Perscarpet Mevrouw Staritsky neemt na 47 jaar afscheid van het onderwijs Fototentoonstelling met de IJmond en de tunnelbouw als onderwerp Feest voor sigarenwinkeliers PERZISCHE TAPIJTEN „Beverwijk kwam goedkoop aan boerderij en land" Grootste deel van die tijd gaf zij les op de Haarlemse Anslijnschool kROuoje A Bittere vergissing WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Steyn (Santpoort) winnaar zomertoernooi „Haarlem" Ernstig tekort in Rotterdam aan onderwijskrachten Nationaal Danstheater van Israel naar Nederland Bloemendaals beroep bij Kroon tegen streekplan P.E.N.-jubilaris Bloemendaal dankt NZH voor tramdiensten K.N.S.M. heeft een nieuw schip PERZISCHE TAPIJTEN ZWAKKE HOLLANDSE GULDENS Beroep op particulieren om fotomateriaal uit heden en verleden in de IJmond ECONOMISCHE RECHTER TE HAARLEM Klaverjastoernooi van r.-k. damclub „St. Bavo" J. Zandee veertig jaar bij de posterijen Klaas Bolt verzorgt orgelbespeling Auto bij botsing met bus ernstig beschadigd Bakker redde dreumes uit het Spaarne Burgerlijke Stand van Haarlem Afdeling niet akkoord met voorstellen hoofdbestuur Begin gemaakt met sloop van tramviaduct Examens „DE EERSTE KLAS vind ik het leukst." Diegene, die ons dit vertelt weet, waar zij over spreekt, want het is mevrouw C. J. Staritsky-Sevenhuysen, die dezer dagen 47 jaar onafgebroken het onderwijs heeft ge diend, waarvan 43 jaar in Haarlem met uitzondering van twee jaar altijd op de Anslijnschool) en bovendien de laatste ja ren steeds als onderwijzeres van de eerste klas. Thans neemt zij afscheid van het onderwijs, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Deze respect afdwingende cijfers tonen niet alleen aan, dat mevrouw Staritsky een lange tijd bij het lager onderwijs is werkzaam geweest, maar laten tevens doorschemeren, dat zij dit werk zeker niet tot haar verdriet heeft gedaan. En zo is het ook. „Altijd ben ik met het grootste genoegen onderwijzeres geweest", zegt zij. „En dat heb ik van geen vreemde". Mevrouw Staritsky is namelijk afkom stig uit een familie, die in haar geheel nauw bij het onderwijs betrokken is ge weest. Haar vader is lange tijd hoofd van de rijksleerschool van de Haarlemse Rijkskweekschool geweest. De zuster van haar vader was ook onderwijzeres in Haarlem en trouwde later met een onder wijzer. De twee andere zusters van haar vader trouwden eveneens met onderwijs mannen. Hetzelfde is het geval met de zuster van mevrouw Staritsky. Eén van haar pleegbroers is ook bij het onderwijs werkzaam en de andere, ofschoon archi tect van beroep, geeft les aan een kunst nijverheidsschool. Ook haar eigen gezin zet de traditie voort: haar dochter is onderwijzeres, een schoonzoon is onderwijzer, haar oudste zoon studeert biologie met de bedoeling later in dat vak les te geven aan een mid delbare school en haar tweede zoon hoopt mettertijd les te geven aan een lagere technische school. Mevrouw Staritsky vindt het helemaal niet vreemd, dat haar familie zo veel on derwijsmensen heeft voortgebracht. „Als je ervan houdt, ben je het onderwijs ook helemaal toegewijd", meent zij. Ontslag vóór vakantie Haar carrière is begonnen in augustus van het jaar 1910, toen zij als tijdelijke onderwijzeres in Aalsmeer werd benoemd. De toestanden waren toen geheel anders dan tegenwoordig, niet in het minst door dat er in die tijd onderwijzers en onder wijzeressen genoeg waren. Het gebeurde wel, dat men om salaris sen tijdens de vakantie te besparen, een leerkracht voor de vakantie ontsloeg en hem of haar in september weer verzocht voor de klas te komen staan. Toen dat met mevrouw Staritsky (toen nog mejuffrouw Sevenhuysen) ook gebeurde was zij zó verontwaardigd, dat zij niet meer naar die school terugwilde. Zij ging daarop maar naar Haarlem, waar zij twee jaar onder haar vader als tijdelijke kracht werkzaam was bij de rijksleerschool. In september 1913 kwam zij als va^te kracht in Baarn bij de school, die nu Nieuwe Baarnse Schoolvereniging heet. Daar is zij één jaar geweest en toen wilde zij terugkeren naar haar geboorte plaats. Zij werd benoemd bij de school, die later Anslijnschool werd genoemd en waarvan zij nu, 43 jaar later, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid neemt. Toentertijd was het schoolgebouw in de Parklaan (het was eerste wereldoorlog) door de huzaren in beslag genomen, waardoor tijdelijk les moest worden ge geven in een schoolgebouw in de Spaarn- wouderstraat. Met een korte onderbreking van twee jaar, toen zij verbonden was aan de Lin- schotenschool, is zij al die tijd werkzaam geweest aan de Anslijnschool. Zij heeft in die tijd drie schoolhoofden meege maakt: de heer J. Brandenburg tot onge veer 1936, daarna de heer M. A. van Heu- ven tot 1949 en van die tijd af tot nu toe de heer B. Rijpstra. Van veel leerlingen, die zij heeft gehad, heeft zij later de kinderen weer in de klas gehad. Zij heeft zich aangepast aan de onder wijsvernieuwing. „Niet altijd gemakke lijk na al die jaren van klassikaal onder wijs" en steeds heeft het contact met de kinderen op haar verfrissend gewerkt. Nu zij binnenkort meer tijd beschik baar heeft, wil zij het lesgeven er niet zo maar aangeven. Van huis uit een enthou siast esperantiste, gaat zij na september les geven in esperanto aan de Beatrix- school, de Van Zeggelenschool en de Ans lijnschool. Het bestuur van de Anslijnschool heeft de populaire en geliefde onderwijzeres een groots afscheid bereid. Maandagavond 9 september zal in de gymnastiekzaal van de Anslijnschool een afscheidsreceptie plaats hebben van acht tot half tien. De dag daarop wordt haar in hotel „De Leeuwerik" een gezellige avond aange boden, waarbij onder meer het cabaretge zelschap „De Cirkel" zal optreden en woensdagmiddag 11 september om half drie wordt de kinderen van de Anslijn school een feestmiddag aangeboden, waar bij onder meer het kindercircus Lamber- tha zal optreden. ADVERTENTIE ^KONINGiMNlWlG 6 TII.M024 f ADVERTENTIE 'n Gratis reisbiljet voor ieder, Die HOBOCA-botinen spaart! U zult zien: Uw kilometers Groeien met een sneltreinvaart. C/inge Doorenbos. ALLE HOBOCA-BONNEN BLIJVEN GELDIG TOT I960. De Santpoort-schaker KI. Steyn is er in geslaagd beslag te leggen op de eerste plaats in de hoofdklasse van het zomer- schaaktoernooi van de schaakclub „Haar lem". Hij dankt zyn overwinning aan het door de organisatoren toegepaste Sonne- born-Berger-systeem, waardoor hy de H.W.P.'er N. Huyboom naar de tweede plaats verwees. Deze speler behaalde een gelijk aantal punten als KI. Steyn en ver overde daardoor de tweede prys. In de eerste klasse werden op het laat ste moment nog enkele verrassende uit slagen genoteerd. Hierdoor vond in de bovenste regionen een positieverwisseling plaats. De Ha.S.G.'er J. Jonckbloedt liet zich echter niet meer verrassen. Hij bleef ongeslagen en bezet met 4!/2 punt uit zes partijen de eerste plaats. De Haarlem speler G. J. Geus moest tegen de H.W.P.'er P. Pancras het onderspit delven, maar kwam door zijn verrassende zege op de tweede H.W.P.-speler J. v. Emmerik nog op de tweede plaats terecht. De derde prijs ging naar P. Pancras, die in zijn laatste ontmoeting remise speelde met A. D. van Steenis. De wisselbeker in de tweede klasse ging naar P. Koeze met een totaal van vijf pun ten uit zes gespeelde wedstrijden. Hij bleef ongeslagen. Th. Slijkerman, die in het treffen met P. Koeze slechts remise be reikte, kwam een half punt tekort, waar door hij genoemen moest nemen met de tweede prijs. L. Lindenbergh kwam met vier punten op de derde plaats, terwijl J. Wagener door zijn zege op J. C. Ander sen de vierde plaats opeiste. De voorzitter van de schaakclub „Haar lem", de heer J. Haan, reikte de prijzen met een toepasselijk woord aan de win naars uit. Na de prijsuitreiking werd nog een snelschaakcompetitie gehouden, waar door nog verscheidene spelers met een prys afscheid konden nemen van het jaarlijks zomertoernooi. De uitslagen van de laatste partijen luidden: Eerste klasse: G. J. Geus-P. Pancras 0-1, A. D. v. Steenis-K. H. v. Brederode 1-0, J. v. Emmerik-B. Halberstadt 1-0, ir. B. A. Geerlings-J. Jonckbloedt remise, F. J. v. Tongeren-J. van Emmerik 0-1, A. D. v. Steenis-P. Pancras remise, G. J. Geus- J. v. Emmerik 1-0. Tweede klasse: P. Koeze-Th. Slijker man remise, C. A. Vermeulen-J. H. J. Twisk 1-0, A. H. J. Hendriks-Th. Thijse- ling remise, J. Bok-H. Slenters 1-0, J. P. v. d. Meer-J. C. Andersen remise, J. Wa gener - J. C. Andersen 1-0. De gemeente Rotterdam kampt op het ogenblik met een ernstig tekort aan on derwijskrachten. Volgens de eerste be richten zouden er in Rotterdam nog veer tig onderwijzers nodig zyn, maar nu by de aanvang van het nieuwe schooljaar de balans is opgemaakt, bly'kt het tekort nog vyftig percent hoger te liggen, te weten 40 onderwijzers bij het gewoon lager on derwijs en 20 by het uitgebreid lager onderwijs. Omdat voor de vakantie een onder wijzer aan de Vredehofschool met pen sioen ging en zijn opvolger pas halver wege deze maandkan komen, heeft het hoofd der school zich genoodzaakt gezien Op 9 oktober in Haarlem Eind september zal het Nationaal Dans theater van Israel, het Yemenitisch ballet „Inbal", naar Nederland reizen voor een tournee met voorstellingen in het hele land, die onder auspiciën staat van de ge zant van Israel en het internationaal bu reau voor culturele uitwisseling van de Unesco. Het zal de eerste buitenlandse tournee van dit gezelschap worden. De pre mière wordt 28 september gegeven in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Op 9 oktober kan men het ballet in de Haarlemse Stadsschouwburg zien. Het zal ook optreden in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Leeuwarden, Ensche de, Den Bosch, Hilversum en Eindhoven. Het gemeentebestuur van Bloemendaal is evenals andere omliggende gemeenten in beroep bij de Kroon gegaan tegen vast stelling van het streekplan Zuid-Kenne- merland. Het bezwaarschrift geldt met na me die bezwaren, waaraan de Provinciale Staten niet tegemoet gekomen zijn. B. en W. zijn hiertoe eerder door de raad ge machtigd. Dinsdagmorgen is de heer P. J. Amse, commies-C bij het P.E.N te Bloemendaal, wonende Joan Mauritsplein 14 te Over- veen, ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum bij dit bedrijf door de directie ont vangen en gefeliciteerd door de econo misch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, die hem tevens de gebrui kelijke gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur kreeg hij een bloemen hulde. Op de afdeling stroomverkoop, waar de jubilaris werkzaam is, werd hij ook gehuldigd en toegesproken door zijn chef, de heer J. F. H. Busking en de heer H. Boerée. 's Middags recipieerde de heer Amse te zijnen huize, waar hij namens het jubi leumfonds van het P.E.N. bij monde van de heer L. Kroon werd gecomplimenteerd. De gemeente Bloemendaal heeft zaterdag aan de directie van de N.Z.H.V.M. een af scheidsbrief betreffende „de Blauwe" ge zonden. Daarin werd de dank geuit voor de wijze waarop deze maatschappij door middel van deze tramlijn steeds het ver- vtféï van 'Bloetnëndaalse ingezëtënen, voor namelijk van forensen, uit Aerdenhout, de vierde klas tot die datum naar huis te "bèhartigd heeft, sturen. Op tal van scholen heeft men naar noodoplossingen moeten zoeken om de moeilijkheden te kunnen opvangen. Zo komt het voor, dat men de bijvakken heeft laten schieten om de leerlingen de meest noodzakelijke leerstof bij te kunnen brengen. Elders geven leerkrachten aan twee klassen tegelijk les door te werken met een tussen twee klassen geopende deur. Men heeft ook weer gepensioneerde onderwijzers en gehuwde onderwijzeres sen ingeschakeld. De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam heeft een nieuw schip aan haar vloot toegevoegd en wel het 7220 brt. metende motorvracht en passagiersschip „Prins der Nederlan den", dat gebouwd is door de werf van P. Smit jr. te Rotterdam. Het schip is op 14 maart door Koningin Juliana gedoopt en tewatergelaten. De „Prins der Nederlanden" is een zus terschip van het m.s. „Oranje Nassau", dat op 28 augustus zijn eerste reis begon. Beide schepen zullen een geregelde vierwekelijk- se verbinding met havens in de Caraïbische wateren onderhouden en de „Oranjestad' en „Willemstad" vervangen, die nu voor de passagiersdienst van de K.N.S.M. op Suri name gebruikt zullen worden. Tot de genodigden behoorden de ambas sadeur van Venezuela, de consul van Costa Rica, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Amsterdam, mr G. van Hall, en de voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Redersvereniging, de heer W. Goudriaan. De leden van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers hebben dins dag het vijftigjarig bestaan gevierd met een receptie, een autobustocht, een maaltijd en een feestavond. Des middags hield het bestuur, onder voorzitterschap van de heer L. Braakman, een receptie in „Dreefzicht", waarop vele leden van hun belangstelling blijk gaven. Het hoofdbestuur van de bond was ver tegenwoordigd door de penningmeester, de heer A. Groenewegen, die in herinnering bracht, dat er in de loop der jaren veel tot stand is gebracht. Moeilijkheden moesten worden overwonnen en steeds stonden er mensen klaar om het werk te verrichten. De afgevaardigde van het hoofdbestuur bood de beste wensen aan voor de toe komst. Onder de gasten waren deputaties van sigaren- en sigarettenfabrieken en ver tegenwoordigers van deze bedrijven. De ADVERTENTIE STERKE TEGEN bij O.Z. VOORBURGWAL 216 AMSTERDAM Telefoon 40525, bij Dam en Damstraat FOTO'S, BETREKKING HEBBEND op de bouw en de omgeving van de nieuwe Velser tunnels en de gehele IJmond zullen eind van deze maand en begin volgende maand geëxposeerd worden op een tentoonstelling onder auspiciën van de „Bever- wykse Amateur Fotografen Vereniging" en de „Fotokring Velsen". De tentoon stelling, die op verzoek van de commissie voor de tunnelfeesten wordt georgani seerd, zal zowel te Beverwyk als te Velsen gedurende vijf dagen worden gehouden en zal een beeld geven van de IJmond in de tegenwoordige toestand en in het verleden. Het fotomateriaal, dat zal worden tentoongesteld, hopen beide vereni gingen van vele kanten beschikbaar te krygen. De tentoonstelling, die te Velsen in het Cultureel Gebouw en te Beverwijk in twee noodschoollokalen aan de Platanenstraat wordt gehouden, zou aanvankelijk door vier verenigingen worde, georganiseerd, opdat ook schilderijen en tekeningen ge- exposeerd konden worden. Bepaalde om standigheden hebben er echter toe geleid, dat „Felison" te Velsen en het „St. Lucas- gilde" in Beverwijk van medewerking moesten afzien. Vooral de „Beverwijkse Amateur FotografenVereniging" heeft enige leden in haar midden, die beschikken over foto's uit het verleden van Beverwijk en Velsen. De jonge „Fotokring Velsen" telt minder leden, die materiaal uit vroeger dagen bezitten. Een vieren veertigjarige ambtenaar uit Castricum, die zich maandagmiddag voor de Economische rechter te Haarlem wegens overtreding van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden te ver antwoorden had, door gras- en tuinland voor een hogere prijs aan de gemeente Beverwijk te verkopen dan de Grondka mer bepaald had, is veroordeeld tot een boete van vijftig gulden subsidiair tien dagen hechtenis en de verplichting f 1500 van het voordeel van ruim f 2200 af te staan aan Beverwijk. De ambtenaar trad op namens familie die een boerderij met land van ruim twee hectare in Heemskerk geërfd had. Daar er geen opvolger was voor de boerderij en de kans bestond dat de grond ont eigend zou worden werd besloten tot ver koop aan Beverwijk. Gedacht was aan een bedrag van f 19.000. De Grondkamer taxeerde de prijs op f16.700 en hiervoor kon de boerderij met omliggend land ver kocht worden. Beverwijk was evenwel bereid f 19.000 te betalen en in de koop- acte werd vermeld, dat ruim f2200 be taald werd voor rente, pacht en risico. Gebleken is echter, dat geen rente en pacht betaald moest worden en dat er geen risico aan de verkoop verbonden was. Beverwijk kwam in het bezit van de boer derij en het land, dat bestemd wordt voor uitbreiding van het industrieterrein. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zeide dat de vastgestelde prijs f 16.700 was en de vermelding in de koopacte van rente, pacht en risico, noemde hij camou flage. De verdachte is verantwoordelijk voor zijn daad, al moge het waar zijn dat het initiatief is uitgegaan van d^ gemeente Beverwijk. Spreker piste een boete van f 2.000, subsidiair twee maanden hechtenis. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, zeide dat zijn cliënt bereid was de grond te ver kopen voor f 19.000. Hij had vernomen dat de Rijkswaterstaat de grond getaxeerd had op f 19.200, maar later bleek hem, dat de Grondkamer te Haarlem de waarde bepaalde op f 16.700. Beverwijk was be reid f 19.000 te betalen, waarmee de ver dachte zeer tevreden was. „Beverwijk zal zelden zo goedkoop aan grond zijn ge komen als in dit geval", aldus mr. Van Wijk, die er aan toevoegde dat de gemeen te geen schadeloosstelling behoeft te be talen aan een vroegere pachter. Pleiter vond het feit niet zo strafbaar om daarvoor een hoge boete op te leggen. Een speciale commissie, bestaande uit drie leden van de Beverwijkse vereniging en drie leden van de Fotokring Velsen en versterkt met de archivarissen van de ge meenten Velsen en Beverwijk, de heren A. D. Dijkstra en M. Rijf, zal de samen stelling van de gehele tentoonstelling in handen krijgen. De verenigingen hebben uiteraard met een groot tijdgebrek te kampen. Vandaar het verzoek aan bedrijven, fotografen en particulieren om het eventueel beschik baar te stellen materiaal vóór 15 septem ber in te leveren. Ook kleurendia's Bij de verenigingen bestaat het voor nemen om de Fototentoonstelling het is nog niet bekend welke plaats de eerste zal zijn 's avonds geopend te houden van 19 tot 22 uur. Op zaterdag zal de expositie geopend zijn van 15 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur en op zondag uitsluitend van 14 tot 17 uur. De eerste tentoonstelling zal reeds op 25 september worden geopend en op maan dag 30 september worden gesloten. De tweede tentoonstelling gaat op 2 oktober open en duurt tot en met 6 oktober. Voor de bezoekers aan de tentoonstellingen lig gen verrassingen in het verschiet elke honderdste bezoeker zal een geschenk aan geboden krijgen. Het ligt voorts in de be doeling om op elke avond gedurende een half uur van half tien tot tien uur kleurendia's van de tunnelbouw, Velsen en Beverwijk te vertonen. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de rooms-katholieke damclub „St. Bavo" heeft deze vereniging besloten een groot klaverjastoernooi te houden. De eerste avond werd dinsdag gehouden in het gebouw Nieuw Berkenrode aan de Heerenweg in Heemstede. Er werd gespeeld met vaste koppels en de opkomst was zeer bevredigend. Het bestuur van „St. Bavo" heeft mooie prijzen beschikbaar gesteld voor de winnaars. Het ligt in de bedoeling op de dinsdagen 10, 17 en 24 september eveneens dergelijke klaverjasavonden te houden in Nieuw Ber kenrode. Bij het feest van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers mochten de feestsigaren niet ontbreken. heer L. van Berkel voerde het woord als voorzitter van de afdeling Haarlem van de R.-K. bond van sigarenwinkeliers. Hij was dertig jaar lid geweest van de jubilerende afdeling en had vroeger zitting gehad in het bestuur. Herinneringen uit die periode werden opgehaald. Nadat een tocht per autobus was ge maakt verenigden de leden met hun dames en enkele genodigden zich aan een maaltijd en tot besluit volgde een programma, dat op vlotte wijze werd verzorgd door Haar lems Revue- en Cabaretgezelschap „De Vonk". Medewerkenden waren Dolf Brou wer (piano en accordeon), Frans van den Eykhof (parodistische sneltekenaar), Mon- tagne met assistente (goochelen), Jan van den Berg (drum), Moonlight Serenaders (dansband) en Henk van den Berg (con ferencier). Maandag 9 september hoopt de beheer der van het bijkantoor der posterijen aan de Tempelierstraat, de heer J. Zandee, wonende Marsstraat 67 te Haarlem, het feit te herdenken dat hij veertig jaar ge leden in dienst trad bij de posterijen. De jubilaris heeft op verscheidene bu relen zijn werkzaamheden verricht onder andere in Den Haag en Den Helder voor dat hij naar Haarlem kwam. In het verenigingsleven is de heer J. Zandee geen onbekende. Hij maakt deel uit van het afdelingsbestuur N.C.B.O., is lid van het dagelijks bestuur van de Haar lemse Christelijke Besturenbond en voor zitter van Vakgroep P.T.T. van de Neder lands Christelijke Bond voor Overheids personeel, afdeling Haarlem. De jubilaris houdt van half.elf tot een uur een receptie te zijnen huize. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op donderdagmiddag van drie tot vier uur door Klaas Bolt luidt: 1. „Aus tiefer Not schrei ich zu dir" (Koraal voor de elfde week na Trinitatis), Samuel Scheidt; 2 „Was Gott tut, das ist wohlgetan" (Par tita), Johann Pachelbel; 3. „Acht kleine Praeludien und Fugen" (II) Koralen uit „Das Orgelbüchlein", Joh. Seb. Bach; Pre ludium en fuga nr. 5 „Der Tag der ist so freudenreich", Preludium en fuga nr „Jesu, meine Freude", Preludium en fuga nr 7, „Vater unser im Himmelreich" (2 bew.), Preludium en fuga nr 8 „Liebster Jesu, wir sind hier"; 4. Variaties over psalm 31, Haite van der Schaaf; 5. Pre ludium en fuga in g, Dietrich Buxtehude Op de kruising Zijlvest-Raaks is dinsdag morgen om kwart over elf een Maarse en Kroon-bus in botsing gekomen met een personenauto. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de personenauto, die van de Raaks in westelijke richting genaderd was geen voorrang verleende aan de bus die in zuidelijke richting de Zijlvest afreed De auto werd zwaar, de bus licht bescha digd. Eén der inzittenden van de bus werd door het plotselinge remmen licht gewond De vijfjarige Wilhelmina van der Weij- den uit de Hertzogstraat speelde dinsdag middag in een roeiboot, die in het Spaarne ter hoogte van de Hertzogstraat lag. Al spelende viel ze in het water en raakte beklemd onder de boot. Gelukkig kon de heer H. Rijpenberg, een bakker, die ook in de Hertzogstraat woont en onmiddel lijk gekleed in het Spaarne sprong, haar op tijd onder de boot vandaan halen. Het drenkelingetje had geen nadelige ge volgen van het ongeluk. HAARLEM, 3 september 1957 ONDERTROUWD: 3 sept.: J. R. Snijder en M. J. de Graaff; B. Luijken en M. E Rijbroek. GEHUWD: 3 sept.: W. J. Rem en P. Oosten; Chr. L. Möhring en N. L. Takken T. Jansen en T. de Vries; C. IJ. W. Vader en M. T. Verbeek; J. Th. Lefèbre en L. J Buschkens; N. Smit en N. P. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 31 aug.: G. M. A. Holtgrefe-Voss; 1 sept.: J. ten Wolde-Steegstra; H. M. Martens-Vosse 2 sept.: M. J. A. van den Bergh-Neelissen; E. S. Borstel-Paap; 3 sept.: J. Zomer-Van der Tuin; G. M. P. Rijs-Jansen. BEVALLEN van een dochter: 2 sept.: J. G. H. Mes-Kaptein; J. N. van Dijk-De Graaf; A. R. Snoek-Lodder; J. G. Hoek stra-Blom. OVERLEDEN: 2 sept.: J. C. de Regt, 55 j., Kamperstraat; H. S. Hartman, 60 j., Oranjestraat; T. Jansen-Goudfrooij, 71 j., Jansweg; P. van der Klashorst-De Haas, 81 j., Vlamingstraat. De laatste jaren hebben leerlingen van onderwijsinstituten die geen universitei ten zijn doch een opleidingstaak vervullen in aansluiting op de Middelbare School, de gewoonte aangenomen „ontgroenings feesten" op touw te zetten in navolging van universitaire tradities. Wanneer deze festiviteiten binnenshuis blijven en verder geen narigheden veroorzaken, be hoeven er geen woorden over vuil gemaakt te worden en moet de betreffende school leiding beslissen of zij de rel kan toe laten of niet. Doch wanneer de groentjes onder voog dij van de ouderejaars de straat op trek ken en him ontgroeningsbezigheden in het openbaar gaan verrichten, wordt het an ders. Want dan gebeuren er dingen, zoals gisteren in Haarlem, die niet door de beugel kunnen. Waarschijnlijk hebben de organisatoren van het C.I.O.S.-(instituut voor opleiding van sportleiders) ontgroe ningsfestijn het niet kwaad bedoeld, maar de vertoning, die in het Kenaupark ten beste werd gegeven, was van alle goede smaak gespeend en heeft grote ergernis gewekt. Zij hebben een rel geschopt rond om het beeld van Eva, dat in het plant soen van het Kenaupark staat opgesteld en dat de nagedachtenis eert van de jonge Haarlemse beeldhouwer Johan Limpers, helaas aan het begin van zijn veelbelo vende kunstenaarsleven gevallen onder de hand van de Duitse bezetter. De rel van Cios was daar niet op haar plaats. De kranslegging en versiering met een sjerp waren flagrante schendingen van een pieuze gedachtenissfeer, die dit wondermooie beeld omgeeft en een schrij nende onwellevendheid tegenover de na bestaanden van deze kunstenaar. Het zou enige voldoening hebben ge geven, wanneer van politiële zijde een einde aan deze onkiese vertoning zou zijn gemaakt. De verdraagzaamheid van onze politie voor de zouteloze vertoningen van wanstaltig uitgedoste jongelui is bekend en in vele gevallen misschien wel bewon- derenswaard, doch in dit geval was in grijpen noodzakelijk geweest. Het is te hopen dat dergelijke wansmakelijke ver gissingen voortaan uitblijven. Bloembollencultuur Lisse De afdeling Lisse van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur hield dinsdagavond in „De Witte Zwaan" in Lisse een ledenvergadering, die was gewijd aan het bespreken van de be schrijvingsbrief voor de algemene vergade ring in Haarlem. Men kon zich niet ver enigen met de voorstellen van het hoofd bestuur, die met 42 tegen 23 stemmen werden verworpen. In zijn openingswoord wees de voor zitter van de afdeling Lisse, de heer W. Roos, op het feit, dat men de huidige neer- gang in de bloembollenhandel niet kan wijten aan do minimumexportprijzen 1957 en dat het er naar uitziet, dat de order portefeuilles dit jaar even goed gevuld zullen zijn als in voorgaande jaren. Toch was de heer Roos van mening, dat het vak ni=t op de goede weg is. Er is naar zijn mening te veel versplintering en er zou meer gewerkt moeten worden in de richting van belangengemeenschappen. Ook wordt de bedrijven geen kans gegeven in de diepte te investeren. Voorts betreurde de heer Roos het, dat het C.B.C. aan Bloemlust geen tweede kans meer heeft gegeven om na de zo geslaagde show in Keulen een tweede tentoonstelling in het buitenland te organiseren. Onder par ticulieren is het plan gerezen om een expositie in Duitsland te houden. Op voorstel van de heer Roos besloot de afdeling aan de Nederlandse Dahlia vereniging, die vrijdag een nationale dahliatentoonstelling opent, een zilveren medaille ter beschikking te stellen. Tot afgevaardigden naar de algemene ver gadering werden benoemd de heren J. van Nieuwkoop en G. Vreeburg. Bijzonder uitvoerig sprak men over het nieuwe systeem, dat het hoofdbestuur wil gaan volgen voor een nieuw minimum prijzensysteem 1958, waarbij het prijzen systeem 1957 zou komen te vervallen. Voorts werd besproken het voorstel van het hoofdbestuur om nieuwe binnenlandse minimumprijzen vast te stellen. Men was het er in het algemeen over eens, dat de voorstellen veel onduidelijks bevatten. Dit was dai. ook de reden dat het voorstel van het hoofdbestuur bij ie stemming werd verworpen met 42 tegen 23 stemmen. Tevoren was nog ter sprake gekomen een amendement, dat de heer J. J. Bos wilde indienen en dat onder meer inhield, dat de minimumexportprijs moest komen op 55 percent boven de kostprijs. Na lange debatten stemde de heer Bos erin toe, dat het amendement werd ingetrokken. Betreden van viaduct gevaarlijk door bovenleiding spoorwegen Op de Leidsevaart in Haarlem is men thans druk doende de tramrails van de blauwe tram op te breken. Het verkeer kan daarom geen gebruik maken van deze weg en wordt bij de Schouwtjesbrug om geleid. Ook is men begonnen met sloping van het tramviaduct over de spoorbaan Haar lemLeiden. Hiervan is de vloer verwijderd, zodat naast de overspanning alleen nog de rails en dwarsliggers overgebleven zijn. In het begin van de volgende week hoopt men een begin te kunnen maken met het ver wijderen van de boogbrug zelf. Men deelt ons van de zijde van de spoorwegen mee, dat het voorkomt, dat kinderen op het thans niet meer in ge bruik zijnde N.Z.H.-viaduct spelen en men vvyst ons van deze zijde op het grote ge vaar, dat hieraan verbonden is. De elek trische bovenleiding van de spoorwegen bevindt zich namcliik slechts een halve meter onder het viaduct, zodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat kinderen spelen derwijs met deze draden in aanraking komen met alle desastreuze gevolgen van dien. AMSTERDAM, Gemeente Universiteit: Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „De betekenis van het hydramnion voor de vroegtijdige herken ning van ziekten of afwijkingen bij moeder en kind", de heer W. H. M. van der Velden geboren te Nijmegen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11