VOOR JULLIE OCMW de dief OPLEIDING TOT ZIEKENVERZORGSTER Postkantoor FRANSE DAMES HELPEN EENZAME BUITENLANDERS Voorde Bp: - Stemmen van lezeressen VOOR MEISJES DIE GRAAG VERPLEGEN BESTAAT ER IN ONS LAND GELEGENHEID VOOR TWEEJARIGE Het koraalmosje Erbij ,s Geheimschrift TUIN- EN KAMERPLANTEN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 PAGINA ZES Onlangs woonden we een examen voor zickenverzorgster bü- Schuchter kwamen ze binnen, de examen-kandidaten, keurig in haar blauwe uniform met wit kapje, dat ze als leerling al gaan dragen. De een wat bleekjes om de neus, de ander met een hoogrode kleur van spanning. Alle maal hadden ze het schriftelijk en het praktisch gedeelte van het eindexamen met goed gevolg achter de rug. Nu volgde nog driemaal tien minuten mondeling: me dische vakken en praktijk van de zieken verpleging, afgenomen door een arts en een hoofdzuster. En dan verder Neder lands, welk vak tevens algemene ontwik keling inhoudt. Ziekenverzorgster worden is iets anders dan verpleegster worden, hoewel minstens evenveel, zo niet meer, verpleegd wordt. Maar de opleiding is minder zwaar, duurt twee jaar (voor verpleegster drie jaar) en tot de opleiding ziekenverzorgster worden ook die meisjes toegelaten, die geen U.L.O.- diploma hebben, hetgeen voor de opleiding voor verpleegster een vereiste is. Over dit alles later meer. Eerst willen we iets vertellen over het examen in de praktijk van de ziekenverpleging. Het was een vraag- en antwoordenspel, waarbij geen ogenblik werd geaarzeld. „Welke ziekten worden door levende ziektekiemen verwekt?" „Wilt u iets over de maag vertellen?" „Over suikerziekte?" „Welke afwijkingen kunnen er voor komen bij de galblaas?" Veel kan er gevraagd worden in tien minuten, als de antwoorden vlot worden gegeven. Het was een genoegen om ernaar te luisteren. Zelf leerden we nog heel wat in deze ogenblikken. Dan gingen we naar het vertrek, waar het examen Nederlands werd afgenomen. De examen-kandidate was juist bezig de inhoud van een boek te vertellen. Onge veer tien boeken moeten voor elk eind examen gelezen zijn: „Sil, de strandjutter", van Cor Bruyn, „Florence Nightingale" van Joh. W. A. Naber, „Madame Curie" van Eva Curie, „Jungle" van Anthony van Kampen, „De grote zaal", van Jacoba van Velde, „Twee Amsterdamse joffers" van Marie van Zeggelen. Dit is slechts een greep. Het gaat echter niet alleen om de inhoud, maar ook om de diepere achter grond ervan. Op de lessen Nederlands worden niet al leen de eigenaardigheden van de Neder landse taal verder bijgebracht, er wordt ook een overzicht van de literatuur ge geven. Van belang is dit alles, omdat er met patiënten een gesprek gevoerd moet kunnen worden, dat verder gaat dan de kwaal, het weer en wat er die dag ge geten is. Het studie-schema, dat in nauw overleg met de Geneeskundige Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid is opgesteld, omvat de volgende vakken. Allereerst ethiek van de ziekenverpleging.' Gewezen wordt op het „waarom" van het verplegen en op onze verantwoordelijkheid tegenover de mede mens. Verder theorie van de verpleegkun de, hygiëne, voedings- en dieetleer plus koken, functionele anatomie, eenvoudige Maak eerst de legpuzzel klaar door de stukjes uit te knippen en op te plakken. Probeer daarna of je dit geheimschrift kunt ontcijferen door de stukjes aan elkaar te passen. Het is gemakkelijk genoeg, als je het maar ziet! Nu de maand september in zicht komt, duiken de eerste aankondigingen van de nieuwe modelijn op, die dit keer, volgens de modekoning Dior de „spoellijn" heet die men op oude foto's van omstreeks 1925- 1926 terug kan vinden. Er ging een rilling door mij heen; gaan wij vrouwen ons wer kelijk weer hullen in die onmogelijke vrou welijke hobbezakken van toen? Is 't niet absurd, dat wij ons elk seizoen een mode voor laten schrijven en die slaafs volgen, wij vrouwen van 1957, die overigens in niets meer slaafs zijn. Is 't niet de hoogste tijd om gezamenlijk eens „neen" te zeggen wanneer ons zo iets lelijks wordt opgedra gen? Moeten wij al onze vlotte, ruime en echt vrouwelijke japonnen van verleden jaar maar afdanken, als zijnde totaal uit de mode? En dat in een tijd, dat we allen mee moeten werken aan bestedingsbeper king? 't Spijt me voor de grote mode-ont werpers, maar ik zou nu toch willen, dat alle verstandige vrouwen dit keer eens zou den weigeren, deze onelegante en smake loze modellen te kopen en in deze moei lijke tijd rustig hun garderobe van de afgelopen winter te dragen en mochten ze voor speciale gelegenheden toch iets nieuws moeten aanschaffen, dan een toilet te kie zen, dat hun vrouwelijke lijn geen geweld aan doet. Ik geloof dat wij op modegebied vergeten hebben, zelfstandig te worden. A. S. te O. algemene pathologie (ziekte-oorzaken, ziekte-verschijnselen, enz.), verbandleer en E.H.B.O., eenvoudige begrippen van psy chische stoornissen, sociale achtergronden van de patiënt en sociale oriëntatie, ten slotte beginselen van physica en chemie. Steeds meer aandacht wordt er ook ge schonken aan omgang met bejaarden, om dat bij langdurige zieken zoveel bejaarde mensen zijn. Bij vele vakken komt de om gang met bejaarden naar voren, waardoor het vrijwel een op zichzelf staand vak is geworden. En dat is zeer toe te juichen, nu het aantal bejaarden in ons land steeds groter wordt. Een doel Het leerprogramma ziet er misschien wat zwaarwichtig uit. Toch hebben de meesten van de meisjes, die deze stof te verwerken krijgen, niet veel meer dan lagere school gehad. Voor sommigen was het behalen van een U.L.O.-diploma te moeilijk, ande ren hadden eerst geen zin in „leren", maar hebben er nu later spijt van, omdat wel blijkt, dat als men iets wil worden in de wereld, er altijd diploma's getoond moe ten kunnen worden. Dat is óók zo, als het verlangen groeit om verpleegster te wor den. En dan staan velen voor een onher roepelijk „te laat", omdat het vereiste U.L.O.-diploma er nu eenmaal niet is. Maar voor al deze meisjes (en ook voor ouderen), die graag willen verplegen, staat de gelegenheid open om ziekenverzorgster te worden. De tweejarige cursus wordt ge organiseerd door de Federatie van Ver pleeginrichtingen voor Langdurig Zieken. De opleiding geschiedt in bij deze Fede ratie aangesloten inrichtingen, die over het gehele land zijn verspreid. Het diploma ziekenverzorgster heeft nog geen staats- erkenning, maar daarnaar wordt wel ge streefd. Zijn de meisjes voor het eindexamen ge slaagd, dan dragen zij de broche, die het embleem van de Federatie weergeeft. Zij zijn op die broche bijzonder gesteld, zoals telkens weer blijkt. De broche geeft een witte lelie te zien, het symbool van de barmhartigheid. De lelie bevindt zich op een purperen kruis, dat de macht van Christus verbeeldt en zij is omgeven door een rank van groene bladeren, als symbool van hoop en eeuwig leven. Daarachter be vinden zich de kleuren blauw en geel, de kleuren van hemel en zon. De symbolische voorstelling is omgeven door de woorden: Federatie van Verpleeginrichtingen voor Langdurig Zieken. Aan de opleiding wordt door meisjes van alle gezindten deelge nomen. Voor het examen, dat we bijwoonden, slaagden alle kandidaten, een prachtig re sultaat. Wel een bewijs, dat de genoemde leerstof uitstekend verwerkt kan worden door meisjes met een eenvoudige opleiding, van wie sommigen vroeger misschien niet eens zo goed konden leren. Maar als je wat ouder bent en er is een doel in zicht, dan gaat alles veel gemakkelijker. Velen hebben ook meer animo in leren als de moeilijke puberteitsleeftijd achter de rug is. De leeftijd van de meisjes? 17 jaar mini mum. De maximum-leeftijd is moeilijk te zeggen. Bij het eindexamen was dit jaar een 56-jarige ziekenverzorgster, die een zeer goed figuur sloeg en het diploma met glans haalde. Welk een inhoud is er hier door aan haar verdere leven gegeven! Er is ook een gediplomeerde ziekenverzorger, want ook mannen komen voor dit beroep in aanmerking. In zijn collectie „Jolie Madame De France" brengt Pierre Balmain deze gedistingeerde cocktaïljurk „Amphitrite" uit zwarte en witte kant, gegarneerd met zwart satijn. Van Maggy Rouff, die voor haar nieuwe collectie een nieuw, meer vrouwelijk sil houet pousseerde, is „Colombe" een avond jurk van wit satijn met een laag bevestigde korte sleep (foto rechts). Het beroep van ziekenverzorgster(er) is vooral geschikt voor hen, die van werke lijk verplegen houden. Want in de ver pleeginrichtingen voor langdurig zieken, waar zij, als zij gediplomeerd zijn, ook ver der werken, komt het vooral op verplegen aan. Hier liggen de patiënten, van wie velen door twee ziekenverzorgsters ge holpen moeten worden, hier liggen de echte bedpatiënten. Salaris De salaris-regeling is zeer aantrekkelijk. Een ongediplomeerde ziekenverzorgster van 17 jaar begint met f 156,71 p.m. bruto. Voor elk jaar, dat men ouder is, wordt meer betaald, zodat een 25-jarige onge diplomeerde verzorgster f 297,75 p.m. ont vangt, bruto. Bruto houdt in, dat voor kost en voor eventuele inwoning kleine bedra gen worden afgetrokken. De salarissen der gediplomeerde verzorg sters zijn b.v.: minimum 20-jarige bruto f 238,42 p.m.; maximum 25-jarige (na twee dienstjaren) f 351.48. Hierbij komen nog de verhogingen van de nieuwe loonronde. In de grotere verpleeginrichtingen is reeds de functie van „eerste ziekenverzorgster" ontstaan, die weer een hoger maximum kan bereiken. De opleiding begint 1 oktober a.s. Wie er meer over wil weten kan zich wenden tot het secretariaat van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurig zie ken, Prins Hendriklaan 74, Bilthoven. Nertera depressa noemt de bloemist het koraalmosje; een allerliefst kamerplantje met zeer mooie oranjekleurige besjes. In de zomermaanden en in deze tijd van het jaar zal de bloemist u er misschien aan kunnen helpen. Laat u niet verleiden op de markt of elders een plantje aan te schaffen zonder besjes; er is namelijk een ander plantje dat er veel op lijkt, doch dat nimmer besjes draagt. Netera depressa moet niet te zonnig ge kweekt worden. De kleine groenachtige bloempjes zijn van geen betekenis en ont wikkelen zich in de voorzomer; zonder bloemen echter geen bessen. Tijdens de bloei moet u er een paar maal met de plu- meau overheen gaan; de vruchtzetting zal dan beter slagen. In de wintermaanden niet te warm plaatsen; een matig ver warmde kamer is al meer dan voldoende. Zonodig kunt u de plant in het vroege voorjaar verpotten. Gebruik er dan een lage bloempot voor en zorg voor voldoende scherven; de drainage moet goed zijn. U kunt nadat de bessen in de herfst verdwe nen zijn ook voortkweken door middel van scheuren. Het is een aardig plantje, niet gemakkelijk in de behandeling, maar wel aantrekkelijk. G. Kromdijk JA, RITS de dief was een echt on deugend mannetje. De allerondeugend- ste van alle kabouters in het bos. Haast iedere dag kwam er een elfje, een ka bouter of een dier bij de kabouter koning over hem klagen. „Hij heeft mijn toverstafje verstopt". „iRts heeft de bosbessenlimonade uit mijn keuken kastje opgedronken". „Rits heeft kralen gemaakt van de lijsterbes en nu heb ben wij niets te eten". Zo ging het elke dag. Als de kabouterkoning 's morgens iemand voor zijn paleis zag staan, nou dan wist hij het al: Rits heeft weer iets gedaan!" Maar toen hij één dezer dagen op een natte morgen zijn paleis uitkwam, toen keek hij toch evm raar, want onder aan zijn stoep stond iemand die hij niet kende. Een vreemde figuur in een wijde grijze mantel. Op zijn hoofd droeg hij een reusachtige paddestoel als hoed en langs zijn kin hingen spinnewebben als een soort baard. De appeltjes en peren, die overal uit de zakken van zijn jas puilden, zagen er wel lekker uit, maar verder: nee, een erg aardige man leek het de kabouterkoning niet. Hij wachtte tot de vreemde man een diepe buiging had gemaakt en zijn paddestoelhoed van het hoofd had ge nomen. „Majesteit", zei hij. Het klonk niet vriendelijk. „Vraag hem waar hij vandaan komt", zei de kabouterkoning tegen zijn lakei. „Ik ben september en ik kom uit het land van Vader Tijd", zei de vreemde en hij maakte weer een buiging. „O, juist", zei de kabouterkoning, „u bent een maand, als ik goed begrijp". „Zeker Majesteit en een hele belang rijke, want, ik heb een r in mijn naam". „Oei", riep de kabouterkoning, want hij herinnerde zich opeens wat dat be tekende, een r in de maand dat is nattigheid, kou, regen en dat betekende reumatiek in het linkerbeen van de kabouterkoning. „U bent niet welkom", zei hij kortaf tegen de maand september. „Dat weet ik", antwoordde septem ber, „maar tegenhouden kunt u me niet. En bovendien daar kom ik ook niet voor. Ik kom me beklagen!" „Beklagen?", vroeg de koning, „waar durft u zich over te beklagen? Wij klagen al als we u zien". „Dat weet ik", zei september, „maar ik ben bestolen". „U bestolen?", vroeg de koning ver baasd. Hij bekeek september eens goed. „Ah, natuurlijk, uw appeltjes en peer tjes!", riep hij, „ja, dan moet u maar niet met zoveel zakken vol rondlopen!" „Nee", bromde september, „het waren niet mijn appeltjes en peertjes. Mijn verf is gestolen!" „Verf?", vroeg de koning, „verf? Wat moet u ook met verf in mijn bos? Wij hebben geen kleuren nodig, hoor!" „Dat vindt misschien", bromde september en je kon zien dat hij nu echt boos werd, „maar ik had de op dracht van Vader Tijd om dit bos te schilderen: de bomen goud en geel en rood, de paddestoelen in allerlei kleu ren en de rest grijs en bruin, mooi grijs en bruin!" „Bah", zei de kabouterkoning, want hij zag al voor zich hoe het bos er dan zou uitzien. „Maarriep september woe dend, „terwijl ik vannacht sliep heeft de één of andere deugniet mijn dozen met verf gestolen en nu blijft het bos groen en paddestoeltjes zijn er niet en het licht is goud inplaats van grijs. Ik weet niet wat ik moet beginnen!" De kabouterkoning proestte in zijn baard, want hij begreep heel goed dat dat weer werk van Rits was geweest. Die had natuurlijk net zo goed het land aan september als hij. „Tjazei hij en hij probeerde zo ernstig mogelijk te kijken, „tja, ik kan u natuurlijk ook niet helpen. Het is heel erg wat er ge beurd is". Hij liet september gewoon voor zijn stoep staan en ging binnen zitten uit lachen over die Rits. „Haal Rits hier", riep hij toen hij genoeg gelachen had, „Rits krijgt een beloning voor deze mop". Rits kwam en de koning vroeg wat voor beloning hij wilde. „Koning", zei Rits, „ik wil niets voor mezelf. Ik heb genoeg en wat ik niet heb dat rits ik overal weg. Ik wil een feest, koning. Een groot feest omdat wij de herfst hebben tegengehouden". (Van onze correspondente) MEN wil de Fransen nog al eens verwijten dat ze zich wat afsluiten voor de vreemdelingen, die dan ook moeilijk toegang krij gen in een Franse familie. En dit is niet helemaal ten onrechte. De vreemdelingen vinden het meestal heel goed onder elkaar, maar de Fransen houden zich bij voorkeur wat op een af stand. Mevrouw Ronald Sey- doux, de Engelse echtge note van een Fransman die al meer dan vijfentwintig jaar in Parijs gevestigd is, heeft zich nu tot lofwaar dig doel gesteld dit be trekkelijk isolement waarin de vreemdelingen verkeren te doorbreken door het Britse middel van een club die de fraaie naam Entente mondiale draagt. Die goede verstand houding tussen Fransen en buitenlanders wil me vrouw Seydoux allereerst onder de vrouwen trachten op te wekken. Zelf heeft ze het presidentschap van haar club op zich genomen en tot vice-presidenten zijn een Amerikaanse en een Frangaise benoemd. De voornaamste activiteit van de club is erop gericht de buitenlandse vrouwen die kersvers in Frankrijk arri veren, een beetje wegwijs te maken en in contact te brengen met Franchises. Om de beurt openen de da mes-clubgenoten de-deuren van hun salon voor hun medeleden en er wordt dan, behoudens over koet jes en kalfjes, ook gespro ken over de levens- en ar beidsomstandigheden van vrouwen in andere landen. In Engeland, Japan en waar dan ook. Ook kunnen buitenland se studenten die in Frank rijk zijn neergestreken met hun moeilijkheden bij de club terecht. Voor hen werd zelfs speciaal een on der-afdeling in het leven geroepen. Dan verschijnt er, zoals het een goede club betaamt een blad en hoewel de omvang nog uiterst bescheiden is, kan men daarin toch al heel in teressante dingen lezen. „Geen vrede zonder een goede internationale ver standhouding", luidt het devies van de club. Een andere uitspraak die men in het clubblad kan vinden was: „Elke vrouw zoekt het geluk voor haar kinderen, maar de vrede op aarde zal pas heersen wanneer de vrouwen niet langer on verschillig zijn voor het ge luk der kinderen van an deren". Met wijze woorden verzet men nog wel geen bergen, maar toch heeft de club ook al het een en an der voor de buitenlandse jeugd in Frankrijk gedaan. Studenten deden al een be roep op de dames om aan kleren te komen of om een baantje te vinden, waar door ze iets ruimer kunnen leven. En zelfs zijn er stu diebeurzen uitgedeeld. De snelheid waarmee het aantal leden sinds de re cente oprichting gestegen is, bewijst dat de nieuwe vereniging aan een behoef te voldoet. En wanneer alle leden zich ernstig aan hun beloften houden, dan mag men een ingrijpende ver betering in de internatio nale relaties verwachten. Want ieder lid tekent bij haar of zijn toetreding een plechtige verklaring ernaar te zullen streven haar of zijn land waardig te verte genwoordigen en bemind te maken door de evennaas ten. „Het komt", zo verzekert Mrs. Seydoux, „nu al steeds vaker voor dat een Franse student zijn Egyptische of Marokkaanse clubgenoot thuis inviteert en aan zijn tafel laat eten. Eenmaal in de maand wordt er boven dien een bal georganiseerd, waarbij iedereen bij aan komst een insigne opge speld krijgt, wit voor de buitenlanders en blauw voor de Fransen. En wit en blauw zwierven dan broederlijk en zusterlijk over de dansvloer. Wanneer iemand nu nog durft beweren dat de vreemdelingen in Frankrijk gedoemd zijn in afzonde ring te leven dan moet hij zijn licht maar eens op gaan steken op het inter nationaal secretariaat van de club de l'Entente mon diale, dat hij op nummer 34, van de boulevard Mar- beau in Parijs kan vinden. „Prima!" riep de koning en 's avonds al begon het zomerfeest. Iedereen lachte en had pret om Rits die septem ber zo'n streek geleverd had. Maar waar was Rits zelf? Hij was nog altijd niet op het feest verschenen! „Daar! Kijk daar eens", riep opeens een eek hoorntje dat naar de lucht zat te kij ken. En wat zagen ze? Heel hoog in de lucht zat Rits op de rug van een blauwe reiger. De reiger vloog in kringen heen en weer. Rits had in zijn hand een grote kwast en om de hals van de rei ger hingen de bussen met verf. Rits schilderde alle kleuren die hij had mee gebracht tegen de lucht. Heel diep onder hem hoorde hij de dieren en ka bouters juichen en in hun handen klappen. Maar weet je wat hij ook hoorde? De woedende stem van de maand september. „Mijn verf!, mijn goeie verf!", schreeuwde hij, „wat een zonde, wat een zonde! Nu duurt het nog weken voor Vader Tijd nieuwe kleuren heeft gemaakt en al die tijd staat het bos in zijn zomerkleuren!" Nou, toen de kabouters en de dieren van het bos dat hoorden lachten ze helemaal blij en ze benoemde Rits tot opperdief van het bos. En de mensen? Nou ja, die wisten natuurlijk niets van Rits en de gestolen kleuren, maar ze waren wel verbaasd dat de zomer zo lang en met zoveel kleuren bleef. Als je het hun vraagt komen die kleuren nooit! Maar je. Mies Bouhuys Begin bij de zwarte stip en volg met kleurpotlood de lijn tot je weer bij de stip uitkomt. Wie zit er achter de vlinder aan? Het regent, het regent, het regent dat het giet. Wij zitten lekker binnen, naar buiten kun je niet. Wij spelen postkantoortje, ik zit aan het loket, ik heb de mensen voor me eerst in de rij gezet. Meneer, ik laat u wachten als u aan 't dringen bent. Mevrouw, een brief naar Lapland? Dat kost u zeven cent! Hallohallohallo, ja... Hier met het postkantoor. Wilt u met Spanje praten? Goed, ik verbind u door! Is het jouw beurt, klein zusje? Een briefje naar de maan, aan 't zwarte ventje boven? Nee kind, dat zal niet gaan. Wat staan er nog een mensen en wat heb ik het druk! Maar 'k zit tenminste droog, hè dat is nog een geluk. Mies Bouhuys mm w1'- Wmrnm

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 18