gebod van de liefde tot een karikatuur heeft gemaakt, tot iets negatiefs. „Wij hebben God neer gehaald". Abbé Pierre spoorde vooral de jonge mensen aan, zich geheel te geven om de mensheid te helpen, niet twee of drie we ken per jaar doch tenminste gedurende twee jaar. Niet alleen in de kerk, doch ook daar buiten, in het openbare leven, moeten we de liefde uitdragen. Tot besluit vroeg de geestelijke zijn ge hoor, „voldoende liefde te bezitten en echt christen te zijn". Van zijn toespraak, die meer dan een uur duurde en in het Frans werd gehou den, gaf pater Astman een 'samenvatting in het Nederlands. Vandaag zal Abbé Pierre in Den Haag door de Koningin worden ontvangen. Van avond spreekt hij in Amsterdam en mor gen in Scheveningen. MOSKOU (Reuter) - Het Russische pers bureau Tass meldt, dat het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken de cor respondentie heeft gepubliceerd tussen Stalin en de leiders van Ruslands bond genoten in de oorlog, die in het buitenland in „verdraaide" vorm is weergegeven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Abbé Pierre, de kampioen der Parijse „clochards", is gisteren voor een be zoek van enkele dagen aan ons land in Maastricht aangekomen. Een klein meisje uit Haarlem de zevenjarige Alma Kuypers, wilde met alle geweld de wereldbekende geestelijke de hand schudden. Lachend poseerde de abbé met haar voor de persfotografen. ISTAMBOEL (UP) Na zijn ontmoe tingen met de Turkse premier Menderes, koning Hoessein en koning Feisal van Irak is Henderson van Istamboel naar Ankara gevlogen, waar hij misschien een onderhoud zal hebben met koning Mo hammed Zahir Sjah van Afghanistan, die een officieel bezoek aan Turkije brengt. KABOEL (UP) Van officiële zijde is in de Afghaanse hoofdstad vernomen, dat er geen wapenovereenkomst gesloten is tussen Afghanistan en de Sovjet-Unie. Men verklaarde dat de Russisch-Afghaan- se overeenkomst slechts betrekking heeft op het zoeken naar olie, het gezamenlijk gebruik van waterbronnen aan de grens en de opleiding van Afghaans personeel. Tanks en straaljagers LONDEN (Reuter) Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken neemt men aan, dat Syrië van de Sovjet-Unie tweehonderd tanks van het type T-34 en zeventig straaljagers van de typen Mig-15 en Mig-17 heeft ontvangen. Een woord voerder van het ministerie bevestigde daarmee een bericht dat de Londense Ti mes uit betrouwbare bron in het Nabije Oosten had vernomen. De woordvoerder zei voorts dat men gelooft, dat de Sovjet- Unie, voor het jongste bezoek van de Sy rische minister van Defensie aan Moskou, XXJCCCCCOCJCOCCCCOCCCCCOCOCCODCCCCCCCOCCCCCCCCCCCCCCOCCOCÏ 8 f S MILWAUKEE (Reuter) De tussen- f) tydse verkiezing voor de Amerikaanse fj 'S Senaat in de staat Wisconsin, nodig ge- 8 worden door het overlijden van senator 8 McCarthy, is door de Democraat Wil- 8 liam Proxmire gewonnen. Het is voor 8 8 het eerst in vijfentwintig jaar dat Win- 8 consin een Democraat afvaardigt naar 8 8 de Senaat, waarin elk der 48 staten 8 twee zetels heeft. X 8 Volgens nog niet volledige uitslagen heeft Proxmire bijna 98.000 stemmen g 8 meer behaald dan zijn Republikeinse X tegenstander, ex-gouverneur Walter 8 8 Kohier. Door de verkiezing van Prox- g 8 mire is het aantal Democratische sena- 8 8 toren gestegen tot vijftig. Tot nu toe 8 8 hadden zij twee zetels meer dan de <3 Republikeinen. 8 O 8 ^COCOOOCCOOOODOOCOOOOODOOCOOOOOOOOOOOOOOCOCOCCOOOOOOOCXXX WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse marine heeft bekendgemaakt dat eenheden van de zesde vloot in de Middel landse Zee zich thans voorbereiden op oefeningen in NAVO-vei'band. Deze korte officiële verklaring is in Washington uit gegeven toen journalisten commentaar vroegen op berichten uit Parijs, volgens welke het bezoek, dat sommige schepen van de zesde vloot aan Franse Middelland se zeehavens zouden brengen, was afge last. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade in Parijs had verklaard, dat deze schepen „nieuwe instructies" hadden gekregen. LONDEN (UP) Een zegsman van het Amerikaanse vloot-hoofdkwartier in Lon den verklaarde desgevraagd, dat er uit Londen geen bevelen naar de vloot waren gegaan met betrekking tot de gebeurtenis sen in Syrië of de tocht van twee Russi sche oorlogsschepen door de Middellandse Zee naar Albanië. MOSKOU (UP) Het blad van de Rus sische vloot heeft de beschuldiging geuit, dat de zesde vloot druk uitoefent op Sy rië. De Amerikaanse mededeling, dat deze vloot op het ogenblik geconcentreerd wordt voor een Navo-oefening wordt in het blad een poging genoemd om de publieke opinie zand in de ogen te strooien. Het blad waar schuwt, dat de Verenigde Staten hun han den wel eens zouden kunnen branden in de Middellandse Zee. „De periode dat er di plomatie werd bedreven onder dreiging van scheepsgeschut is voorbij. De ervaring met de Suez-crisis is het beste bewijs daarvoor. De Arabische landen zijn wel in staat hun vrijheid te verdedigen", aldus het blad. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Engelse Suède Dames-Herenjasjes Het aantal doden als gevolg van de treinramp van 12 augustus bij Eindhoven is gestegen tot zeven. Vanochtend vroeg is in het ziekenhuis te Eindhoven de zestigjarige hoofdconduc teur A. Weydeven uit Eindhoven, die bij het ongeluk ernstig werd gewond, over leden. Hij was hoofdconducteur van de trein uit Eindhoven naar 's-Hertogenbosch. Op het ogenblik verblijven nog twintig personen, die bij het ongeluk werden ge wond, in ziekenhuizen te Eindhoven. Geen hunner verkeert meer in levensgevaar. (Van onze correspondent in Londen) De Russische vertegenwoordiger op de ontwapeningsconferentie te Londen heeft dinsdag in zó felle woorden het Westen beschuldigd van „oorlogsstokerij", dat men zich afvraagt of Rusland zich nog langer op de conferentie zal doen verte genwoordigen. Zorin zelf gaf een ontwij kend antwoord, toen de Amerikaan Stas- sen hem vroeg of zijn rede betekende, dat Rusland van plan was de besprekingen af te breken. „Bestudeer mijn verklaring zorgvuldig", zei hij, „en gij vindt een ant woord". Het is Zorin echter zo goed gelukt de kwestie der ontwapening door voorstel en tegenvoorstel zo duister te maken, dat zelfs de experts uit zijn woorden geen wijs meer kunnen worden. Dit éne echter is duidelijk: Rusland wil slechts het totaal verbod van het houden van kernproeven en het vervaardigen van kernsplitsingsma teriaal, terwijl het Westen luchtinspectie noodzakelijk acht om de naleving van dit verbod te controleren. Zorin weet het echter zo voor te stellen, dat het Westen, door het verbod afhanke lijk te stellen van controle, alle mogelijk heden tot toenadei'ing tot Rusland heeft afgesneden en daarom verantwoordelijk is voor de mislukking der besprekingen. Dit alles heeft hij reeds uit den treure her haald maar het was de agressieve toon van zijn anderhalf uur durende rede, die ver wondering wekte. „De regerende klassen van het Westen spelen een dubbel spel door hun oorlogsvoorbereidingen te ca moufleren met ontwapeningsbesprekin gen", zei Zorin. „Het Westen liegt bewust, als dit het doet voorkomen, alsof de sub commissie voor de ontwapening iets reëels doet. In werkelijkheid rekt het de besprekingen slechts om tijd te winnen voor zijn voorbereidingen ten oorlog. Zie slechts naar het oorlogsbudget van de NAVO: 60 miljoen dollar wordt jaarlijks aan de militaire organisaties besteed. Het is waar: ook Rusland besteedt grote be dragen aan zijn defensie, maar het land is omringd door Amerikaanse bases. Gene raal Norstadt, de opperbevelhebber van de NAVO doet zelfs geen moeite zijn plannen voor een aanval op Rusland te verhullen. Zelfs de door het Westen voorgestelde luchtinspectie-zones zijn er louter op ge richt het in staat te stellen inlichtingen over Rusland te verkrijgen ter voorberei ding van een aanvalsoorlog". Zorin eindigde met een opmerking, wel ker waarheid wellicht door het Westen over het hoofd is gezien: „Zolang er span ningen en wantrouwen blijven bestaan, kan geen vredelievend land het gedogen, dat zijn gehele grondgebied van de lucht uit wordt verkend" Enige weken geleden heeft de bekende Amerikaanse commen tator Walter Lippman er reeds voor ge waarschuwd, dat de voorstellen van het Westen onuitvoerbaar zijn, zo lang er geen basis van vertrouwen en vriendschap is gelegd. Zolang zou volgens hem ook Rus land een inspectie uit de lucht niet wil len aanvaarden. Blijkbaar heeft Zorin dit artikel goed gelezen en zijn argumentatie thans gebruikt om het Russische stand punt te verdedigen. Oponthoud (UP) Radio-Moskou begon de tekst van Zorins redevoering uit te zenden bin nen weinige minuten nadat de zitting van twee uur beëindigd was. Maar vóór men toewas aan die delen van de redevoering, die de luchtinspectie en de staking der proeven betroffen, werd de uitzending plotseling afgebroken. Een boodschap werd uitgezonden, waarin ver zocht werd het reeds gezondene te nege ren. Het baarde dan ook enig opzien toen een uur later door de Russische ambas sade in Londen een kennelijk gelijkluiden de tekst van zeventien pagina's lang werd uitgegeven. ADVERTENTIE Zaterdag 31 augustus - 2 30 u. MARKTPLEIN - I3MUIDEN Talrijke attracties De bus Haarlem-ÜJmuiden stopt voor de Beurs Het communistische Tweede Kamer-lid Gortzak heeft aan de ministers van Ju stitie en Van Buitenlandse Zaken schrifte lijke vragen gesteld naar aanleiding van de beschieting van de draglinemachinist F. Dusehak door een Duitse douane beambte op Nederlands grondgebied. Als de berichten daaromtrent juist zijn, aldus de heer Gortzak, hebben de Neder landse ministers dan geprotesteerd bij de Westduitse autoriteiten tegen dit optreden van een Duitse douanier op Nederlands grondgebied en tegen hel feit, dat het leven van de Nederlandse arts, die de ge wonde machinist bijstand trachtte te ver lenen, door Duitse beambten werd be dreigd? De heer Gortzak zou gaarne zien dat de regering uitlevering zou vragen van de Duitse douanebeambte in kwestie en te vens van de Westduitse autoriteiten maat regelen zal verlangen, opdat een dergelijk optreden van Duitse beambten op Neder lands grondgebied zich niet zal herhalen. 302e JAARGANG No 195 Nicolas Chamfort: Het genoegen steunt op een illusie, het geluk op de waarheid. Dinsdagmiddag heeft zich in een van de hangars op de vliegbasis Leeuwarden een ernstig ongeval voorgedaan. Tijdens het plaatsen van een schietstoel in een Hawker Hunter straaljager is de afvuurinrichting van de schietstoel door nog onbekende oor zaak in werking getreden. De twintigjarige korporaal eerste klas F. K. Monsma uit Sneek, die in de schietstoel zat, kwam hier bij om het leven. De 21-jarige korporaal eerste klas E. Terpstra uit Amsterdam werd levensgevaarlijk gewond en in het St. Boni- faciusziekenhuis in Leeuwarden opgeno men waar hij later is overleden. De twee jongemannen waren bezig, de stoel in de straaljager te bevestigen, toen het ongeval gebeurde. De korporaal M. zat in de stoel, en zijn collega leunde over de rand toen het afvuurmechanisme in wer king trad. De stoel werd omhoog geslin gerd, botste met een luide klap tegen de dakspanten van de hangar en viel daarop naar beneden. Een onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk wordt door de ma rechaussee en de luchtmacht gezamenlijk ingesteld. LONDEN (UP) In diplomatieke krin gen in Londen wordt het niet voor onmo gelijk gehouden, dat Rusland op het ogenblik bezig is aan een blufcampagne zonder weerga. Kroesjtsjev zelf wordt ge noemd als de initiatiefnemer van deze campagne, die bedoeld is als middel om zijn vijanden in binnen- en buitenland het zwijgen op te leggen, om het Westen op diplomatiek terrein steeds een stap voor te blijven en om op handige wijze gebruik te maken van de anti-Westerse gezindheid in sommige onderontwikkelde gebieden. Het leidende principe bij deze campagne is, volgens deze diplomatieke kringen, „de hemel beloven en ondertussen beslag leggen op de aarde". Als bewijzen voor deze theorie noemen de diplomatieke kringen de indrukwek kende aanbiedingen, die Moskou de laat ste veertien dagen heeft gedaan, speciaal ten aanzien van het Nabije Oosten, en die volgens de deskundigen Rusland's kracht verre te boven gaan. De propaganda schijnt zich te concentreren on het Nabije Oosten, maar inmiddels wordt een even sterke camnafne geboerd voor de neutra lisering van de Oostzee. De opvallend grote activiteit van Rus sische kruisers en torpedobootjagers en vooral van de onderzeeërs, vooral in het gebied van de Middellandse Zee, zou vol gens deze diplomatieke kringen bedoeld zijn als middel om indruk te maken op de landen in deze omgeving. En als klap op de vuurpeil kwam dan maandag de Russische mededeling over de geslaagde vlucht van een intercontinentale geleide projectiel, juist op een beslissend moment van de ontwapeningsbesprekingen in Londen. Het heeft al genoeg aan de oude beloften voor hulp, vooral die aan China. Kroesj tsjev moet in een onbewaakt ogenblik aan een van de leiders -in de satellietstaten toevertrouwd hebben, dat China op het ogenblik bezig is Rusland „uit te meiken". ADVERTENTIE Eerdaags wordt het weer weer guurder en de brandstof misschien duurder, bel VAN ALTENA, doe wijs en bestel voor zomerprijs. Kleverparkweg 2t B - Telefoon 11716 WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard,, dat de Verenigde Staten trachten de betekenis te bepalen van de jongste ontwikkelingen in Syrië. Hy zei, dat de Syrische functionarissen, in wier handen de Russische wapenleveranties te recht zyn gekomen, tenminste door het internationale communisme zyn beïn vloed. Deze zeer grote hoeveelheden wa pens, die Syrië belangrijke mogelijkheden tot een aanval verschaffen, vormen te recht een punt van grote bezorgdheid bij de buurlanden van het land, aldus de mi nister. Dulles zei, dat Loy Henderson, de des kundige van het „State Department" voor het Nabije Oosten, die op het ogenblik in Ankara (Turkye) is, waarschijnlijk over enkele dagen naar Libanon zal gaan om zyn besprekingen over de toestand in Sy rië voort te zetten. Hij zei te betwijfelen of Henderson naar Egypte of Syrië zal gaan. ANKARA (Reuter) In de Turkse hoofdstad verluidt dat Henderson tijdens zyn besprekingen met koning Hoessein zondag de garantie heeft gegeven dat Jor danië beschermd zal worden in geval van een aanval van een communistisch ge worden Syrië. wapens en militair materiaal ter waarde van ongeveer een half miljard gulden aan Syrië heeft geleverd. Volgens de „Times" zouden zich voor hulp bij het behandelen van deze wapens meer dan 350 Russische militaire deskundigen in Syrië bevinden. Experts verongelukt? KOPENHAGEN (AFP) Het radicale Deense blad „Ekstrabladet" schrijft, dat negen van de Russische inzittenden van het vliegtuig van de „Aeroflot" dat op 15 augustus in de haven van Kopenhagen is neergestort, militaire deskundigen wa ren, die naar Syrië zouden gaan. Dit zou, aldus het blad, uit een politie-onderzoek zijn gebleken. Volgens Ekstrabladet lijkt een gestage stroom Russische deskundigen naar Sy rië te gaan, via het vliegveld Kastrup. Andere Russen gaan naar Libanon en Egypte, aldus het blad. DAMASCUS (AFP) De Britse pers berichten volgens welke het hoofd van de Russische veiligheidsdienst, generaal- Se- rov, een bezoek heeft gebracht aan Syrië, zijn van elke grond ontbloot, aldus heeft een woordvoerder van het Syrische mi nisterie van Buitenlandse Zaken dinsdag verklaard. n iiii - J BUENOS AIRES (AFP) Het 3750 ton metende Argentijnse passagiersschip „Ciudad de Buenos Aires" is op de Rio de Ia Plata gezonken, na in aanvaring te zyn geweest met een Amerikaans schip. Het Argentijnse schip had 230 mensen aan boord. Later werd te Buenos Aires vernomen, dat er geen doden zijn. Wel zouden ver scheidene mensen zijn gewond. De opvarenden van het gezonken schip volgens latere berichten 141 passagiers en 89 bemanningsleden zijn aan boord genomen van het Amerikaanse vrachtschip „Mormacsurf", waarmee de „Cuidad de Buenos Aires" in aanvaring is geweest. Het passagiersschip was onderweg van Buenos Aires naar Conception in Uru guay. Het is vijftig jaar geleden speciaal voor de vaart op de Rio de la Plata ge bouwd. De Noren hebben drie helikopters van het elfde helikopter-transportcomman do van de Amerikaanse luchtmacht uit Stuttgart gecharterd om het materiaal voor een radio-versterkerstation op de top van een berg in Telemark in Mid- den-Noorwegen te hijsen. De top is 1S84 meter hoog en van de piloten wordt bijzonder veel talent vereist om de valwinden te trotseren. ROME (UP) Een bus met 35 Neder landse en Duitse toeristen is dinsdag in Rome in beslag genomen en onder spe ciaal toezicht geplaatst, als voorzorgsmaat regel ter bestrijding van de Aziatische griep. De bus was afkomstig uit Napels, waar de griep-epidemie al enige omvang heeft aangenomen. De passagiers zijn in een ziekenhuis geïsoleerd. Maandagavond heeft senator Giacomo Motta, het hoofd van de Italiaanse ge zondheidsdienst, in een televisie-inter view meegedeeld, dat de Aziatische griep Italië is binnengedrongen, maar in een milde vorm. Een auto, bestuurd door burgemeester A. J. B. Ploegmakers van Asten, is bij sluis negen bij Deurne in de Zuidwillems vaart gereden. Mevrouw Ploegmakers kwam door verdrinking om het leven. De burgemeester, zijn zoon en zijn dochter konden zich nog in veiligheid stellen. Een 81-jarige man, P. Engelen, die als lifter meereed, kon eveneens op het droge ge bracht worden maar verkeert thans in le vensgevaar. Oorzaak van het ongeval is vermoedelijk een gebroken stuurstang. Op de Bornsestraat te Hengelo is de 80-jarige wielrijder H. Voogdgeert, toen hij geen voorrang verleende door een motor rijder aangereden. De oude man was vrij wel op slag dood. Nabij het gevaarlijke kruispunt Burge meester Elsenweg-Lange Broekweg te Naaldwijk is de 71-jarige wielrijder N. H. uit Naaldwijk toen hij de rijbaan wilde oversteken door een hem achterop komende personenauto aangereden. Hij werd tegen de weg geslingerd en overleed enige minuten later ter plaatse. Bij de Rengersbrug in K o 1 h a m, ge meente Slochteren, is de ongeveer 35- jarige Hiltjo Huisman uit Woltersum met zijn auto tegen een uit de richting Gro ningen naderende trekker met oplegger ge botst. Hij overleed ter plaatse. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 794 personen, van wie 156 kinderen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Opklaringen maar voornamelijk vannacht in de kustprovincies ook enkele buien. Koude nacht i met hier en daar mist. Over het algemeen iets hogere middagtem- peraturen. Aanvankelijk zwakke j J tot matige noordwestelijke wind, later weinig wind. 8 Volledige weerrapporten op pagina twee

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1