MAGCI Schouwen wacht vol ongeduld op de dam VERKENNINGEN IN DE DELTA NW wil „aanvaardbaarder verdeling nationaal inkomen" Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A Wereldfederalisten behandelden probleem der atoomexplosies „Jenny" eind 1957 in roulatie? Zondag 1 september Prof. Noel Martin: „Iedereen op aarde is al min of meer besmet" WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 5 Grote toekomst wacht het Zeeuwse eiland als vakantiecentrum Gaat u met vakantie? Waarom Rijnreisbureau failliet ging Ondeugdelijk schip oorzaak van alle narigheid? Opvarenden van zinkend Duits jacht gered Nederlandse fabriek gaat porselein maken Australië tegen UNO-debat over Ned. Nieuw-Guinea Garry Davis weer (even) in Nederland Wereldburger no 1 wilde naar Wereldfederalisten- congres Periodiek nationaal verdelingsplan voorgesteld Bestedingsbeperking noopt tot sluiting van fabriek Studentencabaret naar de Verenigde Staten Kerkelijk Nieuws Driebergse dreigde haar buurvrouw met vleesmes Voorwaardelijke straf geëist Al te veel openbaarheid in produktschap ongewenst Opnamen donderdag begonnen Dochter van Ben Goerion bezocht Nederland Tweede protest van Japan tegen Russisch visverbod Amerikaanse Huis akkoord met compromis inzake de burgerrechten ADVERTENTIE ïpz PER ZILVERZAKJE ZEELAND en Zuid-Holland zullen volgens het Deltaplan door twee dammen met elkaar worden verbonden. De ene is de grote dijk door het Brouwershavense Gat, die ongeveer acht kilometer lang zal worden, maar pas na 1968 aan de orde komt, wanneer alls secundaire werken voltooid zijn. De andere verbinding tussen de twee provincies wordt meer naar het oosten in de Grevélingen gelegd. Deze moet gereed zijn voordat m enmet de afsluiting van het Brouwershavense Gat begint, omdat anders te grote stroomsnelheden in het Zijpe zouden optreden. Dit is de waterstaatkundige motivering van de Grevelingendam, die ongeveer tussen Bruinisse op Schouwen-Duiveland en Nieuwe Tonge op Flakkee komt te liggen. Maar de bevolking van Schouwen-Duiveland ziet verlangend uit naar de spoedige totstandkoming van de dam, omdat deze - wanneer er dan ook een brug over het Haringvliet is - de afstand naar Rotterdam aanmerkelijk zal bekorten. De brede zeearm Krammer, Greve- lingen, Brouwers- havensche Gat is een nog nooit overwonnen bar rière voor het ver keer tussen het zuidelijkste der Zuidhollandse en het noordelijkste der Zeeuwse ei landen. Al het verkeer moet thans via Noord- Brabant over twee ponten met daar tussen een omweg van 26 kilometer over het vaste land. Daarbij komt dan nog de vertraging van het wachten: de pont over het Volkerak (vaartijd 20 minuten), geëxploiteerd door een Rotterdamse rede rij, vertrekt om de anderhalf uur. Bij het smalle Zijpe gaat de RTM-boot vlugger heen en weer, maar hier is het verkeer veel drukker, zodat lange wachttijden er evenmin uitzonderingen zijn. Al met al heeft men uren nodig om van de ene kant van de Grevelingen naar de andere te ko men, terwijl de toekomstige dam een kaarsrechte weg van zes kilometer bieden zal. De vraag is slechts: hoe lang zal het nog duren voor de dam er ligt? „Het streven is er op gericht, de Grevelingendam onge veer tegelijkertijd met, of wellicht zelfs een paar jaar eerder dan de Haringvliet- afsluiting te voltooien", heeft minister Al- gera in zijn antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer verklaard. Dat wil dus zeggen: omstreeks 1968, of misschien een paar jaar daarvoor. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE Naar aanleiding van de berichten over het faillissement van het reisbureau „Hol land Transport" en de directeur van die N.V. P. E. J. K., vernemen wij van de raadsman van K., dat het zijns inziens al te voorbarig is, van zwendel en oplichting te spreken, al zijn er dan verscheidene per sonen gedupeerd. Sedert enkele jaren, aldus deze zegsman heeft „Holland-Transport" Rijnreizen ge organiseerd en aan deze organisatie heeft niets ontbroken. Dit jaar heeft de vennoot schap gemeend haar zaken te kunnen uit breiden. Ze kocht daartoe een tweede boot aan, het enige jaren oude, 126 ton metende m.s. „Amsterdam". Maar dit schip bleek al spoedig ondeugdelijk te zijn voor Rijn reizen. Zelfs verluidt nu, aldus de raads man, dat deze boot voor de korte vaarten op het IJselmeer afgekeurd was. De moto ren vertoonden ernstige gebreken, zo ern stig dat de „Amsterdam" dit reisseizoen geen reis zonder motorstoornissen heeft kunnen maken. Eens moest het schip zelfs drie weken achtereen in reparatie gaan. Dit alles heeft volgens de raadsman tot gevolg gehad, dat diverse boekingen ge annuleerd werden, de boot vele trips met een onvoldoende aantal passagiers dus onrendabel moest varen en dat de finan ciën van de onderneming in de war zijn geraakt. Kosten moesten worden betaald van vooruit gestorte passagegelden, een verschijnsel, dat zich volgens de raadsman voordoet bij iedere zaak, die financiële tegenslagen heeft. Dit is volgens hem ech ter iets anders dan zwendel en oplichting. Hij vermoedt dat deze kwalificatie afkom stig is van, overigens terecht, teleurgestel de crediteuren. De directeur der N.V. zou sedert de eerste tocht op de Rijn met de „Amsterdam", in mei j.l. geen cent meer voor zichzelf hebben kunnen opnemen. Inmiddels is K. in Nederland terugge keerd. Hij heeft zich direct voor het geven van inlichtingen bij zijn curator gemeld. Zoals wij enige dagen geleden reeds meldden, is voor de recherche nog niet ko men vast te staan, dat er van onregelmatig heden die een strafbaar feit zouden kun nen opleveren, sprake is. Een lange rij vrachtwagens, personen auto's en motorfietsen vormt het ste reotiepe beeld bij de aanlegsteigers der veerponten in het Deltagebied. Deze foto werd genomen in Hellevoetsluis. De auto's die men hier ziet, konden mee op de eerstvolgende boot naar Middelharnis. De nog langere, gestadig aangroeiende rest van de file moest weer een uur (en de staart twee uur) wachten op de volgende pont. Op die paar jaar eerder rekent men al op Schouwen-Duiveland. „Ons eiland komt het eerst, vast aan Holland, over een jaar of zes, verzekerde ons met stelligheid mr. F. Th. Dijckmees,ter, burgemeester van Zierikzee. „En dat betekent dat de af stand van deze stad tot Rotterdam (thans, via Brabant, ruim 100 km) tot ongeveer 60 kilometer wordt teruggebracht. Als u dan nog weet, dat de bevolking van Schou wen-Duiveland reeds nu veel meer contact met Rotterdam heeft (met zijn graan- en aardappelbeurzen) dan met de provinciale hoofdstad Middelburg, dan begrijpt u wel dat de Grevelingendam in een grote be hoefte zal voorzien". Beste perspectieven Burgemeester Dijckmeester hoopt, dat Schouwen-Duiveland industrie zal aan trekken wanneer de dam er ligt, aanslui tend op een weg door Flakkee en de gepro jecteerde brug over het Haringvliet. De enige industrie, die er nu op het eiland is, is een fabriek van bakkerijgrondstoffen. De slechte verbindingen maken nieuwe vestigingen niet aantrekkelijk: het trans port wordt te duur. Ook het toerisme biedt veel perspectief. De prachtige duinstreek aan de westkust van Schouwen, (Burgh, Haamstede, Renesse) trekt nu al steeds meer vakantiegangers. Voor „dagjesmen sen" zijn de verbindingen te slecht. Maar wanneer de dam er eenmaal ligt, zal er geen houden meer aan zijn, voorspellen de hotelhouders. Ook het stadje Zierikzee met zijn goed bewaarde middeleeuwse pracht drie veertiende eeuwse stadspoorten, een vijftiende eeuws stadhuis (nu in de steigers voor restauratie), zijn achttiende eeuwse vismarkt en zijn talloze oude ge vels zal van het toerisme kunnen profi teren. Na de ramp van 1953 is er vijf mil joen gulden geïnvesteerd in herstel, ver betering en uitbreiding en dank zij een Zweeds geschenk beschikt Zierikzee thans over het modernste ziekenhuis van het ge hele land. Het meest spectaculaire aspect van Schouwen-Duiveland is overigens de reor ganisatie van de landbouw. Nadat de ramp vier jaar geleden het eiland in een woeste nij had hei-schapen, zijn de Wageningse in genieurs gekomen voor herverkaveling, waardoor de kaart van het eiland totaal wordt veranderd. Niet alleen worden de landbouwpercelen opnieuw ingedeeld, maar er komen ook nieuwe wegen en men heeft zelfs getracht, ongunstig gelegen dorpen te laten „uitsterven" wat overi gens niet is gelukt, want de boeren kwa men terug Grote verwachtingen De geforceerde kennismaking met toe standen buiten het eigen eiland, gevolg van de watersnood die Schouwen-Duiveland zo bijzonder zwaar trof, zal de aanpassing aan het veel intensievere contact met „Holland" na de totstandkoming van de Grevelingendam vlotter kunnen doen ver lopen dan door vele sociologen wordt voorspeld. Voor Zierikzee althans is de „zestig kilometer van Rotterdam" geen schrikbeeld. Integendeel: men heeft grote verwachtingen van de nieuwe weg naar het Noorden en men rekent vast op de dam in een jaar of zes Het Nederlandse fregat Van Ewijck heeft dinsdag vijf mijl ten zuiden van het licht schip South Goodwin op de Noordzee vier opvarenden van een zinkend Duits jacht opgepikt. De Goodwin Sands zijn banken voor de oostkust van Zuid-Engeland. De n.v. Koninklijke plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda gaat porselein produceren in samenwerking met een grote Duitse porseleinfabriek, waarvan men de naam niet wenst te noemen. Het nieuwe Nederlandse porselein zal op de komende Najaarsbeurs te Utrecht worden geïntro duceerd. Vorig jaar heeft Nederland voor meer dan 12 miljoen gulden aan porselein voor huishoudelijke doeleinden ingevoerd. Voor ruim f 8,5 miljoen hiervan kwam uit Duitsland. SYDNEY (Reuter) Australië zal zich verzetten tegen elke bespreking van de toekomst van Nederlands Nieuw Guinea door de UNO, zo heeft de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, Casey, bij zijn vertrek uit Australië in Sydney ver klaard. De kwestie Nieuw Guinea is het enige meningsverschil in de overigens goede betrekkingen tussen Australië en Indonesië, zo voegde hij hiei-aan toe. De minister zal eerst de onafhankelijks- feesten in Malakka bijwonen. Daarna gaat hij naar Saigon voor een conferentie van Colombo-landen en vexwolgens naar New Yoi'k voor de UNO-Assemblée. Garry Davis thans zesendertig jaar, die in 1948 zijn Amerikaans paspoort in het openbaar verscheurde en zich tot we reldburger nummer één proclameei'de, was maandagavond even in Oldenzaal. Hij arri veerde met de Harz-expres om half acht en ging terug om drie over tienen. In die korte tijd slaagde hij er niet in de hinder nis te nemen, die met een gewoon pas poort zo gemakkelijk is. Hij bezat wel een „vreemdelingenpas" hem verstrekt door de Westduitse Bondsrepubliek, maar dat is niet voldoende om Nederland binnen te komen. In het brigadehuis van de marechaussee in Oldenzaal vanwaar een vruchteloos contact werd opgenomen met Den Haag spraken wij met deze jonge man, die een maal aan de stuurknuppel van een bom menwerper zat en Duitsland beter uit de lucht kent dan uit het venster van een trein. Davis is een innemende jonge man. „Dacht u dat ik dit alles zou verdi-agen, als ik niet in mijn 'idéaal gëlööfde?" kèi hij. „Ik sta zo op mijn wereldrechten,, dat ik niet de moed durf op te bi-engen te "gé- loven dat zij daarmee bedoelde hij Den Haag me zullen weigeren binnen te laten." Maar het vonnis was inmiddels telefonisch geveld. Garry Davis mocht niet het congres van de wereldfederalisten te 's-Gravenhage bijwonen. Ook in Duitsland zegt hij vele vrienden te hebben. Zes keer heeft hij, sinds oktober 1956, geprobeerd naar de Bondsrepubliek te komen. De zesde keer lukte dat. Hij arriveex'de daar op 22 december 1956 en wilde naar Berlijn gaan om er het hoofd kwartier van zijn wereldregering te ves tigen. Veel is er niet van zijn ideaal terecht gekomen. De Duitse regering borg hem in Hannover tien dagen op, maar gaf hem toch een „Fremden"-pas, zodat hij zich daar tot oktober vrij kan bewegen. Daar wil hij uit de honderdduizenden staten- lozen een afvaai-diging formei-en naar de UNO, die zegt Davis „nu weinig kun nen doen, omdat ze naties vertegenwoor digen, maar geen mensen". Toen ik in januari tien dagen in Amsterdam in de gevangenis zat, was uw regering niet in staat, de rechten te beschermen van mij als individu. Het werd even stil op de brigade, waar hij met de grootste hoffelijkheid werd ont vangen. Garry dronk zijn kopje koffie en zuchtte eens. Tien minuten later stapte hij in de trein, die hem weer wegvoerde in de donkere nacht, een onzekere toe komst tegemoet. Onder de titel „Wenkend perspectief" heeft het NVV een studie over de verde ling van het nationale inkomen en ver mogen gepubliceerd. Deze verdelingsstu die sluit aan op het NVV-welvaartsplan van 1952, waarin de produktie werd be handeld. Op een persconferentie ter toelichting deelde de voorzitter van het NVV, de heer C. W. van Wingerden, mee dat deze pu- blikatie niet moet worden gezien als een verdelingsplan, maar als een verdelings studie, waarin met name de vraag wordt gesteld, welke perspectieven er voor de verhoging van het aandeel van de werk nemer in het nationale inkomen zijn. Ge poogd is daartoe objectieve normen te formuleren. Drs. W. Hessel, directeur van het weten schappelijk bureau van het NW, onder wiens leiding de studie tot stand is geko men, zei o.m. dat het NVV zij het met reserves positief staat tegenover de in ons maatschappelijk bestel geïncorporeer de vrijheden van beroepskeuze, consump tie, sparen, vermogensvorming en, in sa menhang daarmede, het particulier eigen domsrecht. Een en ander vormt namelijk de basis van het vrije ruilverkeer, waaruit de primaire verdeling van de inkomens en de vermogens resulteert. Wij distanciëren ons echter van het bestaande maatschap pelijk bestel waar dit in de primaire ver deling onaanvaardbare inkomensverschil len oplevert en de niet of halfproduk- tieve groepen tekort komen", aldus drs. Hessel. „Waardevermeerderingsbelasting" Behalve wat betreft de primaire verde ling van het nationaal inkomen worden in de studie ook vele suggesties gedaan met beti-ekking tot de secundaire verde ling, dat is de verdeling, die resteert na dat de primaire vei-deling door opdrach ten via belastingen, sociale verzekeringen, subsidies en dei-gelijke is gecorrigeerd. De samenstellers van „Wenkend perspec tief" denken hierbij aan uitbreiding van de belastingen naar opbrengst, winst en inkomen met een aantal belastingen, als specifieke heffingen op inkomstenbestand delen waar geen of nauwelijks offers te genover staan. „Tevens dient", aldus de studie, „een waardevermeerderingsbelas ting of een periodieke vermogensvermeer- deringsbelasting in studie en overweging genomen te worden". De bezitsvorming Over de tot nu toe ontwikkelde maatre gelen omtrent de bezitsvorming zei drs. Hessel, dat deze zijns inziens nauwelijks zoden aan de. dijk zetten. Een van de, be zwaren tegen cle wijze, waarop „bepaalde politieke -groeperingen" de bezitsvorming aanpakken, is volgens herri hét fragmenta rische, geïsoleerde karakter daai-van. Een zelfde opmerking geldt de winstverdeling. Met „Wenkend perspectief" heeft het NVV deze px-oblematiek fundamenteler willen aanpakken. Het NVV is tegen een bezits vorming, die de inkomensverschillen in onze maatschappij zou vergroten, aldus drs. Hessel. Tevens wees hij er op, dat bij het samenstellen van de verdelingsstudie het principe van de collectieve winstdeling is losgelaten. Verdeling ondernemersinkomen Over de vex-deling van het onderne mersinkomen wordt in de studie opge merkt dat bij de „verzelfstandiging" van Een Rhenens bedrijf, dat onder de naam n.v. Kroonsteen sedert enige tijd een nieuw soort straatklinker op de markt brengt, de zogenaamde betonsteen, en hiervan tot nu toe ruim 125.000 stuks per week afleverde, is stopgelegd tengevolge van de bestedingsbeperking. Er liggen overheidsordex-s tot ruim andei-half mil joen de gemeente Urk bijvoorbeeld heeft namelijk nog 600.000 van deze stenen te goed maar alle ox-ders zijn geannuleerd. Vijfentwintig arbeiders zijn inmiddels ont slagen. ADVERTENTIE Aanvang nieuwe cursussen vanaf woensdag 11 sept. INSCHRIJVING: vanaf maan dag 2 sept., elke avond van 7 tot 9 uur in onze school Parklaan 6 A HEROPENING ZONDAGAVOND-SOIREE'S van 8 tot 11 uur Telefoon 13525 - Haarlem Plet Amsterdamse studentencabaret „Mallemolecuul" heeft maandagmiddag op de tentoonstelling „Het Atoom" op Schip hol de laatste van ruim honderdtachtig voorstellingen gegeven. Woensdag vertrekt het gezelschap met de „Johan van Olde- barnevelt" voor een korte tournee naar de Verenigde Staten. Aan boord van dit schip bevinden zich dan achthonderd Ameri kaanse studenten en vierhonderd emigran ten. Het studentencabaret zal op verzoek van de Nederlandse regering zeventien voox-stellingen geven voor de Amerikaanse studenten en mogelijk ook een aantal voor stellingen voor de emigranten. Na zelf enkele „colleges" te hebben aangeschreven is het voor de studenten mogelijk gewor den aan deze reis een korte tournee in de Verenigde Staten te verbinden. Het gezel schap bestaat uit Hilda Essers, Iiedy d'An- cona, Guus de Boei-, Jaap van Luin, Peter Lohr en Plans van den Berg, die artistiek leider is. Begin november wordt het stu dentencabaret terug verwacht. de bedrijven ook de leiding van deze be drijven geleidelijk een zelfstandiger po sitie gaat innemen, hetgeen met name bij de grote naamloze vennootschappen heeft geleid tot een „nieuwe vorm van arbeids loos inkomen". Dit inkomen vloeit niet voort uit bezit, maar uit de sleutelposities die de betrokkenen bekleden. Hierdoor wordt een betrekkelijk groot inkomen aan het verdelingsproces onttrokken, aldus „Wenkend perspectief". Nationaal verdelingsplan Van groot belang acht men ook de plan ning van de verdelingspolitiek. Voorge steld wordt, periodiek een nationaal ver delingsplan (in de zin van een begroting van aanspraken op het nationale inkomen en de middelen waaruit deze moeten wor den bekostigd) op te stellen. Aan het internationale aspect van deze materie is in de verdelingstudie van het NVV nauwelijks aandacht besteed, aldus werd ons medegedeeld. Namelijk daar men aan de behandeling van deze problemen op internationaal niveau bijvoorbeeld de Europese integratie nog niet toe is. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Oude- en Nijehorne (toez.) G. M. Spelberg te Warga. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Dedems- vaart B. J. van Tent, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Leimuiden en te Mui-mer- woude (Fr.) H. J. Koffrie, kand. te Ede; te Vleuten-De Meern D. J. Suurmond, kand. te Oosterbeek. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aan de heer D. J. Dral, student aan de Theologische Hogeschool te Kampen, is met ingang van 18 augustus voor de tijd van een jaar preekconsent verleend, zijn adres is De Wettstraat 13, Arnhem. Chr. Geref. Kerken Bei-oepen te Opperdoes J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Nieuw- Een nogal levendige burenruzie tussen twee vrouwen uit Dx-iebergen, die bijna met een lang mes was beslecht, vond gisteren voor het Amsterdamse hof haar (voorlopig) einde. De Utrechtse politie rechter had een der „dames" in eerste in stantie tot 14 dagen veroordeeld, maar deze ontkende ook thans hardnekkig met een mes te hebben gedreigd. Zij vond, dat zij eigenlijk als aanklager had moeten ver schijnen inplaats van als vei-dachte. Op 2 november van het vorig jaar waren deze veertigjarige vrouw en haar 24 jaar oude buurvrouw in hun aan elkaar gx-en- zende en door niets gescheiden achter tuinen elkaar aan het uitschelden. De ver dachte had daarbij volgens de lezing van het slachtoffer tegen haar zoontje gezegd: „Dat wijf zullen wij eens dit mes in haarsteken of een emmer kokend water over haar gooien". Zij had al een lang vleesmes in haar rechterhand ge had. Buurvrouw had ter verdediging ijlings een mattenklopper gegrepen en daarmee haar aanvalster het mes uit de hand ge slagen. Deze greep daarop haar tegen standster bij de haren beet, drukte haar op de grond en ging met de knieën op haar buik zitten. „Robbie, geef dat mes, dan steek ik dit wijf kapot" zou de vrouw toen hebben geroepen. Op het gillen van de buurvrouw was een buurman te hulp gesneld, die het mes afpakte en de vrou wen van elkaar trok. „Allemaal leugens. Zij viel mij aan met de mattenklopper en sloeg me in mijn gezicht", zo luidde de lezing van verdachte, die niet ontkende, dat zij op de vrouw was gaan zitten om haar buiten gevecht te stellen. De procureur-generaal vond het een wonder dat er geen bloed gevloeid had. Hij eiste bij wijze van „ernstige waar schuwing" terzake van bedreiging met zware mishandeling veertien dagen voor- waardelijk met een boete van 50 gulden subsidiair tien dagen hechtenis en ver beurdverklaring van het mes. De raadsman pleitte vrijspraak. Het hof poort H. J. van der Ent te Werkendam, zal op 10 september arrest wijzen. Dinsdag heeft nobelprijswinnaar Lord Boyd Orr in Den Haag op het congres van de World Association of World Federalists voorgesteld, tien percent van het bedrag dat thans jaarlijks aan de bewapening wordt uitgegeven, te besteden ter leni ging van de nood in de wereld. Op deze wijze, zo betoogde hij, zou 12.000 miljoen dollar ter beschikking komen waarvan de helft gebruikt zou kunnen worden ter ver lichting van de belastingdruk. De andere helft zou in een fonds gestort kunnen wor den voor investeringen op ruime schaal in de gebieden die hulp nodig hebben". Diverse sprekers belichtten daarna de gevaren van de atoomexplosies en van de produktie van kernwapens. De befaamde Franse atoomgeleex-de prof. Ch. Noel Martin wees erop dat het bedrag, dat tot nu toe besteed is aan de vervaardi ging van atoombommen in de wereld meer dan 20 miljoen dollar bedraagt. De proefexplosies hebben evenveel ener gie verloren doen gaan als het geval zou zijn geweest wanneer men gedurende twaalf jaar iedere dag een atoombom van het type Nagasaki had uitgeworpen. De hoogleraar onthulde, dat in de jaren 1954- 1956 in Indo-China en Indonesië 20 tot 100 maal zoveel radio-actieve stof is neerge komen als in Japan, waaruit blijkt dat deze neerslag op plaatsen komt waar men hem niet verwacht had. Iedereen aldus prof. Martin, heeft thans reeds iets van deze radio-actieve stoffen in zijn lichaam en de strijd tussen de ge leerden in de wereld gaat er thans om, hoe groot het kwantum moet zijn om gevaar lijk te worden ten aanzien van de voort planting der mensen. Japans getuigenis De Japanse senator C. Tomabechi hield een rede waarin hij er op wees dat twaalf jaar na de explosies van de atoombommen in Hirosjima en Nagasaki aldaar nog steeds mensen sterven als gevolg van de In de vei-gadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten is door expor- teurs bezwaar gemaakt tegen te duidelijke of algemene openbare toelichtingen op uit- voerverordeningen. De buitenlandse con currentie kan hier voordeel uit trekken, zo menen de exporteurs. De vertegenwoordiger van de staatsse cretaris zei, dat de wet op de P.B.O. geen openbaarheid gebiedt, wanneer bedrijfs- of algemene belangen daardoor in gevaar komen. Een vertegenwoordiger van de werknemers zei, dat openbaarheid een al gemeen belang is, speciaal voor de consu ment, maar dat men niet kan verlangen, dat deze openbaarheid tot schade voor het bedrijfsleven zal leiden. Het bestuur gaf de voorzitter opdracht, de nodige omzich tigheid met toelichtingen op ontwerp-ver- In de Cinetonestudio's te Duivendrecht is men gisteren met de eerste opnamen van de film „Jenny" begonnen. Het ver haal van deze film is vrij simpel en het vertelt van een moederloos meisje, die een liefdesaffaix-e heeft met een nogal willoze jongeman, van wie zij een kind verwacht. Zij heeft slechts twee liefdes: de jonge man en haar sport, het roeien. Zij is name lijk de „slag" van een zeer bekende dames- roei-acht. Deze hoofdrol wordt gespeeld door Ellen van Hemert. Een belangrijke rol vervult vexwolgens de Nederlandse ac trice Andrea Domburg. Zij is namelijk de vrouwelijke coach van de roeiploeg. Vader van het meisje is de Nederlandse acteur Ko van Dijk en een dokter wordt gespeeld door Kees Brusse. Het grootste deel van deze film zal buiten worden opgenomen, namelijk op de Amstel, de Bosbaan en Schiphol. Voor de rol van de tegenspeler van Ellen van Hemert de geliefde jongeman heeft men nog niet de juiste figuur gevonden. De opnametijd van de film schat men op dertig dagen. Men hoopt dat „Jenny" voor het einde van dit jaar reeds in rou latie zal kunnen worden gebracht. De kosten van deze nieuwe produktie, die in ordeningen te betrachten, indien dei-gelijke kleuren en breedbeeld is schat men rond gevaren zich zouden kunnen voordoen. de vier- tot vijfhonderdduizen gulden. radio-activiteit waarmee zij index-tijd wer den besmet. Het lijdt geen twijfel, zo be toogde hij, dat indien deze kernwapens worden gebruikt in een nieuwe oorlog, de mensheid ten onder zal gaan. De Japanner diende een ontwerp-resolu- tie in, waarin hij verzoekt in het Rode Kruisprotocol van 1952 dat gas en bacte riën als strijdmiddelen verbiedt, ook het gebruik van kernwapens en de proefex plosies uit te bannen. Met het Sabenavliegtuig naar Kopen hagen vertrok dinsdagmiddag van Schip hol mevrouw dr. Raana Leshem-Ben Goe rion, d-i jongste dochtex; van de minister- px-esident van Israel, die enkele dagen in Nederland heeft vertoefd teneinde het Rijksmuseum en het „Het achterhuis" te Amsterdam, Scheveningen en het Vredes paleis te bezoeken. Van Kopenhagen vliegt zij naar Los Angeles, uitgangspunt van een tournee, tijdens welke mevrouw Leshem voorlichting over Israel zal geven en be langstelling wil wekken voor de staats obligaties van haar land. MOSKOU (AFP) Japan heeft voor de tweede maal bij de Sovjet-regering ge protesteerd tegen het verbod voor Japanse vissersvaartuigen zich te begeven naar het zeegebied bij Vladivostok, aldus verluidt in Japanse diplomatieke kringen te Moskou. TOKIO (AFP) De woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaai-d, dat Japan het be sluit van de regering van Peking, de vis vangst langs de kust van Zuidoost-China te verbieden, in strijd met het interna tionale recht acht. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Aitsjiro Foedjijama, heeft onlangs bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie er mee heeft ingestemd onderhandelingen te beginnen over de visserij door Japanners ten zuiden van de Koerillen, waarover een geschil bestaat. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 279 tegen 97 stemmen de nieuwe tekst goedgekeurd van het wetsontwerp voor de burgerrechten. Deze tekst is een com promis tussen die, welke reeds door de Senaat is goedgekeux-d en die, waaraan het Huis een maand geleden zijn goedkeu ring heeft gehecht. De nieuwe lezing zou in het bijzonder de processen voor jury's beperken tot ge vallen van schending van de burger rechten. In dit nieuwe ontwerp zou ook voorzien zijn in de instelling van een com missie voor de bux-gerrechten en zou de minister van Justitie het recht worden ge geven iedereen te vervolgen die schuldig is aan schending van de burgerrechten, zelfs indien het slachtoffer geen aanklacht indient. Het wetsontwërp stuitte in het Huis op verzet van de afgevaardigden van de zui delijke staten. Het moet nu nog worden goedgekeurd door de Senaat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9