DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen 't SILVER STOEPKE Agenda voor Haarlem Toneelseizoen begon met,, Hoog Bezoek Feestelijke zangdienst in de Grote Kerk PHI SM A "Ichz'elfop „KEYSER" Amsterdamse Beurs Kort en bondig MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 N.N.T.G. in Haarlem Beverwijker De Nijs won Ronde van Heemskerk Twee inbraken te Haarlem „Weltevreden" opende een kleutertuin Burgerlijke Stand van Haarlem Veertienjarige Lottie Plugboer sprong 5.16 m ver 20% KORTING Evangelisch Lutherse gemeente Vereniging voor Handenarbeid Henk Buis winnaar zomercompetitie ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KÖSTNER Heringa Wuthrich Op het affiche zag de openingsavond van het seizoen 1957-1958 in Haarlem er aantrekkelijk genoeg uit: het Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap, herboren kind van de rekening der subsidiepolitiek, met een stuk van de zeker niet onverdienste lijke auteur Paul Vincent Carroll in de ver taling van Jan Willem Hofstra en onder de regie van de gewaardeerde Belgische metteur-en-scène Edward Deleu, met Frits van Dijk in de hoofdrol. De stem ming in de schouwburg was zaterdag dan ook ruimschoots welwillend, al kostte het de critisch ingestelde bezoekers moeite deze tegemoetkomende genegenheid te blijven volhouden. Het lag zeker niet aan de koffie, dat het gedeelte na de pauze in het geheel niet meer te verteren was. Wij kunnen ons troosten voor de teleurstelling met hoop op revanche, waarvoor de kaar ten gunstig liggen: „Mevrouw Warren's be drijf" van Bernard Shaw met Nel Stants als gast en daarna „Hedda Gabler" een der meesterwerken van Henrik Ibsen met Rie Gilhuys in de hoofdrol. Het thans vertoonde blijspel wordt met de nietszeggende titel „Hoog Bezoek" aangeduid. Het heet oorspronkelijk „The wayward saint" en die naamgeving maakt tenminste, dat men enigszins weet waar men naar toe gaat. Het stuk handelt na melijk over een eigenzinnige pastoor, die bij zijn lichtgelovige en kletsgrage dorps genoten in de bij de kerkelijke overheid verdachte, althans ongewenste reuk van heiligheid staat door de geruchten van zijn aandeel in een wonderbaarlijke genezing en door zijn vertrouwelijke omgang met dieren. De bisschop (in de gedaante van Robert Sobels gestreng rondlopend in een gewaad van hoogtijdagen) huldigt de me ning, dat Franciscus van Assisi een sym pathieke figuur uit het verre verleden dient te blijven en dat diens navolger Da niel McCooey een herder van menselijke zielen in plaats van ezels en andere vier voeters moet zijn. Hij verbant hem der halve naar een afgelegen parochie en ver biedt hem zelfs de pastorale conversatie met de vogelen des velds. Tot zover ging het nog wel. Men kon een komedie van naïeve devotie verwach ten, waarop in het programma trouwens gezinspeeld werd: „een charmante, fan tasierijke en innigmenselijke geschiede nis" temeer daar men een regisseur had laten komen uit het land, waar de boeren- vroomheid zoveel schilderachtige verzin sels heeft opgeleverd. Maar zie, de nede rige pastorie werd het toneel van de strijd tussen de getrouwen van de aartsengel Michael en een afgezant van Lucifer, het bedriegelijk omhulsel kiezend van een ge raffineerd hulpvaardige baron, als hoe danig Gerard Rekers zich een paar sata nische wenkbrauwen had aangemeten. De twee aardigheden, die ons temidden van de bovennatuurlijke poespas met mu zikale begeleiding op grammofoonplaten resteerden, waren het uitbreken van ij del heid bij de overigens wel heel zoetsappige pastoor 'en de metamorfose van de ver zuurde huishoudster tot een pikante schoonheid. Voor het afleggen van haar groezelige plunje kreeg Fientje Berghegge bij de première een open doekje in ruil. Zelfs een snoezige leeuw uit een circus en een paar duivelse meiden uit een tin geltangel konden geen plezierig leven brengen in de trage, temerige opvoering. - De voornaamste schuldige aan de misluk king is de schrijver, die nooit meer het opzienbarende succes van zijn „Schijn en werkelijkheid" uit 1937 (hier te lande ver toond met Charlotte Kohier en Albert van Dalsum) heeft weten te evenaren. In dit geval heeft hij het echter wel heel bont gemaakt door een soort uitdragerij op te zetten van geliefde snuisterijen uit de Ierse folklore, goedkope namaak van de elementaire schoonheden en verdunde af treksels van de aromatische genotmid delen, die wij bijvoorbeeld uit het werk van Synge en O'Casey hebben leren waar deren als onvervangbare, natuurlijke be standdelen van kerngezonde aanwinsten der dramatische litteratuur van deze eeuw. Ook de gebruikelijke zelfspot van de bewoners van heilige huisjes ontbreekt niet, zodat men wellicht vooral in het zuiden des lands voor „Hoog Bezoek" nog wel een afzetgebied vindt. Dat de pastoor al binnen het kwartier in opdracht van de bisschop daadwerke lijk zat te breien leek sublieme symboliek: het begin van een langdradige zeurkous van synthetische wol. Frits van Dijk liep in deze rol de hele avond nu eens opge togen, dan weer deemoedig in zijn handen te klappen. Na afloop der voorstelling deed het publiek het hem na, van de weeromstuit. Als men kennis wil maken met de volksverbeelding op het „groene eiland" en de invloed van het bovenzinne lijke op het dagelijks leven, kan men beter thuis blijven en „Ierse nachten" of „De vijf roeiers" van Vestdijk lezen, waarvan onlangs in de Nimmer Dralendreeks goed kope herdrukken zijn verschenen. David Koning De wielerronde van Heemskerk voor amateurs, die zondagmiddag voor de vierde maal door V.V.V. „Heemskerk" in samen werking met de wielerclub „Kennemer- land" werd gehouden, is op fraaie wijze gewonnen door de Beverwijker Chris de Nijs. Hij versloeg zijn plaatsgenoot Coen Niesten in de beslissende eindsprint tussen hen op duidelijke wijze. De beide Bever wij kers waren met succes uit het toch heus niet zwakke peloton ontsnapt, waarin het evenwel aan de benodigde samenwerking ontbrak om een georganiseerde tegenaan val te ondernemen. Uitslagen Aspiranten: 1. R. Riethoven, Leiden, de 24 kilometer in 38 min. 12 sec.; 2. D. Tork Den Haag; 3. T. Kleppe, Jisp. Nieuwelingen: 1. F. Klardi, Castricum de 60 kilometer in 1 uur 38 min. 46 sec. 2. J. Hopman, Egmond; 3. A. Lute, Castri cum; 4. Veloe, Amsterdam; 5. Dullemans Beverwijk; 6. Tel, Zaandam; 7. Balk, Bad hoevedorp; 8. A. v. d. Bos, Beverwijk 9. Zantman, Badhoevedorp; 10. Van Leeuwen, Utrecht. Amateurs: 1. De Nijs, Beverwijk, de 100 kilometer in 2 uur 25 min. 12 sec.; Niesten, Beverwijk; 3. Van Beem, Half weg; 4. Steenvoorden, Heemstede; 5. Visser Santpoort; 6. Kouwenhoven, Leidschen dam; 7. Snijder, Halfweg; 8. Geldermans Beverwijk; 9. Wuurman, Amsterdam; 10 Teysse, Amsterdam; 11. Markus, Halfweg 12. Bogers, Nieuw Vennep; 13. Koger. Haar lem; 14 Van Keulen, Heemskerk; 19 Heyermans, Haarlem. Zondagmiddag om twaalf uur kwam de concierge van de Lagere Technische School (Ambachtsschool) in het Klever park te Haarlem tot de ontdekking dat in gebroken was. Uit een lade in een lokaal wordt een bedrag van tachtig gulden ver mist. Door verbreking had men zich toe gang tot het gebouw verschaft. Door het losmaken van schroeven van een schuifruit van een boekwinkel aan de Gedempte Oudegracht is zaterdagavond een aantal boeken uit een etalage gehaald. De Speeltuinvereniging „Weltevreden", die een tuin heeft aan de Spaarndamseweg te Haarlem-Noord, is thans ook in het be zit van een kleutertuin, die schuin tegen over de speeltuin voor de grote kinderen is en zaterdagmiddag officieel door de heer D. Rookhuiszen, tweede voorzitter van het Verbond van Haarlemse Speeltuin verenigingen, werd geopend. De tuin ziet er bijzonder aardig uit, met kleine krukjes voor de kleuters en leuke frisse geelgeverfde banken voor de ouders om de kinderen te kunnen gadeslaan bij hun spel. De kleuters hebben een ruime zandbak en een mooi gazon tot hun be schikking met kleine autotjes en krui wa gentjes om mee te spelen. Het volgend jaar hoopt het bestuur ook een waterbak aan te brengen, waarin de kleuters naar harte lust kunnen rondplassen. Er is een opzich- teres aangesteld, die de kinderen dagelijks van halftien tot twaalf uur en van half twee tot halfzes in de kleutertuin zal bezighouden Zaterdagmorgens is de kleu tertuin gesloten. De heer Rookhuiszen gewaagde in zijn openingswoord van de buitengewone medewerking van B. en W. van Haarlem, waardoor het inrichten van de kleutertuin verwezenlijkt kon worden. Spreker bracht dank aan de autoriteiten voor het in ge reedheid brengen van deze tuin. De straten maker van de gemeente, de heer C. F. van der Klashorst, heeft met veel passen en meten een keurig tegelplateau aangelegd. Ook bracht de heer Rookhuiszen dank aan het Verbondsbestuur voor de onderhande lingen met de overheid om hier een speel- gelegenheid voor de kleuters van vier tot zes jaar te realiseren. Hij riep de mede werking van de ouders in ervoor te zor gen, dat in de avonduren geen vernielingen aan deze speeltuin of aan de speelattri- buten worden aangebracht Er zal om deze tuin een beplanting komen. De voorzitter wenste de heer F. Gaai'tman voorzitter van de Speeltuinvereniging „Weltevreden", veel succes met de nieuwe aanwinst. Met het hijsen van de vlag van „Weltevreden" ver klaarde de bondsvoorzitter de tuin voor geopend. De heer Gaartman bracht de diverse in stanties dank voor het tot standkomen van deze speeltuin voor de kleuters, in het bij zonder het gemeentebestuur, lichamelijke Opvoeding en Openbare Werken. Zestig kinderen hebben zich na afloop van het officiële gedeelte kostelijk in de zandbak en op het gazon vermaakt. - ■■'HAARLEM, 31 ^augustus 1957 GEHUWD: 31 aug.: H." J. Tjhelosen en A. J. van de Leuvert; A. J. Roelse en S. A. Flamman; J. J. van Soest en C. van Bee- len; C. Maerten en A. J. Veldmeijer. BEVALLEN van een zoon: 30 aug.: T. van Gelderen-Heijerman; M. Koele- veld-Maerten; L. C. Kempen-Guebey; C. C. S. van Eerden-Sweekhorst; C. van Bochove-Keijts; C. J. Ruijsch-Den Heijer; 31 aug.: J. M. G. Cardol-Van de Pol. BEVALLEN van een dochter: 30 aug: M. C. Ebbink-Valk; H. Houtkamp-Dreijer; 31 aug.: J. M. G. Cardol-Van de Pol; L. Vermeulen-Stijger; D. M. E. Evers-Hum- me; A. Kuipers-Schipper. OVERLEDEN: 29 aug.: S. H. de Vries- Heineman, 84 j„ De Ruyterplein; 30 aug.: M. C. Scheelings-Van der Aar, 57 j„ Bloe- mertsteeg; 31 aug.: J. J. Bosman, 2 d., Schouwtjesplein. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina werd zaterdagavond in de Grote Kerk in Haarlem een feestelijke zangdienst gehouden waarin voorging ds. J. van den Blink, vlootpredikant in Am sterdam. Muzikale medewerking werd ver leend door de christelijke oratoriumvereni ging „Door Zang Vriendschap" onder lei ding van Simon C. Jansen en de organisten Piet van Egmond en Hendrik Lasschuit. De medewerking van twee organisten wordt verklaard door het feit, dat behalve het orgel van Müller ook het kleine, zoge naamde koororgel voor deze dienst in ge bruik was gesteld. De beide orgels werden in daartoe geëindigde passages alternerend aangewend waarbij meestal aan het kleine orgel de echowerking was toevertrouwd. Dit effect werd toegepast in de ter inlei ding gespeelde „Trumpet Voluntary" van Purcell zowel als in de tussenspelen van de gemeentezang en de na het gebed uit gevoerde Toccata en fuga in d van Bach. Zelfs in de lopende zestienden-passages van het laatstgenoemde stuk sloot de dialoog der beide organisten prachtig, ondanks de grote afstand die de speeltafels scheidt en de bedriegelijke akoestische werking van de kerkruimte. Een bezwaar was wel dat althans voor hen die hun zitplaats dichter bij het kleine orgel hadden, zoals ik de als „echo" bedoelde klank luider was dan de verwerkker van de echo. Dit bezwaar verviel als het kleine orgel de leiding had, wellicht omdat het „récit" van het grote instrument een zachtere toon geeft dan het klavier van het kleine. Piet van Egmond had de couplet-verbindingen in de gemeen tezangen tot uitvoerige intermezzi uitge werkt. Typerend voor de stijl hiervan was de behandeling van Gezang 306 met Tsjai- kofsky-achtige wendingen en een uitvoerig gebruik van de tremulant. Bijzonder fraai van klank werden enkele oud-Nederlandse liederen door het koor a cappella gezon gen. Met begeleiding van het orgel brach ten de zangers ook nog het „Hallelujah" uit Handel's „Messiah" ter gehore. Deze zang dienst werd besloten met het Wilhelmus waarvan het zesde vers door de aanwezi gen staande werd meegezongen, waarna Van Egmond de gemeente uitleidde met een improvisatie over vaderlandse liede ren. S. B. Op de onderlinge zeskamp van „Atmodes" kwam het veertienjarige C-meisje Lottie Plugboer ongetwijfeld tot de beste prestatie van de dag: 5.16 m. bij het vèrspringen, met welke sprong zij het clubrecord meisjes met 27 cm verbeterde. Tevens plaatste zij als 14-jarige zich als vijfde tussen de 17/18 ja rigen op de bestenranglijst 1957 van Neder land. Het B-meisje Henny Bergering verbeterde het op haar eigen naam staande clubrecord discuswerpen met 1.20 m en bracht het op 27.12 m, terwijl ook het A-meisje Gea Ver- meeren erboven kwam met 26.80 m. Map Pijl deed bij de 14-jarige C-meisjes hetzelfde en verbeterde het C-meisjesrecord met 8.10 m en bracht het op 24.90 m. De voornaamste uitslagen luidden: C meisjes 12 jaar: 1. v. Abs, 2. M. v. Noor den. 2. H. Bleyswijk. Idem 13 jaar: 1. M. Boons, 2. E. Zwanen burg. 3. L. Warmerdam. Idem 14 jaar: 1. M. Pijl. 2. L. Plugboer, 3. M. Zuurendonk. Prestaties: M. Pijl 60 m. 8.5 sec., hoogspr. 1.20 m., verspr. 4.55 m., speerw. 22.98, discusw. 24.90 m„ kogelst. 9.83 m. Meisjes A/B Nieuwelingen: 1. J. Croes, 2. W. v. Abs, 3. H. v. d. Voort. Meisjes B wedstrijdploeg: 1. H. Bergering, 2. L. Veerman. 3. M. Schippers. Prestaties: H. Bergering 80 m. 11.6 sec., verspr. 4.64 m, hoogspr. 1.25 m. discusw. 27.12 m.. speerw. 20.80 m. kogelst. 9.04 m. Meisjes A wedstrijdploeg: 1, G. Vermeeren, 2. M. Wijkhuizen, 3. T. Bouman. Prestaties: G. Vermeeren 80 m 12 sec., verspr. 4.27 m, hoogspr. 1.30 m, discusw. 26.80 m speerw. 14.85 m, kogelst. 9.40 m. Dames wedstrijdploeg: 1. T. de Jong, 2. G. Takken. 3. R. Ineke. Prestaties: T. de Jong 100 m 13.6 sec., verspr. 5.09 m, hoogspr. 1.25 m, speerw. 16.69 m discusw. 20.79 m, kogelst. 8.17 m. Dames Nieuwelingen: 1. M. Moeyes, 2. T. Takken. 3. T. Jansma. ADVERTENTIE anker, 21 stenen, w r 110 - waterproof, shockproof,* Chroom T I Ivi anti-magnetisch, Edelstaal f 135.- onbreekbare veer ADVERTENTIE CHEM. WASSERIJ EN VERVERIJ op alle stoomgoederen mits gebracht en gehaald Soendaplein 37 Lorentzplein 25 De kerkeraad der Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem heeft in de predi- kantsvakature de volgende nominatie in alfabetische volgorde opgemaakt: ds. A. G. C. Grabandt te Leeuwarden; ds. J. J. F. Herrmann te Alkmaar; ds. H. Johannes te Vlissingen; ds. D. Solinger te Purmerend. I Jij Maar in ieder geval hadden we nu vast een cocosnoot. Govert pakte meten zijn stevige zeemansmes en begon de noot te pellen. Dat wil zeggen, hij sneed er eerst het taaie omhulsel af, toen had hij pas de ronde, harde noot in zijn handen. En die moest hij nu nog tussen twee stenen kraken, voordat we bij het sappige, voedzame vruchtvlees en de frisse cocosmelk konden. Terwijl hij daarmee bezig was, keek ik telkens voorzichtig naar boven, of er soms weer niet zo'n ding naar beneden kwam en op m'n bol kon ploffen! 50-51 ADVERTENTIE PRISMA-HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 Jubileumtentoonstelling in gebouw Sint Bavo De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Handenarbeid heeft het vijftigjarig bestaan gevierd met het houden van een tentoonstelling in gebouw Sint Bavo. Deel nemers aan de jaarvergadering van de ver eniging waren zaterdag in de gelegenheid er een bezoek aan te brengen. Men kon zien tot welke prestaties de leerlingen van scho len in staat zijn. De tentoonstelling ziet er goed verzorgd uit en geeft een uitstekende indruk van hetgeen op de cursussen en in vrije tijd wordt gemaakt. Ook hebben enkele parti culieren een stand ingericht. De jaarvergadering stond onder leiding van de heer J. A. Sellenraad uit Enschedé, die in zijn openingswoord het bestuur van de jubilerende afdeling Haarlem hulde en dank bracht. Het is weer gebleken, dat er in de verenigingen activiteiten zijn en thans hebben de Haarlemmers goede prestaties geleverd door het inrichten van een expo sitie. De heer Sellenraad richtte zich met woorden van welkom tot de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haar lem, de heer H. J. M. Bouchette, en de in specteur van het lager onderwijs der ge meente Haarlem, de heer E. J. Lodewijks. Spreker memoreerde daarbij de grote steun die de gemeente Haarlem aan de handen arbeid verleent. Op vele scholen wordt het onderwijs gegeven. De voorzitter besprak de betekenis van de vereniging en merkte daarbij op, dat de steun van de leden en de afdelingen onmis baar is.:Voorts lyeld de heer r Sellenraad een beschouwing'ovèr het doordringen van de efficiency der'bedrijven in de scholen. Hij betreurde dat zeer. Op de middelbare en de meer uitgebreid lagere scholen hoort men dikwijls, dat een leerling er uit of er af moet. Men dient zich te bezinnen op pe dagogiek en aandacht te besteden aan de toekomst van de jonge mensen. De agenda der jaarvergadering bevatte de reorganisatieplannen der vereniging, waarbij de voorzitter opmerkte, dat de ver eniging een grote sociale taak heeft. Dat wordt allerwege erkend, ook door de over heid. De plannen zijn nooit uitgewerkt we gens gebrek aan geld en het is de vraag of in de naaste toekomst een subsidie door het rijk beschikbaar wordt gesteld wegens de bestedingsbeperking. Mocht het geld be schikbaar komen dan pas zal de reorgani satie worden doorgevoerd. De plannen zijn tentoonstellingen voor te bereiden, cur sussen en lezingen te houden en aandacht te besteden aan de jeugd en de bejaarden. Het volgend jaar zal de jaarvergadering in Utrecht worden gehouden. De zesde en tevens laatste rit van de tweede zomercompetitie van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", welke zondag als tijdrit werd verreden, is gewonnen door de jonge stayer Henk Buis uit Vijfhuizen. Hij won deze tijdrit met 43 seconden voor sprong op Adri Voorting. Door deze over winning werd Buis ook winnaar van de tweede zomercompetitie. Van Tintelen maakte het succes voor de Vijfhuizers vol ledig door de rit der C-klassers op zijn naam te brengen. De uitslag der A- en B-klasse van de zesde rit luidde: 1. Buis, de 25 kilometer in 37 minuten en 30 seconden; 2. A. Voorting in 38.13; 3. H. van Steyn in 38.47; 4. Van Duin in 39.11; 5. C. van Steyn in 39.17; 6. De Jong in 39.22; 7. W. v. d. Aar in 40.22; 8. J. Walters in 40.45. De totaal uitslag van de tweede zomer competitie luidde: 1. H. Buis 23 pnt. 2. C. van Steyn 18 p. 3. W. v. d. Aar 15 p. 4. P. de Jong 14 p. 5. H. v. d. Geest 9 p. 6. H. van Steyn 9 p. De uitslag van de zesde rit der C-klassers luidde: 1. Van Tintelen, de 25 kilometer in 40 minuten en 5 seconden; 2. Jansen in 40.16; 3 en 4. L. Nijssen en L. Walters in 40.33; 5. Blommaerts in 40.43; 6. Spoor in 40.53; 7. Zorge in 40.54; 8. Klein in 41.45. Totaal uitslag C-klasse: 1. Jansen 24 p. 2. Uttien 19 p. 3. Blommaerts 19 p. 4. Van Tintelen 15 p. 5. L. Walters 13 p. 6. Nijssen 10 p. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 3 Va °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers vrijdag 81l3/ie 88 176 345 187% 290% 226 y2 265 278 140% 411% 224 966 204,90 67% 124,30 162 153% 241% 115 80% 198 153 164 159 55% 45% 65% 43% 83% 33% Heden 13.45 uur «Sli 81% 88% 176% 348 188 293 228 267 279% 140%* 415 226 998 f 211,20 68 126,30 162 154% 240 115% 80% 198 155 164 159* 57 47 67 44 85% 34 V 61. Wel bloeide er nieuwe schoonheid in hun beider gezichten, maar verdriet en verlangen verduisterden nog het licht. Hier was nog veel geduld nodig, en een nog lang wachten. s Avonds stond de auto klaar om Georg Bühler naar het station te brengen. Hij had alle verzoeken, om te blijven, afgeslagen en gezegd, dat hij wérkelijk naar Wenen terug moest. Hij nam hartelijk afscheid. Maria liep met hem mee tot aan de auto toe. ,Tot ziens", zei ze zachtjes. „En vergeet niet, dat ik altijd bij je ben. Altijd, Georg!" „Ik zou ook zo graag bij je zijn, liefste Hij omhelsde haar en stapte in. Nog lang bleef hij naar haar wuiven. Dokter Vogel zat tegenover zijn vriend in diens stu deerkamer. Hij had met professor Beringen gesproken en wilde nu Bühler met hem in contact brengen. Maar deze wees het aanbod vriendelijk van de hand. „Ook al goed", zei Vogel, „dan ga je alleen. Heb je in Tausendblum gezegd, dat je voor herstel van je gezondheid een paar weken naar een sanatorium moest gaan? Ja? Nu, dan heb je dat meisje, ik bedoel juf frouw Techen, toch wel gevraagd of ze jou eens komt opzoeken?" Zenuwachtig liep Georg Bühler door zijn kamer heen en weer. „Beste Vogel, ik heb nog helemaal niet besloten of ik nu wel of niet naar jouw professor zal gaan. Ik ben op het ogenblik van binnen een verscheurd mens. Waar ik ook ben, overal kr\ ik het gevoel, dat ik nergens tot rust kan komen". „Overleg nu kalm en rustig, wat je wilt doen. Maar denk er goed aan, dat het eerste doel herstel van je gezondheid is". Op weg naar huis overdacht Vogel wat hij nog voor Bühler zou kunnen doen. Marita Techen zou ongetwijfeld een gunstige invloed op Georg Bühlers toestand kunnen uitoefenen. Zij moest hem in het sanatorium maar vaak opzoeken. Hoe zou hij dat echter kunnen klaarspelen? Hij kende wel haar tante, maar alleen al de gedachte aan haar deed een sombere uitdrukking op zijn gezicht komen, vogel kende de mooie Erna Kromer goed, véél te goed. De laatste weken waren zij, de wispelturige vrouw en hij, de arts, elkaar enigszins vervreemd, maar (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N als hij met een verzoek bij haar zou komen, zou zij er zeker welwillend tegenover staan. En misschien.... „Ach, onzin!", mompelde hij en ergerde zich aan zich zelf. „Het gaat toch niet om Erna en mij, maar om Maria en Georg!" Nee, hij koesterde niet het plan om een verzoening tot stand te brengen! Dit keer niet! De mooie vrouw Erna Kromer mocht hem niet meer met haar wispel turigheid het bloed onder de nagels weghalen. Drie jaren lang had hij steeds weer geduld getoond en na ieder heftig meningsverschil de verzoenende hand uit gestoken. Nu had hij echter eindelijk de overtuiging gekregen, dat ze wérkelijk niet bij elkaar pasten. Hij hield haar aanmatigend optreden en haar bijkans zieke lijke pogingen om hem volledig naar haar pijpen te laten dansen, eenvoudig niet meer uit, al mocht ze bij tijd en wijle dan nog zo lief en bekoorlijk zijn. Dat er bij haar trouwens iets schortte, bewees wel de beëindiging van haar huwelijk, dat maar drie jaar had geduurd. Nie mand had echter kunnen zeggen, wie aan die scheiding nu eigenlijk de schuld had. Als jongste van de drie kin deren in het gezin Techen werd zij vanwege haar on gewone schoonheid door iedereen vertroeteld. Geen wonder dan ook, dat haar karakter al vroegtijdig een gebrek aan standvastigheid vertoonde. Ook op het Zwit serse pensionaat, waar zij tenslotte heen gestuurd werd, wist ze zich niet te verbeteren. Ze was nog zeer jong, toen ze met een groot-industrieeel trouwde, die haar na de scheiding zulk een alimentatie gaf, dat ze een grote staat kon blijven voeren. Vele keren werd ze nog wel verliefd, maar geen van haar successievelijke vrienden hield het lang bij haar uit. Intussen was ze ruim 30 jaar geworden, maar nog betoverend mooi en begerens waardig gebleven. Nee, dacht Vogel, ze deugde werkelijk niet voor het huwelijk. Ze was echter een ideale geliefde. Haar betoverende schoonheid, haar verleidelijke be valligheid moesten iedere kunstenaar tot onsterfelijke werken inspireren. Maar hij, Vogel, beschouwde de aangelegenheid al afgedaan, hij wilde niets meer met haar te maken hebben, maar ze moest eerst nog als tussenpersoon optreden tussen hem en Maria, zodat zijn vriend Bühler geholpen zou kunnen worden. Zoals het zo vaak in het leven gaat, ging het ook nu: J zij, aan wie hij zo intensief dacht, stond plotseling voor hem. Ze keek Vogel lachend in de ogen en zag er eleganter en mooier uit dan ooit, terwijl haar parfum hem gelijk vroeger bijkans dronken maakte. Hij was door deze plotselinge ontmoeting zó in de war, dat hij haar het liefst tegen zich aan gedrukt zou hebben, begoocheld als hij werd door zijn zinnen. Al zijn goede voornemens waren vergeten en zijn hart smolt weg als sneeuw in de zon. „Je mag me wel goedendag zeggen", zei Erna Kromer, die maar al te goed Vogels gemoedstoestand kende. Ze begon daarbij verleidelijk te lachen. Zonder een woord te zeggen, greep hij haar hand en kuste die op het plekje, waar de wild-lederen hand schoen terugweek op haar pols, en stamelde toen ver legen: „Je moet het me maar niet kwalijk nemen. Erna, maar ik was zó verrast toen ik je plotseling voor mij zag, dat ikEen half uur lang denk ik namelijk al aan je en ik wist niet. dat „Zo, zo, je denkt dus aan mij", antwoordde ze licht spottend. „Nu, dat is een grote eer". „Zullen we ergens wat gaan drinken?", vroeg Vogel. „Wat ik je wilde zeggen, valt moeilijk hier op straat te doen". Ze gingen het „Herrenhof' binnen, doch vonden slechts één vrij tafeltje, waar de stoelen schuin tegen aan leunden. Ze waren nog niet gaan zitten, of een kelner snelde reeds naderbij. „Het spijt mij, maar deze tafel is gereserveerd", zei hij beleefd. Dokter Vogel nodigde Erna echter met een handbeweging uit te gaan zitten. „De tafel is gereserveerd", herhaalde de kelner. „Ik moet u verzoeken...." Dokter Vogel ging echter zitten, greep in zijn zak en drukte de kelner wat geld in de hand. Deze boog even. „Deze tafel was werkelijk gereserveerd, maar ik zal proberen iets te arrangeren". „Mooi", antwoordde Vogel. „Probeert u maar en arrangeert u maar". „Goed, mijnheer", zei de kelner lachevd bestelling op en verdween. Naar Moskou. Naar het secretariaat van de ambassade der Sovjet-Unie mee deelt is ambassadeur S. P. Kirsanov voor een verblijf van enkele weken naar Mos kou vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid zal de ambassaderaad, de heer V. N. Korznetsov, als chargé d'affaires optreden. Naturalisatie hoogleraar. Bij de Twee de Kamer zijn drie naturalisatiewetsont werpen ingediend. Daarin wordt onder an dere voorgesteld, het Nederlanderschap te geven aan de Hongaarse professor Jenö Beyer, die al sinds 1954 gewoon hoog leraar is aan de Technische Hogeschool in Delft. Prof. Beyer, die zich niet kon ver enigen met het in zijn geboorteland heer sende regime, vluchtte in 1949 naar Oostenrijk en kreeg in 1950 toestemming, zich in Nederland te vestigen. Zijn vrouw en zijn twee kinderen wisten twee jaar la ter Hongarije te ontvluchten en kwamen eveneens naar Nederland. Wegenwacht uitbreiding. Als de nieu we verbinding Ypenburg-Voorburg, het eerste thans voltoonde gedeelte van rijks weg 4a (Ypenburg-Burgerveen) door het verkeer in gebruik zal worden genomen, zal de ANWB-wegenwacht ook hier direct zijn patrouillewerkzaamheden aanvangen. De wegenwacht-bezetting op het gedeel te Delft-Den Haag is daartoe met een extra-man uitgebreid. Op de gehele route Rotterdam-Amsterdam patrouilleren thans acht wegenwachten. Groentijd. In de groentijd van het Delftsch studentencorps is een nieuw ele ment gebracht. Tezamen met eerste en tweede jaarsstudenten zullen de groenen drie dagen gaan werken bij de herverka veling op Schouwen en Duiveland, waar zij in kampen zullen worden onderge bracht. Boerderij afgebrand. Vermoedelijk tengevolge van hooibroei is te Terhorne in Friesland de boerderij van de veehouder J. van der Molen afgebrand. De gehele wintervoorraad hooi, die in de schuur was opgetast, ging verloren. Ook de woning ging in vlammen op. De boer is verzekerd. Pseudo-politiemannen. De Rotterdam se politie zoekt naar twee jongens van on geveer twintig jaar die als pseudo-politie mannen een chauffeur hebben aangehou den. Een 29-jarige chauffeur kwam de politie vertellen, dat de jongens met een rood licht hem op de Goudse Rijweg had den doen stoppen. Zij zeiden van de poli tie te zijn en sommeerden hem mee te gaan naar het hoofdbureau van politie, omdat de verlichting van de wagen niet in orde was. Beiden stapten bij hem in de auto en één man nam zelfs het stuur over. Voor zij wegreden drong nog een vijftal mannen in de wagen, van wie een de chauffeur een klap in het gezicht gaf. Daarna ging het vijftal weer weg. Op het Hofplein slaagde de chauffeur erin de aan dacht van het publiek te trekken. De pseudo-politiemannen brachten toen de autc tot stilstand en gingen aan de haal. Weer droog. De Biesboschpolders zijn thans alle weer droog. Op het ogenblik is men bezig met oogsten, hetgeen met grote moeilijkheden gepaard gaat omdat de zware maaidorsers wegzakken in de natte grond. Een gedeelte van het graan is tegen de grond geslagen en het zaad is hier en daar reeds in de bodem aan het groeien, zodat het niet meer geoogst kan worden. Bovendien blijkt van de planten, die zijn blijven staan, ongeveer 25 35 percent der zaden te zijn uitgeslagen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 2 SEPTEMBER Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 19 en 21.:5 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido op een dol fijnalle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laat ste stunt", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Istanbul", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samenkomst, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. DINSDAG 3 SEPTEMBER Minerva: Toneelgezelschap „Johan Kaart" met „Potasch en Perlemoerin textiel", 20.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 14.30 en 20 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaai, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido op een dolfijn", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leeft. 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laatste stunt", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Istanbul", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. "L. F '""■vy-.jof: Zomertuin, dagelijks geopend. rk: Piet Kee bespeelt het orgel, ;bouw St. Bavo: handenarbeid en ijke kunst, 10-1" uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6