Als de tram van de baan is, gaat de baan aan de kant Hartelijke huldiging J. Houwen bij afscheid Prinses Margrietschool Mercurius „KEYSER" «3 rieven aan de redactie HOLLANDSCHE SOCIËTEIT ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Requiem voor de blauwe Souvenirjagers ft ft val een verwoed Amsterdams verzame- ft ft de N.Z.H.die vandaag voor het laatst ft ft zullen rijden, zou de Amsterdamse ver- ft tikken. Zo zou hij graag enige licht- 8 zou ik het zeer op prijs stellen, indien ft van het fluitje van de tram. Als de 'ft ft hele tram tegelijk kopen." g Boerenleenbank opent kantoor in Vijfhuizen OPSTAND DER SEPOYS IN VOOR-INDIE Tegen autoportier gereden VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Haarlemse bejaarden maakten uitstapje Winterprogramma „Jong Haarlem.... vooruit!" Open Deur-samenkomst in Openluchttheater 20% KORTING Jaarfeest van Bond van Oud- Illegale Werkers ADVERTENTIE ALS ZATERDAG het „requiem op de blauwe" is gezongen, de lijkrede zal zijn uitgesproken en de feestelijkheden in Amsterdam tot het verleden zullen be horen, dan zullen de trouwe blauwe trams nog één keer naar de remise rijden. Dan zal de deur voor de laatste keer achter de trams worden gesloten. Voor goed. Want als de nieuwe week is aangebroken, zullen lassers met snijbranders naar de tramremise aan de Leidsevaart trekken. En, wat daar zal gaan gebeuren, kan een ieder wel raden. De trams zullen dan onder slopershanden sneuvelen. Menigeen zal dit ten zeerste betreuren. En vooral de Haarlemmers zal dit wel aan het hart gaan. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. De techniek schrijdt voort, het tramtijdperk heeft afgedaan. Er zijn echter mensen, wie het verdwijnen van de tram niet aan het hart gaat. Dat zijn de slopers, die de tram en de baan voor hun rekening nemen. Zij betreuren het verdwijnen van de tram in het geheel niet. Zij hebben andere zaken dan romantiek aan hun hoofd. Zij hebben alleen oog voor de winst, die de sloop van de tram hun zal opleveren. De firma I. Deegen en Zoon en de n.v. Sal de Jongs metaalhandel uit Amsterdam hebben de sloop van de zevenenzestig tramwagens op zich genomen. De heer S. Deegen zal zich voornamelijk met de sloop van het bovenste gedeelte van de rijtuigen belasten. De heer De Jong neemt de afbraak van de onderstellen voor zijn rekening. De sloop van de trams geschiedt in Haarlem, omdat dit uiteraard transport kosten bespaart. „We hebben al tientallen aanvragen voor de bovenstellen, dus voor de eigenlijke wagons lopen", weet de heer S. Deegen te vertellen. „Die bovenstellen zullen wij als noodwoningen trachten te verkopen. Ze kunnen ook uitstekend dienst doen als clubgebouw", voegt hij er aan toe. „De ijzer- en koperwaarde, die we uit de wagens halen, dat is echter het belang rijkste. Daar gaat het eigenlijk om. De wielen en assen, die brengen het meeste op." Het ijzer zal voornamelijk als schroot aan de Hoogovens worden verkocht. Toch zullen naar alle waarschynlykheid niet alle tramwagons onder de slopers hamer vallen, want er bestaat een grote kans, dat enige tramwagens in hun geheel van de hand kunnen worden gedaan. Het blijkt namelyk, dat men in het buitenland nog belangstelling voor de trams heeft. Temeer, daar de meeste wagens nog in uitstekende conditie verkeren. „Ik heb wel veel karweitjes onder handen gehad. Maar zoiets als dit. Nee, dat nooit". Toch kan men het sloperswerk met een gerust hart aan de heer Deegen overlaten. Her haaldelijk komt het voor, dat hij wel tien of twaalf werken tegelijk uitvoert. De heer Deegen is onder meer de grote man ge weest by het slopen van de bunkers op het Museumplein in Amsterdam. Modern „Hoe het komt, dat er nog mensen in het buitenland zijn, die nog belangstelling voor de verouderde tramwagens van de N.Z.H. hebben? Ach, dat blijft altijd zo. Er zijn nog landen, waar deze trams het nog heel goed doen zullen. Waar ze zelfs nog modern genoemd kunnen worden", merkt de sloper op. Maandag zullen negen man aan de sloop gaan beginnen: vier slopers en een stuk of vijf branders. Het aantal werklieden zal, al naar gelang van de stand van het werk, tot twintig worden uitgebreid. In het bestek staat, dat het werk ten hoogste twee maanden in beslag zal nemen. „Het is een typisch bedrijf, dat van ons. Steeds krijg je wat anders onder handen. Nu weer trams. En niet zo maar trams, En dit is dan de tekst van het „Requiem voor de Blauwe", dat de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" vanavond omstreeks acht uur in de Tempeliersstraat in Haarlem ten gehore zal brengen als af scheid van de blauwe tram Zandvoort Amsterdam. Tekst en muziek van Jos de Klerk met (naar hij zelf zegt) mee- en tegenwerking van L. van Beethoven (voor het refrein is namelijk gebruik gemaakt van het variatiethema uit diens Derde Symfonie „De Eroika"). Z. en V. kom, zing je blauw, Hul je netjes in de rouw, Nu voor 't laatst de blauwe trèrr Lost zijn rem! Trèm, trèm, trèm, trèm, Dit is je Requiem Hoor ons hikken, Hoor ons snikken, Och, het scheiden valt ons hard. Zie ons treuren, Zuchtend zeuren, Heel ontdaan, met bloedend hart. Ploravit omnes gentes Zandvoort, Bentveld, Haarlem, Halfweg, Emsterdèm, daar gaat je blauwe trèm. Aerdenhout en Kostverloren, Krommerdt, Spui, Zing nu met droeve stem: Requiem. Trèm, trèm, trèm, trèm. Is 't ergens zo leuk geweest, Als hier op dit begraafnisfeest Van de blauwe Trèm, trèm, trèm, trèm De blauwe heeft het wel verdiend. Dat wij hem eren als een vriend. Ouwe, blauwe Trèm, trèm, trèm,-trèm En is zijn stervensuur ook na. Hij leve in memorial Hij leve lang In memoriam! Aan welke gevaarlijke toestand na 1 september een einde wordt gemaakt toont deze foto van het wegdek op de Leidsevaart in Haarlem met de rails van de blauwe tram. Vooral fietsers konden gemakkelijk slippen „tussen de rails". maar trams met een traditie", zegt de heer Deegen tot besluit. De firma Mantel en Korting uit Am sterdam zal maandag beginnen met het opbreken van de rails. Deze firma zal alle rails van de tram van Zandvoort tot en met Amsterdam voor haar rekening ne men. Maandag zal worden begonnen met de rails op de Leidsevaart van het tram viaduct tot bij de brug ter hoogte van de Kathedrale Basiliek op te breken. Onge veer twintig werklieden zullen in de weer zijn met pneumatische boren, wat kraan wagens en misschien een enkele dragline. „Een dragline, ach, die hebben we denke lijk niet eens nodig", zegt de heer Korting. „Hoeveel kilometer rails in het totaal moet worden opgebroken?" De heer Kor ting rekent het voor. „Eens even kijken. De lengte van de baan is precies vijfen twintig kilometer en tweehonderd meter. Dat vier maal. Dat is een flinke honderd kilometer". Wij vinden het maar een „hele lap rails", maar de heer Korting haalt zijn schouders op. „Dat valt wel mee", is hij van mening. Het ligt in de bedoeling de rails niet als schroot te verkopen. Getracht zal worden zo veel mogelijk materiaal weer van de hand te doen. Mogelijk zullen de rails in het buitenland weer worden gebruikt. De bovenleiding gaat er zoveel mogelijk in lange draden aan een stuk af, zodat ook dit materiaal nog zal kunnen worden be nut. „Er zijn al serieuze reflectanten voor", deelt de heer Korting mee. Al de goederen, die worden gesloopt worden zo snel mo gelijk per auto afgevoerd. Waarschijnlijk zal een groot gedeelte onmiddellijk worden doorverkocht. Ook de betonnen palen, waaraan de bovenleiding is bevestigd, zul len in hun geheel worden verwijderd. „Daar kunnen we nog mooie lichtmastjes van maken", zegt de vindingrijke zaken man, die de heer Korting blijkt te zijn. „Het is anders wel een hele affaire", is het oordeel van de sloper. „Je kan gerust zeggen, dat er een bedrag van twee mil joen gulden mee gemoeid is. En we zullen zelfs proberen er nog meer uit te slepen." Dat het inderdaad een hele affaire is, blijkt overduidelijk uit de volgende cijfers en hoeveelheden. Het slopen van de trambaan levert naar schatting tweehonderd ton koper op. Voorts zesduizend ton rails, onder leggers en wissels, zesenzestigduizend dwarsliggers en ruim achthonderdvijf tig masten. De sloper heeft het momenteel heel druk. „Elke dag heb ik besprekingen. Dan weer met de gemeente Amsterdam, Haarlem of Bloemendaal. Dan weer met Rijkswater staat Het is trouwens een van de grootste werken, die ik ooit onder handen heb ge had." Parkeerhavens De werkzaamheden zullen volgens het bestek acht maanden duren. De boven leiding wordt het eerst gesloopt. Daarna volgen de rails en de masten. Begonnen wordt met de Leidsevaart. Vervolgens zul- Het moeilijke kruispunt bij de Amster damse Poort. Ook hier zullen de rails zo spoedig mogelijk worden gesloopt. Ook elders in de stad was het spoor van de Zandvoortse tram niet zonder gevaar voor de andere weggebruikers. Deze foto toont het wegdek in de om geving van de Amsterdamse Poort, waar de „kinderhoofdjes" door het asfalt schemeren. Als de rails worden opgebroken zal ook hier het wegdek worden vernieuwd. len de rails op de drukste verkeersknoop punten, zowel in Amsterdam als in Haar lem, worden opgebroken. Ook zullen de rails zo gauw mogelijk moeten verdwijnen op de plaatsen, waar de stopplaatsen voor de bussen zijn geprojecteerd. „Daar moet zelfs direct ruimte worden gemaakt", zegt de sloper. Overigens, de meeste stopplaat sen op de Amsterdamse vaart voor de richting Amsterdam worden momenteel reeds aangelegd. Voor het aanbrengen van de stopplaatsen aan de andere zijde zal moeten worden gewacht tot de rails daar geheel zijn verdwenen. Het ligt in de be doeling van Rijkswaterstaat om parkeer havens aan te leggen. Dit zal mogelijk zijn doordat na het slopen van de trambaan aanzienlijk meer ruimte zal zijn ontstaan. Zo zal het verdwijnen van de tram vele nuttige zijden hebben. De verkeerswegen kunnen nu worden verbreed en verfraaid. Bovendien kunnen parkeerhavens worden aangebracht en zullen enige zeer nood zakelijke omleggingen op het voormalige tramtraject in en om Haarlem tot stand kunnen komen. CGC<X>DOCOCXXX>DOOCOOOCOC<>XOOOCOOOOOOOOOO' 8 ft De heer Sal de Jong, een van de ft 8 slopers van de blauwe tram, heeft een 8 dezer dagen een brief ontvangen van 8 8 een soevenirjager. Het betrof in dit ge- ft ft laar. Als herinnering aan de trams van 8 8 zamelaar er alles voor over hebben om ft enig materiaal op de kop te kunnen 8 ornamenten hebben en de rode lan- taarn van de laatste wagen. „Bovendien 8 ik ook in het bezit zou kunnen komen tram dan niet meer zal rijden, zal ik af en toe nog op het fluitje kunnen ft blazen", zo schrijft deze Amsterdamse g vriend-van-de-blauwe. „Voor u heeft i het toch geen waarde", zo besluit hij zijn brief. „En dat gaat de hele dag'i maar door", vertelt de heer Sal de ft Jong. „Dagelijks krijg ik wel tientallen ft ft brieven van mensen, die een asbak, een 8 bordje „verboden te roken" of iets an- 8 8 ders ter herinnering aan de tram wil- 8 len kopen. Als je daaraan gaat begin- nen, dan kun je wel aan de gang blij- ft ven. Dan kunnen ze beter maar een 5$ >^»^30K»coooco5»Dcccccoco»coDK»ocoooDoooo3a>oooo(x: De uitbreiding van het dorp Vijfhuizen is voor de Coöperatieve Boerenleenbank aanleiding om in dit dorp een kantoor te openen. De bank zal worden gevestigd in het pand d'IJseiïnckweg 3, waarvan thans het interieur wordt afgewerkt. Er wordt naar gestreefd het kantoor omstreeks half oktober te openen. De instelling van dit bijkantoor is voor de burgerij een groot gemak, daar men nu nog voor bankzaken naar Haarlem of Hoofddorp moet. (Verkort weergegeven) Vaarwel „Blauwe". Komt u ook van avond om 8 uur, bij de halte Kampervest, 'om'een rouwkrans te hangen aan de tram? Aan de scheidende tram Amsterdam HaarlemZandvoort. Nu ga je ons verlaten, We zijn diep in de rouw, We voelden ons zo veilig, Je was ons altijd trouw! Hoe knus toch was het reizen Naar en van Amsterdam Naar zee en and're plaatsen Vanwaar je ging of kwam Wat zullen we je missen Je vrolijk railsgeluid, Je dend'ren en je ramm'len Je schorre waar schuw-fluit. Ach, goede trouwe schakel Tussen stedeling en zee, Als ze je gaan verbreken Waar reizen we dan mee? Hoe moet dat nu met ons gaan, In Haarlems oud kwartier, Men gaat ons isoleren, Waar blijft nu ons plezier? Hoe komen wij deez' hoek uit Naar Amsterdam, naar zee, We moeten einden lopen, Want niemand neemt ons mee Ach blijf nog even doorgaan Tot men 't heeft opgelost, Tets anders heeft gevonden, Het koste wat het kost! Ach, beste oude tramlijn We gunnen je je rust, Maar eerst een and're schakel, Met stad, met dorp, met kust. Vaarwel dan, trouwe rijder, Je was ons aller vriend, We zijn je allen dankbaar, dat. heb je wel verdiend Een monument moet er komen Als getuige in de Tijd, Dat teken dan zal wezen Van onze dankbaarheid 31-8-1957 Halte: Kampervest. Wij vragen busverbinding naar station en Houtplein! (Vele lezers zonden ons naar aanleiding van het afscheid van de blauwe tram ge dichten, waarin de lof van dit trouwe ver voermiddel werd bezongen. Aangezien het niet mogelijk gebleken is al deze gedich ten te publiceren, hebben wij er één van uitgezocht, dat wij hierboven afdrukken. Redactie). ADVERTENTIE TALEN - STENO TYPEN ENGELS V. EMIGR. Houtplein Ir. Tel. 17744 Vrijdagmorgen omstreeks half elf is een 36-jarige bromfiets berijdster op het Ken- nemerplein in Haarlem tegen het portier van een geparkeerde auto gereden. Ver moedelijk met een hersenschudding is de vrouw in het Diaconessenhuis in Haarlem opgenomen. Een driejarig meisje had spe lenderwijs het portier van de auto geopend. DELHI 1857. De inlandse troepen, de Se poys, in Voor-Indië zijn in volslagen op stand tegen de Engelse Oostindische Com pagnie. Nog is niet precies bekend wat de diepere oorzaken hiervan zijn, maar de opstand is zo algemeen en zo wel georganiseerd dat zij reeds geruime tijd in het diepste geheim moet zijn voorbereid. De onmiddellijke aanleiding van de op stand wordt geweten aan het invoeren van de nieuwe patronen voor de geweren. Dit moge op het eerste horen vreemd klinken, maar is toch de waarheid. Deze patronen, welke met varkens- en rundervet moeten worden ingesmeerd, kunnen de Sepoys slechts door ze met de tanden aan te ra ken gebruiken. Bedenke men nu dat de Muzelman het varken als onrein beschouwt en de Hindoe het rund als heilig, dan kan men zich voorstellen hoe in dit land, waar de miljoenen in woners of Mu zelman of Hin doe zijn, de ge moederen kon den worden op gezweept. Of de Engelse Oostindische Compagnie, dewelke nog over dit werelddeel heerst, het hoofd zal kunnen bieden aan deze op stand die zich over het hele Gangcsgebied schijnt uit te strekken, moet worden af gewacht Maar men vreest het ergste en vol - gens de laatste berichten ontzien de opstan delingen in hun godsdienstrazernij en bij hun rassenstrijd vrouwen noch kinderen. Voor de Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen gold 1857 als een jaar van kalme voorspoed, waarin alle aanleiding bestond om het bedrijf weer voor 25 jaar te continueren. Anderhalve Eeuw Levensverzekering HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C - TELEFOON 49100 Ongeveer driehonderd Haarlemse bejaar den hebben donderdag onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen een autotocht gemaakt, die hen via Rotterdam naar Oisterwijk bracht, waar werd geluncht. Vandaar werd naar Utrecht gereden, waar de thee werd gebruikt. Via het feestelijk verlichte Aalsmeer werd de terugtocht aanvaard. Om negen uur kwam het ge zelschap weer in Haarlem aan. Namens de rijksinspectie van het lager onderwijs, het gemeentebestuur, onder wijzend personeel, ouders en collega's is vrijdagavond tijdens een bijeenkomst in de gymnastiekzaal van de Prinses Mar grietschool aan het Junoplantsoen te Haarlem hulde en dank gebracht aan het hoofd der school, de heer J. Houwen, die vandaag wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zijn functie als hoofd der school neerlegt. Uit de hartelijke toespraken bleek welk een belangrijke plaats het scheidende schoolhoofd in krin gen van het onderwijs, ouders en leerlin gen heeft ingenomen. Als waarnemend hoofd der school open de de heer J. Y. B e r g e r, de bijeenkomst. Deze herinnerde er lan, dat de heer Hou wen van de zesenveertig jaar, dat hij het onderwijs heeft gediend, er zevenentwintig jaar in Haarlem hoofd van een school is geweest. Hij schetste de heer Houwen als een goed chef, die tevens een prettig col lega was. Later op de avond heeft de heer Berger zich opnieuw tot de heer Houwen gericht namens het onderwijzend personeel en vroegere leerkrachten. Hij bracht het scheidende hoofd, dat de onderwijzers (essen) vrijheid en verantwoordelijkheid gaf, dank. Als herinnering overhandigde hij een scheerappai-aat; mevrouw Houwen ontving een plant. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, de heer H. J. M. Bouchette, zeide de heer Houwen nog niet zo lang te kennen. Wel had spreker al gehoord, dat het hoofd zich op vele wijzen bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt voor het onderwijs. De heer Bouchette zeide tenslotte, dat de heer Houwen op een geslaagd verleden kan terugzien en wenste hem een nog ge slaagde toekomst toe. De inspecteur van het lager onderwijs voor de gemeente Haarlem, de heer E. J. L o d e w ij k s, noemde de heer Houwen iemand op wie men kan rekenen. Dat is hem gebleken in de korte periode, dat hij in Haarlem werkzaam is. Altijd is het scheidende hoofd actief geweest en in zijn werk is hij jong gebleven. De keuze onderwijzer te worden heeft hem nooit berouwd en de heer Houwen heeft in de loop der jaren vele generaties vorming ge geven. Namens het gemeentebestuur van Haarlem sprak de heer Lodewijks woor den van dank voor de bijdrage, die de heer Houwen gegeven heeft ten bate van het onderwijs en hij bood de beste wensen aan voor de toekomst. De heer E. de Groot sprak namens de Commissie A tot wering van schoolver zuim woorden van waardering voor de prettige samenwerking met de heer Hou wen en voor de wijze waarop deze het secretariaat heeft waargenomen en advie zen heeft verstrekt. De heer L. H. H a j e m a bracht dank namens de voetbalclub Bloemendaal voor de arbeid van de heer Houwen als secre taris der club gedurende vijftien jaar. De heer S. W e 11 i n g a, hoofd van een school, dankte namens collega's en vrien den. Verder spraken nog de heren C. Geurts en J. Smit als ouders van leerlingen, die vroeger in de klas van de heer Houwen hebben gezeten. De heer De heer J. Houwen neemt in de hal van de Prinses Margrietschool afscheid van zijn leerlingen. F a b e r voerde namens de Klaas de Vries-m.u.l.o.-school het woord. Als voorzitter van de oudercommissie der Prinses Margrietschool bracht de heer J. A. Hofman de heer Houwen dank voor zijn arbeid in de afgelopen twaalf jaar aan de school. Met hart en nieren gaf hij zich voor zijn werk en altijd stond hij voor een ieder klaar. Voor de kinderen was hij een voorbeeld van plichtsbetrach ting. Namens de ouders overhandigde de heer Hofman een foto van de leerlingen en bood een geschenk in enveloppe aan. Tenslotte sprak de heer Houwen woorden van dank; hij haalde herinnerin gen op uit zijn loopbaan en zeide onder meer dat het zijn doel is geweest de kin deren te leren studeren. ADVERTENTIE DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu./c ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) ...ft,; Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in hel belang var haar opdrachtgevers Rouwkamers, Aula en Koffiekamers De stichting „Jong-Haarlemvoor uit!" begint op 1 oktober weer met haar winterwerk, waardoor vele jongeren, die anders moeilijk daartoe in de gelegenheid komen, in staat kunnen worden gesteld ontwikkelingscursussen te volgen. In tegenstelling tot voorgaande jaren is dit jaar het gehele programma van te vo ren samengesteld, zodat de aspirant-deel nemers reeds nu van de lesavond en les tijd op de hoogte zijn. De volgende cursussen zijn in het pro gramma van het winterwerk opgenomen: Nederlandse taal, rekenen, handschrift verbetering, algemene ontwikkeling, kos tuumknippen, tekenen, handenarbeid, radiotechniek, autotechniek, fototechniek, boekhouden, stenografie, wiskunde, ma- chineschrijven, moderne talen, ballet, rit mische gymnastiek, turnen voor dames en heren, e.h.b.o. en muziekvoordracht. Voor de vakken koken en voedingsleer, kleuteropvoeding, eenvoudige ziekenver pleging en verzorging uiterlijk worden nog nader lessen en tijdstip geregeld. De lessen worden gegeven in het Stede lijk Gymnasium aan de Prinsenhof, met uitzonderin van machineschrijven, ritmi sche gymnastiek, turnen, ballet en koken, die elders worden gegeven. Iedere halfjaarlijkse cursusgroep heeft één vaste lesavond per week van ander half uur. Voor de lesvakken kunnen studie-, luis ter- en werkgroepen gevormd worden. Vrijdagavond 6 september wordt in het Bloemendaalse Openluchttheater een Open Deur-samenkomst gehouden, uitgaande van de Hervormde gemeente te Bloemen daal, ter gelegenheid van het tienjarig be staan van „de Open Deur" aldaar. Op 14 november 1947 werd in Bloemen daal het eerste nummer van „De Open Deur" verspreid. In deze gemeente werden toen duizend exemplaren van dit blad, dat sedertdien bij vele niet geregelde kerkbe zoekers graag gelezen wordt, gratis ver spreid. „Binnen de drie maanden hadden wij die kosten eruit", vertelde mevrouw J. E. van de Bunt-Boer, de stuwende kracht van „De Open Deur" te Bloemendaal. Sindsdien is het met het aantal exempla ren van dit blad, waarin men wil trachten het vaak nog heersende wanbegrip omtrent de Hervormde Kerk weg te nemen, steeds in stijgende lijn gegaan. In februari 1953 werd van dit veertiendaagse blad het respectabele aantal van duizend exempla ren verspreid. Thans, nu wegens het be roepen van de tweede predikant in Sant poort, een gedeelte van Santpoort en Bloe- mendaal-Noord zijn afgevallen, zijn het er nog achthonderdvijftig, die elke veertien dagen trouw door mevrouw Van de Bunt en haar staf van medewerksters, vijfender tig in getal, vaak onder de slechtste weers omstandigheden het gehele jaar door wor den verspreid. Teneinde het Open Deurwerk in Bloe mendaal te stimuleren werden er in de loop van de afgelopen tien jaar diverse bijeenkomsten voorbereid, waar onder meer in 1950 Guido Van Deth met zijn poppenspel optrad, in 1951 het Pinkster spel van M. Nijhoff door Ben Albach met een Amsterdamse jongerengroep werd op gevoerd en in de jaren 1952 en 1954 „Les Comédiens de l'Eltoile" optraden. Dit wa ren steeds avonden, waarop de geestelijke achtergrond, waardoor het Open Deur- werk wordt gekenmerkt, uiteraard geens zins werd verwaarloosd. Op 6 september zal ds. G. P. Klijn, hoofd redacteur van „De Open Deur" uit Drie bergen, in het Openluchttheater het woord voeren. Ds. J. Bruinsma, de „koekbakker- dominé" uit Gaastmeer en enige aardige Friese meisjes in costuum zullen koeken verkopen. Ook zal een koor meewerken. heden stad w-ij- ij- ADVERTENTIE CHEM. WASSERIJ EN VERVERIJ op alle ttoomgoederon mits gebracht en gehaald Soendaplein 37 Lorentzplein 25 Een honderdvijftigtal leden van de Bond van Oud-Illegale Werkers te Haar lem, een afdeling van de Vereniging na tionale federatieve raad van het Voor malig Verzet Nederland, was vrijdagavond naar Café-restaurant „Dreefzicht" in Haarlem gekomen, teneinde aan de voor avond van de verjaardag van H.K.H. Prin ses Wilhelmina het nu al sedert de bevrij ding gebruikelijke jaarfeest te vieren, waarbij het de gewoonte is geworden pre cies om twaalf uur een toast op de jarige prinses uit te brengen. Eén van de leden van de feestcommis sie, de heer D. Tump zei in zijn openings woord verheugd te zijn onder de aanwe zigen ook leden van het hoofdbestuur van het Voormalig Verzet Nederland, van het hoofdbestuur van de Expogé, afgevaardig den van de afdelingen Den Haag en Am sterdam van de B.O.I.W. en het bestuur van de Kokstraat-vereniging te mogen op- mei'ken. Het Haarlems Toneel Ensemble voerde de comedie in drie bedrijven „Het nestje van de Antiquair" door Hans Nesna op, een stuk waarin humor en weemoed el kaar afwisselen en waarmede de aanwe zigen zich kostelijk hebben geamuseerd. Omstreeks elf uur werd een begin ge maakt met het Oranje-bal, dat onder lei ding van de heer Roel van de Berg tot in de nacht duurde en dat tegen twaalf uur slechts onderbroken werd voor de speech van ds. J. van der Mije uit Zandvoort, lid van het hoofdbestuur van V.V.N., die daarna de toast op Prinses Wilhelmina uitbracht, waarbij alle aanwezigen om klokke twaalf het Wilhelmus zongen. Ds. Van der Mije zei in zijn korte toe spraak onder meer blij te zijn, ook dit jaar weer een toast op de jarige prinses te kun nen uitbrengen, wier gezondheidstoestand, die de laatste maanden enige bezorgdheid had gewekt, zich nu gelukkig veel gunsti ger doet aanzien. Ds. Van der Mije eindig de zijn toespraak met het voordragen van een gedicht van Jan Campert, dat deze dichter indertijd aan de toentertijd nog re gerende vorstin heeft opgedragen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3