Strijd om diensten toekomstige bus- in Flevopolder 1.800.000 kinderen gaan straks weer naar school De uwe ook DE ONZICHTBAREN fgSë TAIZE Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Dansschool KWEKKEBQOM - Parklaan 6A RADIO REPARATIE Zondag 1 september Kort en bondig 4 KERKELIJK LEVEN een protestants klooster -Tr- Eerste poliovaccin voor Amsterdamse jeugd Chauffeur reed met auto in Amsterdamse gracht Tas met kostbare inhoud in telefooncel gestolen H. J. MAERTENS NV. Directeur op de vuist Ingevroren poolschip bij Groenland opgegeven Jong Haags huisvader weigert te eten Uit protest tegen woning- beleid VERVOLGVERHAAL I DOOR ALFRED KOSTNER J Heringa Wuthrich 31 AUGUSTUS 195 7 TOT DE curiositeiten van Frankrijk be hoort onder andere, dat- dit land een pro testantse kloostergemeenschap kent, gele gen in het dorpje Taizé. Omdat de hervor ming met het kloosterwezen gebroken heeft, trekt uiteraard deze gemeenschap grote belangstelling. Een van de velen die in de afgelopen vakantieweken Taizé heeft bezocht, vertelt hierover het volgende. TAIZE LIGT aan een lokaalspoorweg. Het is een gehucht, hoog op een steile heu vel gelegen. De huizen zijn in warm-kleu- rige natuursteen opgetrokken, overal zijn bloemen en de zon zet alles in een milde gloed. Als wij aanbellen aan de poort van de kloostergemeenschap, wordt ons openge daan door een der broeders, frère Jean. Hij brengt ons in een zaal, waar prachtig aardewerk en zéér bijzondere en fraaie schilderijen zijn tentoongesteld: werk van de kunstenaar-broeders. Twee van hen zijn druk bezig op de grond gebrandschilderd glas tot een kerkraam ineen te zetten: op dracht voor een r.-k. kerk. In een eenvou dig, maar zeer smaakvol ingericht neven- vertrek nemen wij plaats om zoveel als mogelijk is van onze gastheer te weten te komen over het leven in deze gemeenschap. Wanneer wij daarvan iets meedelen, laten wij het ontstaan en het eerste begin rusten en bepalen wij ons tot het heden. Er zijn op het ogenblik een twaalftal broeders in Taizé zelf, terwijl over de twintig elders werken: onder andere in Parijs, Marseille en Algiers. Op gezette tijden komen allen in Taizé. Zo zal begin september gedurende een week de gemeenschap weer voltallig aanwezig zijn. Zeer nauw met deze ge meenschap verbonden is de „communauté" van Grandchamp bij Neuchatel in Zwit serland. Deze wordt door vrouwen ge vormd en kent dezelfde regel als die van Taizé. DE BROEDERS van deze protestantse gemeenschap, die in het geheel van de protestantse kerken in Frankrijk is inge voegd, hebben allen een eigen taak en op dracht, welke in overeenstemming is met hun karakter en aanleg. Zo is er een Hol landse theoloog, die in Nederland en Zwit serland heeft gestudeerd. Na in een na burige protestantse gemeente leiding te hebben gegeven, verzorgt hij thans de retraites voor gasten en is hij tevens be last met het geven van godsdienst-onder wijs aan een groot aantal verweesde en ver waarloosde kinderen, die in Taizé aan de zorg van de broeders zijn toevertrouwd. Er is een arts, die in een klein huisje zijn spreekkamer heeft en praktijk uitoefent in de wijde omtrek. Wij hebben reeds ver meld, dat er een broeder-pottenbakker, een broeder-schilder en een broeder-glazenier is. De inkomsten uit al deze arbeid komen ten bate van de gehele gemeenschap. In dien één der broeders door ziekte of welke andere omstandigheden ook uit het ar beidsproces wordt uitgeschakeld, dan kan hij op algehele verzorging rekenen. Alle arbeid wordt beschouwd als dienst aan de Heer der talenten. Dit komt vooral tot uiting in het werk van de elders werkende broeders, die zendingswerk verrichten, maar dan van zeer bijzondere allure: hulp en nederige dienst aan hen, die het moei lijk hebben en onder ellendige omstandig heden moeten leven. TAIZE IS echt een door de liturgie be paalde gemeenschap. Onze verteller maak te een korte indrukwekkende liturgie mee, 's middags om twaalf uur. De „prieur" sprak de aanhef van elk der zaligsprekin gen, en „frères" antwoordden. Er was or gelspel en stil gebed. Sommige stonden, an deren zaten op de houten banken, terwijl ook enkelen geknield, in een zeer innig gebed verzonken waren. Bij de uitgebreide liturgie, 's ochtends en 's avonds, en vooral op de zondag en kerkelijke hoogtijdagen zijn de broeders in liturgisch gewaad gekleed: een witte pij. Het is zeer treffend, dat het kleine, stem mige kerkje ook beschikbaar is gesteld voor de r.-k. eredienst. Op gezette tijden draagt de pastoor uit een naburig dorp de mis op. Er is een heel eenvoudig stenen altaar, dat door de bisschop gewijd, is. Daarnaast is de avondmaalstafel opgesteld. De r.-k. kerk in dit deel van Frankrijk staat zeer open voor het protestantisme en bovenal voor de gemeenschap van Taizé. Wie zich geroepen voelt om tot de gemeen schap toe te treden, moet een proeftijd van vier jaren doormaken. Indien dan opname volgt is deze definitief en sluit het celibaat (de ongehuwde staat) voor het leven in. Over dit laatste is uit de aard der zaak, nogal wat te doen geweest. Nu moet men zich wat dit punt betreft losmaken van de r.-k. zienswijze. Deze beschouwt namelijk de ongehuwde staat als een vorm van le ven, hoger dan de gehuwde. Dit ligt in Taizé totaal anders. Huwelijk èn celibaat worden beide als roeping gezien. Het eerste is algemeen, het tweede is uitzondering. De opdracht zich geheel aan Jezus Christus te wijden kan inhouden, dat men afziet van alle andere bindingen, ook van die van het huwelijk. Men kent ook de biecht. Hier ligt het eveneens anders dan in de r.-k. kerk. Nadruk valt op het bijbelwoord: be lijdt elkander uw zonden. Er is dus niet een speciale biechtvader: men kiest deze zelf uit. Ook hij die de biecht hoort belijdt van zijn kant zijn zonden aan de biechte ling. ONZE BEZOEKER is tot het besef ge komen, dat hij hier mensen heeft ontmoet, zoals God bedoeld heeft, dat mensen zou den zijn. Hij heeft iets ervaren van het stralende leven, dat God mogelijk maakt als mensen zich geheel aan Christus geven. Als zij gaan leven in Hem en Hij in hen. Hij besluit zijn verhaal aldus: De broeder schap van Taizé is een arbeids-, gebeds-, geloofs- en liturgische gemeenschap. Toch is zij nog meer dan dit alles. Dat is het wonder van Taizé. De gunning van de toekomstige exploi tatie van autobusdiensten in de polder Oostelijk Flevoland was het onderwerp van een openbare zitting, die de Commis sie Personenvervoer, donderdagmiddag in Den Haag gehouden heeft. Aanvragen voor een vergunning waren ingediend door de Veluwse Autodienst te Apeldoorn, de Mij. Salland te Deventer, de firma ~T. van Maanen te Harderwijk, de KOMO en het openbaar lichaam „de Zui delijke IJsselmeerpolders" te Emmeloord (een overheidsinstelling). De plaatsvervangend secretaris van het openbaar lichaam, de heer J. H. Riemers- ma, merkte op, dat bij deze instantie de overtuiging is ontstaan, dat in het begin de opbouw van het nieuwe land in al zijn geledingen het best door de overheid kan worden geleid. De vervoerspolitiek speelt in deze een belangrijke rol. Het autobus- verkeer in het nieuwe land heeft een dub bele functie, namelijk het verzorgen van het vervoer in de polder zelf en het ver binden van de polder met het oude land. De landdrost van Oostelijk Flevoland is daarom tot de conclusie gekomen, dat het de voorkeur verdient, een eigen vervoers bedrijf in het leven te roepen. Op deze wijze wordt de beste garantie geschapen dat het gestelde doel wordt bereikt. Tijdelijke vergunninghouder protesteert De aanvragen van de firma Van Maanen werden toegelicht door mr. T. G. Scheer uit Den Haag, die erop wees, dat zijn cliënte destijds al aanvragen had inge diend voor trajecten, die toen nog onder water lagen. Deze firma berijdt al enige trajecten in Oostelijk Flevoland en ver zorgt ook het vervoer van de arbeiders. Mr. Scheer stelde, dat de firma Van Maa nen reëel heeft medegewerkt aan de op bouw van de nieuwe polder. In beroep heeft de minister van Verkeer en Water staat een tijdelijke, vergunning verleend voor de bestaande trajecten. De minister erkende destijds, dat de firma Van Maa nen de „meest gerede partij" is. De aan loopverliezen van deze onderneming in de nieuwe polder belopen ongeveer 100.000 gulden. De grote lijndienstervaring van de firma Van Maanen is een voldoende ga rantie, aldus spreker, dat de autobusdien sten op goede wijze zullen worden geëx ploiteerd. Over de aanvraag van het openbaar lichaam „De Zuidelijke IJselmeerpolders" merkte mr. Scheer op, dat het criterium voor het verlenen van een vergunning dient te zijn een doelmatige vervoersvoor ziening. Bij de landdrost is deze vervoers voorziening in acuut gevaar, zo betoogde spreker, want deze wil cultuurpolitiek be drijven. Inconsequent is, dat de landdrost lijnen aanvraagt van Lelystad naar centra in het oude land, terwijl in de toelichting op de aanvraag wordt gezegd, dat een oriëntering op centra in het oude land niet in de hand moet worden gewerkt. De ar gumenten van de landdrost hebben niets te maken met een redelijke vervoersvoorzie ning. De V.A.D. heeft bij haar aanvraag aan- Met het lijntoestel van de KLM is vrij dag uit New York op Schiphol de eerste zending Salk-vaccin, bestemd voor de ge meente Amsterdam, aangekomen. Deze zending is voldoende voor de eerste injectie tegen polio van de Amsterdamse kinderen, die in 1952, 1953 en 1954 zijn ge boren. De zending voor de tweede injectie volgt over een maand en de derde zen ding over een half jaar. Men heeft van de Amerikaanse fabriek te toezegging gekre gen, dat de volgende zendingen op tijd zul len arriveren. De Amsterdamse kinderen van de jaar groep 1955 zullen worden ingeënt met het vaccin, dat door het rijk beschikbaar is gesteld. Dezelfde organisatie van de hoofd stad draagt zorg voor het vaccineren van de kinderen van die jaargang. De kinderen van Leeuwarden zijn zoals men weet ingeënt met het vaccin, dat in België is vervaardigd. Enschedé en Vlaar- dingen hebben gewerkt met het Ameri kaanse produkt. De plannen voor de in enting van de kinderen tegen polio in Rotterdam, Den Haag en Utrecht verkeren in een vergevorderd stadium. De chauffeur van een auto, die langs de Keizersgracht tè Amsterdam stond gepar keerd, is per ongeluk vooruit inplaats van achteruit gereden, zodat de wagen met zijn bestuurder het water inschoot en onder de oppervlakte verdween. Twee voorbijgan gers sprongen in de gracht en wisten na veel moeite de man op de wal te brengen. Deze was bewusteloos, maar gaf na het toepassen van kunstmatige ademhaling weer tekenen van leven. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De brand weer en de takelwagen van de stadsreini ging brachten de auto weer op de walkant. gevoerd, dat zij een dienst wil onderhou den over de zuidelijke dijk om op snelle wijze haar lijndienst HarderwijkKampen te kunnen onderhouden. De V.A.D. heeft reeds een verbinding tussen deze twee plaatsen. De V.A.D. heeft echter in dit ge bied geen „geschiedenis". Wat betreft de aanvraag van de Mij. Salland zei mr. Scheer, dat er geen behoefte bestaat om het vervoersgebied van deze maatschappij groter te maken. Mr. P. W. Smits, die de aanvragen van de V.A.D. en van de Mij. Salland toelicht te, refereerde aan de verklaringen, die reeds op een vorige zitting van de C.P.V. over deze aanvragen zijn afgelegd. Tegen de aanvragen van het polderbestuur heb ben mijn cliënten natuurlijk bezwaren, aldus spreker, omdat het hier dezelfde trajecten betreft, die V.A.D. en Salland hebben aangevraagd. Aanvankelijk steun de het polderbestuur deze aanvragen en het wordt dan ook betreurd, dat het thans van een ander zienswijze blijk geeft. De vervoersvoorziening in Oostelijk Flevoland kan evengoed door de V.A.D. en Salland worden tot stand gebracht als door het polderbestuur, aldus mr. Smits. Sprekend over de aanvraag van de firma Van Maa nen zei mr. Smits, dat aan deze firma wel een tijdelijke vergunning was verstrekt, doch dat deze niet vooruitliep op het ver lenen van een definitieve vergunning. Voor een aantal door Van Maanen aange vraagde trajecten geldt, dat het nog jaren zal duren, voordat hier autobusdiensten zullen kunnen worden onderhouden. Deze aanvragen zijn evenzovele slagen in de lucht. Een beslissing over deze trajecten is thans nog in het geheel niet aan de orde. Het aanvragen van vergunningen voor nog niet bestaande gebieden is voor barig, aldus besloot mr. Smits. Een 28-jarige Amsterdamse kantoorbe diende liet in een telefooncel in de Wibaut- straat een aktetas staan, waarin 100 schut bladen voor vakantie- en ziekenfondsbon nen ter waarde van 13.000 en een gelds bedrag van 2200 zaten. Enkele ogenblik ken nadat hij de telefooncel had verlaten bemerkte hij zijn verlies. Hij spoedde zich terug, maar zijn kostbare papieren waren al verdwenen. De dader is nog spoorloos. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Nieuwe Groenn - Haarlem - Tel. 15220 irkt 2 - Haarlem - Tel 15228 Er was donderdagmiddag heel wat be langstelling, toen in de Van der Werffstraat te Rotterdam onder toezicht van de curator de kantoor-inventaris van de'vorige week in staat van faillissement verklaarde Hol land Transport N.V., een reisbureau dat o.a. bootreizen voor toeristen op de Rijn or ganiseerde, naar buiten werd gedragen. Onder het publiek bevonden zich verschei dene gedupeerden die hun reisgeld had den gestort voor een vakantiereis en nu hebben vernomen dat deze reizen niet doorgaan. Onder de toeschouwers was ook de 55-jarige directeur van het reisbureau, K., die deze week in gijzeling was gesteld door een van zijn schuldeisers en daaruit intussen na een kort geding weer is ont slagen. De directeur kreeg ten overstaan van het publiek op straat een woordenwis seling met zijn voormalige procuratiehou der en van woorden ging men over tot daden. K. werd daarbij geholpen door zijn echtgenote, de 51-jarige W. D. K.-H., die de procuratiehouder met een schoen te lijf ging. Deze laatste, die enige hoofdwonden opliep, heeft aangifte gedaan bij de politie, die het echtpaar K. in bewaring heeft ge steld. Maar terwijl we daar stonden, vertelde Ouwe Job verder, kwam er op eens zo'n cocosnoot uit de kruin van de palm naar beneden vallenpats, boven op mijn hoofd. Nou, dat voelde ik hoor; ik had meteen een pracht van een buil op m'n bol. En die Govert stond er nog om te lachen ook. „Zo maatjenou heb je gelijk je portie", zei hij spottend. Ja, janou zitten jullie me ook uit te lachen, maar ik beloof je, dat ik het toen niet zo leuk vond, hoor! 48-49 ADVERTENTIE Dahsées Aanvang nieuwe cursussen vanaf woensdag 11 sept. INSCHRIJVING: vanaf maan dag 2 sept., elke avond van 7 tot 9 uur in onze school Parklaan 6 A HEROPENING ZONDAGAVOND-SOIREE'S van 8 tot 11 uur Telefoon 13525 - Haarlem REYKJAVIK (UP) Helikopters van de Amerikaanse luchtmacht hebben de bemanningsleden van een Noors schip ge haald, dat voor de kust van Groenland vastgeraakt was in het ijs. Het schip, de „Polarbjoern', dat een be manning heeft van 17 man, heeft nu al sinds vrijdag vastgezeten. Maandag vluchtte de bemanning op het ijs, omdat er gevaar was, dat het schip zou zinken, maar later klauterden zij terug aan boord en zonden het bericht uit, dat zij zouden trachten het schip te redden. Twee dagen lang hebben zij vervolgens gewacht tot het ijs het schip zou loslaten. Dat gebeur de echter niet en aarzelend gaf kapitein Giaever gehoor aan de oproep van de Amerikaanse luchtmacht, die steeds toe zicht had gehouden, om het schip in de steek te laten. Donderdag is dan de eerste groep bemanningsleden naar Teisten op Groenland overgebracht. ADVERTENTIE ''MfflnW j| MHHIHhI nB&z&sv? ,3(SSUO' A ..vJsnxvxK, De vakanties zijn weer voorbij. Opnieuw gaan 890.000 meisjes en 910.000 jongens - meer of minder braaf en meer of minder graag - naar school. Maar vóórdat al die moeders van al die 1.800.000 kinderen een zucht van verlichting kunnen slaken, zitten ze weer voor de grote zorg: schoenen, schoolschoenen! Laten deze moeders gerust herademen, want dit nieuwe schooljaar brengt goed nieuws tenminste voor de moeders van die 910.000 jongens. - De Robinson- Schoenfabriek (U weet wel: die goeie Robinson voor Vader en Zoon) maakt namelijk schoolschoenen. waarvan de zolen 6 maan den worden gegarandeerd. Schriftelijk, met bewijs en al erbij Dat is natuurlijk prachtig nieuws: een half jaar lang de zooireparatie van de baan! En Robinson geeft uw jongens tóch al 'n voor naam ding extra: want tussen de rubber- loopzool (de Robinson SPAARzool) en de leren binnenzool zit immers nog de Robinson-ventiLEER- zool. Deze extra „adem"- zool van LEER zorgt er voor, dat de voeten van uw jongens gezond en sterk blij ven. Een enorm voordeel, dat alléén Robinson geeft Rubber om lang op te lo pen, leer om gezonde voe ten te houden... Robinson combineert beide dingen in dezelfde schoenen en geeft er bovendien nog 6 maan den garantie bij. Weg dus met dat zorgelijke gezicht, moeder! Met Ro- binson-schoolschoenen hebt u een half jaar lang een belangrijke zorg minder. 6 maanden 'n zorg minder! De 28-jarige Hagenaar G. Besuijen, die met zijn Javaanse vrouw op een kamer woont in de Columbusstraat in Den Haag heeft sinds een week niets meer gegeten. Hij is in hongerstaking gegaan om, zoals hij zegt, „een actie te ondernemen tegen de woningnood in het algemeen en tegen het woningbeleid in het bijzonder." „De eerste dagen waren heel erg", ver telde hij aan verslaggevers. „Toen kwam er een dokter van de G.G.D. op bezoek, die op het tafeltje voor mijn bed een paar plakken leverworst en gebakjes leg de." „Eet eens wat", zei de dokter en hij begon zelf smakelijk aan een moorkop. Maar ik liet me niet verleiden. De hongerstaker wordt geregeld onder zocht door zijn huisarts. De laatste maal dat de bloeddruk werd gemeten was deze érg laag. „Als het nog lager wordt wil de dokter mij laten opnemen in een zieken huis." „Ik kan het beslist niet langer meer verdragen op één kamer te moeten hok ken", schrijft de hongerstaker in een brief aan de Haagse dagbladen. „Voor alle door de woningnood gedu peerden vraag ik van de regering zich beter bewust te worden van haar taak en plichten ten opzichte van de bevolking", zo eindigt hij. De hongerstaker, die optisch glasbewer ker van beroep is, wil zijn actie volhouden totdat hij zijn doel heeft bereikt: een drie- kamer-woning voor zijn vrouw en hem. Hij ligt te bed en voelt zich wel goed. Soms heeft hij last van duizeligheid. „Ik heb het leven lief," zegt hij. „Daarom ben ik juist deze actie begonnen, omdat ik met mijn vrouw gelukkig wil leven in een eigen huis." Hij is op 13 oktober van he* vorige jaar gehuwd en staat sinds januari ingeschre ven bij het huisvestingsbureau in Den Haag. Hij heeft een geneeskundige urgen tieverklaring. Maar volgens de gemeente staan er talrijke van deze gevallen al veel langer dan hij op de wachtlijst. Het huis vestingsbureau meent dan ook, vooralsnog niet veel voor de hongerstaker te kunnen doen. 60. Nu Georg Bühler weer bij haar was, sprong dat laadje open en begon het zó sterk te glanzen en te schitteren, dat rillingen van geluk door haar lichaam trokken, dat een ongekend gevoel van gelukzaligheid haar overviel. De herinnering aan het afschuwelijkste uur uit haar leven, aan die nacht met John, die tot nu toe nog diepe schaduwen over haar leven had geworpen, was plotseling in het niets verdwenen. De uitwerking, die zijn woorden bij haar hadden, bracht Georg Bühler enigszins van zijn stuk en maakte hem onzeker. Zij waren aan de rand van het bos op een bank gaan zitten en keken zwijgend naar het dorp beneden hen. Voorzichtig greep hij haar hand, die hij zachtjes streelde. Verwarring kleurde haar wangen, als wilde zij een boze droom van zich afschudden. Met haar blikken volgde ze Georgs hand. Plotseling scheen ze te verstarren. „Georg", fluisterde ze, nauwelijks verstaanbaar. „Georg, hoe kom je aan die ring?" „Deze oude ring? Die heb ik van die oude groot moeder in Baxton gekregen. Ze heeft gezegd, dat deze ring mij zou helpen, en dat jij het vast en zeker prettig zou vinden, als je die ring aan mijn vinger zou zien". Langzaam liet Maria haar hand uit die van Georg glippen. Met bevende stem zei ze: „Groot moeder heeft mij hem éénmaal laten zien en gezegd, dat hij héél erg oud is. Dzjengis-Khan moet die ring nog gedragen hebben!" Bühler kromp ineen. „Wat heb je, Georg?", vroeg Maria angstig. „Niets, niets. Vertel verder!" „Hij heeft die ring aan zijn lievelingsvrouw geschon ken, Mi-Lu, nadat hij er gelukstekens in had laten graveren. Jaren later moet de Khan aller Khanen Mi-Lu echter vermoord hebben. Dat zou de wil van de Goden zijn geweest, moet een ziener toen gezegd hebben. Dzjengis-Khan moest de mens, waar hij het meeste van hield, doden, zo hij wedergeboren wilde worden. Groot moeder zei verder Maria zweeg, terwijl ze vuurrood werd. Verlegen wendde ze haar gezicht van Georg af. „Wat bedoel je? Waarom vertel je niet verder?", vroeg Georg en greep haar hand. „Ach", antwoordde het meisje, „ze zei altijd ZO yeel vreemde dingen. Ik begreep het niet altijd". (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N „Maar waarom wil je het me niet vertellen? Vertrouw je me soms niet?" „Maar Georg, hoe kun je dat nu denken! Ik wilde het niet zeggen, omdatomdatach, plaag me niet zo". Plotseling trok hij Maria naar zich toe. Haar hart begon wild te bonzen. „Maria", fluisterde hij „Maria „Ja?", stamelde ze. Vol overgave keek ze naar hem op. Maar Georg Bühler, die plotseling totaal veranderd was, keek haar eerst hulpeloos aan, keerde zich toen van haar af en begon over de velden uit te staren. Zijn gezicht stond ernstig en streng. „Nee", mompelde hij, „dat mag niet!" Het gelukkige lachje rond haar mond was verdwenen; haar ogen brandden en slechts met moeite wist ze haar tranen te bedwingen. Ontroerd nam hij haar hoofd in beide handen. Met verlangende ogen keek hij haar aan, liet zijn blik over haar gezichtje glijden. Hij hield onzegbaar veel van haar, maar hij voelde diep in zich dat hij Maria niet aan zich mocht binden. De gelukzaligheid overweldigde hem echter. Hij trok Maria dicht tegen zich aan. Hun lippen zochten elkaar. Toen hij haar tenslotte losliet, zag Maria weer die diepe droefenis in zijn ogen, die droefenis, die ze het eerste moment van hun wederzien ook al opgemerkt had. „Georg, lieveling, wat heb je", fluisterde ze. „Ik mag je niet aan mij binden, Maria. Vergeef mij! Ik weet, dat ik de aandrang om weer op reis te gaan niet zal kunnen weerstaan. Ik kan niet in het vaderland blijven. Een arts, die ik goed ken, en die ik enkele dagen geleden in vertrouwen heb genomen, denkt dat mijn onrust veroorzaakt wordt door geschokte zenuwen en dat ik na een paar weken rust in een sanatorium weer helemaal in orde zal zijn. Ik voel echter dat het bij mij niet om een of andere zenuwkwestie gaat. De vervloe king, die op mij drukt, laat mij niet meer tot rust komen. De roep heeft mij nog niet bereikt, maarmaar dat zal zeker gebeurenen dan zal ik er gehoor aan moeten geven.... steeds weerOh, Maria!" Georg Bühler zuchtte diep en zwaar. Zijn gezicht was grauw geworden. Maria begon te lachen. „Ja, nu kan en wil ik je wel zeggen, wat ik daarnet nog niet wilde. John's grootmoeder heeft me al jaren geleden de ring laten zien, die jij nu draagt. Ze vertelde me toen Maria zweeg verlegen en speelde met de ring aan Bühlers hand. Toen ging ze met zachte stem verder: „Ja, grootmoeder zei, dat eens de man deze ring zou dragen, waar ikwaar ik verliefd op zou zijn. Ook hij zou op mij verliefd zijn, maar we zouden niet bij elkaar blijven, omdat hij een zware schuld op zich had geladen. Pas na een jaar, wanneer hij uit het land, waar hij die schuld op zich had geladen, zou zijn terugge keerd, zou ons geluk vervuld worden. Ik smeek je, Georg, volg nu éérst de raad van je vriend op en ga naar dat sanatorium. Misschien is na de behandeling alles niets meer dan een bange droom. Maar als dat niet zo is en je wérkelijk nog een keer op reis moet, dan zal ik op je wachten, hoe lang je ook weg mag blijven. Met al mijn gedachten zal ik dan steeds bij je zijn". Bühler trok Maria wederom naar zich toe. „Het is geen boze droom, Maria. Ik wéét dat heel zeker. Ik zal je weer moeten verlaten...." Ze stonden op en liepen zwijgend verder. In Georg Bühlers hart golfden de gevoelens en emoties op en neer, een niet te stillen pijn veroorzakend, maar een lichte troost, een schemerende hoop vermengde zich er mee. Op de brede landweg ontmoetten zij Paul Techen, die juist uit het dorp terugkwam. Een verstolen lachje speelde om zijn lippen. Sedert Adam en Eva, dacht Techen, is het steeds weer dezelfde geschiedenis. Hoe oud de liefde ook is, hij, die haar in zich voelt gloeien, houdt haar voor een wonder. Voor hem is het leven een sprookje en de wereld schijnt hem zó schoon en groot toe, dat er plaats voor duizenden luchtkastelen is. Maar ja, bij hen is het nog niet zo ver. Paul Techen had heel wat geleerd in het leven. Ach, hij kende de liefde even goed als de hel. Beide was hij gepasseerd. De hemel had zich voor dit paar, dat uiter lijk zo rustig scheen to zijn, nog niet geopend. (Wordt vervolgd) Synagoge ingewijd. De eerste syna goge van de Liberaal-Joodse Gemeente in ons land is donderdagavond aan de Laires- sestraat in Amsterdam door rabbijn J. Soetendorp ingewijd. Een zaal voor lezin gen en bijeenkomsten is gewijd aan de nagedachtenis van Anne Frank. Haar vader, de heer Otto Frank, oud-bestuurs lid van de gemeente, woonde de inwijding bij. Vrouw dood gevonden. Bij de ge meentelijke vuilnisbelt in 's Gravenzande hebben kinderen een vrouw dood langs de weg gevonden. Het onderzoek van de rijks politie wees uit, dat het hier het lijk be trof van de 58-jarige mevrouw W. G. R. de H.-Van D. uit Naaldwijk. De vrouw was geestelijk gestoord en werd sinds 22 juli vermist. De doodsoorzaak is nog niet vast gesteld. De vrouw werd al eens eerder vermist en is toen op dezelfde plaats sla pende gevonden. Rytuigmuseum. Majoor W. F. K. Bis- schoff van Heemskerck, eerste stalmees ter van de Koningin, heeft op het landgoed Nienoord te Leek (Gr.) de eerste steen ge legd voor de wagenhal van het in oprich ting zijnde rijtuigmuseum Nienoord, dat reeds 25 rijtuigen telt. Omstreeks 1953 hebben enkele heren uit Winschoten, in navolging van de heer D. Termaten uit 's-Gravenhage, die de „Compagnie tot in standhouding van het oude gerij" stichtte, het aanwerven van enkele janpleziers en rijtuigen aangevangen. Dit werd de grond slag voor het rijtuigmuseum, dat het enige in ons land is op het gebied van het burgergerij. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZATERDAG 31 AUGUSTUS Minerva: „The man with the golden arm", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido op een dolfijn", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur; „Jacht op blond", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laatste stunt", alle leeftijden, 19 en 21.15 u. Roxy: „Het geweten van het westen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Ver doolde bus", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Ter rein Wagenweg: Circus Jos Mullens, 20 u. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht, bloemen en oude muziek, 20.30- 22.30 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Hoog bezoek", 20 uur. Grote kerk: Feestelijke zangdienst t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, 20 uur. ZONDAG 1 SEPTEMBER M'inerva: „Tien kleine negers", alle leeft., 14 en 16.15 uur. „The man with the golden arm", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeft., 11 uur. „Tante's laatste stunt", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: ..Verdoolde bus", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Het geweten van het westen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Studio: „Bij de kanni balen van Nieuw-Guinea", alle leeft., 11 u. „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Lassie's grootste avontuur", alle leeft., 11 uur. „Cu pido op een dolfijn", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Terrein Wagenweg: Cir cus Mullens, 15 en 20 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Stads schouwburg: Nieuw Nederlands Toneelge zelschap met „Hoog bezoek", 20 uur. Cul- tura: „Harmonia", Nederlandse vereniging van Spiritisten met wijdingsmorgen. Spre ker is ds. W. J. F. Meiners, 10.30 uur. Begijnhofkapel: Baptistengemeente met bijzondere dienst. Spreker is ds. J. van Dam met onderwerp: „Een grond heeft Christus' kerk", 19 uur. MAANDAG 2 SEPTEMBER Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Bal! im Savoy", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cu pido op een dolfijn", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Pa ris, bonjour l'amour", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laat ste stunt", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Istanbul", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samen komst, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6