Duizenden luidden blauwe tram in Haarlem en Amsterdam uit H Vlees hooit erbij Albert Heijn Herinnering aan eerste rit BAK 'N HAMBURGER! Zandvoort nam afscheid van de laatste blauwe tram GEMENGDE STEMMING BIJ AFSCHEID Zang en Vriendschaphuldigde de blauwe met gevoelvol „Requiem" Onstuimige tonelen bij laatste rit ^uperMarb (/lees vlees MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Inbraak in Santpoortse slagerij Lijkrede Grafkrans In A msterdam JENEVER EN SIGAREN Actie Bijstand Omschakeling van tram op bus had vlot verloop Bij het afscheid van de blauwe tram Kerkelijk Nieuws Intrede van autobussen verliep rustig Benoemingen in het bisdom Haarlem Lifters beroofden auto bestuurder van 500 Weinig tijd 99 De blauwe tram van de lijn Amsterdam-Zandvoort heeft bü zijn afscheid zater dagavond zeker niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Zowel in Haarlem als in Amsterdam waren duizenden op de been om de laatste ritten een bijzonder cachet te verlenen en ook in Zandvoort en de halteplaatsen tussen bad plaats en hoofdstad was de belangstelling overstelpend. In Haarlem waren zaterdagavond omstreeks acht uur in de Tempeliersstraat zo veel mensen op de been, dat de politie er nauwelijks in slaagde enige orde te scheppen in de chaos. Tegenover het haltegebouw stonden de leden van „Zang en Vriendschap" in ge klede jassen en getooid met hoge hoeden, om onder leiding van hun dirigent, de heer Jack P. Loory, het door onze muziekmedewerker Jos de Klerk gedichte en getoon zette „Requiem op de Blauwe" te zingen. Daar was het ook, dat de lijkrede op de tram werd uitgesproken door „een bekende Haarlemse persoonlijkheid", in wie wij jhr. dr. J. C. Mollerus, oud-secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel, meenden te herkennen. De huldiging in Amsterdam later tegen middernacht droeg een zo mogelijk nog massaler karakter en de laatste tram, die om even over half één uit Amsterdam ver trok was pas drie uur later in Haarlem. Lang voordat de aangekondigde „feest"- tram zich aandiende, was de gehele Tem peliersstraat tot aan het Houtplein al ge vuld met een woelige, compacte menigte, die door de politie nauwelijks in toom was te houden. Enige agenten te paard en velen te voet trachtten, volkomen tever geefs, enige orde in de chaos te scheppen en het gevolg was, dat toen de tram zich eindelijk omstreeks kwart over acht met zijn bekende schorre fluitje vanuit de richting Leidsevaart aankondigde, geno digden en publiek, directie van de N.Z.H. en willekeurige belangstellenden zich zon der onderscheid in een bonte mengeling bevonden. Slechts „Zang en Vriendschap", de ca meramensen voor film en televisie en eni ge jongens op de daken van nabijliggende huizen hadden zich van een enigszins re delijke plaats kunnen voorzien. Toen de uit wel vijf wagens bestaande tram zich eindelijk op zijn halteplaats be vond, zette „Zang en Vriendschap" in met het Wilhelmus, dat door het publiek met onbegrijpelijk handgeklap werd verwel komd. Hierna was het de heurt van het „Re quiem", dat op gedragen toon werd ge bracht: de leden van de Liedertafel toon den begrip voor een situatie, die met ge- m.engde gevoelens moest worden behan deld, door het lied op ernstige, plechtsta tige, hier en daar zelfs aandoenlijke wijze te brengen. Het refrein „Trèm, trèm, trèm, trèm" werd gezongen met een cadans, die herinnerde aan het denderen over de rails ADVERTENTIE Alleen dinsdag en woensdag 3 en 4 sept. a.s. Gehakt met inbegrip van zakje kruiden en recept, 500 gr158 Malse runderlappen met klein vet randje, 500 gr208 Schoudercarbonaden, 500 gr. 200 Uit eigen slagerijen: Gebraden gehakt, 150 gram 48 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen dinsdag en woensdag 3 en 4 sept. a.s. Malse Pronksnijbonen per kilo 37 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Vroege bromfietser verdacht Pas thans kan voor publikatie worden vrijgegeven, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag in een slagerij aan de Bloemen- daalsestraatweg te Santpoort een inbraak werd gepleegd, waarbij de dader f 800. buitmaakte. Hij moet zich door inklimming toegang tot de zaak hebben verschaft en, naar de recherche aanneemt, is de inbraak in de vroege ochtend geschied. Men heeft namelijk zaterdagochtend om vier uur een haastige bromfietser via de Rustenburgerlaan en het zogenaamde „zwarte pad" in de richting Haarlem zien verdwijnen en het vermoeden is gewettigd, dat dit de dader is geweest. Eventuele nieuwe getuigen, die in de vroegte de bewuste bromfietser menen te hebben gezien wordt verzocht zich te mel den bij de Velsense recherche, telefoon K 2550 - 6444, Tiberiusplein 2 te IJmui- den-Oost. van het onderwerp van het lied. Slechts het „Nooit was er een vrolijker feest, dan dit begraafnisfeest" werd opgewekter ge bracht en het „Hij leve lang, in memoriam" werd bijna uitbundig gezongen, waarbij de leden van „Zang en Vriendschap" tot slot met de hoeden in de lucht zwaaiden. Hierna beklom de bekende Haarlemmer het geïmproviseerde spreekgestoelte. Jhr. dr. Mollerus memoreerde, hoe de plaatselijke pers reeds lang had gezocht naar een halve gek, die de lijkrede zou moeten uitspreken. „Toen zij uiteindelijk mij hadden verzocht, heb ik mij even be dacht, want op zaterdag is mijn badavond", aldus de lijkredenaar, die eraan toevoegde, dat de Haarlemmers, en zij die uit de om liggende gemeenten komen „ik zelf ben Overvener" dank zijn verschuldigd aan directie en employés van de tram. Ook herinnerde hij eraan, hoe in de oude tram vooral in de wintermaanden vaak de basis werd gelegd voor menig goed hu welijk en hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat het busvervoer een andere dan een huwelijkspiek, namelijk een ver- voerspiek te zien zou geven. Hierna betrad de directeur van deNZH, de heer J. J. Jurrissen, het podium om zijn dank te brengen aan allen, die het afscheid van de tram zo onvergetelijk hadden gemaakt. „Aan de buitengewone plichtsbetrach ting van het personeel", aldus de heer Jurrissen, „is het mede te danken geweest, dat de NZH zo'n goede naam op vervoers gebied heeft verworven". Hij sprak de hoop uit, dat deze goede naam, óók in het busentijdperk bewaard zou blijven. Na het officiële gedeelte van het afscheid kwam het publiek weer in beweging en het was slechts met de grootste moeite, dat de heer en mevrouw Jurrissen, de haltechef en enige conducteurs en wagen voerders zich tenslotte vóór de tram kon den posteren voor het maken van de offi ciële foto. Daarna vertrok de tram, héél langzaam door de menigte dringend, naar Amster dam, terwijl de gelukkigen, die zich een plaatsje in één van de vijf wagens had den veroverd, luide werden toegejuicht. Voor het vertrek echter werd om de kop lampen van de voorste wagen een grote grafkrans bevestigd met als opschrift: „Halte Kampervest". Kort daarop kwam een tweede tram uit Zandvoort aan, die ook werd verwelkomd met het „Requiem", dat ten behoeve van radio, film en televisie nog een keer door „Zang en Vriendschap" werd gezongen. De strofen van het lied werden afgewis seld met het geluid van het bekende con ducteursfluitje. Aan het slot werd de componist en tekstdichter Jos de Klerk door toejuichin gen van het publiek gehuldigd. Daarna had in restaurant Brinkman aan het Houtplein nog een kleine plechtigheid plaats, waarbij jhr. dr. Mollerus als be stuurslid van Haarlems Bloei, namens deze stichting aan de heer Jurrissen het „Requiem" in prachtband aanbood onder het uitspreken van een toepasselijke speech. De heer Jurrissen bracht dank voor de ontvangen hulde, waarna „Zang en Vriendschap" nog enige liederen ten gehore bracht. Nadat zich nog enige trams door de menigte hadden bewogen was het de beurt aan het tamboerkorps van de gymnastiek vereniging „Bato", dat op de maat van een treurmars langzaam opmarcheerde, op deze wijze hulde brengend aan het trouwe ver voermiddel, dat die avond afscheid nam. In Amsterdam werd het afscheid van de tram evenals in Haarlem met gepaste droe fenis gevierd. Maar dit kon toch niet ver hinderen, dat het er in Amsterdam niette min echt op z'n „Jordanees" toeging. En hoe kan het ook anders, want Willy Alberti was er. Bovendien was er een pierement, en er was haring en bier (dat in gepaste hoeveelheden werd gedronken). De Am sterdamse politie had in de Spuistraat voor een voortreffelijke afzetting gezorgd, zodat duizenden en nog eens duizenden toeschou wers de „vrolijke begrafenis" op de voet konden volgen. Uit Haarlem arriveerde weldra een tram, die voor deze speciale gelegenheid afgestampt was met kinderen, die de rit voor niets mochten meemaken. In enige van de voorlaatste trams bevonden zich bovendien enige verslaggevers van de radio en de Nederlandse Televisiestichting, die de gesprekken tussen de conducteur en de trampassagiers op de band vereeuwig den. Om en nabij twaalf uur begon het feest pas goed. Daar hadden overigens de mensen van de beide huldigingscomités voor zorg gedragen. Toen was ook het tijd stip aangebroken van de huldiging van enige oude-en-trouwe gedienden van de N.Z.H. En dat dit met muziek gepaard ging, daar zorgde de Amsterdamse politiekapel onder leiding van hoofdinspecteur Pinkse voor. De eigenaar van enige Amsterdamse eetgelegenheden hield op de trambaan een wedstrijd met enige charmante meisjes, waarbij het erom ging, wie de meeste bier pullen stuk zou kunnen slaan. Een soort wijding van de trambaan. Ook mr. Romke de Waard, voorzitter van de Kring van Draaiorgelvrienden, had zijn draai gevon den bij dit afscheidsfeest. Onvervaard draaide hij de slinger van een draaiorgel van Perlé in het rond en zorgde er zo voor, dat het niet aan de nodige toepasselijke muziek („Bij ons in de Jordaan") ontbrak. Toen trad Willy Alberti op en bezong met een snik en een traan, met welhaast om floerste stembanden, de „trouwe blauwe", zoals alleen een rasechte Amsterdammer dit kan. Daarna was het de beurt aan wet houder B. Ram van Amsterdam om het zijne van het afscheid te zeggen „Het is mij een groot genoegen, dat ik namens B. en W. van Amsterdam in uw midden mag zijn om getuige te zijn van het afscheid van de mij zo uiterst sympathieke „blauwe". De tram, die een warm plaatsje in mijn hart heeft veroverd. De tram ook, die tijdens zijn trouwe dienst miljoenen passagiers heeft vervoerd. De tram, die de kinderen en hun moeders naar Zandvoort bracht, waar zij konden genieten van het strand en de zee. Met de tram gaat ons een stukje folkore verlaten. De „Gooise moor denaar", de Kikker en het boemeltje van Purmerend zijn ter ziele en nu gaat ook de trouwe blauwe ons verlaten. We zullen hem erg missen, maar ik hoop toch, dat de bus sen een even grote belangstelling zullen mogen genieten als de tram". Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer J. Jurissen, de „vader" van de tram. „Ik ben diep onder de indruk van de grote menigte, die afscheid van „hun" ver voermiddel komt nemen. En ik ben namens mijn personeel zeer erkentelijk voor de vriendelijke woorden, die de wethouder heeft gesproken. Nu zeggen wij: daar gaat de tram. Morgen zeggen wij: daar gaan de bussen. Dan zijn wij weer present om u allen te vervoeren." Een luid gejuich barstte na elk optreden, na elke redevoering, los. Een gejuich uit duizenden kelen. Het bleek, dat de tram niet alleen in Haarlem, maar ook in Am sterdam, wel heel geliefd is bij het publiek De liefde voor de tram kwam tot uiting in een grote krans van het „Comité Nieuwe Binnenstad" en het „Comité Kalverstraat Heiligeweg". En toen greep mr. Romke de Waard weer de zwengel van het pierement en klonk weer een echte Mokumse deun. Eindelijk kon de laatste tram vertrekken, zij het dan met een half uur vertraging. Treurig zette de politiekapel „Me gane naar Zandvoort an de see" in, terwijl al de toe schouwers uit volle borst meezongen. Lang zaam zette de tram zich in beweging, uit puilend van passagiers, om nooit meer in In Amsterdam werd de laatste tram behangen met een enorme krans na mens de winkeliers uit Kalverstraat en Heiligeweg. Amsterdam terug te keren. Maar dit ge beurde niet voordat alle passagiers op be schuit met haring waren onthaald. Toen was het feest voor de Amsterdammers voorbij. Maar toch stond het overal langs het tramtraject zwart van de mensen. Een dichte haag bussen, auto's, motoren, brom mers en fietsen volgde onder luid getoeter en gebel de tram. Het had veel weg van een bevrijdingsfeest, of van een oudejaarsnacht. Op de Amsterdamse Vaart bleek pas hoe druk het wel was. Drie rijen auto's reden in de richting Haarlem naast elkaar. Ook in Haarlem werd de tram opgewachtom tot slot door de politie te worden ontruimd. Niemand wilde de tram meer verlaten. Dit was echter het geval met de allerlaatste tram, die pas heel laat in de nacht, omstreeks half vier, in Haarlem arriveerde onder luid getoeter van vele auto's. Dat de rit van deze tram niet zonder incidenten verliep, laat zich be grijpen. Om en nabij Halfweg slaagden enkele passagiers er zelfs in de tram te ontkoppelenBovendien was er van het interieur van de tram weinig meer over, toen deze eindelijk in Haarlem was gearri veerd. De zittingen en banken waren on derweg al uit de ramen gesmeten. De direc tie van de N.Z.H. had hier echter rekening rrieegehouden. De „blauwe" is nu dood, maar zal blijven voortleven in de herinne ring van vele Amsterdammers, Haarlem mers en vrienden-van-de-tram. Hoeveel mensen er zaterdagavond in de Tempeliersstraat in Haarlem op de been waren om afscheid te nemen van de blauwe tram, toont deze foto. Er was nauwelijks plaats voor de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", die het door Jos de Klerk ge dichte en getoonzette „Requiem op de blauwe" ten gehore bracht. Het was vyf minuten over half drie in de nacht van zaterdag op zondag, toen het helgele licht van de schijnwerper van de laatste „blauwe" de duisternis van de nacht doorboorde en het uit vier wagens bestaan de tramstel om de hoek van de Princesse- weg in Zandvoort zichtbaar werd. Slechts in het eerste en het laatste rijtuig brandde nog licht, in de twee middelste waren alle lampjes kapot geslagen. Het wachten op deze laatste tram had overigens heel wat geduld van het publiek gevergd. Reeds om twaalf uur waren bij het eindpunt naar schatting een vier tot vijfduizend mensen bijeen. Toen echter om kwart voor een een tweetal tramstellen respectievelijk naar Amsterdam en Haar lem vertrokken en het publiek begreep, dat dit nog niet „de laatste" was geweest, keer de reeds een groot aantal teleurgestelden huiswaarts. Kort daarop begon een mieze rig regentje te vallen en dit was de oor zaak, dat opnieuw een groot aantal mensen naar huis terugkeerde. Omstreeks twee uur waren er echter weer heel wat mensen op de been en toen de „blauwe" arriveerde was het aantal kijklustigen weer tot enkele duizenden aangegroeid. De leden van de buurtvereniging „de Wurf", die, in oud- Zandvoorts kostuum om half elf met de tram naar Amsterdam vertrokken waren, keerden met deze laatste „blauwe" naar huis terug. De Zandvoortse politie, die vrywel in volledige sterkte was opgekomen, stond voor de moeilijke taak, de jongelui wat in toom te houden. Dit viel niet mee, want men wist van uitgelatenheid niet dol ge noeg te doen en dit leidde tot enigszins rumoerige taferelen, waarby de politie zelfs vry hardhandig moest optreden. Vóór de motorwagen staande, werd de laatste tram-„bemanning" toegesproken door de voorzitter van de winkeliersvereni ging ,,'t Centrum" (Kerkstraat en_ omge ving), de heer D. Petrovitch. Hij herinnerde eraan, dat het de tram was geweest, die Zandvoort groot heeft gemaakt en de Kerk straat tot grote bloei bracht Juist op het moment, dat opnieuw een periode van grote bloei in Zandvoort lijkt te zijn inge treden, gaat de tram verdwijnen. „Dit zal zeer velen in Zandvoort weemoedig stem men". De heer Petrovitch zei te hopen, dat de bus een waardige opvolgster zou blijken te zijn van de in Zandvoort zozeer geliefde tram. Aan elk der laatste bemanningsleden overhandigde spreker daarna een fles jenever, een grote taart en een kist sigaren. Nadat de wagenvoerder dank had ge bracht voor deze leuke verrassing en ver klaard had, dat ook hij en „zijn beman ningsleden" slechts node van het vertrouw de vervoermiddel afscheid namen, sprak de haltechef, de heer G. West een slotwoord namens de directeur, de heer J. Jurrissen, die helaas niet aanwezig kon zijn, omdat zijn aanwezigheid in Amsterdam vereist was. Spreker verklaarde, dat het personeel in alle voorbijgegane jaren steeds de groot ste welwillendheid en tegemoetkoming van de inwoners van Zandvoort had ondervon den, waarvoor hij namens de directie der .N.Z.H.V.M. zijn dank betuigde. Wat de komende busdienst betreft, daarvoor be- rhoefdè geen enkele Zandvoorter zich zor gen te maken, verzekerde spreker, want deze omschakeling werd terdege voorbe reid en zal ook punctueel worden uitge voerd. Zandvoort kan er zich van ver zekerd weten, dat in het hart van elk lid van het personeel de Zandvoorters vooraan staan, welke uitspraak met een luid hoera geroep werd beantwoord. Tenslotte deelden een Zandvoorter en zijn echtgenote, de heer Tussen 3 en 10 september zal in een op laag van 3..000.000 exemplaren, voor ieder gezin aan huis een „Bijstand"-krant wor den bezorgd. De uitgifte, die bedoeld is voor het activeren van de actie „Bijstand" en het geven van meer bekendheid aan de doelstelling van het „Koningin Juliana Fonds", werd mogelijk gemaakt door fir ma's uit het Nederlandse bedrijfsleven. Notaris mr. M. J. Meijer (Amsterdam) heeft tussen de drie miljoen exemplaren 68 kranten gevoegd, die aan cadeaus en be- langstingvrije prijzen een waarde van ruim f 25.000.vertegenwoordigen. Men dient de krant tot en met 18 sep- tember te bewaren. j Op 18 september 1957 zullen tijdens het programma van Hilversum I 402 m 10.15 uur de geheimen worden onthuld. Forensen vervoer vanmorgen verliep geheel bevredigend De omschakeling van de dienst Amster damZandvoort van trams op autobussen in de nacht van zaterdag op zondag heeft allerwegen een vlot verloop gehad, zo vernemen wij van de zyde van de N.Z.H. Niet lang nadat de laatste tram voor goed in de remise was verdwenen, ver schenen de eerste grijze autobussen op de lijn. Het weer werkte goed mee: de gehele zondag viel er een druilerige regen, zodat de autobussen geen top-vervoer naar Zandvoort te verwerken kregen op de eerste dag, dat zij dienst deden. De gehele zondag is de dienst zonder enige vertra ging uitgevoerd. Ondanks het slechte weer wilden betrekkelijk velen één der eerste ritten meemaken. Met meer bezorgdheid wachtte de direc tie van de N.Z.H. de eerste normale werk dag vandaag af, omdat dan zou moeten blijken wat de bussen bij het nor male forensenvervoer naar en van de hoofdstad waard zijn. Deze bezorgdheid is gelukkig geheel overbodig gebleken. Het aantal reizigers, dat per bus naar le hoofdstad vertrok was zeer bevredigend. Allen hebben echter een goede plaats in de bussen kunnen krijgen, waarvan er op de spitsuren steeds drie achter elkaar reden. Men heeft bij de N.Z.H. goede hoop, dat als de eerste on wennigheid achter de rug is, de busdienst op dezelfde efficiënte wijze het vervoer van Zandvoort naar Amsterdam zal kun nen opvangen, als de tram dat een goede halve eeuw lang heeft gedaan. NU ZO VELEN zaterdagavond hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om voor de laatste keer nog eens met de blauwe tram naar Zandvoort of Amster dam te gaan, is het als tegenstelling mis schien wel aardig nog eens in herinnering te brengen, hoe het bij de eerste rit van Zandvoort naar Haarlem in 1S99 toeging. Wij hebben ons daartoe gewend tot de heer N. J. Spoelstra uit Zandvoort, thans 67 jaar oud, die als tienjarige jongen die eerste rit heeft meegemaakt. Hij moest op die dag voor zijn moeder melk halen en kwam op zijn weg naar de melkboer langs het eindpunt van de tram in Zandvoort, waar een groot aantal men sen was samengestroomd om de eerste tram te zien arriveren. Het was een gebeurtenis, die zeer sterk tot de mensen sprak. Men keek zich de ogen uit, toen het kleine wagentje van de ENET aankwam en groot was de verba zing, toen door de conducteur werd mede gedeeld, dat liefhebbers konden instappen om gratis naar Haarlem te worden ver voerd. De meesten echter durfden niet goed. De ouderen lieten allen verstek gaan, omdat zij dit vreemde, hard rijdende ding niet erg vertrouwden en zo kwam het dat de jongeren de eerste tram die naar Haar lem vertrok, bevolkten en onder hen was ook de heer Spoelstra, nog altijd gewapend met zijn melkkan. De rit werd een beleve nis van belang, hoewel men toch enigs zins angstig bleef voor het nieuwe gedoe. Dit bleek wel duidelijk, toen men in Bent veld was aangekomen en er gevraagd werd, of allen mee wilden rijden over het viaduct bij de halte Aerdenhout. Toen zonk velen de moed in de schoenen, men durfde dit niet aan! Het rijden over de weg ging tenslotte nog, doch de meesten misten de moed over dit hoge viaduct te gaan. j Verscheidenen stapten uit, waarop de conducteur verklaarde, dat dan allen maar moesten uitstappen en naar Zandvoort terug lopen. Ook de heer Spoelstra behoor de onder hen en nog altijd met zijn melkkan liep hij terug naar Zandvoort, waar dode lijk ongeruste ouders hem een flinke schrobbering gaven, in de eerste plaats, omdat hij het gewaagd had, in dat vreem de, hard rijdende ding te gaan zitten en in de tweede plaats, omdat hij geen melk had gehaald. De heer Spoelstra ontving van de directie van de NZH een gratis retourbiljet voor het rijden met de laatste tram zaterdag avond, zodat hij ook de laatste rit kon mee maken, zij het onder geheel andere om standigheden dan vijftig jaar geleden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Boven-Hardinxveld B. Haverkamp te Nieuw-Lekkerland. en mevrouw A. Paap, als erkentelijkheid voor de diensten van het trampersoneel, bloemen en dozen sigaren uit. Het was precies tien minuten voor drieën toen voor de laatste maal het fluitje het vertreksein aankondigde en de gehavende tram zich in beweging zette, „volgepropt" met enthousiaste en luidruchtige „laatste- ritters". In elk rijtuig zaten verscheidene politiemensen om een oogje in het zeil te houden. In Bentveld werden de Zandvoort se politie-agenten vervangen door hun Bloemendaalse collega's. Zonder enige ceremonie van overheids wege, hetgeen velen in Zandvoort een ge voel van teleurstelling heeft bezorgd, kwam op deze historische 31ste augustus 1957 het einde van een periode, die als een afge bakend tijdsbestek in de annalen der ge schiedenis van Zandvoort zal blijven ge boekstaafd. ADVERTENTIE STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 Bevordering. De sous-chef van de luchtmachtstaf, kolonel-vlieger-waarne mer A. B. Wolff, is met ingang van 1 sep tember bevorderd tot commodore. Slechts enfcele uren nadat de laatste tram bestaande uit vier wagens uit Zand voort v/as vertrokken, met enige weemoed nagewuifd door duizenden inwoners en badgasten, arriveerde in alle stilte en zon der enige begroeting de eerste bus van de N.Z.H.V.M. Op het verlaten emplacement waren slechts enige passagiers aanwezig, die, alsof het de gewoonste zaak van de we reld was, zich onmiddellijk in de prach tige wagen nestelden. Slechts door enkele mensen nagekeken verdween de eerste bus via de Grote Krocht in de richting Haarlem. Later arriveerden steeds drie autobussen tegelijk, die met korte tussen pozen verdwenen. Over het algemeen was de belangstel ling op deze trieste zondag vrij groot. Stagnatie deed zich geen enkel ogenblik voor en het ziet er naar uit, dat de bus het pleit spoedig gewonnen zal hebben. Over de halteplaatsen is men in Zand voort nog niet zo tevreden. Hoewel het na een dag nog niet mogelijk is een defini tief oordeel te vellen, zou het toch wel mogelijk kunnen zijn, dat later blijkt, dat op sommige plaatsen bij het uit- en in stappen gevaar voor de passagiers kan ontstaan. In de Dr. C. A. Gerkestraat is een halte dicht bij de hoek van de Tolweg. De pas sagiers hier moeten geducht uitkijken, aangezien zij de bussen via het rijwielpad moeten bereiken. Ook de halte „De Tol" op de Haarlem merstraat is nog niet geheel ideaal te noemen. De bus stopt in deze smalle straat langs een groenhaag en een druk rijwiel pad. De toestand is daar ter plaatse wei nig bevredigend en vooral passagiers, die met de toestand niet op de hoogte zijn dienen goed uit te kijken. Met het oog op de noodzakelijke uitrit van het emplacement is voor een gedeelte van de Grote Krocht een parkeerverbod van kracht geworden. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan der r.-k. kerk in de parochie Sint Liduina te Haarlem-Noord de heer C. Kouwenhoven uit Enkhuizen, deze neemt de plaats in van kapelaan Klein, die verplaatst is naar de Joseph- parochie te Hilversum. In de parochie Sint Bavo in Heemstede vertrekt kapelaan C. Visser naar de pa rochie De Liefde te Amsterdam en in de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aldaar vertrekt kapelaan C. Bakker; deze wordt opgevolgd door kapelaan W. Appel man uit Bergen. Tot kapelaan te Zandvoort is de neomist A. Groot benoemd en hij neemt de plaats in van kapelaan L. Cornelisse, die naar Schagen vertrekt. In Bennebroek volgt kapelaan J. van der Linden uit Spanbroek de heer A. Voorbij op wegens diens vertrek naar het gesticht Voorzienigheid te Amsterdam. Kapelaan P. van Leeuwen uit Overveen vertrekt naar de Vredesparochie te Am sterdam en benoemd is kapelaan Van Klink uit Spierdijk. In Haarlemmerliede zal de neomist J. van der Velden uit Haarlem kapelaan A. Olsthoorn, die naar Alkmaar is verplaatst, opvolgen en in Halfweg vertrekt kapelaan J. van der Zalm naar Hilversum en wordt opgevolgd door kapelaan H. Span uit Texel. Een vakantievierder, die in Den Haag logeert, gaf zaterdagnacht een lift aan twee mannen. Toen de autobestuurder in de buurt van de Valkenboslaan was en de „heren", die achterin zaten, vertelde dat hij bij zijn logeeradres was aangekomen en dus niet verder ging, greep de ene lifter hem bij de keel en pakte de andere hem zijn portemonnaie af, waar ongeveer f 500 in was. „Als je lawaai maakt of de politie waarschuwt steken we een mes in je rib ben", zeide de lifters tegen hun slacht offer. De vakantieganger waarschuwde on middellijk de politie, maar deze heeft de mannen nog niet kunnen vinden. ADVERTENTIE Hoe ook zij: Publikatie van de Verenigde Slagers in Haarlem e.o.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3