PANDA EN HET DING Dawson werd multimiljonair en verviel weer tot bedelstaf Nieuwe depressie Wisselvallig Londens leven Renault Frégate De radio geeft dinsdag Frangoise Sagan gaat trouwen J.G.MARTIN&ZONEN Wereldnieuws j oclt ió liet zo 2 GARAGE „DEN HOUT" PEN-congres in Tokio begonnen Staking in de Belgische diamantindustrie Russen willen bemande kunstmaan lanceren Sovjetgeleerden naar Siberië voor verdere proeven Vier schepen voor kust van Borneo omgeslagen Bijna honderd emigranten verdronken Laatste eer aan Mussolini door zijn aanhangers Zeeslag tussen Ierse en Franse vissersvloten Nederlandse ondernemin gen op Noord-Sumatra benadeeld Scheepsbotsing in Argen tinië eiste 103 mensenlevens De strijd in A Igerije Tunesische grens door Franse eenheden geschonden DANS-ACADEMIE Stassen optimistisch terug naar ontwapeningsoverleg Izvestia: Strategie van de V.S. is nu waardeloos Sovjet-smaldeel gaat bezoek aan Joegoslavië brengen Raadselachtige ontploffing op Amerikaans schip Afghanistan krijgt Sovjet wapens volgens de Times MAANDAG 2 SEPTEMBER 195 7 (Van onze correspondent in Londen) George Dawson, de 49-jarige Cockney, die het van vrachtautochauffeur tot multi miljonair bracht, staat op de rand van het bankroet. Hij is onder curatele gesteld en heel zijn doen en laten der laatste jaren en de wijze, waarop hij zijn rijkdommen bijeen heeft vergaard, zal binnenkort aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Maar verslagen is Dawson nog aller minst. In zijin luxueuse landhuis in Surrey dat hij voor 300.000 gulden heeft ge kocht en op naam van zijn vrouw Olga, een voormalige revuegirl, gesteld ver klaarde hij met typerende vrijmoedigheid tegenover de pers: „Ik zal gewoon door gaan met te leven op de manier, waaraan ik gewend ben geraakt. Mijn vrouw blijft directeur van zes van mijn vennootschap pen en uit de overige heb ik mij terugge trokken. Het geld, dat ik nu nog over heb, behoort aan Olga toe of aan de vennoot schappen. Stel je voor: eens had ik 20 mil joen gulden in baar geld en nu kan ik niet eens een schuldvordering van 42.000 gul den betalen!" De levensloop van George Dawson is fantastisch geweest. Als jongen van twaalf jaar maakte hij al een behoorlijke winst met het verhuren van fietsen en als zes tienjarige verdiende hij tienduizend gul den per jaar. Na de oorlog kwam zijn gro te kans, toen hij zich als een tijger wierp op het stukgeschoten en verroeste wapen tuig, dat over alle slagvelden ter wereld verspreid lag. Jeeps, vrachtauto's, tanks, vernagelde kanonnen, gezonken schepen, alles was van Dawsons gading en hij heeft er miljoenen aan verdiend zonder dat ooit bekend is geworden hoeveel. De Ameri kanen vaardigden in hun bezettingszone in Duitsland een arrestatiebevel tegen hem uit, omdat zijn aandeel in de verkoop van oorlogsgoederen tot een waarde van 100 miljoen gulden verdenking opwekte. Maar de beschuldiging werd later inge trokken. Het Amerikaanse Congres stelde een onderzoek in naar zijn aandeel in de verkoop van oorlogstuig uit Korea, ter waarde van 350 miljoen gulden en langza merhand smolt Dawson's kapitaal weg. Hij ging in de grote visserij en zwoer dat hij de Britse huisvrouw goedkoper IJs landse vis zou leveren dan de van oudsher gevestigde reders, maar al spoedig moest ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990.— Maandag is het negenentwintigste in ternationale PEN-congres officieel begon nen. Het wordt gehouden in Tokio. Zon dag zijn reeds voorbereidende bespre kingen gevoerd en zijn ook IJsland en Zuid-Vietnam tot het lidmaatschap van de internationale PEN toegelaten na een stemming in het executieve comité. Het comité moest zondag zijn zitting opschor ten tot maandag in een debat over een „polemische" kwestie, aangaande de reso luties die het comité zijn voorgelegd. Een van de punten op de agenda van het co mité is of de internationale PEN een com missie dient in te stellen ter onderzoek van „onregelmatigheden", die in de PEN in Hongarije zouden zijn voorgekomen. Een desbetreffende resolutie is, naar ver luidt, ingediend door uit Hongarije ver bannen schrijvers, die thans in New York en Londen wonen, waarin het comité ge vraagd wordt een onderzoek in te stellen. Volgens zegslieden willen de verbannen schrijvers, dat de PEN in Hongarije uit de internationale organisatie wordt ge sloten. Het congres zal vier dagen ver gaderen en vervolgens naar Kyoto gaan voor de laatste twee zittingsdagen en de slotplechtigheid. Er nemen honderd vijfen zestig gedelegeerden uit vijfentwintig landen aan deel. ANTWERPEN. (Belga) Besprekingen, on- ier voorzitterschap van de burgemeester van \ntwerpen, om een staking in de diamant industrie te voorkomen, zijn mislukt. De ar beiders der zagerijen zijn daarom, overeen komstig het actieprogram der vakbonden, vandaag niet aan het werk gegaan. HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijd. 10 00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte rnuz. 11.30 Gram. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land en tuinb.meded. 12 33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Bas en piano. 14.30 Mager worden doet geen pijn. caus. 14.45 Gram. 15.30 Piano recital 16 00 Lichte muz. 16.10 West-Indisch ork. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe gTam. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 13.40 Zigeunermuz. 19.00 Lichte muz. 19.35 Gram. 1945 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram 20.30 De muziek waarvan wij houden. 11.00 Gram. 21.30 Jij bevalt mij niet, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.20 Act. 22.30 Planorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling, caus. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kinde- rrn. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag noodklok. 12 03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Voor de vrouwen v. h. platteland. 14.40 Utrechts Sted ork., kamerkoor •n solist. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de Wereld: De emigrant en de taal door drs. J. van Kampen. 18 00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amus.- inuz. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek •Ier Boeken. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. 1 KLE VISIEPRO GRAMMA 20.30 Journ. en weerber. 20.4522.20 Filmprogr. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerfcer. 12.34 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Der Zigeunerbaron, operette. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgel spel. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nieuws. 2211 Kamermuz. 22.55—23.00 Nieuws. hij zijn nederlaag erkennen en ruim een miljoen gulden armer geworden, kwam hij uit zijn visavontuur te voorschijn. Maar hij genoot van het leven en ontving zijn vrienden op gastvrije wijze. Hij kocht een villa in Cannes en een jacht van een half miljoen gulden en maakte zich evenveel vrienden als vijanden. Doch zijn miljo nairsrijk is nu uit en heel de wereld zal kunnen kennis nemen van de wijze, waar op hij zijn rijkdommen vergaarde en.... verspilde. De Franse schrijfster Frangoise Sagan zal binnenkort in het huwelijk treden met de directeur van de uitgeverij Hachette in Parijs, Guy Scholier. „Hij is nog geen vijfenveertig" heeft zij zelf verklaard. Frangoise Sagan verblijft op het ogen blik aan de Franse rivièra waar zij her stelt van het auto-ongeluk, dat zij in het begin van dit jaar had en toekijkt bij de verfilming van haar eerste boek „Bon jour tristesse" door Otto Preminger met Jean Seberg in de hoofdrol. De vader van de schrijfster, Pierre Qoirez, was door de berichten over de trouwplannen van zijn dochter zeer verrast. „Ze doet dit soort dingen altijd vreemd", zei hij, „het schijnt, dat ik de hoogtepunten uit het leven van mijn dochter altijd uit de kranten te we ten moet komen". In september verschijnt het derde boek van Frangoise Sagan on der de titel „In een maand, in een jaar". Het thema is volgens mededelingen weer „levensmoede ouderen en gedesillusio neerde jeugd". In een uitzending van radio-Moskou werd zaterdag meegedeeld dat de Russen werken aan satellieten, die misschien ge lanceerd kunnen worden met mensen aan boord. De projectielen, die de satellieten moeten lanceren, zullen bestaan uit ver scheidene raketten. Deze raketten /uilen een voor een worden afgeschoten. De laat ste zal de satelliet brengen tot een hoogte van verscheidene honderden mijl en hem een horizontale snelheid geven van bijna 18 000 mijl per uur. Ook werd een hoofdartikel in de Pravda geciteerd waarin meegedeeld wordt, dat groepen Russische geleerden van vorsings- instituten in Moskou en Leningrad naar Siberië zullen worden „overgebracht" om daar permanent te werken op de terreinen vcor kern- en raketproeven. WASHINGTON (AFP) Zaterdag is officieel te Washington bekendgemaakt, dat een ballistische raket van het type ..Thor" yrijdage met succes van de lucht basis Patrick in Florida is'afgevuurd Door technische moeilijkheden kon de raket het doel niet bereiken. De „Thor" ;s een middellange-afstandsraket met een reik wijdte van ongeveer 2500 km. De vrijdag afgevuurde raket beschreef een grote boog en scheen naar haar uit gangspunt terug te zullen keren, waardoor het noodzakelijk werd het alarmmecha nisme in te schakelen. Het projectiel ver nietigde zichzelf. Dit is de derde maal dat een raket van dit type is beproefd. De twee eerste ra ketten werden eveneens vernietigd zonder hun doel bereikt te hebben. Woensdag heeft het Amerikaanse leger met succes een „Jupiteri'-raket afgescho ten. Deze bereikte wel haar doel en stortte toen, ongeveer 2500 km van haar uitgangs punt verwijderd, in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan. Atoomwapen ontploft In de Amerikaanse staat Nevada is za terdag wederom een atoomwapen tol ont ploffing gebracht, de vijftiende en krach tigste in de huidige serie proeven. De 210 meter hoge toren, waarop het wapen bevestigd was, „verdampte" geheel door de krachtige ontploffing, waarvan de kracht gelijkstond met die van 50.000 ton trinitrotoluol De „paddestoel" steeg tot een hoogte van acht kilometer, de lichtflits van de ont ploffing was zichtbaar in een groot deel van het westen van de V.S. WASHINGTON In Washington ver neemt UP dat de Amerikaanse regering het oog heeft laten vallen op het proef- terrein voor atoomwapens te Woomera, in Australië aangezien dit bijzonder gunstig ligt voor proefnemingen met intercontinen tale projectielen. Thans wordt dit proef- terrein in hoofdzaak door Engeland ge bruikt. DJAKARTA (UP) Volgens in Djakarta ontvangen berichten, is voor de kust van Borneo een inheemse vloot zeilschepen in een tropische storm gekapseisd. Men beweert dat 97 opvarenden verdronken zijn. Vier overlevenden, die tjwee dagen op zee gedreven hadden voor zij door een vissers boot waren opgepikt, hebben verteld, dat vier schepen op weg waren met emigranten van Celebes naar Tawao in Brits Noord- Borneo, waar zij werk hoopten te vinden. In de storm sloegen alle vier schepen om en de ruim honderd personen die aan boord waren, kwamen in het water terecht. PREDAPPIO (Reuter) Oude fascisten en jonge aanhangers van de neo-fascistische Italiaanse sociale beweging zijn zondag langs het stoffelijk overschot van Benito Mussolini, in de kleine kapel, op de begraafplaats van Predappio getrokken. Voor de kist brachten zij de fascistische groot. Aan de vier hoeken van de kist hielden volgelingen van de dicta tor, die om het half uur werden afgelost, de wacht. Velen van hen trokken voor het be trekken van de wacht het fascistische zwarte hemd aan. Onder hen bevond zich een leraar uit Sicilië. (AFP) Nadat de politie de begraafplaats had laten ontruimen, werd het stoffelijk overschot aan het einde van de middag in het familiegraf bijgezet. De plechtigheid werd slechts bijgewoond door leden van de familie en enige vrienden. Brits marinefregat onderweg naar strijdtoneel LONDEN, 1 sept. (UP) Midden in de Atlantische Oceaan zijn zaterdag en zondag een Franse en een Ierse vissersvloot in ge vecht gewikkeld. Het geschil begon toen Ierse vissers, wier netten uit stonden, nade rende Franse collega's waarschuwden om uit de buurt te blijven. De Franse vissers zou den toch doorgevaren zijn dwars door de Ierse netten heen. Boten werden stukgevaren en de opvarenden van beide vloten bekogel den elkaar met alles wat op hun dekken voor het grijpen lag. Een Iers visserij-inspectieschip kwam tus senbeide maar slaagde er niet in de gemoe deren te kalmeren. Daarop is het fregat .Salisbury" van de Engelse marine uitgeva ren. Op hoge vaart spoedde dit schip zich gisteravond naar het toneel van de strijd. Lonen bij overval op trein geroofd DJAKARTA (ANP) Een goedbewapende bende van twintig man heeft gedurende het afgelopen weekeinde in Noord-Sumatra een passagierstrein aangehouden en zich met een bedrag van 1,4 miljoen rupiah uit de voeten gemaakt. Deze gelden waren bestemd voor uitbetaling van de lonen der arbeiders van een tweetal Nederlandse ondernemingen in het regentschap Langkat. De treinrovers hadden zich vermomd als spoorwegwerkers en brachten de trein door het zwaaien met een rode vlag tot stilstand. BUENOS AIRES (UP) Bij de botsing van de rivierstomer „Ciudad de Buenos Aires" met het Amerikaanse schip „Mor- macsurf", op het punt waar de rivieren Uruguay en Paranha samenstromen, zijn in totaal 103 personen gedood. Er worden nog 63 personen vermist, zo werd door de Argentijnse marine verklaard. ALGIERS (Reuter) Franse militairen in Algerije hebben zondag voor het eerst uitvoering gegeven aan de nieuwe leger order, dat rebellen, die de wyk nemen naar Tunesisch of Marokkaans grondge bied, over de grens mogen worden ver volgd. Een eenheid gemotoriseerde Franse in fanterie heeft zondag een gewapende ben de, die over de Tunesische grens vluchtte, op Tunesisch gebied nagezet, waar zes bendeleden werden gedood. Men verwacht een zeer scherp protest van Tunesië tegen deze „grensschending". Meer dan honderd Algerijnse opstande lingen zijn zaterdag gesneuveld in gevech ten met Franse troepen. De meeste van hen vielen bij een bloedige botsing in het Aures-gebergte, waarbij 63 rebellen gedood en 7 gevangen genomen werden. De Franse verliezen zijn niet meegedeeld. Wel is mee gedeeld dat vijf Franse militairen gedood zijn in een hinderlaag welke door he re bellen gelegd was bij Michelet in het Ka- bylen-gebergte. Zondagavond zijn in Parijs en zijn voor stad Montreuil twee Algerijnen door land genoten doodgeschoten en acht gewond. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 7 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 De depressie, die zaterdag tussen IJsland en Groenland was gelegen, verplaatste zich vrijwel niet meer en vulde snel op. Aan het koufront van deze depressie ont wikkelde zich boven de Noordzee een af zonderlijke storing waardoor de regenac tiviteit an het front weer toenam. In ons land viel er bij de frontpassage her haaldelijk 15 mm regen. Na het voorbij trekken van het front draaide de wind naar noordwest waardoor polaire lucht het land begon binnen te stromen met op klaringen maar hier en daar ook met en kele buien. De komende nacht passeert een rug van hoge druk ons land met weinig bewolking en afnemende wind. De mini mumtemperaturen zullen daardoor lager zijn dan in de nacht van zondag .op maan dag. Intussen nadert een nieuwe oceaan depressie Ierland. Deze storing zal mor gen in ons land weer enige regen veroor zaken. WEERRAPPORTEN Dinsdag 3 september Zon op 5.56 uur, zon onder 19.25 uur. Maan op 16.17 uur, onder 0.10 uur. Maanstanden 9 sept. 05.55 uur volle maan. 17 sept. 05.02 uur laatste kwartier. 23 sept. 20.18 uur nieuwe maan. 30 sept. 18.49 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 september Hoog water: 11.01 en 23.42 uur. Laag water: 6.11 en 18.44 uur. Temperaturen buiten- OD os land maxima van giste- c a c ren. Binnenland heden 2 7 uur. Neerslag laatste s€ S Sa 24 uur. 2 Stockholm regenbui ozo 16 g-o. Oslo zwaar bew n 15 6 Kopenhagen zwaar bew zzw 17 0,4 Aberdeen zwaar bew w 17 0 Londen zwaar bew wnw 19 0 Amsterdam half bew. nw 18 8 Luxemburg zwaar bew. w 18 8 Parijs onbewolkt w 22 0 Bordeaux zwaar bew wzw 26 0 Grenoble half bew. windst. 23 0 Nice zwaar bew. nnw 23 0 Berlijn zwaar bew. z 18 0 Frankfort regen zw 20 2 München geheel bew. zzw 19 0 Zürich zwaar bew. z 20 0 Genève licht bew. windst. 22 0 Locarno zwaar bew. windst. 23 0 Wenen zwaar bew. zo g.o. g.o. Innsbruck regen ozo 21 0 Rome onbewolkt 0 30 0 Ajaccio licht bew. ono 27 0 Mallorca onbewolkt windst. 28 0 Den Helder half bew nw 15 4 Ypenburg nrsl.opafst. nnw 15 6 Vlissingen licht bew. nnw 13 9 Eelde geheel bew wnw 14 10 De Bilt zwaar bew. nw 13 12 Twente motregen wnw 14 5 Eindhoven regenbui nnw 13 5 Vlv. Z.-Limb lichte regen wnw 14 8 62. De zaak beviel Panda helemaal niet - maar de slechte ervaringen hadden hem geleerd om, in alles wat het Ding betrof, de leiding van de zaken maar aan Joris over te laten. Deze slaagde er immers steeds in om het gereutel van het Ding waar Panda geen touw aan vast kon kno pen) om te zetten in vertaalbare taal en Panda kon op geen enkele manier be wijzen, dat hij daarbij maar wat uit zijn duim zoog. Vóórdat hij nu enige bezwaren had kunnen maken, hadden zij trouwens reeds het gebouw van de wereldbank be reikt, waar Joris vol zelfvertrouwen de marmeren gangen betrad. Zodra hij daar iemand ontwaarde, die er uitzag als een hoge beambte, sprak hij op minzame toon: „Komaan, goede vriend - handel snel! Ik ben Professor Goedbloed, de begeleider, beschermer en tolk van Zijne Excellentie Brrr Tchotl, de bijzonder gezant van Mars. Wij wensen onmiddellijk de president van de bank te spreken!" De hoge beambte bleek uitstekend op de hoogte te zijn, want hij maakte onmiddellijk een beleefde bui ging en antwoordde: „Ja zeker, professor onmiddellijk, professor! De president heeft uw televisie-uitzending gevolgd en is op het ogenblik doende, de zaak nader te bestuderen!" Inderdaad had de ver schrikte president (Meester Schraapgaard) direct na de televisie-uitzending het boek werk van Lester Mud, „De aanval van Mars", van de jongste bediende geleend om zich nader op de hoogte te stellen; en wat hij hieruit te weten kwam was weinig ge ruststellend. Terwijl hij zo het een en ander las over de strijdwijze, de aanvals-wapens en de algemene moraal der Martianen, sloeg het angstzweet de flinke bankier uit en toen hij tenslotte het boekje dicht sloeg, mompelde hij: „Ten koste van alles moeten we dat verdrag met Mars sluiten! Ten koste van dlles!" Gelukkig voor zijn gemoedsrust was Joris reeds onderweg om de zaak te bezegelen. WASHINGTON, (AFP) De leider der Amerikaanse afvaardiging naar de Lon- dense ontwapeningsbesprekintgen, Harold Stassen, die in de Verenigde Staten vier dagen besprekingen heeft gevoerd met pre sident Eisenhower en minister Dulles, gaat vandaag naar Londen terug. (UP.) Zijn verslag aan Eisenhower is volgens regeringskringen niet zo pessimis tisch uitgevallen als veelal verwacht werd. Stassen acht het geenszins uitgesloten dat Rusland alsnog een deel der westelijke voorstellen aanvaardt. De ontwapenings besprekingen beginnen dinsdag weer. Een van Stassen's argumenten is, dat de Sovjet afgevaardigde Zorin zijn rede, waarin hij de voorstellen verwierp kennelijk van te voren klaargemaakt en gerepeteerd had voor hij de voorstellen gehoord had en dat de verwerping niet anders dan de gebrui kelijke „koehandel"-tactiek van de Russen is. MOSKOU, (UP.) Volgens de Russi sche raket-deskundige generaal-majoor G. I. Pokrovski is de ring van bases welke de Verenigde Staten om de Sovjet-Unie hebben gelegd, uit de tijd geraakt door het nieuwe Russische intercontinentale ballis tisch projectiel. Pokrovski, die beweerd heeft dat deze projectielen binnen tien tot twintig kilometer van elk gewenst doel ter wereld zouden kunnen komen, schrijft nu in het regeringsorgaan Izvestia, dat de Amerikaanse strategie alle betekenis ver liest. De verspreiding van strijdkrachten en uitrusting is in laatste instantie niet een bron van militaire en politieke sterkte, doch in tegendeel, een bron van zwakte, militair zowel als politiek, zo meent hij. KOPENHAGEN (UP) Een Russisch smaldeel van vijf oorlogsschepen, waar onder twee kruisers, is zondag gesigna leerd terwijl het door het Kattegat naar open zee opstoomde, aldus meldt een woordvoerder van het Deense marine hoofdkwartier. Uit Deense marine kringen werd vernomen, dat het Russische smaldeel door de Deense wateren werd geëscorteerd door Deense marineschepen. Buiten de Deense wateren, die in het Ska- gerak ten noorden van de Skaw eindigen, zal het Russisch smaldeel door de Britse of de Noorse marine in het oog worden ge houden. MOSKOU (Reuter) Vijf schepen van de Russische Oostzeevloot waaronder de kruiser Zjdanov zijn voor een vriend- schapsbezoek naar Joegoslavië vertrok ken, zo meldt het Sovjet-persbureau Tass. ROME (UP) Twee Russische oorlogs schepen zijn in de haven van Durazzo in Albanië aangekomen. Het zijn een kruiser en een torpedobootjager. De haven Du razzo, die tegenover Brindist aan de Adri- atische Zee ligt wordt, naar men aan neemt een basis voor Russische onderzee boten. Volgens het Albaanse nieuwsagent schap is dit de derde keer, dat vlooteen- heden van de Sovjef-Ünie aan Albanië een bezoek brengen. TOKIO (Reuter) De Japanse zeepolitie heeft zaterdag medegedeeld, dat zij bewij zen heeft gevonden van sabotoge aan boord van het 9.300 on metende Amerikaanse vrachtschip „Pioneer mist'' dat donderdag in brand is geraakt, toen het op weg was van Kiloeng op Formosa naar Yokohama. De brand ontstond na een geheimzinnige ont ploffing, die misschien veroorzaaktk is door een tijdbom, aldus de Japanse politie. De ontploffing en de brand hebben aan zienlijke schade aangericht aan de lading, chemicaliën en auto's, maar er zijn geen dooden of gewonden. Een soortgelijke ontploffing heeft zich op 16 augustus voorgedaan op een zusterschip van de „Pioneer Mist", de „Pioneer Mill". Ook dit incident gebeurde onderweg van Kiloeng naar Yokohama Aan boord van de „Pioneer Mill" werd 3000 ton lading be schadigd. NEW YORK (Reuter) De New York Times meldt, dat Afghanistan op grond van een overeenkomst voor ongeveer 25 millioen dollar aan wapens van de Sovjet-Unie zal ontvangen. De Afghaanse minister van bui- tetnlandse zaken zou dit verklaard hebben tijdens een gesprek met een correspondent van het blad. Hij had daaraan toegevoegd, dat de voorwaarden van andere wapenle veranciers niet gunstig waren. Symbool. In Oost-Duitsland is zondag naar aanleiding van het feit, dat Hitier achttien jaar geleden Polen aanviel, de „dag van de vrede" gevierd. Langs de Oost-Duits-Poolse grens werden vuren gebrand als symbool van de erken ning van de Oder-Neissegrens door Oost-Duitsland. Weggelopen. Een legertje detectives heeft zaterdag de omgeving van het kasteel Balmoral in Schotland, waar de Britse koninklijke familie met vakantie is, afgezocht, op zoek naar prins Charles en prinses Anne. De kinderen werden aangetroffen in Crathie, een dorp in de buurt waar zij hun ogen uitkeken op een liefdadigheidsbazar die koningin Elizabeth later op de dag zou openen. Vondst. In de Zuidamerikaanse staat Co lumbia is een in de vorm van een py- ramide opgetrokken standbeeld van ongeveer vijftig meter ontdekt. De vondst van dit beeld wordt de belang rijkste ontdekking op oudheidkundig gebied geacht, die tot nu toe in Colum bia werd gedaan. Beperkt. Senator Knowland, de leider van de Republikeinse fractie in de Ameri kaanse Senaat en een krachtig tegen stander van het communistische bewind in China, heeft verklaard, dat de V. S. tijdelijk journalisten uit dat land moe ten toelaten, in ruil voor de toelating van Amerikaanse correspondenten in China. De Chinese journalisten zouden perskaarten van beperkte geldigheid moeten krijgen. Uniform. Als onderdeel van de sociale her vormingen in Egypte zal de jeugd die Egyptische middelbare scholen bezoekt, jongens zowel als meisjes, een grijze uniform moeten dragen, alsdus meldt het Egyptische blad Al Ahram. De Egyptische autoriteiten wilden de Oosterse kleding vervangen door moderne Europese. Botsing. Op het vliegveld Dum Dum bij Calcutta is zondag in dichte mist en re gen een vliegtuig van de Indian Air lines op de grond in botsing gekomen met een landend Brits toestel. Drie bemanningsleden van 't Indische vlieg tuig kwamen om het leven, een werd er gewond. De 64 inzittenden van het Britse vliegtuig bleven ongedeerd. Opgelost. In Aosta is officieel de Italiaan se maatschappij opgericht, die een tun nel halverwege door de Mont Blanc zal boren. Een Franse maatschappij zal de andere helft van het werk doen, waar mee in het geheel een bedrag van meer dan honderd miljoen gulden is gemoeid. Volgens de directeur van de Franse tunnelmaatschappij zijn alle technische moeilijkheden opgelost. Natuur. Een Oostenrijkse imker is van me ning, dat bijen geen honing of stuifmeel willen verzamelen na regenbuien met een radio-activiteit die hoger dan nor maal is. Gereed. De vice-president van nationalis tisch China, Chen Cheng, heeft ver klaard dat de plannen voor de invasie van het Chinese vasteland gereed zijn. AHeeh.de.datum, waarop de aanval zal worden uitgevoerd en waaraan het gehele leger van 600.000 man zal deelnemen is nog niet vastgesteld. Ontslagen. Meer dan 2500 Poolse mijnwer kers zijn ontslagen wegens opvallende afwezigheid en dronkenschap in de laatste weken, zo meldt het dagblad Trybuna Ludu. Het blad voegt hier aan toe dat sedert men begonnen is mijn werkers te ontslaan, het absenteïsme gedaald is van 25 tot 16 percent. Ont slagen mijnwerkers mogen niet door andere mijnen in dienst genomen wor den. Smokkelen. Twee broers zijn met in totaal 55.500 pond beboet en voor negen maanden naar de gevangenis gestuurd wegens het binnensmokkelen in Groot- Brittannië van horloges en parels ter waarde van ongeveer 282000 gulden, met medewerking van dr. Azucar- Chavez, de ambassadeur van El Salva dor in Londen. Dr. Chavez had Londen onmiddellijk verlaten nadat de twee broers gearresteerd waren. Dr. Chavez was de eerste ambassadeur van zijn land in Groot-Brittannië. Zes maan den geleden had hij koningin Eli zabeth zijn geloofsbrieven overhandigd. Billy Graham. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft zondagavond zijn „Kruistocht voor Christus" beëindigd met een toespraak te New York, die door 75.000 mensen werd bijgewoond. Graham heeft in totaal bijna twee mil joen personen toegesproken, van wie er 56.767 „voor Christus kozen". Uitgaande van de veronderstelling, dat een ooievaarsnest 4 jongen telt, heeft een bioloog zich aan het rekenen gezet en is tot de slotsom gekomen dat het 6 leden tellende ooievaarsgezin ongeveer 4 kg voedsel per dag nodig heeft om in leven te blijven en de gewichtstoename der jongen (ongeveer 165 gr per dag in de derde week van hun bestaan) te garanderen. Nu is het buit maken en A/TT^TVTT T aanslepen van 4 kg voedsel per {V| r>IN LJ dag geen kleinigheid. Voeden de ooievaars zich in maart en april vooral met regenwormen die ze in de waterplassen op 500 wolhandkrabben die door één jonge ooievaar aan de benedenloop van de Elbe gedurende de nestperiode verslonden wer den. Na dit alles zal het niemand verbazen, dat de ooievaar aan de lopende band veld muizen spiest; maar het record van 44 stuks per uur kan nog altijd onze bewondering afdwingen! Welke efficiente en geraffi neerde vangers de ooievaars ook mogen zijn, door het grote voedselpakket dat zij regel matig thuis dienen te brengen J blijft er voor kieskeurigheid iveinig ruimte over. Herhaal- het land aantreffen, we kunnen ons best delijk moeten zij dan ook hun toevlucht ne- indenken dat met deze dieren moeilijk de 4 kilo is vol te maken, zodat naar iets gro- ters moet worden uitgezien. Zoals u weet. bestaat het klassieke menu van de ooie vaars uit kikkers, liever bruine dan groe ne. Een geduldig waarnemer heeft er 48 stuks geteld, die de ooievaars op een gun stige dag in het nest brachten Maar ooievaars kunnen niet altijd reke ning houden met wat het lekkerst is; wan neer de kikkers zich minder laten zien, worden ook wel salamanders, hagedissen, slangen en zelfs padden gevangen, van welke laatste dieren hoogstens de inge wanden worden opgegeten, omdat de bit tere huidafscheiding de consumptie van de rest tegenhoudt. Ook mollen, woelratten en jonge ham sters zijn van zijn gading. Wordt de jacht- dwang groot, dan worden ook jongen van broedende vogels, jonge hazen, ratten en wezels zijn prooi. Het is zelfs voorgekomen dat een ooievaar thuis kwam met een klein hondje dat hij had buitgemaakt! Welk een geweldige eetlust deze vogels hebben, kan wellicht het best blijken uit de meer dan men tot grote hoeveelheden plantaardige stoffen, die als bijvoer worden meegeno men. Vóór zij echter tot de vegetarische levenswijze besluiten, proberen zij het ook nog met de insecten, onder wie soms danig wordt huisgehouden. Bijna 80 meikevers, 674 kleine loopkevers, 730 larven van blad wespen en 1315 veldsprinkhanen per maal tijd is dan ook werkelijk geen kleinigheid. Nog gespecialiseerder vindt de insecten- jacht in de winterkwartieren plaats, zoals blijkt uit de inhoud van een ooievaar- maag, waarin meer dan 1600 sprinkhanen werden geteld. De ooievaars volgen dan ook herhaaldelijk de sprinkhanenzwermcv wat hun lang niet altijd goed bekomt, want vele vogels worden het slachtoffer van de sprinkhanen die door de mens vergiftigd werden. De gulzigheid der ooievaars biedt ons een welkome aanleiding over te stappen op de overdadige banketten in de mense lijke samenleving. Daarover morgen. Nadruk verboden. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2