Golden Fiction Integratiekoortsen bij begin van schooljaar in F.*S. Prestaties van de laatste Britse vliegtuigtypen nog verborgen Vijftig jaar geleden NAAIMACHINES Pracht handen Van dag tot dag Wijlen Duce <:Praatótoel Conflicten gevreesd in Little Rock en Sturgis Weekeinde van de arbeid in de V.S.: 443 doden Snelheidsbeperking op Farnborough Verticale stijging van „SR-53 duidt op ongekend vermogen 3 Mussolini niet vergeten Opmerkelijke verklaring van gevangen rebel Meerderheid der A Igerijnen is niet tegen Fransen Rijpheid is alles.... De toestand in Hongarije Kadar belooft nog drie jaar armoede Gomoelka naar Tito Doelnauwere PoolsHoego- slavische samenwerking Finse regering op bredere basis gereorganiseerd Zestiende kernexplosie in de V.S. teweeggebracht Soldaten en dieren op de proef gesteld Uit Haarlems Dagblad van 3 september 1907 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 k. De herbegrafenis van Mussolini's stof- -lijk overschot heeft vele Italiaanse fas cisten de gelegenheid gegeven tot het demonstreren van hun aanhankelijkheid nan de dode dictator, eertijds zelfgenoeg zaam middelpunt van de fascistische partij en helaas idool van een ontelbaar aantal Italianen, die in grote vervoering de opgeblazen wartaal van de „Duce" plachten aan te horen en toe te juichen. Men kan zich moeilijk voorstellen dat een figuur als Mussolini, wiens rol in de tweede wereldoorlog in de eerste plaat3 voor Italië zelf funest bleek, thans nog vereerders heeft, die met opgeheven hand en ontroerd gemoed naar de kist staren, waarin de vergane resten van een mislukt man rusten. Aan de andere kant is het echter aan te nemen, dat do verblinding en verdwazing, die zich meester plegen te maken van heldenvereerders en fanatici, ongeneeslijk zijn en niet slijten met de jaren, noch uit gedoofd worden door duidelijke misluk kingen. Holhoofdige blaaskaken als Mus solini zouden zich nooit kunnen verheffen tot de hoogte van een paleisbalkon om hun gebral over duizendkoppige menigten uit te storten, wanneer niet nog holhoofdiger dwepers hem op de onderdanige schouders zouden dragen. Deze mensen hebben niet de volledige beschikking over hun per soonlijkheid en hun onderscheidingsver mogen en zijn dus geestelijk ziek, wat eerder medelijden dan afkeer zou moeten wekken. Doch dat thans, twaalf jaren na de dood van de dictator, ook Italiaanse jongeren zozeer vergiftigd blijken dat zij geloven in en verering hebben voor de man, die zij niet eens gekend hebben doch wiens catastrofale invloed zij aan de hand der jongste Italiaanse geschiedenis kunnen nagaan, wekt wel degelijk afkeer. Want deze jongeren zijn door anderen bedorven hun prille bevattingsvermogen is van het begin af aan doordrenkt met een nietswaardig, op lege frasen gebaseerd ideaal, waarvan de „Duce" het lichtend middelpunt vormt ofschoon zowel de betekenis als de daden van deze Duce voor ieder nuchter denkend mens gerangschikt dienen te worden op de zwarte bladzijden der geschiedenis. Italiaanse neo-fascisten, onder wie vele jongens van nauwelijks twintig, zweren bij de kist van Mussolini wraak en voort zetting van de jammerlijke praktijken, die deze man in zijn hoogmoedswaanzin wist te verwerkelijken. Is het teveel gezegd, dat dictatoren worden gekweekt door hen, die. later zijn harde hiel in hun nek voelen? ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Nog is „II Duce" in Italië niet vergeten. Duizenden fascisten hebben de gelegen heid van het vrijgeven van zijn stof felijke resten, twaalf jaar na zijn dood, aangegrepen om de fascistische groet te brengen bij zijn bijzetting in het fa miliegraf bij Predappio. De politie heeft optochten en samenscholingen nu verboden om te voorkomen dat er bedevaarten worden gehouden. De re gering kan optreden krachtens de anti- fascistenwet van 1952, die een „apo logie van het fascisme" en de kreet „Viva il Duce" verbiedt. Gisteren stond tegen de muur van het kerkhof een levensgroot portret van Mussolini uit zijn gloriedagen: gelaarsd en in uni form, de voeten en een machinegeweer in het zand van zijn Afrikaanse impe rium. Inmiddels is de toevloed van be langstellenden gisteren tot onder de honderd afgenomen en wordt uit Washington bericht, dat de patolo- gische dienst van het Amerikaanse le ger niets bijzonders heeft ontdekt bij het onderzoek van hersendelen van de dictator, die zijn opgeborgen bij zeven honderdduizend andere in een leger- instituut. ALGIERS (UP) „De overgrote meer derheid der Algerijnen is nooit tegen de Fransen geweest", zo verklaarde een Algerijnse rebellenleider, die onlangs werd gevangen genomen, Mohammed Atab, politiek hoofd van de derde regio van het Nationale Bevrijdingsfront in Algiers. „Wij zijn alleen tegen kolonialisme". Hij verklaarde het niet eens te zijn met de bomaanvallen in Algiers en zei, dat hij de rebellenleiders dringend verzocht had de voorkeur te geven aan politieke methodes. Atab is een van de vier stafleden van de autonome rebellenorganisatie van Algiers, die donderdag werden gevangen genomen. De Fransen beweren dat zij hiermee de leiding van de rebellen in Algiers in hun macht gekregen hebben, op het hoofd Yacef Saadi na. Atab gaf toe, dat een deel van de Alge rijnse bevolking geterroriseerd wordt en dat de bevolking in de allermeeste ge vallen niet begrijpt wat het woord vrijheid betekent. „Ik geloof dat de tijd gekomen is om te trachten een eind te maken aan dit moorden", zei hij. „Mensen van goede wil van beide zijden moeten bij elkaar komen, uit Algerije niet alleen moslems, maar ook vertegenwoordigers van de Europeanen". ADVERTENTIE Zoals een vracht wordt geplukt op het moment van hoogste rijpheid - zo worden in Virginia de beste tabakken geoogst op het „moment of perfection". Volgroeid, zondoorgloeid: dan zijn ze rijp. Rijp voor Neerlands beste Virginia. Een gulden genieting voor 90 ct. LITTLE ROCK, (UP) De gouverneur van Arkansas heeft in Little Rock maan dagavond de noodtoestand afgekondigd en een troepencordon rond de middelbare school getrokken, om te verhinderen dat enige menging van blanke en zwarte kin deren plaats heeft bij het begin van de cursus. In een tv-uitzending heeft de gou verneur uitgelegd dat hij tot het nemen van deze maatregel gedwongen was, om dreigend geweld en bloedvergieten te ver hinderen. De gouverneur ging hiermee tegen een duidelijke gerechtelijke uitspraak in. Eer der dit jaar had de rechtbank van de staat Arkansas bepaald dat segregatie gehand haafd diende te blijven op de scholen, doch vrijdag jongstleden heeft de fede rale rechtbank een streep door deze be slissing gehaald. Zij sprak zich uit voor integratie op de scholen. Met het schooljaar begint in méér plaat sen in het zuiden der V.S. een serie moei lijkheden door de rassenintegratie. Be halve Little Rock zijn dat ook Nashville, Tennesse, Sturgis, Kentucky en enkele kleinere steden in Arkansas. In Sturgis heeft de „White Citizens Council" een protestdemonstratie van 500 WENEN (Reuter) De Hongaarse pre mier Janos Kadar, heeft zondag tegenover mijnwerkers verklaard, dat de levensstan daard vóór 1960 niet belangrijk zal worden verbeterd, aangezien „ook een volksdemo- cratisch bewind niet kan toveren". Volgens Radio-Boedapest zei hij dat er onder de mijnwerkers nog „enkele mensen zijn, die met de contrarevolutionairen sympathi seren". en die meenden, dat de levens standaard niet zou zijn verbeterd, als er in oktober 1956 geen opstand zou zijn ge weest. Kadar betoogde dat de toestand beter zou zijn, als er geen „tegen-revolutie" was geweest. De premier zei voorts, dat „de vervol ging van communisten in Hongarije niet langer kan worden getolereerd". Aan de andere kant mogen communistische par tijfunctionarissen de arbeiders niet op ruwe wijze bejegenen, aldus Kadar. Kinderen verborgen wapens (Reuter) De Hongaarse politie heeft in een geheime bergplaats wapens en munitie gevonden, die verborgen waren door kinderen tussen de 13 en 16 jaar, deelt het Hongaarse blad „Nepakarat" mee. Het blad bericht dat de kinderen de wapens verborgen hadden toen de „contra revolutie" was verslagen. Het blad meldt voorts dat de organisatie van de commu nistische jeugd in Hongarije geen vat op de jeugd tussen de 16 en 18 jaar heeft ge kregen. „Est Hirlap" een ander Hon gaars blad bericht, dat er in de laatste drie maanden in Hongarije meer dan 500 kinderen naar tuchtscholen zijn gestuurd. personen aangekondigd. In september van het vorig jaar moest de nationale garde optreden tegen betogers, die neger-leer lingen molesteerden. De „White Citizens Council" heeft in een nabijgelegen plaats je een school geopend voor blanke leerlin gen, die wegens de segregatie door hun ouders van school worden genomen. In Clinton in Tennessee, werd de lei der van de anti-integratiebeweging, John Kasper, wegens zijn activiteit van vorig jaar tot tweemaal een jaar gevangenis straf veroordeeld. Hangende de uitspraak in hoger beroep bleef Kasper op vrije voeten. Kort geleden waarschuwde hij de negerbevolking van Clinton, dat hun aan wezigheid op blanke scholen met dyna miet zou worden beantwoord. In Nashville is slechts de laagste klas voor negerleerlingen opengesteld. Tot op heden hebben dertien van de honderd negerleerlingen, die voor dit beperkte schoolbezoek in aanmerking komen, zich laten inschrijven. BELGRADO (UP) Het officieel Joe goslavische nieuwsagentschap Tanjug heeft thans formeel meegedeeld dat op uitnodiging van het centrale comité van de Joegoslavische communistische partij, een delegatie van hoge Poolse partij- en regeringsfunctionarissen van 10 tot 16 september een bezoek aan Joegoslavië zal brengen. De Poolse delegatie zal naar men aanneemt onder leiding staan van president Cyrankiewicz en secretaris-ge neraal Gomoelka van de Poolse commu nistische partij. In Belgrado zegt men, dat tijdens de besprekingen stellig aandacht zal worden besteed aan de vruchten van de nauwe samenwerking op partij- en regerings niveau tussen Joegoslavië en Polen, en dat „zonder twijfel de vraagstukken van de wegen naar het socialisme, zowel als die van de internationale arbeidersbeweging" zullen worden besproken. Tito en Gomoelka zullen de huidige wereldsituatie in details bespreken, zo wordt vernomen. Vast staat dat ook de ontwapeningskwestie een onderwerp van gesprek zal zijn. 99 Behalve socialisten, ook vakbeweging en bedrijfsleven vertegenwoordigd HELSINKI (Reuter) De Finse re gering is gereorganiseerd. Er zijn nu ver tegenwoordigers van andere partijen en de vakbeweging en uit het bedrijfsleven in het kabinet opgenomen. Het kabinet, dat onder leiding staat van de agrariër V. J. Sukselainen, bestond tot dusver uit vertegenwoordigers van de boerenpartij en de volkspartij. Thans be staat het uit zes agrariërs, twee leden van de volkspartij, vijf sociaal-democraten en twee partijlozen: een vertegenwoordiger van de vakbeweging en één uit het be drijfsleven. Drie agrariërs, twee leden van de volkspartij en de partijloze zijn bij de reorganisatie niet meer in het kabinet op genomen. Sukselainen ging over tot deze re geringswijziging, nadat in het parlement kritiek was geuit op de wijze, waarop zijn kabinet de economische crisis aanpakte. Andere partijen stelden verbreding van de basis van het kabinet, devaluatie van de munt en liberalisering van de buitenland se handel voor. (UP) Sukselainen heeft in een radio toespraak tot het Finse volk verklaard, dat de nieuwe regering „hoopt met steun van het parlement in staat te zijn tot het nemen van belangrijke politieke en econo mische maatregelen", in weerwil van het feit dat de regering slechts op negentig van <3e ty^hpoderd 7et?ls in h£t parle ment steunt. Hoofdpunten van het re geringsprogramma zijn een degelijke in dustrialisatie, opvoering van de concur rentiemogelijkheden van de industrie, en maatregelen om de chronische werkloos heid te bestrijden. CHICAGO (UP) Het lange weekeinde Ier gelegenheid van de Amerikaanse dag van de Arbeid heeft een record aantal on gelukken op de weg en in het water op geleverd. Maandag bedroeg het aantal do den sinds het begin van het weekeinde op vrijdagavond, reeds 443.348 ten gevolge van verkeersongevallen, 48 ten gevolge van verdrinking en 47 ten gevolge van andere ongevallen. (Het gemiddelde voor een normaal weekeinde in de zomer is 375 doden). Ten gevolge van de broeiende hitte had het verkeer dit weekeinde ab normale vormen aangenomen. (Van onze correspondent in Londen) „Fantastisch", zei de Amerikaanse piloot Evan Kincheloe, nadat hij met duizenden andere toeschouwers de demonstratie stuntvliegen op Farnborough door negen zwart geschilderde Hun ter-straaljagers der R.A.F. had gadegeslagen. „Zoiets opwin dends heb ik nog nooit gezien. Ik had niet gedacht, dat het mogelijk was met negen vliegtuigen tegelijk een perfecte looping te maken!" Kincheloe wist, waarover hij sprak. Hij was de man, die kortgeleden als enige piloot ter wereld in een „Bell"-straal- jager een hoogte van niet minder dan 40 kilometer had bereikt. De stuntvliegers der R.A.F. voelden zich door deze lof uit gezag hebbende Amerikaanse mond dan ook niet weinig gestreeld. En terecht, want hun demonstratie formatievliegen was een der hoogtepunten van de luchtvaartshow te Farnborough, die maandag werd geopend. Nog nooit tevoren hadden negen vlieg tuigen in een formatie een 'looping ge maakt. Steeds waren het er ten hoogste vijf. Er was een andere prestatie, die een kreet van bewondering aan de bezoekers ontlokte: een vrijwel verticale stijgvlucht door Engelands nieuwste straaljager, de S.R.-53, produkt van de Saunders-Roe- fabrieken, die pas op 16 mei jongstleden zijn eerste vlucht heeft gemaakt. Van de supersonische straaljagers Fairey Delta-2 en English Electric P-l is bekend, dat zij beide het wereldsnelheidsrecord hebben gebroken. Doch de SR-53 is nog door een ondoordringbaar waas van geheimzinnig heid omringd. Jammer genoeg kon deze slanke jager niet laten zien, waartoe hij in staat was, want op bevel van hogerhand was het streng verboden de geluidsgrens te doorbreken. De piloten van de FD-2 en de P-l hebben openlijk hun misnoegen over dit voorschrift bekend gemaakt. Testpiloot Peter Twiss, die de FD-2 bestuurde, zei verontwaardigd „ik had gehoopt de Delta op een hoogte van 3000 meter met een snel heid van 1500 kilometer door de geluids barrière te jagen, want de mensen vinden het nog altijd een sensatie de donderslag te horen, waarmee de geluidsgrens wordt doorbroken". En Roland Beamont, die met de P-l zonder de minste moeite een snel heid van ver over de 2000 kilometer weet te bereiken, was van oordeel, dat de Britse aviatiek door dit verbod aan prestige in boet, vergeleken bij andere luchtvaart shows. Geen gegevens Als deze straaljagers reeds tot dergelijke fantastische prestaties in staat zijn, wat zal dan de SR-53 kunnen presteren met zijn driedubbele krachtbron: een straalmotor, een raketmotor en een jet reheatsysteem? De raketmotor stelt het toestel in staat tot in de dunste luchtlagen in ongelooflijk korte tijd door te dringen, en daarna een geleid projectiel op een vijandelijke bom menwerper af te vuren, zodat hij in wezen een „zichzelf geleidend projectiel" is. Het valt nauwelijks aan te nemen, dat er na de SR-53 nog een nieuw bemand vliegtuig tot ontwikkeling zal worden gebracht Trou wens, van officiële zijde is bekend gemaakt, dat de P-l de laatste bemande straaljager zal zijn, die bij de RAF in dienst wordt ge nomen, omdat binnen niet te lange tijd het geleide projectiel de taak van de jager zal overnemen. Een van de laatste troeven der Britse vliegtuigindustrie van achteren gefoto grafeerd: de Saunders Roe (SR) 53, die de toeschouwers op Farnborough bij zijn bijna verticale stijgvlucht naar dunner luchtlagen merkwaardige tril lingsgewaarwordingen bezorgde door de schokgolven die hij opwierp. Wat de verdere vermogens van dit toestel aan gaat werd slechts opgemerkt dat het toestel hoger kan vliegen dan iedere bommenwerper van thans. Onder de hoogliggende hoogteroeren van het toe stel ziet men de uitlaten van de straal- èn de raketmotor, die het vliegtuig in staat zouden stellen ook geleide projec tielen te volgen en te vernietigen. Fire- streak-raketten aan de vleugeltips zoe ken, na in de richting van de prooi af gevuurd te zijn, zelf door infrarode stralen het doel op. Het belangrijkste deel van deze lucht vaartshow was dan ook ongetwijfeld de dag en nacht streng bewaakte omheining op een heuveltop, die de elf in serie-pro- duktie genomen geleide projectielen om vatte. Hun namen zijn even oorlogszuchtig als hun uiterlijk: Bloodhound, Fire-streak, Fire-flash, Thunder Bird en dergelijke, al deed de Royal Navy het met haar projec tiel tegen luchtdoelen „Sea Slug" (zeekom kommer) wat vreedzamer aan. Vier raket ten geven de Bloodhound zijn operatie hoogte, waarna zij wegvallen en de raket op eigen kracht zijn prooi opzoekt. Het projectiel kan worden beschouwd als het luchtafweermiddel van de toekomst en zal dan ook in batterijen worden opgesteld. Dat het tijdperk van de raket thans defini tief is gekomen, bleek ook uit het feit, dat alle tentoongestelde straaljagers waren be wapend met raketten en niet, zoals vorig jaar nog, met bommen of mitrailleurs. „Kiekendiefje" Dan was er nog een uitermate verrassend „novumpje", dat met aviatiek eigenlijk al leen maar te maken heeft, omdat het zo gemakkelijk door de lucht is te vervoeren: de „Harrier" (kiekendief), een opvouwbaar autootje, dat slechts 320 kilogram weegt en een fractie inneemt van de plaatsruimte, die een jeep voor zich opeist. Niemand be greep wat er gaande was, toen een twee- motorige „Pembroke" op de landingsbaan neerstreek en zes mannen een kist uit het laadruimte droegen. Groot was de hilariteit toen de kist binnen een minuut was omge toverd tot een auto, die na slechts twee minuten triomfantelijk wegreed. Het autootje is door Hunting Percival Aircraft speciaal tot ontwikkeling gebracht ten be hoeve van de luchtlandingstroepen. Dat is zo ongeveer het voornaamste nieuws van Farnborough. De overige vliegtuig- en helikoptertypen waren reeds eerder te zien geweest, al zijn zij voor de Britse handelsbalans goede deviezenverdieners. In 1956 bedroeg de ex port van vliegtuigen en vliegtuigonderdelen niet minder dan een miljard gulden en sinds het einde van de oorlog heeft de vliegtuig-industrie een slordige zes miljard gulden voor Engeland verdiend. Britse vliegtuigmotoren worden thans in negen landen in licensie vervaardigd en alleen al in Amerika zijn sinds de oorlog 15.000 mo toren van Brits ontwerp in licentie ge bouwd. Alle thans in dienst zijnde vlieg tuigen met turbo-propmotoren (zoals bij voorbeeld de Viscount, waarvan de K.L.M. er negen heeft besteld) zijn van Britse makelij. Ondanks deze klaarblijkelijke wel vaart verkeert de Britse \liegtuig-industrie in een periode van grote onzekerheid. Onzekerheid Zal zij voortgaan met de bouw van vlieg tuigen van het „conventionele" type, of zal zij, zoals een van Engelands bekendste luchtvaartdeskundigen Sir Miles Thomas propageert, de constructie van supersoni sche passagiersvliegtuigen ter hand nemen? De directeur van British European Air ways, Lord Douglas of Kirtleside, is het allerminst eens met Sir Miles (die tot voor enkele jaren directeur was van British Overseas Airways, B.O.A.C.). Althans in een artikel in de Manchester Guardian van maandag pleit hij voor een bouw van vlieg tuigen met een soortgelijk prestatievermo gen als de Amerikaanse. Zo woedt de dis cussie voort en onderwijl bloeit de handel en blijft Farnborough de „grootste lucht vaartshow ter wereld". Souvenirs Wanneer ik, aandachtig als immer, de uitstalkasten van de vaderlandse winkels bekijk, dan kom ik tot de bittere overtui ging dat de strijd tegen het gangbare sou venir-aan-Nederland tevergeefs gestreden wordt: alle lelijks staat in groter overdaad dan ooit onder het lokkende licht opge stapeld. Mijn bitterheid om deze afgodendienst aan het absoluut-onkunslzinnige wordt slechts overtroffen door mijn verwonde ring om de vindingrijkheid van hen die deze dingen ontwerpen en fabriceren. Wat men, op het leitmotief van de mooie mo len, componeren kan in glas, steen, porse lein, hout, plastic, zilver, ijzer en karton tart de vindingrijkheid van de normale, niet-permanent met molentjes lopende, mens. Waarbij dan, ter hogere glorie aan de herinnering aan dit goede, schone land, nog mechanische en licht-effecten mogelijk blijken, die slechts aan het brein van su per-fantasten kunnen ontpsringen. Hoeveel bakjes, schaaltjes, schoteltjes, hoeveel zakmessen, lepeltjes, theezeven, vorkjes met Groeten van duizend in na tuur- en stedeschoon badende gemeenten zouden er per jaar verzonnen, gemaakt en verkocht worden Waar ge ook komt, van Zeist tot Zwin deren, van Abcou tot Appingedam, liggen die verschrikkingen achter de schouwven sters der naties. Het moeten er vele mil joenen zijn en vele tientallen miljoenen méér moeten van Maracaibo tot Maas tricht, van Ophemert tot de Orinoco de buffetten en theetafels der wereld bevol ken. Ik geloof, dat wij goed zullen doen ons bij deze situatie vertwijfeld doch vredig neer te leggen. Niet omdat zij goed is, doch omdat de strijd ertegen tegen de bierkaai gestreden is. Onze lieve toeristen willen het zo. Onze eigen toeristen willen het óók zo. Wanneer toeristend Nederland terug- gezwermd komt van zijn buitenlandse uit stap, voert het honderdduizenden lelijk heden van over de grenzen mee. De in stroo gewikkelde chianti-fles esthetisch gezien nog het minst afschrikwekkend, de rest is één pot drabbig nat met wat w ij onze bezoekers voortoveren. Laat het zo en doe er niets tegen. Geef ze de molens en de bakjes die ze wensen. Ween niet om die lampekap met blauwe molenwieken. Lach er om en wees geluk kig omdat gij haar niet bezit. Elias ADVERTENTIE Het is de Hamamelis die 't 'm doet NEVADA (Reuter) Op het proef terrein in de Amerikaanse staat Nevada is maan dag weer een kernwapen tot ontploffing gebracht. Dit was de zestiende proef in de huidige serie en de derde proef in vier dagen. De bom was ongeveer de helft klei ner dan die, welke op het einde van de tweede wereldoorlog boven Japan zijn neergeworpen. Verslaggevers, die de proef op dertien kilometer afstand gadesloegen, verklaarden echter dat de schok, die op de ontploffing volgde, een van de hevigste was die zij ooit hadden gevoeld. De bom werd tot ontploffing gebracht op een stalen toren van 150 meter hoogte. De „paddestoel" bereikte een hoogte van on geveer negen kilometer. Een honderdtal soldaten bevond zich bij de ontploffing op ongeveer 4'/2 kilometer van de toren in loopgraven. Men wilde daarbij de uitwer king van de ontploffing op het menselijk lichaam bestuderen. Meer dan tweehonderd proefdieren waren in schuilplaatsen neer gezet, die van hetzelfde type waren als de schuilplaatsen die in oorlogstijd gebruikt kunnen worden. (UP) De commissie voor atoomenergie verklaarde, dat men nog niet kan zeggen hoeveel dieren de explosie hebben over leefd, zolang het proefterrein nog gevaar lijk is voor de mens. Om de reactie van menselijke wezens te testen moesten de honderd soldaten met volledige bepakking door een baan met hindernissen rennen enkele seconden voor het apparaat tot ontploffing werd gebracht. De flits van de explosie werd op onge veer 450 km afstand gezien. LONDEN (Reuter) Meer dan twintig afdelingen van de Britse liberale partij zullen op het jaarlijkse congres in South- port, dat van 19 tot 21 september wordt gehouden, resoluties indienen, waarin on der meer gevraagd wordt om beëindiging van proeven met waterstofbommen. In IJmuiden is reeds geruimen tijd een Commissie bezig, een actie te voe ren voor de afscheiding van IJmuiden van de gemeente Vclsen. Deze Com missie trachtte den laatsten tijd hand- teekeningen te verzamelen van voor standers van deze splitsing, doch is daarmede thans opgehouden. 1-Iet resul taat was dan ook vrij gering, omdat de IJmuidenaren, geen handteekening van de Commissieleden op de lijsten ziende, huiverig waren hun naam te plaatsen. De Commissie heeft voorts een ver schil van meening met het gemeente bestuur over de situatie in de beide deelen der gemeente. De gemeente secretarie heeft haar cijfers verstrekt over 1905, doch de Commissie wcnscht die van 1906, die naar hare meening een veel sterker bewijs leveren voor haar standpunt, dat het voor IJmuiden gunstig zoude zijn als het tot afzon derlijke gemeente werd verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5