Sport in het kort De Medici, De Fombelle, Günther en Oppes in de finale in Rotterdam 5 12 Top-schaaksters begonnen in Emmen zeer voorzichtig Laat valse eerzucht thuis bij het bergklimmen Goede resultaten van ritmeester Gruppelaar in springconcours Nederlands tweetal versloeg Ierland WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 Belg Nelis Europees kam pioen eenmanszwaardboten Koersen in Hilversum Rina Gay bleef Oranje Nassau ver voor Hongaar Zsolt leidt Nederland-Oostenrijk Luxemburgs voetbalteam tegen Nederland Louer en Kraay bij de centrale training Piet Kraak weer keeper bij Elinkwijk Van Wissen verlengde contract met MVV Wereldkampioenschap landenteams DESKUNDIGE WAARSCHUWT: Zwemschool voor kleuters Russische schakers terug na overwinningenreeks Koos de Jong onderscheidt zich in Duitsland Grote Prijs Brasschaat voor Rik van Looy Amateur-stayers naar Leipzig vertrokken Zoeken naar vermiste studenten opgegeven Bahamontes leidt in de Ronde van Catalonië Wagtmans is twaalfde Piet Steenvoorden naar Italië Ronde van Wijk aan Zee Kampioenswedstrijd in afdeling bedrijfsvoetbal ADVERTENTIE DONDERDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER De vier ruiters, die vandaag op het ter rein van de Rotter damse manege het parcours van het jaar zullen rijden, zijn bekend. Het zijn de Italiaanse kapi tein Salvatore Op pes, zijn landgenoot markies L. de Me dici Tornaquinci, de Franse kapitein B. de Fombelle en de Duitser, tevens Olympisch kampioen, Hans Günther Wink ler die zich uit de drie klasseringswed strijden voor de eindstrijd om het Europese spring- kampioenschap heb ben geplaatst met respectievelijk de paarden „Pagoro", „Sea Leopard", „Sonnenglanz" en „Bucephale". De Belg Georges Poffe, die zaterdag nog gunstig geplaatst was, verloor de kans om in de eindstrijd te mogen starten, doordat zijn twee ronden in de derde klasseringswedstrijd gistermiddag ge reden, verre van gunstig waren. Met een totaal van 17 fouten in deze laatste wedstrijd moest hij met lede ogen toezien, dat de geroutineer de Italiaanse ruiter De Medici, door zijn zeer verdiende overwinning met „Sea Leopard" zich in de eindstrijd plaatste. De markies had de laatste klasserings wedstrijd, bestaande uit twee manches, bijzonder goed gereden. Goed uitgebalan ceerd nam de combinatie De Medici-Sea Leopard de hindernissen. Op voortreffe lijke wijze leidde de ruiter de 10-jarige ruin. Helaas was zijn tempo iets lager dan voorgeschreven was, 400 meter per mi nuut, zodat hij in de eerste ronde zijn foutloze parcours toch nog zag vergald met strafpunt wegens tijdsoverschrij ding. Eenzelfde lot was Winkler met „Son nenglanz" ten deel gevallen, die zelfs 2 punten voor tijdoverschrijding kreeg. De equipes Oppes-Pagoro en Lefrant-Cabal- lero waren de twee andere combinaties die zonder een enkele fout de eerste ron de beëindigden. De Italiaanse markies zegevierde echter in dit nummer doordat hij ook de tweede ronde op dezelfde voor treffelijke wijze aflegde. Paard en ruiter waren volkomen in harmonie met elkaar en het werd wederom een foutloos par cours, maar nu was het tempo binnen de vastgestelde snelheid gebleven. Aangezien hij ook de enige was die de tweede manche zonder een enkele fout reed, was zijn zege een feit. Zowel Lefrant als Oppes kregen in de tweede ronde 4 fouten voor een afgeworpen hindernis en „Sonnenglanz" kon zelfs niet rondkomen zonder twee hindernissen om te gooien. Bovendien was dit paard veel te langzaam zodat ook nog tijdfouten volgden. Het to taal voor Winkler kwam op IIV2 fout over de twee ronden, hetgeen hem slechts een vijfde plaats opleverde. Doordacht Wat de Nederlandse prestaties betreft, verdient ritmeester Gruppelaar met „d'Artagnan" een pluimpje. Zeer beheerst en goed doordacht reed onze landgenoot de tienjarige bruine ruin over het par cours. Zowel in de eerste als in de tweede ronde wierp d'Artagnan slechts een hin dernis af. Door het vrij langzame tempo echter kreeg deze Nederlandse combinatie voor de eerste ronde 1 tydfout en voor de tweede ronde V2 tijdfout daar bovenop. Met een totaal van fout eindigde onze landgenoot echter in deze wedstrijd op de vierde plaats, hetgeen een zeer fraaie ver richting mag heten in dit sterke milieu. De heer Koster had met „Cobbey" wei nig succes. De eerste ronde was bedroe vend: 16 fouten. De tweede manche was heel wat beter en kostte slechts 4 fouten, maar met een totaal van 20 eindigde hij op de achtste en laatste plaats. Vandaag zullen dus vier ruiters zowel met hun eigen paard als met de paarden van hun drie concurrenten moeten strij den om de Europese titel. De Italianen staan hoog in notering voor dit kampioen schap. Maar Winkler en De Fombelle mag men zeker niet onderschatten. Geluksdag De Engelse amazone Dawn Palethorpe had dinsdag haar geluksdag. Twee over winningen kon zij op haar naam boeken. Met de bruine Ierse ruin „Earlsrath Ram- De Belg André Nelis is dinsdag voor de tweede achtereenvolgende keer Europees kampioen eenmanszwaardboten (Finjol- lenklasse) geworden. Zyn suprematie was opmerkelijk: Nelis had bijna het dubbele van het aantal punten van zyn voor naamste concurrent, de Italiaan Delchi Pellaschier. In de voorlaatste race, die dinsdagmor gen werd gehouden en die werd gewon nen door de Duitser Jurgen Vogler de Nederlander Hans Sleeswijk werd vierde eindigde Nelis als derde. In de twaalfde en laatste race (dinsdag middag) startte hij niet. Winnaar werd de Brit Vernon Stratten. Sleeswijk klasseerde zich als zevende. De eindrangschikking kon nog niet wor den opgemaakt, aangezien enkele deelne mers protesten hebben ingediend. De Italiaanse ruiter markies L. de Medici op „Sea Leopard" tijdens een sprong. bier", een kwaliteitspaard van hoge klas se, won zij na een fraai gereden rit de prijs van de amazones. Met een foutloos parcours in 97 sec. toonde zij zich de beste van de deelneemsters. Behalve deze 22- jarige Britse amazone kwam ook de jeug dige Engelse Jean Harper met de schim melruin „Ecky" en de Belgische mej. Ja- magne met „Ketty" zonder een enkele fout rond. Maar de tijd gaf toen de door slag en deze was in het voordeel van mej. Palethorpe. De beste Nederlandse prestatie werd geleverd door Irene Jansen uit Ubbergen met haar paard „Adelboom". Aangezien de vosruin voor de sloot weigerde kreeg deze combinatie drie. fouten. Na de .sprong, over de sloot schoof de amazone, doordat haar paard op het zware door regen door weekte terrein uitgleed, naar voren over de hals, maar zij wist zich voor een val te vrijwaren. „Adelboom" kwam weer op de benen en onmiddellijk daarna werd de volgende hindernis gesprongen, zonder fouten! De tweede trofee, die mej. Palethorpe mee naar huis mag nemen, was de her inneringsbeker, welke zij won in het in ternationale springnummer om de prijs van de luchtvaart. De deelnemer mocht zelf zijn parcours kiezen. Niet minder dan 50 combinaties verschenen hiervoor in de ring. Tien kwamen zonder een enkele fout door. Maar de tijd van de Britse amazone ditmaal met „Holywell Surprise" was de beste van deze tien: 75,8 sec. De snelste tijd van alle combinaties werd genoteerd voor de Franse kapitein Lefrant met „Etendard". Doch het paard kon na een mooi parcours toch niet met een blanco register de ring verlaten. 4 fouten was het resultaat. De beste Nederlander in dit gezelschap was Anton Ebben met „Fleur d'Oranger". Hij bracht het tot een zesde prijs, met een foutloos parcours in 86,6 sec. Het klassement voor het Europees kam pioenschap voor springruiters na de halve finale luidt: 1. kapt. S. Oppes (Italië) 50 pnt. 2. markies L. de Medici Tornaquinci (Italië) 47 pnt. 3. H. G. Winkler (Duitsland) 43,25 pnt. 4. kapt. B. de Fombelle (Frankrijk) 42,75 pnt. 5. G. Poffe (België) 38,25 pnt. 6. J. J. Gruppelaar (Nederland) 36 pnt. 7. kapt. G. Lefrant (Frankrijk) 32,25 pnt. 8. M. M. Koster (Nederland) 27 pnt. De uitslagen van de draverijen, die dinsdagavond in Hilversum zijn gehouden, luidden: Maud Murry-prys: (1960 m): 1. Unique Spencer 1.29. 2. Vita Donum 1.33.2. 3. Un cle Mars 1.33.6. W f 3,80, P f 2,10, f 2,10, C f 4,90, G f 6,—. Jim Wilkes-prijs (1900 m) le serie: 1. Uitloper 1.25.2. 2. Sagne d'Or 1.23.4. 3. Tom Mix 1.27.3. T f 2,80, P f 1,40, f 1,30, f 1,50, C f 4,80, K f 4,50. 2e serie: 1. Tosca 1.26.2. 2. Robert Taylor 1.25.3. 3. The Flying Dutchman 1.27.1. W f 1,70, P f 1,30, f 2,30, f 2,10, C f 8,80, K f 4,40. Finale: 1. Tosca 1.26. 2. Sagne d'Or 1.24.3. 3. Robert Taylor 1.25.5. W f 5,90, P f 1,50, f 1,30, 1,70, C f 5,—, K f 11,30. Ward-prys: (1960 m): 1. Theo Scott 1.26.8. 2. Utopie 1.26.1. 3. Victor Hannover 1.28.5. W f 12,50, P f 2,90, f 6,20, f 1,50, C f 27,30, K f 17,—. Harry P-prys: (2360 m): 1. Rosa Hollan- dia 1.24. 2. Reve de Sophia 1.26. 3. Tizian 1.26.2. W f 2,-0, P f 1,30, f 6,20, f 3,10, C f 35,—, K f 7,20. Quceny-prijs: (2380 m): 1. Rina Gay 1.23.5. 2. Oranje Nassau 1.24.3. 3. P. Louis II 1.25.1. W f 3,—, P f 1,70, f 3,10, f 14,10, C f 6,60, K f 8,90. Totalisator omzet: f 84.654,50. PETER WATERMAN Peter Waterman de Britse welterkampioen, heeft dinsdag avond een nieuwe zege behaald, ditmaal tegen de Duitser Ernst Zetzmann die in de zesde ronde knock out ging. Naar wij vernemen zal de wedstrijd Ne derland-Oostenrijk voor de voorronde van het wereldkampioenschap voetbal, die op 25 september in Amsterdam wordt ge speeld, worden geleid door de Hongaarse scheidsrechter Istvan Zsolt. Met deze refe ree gaat zowel de Nederlandse als de Oos tenrijkse Voetbalbond akkoord. Het Luxemburgs voetbalelftal voor de wedstrijd LuxemburgNederland, die op woensdag 11 september voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap in stadion-Feijenoord in Rotterdam wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: Doel: Michaux (Stade); achter: Brenner (Stade) en Brosius (Spora-Lengnau); mid den: Konter (Chiers), Mond (Jeunesse) en Schmidt (Fola); voor: Kohn (SC Karlsruhe, Duitsland), Cirelli (Alliance), Letsch(Spora), Nurenberg (Nice, Frankrijk) en Fiedler (Spora). Reserves: Steffen (Jeunesse), Hei- nen (Jeunesse), Jann (Jeunesse) en Halfs- dorf (Stade). De Luxemburgse Voetbalbond heeft dus de beschikking gekregen over de 23-jarige Spitz Kohn, de middenvoor van Karlsruhe en Vicky Nurenberg, die op het ogenblik voor de Franse club Nice uitkomt. Louer (NOAD) en Kraay (DOS) zijn uit genodigd voor de centrale training in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch. Piet Kraak zal na een onderbreking van twee seizoenen zyn plaats weer innemen in het doel van Elinkwijk (Utrecht). Reeds in de wedstrijd tegen Enschedé zondag zal de oud-doelman van het Nederlands elftal weer onder de lat staan. De Elink- wjjk-leiding heeft Kraak verzocht om weer in actie te komen, omdat zy van mening is, dat de tegenwoordige doelman Joop van der Schilden te wisselvallig speelt. De 35-jarige Kraak zal ongetwijfeld hard moeten trainen om weer in vorm te komen. Eenmaal per week zal oefenmees- ter Groenendijk naar Zierikzee gaan, waar Kraak een hotel heeft, om hem daar te oefenen. Op de vrijdagen traint hij in Utrecht. Het Elinkwijk-bestuur hoopt, dat Kraak weer de rust in het elftal kan bren gen en dat hij in staat zal zijn om, zoals twee seizoenen geleden, de verdediging te dirigeren. De voetballer Fons van Wissen, die aan vankelijk geweigerd had om dit seizoen voor MVV uit te komen, heeft dinsdag avond het contract met de Maastrichtse vereniging voor één jaar verlengd. Van Wissen zal vandaag de training bij MVV hervatten. Of hy zondag reeds zal spelen, kon men nog niet mededelen. Van Wissen zal voorlopig in Maastricht blijven wonen en werken. In de Danlon-fabrieken in Emmen is dinsdagavond de grote schaakstryd tussen 21 landen om het wereldkampioenschap voor dames landenteams begonnen. De eer ste ronde kenmerkte zich door uiterste voorzichtigheid. Men kende eikaars krach ten op een uitzondering na nog te weinig om zich aan experimenten te wa gen. Voor mevrouw Heemskerk, de Ne derlandse kampioene, moest een speciale maatregel worden getroffen, opdat zij met haar been in het gips behoorlijk voor het bord kwam te zitten. Haar tegenstandster, de ruim tachtigjarige Ierse mej. Chater kwam uit de Engelse opening, die door ver wisseling van zetten overging op de tar- rasch-verdediging niet best te voorschijn. Vooral haar achtste zet was zeer zwak. Met een gezonde pluspion zag het er voor onze kampioene zeer gunstig uit. Haar te genstandster maakte 't haar verder niet bij zonder lastig. Rustig kon de Nederlandse haar spel opbouwen met allerlei verborgen dreigingen. Toen torenverlies niet meer te vermijden was, gaf de Ierse op. Bij mevrouw Roodzant werd het de Las- ker-variant van het orthodoxe damegam biet. Op zeer simpele wijze won zij, door dat haar tegenstandster de opening zeer slecht behandelde, de kwaliteit. Toen er later nog een vrijpion op de C-lijn bij kwam, ondersteund door twee torens, zag de Ierse mej. Cassidy er geen heil meer in. Siciliaan Behalve voor de partijen van de Neder landse dames die op de demonstratiebor den konden worden gevolgd was er ook voor de partij van de wereldkampioene, de Russin Olga Rubtsova tegen de char mante Frangaise mevr. Chaude de Silans (wit) veel aandacht. Het was een Sici liaan met Fianchetto van wit, waarbij bei den zeer veel tijd verbruikten. Zwart oefende al spoedig druk uit op het witte centrum (pion e4), terwijl wit een enigs zins wilde aanval op de koningstelling van haar tegenstandster begon. Geleidelijk aan werd de stelling van de Frangaise minder en in een moeilijke stelling overzag zij pionverlies. Even later verloor zij door tij dso ver schr ij ding. Van de Belgische dames maakte mevr. Bollekens een zeer zwakke indruk en reeds kort na de opening kreeg zij een verloren stelling. Het was de eerste partij, die uit gespeeld was. De andere Belgische dame speelde met een stuk en twee pionnen ach ter, rustig verder. Toen er nog een derde pion bijkwam werd het haar toch te machtig. Blunders De roemeense dames vielen op door ge degen spel. Op een gegeven ogenblik kon Maria Pogorievici haar tegenstandster mat geven in drie zetten, met een dames-offer Dr. Rudolf Sutter, secretaris-generaal van het centrale comité van de Zwitsersee Alpinisten Club, geeft buitenlandse toe risten die naar Zwitserland zyn gekomen om de Alpen te beklimmen het advies: „Doe het kalm aan en laat uw valse eer zucht thuis". „Teveel ongelukken zyn te wijten aan de te grote eerzucht om een berg te beklimmen en het niet op te ge ven, wanneer de weersomstandigheden en vermoeidheid het raadzaam maken terug le keren", verklaarde Sutter. „Het feit dat velen van deze bergbe klimmers in hun eigen land als experts worden beschouwd hoeft nog niet te be tekenen, dat zij op de juiste wijze ge traind zijn in de speciale techniek, die no dig is om de vele met ijs bedekte bergrug gen in ons land te beklimmen", voegde hij eraan toe. Hij gaf toekomstige bergbeklimmers de volgende punten om rekening mee te houden: Zorg voor de juiste uitrusting, begin met de beklimming van gemakke lijk te beklimmen pieken, neem een er varen gids mee, die het gebied kent, neem geregeld deel aan trainingscursussen van eigen nationale clubs; tracht nooit een gletscher te beklimmen of over te steken zonder het gebruik van touwen, zelfs bij het skieën dient men met touwen aan el kaar verbonden te zijn, dit kan dan lang zamer gaan, maar het is veiliger. Men dient voorts geen valse ambities te koes teren en terugkeren indien het beklimmen te moeilijk valt, het weer slecht wordt of wanneer men zich te moe voelt. Men dient nimmer een met ijs bedekte rots of glet scher te beklimmen indien men niet ten volle op de hoogte is van de juiste tech niek. Neem goede kennis van de weer berichten, daar de weersomstandigheden in de Alpen aan plotselinge veranderingen onderhevig zijn. Tracht nimmer, onder geen enkele omstandigheid, een gletscher alleen te beklimmen, en in het algemeen: De Duitse Maatschappij tot Redden van Drenkelingen heeft plannen bekend ge maakt om het aantal verdrinkingsgevallen van jonge kinderen, dat momenteel onge veer 300 per jaar bedraagt, sterk te ver minderen. De maatschappij wil een beroep doen op het volk om een fonds te stichten van ongeveer 500.000 mark 450.000) ten einde een zwemschool op te richten voor kleuters vanaf 12 maanden tot de leeftijd dat zij naar school gaan. Dit zal dan de eerste „kleuterzwemschool" in Europa zijn. Het is de bedoeling dat de ouders, die de kinderen naar deze school sturen de eerste zou in Hamburg worden gebouwd daarvoor niets behoeven te betalen. Proeven met kleuters uit een ziekenhuis in Hamburg hebben geleerd dat kinderen van die leeftijd na 10 tot 12 lesuren al zo ver zijn dat zij zich drijvende kunnen hou den. Volgens de statistieken verdrinken er in Duitsland gemiddeld 300 kinderen onder de vijf jaar. Slechts een op de vier Duit sers kan zwemmen. als inleiding. Daar hebben de dames meest al nogal bezwaar tegen, zij deden het ten minste niet. Niettemin kwam Pogorievici gewonnen te staan. Een blunder deed haar mooie voorsprong als sneeuw voor de zon verdwijnen en even later moest zij zelfs opgeven. Trouwens, na ruim 4 uur spelen kwamen er hier en daar meer blunders en op som mige borden wisselden de kansen met de minuut. Verx-assende uitslagen waren er echter niet het gevolg van. In de groep, waarin Nederland speelt, zullen Rusland, Roemenië en Tsjechoslowakije ernstige concurrenten zijn voor de eerste drie plaatsen. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de eerste ronde, luiden: Groep A: RoemeniëTsjechoslowakije 11; IerlandNederland 02; mej. H. F. Chatermevr. F. Heemskerk 01; mej. E. M. Cassidymevr. Cath. Roodzant 01; FrankrijkRusland 02; Finland was vrij. Groep B: SchotlandLuxemburg Vit V2; HongarijeBulgarije V?A 1 afge broken partij); Oostenrijk—Oost-Duits- land 02; de Ver. Staten waren vrij; Joe goslaviëBelgië 20; EngelandNoorwe gen 20; DenemarkenWest-Duitsland 02; Polen was vrij. De Russische schaakploeg, die met grote voorsprong het Europese kampioenschap behaalde, is weer uit Oostenrijk vertrok ken. Na het toernooi om het Europese kam pioenschap hebben de Russen een toernee door Oostenrijk gemaakt en in vrijwel alle grote steden van dat land simultaan- en handicapwedstrijden gespeeld, in totaal 646. Van de 596 simultaanpartijen wonnen de Russen er 487, eindigden er 88 in remise en verloren zij er slechts 21. Van de handicap partijen tegen de sterkste Oostenrijkse schakers wonnen de Russische grootmees ters er 30, terwijl er 6 verloren gingen en 14 in remise eindigden. De belangrijkste ontmoeting was die van de wereldkampioen Smyslov tegen tien spelers van de Oostenrijkse hoofdklasse. De wereldkampioen won 4 partijen, verloor er geen een en speelde de andere zes remise. De Nederlander Koos de Jong onder scheidt zich bij de zeilwedstrijden om het open Duitse kampioenschap-Olympiajollen- klasse, die bij Essen worden gehouden. Hij won dinsdag de vierde en voorlaatste race vóór de Zwitser Blattmann en de Duitsex-s Voigt, Moellner en Soltau jr. Deze laatste, kampioen-1956, kwam in de algemene rangschikking met 1027 punten op de eerste plaats. De Jong is tweede met 939 punten en Baumgartner uit Berlijn derde met 915 punten. De Nederlandse schaakster mevrouw I mny Heemskerk is enigszins ge handicapt in het landen-schaaktoernooi in Emmen. Zij heeft namelijk een been gebroken en moet nu met dat in gips verpakte been in een voor schaken ietwat vreemde stand achter het schaakbord zitten met haar boekje voor notities op schoot. Tegenover haar zit haar Ierse tegenstandster miss H. F. Chater, die zij zonder veel moeite een nederlaag toebracht. Rik van Looy, de „keizer der kermis- koersen", is dit seizoen nauwelijks te stui ten. Dinsdagmiddag breidde hy zijn impo nerende overwinningenreeks uit met een triomf in het internationaal zeer sterk be zette criterium om de „Grote Prijs van Brasschaat", waaraan 44 renners uit acht landen deelnamen. Van Looy reed de 150 km in 3 uur 26 minuten en 13 seconden en versloeg in de sprint zijn landgenoot Vannitsen met één wiel. De Nederlander Frans Mahn klasseerde zich als derde, vóór Debaere, de Belgische kampioen Vlayen, Germain Derycke en Marcel Jansens. Piet van Est, Peter Post en Gerrit Voorting kregen met o.a. de wereldkampioen der amateurs Louis Proost, Leon van Daele, Rik Luyten, Jon- kermann, Brankai-t en Brik Schotte ex aequo de tiende plaats toegewezen. Gerrit Schulte eindigde als dertigste. De wedstrijd om de „Kleine Prijs van Brasschaat" (59 deelnemers) werd gewon nen door Joseph Verachtert. Hij reed de 124 km in 3 uur en 15 minuten. De Ne- dei-landers Plantaz, Jef Lahaye, Piet Maas, Hijzelendoorn, Piet Haan, Hinsen en Van der Lijke klasseerden zich ex aequo als achtste. Henk Buis uit Vyfhuizen en de Sassen- heimer Arie van Houwelingen, die aan het van 17 tot 22 september te houden wereld kampioenschap voor amateur-stayers zul len deelnemen, zyn dinsdagmorgen met hun gangmakers De Graaf en Van der Stuyft naar Leipzig vertrokken. De beken de Haarlemse soigneur Piet v. d. Heyden is als verzorger voor de beide renners mee. De Nederlandse afvaardiging hoopt van avond of morgen in Leipzig aan te komen. Daar zullen de resterende dagen besteed worden aan de training en mogelijk dat Van Houwelingen en Buis nog enkele wed strijden te rijden krijgen. Van der Stuijft zal als gangmaker voor Van Houwelingen fungeren en Buis rijdt achter De Graaf. Het kampioenschap wordt verreden in series van 50 kilometer en één finale over een uur. ga er nooit alleen op uit, daar verwon dingen door vallende stenen, verstuikte enkels en valpartijen het onmogelijk ma ken terug te keren zonder hulp van een ander. Aldus het advies van de Zwitserse deskundige. Het zoeken naar de twee Hilversumse studenten Van Midden en Schafer, die in het gebied van de Groszvenediger in Oos tenrijk worden vermist, is thans defini tief gestaakt. Het wordt onmogelijk geacht dat de jongemannen nog in leven zouden zijn en het zoeken naar hun stoffelijke overschotten wordt nutteloos geacht. De Belg Hoevenaers heeft dinsdag de vierde etappe van de Ronde van Catalonië, de rit van Vinaroz naar Vall de Uxo (115 km) gewonnen. In de eindsprint versloeg hij de Nederlander Michel Stolker. De tyd van beiden was 3 uur 15 minuten en 18 seconden. Bijna een minuut na de winnaar passeer de Miguel Poblet als derde de eindstreep vóór Bahamontes (z.t). Lorono klasseerde zich als vijfde door de sprint van het pelo ton te winnen. Voor hem werd een tijd van 3 uur 18 minuten en 1 seconde genoteerd. De vijfde etappe was een tijdrit over 40,2 km., die dinsdagavond werd gereden. De Spanjaard Lorono legde de afstand het snelste af: 1 uur 1 minuut en 55 sec., twee de werd Bahamontes (1.02.10), derde Mas- sip (1.02.26), vierde Galeano (1.02.35) en vijfde Bibiloni (1.03.13), eveneens een Spanjaard. De best-geklasseerde Nederlander was Wout Wagtmans. Met een tijd van 1 uur 4 minuten en 30 seconden eindigde hij als vijftiende, Michel Stolker had voor de 40.2 km. 1 uur 8 min. nodig (44ste), Bram van der Sluis 1.08.37 (ex aeque 51ste), Daan de Groot 1.11.31 (69ste) en Leo van der Pluym 1.13.06 (77ste). In de algemene rangschikking staat Ba hamontes nu op de eerste plaats. De volg orde is: 1. Bahamontes (Spanje) 12.55.27; 2. Lorono (Sp.) 12.55.57; 3. Massip (Sp.) 12.56.28; 4. Otano (Sp.) 12.57.22; 5. San Emeterio (Sp.) 12.57.39; 12. Wagtmans (Ned.) 12.59.38; 38. Stolker (Ned.) 13.05.17; 53. Van der Sluys (Ned.) 13.21.33; 55 van der Pluym (Ned.) 13.24.15; 58. De Groot (Ned.) 13.24.37. De nationale wegkampioen der amateurs, Piet Steenvoorden uit Heemstede, en de Hagenaar Ab van Egmond zyn door de sportcommissie van de K.N.W.U. aange wezen om op zondag 22 september deel te nemen aan de „Grote Prijs Pirelli", een wegwedstrijd over 200 kilometer in Italië. Op woensdag 11 september houden het Beverwijkse „Kennemerland" en „De Kam pioen" uit Haarlem in Wijk aan Zee een wielerronde op het parcours: Julianastraat- Voorstraat om de zogenaamde „Speel weide". Aan deze wielerronde, welke over een afstand van tachtig kilometer gaat, wordt onder meer deelgenomen door de Bever- wijkers Ab Geldermans (nat. achtervol gingskampioen), Dik de Ruiter, Chris de Nijs (winnaar in de Ronde van Heemskerk), Aad Kuilman, Henk de Droog, Ben Bos man, Dullemans en Toon v. d. Bos; Henk Kuitwaard uit Velsen, de Heemskerkers Van Keulen en Henk Hendriks; de Castri- cummers Frans Klardi, Cees en Toon Lute en Piet de Heer; Henk Oldenburg uit IJmuiden en nog verschillende andere ren ners van de Beverwijkse club. Van „De Kampioen" verschijnen onder andere de Haax-1 emmers Adrie Voorting, Tonny en Piet Peters, Hein Koger, Loek Vaars, Henk van Weeren, Cees v. d. Aar, Flens Koek en Toon Rutte; Arend van 't Hof uit Sassen- heim, de Santpoorters Coen Visser en Koos Geuzebroek; Piet Steenvoorden uit Heem stede (nat. wegkampioen), Hans van Duin uit IJmuiden etc. aan de start. Deze start is om half drie. De beslissingswedstrijd HMCGOBY voor de afdeling bedrijfsvoetbal in Haar lem, is door GOBY met 2-0 gewonnen, waardoor zij kampioen van afdeling B is geworden. Zondagochtend 8 september om tien uur spelen de kampioenen van afdeling A en B, SVOW en GOBY, op het SVOW- terrein aan de Slaperdijk om het algeheel kampioenschap Bedrijfsvoetbal 1957. VAN DUYL Na de eerste twee wed strijden te hebben gewonnen, is onze land genoot Van Duyl dinsdag met de „Trintal II" in de derde race in de drakenklasse om de „Coupe Virginia Heriot" vierde gewor den. Warners klasseerde zich met de „Van guard" voor de derde achtereenvolgende keer als zesde. De race werd gewonnen door de Portugees Ferreira met de „Grifo II". DE ENGELSE LEAGUE De uitslag van de dinsdagavond gespeelde wedstrijd voor de Engelse league was: tweede divisie: Bristol CityStoke City 2-1. ADA DEN HAAN Ada den Haan, lid van de zwemclub 't Gooi, di: onlangs naar Eindhoven is verhuisd, zal naar wij ver nemen lid blijven van haar zwemclub. Zij zet de training dus voort onder leiding van mevrouw Wil van Breukelen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3