OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw Libanees kabinet blijft Eisenhowers plan trouw mMUKRIS HET WEER Trein bij Zwolle bijna ontspoord Voortgang van ontwapenings- overleg dubieus geworden BIMIJ te IJmuiden in aanbouw Jordaanse minister zegt dat Jordanië buiten elk pact zal blijven Stuurman Cohen Moch: „Russen verwierpen wel méér waar zij later op voortborduurden" Koningin bij feest van plattelands jongeren Duitse versie van nieuwe Russische raket Aanhoudend koel Onverlaten versperden de rails INKOOP JUWELEN Achttien communisten in Egypte gearresteerd Onderzoek blijkt al drie maanden gaande te zijn Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken I DIT JAAR: 801 DODEN I V.S. melden succes met projectiel „Jupiter" Senaat der V.S. nam wet op burgerrechten aan Obstructie-rede van 24 uur baatte niet Het woord is aan Twin-Pioneer op Nieuw Guinea verongelukt Beide piloten vermoedelijk om het leven gekomen Straaljagerpiloot wilde ramp voorkomen Immigratiebepalingen voor de V.S. verzacht 72e JAARGANG No 44 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 197 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BEIROET (Reuter) De Libanese pre mier, Sayed Sami El Solh, heeft verklaard, dat de nieuwe regering die hij deze maand heeft gevormd, de buitenlandse politiek van het vorige kabinet zal voortzetten. Deze omvatte onder meer de aanvaarding van het plan van president Eisenhower voor het Nabije Oosten. Palestina blijft het belangrijkste buiten landse probleem, aldus zei hij in de Kamer van Afgevaardigden. „Niemand van ons zou er ooit over denken vrede met Israel te sluiten en wij zullen degenen die het land wederrechtelijk in bezit hebben ge nomen, blijven bestrijden totdat de Ara bieren hun volledige rechtèn in Palestina hebben verkregen". (AFP) Sami El Solh verzekerde, dat Libanon bij de aanvaarding van het plan van Eisenhower geen enkele geheime mi litaire overeenkomst heeft getekend en aan geen enkel land zal toestaan, militaire bases in Libanon te vestigen. Hij deelde voorts mee, dat de Libanese regering spoedig onderhandelingen met Frankrijk zal beginnen over nieuwe grondslagen voor de Libanese betrekkingen met /Franse maatschappijen, die kapitaal in Libanon hebben belegd. Goede betrekkingen met Syrië acht de Libanese premier noodzakelijk. Ook een herziening van het statuut van de Arabi sche Liga is nodig om een nauwere sa menwerking tussen de leden-landen te verzekeren. Tenslotte maakte de premier bekend, dat de veiligheidstroepen binnen- Donderdag hebben H.M. Koningin Ju liana en Prinses Beatrix een bezoek aan Markelo gebracht ter gelegenheid van het tienjarig bsetaan van de Plattelands Jon- gerengemeenschap Nederland (P.J.G.N.). Ook bezochten zij de landbouwtentoon stelling „De Gouden Aren". De koninklijke gasten met hun gevolg kwamen om elf uur aan en begaven zich door een boog van korenaren, gedragen door dertig meisjes in klederdracht, naar de grote jubileumtent, waar zevenduizend leden van de P.J.G.N. bijeen waren. Voorts werd een bezoek gebracht aan de Landbouwhuishoudschool te Markelo. Des middags woonden Koningin en Prinses het spel „Naar de eenheid" bij, dat werd opgevoerd door folkloristische groepen uit België, Duitsland, Estland, Frankrijk, Ierland, Italië, Letland, Spanje, Wales, Zweden, Zwitserland en Neder land. Na dat spel is aan de Koningin een roodkoperen „koffiesmorre" aangeboden. Ook voor de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke waren er een drietal kleine „kof- fiesmorretjes. Om zes uur vertrokken de hoge bezoekers. ADVERTENTIE BARTEüORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Suédine jasjes met teddy ƒ49.50 HAMBURG (Reuter) Duitse geleer den, die na het einde van de Tweede We reldoorlog gedwongen zijn geweest mee te werken aan de Russische projecten voor raketwapens, hebben verklaard, dat de Russen er ongetwijfeld in geslaagd zijn een intercontinentaal projectiel te lanceren en dit te laten neerkomen in een doelgebied, aldus heeft het Westduitse blad „Die Welt" vrijdag bericht. Het blad schrijft, dat het projectiel, dat drie trappen kent, beter omschreven kan worden als een „met een bom uitgeruste raket" dan als een zuiver ballistisch pro jectiel. Volgens de geleerden is het wapen ont wikkeld uit een geheim Duits project voor een intercontinentaal projectiel, dat in de laatste dagen van de Tweede Wereldoor log in de V.S. terecht had moeten komen. Hiervan is niets terechtgekomen. De Rus sen bemachtigden het plan en gebruikten het „als een bijbel". Die Welt" bericht, dat de Duitse geleer den een groot aandeel hebben gehad in de ontwikkeling van de nieuwe Russische raket. De laatste Duitse raketdeskundigen keerden in 1954 uit de Sovjet-Unie naar Duitsland terug. xxccoococcoocccccoccococco^xcccoccocxxcccococcococoooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, langs de waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noord west. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Koningin Juliana en Prinses Beatrix brachten donderdag een bezoek aan Markelo. In de Landbouwhuishoud school gebruikten zij de lunch. Men ziet op de foto Prinses Beatrix geflan keerd door de heren Harkink en Lefe- ring, die deel uitmaakten van de commissie van ontvangst. Dank zij het feit dat de trein, die zater dagavond om tien uur uit Zwolle naar Amersfoort was vertrokken, by Hattemer- broek met zeer geringe snelheid reed, is een spoorwegongeluk voorkomen dat ern stige gevolgen had kunnen hebben, zo hebben de spoorwegen thans meegedeeld. Vlak buiten Zwolle had de trein een sein met verminderde snelheid moeten pas seren en juist was de machinist begonnen de snelheid weer op te voeren, toen hij een hevige schok voelde. C .iddellyk bracht hy de trein tot stilstand om op onderzoek uit te gaan. Hij ontdekte daar- by dat de rails versperd waren geweest door enkele palen, een dwarslegger en een hek. Deze houten barricade was door de aanrijding, die plaats had bij een onbe waakte overweg onder Hattemerbroek, enkele kilometers ten zuidwesten van Zwolle, totaal versplinterd. De trein, waarvan een koppeling beschadigd was, kon na een oponthoud van twintig minuten de reis voortzetten. In het belang van het onderzoek hebben politie en spoorwegrecherche aanvankelijk het stilzwijgen bewaard over deze zaak. Pas gisteravond werd het bericht vrijge geven. Mensen, die bij de overweg wonen, hebben zaterdagavond omstreeks tien uur een of twee bromfietsen zien of horen pas seren, wat in deze stille buurt zelden of nooit voorkomt. Men kon echter geen sig nalement van de berijders seven. Tweede geval in een maand Reeds meermalen zijn bij Zwolle obsta kels op de rails gevonden, vorige maand nog op de lijn ZwolleAlmelo, bij de overweg te Laag-Zuthem, waar eveneens een hek op de rails was gelegd. Men ver moedt, dat beide gevallen verband met elkaar houden, maar acht het uitgesloten, dat hier kwajongens aan het werk zijn geweest, gezien de wijze waarop de ver sperrangen waren aangebracht. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM CAIRO (Reuter) De Egyptische auto riteiten hebben een ondergrondse commu nistische organisatie ontdekt en achttien leden hiervan gearresteerd, aldus meldt het Egyptische blad „Al Ahram". Het blad bericht dat zich onder de gearresteer de personen een journalist en verscheidene vrouwen bevinden. Een communistische cel had clandestien vlugschriften van pro pagandistische strekking verspreid, aldus het blad. De gearresteerden behoorden tot een geheime organisatie, die de naam „communistische partij van Egypte" droeg. Deze organisatie stelde zich ten doel het huidige sociale regime in Egypte omver te werpen, aldus „Al Ahram". De achttien communisten zijn drie maanden geleden gearresteerd. Bij onder zoek trof men „grote hoeveelheden belas tend materiaal" aan. De openbare aankla ger heeft besloten dat de communisten voor een militaire rechtbank terecht moe ten staan. (Van onze correspondent in Londen) In een bittere, smalende rede van vijftig minuten heeft Zorin donderdag de door het Westen ingediende voorstellen tot gelei delijke ontwapening van de hand gewe zen. Met één zin sloeg hij de hoop van het Westen de bodem in: „Deze voorstellen be vatten niets van werkelijke waarde" Noble, de Britse vertegenwoordiger, vroeg of dit het definitieve Sovjet-antwoord was, doch Zorin verwaardigde zich niet op die vraag te antwoorden. En zo ging de verga dering uiteen tot dinsdag. Wat er dan te bespreken zal zijn, weet niemand, want het Westen heeft aan zijn plan niets meer toe te voegen en het hangt dus van Rusland af of men tot „zakendoen" zal kunnen komen. De Westerse voorstellen zijn reeds eer der bij gedeelten bekend gemaakt en om vatten een verbod voor het houden van proeven met kernwapens gedurende twee jaar en de instelling van een luchtinspec- tiezone boven óf Amerika, Canada, Rus land en Europa, óf het Noordpoolgebied en Europa. Zorin echter noemde deze voor stellen „een stap achteruit" en zag slechts één winstpunt: verlenging van de proef- verbodsperiode van 10 tot 24 maanden. In elk geval zei Zorin, het hele plan was on realistisch en daarom voor Rusland on aanvaardbaar. Het voorzag niet in een verplichte verlaging der defensiebegrotin gen, stelde geen omschrijving vast voor het begrip „gewapende aanval", zodat elk land werd vrij gelaten zijn eigen rechter te zijn, en maakte geen melding van de op heffing van overzeese bases of de terug trekking van in den vreemde gestatio neerde troepen. Zorin zei, dat krachtens het nieuwe Westerse plan zelfs maar een grensscher- mutseling een excuus zou kunnen bieden voor het. gebruik van kernwapens. Als de Veiligheidsraad de rechter zou zijn, was Rusland tot aanvaarding bereid. Maar Rus land is niet bereid een voorstel te accepte ren volgens hetwelk iedere staat zelf bepa len kan of kernwapens al dan niet ge bruikt dienen te worden. Dit is volgens De driejarige Marinus Padmos is in de Graaf Floris van Eykstraat teRockanje door een auto van de gemeentelijke reini gingsdienst overreden en op slag gedood. De 21-jarige wielrijder J. H. M. H. uit Laren is te Hilversum bij het over steken van de rijksweg ter hoogte van de Vredelaan door een trekker met aanhang wagen gegrepen. Zwaar gewond werd hij naar het Sint-Jansziekenhuis in Laren vervoerd, waar hij na aankomst is over leden. Donderdagmiddag is de 51-jarige koet siers-besteller L. J. B. in Den Haag, van de bok van zijn met paarden bespannen wagen gevallen en overreden. De man wilde met de wagen van het terrein van een vervoerbedrijf de Schenkweg oprijden. De wagen raakte daarbij het afsluithek, waardoor de paarden schrokken en op hol sloegen. De koetsier viel van de bok en kwam onder de wagen terecht. Hij kreeg een der wielen over zijn hoofd en over leed ter plaatse. s Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 801 personen, j van wie 158 kinderen. Zorin een stap terug in het Westerse standpunt. Het heeft de Westerse vertegenwoordi gers verbaasd, dat Zorin niet eens de tijd genomen heeft hun voorstellen te bestu deren, alvorens hij ze als „onaanvaard baar" verwierp. Hoewel Zorin weigerde te antwoorden op de vraag of dit zijn laat ste woorden waren, lichtte een woordvoer der van de Russische delegatie later toe, dat Zorin slechts zijn voorlopige zienswijze kenbaar had gemaakt en niet zijn uiteinde lijk oordeel. Moch, de Franse vertegenwoordiger, trachtte zijn mede-commissieleden een hart onder de riem te schuiven door er aan te herinneren dat Gromyko in 1954 een Frans plan verworpen had, om het drie maanden later als basis voor onderhande lingen te aanvaarden. (Reuter). Een lid van de Russische de legatie heeft op de vraag of verder onder handelen nog zin had, geantwoord: „Als de Westelijke landen bereid zijn enige bruikbare suggesties te doen als basis, is het mogelijk voort te gaan". De Amerikanen Stassen, die het plan een der belangrijkste documenten sinds de laatste wereldoorlog genoemd heeft, gaat dit weekeinde naar Washington voor over leg. MIAMI BEACH (AFP) De Ameri kaanse minister voor het Leger, Wilbur Brucker, heeft donderdag verklaard, dat het gereedkomen van het Amerikaanse lange afstands-projectiel „Jupiter", dat een reikwijdte van 2.400 km heeft, „een spec taculair succes" vormt. Het projectiel was wat eerder gereed gekomen dan men had verwacht. De minister weigerde echter mee te delen, of het projectiel, dat woensdag op de basis Cape Canaveral in Florida werd afgeschoten, van het type „Jupiter was. Hij verklaarde slechts, dat hij „niet ontevreden" over het resultaat was. Minister Brucker zei voorts te betwijfe len, of de Sovjet-Unie een intercontinen taal ballistisch projectiel bezit, dat direct kan worden gebruikt. Hij vond het Sovjet communiqué hieromtrent zeer vaag. De minister wilde zich niet uitlaten over het tijdstip, waarop de V.S. er op rekenen over een dergelijk projectiel te kunnen beschikken. Boze senator WASHINGTON (UP) Senator Henry Jackson heeft donderdagavond gezegd, dat het ministerie van Defensie de produktie in de toekomst van lange afstands-projec- tielen beperkt heeft uit zuinigheidsover wegingen. Jackson zei ook, dat technische moeilijkheden vertraging hadden gebracht in de perfectionering van de ballistische projectielen voor middelgrote afstanden en van de intercontinentale projectielen. De plaatsvervangende minister voor de Defensie Donald Quarles scheen het niet met Jackson eens te zijn. Hij erkende, dat het programma inzake de projectielen in bespreking was geweest, maar zei: „Wij hebben aan de lange afstands-projectielen de grootste prioriteit gegeven". Hij zei ook, dat het ministerie van Defensie „het pro gram der proefnemingen niet door bezui nigingen had belemmerd". LONDEN (Reuter) Bij Hatfield ten noorden van Londen wordt een proef- terrein ''oor een ballistisch projectiel in gericht, zo is in Londen meegedeeld. Het is een terrein van de „De Havilland" vlieg tuigfabrieken. Er zijn twee torens ge bouwd, die een grote stalen brug dragen. Naar vernomen wordt zal het projectiel, dat de minister van Defensie onlangs „meer gevorderd dan de Amerikaanse pro jecten" noemde, een reikwijdte hebben van meer dan 3200 km. Verwacht wordt, dat het projectiel in 1960 zal worden gelan ceerd op de raketbaan in Australië. kort versterkt zullen worden en dat het leger beter en moderner uitgerust zal worden. Ontkenning AMMAN (AFP) De Jordaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Samir El Rifai, heeft de berichten tegengesproken volgens welke koning Hoessein tijdens zijn bezoek aan Turkije politieke besprekingen heeft gehad met Turkse autoriteiten of Amerikanen. Rifai zei voorts, dat Jorda nië tot geen enkel pact zal toetreden. TEHERAN (AFP) Zestig Amerikaan se hoge officieren van missies tot Ameri kaanse hulpverlening aan landen van het Nabije Oosten uit Saoedi-Arabië, Turkije, Irak en Pakistan hebben in Teheran met Perzische collega's geconfereerd onder voorzitterschap van de Amerikaanse on derminister van Defensie Charles Shuff. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Teheran heeft verklaard, dat de conferentie niets te maken had met de jongste ontwikkelingen in de politieke toestand in het Nabije Oosten. De deel nemers aan de conferentie hebben zich uitsluitend beziggehouden met het bepalen van de behoefte van de bondgenoten der Verenigde Staten aan militaire steun. De Sjah onderbrak zijn vakantie aan de Kas pische Zee om de Amerikaanse officieren te ontvangen. (ADVERTENTIE) Bewezen betere regenkleding WASHINGTON (UP) De wet op de burgerrechten is donderdagavond door de Amerikaanse Senaat met 60 tegen 15 stemmen aanvaard. Zij hoeft nu nog slechts door president Eisenhower onder tekend te worden om van kracht te zijn. De zuidelijke senators hebben tot het laatst bitter tegen de aanvaarding van deze wet, die in hoofdzaak bedoeld is voor de bescherming van het stemrecht van de negers, gestreden. Hun kampioen was senator Strom Thurmond. Gesterkt door sinaasappelsap en melktabletten vestigde hij een nieuw spreekbeurt-record. Hij zag er ziek uit, toen hij na 24 uur en 19 minu ten ophield met spreken over de verkie zingswetten der 48 staten en over de ge schiedenis van het angelsaksisch recht. Zijn stem was tenslotte nauwelijks hoor baar meer. De langste obstructierede in de geschie denis van de Senaat was tot nu toe de „toespraak" van de democratische senator Wayne Morse, die in 1953 22 uur en 26 minuten aan het woord bleef om zijn be zwaren tegen een wetsontwerp inzake oliewinning kenbaar te maken. De „filibuster" van Thurmond was tot mislukken gedoemd. De republikeinse leider in de Senaat, Knowland, had ver klaard, dat de Senaat bijeen zou blijven tot het wetsontwerp goedgekeurd is. Ernest Renan: Twijfel is een eerbetoon aan de waar heid. ADVERTENTIE Eerdaags wordt het weer weer guurdei en de brandstof misschien duurder, be! VAN ALTENA, doe wijs en bestel voor zomerprijs. Kleverparkweg 21 B - Telefoon 11716 Naar het ANP verneemt van de zijde van de K.L.M. is tijdens een instructie- vlucht volgens een zo juist uit Biak ontvangen bericht een Twin-Pioneer van de Nederlands Nieuw-Guinea Lucht vaartmaatschappij „Kroonduif", de JZ- PPX, in de Straat van Japan, een deel van de Geelvinkbaai, verongelukt. Aangenomen moet worden, dat de beide vliegers J. Weekhout en B. Gottschalk het ongeluk niet hebben overleefd. Over do toedracht van het ongeluk is op dit ogenblik nog niets naders bekend. Over de beide vliegers deelt de K.L.M. in Den Haag het volgende mede: ibhannes Weekhout is geboren 5 mei 1923 in Den Haag, was gehuwd en had twee kinderen. Hij was sedert november 1956 bij de K.L.M. en kreeg een opleiding voor vlieger bij de „Kroonduif". De heer Weekhout was tevoren luitenant-ter-zee tweede klasse van de Marine Luchtvaartdienst. Benjamin Gottschalk werd geboren te Semarang op 24 april 1922, was gehuwd en had drie kinderen. Ook hij kreeg bij de K L.M. een opleiding voor vlieger bij de „Kroonduif". Tevoren was hij sergeant-majoor vlieger bij de Marine Luchtvaartdienst. De directie van „De Kroonduif" wordt gevoerd door de K.L.M., die enige tijd ge leden drie Twin ^ioneers bij de Scottish Aviation Ltd. aankocht. Deze toestellen hebben een landingsbaan van slechts 350 meter nodig en zijn daarom zeer geschikt voor Nieuw-Guinea. In juli zijn de Twin Pioneers, die elk ongeveer een half miljoen gulden kosten, op Nieuw-Guinea aange komen. Zij kunnen zestien passagiers ver voeren. De bemanning bestaat uit twee vliegers. Naar aanleiding van de mislukte straal jagernoodlanding op Ypenburg, waarbij de bestuurder om het leven kwam, deelt de Luehtmachtvoorlichtingsdienst mee, dat de p'loot nog de kans heeft gehad zich met zijn .schietstoel te redden. Hy heeft er echter de voorkeur aan gegeven te pro beren een noodlanding te maken. Hij vloog namelijk, toen de motorstoring optrad, boven Den Haag en wilde niet het risico lopen, dat zijn toestel zou neer storten in de dichtbevolkte stad. Daarom verliet hij het toestel niet en probeerde hij een noodlanding te maken, welke poging hij met zijn leven heeft moeten betalen. WASHINGTON (UP) De Amerikaan se Senaat heeft de wetsvoorstellen voor de nieuwe immigratiewet in de door het huis van afgevaardigden gewijzigde vorm aan vaard. Op grond van deze wet kunnen on geveer zestigduizend buitenlanders in een periode van twee jaar, onder een aantal bepalingen die op humanitaire grondsla gen gebaseerd zijn, de Verenigde Staten binnenkomen. Het systeem van immigra tie-quota's blijft onveranderd. Eisenhowers verzoek om 28.000 Honga ren, die als statenlozen in Amerika vertoe ven, Amerikaans staatsburger te maken werd verworpen. Wel werd het voorstel aangenomen om buitenlandse bezoekers, zoals artiesten en studenten, niet langer te onderwerpen aan het nemen van hun vingerafdrukken. Deze laatste maatregel heeft de Sovjet-Unie als voorwaarde ge steld voor een uitwisseling van ongecen sureerde radio- en televisieprogramma's. Nauwelijks 24 uur voor de opening was men in IJmuiden nog druk bezig met het opbouwen en inrichten van de Lustrum-BIMIJ, de Beurs voor Industrie en Middenstand in de Umond. Op de foto ziet men de hoofdingang aan de zijde van de Lange Nieuwstraat in aanbouw. Duidelijk kan men bij deze toe gang de imitatie-ventilatieschachten van de Velser tunnel, ontworpen door Arie de Jong, onderscheiden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1