Nieuwe school in Delftwijk nadert haar voltooiing Burgemeester van Bloemendaal opent nieuwe St. Jozefschool Houdbaarheid van de bloem werd op water getest Royaal van opzet en doelmatig ingericht Dure collectie Engels zilver naar Amsterdam Voor sportkleding- schoeisel en -materiaal Sporthuis „HAARLEM cv. UIT ANDERE BLADEN Dahlia's in het Krelagehuis DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Dahliawedstrijd van „Zonder werken niets" 'TSrieven aan de redactie „Onze Woning" wendt zich tot Nationale Woningraad Bromfietser slipt en rijdt tegen auto Kerkelijk Nieuws Militair administrateur veroordeeld Staatssecretaris verklaart: Kwestie over TV-uitzending is voorlopig afgedaan Na verblijf van vier jaar in Bispinckhuis wordt thans modern schoolgebouw betrokken Naar de nieuwe schooiI Hillegom wil minimum prijzen afschaffen Internationaal schoen- en ledercongres geopend Zware explosie op nieuwe trawler TV-opschudding Burgerlijke Stand van Haarlem In de Jan Prinslaan in „Delftwijk", de zienderogen groeiende stadswijk in Oud- Schoten, nadert een fraai modern school gebouw met rasse schreden zijn voltooiing. Hoewel de werkzaamheden in de noorde lijke van het uit twee vleugels bestaande gebouw nog volop aan de gang zijn en het zeker nog wel tot in de loop van november zal duren vooraleer alle klasse lokalen in gebruik zullen kunnen worden genomen, is in de zuidelijke vleugel reeds een drietal klassen ondergebracht. Het zijn een derde en een vierde klasse van de Charlotte de Bourbonschool van de Ver eniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel in Haarlem, welke kinderen tevoren waren gehuisvest in het geprefabriceerde schoolgebouw aan de Aart van der Leeuwstraat, en een eerste klasse van de eveneens in een geprefabri ceerd gebouw ondergebrachte Dr. de Liefdeschool, gelegen aan de nabijgelegen Dr. de Liefdestraat. Royaal van opzet, doelmatig en smaak vol ingericht met ruime lichte lokalen, dat zijn de indrukken die men reeds direct op doet bij het betreden en de bezichtiging van het bouwwerk, dat naar een ontwerp van ir. H. A. Breuning en architect H. W. van Kempen door het bouwbedrijf V. de Vries te Haarlem wordt uitgevoerd. Elke vleugel van het gebouw, dat drie ver diepingen hoog is, bevat zes klasselokalen benevens een handenarbeid- en een speel werklokaal. Laatstgenoemde lokalen zullen echter met het oog op het ruimtegebrek voorlopig als normale klassen worden in gericht. De vloeren in gangen en lokalen bestaan uit zogenaamde colovinyltegels in diverse fraaie gedekte tinten. Bijzonder geslaagd zijn ook de t.l.-verlichtingsornamenten welke in de plafonds zijn ingebouwd. Uiteraard is ook het meubilair aange past aan de hedendaagse eisen. Gemak kelijk hanteerbare éénpersoons lessenaars en banken maken het mogelijk de „for matie" van de klasse desgewenst in een ommezien te veranderen. Achterin het lokaal bevindt zich over de gehele breedte een granieten aanrecht met waterkraan. De kinderen voelen zich in hun nieuwe omgeving best op hun gemak. Het probleem van de kledingbergruimte werd op eenvoudige maar zeer doelmatige wijze opgelost door de brede zich op de begane grond bevindende gang door tus- senschotten te verdelen in evenveel gar deroberuimten als er klassen zijn, waarbij de kapstokhaken per garderobe in een andere kleur geverfd zijn. In de loop van deze en de volgende De volkstuindersvereniging „Zonder wer ken niets" in Oud-Schoten heeft voor haar leden een wedstrijd gehouden in het kwe ken van dahlia's. De resultaten werden zaterdag in het clubgebouw aan de Geuze vesperstraat door de dahliakweker de heer J. P. Bakker uit Heemstede gekeurd. On danks de minder gunstige weersomstandig heden van de laatste weken was de kwali teit van de bloemen over het algemeen zeer behoorlijk. De voornaamste uitslagen luiden: Klasse A: (5-7 dahlia's) 1. J. Verbeek met „Danseuse" 9 pnt. 2. G. J. Westdijk met „Carnaval" 8Vs pnt. 3. J. Noom met „Dan seuse" 8 pnt. 4. J. Hoogeboom met „Doris Day" 7»/s pnt. 5. J. van Dam met „Doris Day" 7 pnt. Klasse B (3-5 dahlia's): 1. G. J. Westdijk met „Princess Royal" 10 pnt. 2. J. van Dam met „Bacchus" 8 pnt. 3. J. Verbeek met „Danseuse" 7'/i pnt. 4. J. H. Krudde met „Tornado", J. Noom met „Diamond", J. Proost en H. J. van Trigt met „Glorie van Heemstede", allen 7 pnt. Klasse C (5-7 dahlia's): 1. J. Noom met „Kaiserwalzer" 9 pnt. 2. J. van Dam met „Doris Day" 8Vr pnt. 3. J. H. Krudde met „Danseuse" 8 pnt. 4. G. J. Westdijk met „Carnaval" 7V* pnt 5. A. Splinter met „Bacchus" 5V» pnt. Klasse D (3-5 dahlia's): 1. J. van Dam met „Delicate Beauty" 9 pnt. 2. J. H. Krudde met „Ivory Giant" 8pnt. 3. G. J. Westdijk met „Bacchus" 8 pnt 4. J. Noom met „Dan seuse" 7Vt pnt. 5. J. Proost met „Pionier" 7 pnt (Verkort weergegeven) Snelheidsbeperking. Hele kolommen worden hierover geschreven, maar ner gens kan men een nuchter berichtje vin den over een afdoende controle hierop die door iedereen aanvaard wordt. Wie gaat er schatten of een voertuig, ik laat in het midden welk, vijftig of zestig km. rijdt? Nu is het feit reeds zo dat het werkelijke snelverkeer in de ?bouwde kom de brom fiets is en niet de auto. Kunst u zich dat over enkele maanden al voorstellen: een lange file voortkruipende auto's met aan de rechterzijde een snelle rij bromfietsen die bezig is te passeren? Een belachelijk Nederlands toekomstbeeld. Laat men geen maatregelen afkondigen zonder een af doende controle gereed te hebben en tevens de vaste wil om deze controle te doen uitvoeren, niet voor 1 dag of een bepaalde week maar continu. Aan al de wassen neuzen van de laatste jaren hebben wij werkelijk al genoeg. L. A. UIT DEN BOOGAARD, Haarlem. Zuil. De vorige week heb ik in uw blad een ingezonden stuk gelezen, waarin de wenselijkheid werd betoogd van het verwijderen van een reclamezuil bij de Zijl brug. Ik zou het betoog van deze geachte in zender gaarne met klem willen onder strepen. Indien men, komende van de Raaksbrug in de richting Zijl weg rijdt met de bedoe ling deze in te slaan, dan wordt het tege moetkomende verkeer gedurende een ogen blik geheel aan het oog onttrokken, het geen vooral bij slecht weer en des avonds de meest funeste gevolgen kan hebben. Ik spreek gaarne de hoop uit, dat de autoriteiten zo spoedig mogelijk zullen overgaan tot het doen verwijderen van dit m.i. gevaarlijke verkeersobstakel H. J. maand zullen achtereenvolgens de pverige klassen van de Dr. de Liefdeschool en die van de Charlotte de Bourbonschool hun intrek in het nieuwe schoolgebouw nemen. Daarmede zal in een tijdsbestek van enkele maanden het tweede grote schoolgebouw in „Delftwijk" het eerste, de Louise de Colignyschool aan de Marianne Philips- plantsoen, werd begin mei van dit jaar in gebruik genomen tot stand zijn ge bracht. Het scholentekort, ook in dit deel van Haarlem, is en blijft echter voorlopig nog een van de moeilijkst op te lossen vraagstukken. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de woningbouwvereniging „Onze Woning" te Haarlem besloten de bezwa ren van een groot aantal van zijn leden tegen de jongste huurverhoging voor te leggen aan de Nationale Woningraad. Zoals wij gemeld hebben zijn deze leden, voornamelijk bewoners van de na 1950 in Oud-Schoten gebouwde woningen van ge noemde woningbouwvereniging, van oor deel dat de hun opgelegde huurverhoging ten onrechte is geschied. Het bestuur van „Onze Woning" hoopt dat een uitspraak van de Nationale Woningraad terzake van de onderhavige kwestie de ontstemming welke thans bij vele bewoners heerst uit de wereld zal helpen. De uit en door de leden gevormde contactcommissie zal van haar kant een onderhoud aanvragen met de Haarlemse wethouder van Volkshuis vesting, bij welk gesprek tevens het be stuur van „Onze Woning" uitgenodigd zal worden tegenwoordig te zijn. Maandagmorgen omstreeks half elf is een zestienjarige bromfietser op de hoek van de Friese Varkenmarkt en het Prin- senbolwerk in Haarlem geslipt en in bot sing gekomen met een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting naderde. De bestuurder van de vrachtauto stopte voor de afzetting bij de in aanbouw zijnde Prinsenbrug om de bromfietser gelegen heid te geven te passeren. Het slachtoffer, dat met een hersenschudding in de Deo moest worden opgenomen, is waarschijn lijk ten gevolge van het natte wegdek ge slipt. Een achtjarige jongen, die maandag middag omstreeks half een plotseling met zijn autoped van achter een geparkeerde auto de rijbaan van de Atjehstraat in Haarlem opreed, werd aangereden door een bakfiets. Met een hersenschudding werd het jongetje naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. BRITSE SAMENSTELLER VAN WOORDENBOEKEN OVERLEDEN Sir William Craigie, een Britse samen steller van Woordenboeken, is maandag op negentigjarige leeftijd in Oxford over leden. Tot kort voor zijn dood werkte hij nog enkele uren per dag aan een IJslands- Engels woordenboek. Deze geleerde, die zevenentwintig talen sprak," heeft waarde volle bijdragen geleverd tot de kennis van het Engels, het Fries en de Scandinavische talen. Half oktober zal in het Amsterdamse Rijksmuseum een tentoonstelling worden geopend van Engels zilver. Het is een col lectie ter waarde van vijfentachtigduizend pond sterling, ongeveer achthonderdvüftig- duizend gulden, en daarmee de duurste ver zameling, die Engeland ooit aan het buiten land heeft uitgeleend. De stukken worden thans bijeengebracht in Victoria en Albert Museum in Londen. De collectie zal bestaan uit honderdvier stukken, daterend uit de periode van 1660 tot 1830. Eén stuk is door koningin Eliza beth uit de koninklijke collectie beschik baar gesteld. Het is een verguld zilveren zoutvat in de vorm van een krab en ge maakt voor Frederick, prins van Wales, in 1742. De British Council heeft behalve in Amsterdam exposities gearrangeerd in Ro me en Genève. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Spijkenisse (toez.) C. D. Israël te St. Nicolaasga. Geref. Kerken Beroepen te Uithuizermeeden S. G. Bloem te Hoogezand-Sappemeer; te Nij- beets W. A. M. Reinders, kand. te Apel doorn; te Tijnje G. J. Heersink, kand. te Aalten. Bedankt voor Leek (Gron.) A. F. Goedendorp te Den Burg (Texel). Beroe pen te Hij ken W. H. M. Reinders, kand. te Apeldoorn; te Zwartewaal-Abbenbroek H. J. Koffrie, kand. te Ede. Aangenomen naar Wilsum (Graafschap Bentheim) (Duits land) K. G. Idema te Oud-Beijerland. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Zalk en Veecaten O. Mooiweer, kand. te Utrecht, die bedankte voor Hoek (Z.), Nijverdal en voor Ter- neuzen. Beroepen te Rotterdam-Charlois N. Bruin te Beverwijk. Aangenomen naar Mariënberg D. Deddens te Wetsinge-Sau- werd. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-West H. van Leeuwen te Arnhem en D. Slagboom te 's-Gravenzande. Bedankt voor Aalsmeer S. Wijnsma te Broek op Langendijk; voor Bunschoten H. C. v. d. Ent te Werkendam. Remonstr. Broederschap Bedankt voor Utrecht (vac. N. van Gel der) H. J. de Kievid te Eindhoven. Geref. Gemeenten Tweetal te Werkendam H. van Gilst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet. Twee tal te Kampen W. Hage te Nunspeet en L. Kieboom te Lisse. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft de 29-jarige sergeant eerste klasse A. A. H. J. H. uit Nieuw Millingen veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf en verlaging tot de stand van soldaat. Hij had als administrateur van twee squadrons van de luchtstrijdkrachten in uitbetalingslij sten opzettelijk foutieve op tellingen gemaakt, waardoor hij meer geld ontving dan waarop hij recht had. De krijgsraad had de sergeant veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en ontslag uit de mili taire dienst. De advocaat-fiscaal had be vestiging van dit vonnis gevorderd. De staatssecretaris van Ondcrwys. Kun sten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höp- pener, die een onderzoek wilde gelasten naar de televisie-uitzending „Dag Ko ninginnedag" van zaterdag, heeft gisteren aan het A.N.P. verklaard: „Wy hebben, nadat de Nederlandse Televisie-Stichting haar communiqué naar aanleiding van de uitzending van zaterdagavond had uitge geven, in een onderhoud met enige ver tegenwoordigers van de N.T.S. nadere verklaringen omtrent deze uitzending en inlichtingen gekregen en zetten nu voor lopig een punt achter deze kwestie". De staatssecretaris verwees naar het gisteren door de N.T.S. uitgegeven com muniqué, waarin verklaard wordt „dat het dagelijks bestuur van de stichting dit volstrekt onaanvaardbare nationale pro gramma, dat onder verantwoordelijkheid van de N.T.S. is uitgezonden, ten zeerste betreurt". „Ik heb hiervan akte genomen", zei mr. Höppener, „vooral van de laatste zin van dit communiqué, waarin maatregelen worden aangekondigd teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. Aan gezien geen misdrijf aan de orde is ge komen als bedreiging van de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden", aldus de staatssecretaris, „be schouw ik de zaak voorlopig als afge handeld". De bespreking over de desbetreffende televisie-uitzending is maandagmiddag gehouden tussen de staatssecretaris, de vice-voorzitter van het N.T.S.-bestuur, mr. A. B. Roosjen, prof. dr. J. B. Kors O.P., de heer J. W. Rengelink, commissaris voor de programma's van de N.T.S. en de rege ringscommissaris voor het radiowezen, prof. dr. L. J. M. Beel. De heer Rengelink verklaarde desge vraagd. na dit onderhoud niets te willen toevoegen aan het communiqué van de N.T.S. „Er is een fout gemaakt, de fout is toegegeven en het zal niet meer voor komen", zei hij. Interne spanningen by de V.P.R.O. Het heeft in omroepkringen de aandacht getrokken, dat op de gisteren gehouden vergadering van het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting de ver- Maandagmiddag heeft de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, in aanwezigheid van vele belang stellenden, onder wie de wethouder van Onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, en de wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. J. C. C. W. Hyszeler, alsmede tal van kerkelijke en onderwijs- autoriteiten, het nieuwe schoolgebouw van de Sint Jozefschool in Bloemendaal officieel geopend. Hiermee is een einde gekomen aan een periode van vier jaar, gedurende v/elke de school zich heeft moeten behelpen in het oude statige negentiende eeuwse Bispinckhuis aan de Bloemendaalseweg. Hieraan herinnerde de burgemeester in zijn officiële toespraak, waarbij hij tevens zei verheugd te zijn een mooi schoolge bouw te kunnen openen, waaraan, ondanks de bestedingsbeperking, kosten noch moeite zijn gespaard. „Dank zij de aanwezigheid van meer licht en lucht in de scholen, zien deze er thans menselijker uit, dan dit vroeger het geval was", merkte ir. Peereboom Voller op, die de hoop uitsprak, dat de gevel van het huis, waarin '-roeger de familie Bis- pinck heeft gewoond, in zijn oude luister zal worden hersteld, zodat hij voor het nageslacht bewaard kan worden. De burgemeester besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat de goede verstandhouding tussen gemeentebestuur en schoolbestuur ook in de toekomst ge handhaafd zou mogen blijven. Vooraf had de voorzitter van het school bestuur, pastoor dr. A. A. Olierook, ge sproken. die eraan herinnerde dat de school indertijd met 71 leerlingen begon en dat nu les wordt gegeven aan 290. Tij dens de noodoplossing, gedurende welke de school in het Bispinckhuis was onder gebracht, heeft het schoolbestuur steeds uitgezien naar het nieuwe schoolgebouw. „Dit staat er nu, mede dank zij de loyale medewerking van de overheid. Het school bestuur heeft in de afgelopen vier jaar wel eens fouten gemaakt en moest vaak door rijk en gemeente worden afgeremd. Die fouten werden grootmoedig vergeven en de school kan thans met het oog op de toekomst tot volle ontwikkeling komen", zo besloot pastoor dr. Olierook zijn toe spraak. De pianist Kees Bornewasser bracht het choral uit „Prélude, Choral et Fugue" van César Franck ten gehore. Vervolgens sprak de rijksinspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haar lem, de heer H. J. M. Bouchette, die onder meer opmerkte, dat er protestants-chris telijke scholen zijn van veel ouder datum, die vernieuwd zouden moeten worden. Hij zou daarin een strikte rechtvaardigheid willen toepassen tegenover èlle scholen, maar de overheid dient met de bestedings beperking rekening te houden. Tot de pastoor zei hij: „Wees blij, dat u de trein hebt gehaald; de dienstregeling wordt thans beperkt". De heer A. P. van der Mey, voorzitter van het schoolcomité, gaf namens de ouders uiting aan zijn vreugde voor deze nieuwe school. Het schoolhoofd, de heer G. J. Bartels man, herinnerde aan de vier jaar wachten die nu eindelijk zijn beloond. Toch voelde hij een zekere weemoed, nu hij de oude Bispinck moest verlaten. Tachtig kinderen moeten helaas nog in de noodbarak gehuisvest worden. Maar het is een geluk kige school, waar nog vele wensen zijn, aldus de heer Rartelsman. Pastoor Olierook dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden. Hij betrok ook de architect de heer H. C. van de Leur en Philips' Bouwbedrijf uit Haarlem nadrukkelijk in zijn dankwoord. Nadat de heer Kees Bornewasser nog „Jesu joy of man's desiring" van J. S. Bach ten gehore had gebracht, kregen de genodigden gelegenheid de school te be zichtigen. Inwijding Maandagavond had in tegenwoordigheid van zeer vele ouders en andere genodig den door pastoor Olierook de plechtige inwijding plaats van het nieuwe school gebouw. die daarbij tevens het beeld van Sint Joseph, de patroon van deze school, vervaardigd door de beeldhouwster, mejuf frouw Anneke Höfte, zegende. De heer A. P. van der Mey bood namens de ouders een drietal cadeaus aan, waar mede hij de blijdschap van de ouders over het gereed komen van deze school op stof felijke wijze tot uitdrukking wilde bren gen. Als symbolische cadeaus van de leer gierigheid van de kinderen bood hij een radiotoestel aan. waarop de schoolradio beluisterd kan worden en een tropisch aquarium, waarin de jeugd de vissen en de planten kan bestuderen. Pastoor Olie rook uitte tenslotte zijn gevoelens van dank voor deze cadeaus. Ook dc heer Bar telsman richtte zich nog met enige woor den tot de ouders. Licht en lucht Bij de bouw van de niéuwe school, is door de architect, de heer H. C. van de Leur uit Nijmegen, rekening gehouden met veel licht en ruimte. Drie van de vijf klasselokalen bevinden zich gelijkvloers, de beide andere op de eerste verdieping. Er is laagbouw toegepast en de lokalen ontvangen zowel van het zuiden als van het noorden veel licht door grote, brede ramen. De ingangen van de lokalen be vinden zich aan de noordkant. De hoofd ingang bevindt zich aan de zuidzijde van het gebouw, waardoor men direct de zeer ruime hal betreedt, die tevens dienst doet als aula, plaats biedende aan tweehon derdvijfentwintig personen. Deze aula kan geheel verduisterd worden, zodat zij ook ADVERTENTIE èn beter - èn goedkoper naar een „speciaal"-zaak. W9 hebben er alles voor Grote Houtstraat 123 - HAARLEM - Telefoon 12215 tegenwoordiger van de V.P.R.O., dr. J. A. de Koning, zijn instemming heeft betuigd met de uitspraak van het dagelijks bestuur van de N.T.S. Daarin wordt, zoals gemeld is, gezegd dat dit bestuur het onder zijn verantwoordelijkheid uitgezonden natio naal programma op zaterdagavond vol strekt onaanvaardbaar acht. Dr. De Koning, die voorzitter is van de V.P.R.O., heeft zich door onderschrijving van het N.T.S.-communiqué, openlijk ge- distancieerd van ds. J. A. van Nieuwen- huizen, hoofd van de televisiesectie van de V.P.R.O., die tegenover een journalist verklaarde, dat het aangevochten pro gramma een verantwoord beeld gaf en „dat door de eerlijke, openhartige benade ring van het onderwerp een vruchtbaar stuk televisie tot stand was gekomen". Nu dr. De Koning het standpunt blijkt te delen van de andere N.T.S.-bestuurders en dus niet de opvatting onderschrijft van het hoofd van de TV-sectie van de V.P.R.O., heeft dit, zo vernamen wij, tot interne spanningen geleid. Een deel van de V.P.R.O.-staf schaart zich achter ds. Van Nieuwenhuizen en een ander vrijwel het grootste is het eens met de voorzitter. Enkele jaren geleden is er ook verschil van inzicht geweest tussen de heer Robert Box en de leiding van de V.P.R.O. over het gevoerde programmabeleid, hetgeen er toen toe leidde dat de heer Box ontslag nam. Er zijn geen aanwijzingen dat de onderhavige interne spanning bij deze omroepvereniging tot een dergelijk besluit van een der betrokkenen zal leiden. Aan te nemen is dat het bestuur van de V.P.R.O. in het eerstvolgende nummer van „Vrije Geluiden" de leden een uiteenzetting zal geven, vooral ook omdat enkelen hun lidmaatschap hebben opgezegd. Maandagmiddag was in de keuringszaal van het Krelagehuis te Haarlem een be scheiden dahliatentoonstelling ingericht, die te beschouwen was als een preludium van de grote tentoonstelling, die van vrij dag tot en met zondag in Treslong te Hil- legom wordt gehouden onder leiding van de Nederlandse Dahliavereniging en de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. In het Krelagehuis pleegt men de wan den met zwart doek te bekleden. De som bere achtergrond kan eigenlijk alleen geel en wit accentueren, maar zeker geen lila of paars. De dahliakwekers hebben maandag laten beslissen welke dahlia het best op water houdbaar is. De dahliabloem is nu eenmaal een vluchtige schoonheid, een zonnekindje, dat ondanks alle kruisingen en pogingen tot verbetering de zon in zich houdt. Zij geeft het licht van de zon weer terug, zo fel, dat het maar kort kan duren. Er zijn maar weinig rassen, die langer dan drie dagen op water goed te houden zijn. Een jury heeft maandag uitgemaakt, welke bloem nog het beste was na vier dagen. Donderdag zijn ze op water gezet en gisteren beoordeeld. Het viel best mee; menige huisvrouw zou heus nog blij zijn geweest met de slechtste uit het gezelschap. De beste werd bekroond met een beker. In de grootbloemige sector was dat Brunas van de firma Bruidegom uit Baarn. Deze firma heeft een uitstekende naam op het gebied van het winnen van dahlia's. Ook bij de andere dan grootbloemige kreeg haar aanwinst, Frank Soeten, de beker. De pompons vormden weer een klasse apart. De firma Ludwig en Co. te Hillegom kon naast haar lilapaarse Orchid Gem ook een beker plaatsen. De vaklieden hebben intus sen aan de andere bloemen ook wel gezien wat ze waard zijn. Er werd al weer druk over de voorraden en de prijzen gesproken. Het is plezieriger langs de bloemen te wandelen dan ze commercieel te bekijken. Men zou dan een foutje aan zo'n wonder bare gele Capitano kunnen ontdekken en men zou moeten kijken of er niet ergens een virusspetje te zien was, of de stelen wel lang en sterk genoeg zijn, want dat is allemaal belangrijk voor de handel. De Gold Fish lijkt net een zon zoals een kind die tekent, een beetje roodachtig van bin nen, met een groot aantal gele stralen. We als filmzaal kan worden gebruikt. Het verhoogde podium doet thans noodzake lijkerwijs ook dienst als kamer voor het hoofd. In geval van toneeluitvoeringen kunnen de glazen deuren, die de kamer van het hoofd met de aula verbinden, worden opengeklapt. Het meubilair voor de aula ontbreekt echter nog. Aangezien het nieuwe schooljaar vandaag met twee honderdnegentig leerlingen werd begon nen, is de school al weer te klein gewor den en moeten er in feite nog vier lokalen bij komen in de toekomst. Het is zelfs noodzakelijk geweest in de aula een ge deelte te gebruiken voor een deel van de derde klasse. De rest van deze leerlingen moet noodgedwongen nog gehuisvest wor den in de houten noodbarak met twee lo kalen, die zich tussen „de Bispinck" en de nieuwe school bevinden. Er blijft dus naast de vreugde over de nieuwe, zeer fraaie school met haar lichte verf in har monieuze kleuren en fleurige gordijnen in smaakvolle dessins, nog veel te wensen over. Behalve de vier genoemde lokalen (drie klassen en een vaklokaal voor han denarbeid), ontbreken nog een speelplaats en een fietsenstalling. Het uitbreidings plan, waarmede de architect bij de bouw terdege rekening heeft gehouden, ligt ge reed. De urgentieverklaring is er al, maar het wachten is nu nog op de toestemming De bestedingsbeperking haalt hier een lelijke streep door de rekening. De speel plaats zal aan de noordzijde van het ge bouw komen te liggen; voorlopig zullen de leerlingen nog op het grote parkeerter rein van de kerk moeten spelen. hebben heel secuur gekeken of er in de zaailingen 1346, 1350 en Popular Guest een blaadje te vinden was, dat niet gespleten was, maar alles was keurig in orde. Een andere dahlia doet weer denken aan een griezelige dieppaars-rode spin met dui zend poten. Hij heet Mascarade. Komt dat nu omdat de kweker niet weet of het een spin is of een duizendpoot? Die dahlia doet denken aan een heel grote klit, Ami Par- dieu. De kleur is oranje-zalm en het hart zweemt naar diepgeel. De bloemen (een dahlia bestaat uit evenveel bloemen als men blaadjes ziet!) staan bijna allemaal stekelig rechtop. Wagschals Goldkrone maakt het nog veel erger, omdat alle blaad jes naar voren zijn gekruld. In het komend weekeinde is een en an der ook in Hillegom te zien. Ook de pom pons, de mignon-, halsskraag en anemoon- bloemige dahlia's. De afdeling Hillegom van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft in haar maandag avond gehouden vergadering besloten niet in te gaan op het voorstel van de Vaste Commissie van bijstand van het Produkt- schap voor Siergewassen inzake de bin nenlandse minimumprijzen en de mini mumexportprijzen. Het hoofdbestuur had in overgrote meerderheid geadviseerd het voorstel te aanvaarden. Twintig leden van de afdeling Hillegom stemden voor en dertig tegen; een stem was blanco. Daarna is met negenentwintig stemmen voor, dertien tegen en acht blanco een motie van de heer A. H. Staats aanvaard, om de maatregelen ter vaststelling van de prijzen af te schaffen en in plaats daar van plannen te maken de teelt te blijven beheersen. Hoofddorper wint fraaie prijzen Het 17e congres van het Bureau Inter national de la Chaussure et du Cuire, waar aan 250 afgevaardigden (175 buitenlan ders) van schoen- en lederorganisaties uit elf Europese landen deelnemen, is in ge bouw Marcanti te Amsterdam geopend door de president van het B.I.C., dr. P. Maissen uit Zürich. De uitslagen nationale vak wedstrijden van „De Gecroonde Leersse" (maatschoen makers) en „Het Gulden Voetspoor" (schoenherstellers) luiden: winnaar luxe klasse: T. P. Rood uit Hoofddorp die ook de orthopaedische klasse won. Winnaar hoofdklasse reparatie (machinaal en hand werk): M. v. d. Schans uit Delft. Winnaar bedrijfswedstrijd: klasse a: P. de Witte (Amsterdam); klasse b: C. Bozuwa (Dordrecht); junioren-wedstrijd: K. de Ruyter (Den Haag). Gisteren heeft zich in een in aanbouw zijnde trawler op de scheepswerf van Boot bij de Spanjaardsbrug: te Leiden een ernsti ge ontploffing voorgedaan, waarbij vier ar beiders licht en een zeer ernstig werden gewond. Bol weg. Op de Stationsweg te Ede, pal voor het hoofdbureau van politie, staat sinds korte tijd een knipperbolinstallatie, die poogt de voetgangers op het zebrapad tegen het rijdende verkeer te beschermen. Men heeft de installatie thans echter bui ten gebruik moeten stellen omdat een nog onbekende booswicht één van de plastic oranje bollen van de zwart-witte paal ge stolen heeft. En een reservebol is niet voor handen. De opschudding die de televisie-uitzen ding „Dag Koninginnedag" van zaterdag avond heeft gewekt, blijkt ook uit de dag bladen. De Volkskrant (kath.) erkent het recht van de samenstellers van het pro gramma, historische gebeurtenissen ter dis cussie te stellen. Maar zo zegt dit blad, onder NTS-vlag èn op 31 augustus uitge zonden, was het echter ontactvol en een zijdig om uit de regeringsperiode van Ko ningin Wilhelmina die gebeurtenissen te selecteren, die overwegend op de zwarte bladzijden van onze jongste vaderlandse geschiedenis geboekstaafd staan. Een se lectie, die bovendien een oude SDAP-geest ademde, waarvoor de VPRO wellicht in haar kennelijke drang tot „iets anders" en misschien wel „iets eerlijks" blind is ge weest. De NTS treft dan ook een verwijt voor het aanvaarden van dit programma voor deze gelegenheid. De radiomedewerker van de Nieuwe Rotterdamse Courant is van mening dat bij de samenstellers van het programma, Jan Vrijman en de televisieregisseur van de VPRO, Joes Odufré, de wil heeft voor gezeten, te ontkomen aan het nietszeg gende, langdurig in principieel bleekwater gelegde type „nationaal programma", dat over het algemeen de samenwerking onzer omroepverenigingen op nationale hoogtij dagen kenmerkt. Maar men had moeten voorkomen, dat deze poging van de heer Vrijman weet men van vorige gelegen heden in de televisie dat ook hij gaarne een steen gooit in de vijver der voor hem persoonlijk uitvallende publiciteit en wel een steen des aanstoots zo eenzijdig en eigenlijk tegenover Prinses Wilhelmina en haar bewonderaars, haast elf miljoen Ne derlanders, zo eenzijdig zou uitvallen. „De Nederlandse Televisie-Stichting had dubbel voorzichtig moeten zijn", aldus het Algemeen Dagblad, „omdat men de zonder linge capriolen van de heer Vrijman voor de televisie zo langzamerhand wel kent". „De samenstellers van dit programma ra kelden oude politieke en sociale tegenstel lingen op, waarbij men o.m. de enormi teit beging figuren als Mussert en Blokzijl ten tonele te voeren. En dat nog wel in een nationaal programma, gewijd aan de verjaardag van Prinses Wilhelmina! Het meest ergerlijke evenwel was de wijze waarop men de kijkers het gebeurde met De Zeven Provinciën in herinnering bracht. Hier gingen de samenstellers dermate ov- de schreef, dat men zich afvraagt hoe de leidende figuren van de NTS, die hiervan van tevoren toch wel op de hoogte moeten zijn geweest, iets dergelijks konden laten passeren." Volgens De Rotterdammer (prot. chr.) is het nu wel duidelijk geworden „dat het thans meer dan tijd is dat de „spelregels" voor radio en televisie eens duidelijk wor den omschreven. Te lang al missen we een omroepwet die deze ergerlijke misbruiken onmogelijk moet maken. Want nogmaals: we zijn blij dat er in Nederland vrijheid van meningsuiting is maar we passen er toch voor om die vrijheid door enkele onbeschofte lieden te laten misbruiken!" Het enige blad, dat de loftrompet heeft gestoken over het programma, is Het Pa rool (dem. soc.). In de vaste rubriek waarin de televiseprogramma's worden besproken, schrijft H. G. H. onder meer: „Men had zich niet tevreden gesteld met het oprake len van wat gezelligheidsvertoon, over goten met een flauw nationaal aandoend sausje. Men vond dat het best wat merg mocht lebben. Dat had het Men vond dat het zeer afwisselend moest zijn. Dat was het. Men maakte gebruik van heerlijke, stokoude foto's en brokjes filmjournaal." „Niet alles was plaatjes en zangerigheid. Er waren ook enkele gesprekjes ingelast, en ook op dit terrein had men afgezien van loze prietpraat voor de feestelijke ge legenheid. De drie figuren die voor de camera werden gevoerd, waren elk op hun beurt betrokken geweest bij opmerkelijke gebeurtenissen, die zich onder de regering van onze vorige vorstin hadden voorge daan. Een oud-Lombokstrijder wist smeuig te vertellen uit de dagen toen hij nog een zwierige koloniaal was, het relaas van de socialistische pionier K. ter Laan was pit tig en vol lokale kleur. Naast deze oud gedienden, beiden diep in de tachtig, kwam nog een van de opvarenden van „De Zeven Provinciën" aan het woord, het schip waar op in 1933 een fatale Nederlandse bom viel. Drie uiteenlopende, interessante ge sprekken. Ze droegen er het hunne toe bij om te bewijzen dat we misschien niet al tijd met een goede, oude maar in elk ge val met een levende tijd te doen hadden." De schrijver besluit: „Het was een uiterst gelukkige afsluiting van dit Koninginne dagprogramma. waarmee samensteller Jan Vrijman en regisseur Joes Odufré geluk gewenst mogen worden." HAARLEM, 2 sept. 1957 GEHUWD: 2 sept.: J. Bakker en S. Deen. BEVALLEN van een zoon: 29 aug.: G. L. Wijtman-Sneijder; 30 aug.: M. M. Gras man-de Vries; 31 aug.: N. C. Luttik-Saar- loos; G. M. Hoogendijk-van Diggelen; C. Leonhardt-van Veen; 1 sept.: C. P. Kuijper- Geerlings; G. C. Vonk-Heijboer; A. de Wijs-Wever; E. Steeman-de Gooijer. BEVALLEN van een dochter: 30 aug.: L. H. W. Breuren-Massop; W. H. Groene- veld-Jansen; A. M. van der Peet-van Hof- ten; 31 aug.: A. Nijgh-Nieweg; G. E. Gel- sing-Hazenberg; C. Lether-van de Gevel; M. E. Kok-Rasen; H. Klijn-van Tintelen; 1 sept.: A. H. Bennik-de Gier; W. van der Peet-Beers; H. H. Mersie-Elkerbout; M. H. van de Pol-van Wijngaarden; L. G. Aart- sen-van Rooijen; 2 sept.: A. Abspoel-Pau- lusse. OVERLEDEN: 30 aug.: D. Koeleman, 80 j., Schotersingel; M. C. Buijs-Stoop, 88 j., Friezenstraat; 31 aug.: S. Tesselaar, 82 j., Hagestraat; F. C. Wilts, 81 j., Crayenester- laan; R. A. M. Maassen, 72 j., Burgemeester Sandbergstraat; S. Stoltz-Stammers, 74 j., Gasthuisvest; A. M. Onderweegs-de Vries, 65 j., Visserseinde.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3