VERRASSEND. DRUIVENOOGSTFEEST IN DE „GLAZEN STAD" K.V.O.B. aanvaardt nieuwe regeling van minimumprijzen Aalsmeers bloemencorso voor tiende maal uit rijdt Overgrote meerderheid van leden voor handhaving van areaalgrootte ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 DE WESTLANDSE KARBONKEL IS RIJP Amsterdam rekent op groot lerarentekort Bouwstop in Pijnacker; tuinders protesteren Gearresteerde chauffeur onschuldig bevonden Twintig mille schade door militair modderbad Prof. Mak's concept voor een wereldregering Gereformeerde sociale opleidingen uitgebreid Kerkelijk Nieuws P.v.dLA. in Apeldoorn voor moeilijke beslissing .BLOEM EN OPERETTE Twee nieuwe wethouders gekozen in Geulle „De Porceleyne Fles" exposeert in Wenen Rijnvaartpremies bijlage van het Beneluxverdrag i) ADVERTENTIE 'DINSDAG DONDERDAG VREDENBURG Huishoudelijke en luxe huishoude lijke artikelen: Gebruiksartikelen en onderhouds middelen. Glas, aardewerk, porse lein, kristal. Luxe metaal- en hout waren, bestek, kunstnijverheids- "en religieuze artikelen Muziekinstrumenten Kleinmeubelen, spiegels, schilde rijen, lijsten, woningtextiel Goud, zilver, bijouterieën - Uur werken - Rokersbenodigdheden Lederwaren Textiel, kleding, mode- en kleinvakartikelen Parfumerieën en cosmetica, toilet artikelen Speelgoed - Sportartikelen Reclame-toegiftartikelen, souve nir- en feestartikelen Winkelinrichting, etalage artikelen Voeding»- en genotmiddelen Handelsinformatie», voorlichtingsdiensten CROESELAAN Elektrische huishoudelijke appa raten en verlichtingsartikelen, klein installatiemateriaal Kantoormachines, administratie systemen Kantoormeubelen, archief- en magazijninrichtingen Telefonie- en oproepsystemen Kantoor- en schoolbehoeften -• Drukwerk, reclamemateriaal en - ontwerpen - Verpakkingsartikelen Naai- en breimachine» voor huishoudelijk gebruik Woningtextiel, kleinmeubelen Expositie en demonstratie op het gebied van transport met container» Handels-informaties, voorlichtingsdiensten De beurs is geopend vat» 9-5 uur. Toegangsprijs - ook voor eerste twee dagen - f 2.-. Catalogus i 2.50, verkrijgbaaf aan de loketten. NAAR DE BLAUWE, vaag bewolkte hemel pieken duizend schoorstenen omhoog. Duizend kassen liggen weldadig broeiend in de zon en het licht weerspiegelt zich in miljoenen kleine glasplaten. Het land ligt groen en sappig. En de grond is vlak, gedeeld door vaarten, die langs de twaalf veilingen voeren en waarover 's morgens de kwekers met boten komen, om hun produkten, zo vers van de aarde geplukt, aan te voeren op die markt, waar het meeste fruit van Nederland verhandeld wordt. Een brede betonweg snijdt door het land. Hij nam roekeloos stukken en brokken van de tuinen, maar een weg moest er zijn want de Westlander had hem nodig om zijn produkten af te voeren naar alle streken en naar de havens aan de zee. De Westlandse produkten: tomaten, groente, komkommers en meloenen, fruit, snijbloemen en tenslotte de druiven. De zware trossen vruchten, met nog een koel waas op hun huid, zijn de trots van iedere kweker. Daarom viert men in september het druivenfeest, met kermis en verlichting, met optochten en muziek en met een overvloed aan druiven. Maar als zich niet miljoenen knoestige ranken uitstrekten tegen hun glazen dek, dan zou die overvloed er niet zijn. Hun bestaan is een traditie. Een hele oude zelfs. Deze zuidelijke vrucht was vroeger alleen bestemd om met zijn ranken de lusthoven- van edelen en graven te sieren. De roodge- aderde bladeren op de taaie stengels moesten een welig kleed vormen over de hoge stenen muren. Pril en teergroen in de lente en met rijke sterke kleuren in de herfst. Ze wortelden zich vast in spleten en openingen, gedijden voorspoedig en werden oud. Hun druiven hadden nie- mands belangstelling. In de reformatietijd had de druivenrank afgedaan en het was Franciscus Verburg, een priester, die eeuwen later de druiven naar het Westland bracht. Een geliefd ge was in kloostertuinen, dat het best groeide op muren naar het zuiden, meer wisten de mensen er niet over te vertellen, maar de druif keei-de zich naar de zon, werd rijp en overtuigde de bevolking van haar kwa liteit. Men bouwde meer muren, men overkoepelde ze met glas en de kas was er. De Westlanders werden druivenkwekers. Men moet stoken en spuiten en in het voorjaar komen de krentsters om de over vloed van korrels te beknotten zodat zich mooie volwassen trossen kunnen vormen. Liever tomaten Deze tongen beweren, dat de druiventeelt vermindert. Dat men liever tomaten kweekt, omdat het veel makkelijker is en meer opbrengt. Niets is minder waar. De Westlanders zijn erg gehecht aan hun drui ven. Bij dit gewas komt het echte vakman schap te voorschijn. De tijdelijke impasse is al lang overwonnen en wat de produc tiewaarde betreft kan het zich bijna met de industrie vergelijken. Vierduizend kwe kers heeft het Westland op vierduizend ha grond met een totale omzet van tien miljoen. Er is weinig grond en de grote steden er omheen grijpen naar alle kanten. In de eerstvolgende jaren zal bij het openbaar voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs in Amsterdam rekening moeten worden gehouden met een niet on belangrijke toeneming van het tekort aan bevoegde leraren voor alle wettelijk ver plichte vakken. Dit is een der voornaam ste conclusies die het bureau voor de sta tistiek der gemeente Amsterdam heeft ge trokken uit een recent onderzoek. Het leerlingental bij het V.H. en M.O. zal in de komende jaren een zeer sterke toe neming te zien geven, veroorzaakt zowel doordat de kinderrijke generatie van vlak na de oorlog de leeftijd gaat bereiken waarop zij dit onderwijs gaat volgen, als ook doordat de belangstelling voor het V.H. en M.O. steeds toeneemt. Dit laatste geldt voor de meisjes in nog sterker mate dan voor de jongens. Omstreeks 1962- 63 zal het aantal leerlingen een top bereiken, zo heeft men berekend, van naar schatting 18.800, dat is 55 percent meer dan in het cursusjaar 1956-'57. Deze cijfers gelden zo wel het openbaar als het bijzonder onder wijs. Voor 1966 wordt het leerlingenaantal bijna 50 percent hoger geraamd dan in 1956-'57. In totaal zal er volgens de ramingen in 1958 een tekort aan 84 bevoegde leerkrach ten in Amsterdam bestaan. Dit tekort zal in '963 tot 134 gestegen zijn, aldus de con clusie van de gemeentelijke statistici. In een buitengewone ledenvergadering van de Pijnackerse veilingvereniging is een resolutie aangenomen, waarin aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland verzocht wordt, een raadsbesluit van de gemeente Pijnacker van 30 juli te vernietigen. Dit raadsbesluit betreft een in voorbe reiding zijnd uitbreidingsplan, waarbij be oogd wordt de bouwactiviteit, ook van bedrijfsgebouwen, voor een jaar te bevrie zen, totdat het definitieve uitbreidingsplan, dat rekening houdt met de consequenties van de besprekingen over de „satelliet steden" gereed zal zijn. De tuinders hebben bezwaren, omdat zij nu hun bedrijven niet verder kunnen uitbouwen. De secretaris der veiling, de heer C. Son- neveld, tevens wethouder der gemeente, deelde mee dat de raad van Pijnacker het gewraakte besluit genomen had om bij de komende besprekingen over de satelliet plannen zelf met een plan te komen, zodat niet over Pijnacker wordt beslist zonder Pijnacker. Besloten is de gehele aange legenheid door een architect te doen onder zoeken. Om op diens conclusies niet vooruit te lopen en de gemeente voor onnodige ont- eigeningskosten te sparen, is het raads besluit van 30 juli noodzakelijk. De vergadering voelde zich door deze uiteenzetting echter niet bevredigd. Met zeer grote meerderheid nam de vergadering daarop bovengenoemde resolutie aan. Den Haag, Rotterdam, Vlaardingen en Delft; ze knibbelen om elke meter. Men noemt dit de strijd, van een glazen stad te gen die van steen. Karbonkels Alleen zondoorstoofde karbonkels. De Westlandse druif is groot, sappig, zoet en prachtig om te zien. Een Westlandse jour nalist beschrijft ze met „zondoorstoofde karbonkels" en dat blijven ze tot aan hun einde op het bord van een druiveneter. Geen wijn, doch tafeldruiven zijn het, die uitgevoerd worden naar Zweden, Oostenrijk, Zwitserland en zelfs Frankrijk en Italië. Ja, in het land van de wijn staat een schaal buitenlandse druiven op tafel; tien tegen één, dat die trossen regelrecht uit Westland gekomen zijn. De roem is groot, maar de strenge keuring op de veilingen is spreekwoordelijk. Veertien percent suiker en geen korreltje minder. Afgekeurde par tijen gaan zonder pardon naar de vuilnis belt. Groot feest Wanneer alle veilingen en keuringen achter de rug zijn wordt er feest gevierd. Elk jaar in september, een hele week lang. De initiatiefnemers van dit alles is de heer Bot, lid van de „Broederschap van de Blauwe Druif". Zes jaar geleden tij dens de Oranjefeesten begon hij eens heel bescheiden de aandacht op de druif te ves tigen. En de leden van de „Broederschap van de Blauwe Druif" staan hem met al hun enthousiasme terzijde. In die broeder schap zijn geen voorzitters of penning meesters en ook geen ereleden. Er zijn daarentegen meesters, opperdienaren, ser- vanten en helpers. „Wij zijn wel modern, maar er moet toch een traditie zijn. We houden vast aan de gebruiken van het oude gilde", verklaarde Pieter Bot. De hoofdopzet van het hele feest is reclame, reclame en nog eens reclame. „We zullen de druiven lozen met duizenden kilo's te gelijk. Iedereen moet weten, hoe lekker ze zijn!" vindt hij en met hem de Naaldwij- kers, de druivenprinses, de hofdames, de leden van het broederschap en alle West landse kwekers. Daarom maken ze er een reusachtig feest van, waarbij oogststoeten, ontvang sten, concerten en waterorgels elkaar in een tempo opvolgen, dat men er duizelig van wordt. Het feest duur dit jaar van 3 tot 7 sep tember. Dinsdagmiddag zal de druiven- prinses per helikopter landen in het West- broekpark in Den Haag. De oogststoet van vijftien wagens trekt naar 't Haagse stad huis, waar zij door het gemeentebestuur ontvangen wordt. Men besluit de dag met een grote druiventaptoe op het Naaldwijk- se veilingterrein. Er is een tentoonstelling van beeldhouwwerk en foto's, een bloemen en fruitexpositie en 's avonds kan men de sprookjesachtige verlichting in binnenstad bewonderen. Dat zijn nog maar enkele hoogtepunten uit het programma. Veel gakten In die eerste week van september trekt Naaldwijk een stroom van toeristen. Vorig jaar kwamen er tachtigduizend bezoekers, vijfenveertig duizend uit het Westland en de rest uit alle hoeken van Nederland. Tempel van Bacchus Midden in het oude centrum van Naald wijk, op een bijna Middeleeuws pleintje, bouwt men het druivenrestaurant, een ware tempel van Bacchus. Men kan er wijn drinken en druiven eten tegelijk. Een echte „Weinkapelle" uit het Rijnland zal een aangename begeleiding vormen. Het restaurant wordt geopend door de druiven- prinses, die dan zo juist tot heerseres van de tuinbouw gemaakt is, met als symbool de keuring van een tros die voor de opening hangt. De druivenprinses heeft vele plichten. Zij zal vijf dagen lang het middelpunt van alle feestelijkheden vormen. Dat dat zeer vermoeiend is, weet ze. Een van haar voor gangsters had zeker drie weken nodig om weer op verhaal te komen. Haar hofdames zullen haar echter met raad en daad bij staan. De prinses moet speeches afsteken, ziekenhuizen bezoeken, poseren voor foto grafen en druiven uitdelen. Zij is de spil waar alles om draait, de fee uit het drui- vensprookjes 1957. De moord op magere Jossie" Vrijdag is een dertigjarige chauffeur, die in verband met de moord op de Amster damse prostitué „magere Jossie" door de recherche van het bureau Warmoesstraat is gearresteerd, in vrijheid gesteld. Onom stotelijk kon worden vastgesteld, dat de man onschuldig is aan deze moord. Zondagmorgen 11 augustus werd de 33- jarige vrouw door haar man gewurgd op de divan in het kamertje in het souterrain van hun huis aan de Oude Zijds Voor burgwal gevonden. Vijfduizend gulden schade aan militair materieel en 14.500 aan wegbeschadi- gingen zijn het resultaat van de verkeerde manoeuvre van een militaire colonne, waardoor op 16 augustus twee vuurmon den, een vrachtauto en een aanhangwagen met aggregaat in een sloot bij Weesper- karspel terecht zijn gekomen, nadat dit convooi een voor alle motorverkeer ge sloten weg was ingeslagen. De minister van Oorlog heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede Kamer lid Vermeer. Minister Staf deelt mee, dat het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval door de marechaussee nog niet geheel is voltooid, waarom hij er de voor keur aan geeft, de uitslag van dit onder zoek af te wachten alvorens nadere mede delingen te doen. Tijdens de voortzetting van het congres der Wereldassociatie van wereldfederalis ten in Den Haag, heeft de Nederlandse hoogleraar prof. M. Mak de instelling van een uit twee Kamers bestaande wereld regering bepleit, te weten een Assemblée, waarin staatslieden zitting zouden hebben en een Assemblée waarvan vertegenwoor digers van het volk zelf deel zouden uit maken. De afgevaardigden in deze beide Kamers zouden geen verantwoording ver schuldigd zijn tegenover hun regeringen. Naast beide Kamers zou dan een uitvoe rende macht bestaan, die het mogelijk zou maken, de Veiligheidsraad op te heffen. Bij de verdeling der zetels in bedoelde Kamers zou niet uitsluitend rekening moeten wor den gehouden met het aantal inwoners van een land, doch met de graad van ontwikke ling dezer inwoners. Prof. Mak achtte ook de oprichting van een leerstoel voor de vrede ten zeerste gewenst. De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft zich in haar vrijdagmorgen te Assen voortgezette zitting bezig gehou den met de zaak van „De Nijenburgh" te Baarn, welke stichting krachtens besluit van de synode van Leeuwarden 1955 zou worden uitgebreid tot een school voor maatschappelijk werk, die in september zal aanvangen. Na discussie, waaraan ook dr. J. G. Kunst uit Amsterdam, voorzitter van de generale deputaten voor de Evan gelisatie van de Gereformeerde Kerken in Nederland deelnam, betuigde de synode haar instemming met het tot stand komen van een stichting onder de naam „Stich ting gereformeerde sociale opleidingen", onder voorbehoud, dat over de naam der stichting nog een nadere beslissing ge nomen wordt. Naast „De Nijenburgh", die een gerefor meerde school voor maatschappelijk werk wordt, komt dan „De Jelburg", een sociaal-pedagogische opleiding met inter naat (jeugdleiders en jeugdzorgwerk). Beide stichtingen zijn te Baarn geves tigd. De synode zal dinsdagmorgen de be handeling van deze aangelegenheid voort zetten. Geref. Kerken Beroepen te Lexmond: D. J. Suurmond, kand. te Oosterbeek; te Spijkenisse: D. Broer te Haulerwijk. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger van de afdeling Doorn: ds. N. van Gelder, laatstelijk Rem. Geref. predikant te Utrecht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lunteren (2de pred.plaats): G. H. van Kooten te Genemuiden; te Lop- persum: J. van der Werff te Hem en Ven huizen; te Oostwold (Westerkwartier): P. Hetebrij, kand. te Steenwijk; te Doornspijk (toez.): J. van Dijk te Garderen; te Wartena (toez.): A. Dijkstra, kand. te Gorredijk. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Irnsum-Poppingawier-Warga mej. G. Langbeek, prop. te Amsterdam. Op een buitengewone ledenvergadering heeft de afdeling Apeldoorn van de Partij van de Arbeid vrijdag een conflict om de bezetting van één der wethouderszetels besproken. De huidige wethouder van gemeente werken, S. Ruiter, is indertijd wegens ziekte van zijn partijgenoot J. de Groot, eerst tijdelijk en later definitief, tot wet houder benoemd. Hij zou daarbij de toe zegging hebben gedaan, zijn functie bij het eventueel herstel van de heer De Groot ter beschikking te zullen stellen. Toen de heer De Groot meedeelde, zijn functie weer te kunnen hervatten, weigerde de heer Ruiter echter af te treden. Tussen hem en zijn fractie en partij is daardoor een ernstige controverse ont staan, die nu tot uitdrukking kwam in een voorstel van het afdelingsbestuur, hem als lid van de P.v.d.A. te royeren. Besloten werd echter hem als partijlid te schorsen. De heer Ruiter heeft zich hierbij onder protest neergelegd. Er werd ook gesproken over de vraag of de tweede P.v.d.A.-wethouder, de heer J. Quast, samen met de ontrouwe „wilde wethouder" deel kan blijven uitmaken van het college van B. en W. De fractievoorzitter van de C.H.U., de heer J. Wieten, en de fracties van de A.R. en de V.V.D. zijn tegen het vervangen van wethouder Ruiter en willen een kandida tuur van wethouder De Groot niet steu nen. Ook in de P.v.d.A.-fractie zijn som migen van mening, dat er een aantal argu menten voor het aanblijven van wethou der Quast zijn. Een commissie van onder zoek uit de P.v.d.A. zal de zaak nader bezien. De leden van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbe- drijf zyn vrijdagmiddag in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem in bijzondere spoedeisende vergadering bijeengekomen ter bespreking van de binnenlandse mini mumprijzen en de minimum-exportprij zen om de mening te laten horen over de vaststelling van het teeltrecht voor het teeltjaar 1957/58. De organisaties brengen, zoals bekend, over deze onderwerpen advies uit aan het Produktschap voor Siergewassen, waarna het PVS tot vaststelling van de verschil lende regelingen overgaat. Als basis voor de berekening van de binnenlandse mini mumprijzen zal voor de hoofdsoorten wor den uitgegaan van de kostprijsberekenin gen van het Landbouw-Economisch In stituut. De commissie van bijstand voor de bloembollen van het Produktschap heeft voorgesteld de binnenlandse mini mumprijzen te baseren op 90 percent van deze kostprijzen. Voor de minimum-ex portprijzen zou dan het prijssysteem, dat voor 1957 heeft gegolden, worden verlaten. De minimum-exportprijzen zouden even eens op basis van de kostprijzen worden berekend, verhoogd met 55 percent ex porteursmarge. Voor de Verenigde Staten en Canada zouden afzonderlijke minimum exportprijzen worden vastgesteld. Een uitzondering zou worden gemaakt voor ADVERTENTIE Crème en poeder meesterlijk gecombineerd - voor een feilloos verzorgd uiterlijk... altijd... overal! Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make up is gedaan. Eén doosje, één donsje: ziedaar uw complete make-up. Heil zame lanolinerijke crèmes samen gebracht met het fijnste, luchtigste gelaatspoeder - de moderne bron van betoverende schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tijd, geen moeite - maar geeft alles: een verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet. Seconden krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de prettige zekerheid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nu 1 VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V.. Huddestraat 5, Amsterdam In Aalsmeer zal de komende dagen met man en macht gewerkt worden aan de voorbereidingen voor het volgende week zaterdag te houden bloemencorso. Dit be looft beter dan ooit te worden. Want voor de tiende maal zal de keten van praal wagens zich weer langs de wegen slingeren en er is dus alle reden voor de Aalsmeerse dorpsgemeenschap om het corso in een mooi feestkleed te steken. De ontwerper en artistiek leider, de heer Toon Noyons, heeft zich ditmaal bij het ontwerpen van de praalwagens laten inspireren door het thema „Bloem en operette",waarbij de na men van een aantal operettes zijn gekozen voor de corsowagens. Vierentwintig praal wagens en twintig versierde personenauto's zullen zaterdag 7 september om half twaalf uit Aalsmeer vertrekken en om ruim twee uur bij het Amsterdamse stadion aan komen, waarna het grote stadion-bloemen- spel zal worden opgevoerd. Groot is de zorg, die zowel de ontwerper, als de arrangeurs en de vele werkers aan de praalwagens, besteden. Duizenden bloe men zijn nodig om de wagens hun schoon heid te geven. Men zou kunnen stellen, dat Aalsmeer voor één dag de overvloed aan bloemen niet wenst te verkopen en voor eigen gebruik reserveert. Want in tegen stelling tot het bloemencorso in de bollen streek worden in het geheel geen produk ten gebruikt, die, zoals de hyacinten nagels, anders toch naar de vuilnishoop zouden verhuizen. Een verschil tussen bei de corso's is ook, dat bij het Aalsmeerse corso alle persoonlijke reclame wordt ge weerd. De 24 buurtschappen leveren wel het grootste aandeel in het bloemenfeest. De bewoners zorgen voor de duizenden bloemen en tuigen de praalwagens hiermee onder leiding van een bekwame arrangeur op. Anjers, chrysanten en tientallen andere soorten bloemen worden verwerkt - zelfs orchideeën. Hoeveel bloemen nodig zijn, wordt wel duidelijk als men weet, dat aan de praalwagen, waarmee het corso zal worden geopend, niet minder dan vijftien duizend anjers ziin verwerkt. Dat het corso in tien jaar steeds mooier is geworden, is uiteraard mede te danken aan de grote geldbedragen die ermee zijn gemoeid. In 1948 kostte het bloemenfeest slechts 2289 in totaal. Thans echter is dit bedrag niet toereikend voor één praalwagen. Verwacht mag worden, dat de corso wagens fraaie staaltjes van bloemsierkunst te zien zullen geven. Men zal „Grafin Ma- ritza" kunnen zien, en „Die Geisha", ook „Rosemarie" en „Die lustige WItwe" - om maar enkele namen te noemen. Van drie tot half vijf zal in het Amsterdamse stadion het bloemenspel worden opgevoerd. Niet Coen Nauta meewerken. Op de grote gras mat zullen de namen van de corsowagens worden uitgebeeld. Massale dansen zullen demonstraties van Aalsmeerse gymnastiek verenigingen afwisselen. Bewonderenswaardig Ieder jaar weer trekt het corso duizenden bezoekers en daarom laten de Aalsmeer ders zich er zoveel aan gelegen liggen. Want de stoet bewonderenswaardige praal wagens en het stadionspel vormen een voortreffelijke propaganda voor het bloe- mencentrum, dat nog steeds in betekenis toeneemt en niet alleen meer en meer kopers, maar ook belangstellende vreemde lingen trekt. De twee reeds meer dan veertig jaar bestaande veilingen zien dan ook hun omzet onafgebroken stijgen. Een paar cijfers maken dit duidelijk: in 1947 zetten de twee veilingen voor bijna achttien miljoen gulden om. Negen jaar later, in 1956, was de omzet echter meer dan ver dubbeld. Toen bedroeg het omzet-cijfer van de beide veilingen namelijk 38.300.000. Aalsmeer levert thans een zeer belangrijke bijdrage in de export van Nederlandse bloemisterijprodukten. Uit de groei van de omzetten kan men afleiden, dat de kwekers zowel als de exporteurs de laatste jaren goed hebben verdiend. Met een artistiek verantwoord corso en bloemenspel willen zij propaganda maken voor de „tuin van Holland" - zoals zij hun gemeente noemen - om te bereiken, dat de gezonde ontwik keling in de bloemenhandel niet wordt ge remd, maar zich integendeel voortzet. De waarde van het bloemenfestijn voor de stimulering van de koopkracht is moeilijk minder dan duizend personen, van wie een te peilen, maar zal wel zeer groot zijn, ge- groot gedeelte kinderen, zullen aan dit zien de vele offers, die het bloemencentrum kleurrijk festijn onder leiding van de heer zich ervoor getroost. bepaalde tulpensoorten, die in enkele lan den zeer grote aftrek hebben. Hiervoor zouden speciale prijzen worden vastgesteld. In de vergadering is hierover langdurig gesproken. Het hoofdbestuur had geadvi seerd met de voorstellen akkoord te gaan, behoudens wat betreft het voorstel om be paalde soorten een uitzonderingspositie te doen innemen. Dit voorstel zou onder voorbehoud kunnen worden aanvaard. Het bestuur van de KVOB zou dan in het be raad over de aanwijzing van de soorten, die een uitzondering moeten innemen, moeten worden betrokken. Ter vergade ring kwam een voorstel van de afdeling Bloembollenstreek-centrum ter sprake om de minimum-exportprijzen vast te stellen op basis van de binnenlandse minimum prijzen, verhoogd met een marge van 72 percent. De afdeling Noordwijk steunde dit voorstel, doch de voorzitter, de heer Ant. Nijssen sr., achtte de door het Pro duktschap geadviseerde regeling het een voudigst. De afdeling Obdam vond de voorgestelde regeling verwerpelijk: men achtte de minimum-exportprijzen te hoog, zodat te grote overschotten aan tulpen ontstaan. „Als de bollen in het buitenland te duur worden, dan zullen de exportcij fers dit eerst moeten duidelijk maken", concludeerde de voorzitter. Na veel over en weer gepraat werd ten slotte over de minimumprijzen gestemd, waarbij bleek, dat de vergadering zich in meerderheid achter het standpunt van het bestuur stelde en de voorstellen van de commissie van bijstand van het Produkt schap aannam, waarbij een voorbehoud werd gemaakt ten aanzien van het vast stellen van de exportprijzen voor bepaal de soorten tulpen. Hierin zal het bestuur van de KVOB gekend moeten worden. Met slechts 351 tegen 336 stemmen werden de voorstellen aanvaard. Het Produktschap had voorgesteld om de omvang van het teeltrecht voor 1957/58 vast te stellen op negentig percent van het teeltrecht voor 1956/57. Het bestuur was echter van oordeel, dat het teeltrecht moest worden gehandhaafd. Nadat de hyacin ten-, tulpen- en narcissentelers hierover in groepen hadden gesproken, werd bij de stemming duidelijk, dat de overgrote meer derheid van de leden het teeltrecht, even als het hoofdbestuur op honderd percent wilden handhaven. Bij de tulpentelers werden 597 stemmen voor handhaving, 199 voor inkrimp met vijf precent en 62 stemmen voor inkrimp van het areaal met tien percent uitge bracht. Bij de hyacintentelers waren 146 stemmen voor handhaving, 61 voor in krimp met vijf percent en 31 voor in krimp met tien percent. Bij de narcissen- kwekers tenslotte was de stemming als volgt: 228 stemmen voor handhaving, 91 voor inkrimp met vijf percent en 22 voor inkrimp met tien percent. De gemeenteraad van Geulle (Limburg) heeft vrijdagavond twee nieuwe wethou ders gekozen de heren J. Thijssen en H. W. Kurvers, ter "ervanging van de wet houders, die maandag ontslagen werden. Voor zijn verkiezing tot wethouder moest de heer Thijssen eerst nog als raadslid beëdigd worden, omdat hij tot nu toe nog op geen enkele raadsvergadering verschenen was. De andere nieuwe wet houder, de heer Kurvers, was de man, die op de vergadering van 9 augustus vroeg, waarom B. en W. geweigerd hadden de bovenwoning van het Groene Kruisge- bouw aan een dokter toe te wijzen, de kwestie die de aanleiding werd tot het ontslag van de „oude" wethouders. De n.v. Koninklijke Delftsch-aarde- werkfabriek „De Porceleyne Fles" houdt van 18 oktober tot 17 november een grote tentoonstelling van haar orodukten in een museum in Wenen. Deze expositie, welke gezien kan worden als een culturele mani festatie van ons land in de Oostenrijkse hoofdstad, zal officieel worden geopend door de Nederlandse gezant in Oostenrijk mr. E. Star Busmann. De tentoonstelling zal een volledig beeld geven van wat „De Por celeyne Fles" aan sier- en architectonisch aardewerk op de markt brengt. Naast het bekende „blauw Delfts" zullen onder andere het gekleurde „nieuw Delfts" en lustre aardewerk, het „wit Delfts" en het gedecoreerd craquelé worden geëxposeerd, terwijl afzonderlijk de aandacht zal wor den gevestigd op de toepassing van de bouwkundige materialen van het bedrijf in de architectuur. Ook zullen worden tentoongesteld de unica van de nog jonge experimentele afdeling, welke in het be gin van dit jaar met een expositie in het Museum Boymans in Rotterdam voor het eerst haar produkten toonde. De Belgische en de Nederlandse regering zijn overeengekomen met betrekking tot het vraagstuk van de Rijn vaartpremies brieven te wisselen. De briefwisseling, die inhoudt dat de kwestie der Rijnvaartpremies onafhankelijk van het Beneluxverdrag zal worden behan deld, zal als bijlage aan dit verdrag wor den gehecht.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9