WOL Het Beste Versierde vrachtwagens als symbool van de vreugde Twee organisten bespeelden het eenendertigtoonsorgel TUNNELFEESTEN IN VELSEN tbüNAALDKUNSl Engelse scholieren zongen en dansten voor Esperantisten Het Beste DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 SPORT en JIU JITSU Nauwelaerts de Agé Nieuw tel.no. 53256 En te Beverwijk Drie maanden wegens heling van bromfiets Eis was zes maanden wegens diefstal Openbare Werken houdt verkeerstelling Verhoging tarieven voor gas en elektra binnenkort ook in het Nederlands „Unicum"-patiënten namen aan autotocht deel De Blinkert won beker in Full Speed-toernooi A°i8o 7 HOLLANDSCHE SOCIËTEIT EULERS THEORIE IN KLANK Onderzoek modderkommen voorlopig gestaakt Zondag zeilwedstrijd in Zandvoort Koetsier bij Van Gend en Loos viert jubileum UIT STAD EN STREEK Orgelbespeling in de Grote Kerk (Van een onzer verslaggevers) VERSIERDE BEDRIJFSAUTO'S, voorafgegaan door muziekkorpsen uit de IJmond, zullen op zaterdag 28 september om kwart over een de eerste rij wagens vormen, die van Velsen uit gebruik zullen maken van de verkeerstunnel. Met dit défilé voor Koningin Juliana zal tevens de reeks van feestelijkheden, die ge durende drie weken in de drie IJmond-gemeenten Heemskerk, Beverwijk en Velsen worden gehouden, begonnen zijn. Tevoren zal Koningin Juliana tussen de middag de verkeerstunnels officieel in gebruik hebben gesteld. Zij komt die zaterdagmorgen tegen tien uur op het station in Haarlem aan, waar de spoorweg tunnel door Rijkswaterstaat aan de Nederlandse Spoorwegen wordt overgedragen. Vergezeld van ongeveer tweehonderd genodigden rijdt Koningin Juliana vervol gens per speciale trein over de Velserspoorbrug naar Beverwijk. Na de ontvangst het Beverwijkse gemeentebestuur wordt door de autoriteiten de eerste loor officiële rit per trein door de spoorwegtunnel gemaakt naar het station Driehuis- Zuid. Per open auto - het gezelschap volgt in autobussen - rijdt de Koningin daarna naar de ventilatiegebouwen, waar de toespraken worden gehouden en waar zij de ventilatoren in werking zal stellen. Na de officiële opening van de waar zij de ventilatoren in werking zal stellen. ADVERTENTIE JUDO-ACADEMIE Bloemendaalscweg 152 - Overveen Tijdens het voorbijrijden van de stoet tussen kwart over een en half twee - voor het gezelschap volgt daarna een diner in park zal op vrijdag 4 oktober door onge veer 600 zangers van de gezamenlijke zang koren, aangesloten bij de sectie zang van „Duin en Kruidberg" - zullen de muziek- I de Velser Gemeenschap, met medewerking korpsen op de kant worden opgesteld om van een plaatselijk muziekkorps een con- marsmuziek ten gehore te brengen. De eert worden gegeven, wagens zullen 's morgens om tien uur in In de gemeentelijke overdekte zwem- IJmuiden-West worden opgesteld en na inrichting Velserbad te IJmuiden-Oost het défilé nog een rondrit maken door Beverwijk en Heemskerk. De route door IJmuiden in de ochtenduren en door Be verwijk en Heemske.k in de middaguren wordt nog nader bekend gemaakt. Tevens zal 's morgens symbolisch afscheid worden genomen van de bemanning der Velser ponten. De commissie, die de tun nelfeesten voorbereidt, heeft voor deel neming aan hetdéfilé een groot aantal uit nodigingen verzonden. Inlichtingen worden verstrekt door de heren C. van Dam, Von dellaan 71 a te Beverwijk en H. Voorzanger, Bleijenhoevelaan 1 te Velsen-Noord. Door de „Beverwijkse Amateur-Fotogra fen Verenigingen" en de „Fotokring Vel sen" zal een week voor en een week na de opening der tunnel een fototentoonstelling gehouden worden met foto's uit het ver leden en het heden van de IJmond. Door de Velser Jeugd Centrale zal zater dagmiddag 28 september een groot jeugd- défilé worden gehouden', waaraan zullen deelnemen alle jeugdverenigingen in de gemeente Velsen. 's Avonds zal door vier muziekverenigin gen een taptoe worden gehouden, waarna een vuurwerk zal worden afgestoken. Over de plaats van het vuurwerk zijn nog on derhandelingen met diverse instanties gaande. Gedacht wordt aan de kuip van de tunnel in het midden van het kanaal ter hoogte van het ventilatiegebouw Zuid of op de Velser spoorbrug. Door de sectie Oranjeverenigingen van de Velser Gemeenschap zal getracht wor den op woensdag 2 oktober met inschake ling van de scholen in alle delen van de gemeente kinderoptochten te houden met versierde fietsen en wagentjes, met uit beeldingen betrekking hebbende op de tunnel en het verdwijnen van de ponten. Door de Chr. Oratoriumvereniging „Looft den Heer" zal met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op donderdag 3 oktober in de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden uitgevoerd worden „De Schepping" van Joseph Haydn. Solisten: Truus Altena, sopraan; Arjan Blanken, tenor; Herman Scheij, bas; Herman Nie- land, orgel. In het verlichte Burgemeester Rijkens- wordt zaterdag 5 oktober door VZV een groot gala-tunnelzwemfeest gehouden, waaraan bekende zwemmers zullen deel nemen. Te Beverwijk behoren uiteraard ook de optocht van bedrijfsauto's op 28 september en de tentoonstelling onder auspiciën van de beide fotografenverenigingen tot het programma. Op dezelfde dag als de opening van de tunnels zal echter door het gemeente bestuur ook de officiële opening worden verricht van het nieuwe gemeentelijke sportpark. Er is diezelfde dag een rondgang van vijf muziekkorpsen door Velsen-Noord, Beverwijk, Wijk aan Zee en Heemskerk. Het eindpunt van alle marsen is Beverwijk, waar van 7 uur tot half negen 's avonds een gezamenlijke taptoe op de Markt wordt gegeven. Zondag 29 september wordt een sport middag op het gemeentelijke sportpark ge houden. Op het programma staan wiel rennen, atletiek en demonstraties van an tieke auto's door de vereniging P.A.C. Een Noordhollandse markt en „Brade rie" staan voor Beverwijk op maandag 30 september op het programma. Medewer king verlenen die dag boerendansers en boerenmuzikanten uit Schagen. Met mede werking van dezelfde groepen is het 's avonds volksdansen op het Stationsplein. Dinsdagavond 1 oktober wordt omstreeks negen uur te Beverwijk een vuurwerk afgestoken bij het nieuwe viaduct aan de Meerstraat. Woensdag 2 oktober is de dag van de jeugd, 's Middags trekt een „Sprookjes optocht" door de stad. De jeugd zal worden bezig gehouden met wedstrijdenerf speleti op verschillende terreinen, 's Avonds wordt een lichtstoet gehouden met als onderwer pen de tunnels en de pont. Voorts is Beverwijk van 27 september tot en met maandag 30 september op de Meer straat een kermis rijk. ADVERTENTIE voor schooltruien STERK. WARM en v.a. 2.40 p. 100 gr. GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOB Een 27-jarige los werkman uit Haarlem hoorde maandagmorgen voor de politierech ter zes maanden tegen zich eisen wegens diefstal van een bromfiets. Hij werd ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens opzetheling. Zijn raadsman, mr. B. E. van Tijn, had vrijspraak verzocht wegens het ontbreken van enig bewijs zelfs voor schuldheling. De los werkman vertelde, dat iemand hem de bromfiets in de nacht van 15 op 16 maart om één uur voor de deur van een café in de Gierstraat te koop had aan geboden voor f 150. De vraagprijs was echter gezakt tot f 40 en dat had de Haarlemmer geenszins bevreemd, omdat de bromfiets enige mankementen vertoon de. Hij vertelde dus de bromfiets gekocht te hebben en deze vervolgens voor f 50 van de hand gedaan te hebben aan iemand, die de bromfiets voor f 20 weer uitstekend berijdbaar heeft kunnen ma ken. De bromfiets bleek tussen elf en één uur in de nacht van 15 op 16 maart te zijn ontvreemd. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zeide dat hij het eerste ten laste gelegde, diefstal, be wezen achtte mede gezien het verleden van de verdachte en eiste zes maanden maar daar kwam de verdediger mr. B. E. van Tijn met grote kracht tegenop: hij zag geen enkel bewijs voor de tenlaste legging van diefstal bij deze man. Van opzetheling achtte hij ook geen sprake: de verdachte gaf notabene naam en adres op aan de man, wie hij op zijn beurt de bromfiets verkocht. Ook schuldheling achtte mr. Van Tijn niet bewezen. Hij overhandigde de politierechter een aantal advertenties, waarin „in prima staat ver kerende" brommers voor minder dan f 35 te koop werden aangeboden. Hij vroeg dus vrijspraak. De politierechter, mr. J. P. Peters, acht te diefstal niet bewezen, maar, zich ba serende op het verhaal van de verdachte, achtte hij opzetheling vooral gezien de toedracht en de omstandigheden be wezen. Hij legde de los werkman daar voor drie maanden gevangenisstraf op. Coornhert-lyceum Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Coorn- hertlyceum houdt het bestuur van de oudervereniging van het lyceum op woensdagmiddag 4 september een bijeen komst in de tekenzaal van het gebouw aan de Chrysanthemumlaan. Andermaal is er een groep Engelse scholieren, die een vakantietocht door België en Holland onderneemt, te Haar lem op bezoek. Het zijn leerlingen van de Egerton Park Secondary School uit Den ton, bij Manchester hier bij leden van de Haarlemse Esperantistenvereniging te gast. Het hoofd van de school, de heer Norman Wiliams, onder wiens leiding de reis plaats heeft, is namelijk een ijverig esperantist en maakte tien jaar geleden in Nederland tal van vrienden op het gro te congres, dat toen in ons land gehouden werd. Zo gebeurde het dan dat onder auspiciën van de Haarlemse Esperantis tenvereniging deze Engelse schoolkinde ren maandagavond in het stedelijk gym nasium een uitvoering gaven van oude liederen in hun moedertaal en volksdan sen en dat zij als bijzondere attractie ook enige eenvoudige wijsjes en canons in het esperanto lieten horen. Uiteraard werd er deze avond een goed gebruik gemaakt van het esperanto voor het gesproken woord, al gebeurde dit dan alleen door de heer E. de Wolf (voorzitter van de vereniging) en door de heer Norman Wiliams. Nadat de heer De Wolf de avond had ingeleid ook in het Nederlands, ten behoeve van de aanwezige niet-esperan- tisten kregen wij enige met smaak ger kozen (de smaak van een zeer cte waar deren Engelse traditie op dit punt) oude liederen te horen, die op zichzelf karak teristiek belangwekkend zijn, doch waar van de aantrekkelijkheid nog werd ver hoogd door bijzonder fraai geharmoni seerde bewerkingen van mevrouw M. de Mierre, die zich als pianobegeleidster ook opvallend wist te onderscheiden. Het sa- menzingen van de- kinderen in hoofd zaak meisjes was kennelijk niet het resultaat van een drilsysteem. Het bleef een vrij ongekunsteld maar beschaafd en gezond zingen, dat door zijn natuurlijk heid prettig aandeed. In de zelfde geest klonken ook een paar kwartetliederen, vertolkt door oud-leerlingen en onderwijs krachten. Meer gevormd zingen hoorde men van mejuffrouw Glenys Hewitt, die haar „songs" aardig wist te debiteren: Welverdiend succes was er voor een duet, gezongen door bovengenoemde met een niet op het programma vermelde tweede zangeres, wier sympathiek geluid bijzon der opviel. De reputatie, die de Engelsen hebben op het gebied van de volksdans, werd met menig staaltje hiervan hooggehouden, het meest wel met een knap uitgevoerde zwaarddans (Flamborough Sword Dance) en met een „Pipes jig" in onze folklore zou dit een „eierdans" kunnen zijn, doch hier gold het een gehuppel rondteen paar lange stenèn pijpen uitgèvoérrd''door een jongen die het er knapjes: afbracht en aan het slot de bedreigde gouwenaars on geschonden als in triomf kon tonen aan het publiek. De Esperanto-hymne bleef op deze ma nifestatie natuurlijk niet ongezongen. De avond werd met wederzijdse dankbetui gingen en met het zingen van het „God save the Queen" besloten. Heden maken de scholieren een excursie in Haarlems omstreken; woensdag keren zij via Ant werpen en Brugge naar Denton terug. Jos. de Klerk Vanmorgen is om d-e binnenstad van Haarlem een vreedzame ring gelegd van verkeerstellende ambtenaren. Op de bruggen, die naar de binnenstad leiden, bevond zich een aantal mensen, sommigen in auto's anderen op klapstoel tjes gezeten, die met behulp van blocnote en potlood de bewegingen registreerden van het verkeer naar en van de binnen stad. Dit onderzoek wordt door de gemeente lijke dienst van Openbare Werken uitge voerd, waarbij in overleg met de Haarlem se verkeerspolitie de plaatsen zijn vast gesteld, waar de controle op de meest ef fectieve wijze kon worden gehouden. Men hoopt op deze wijze een beeld te krijgen van de hoeveelheden motorver- keer naar en van de Haarlemse binnenstad en van het karakter van dit verkeer. In hoeverre de uitkomst van deze telling van invloed is op eventueel in de toekomst door de gemeente te nemen maatregelen, staat op het ogenblik nog niet vast. Verzoek van Middenstands- centrale te Haarlem Naar aanleiding van het voornemen van B. en W. van Haarlem aan de gemeente raad voor te stellen de tarieven voor gas en elektra te verhogen, teneinde het tekort op de begroting gedeeltelijk te elimineren, heeft de Middenstandscentrale voor Haar lem en omliggende gemeenten een brief gezonden aan het college. Zij schrijft, dat het haar juist lijkt, dat de lasten gedragen worden door de burgers van Haarlem, af gezien van de wijze waarop. „Een verho ging van de tarieven voor bedrijven be tekent opnieuw een zeer onwelkome ver hoging van de onkosten, die een oneven redig zware belasting is voor de eigenaars, tegenover hun medeburgers.Een verhaal der kosten is, evenmin als bij verhoging van de huur, onmogelijk en ons inziens ook zeer ongewenst. Gaarne zouden wij vernemen op welke wijze u zich de verhoging der tarieven voorstelt", aldus de brief der Middenstandscentrale. ADVERTENTIE Het meest gelezen tijdschrift ter wereld - The Reader's Digest verscheen in de Verenigde Staten voor het eerst in 1922. Thans is The Reader's Digest het meest gelezen tijdschrift ter wereld. Iedere maand kopen meer dan 19 miljoen mensen hun exemplaar in een van de twaalf talen, waarin het blad verschijnt. Daar komt nu een nieuwe taal bij. Want bin nenkort verschijnt de Nederlandse editie van dit beroemde maandblad onder de titel: uit Reader's Digest TAAND NA MAAND kiezen de redacteuren van „The Reader's Digest" de bloem van wat in kranten, tijdschrif ten en boeken over de gehele wereld wordt gedrukt. Elk uit verkoren artikel wordt be kwaam verkort, samengevat en makkelijk leesbaar gemaakt. Zo ontstaat maandelijks voor U dit tijdschrift in handig zak formaat met een 25-tal afwisse lende, boeiende artikelen en bovendien een veelbesproken boek in beknopte vorm. In HET BESTE vindt U lees- genot-op-zijn-best: avontuur, romantiek, nieuwe ontdekkin gen van wetenschap en tech niek, de stage voortgang der geneeskunde, inspirerende verhalen over mensen, hun werk, hun streven - een onge meen grote verscheidenheid van onderwerpen, die U in staat stelt makkelijk (èn voor weinig geld) op de hoogte te blijven van wat er aan interessants gaande is in de wereld van nu. Het eerste nummer van verschijnt 27 september Bestel nog vandaag Uw exemplaar f 1.15 bij Uw boekhandel (of tUd- schrlftenhandel) of bü de kiosk. De verpleegden van „Unicum" te Heem stede hebben met het verplegend en admi nistratief personeel een autotocht gemaakt, waartoe zij dankzij een bijzonder aanbod van iemand die onbekend wenst te blijven, in staat waren. Eerst werd een bezoek ge bracht aan Schiphol, waar de patiënten in de gelegenheid varen een indruk te krijgen van de bedrijvigheid op de luchthaven, waarna een tocht volgde naar Hilversum en Amersfoort. In Lgersum werd de maal tijd gebruikt en daarbij zorgden Frans Eijkhof en Herman Tennissen voor enige vrolijkheid. Ook in de tussen brachten zij nummers ten gehore. Vervolgens werd naar Gouda en Rotterdam gereden, waarna de terugreis volgde. De N.Z.H. en leden van het Rode Kruis verleenden aan de geslaag de tocht medewerking. Evenals vorig jaar heeft het dames- handbalteam van De Blinkert weer het Full Speed-toernooi gewonnen, terwijl ook een drietal jeugdploegen van deze Bloemendaalse vereniging met prijzen uit IJmuiden huiswaarts keerde. De meis jes-junioren wonnen de eerste prijs in het toernooi van Lijnden. Het eerste dames- en herenteam van Concordia heeft in Heilo deelgenomen aan een handbaltoer- nooi georganiseerd door Foresters. Het damesteam verloor alle wedstrijden maar de heren verloren alleen van winnaar Blauw Wit en werden tweede achter deze hoofdklasser. Het tweede herenteam van de rood-wit- ten nam deel aan een toernooi van Tonido maar moest zonder winst terugkeren. ADVERTENTIE Hel Beftuur der Holtandfcbe Sociëteit van Levensverzekeringen brengt bij deze ter kennisfe van het Publiek, dat de Werkzaamheden van dezelve Sociëteit, met primo October aanftaanden, eenen aanvang zullen nemen; zullende van dien dag af en vervolgens het Kantoor dezer Sociëteit worden gehouden op de Heeregracht bij de Huideftraat, No. 494. Amftcrdam, 15 September 1807. Wegens de herdenking van de oprichting op 8 September 1807 zullen onze kantoren op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 September 1957 gesloten zijn. VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. HERENGRACHT 475 AMSTERDAM - TELEFOON 49100 Op 5 april van dit jaar was het twee honderdvijftig jaar geleden, dat de be roemde mathematicus Leonardt Euler in Bazel werd geboren. Een omvangrijk ge deelte van zijn zeer uitgebreid oeuvre, dat hij voornamelijk in St. Petersburg en Ber lijn te boek stelde, is gewijd aan de theorie van de muzikale klank. Ik tel niet minder dan vijfentwintig verhandelingen van zijn hand, waaronder een over de Voortplanting van het geluid, een over de klank der klokken, een over de trilling van de sna ren, maar vooral een proeve voor een nieuwe muziektheorie (Tentamen novae Theoriae musicae ex certissimis Harmo- niae principiis dilucide expositae) de aan dacht trekken. Euler kwam in deze laatste dissertatie langs mathematische weg tot het opstellen van acht toongeslachten. Gegrondvest als deze zijn op de natuur lijke intervallen van kwint, terts en sep tiem, kwamen deze toonreeksen uiteraard Op de najaarsbeurs te Frankfort is dit moderne divanbed op metalen poten te zien, met een bekleding van felle kleu ren over een schuimrubber onderlaag. Het middenstuk is helblauw, de rand wit en een plat geel kussen completeert het geheel. De ontwerper is professor Stotz xiit Wuppertal. Lugubere vondst Ondanks het feit, dat een groot aantal politiemannen nu al enige weken de mod derkommen aan de Noorderduinweg in Zandvoort aan een minutieus onderzoek heeft onderworpen, slaagden zij er niet in enig ander lichaamsdeel dan de reeds gevonden delen te vinden. Ondertussen wordt door de politiedeskundige, de pa- tholoog-anotoom dr. J. Zeldenrust, de rdmp nauwkeurig onderzocht. Vastge steld is, dat het slachtoffer zes of acht maanden geleden overleden moet zijn. De deskundige schat de leeftijd van de ver moedelijk vermoorde man op twintig tot vijfentwintig jaar. De identiteit van het slachtoffer is niet vast te stellen uit de gegevens omtrent de vermiste personen, die bij de politie bekend zijn. De korps chef van de Zandvoortse politie, hoofd inspecteur H. P. Huysman, verzoekt daar om degenen, die menen over enige ge gevens omtrent deze zaak te beschikken (hoe gering deze ook mogen zijn) zich on verwijld met hem in verbinding te stellen Hoewel een twaalftal brieven nauwkeurig is nagegaan, konden uit de inhoud ervan geen gegevens van betekenis worden ge put. Het onderzoek in de modderkommen is voorlopig gestaakt. In juli kon de Flying Junior Rally geen doorgang vinden wegens de weersomstan digheden. Thans zal op zondag 8 september opnieuw getracht worden de rally te hou den. Om elf uur wordt verzameld op het door de politie gereserveerde boulevard gedeelte ter hoogte van restaurant Kiefer aan de Boulevard Paulus Loot. Om twaalf uur volgt de tewaterbrenging van de F.J.'s en direct daarop vangen de demonstraties voor de kust van Zandvoort aan, waartoe de Zandvoortse Reddings brigade een aantal boeien zal uitzetten. Bij het tewaterlaten en terugkomen zullen leden der brigade assistentie verlenen, ter wijl eventueel tijdens het varen op zee de vletten van de Z.R.B. hulp kunnen bieden. De stichting „Touring Zandvoort" heeft voor deze demonstratie, waarvoor grote belangstelling bestaat, een wisselbeker be schikbaar gesteld. Bij oostenwind en zuidenwind zullen de demonstraties in ieder geval doorgang vin den. Blaast de wind uit het zuidwesten, westen, noordwesten en noorden dan zal de rally uitsluitend doorgaan indien de zee niet te ruw is. De beslissing zal genomen worden na overleg met de heer P. van der Mije, hoofd van de kustwacht. Vandaag gedenkt de heer P. van der Waal uit Haarlem het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij Van Gend en Loos. De heer Van der Waal heeft, de laatste jaren uitgezonderd, al die tijd op de bok gezeten als koetsier-besteller. Hij wordt als een echte koetsier van de oude stempel (in de goede betekenis van het woord) beschouwd. Hij heeft zijn werk zaamheden, die tot een hechte samenwer king met het paard leidden, altijd met plezier verricht en in vroeger jaren het paardentijdperk nog volop meegemaakt. Op de bok gezeten, zal hij de overschake ling vande paardentractie op de motor- tractie dus niet meer meemaken. Vanmorgen werd de jubilaris toege sproken door de directeur van Van Gend en Loos, de heer M. W. Voeten, die tot slot de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigde. Vervolgens richtten de be drijfsleider en de chef van aankomst nog het woord tot de jubilerende koetsier. Des middags recipieerde de heer Van der Waal in zijn woning. Vanavond zal de Personeelsvereniging hem in 't Stoofke" in de Stoofsteeg in Haarlem een feest be reidden, waar hem onder meer een enve loppe met inhoud zal worden over handigd. Nieuws in het kort Vonnis bevestigd. In hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam het vonnis van de Haarlemse rechtbank beves tigd, waarbij een eenenvijftigjarige bloem bollenkweker uit Nieuw-Vennep wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. Esperanto bij het onderwijs. Op ouder avonden van de Beatrix-school aan de Gil lis Schoolmeesterlaan (donderdag 5 sep tember) en de Van Zeggelenschool I in Haarlem-Oost (vrijdag 6 september) zal mejuffrouw C. M. Burger, directrice van het bureau „Esperanto bij het onderwijs", een inleiding houden over Esperanto op de lagere school. In Haarlem worden leer lingen van de vierde klas in de gelegenheid gesteld een cursus te volgen. Hondenverblijf. Vrijdagmiddag 6 september zal het nieuwe hondenverblijf in het asiel in de Ridderstraat van de Ver eniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken geopend worden. Pauselijke onderscheiding. De heer J. M. van de Pavoordt, directeur van de firma P. P. Rietfort te Haarlem, atelier voor paramenten en kerksieraden, die maandag zijn gouden jubileum vierde, is door de Paus benoemd tot ridder in de orde van Sint Silvester. Fietsen kijken. Op zaterdag 7 septem ber van 9 tot 16 uur bestaat weer de ge legenheid om gevonden fietsen te bezich tigen in 'iet politiebureau aan de Smede- straat in Haarlem. in botsing met die van de praktische musici, die de gelijkzwevende temperatuur aanvaard hadden en met dit compromis het middel in handen hadden om harmo nisch en modulatonisch vrijelijk hun gang te gaan. Maar op stuk van toonreeksen kunnen we aannemen dat Euler gelijk had. Het geval doet mij denken aan een wijs gerig gezegde van een automobilist, die mij nog al eens naar de concertzaal rijdt: „Wat heb ik er aan gelijk te hebben als een ander een verkeersfout maakt en mijn wagen beschadigt of vernielt; ik laat hem liever zijn fout maken, dat voorkomt brokken". In de muziek betekent dat brokken maken steeds wrijving in de samenklanken. Nu schijnt Euler daar zon derlinge begrippen over gehad te hebben. Ik heb ten minste ergens gelezen, dat hij het samenklinken van secunden bevredi gender vond dan een grote drieklank. Vergis ik mij op dit punt, dan is het in commissie, want het ligt niet op mijn weg Eulers geschriften te gaan doorvorsen en ik verlaat mij dus op anderen die dit wel deden. Dat de resultaten der studie van de beroemde Zwitserse mathematicus van belang zijn voor het begrip van de exoti sche muzieken kan ondertussen veilig aan genomen worden. Aan hem komt dan ook de eer toe de eerste te zijn geweest, die de differenciëring der tonen in logarithmen aanduidde. Ter gelegenheid van een Eulerherden- king heeft Studio Bazel de muzikale aspec ten van het levenswerk van de grote ma thematicus niet willen voorbijzien. Er ontstond contact met professor A. D. Fok ker, en dit leidde er toe, dat drie Holland se componisten, de heren Jan van Dijk, Arie de Klein en Henk Badings, opdracht kregen muziek te schrijven in de door Leonardt Euler geprojecteerde toonge slachten, en dat deze zouden worden uit gevoerd op het eenendertigtoonsorgel in Teylersmuseum te Haarlem, waarschijn lijk het enige instrument waarop iets der gelijks mogelijk zou zijn. En zo gebeurde het dan, dat de Nederlandse Radio Uniè de drie composities, gespeeld door Piet Halsema en Bernard Bartelink. hier kwam opnemen, en dat Bazel met deze muziek kon kennis maken op een matinee in de studio van deze Zwitserse omroep, als illustratie bij een voordracht over Eulers muzikale theorie door prof. dr. A. D. Fok ker. Uiteraard is deze aangelegenheid ook uitgezonden. Deze zondagmiddag nu werd deze mani festatie voor een belangstellend gehoor in Teylers Museum herhaald. Piet Halsema vertolkte de „Zeven orgelstukken voor eenendertigtoonsorgel", die Jan van Dijk op toonreeksen van Euler schreef, alsmede een zesdelige „Euleriana narva" van Arie de Klein. Én Bernard Bartelink liet ons kennis maken met een „Reeks van kleine klankstukken" (tien nummers) van Henk Badings. Gezien de omvang van deze >m- posities hebben onze toonzetters er zich niet met een jantje-van-Leiden van afge maakt, waarbij dan nog kan worden ge zegd, dat zij binnen de perken, die het ge val hun oplegde, goede muziek schreven en in bepaalde gevallen gelukkig experi menteerden met eigenaardigheden, die uit het systeem resulteren. Zo viel ons in een fragment van Arie de Klein's compositie een opzettelijke wrijving op, ontstaan door onharmonische samenklank. Iets derge lijks bracht ook Badings in een mooie Siciliano te pas, waar het een effect ver wekte van een zwevende stem, een soort „vox caelestis". Een treffend exotisch effect bereikte deze componist ook in een chromatisch „Perpetuum mobile", en de werking daarvan leek ons te effectiever, daar de samenklanken op oosterse wijze bescheiden aangebracht bleken te zijn. De uitvoeringen geschiedden niet op het eenëndertigtoonsklavier, maar op het bij orgel, dat ook op verschillende toonscha- 'en kan worden ingesteld. Het is mij achter een raadsel hoe Bartelink het klaarspeelde de ongewone chromatiek in het virtuose „Perpetuum Mobile" te reali seren. Tenslotte, waar de harmonie een belangrijker rol wil spelen ga ik wel eens twijfelen of de experimenten met natuur zuivere of mathematisch gevonden klan ken niet te ver doorgedreven worden. Bo vendien bleek de stemming van het orgel niet geheel precies. Men zal allicht zeg gen, dat dit moeilijk op het gehoor, dat gewend is aan een twaalfledige verde ling waar te nemen is. Maar ik baseer mij in dit geval op de octaaf, die in ieder geval precies zuiver moet zijn. Dit was in de discant echter niet het geval. En zo hebben wij deze zondagmiddag weer eens een interessante confrontatie tussen „ma thematica" en „musica" meegemaakt, te danken aan het levenswerk van professor Fokker en aan de beide organisten, wier taak in deze niet te onderschatten is. Jos. de Klerk Piet Kee zal vanavond tussen acht en ne gen uur in de Grote Kerk te Haarlem het volgend programma op het orgel ten gehore brengen: 1. Concerto del Signor Taglietti, adagio, allegro, adagio, allegro, voor orgel bewerkt door Joh. Gotfried Walther; 2. a. Fantasia; b. Herzlich tot mich verlangen (koraal met 7 variaties), Johann Pachelbel; 3. Preludium en fuga in C gr. t. (Pet. II, nr. 7), Johann Seb. Bach; 4. a. Canon; b. Bene- dictus, Max Reger; 5. Psalm 86, Piet Kee; 6. Toccata over „Wachet auf ruft uns die Stimme", Hugo Distier.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7