Veel nieuws voor de huisvrouw op Utrechtse Najaarsbeurs Door Oost-Europa wordt een keten van tv-stations gelegd Alles overdoen? Meer begrip voor stijl in vormgeving <~Praatótozl Renault Frégate WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 3 Zwaartepunt ligt op Electrobeurs en Efficiency-afd. Eerste Kamer Vriendschapsverdrag met de V.S. goedgekeurd GARAGE „DEN HOUT' Duitse logger ramde kotter AM 17 Hongerstaker in Den Haag heeft eten hervat Opnieuw boei op „Renate Leonhardt" rHoe is het ontstaan?^ MATROOS De voornaamste kandidaat van de „Deutsche Partei" bij de komende ver kiezingen, dr. R. Behn, heeft in het orgaan dezer partij een verrassend „démasqué" gemaakt ten aanzien van de intenties die hem in politiek opzicht vervullen. Deze intenties zijn niet fraai, integendeel, zij zijn zeer bedenkelijk, vooral wanneer men ze beschouwt in het licht van de poli tieke constellatie die heden ten dage wordt aangeduid als „het westelijke kamp". Duitsland is een belangrijke partner in de westelijke politiek en staat op het punt zijn voorname rol in Europa weer op te vatten, daarin gesterkt door de volledige steun en sympathie van de grote weste lijke mogendheden. Het enige, dat deze rol nog verkleint, is de Duitse splitsing en de onzekerheid over de vraag, hoe en wanneer de Duitse hereniging een feit zal worden. In de Westduitse Bondsrepubliek speelt de Deutsche Partei als grootste coalitie deelgenoot van Adenauers C.D.U. een be langrijke rol. Zij heeft 32 zetels in de Bondsdag en de bovengenoemde dr. Behn is, met zijn medekandidaten, voorbestemd in de nieuwe Bondsdag een belangrijke factor voor de Westduitse koersbepaling te worden. Deze dr. Behn verklaart, dat Engeland de schuld van de tweede wereldoorlog draagt, dat de bombardementen op Duits- se steden niet minder misdadig waren dan de Duitse Jodenmoorden, dat Duitsland een slachtoffer van Engelse leugens is ge worden, dat de berechting van de Nazi kopstukken in Neurenberg een schending van het volkenrecht was, dat de En gelsen het Duitse volk uit zijn Oosteuro pees „tehuis" hebben verdreven en de verdeling van Duitsland hebben veroor zaakt in het kader van de „uitroeiingspo- litiek van Churchill". Hij schrijft nog veel meer fraaiigheden, doch de geciteerde zijn voldoende om de indruk te bevestigen, dat dr. Behn de taal van Hitier spreekt in een zo ondubbelzin nige, onmiskenbare vorm dat het lijkt als of de doden uit de Rijkskanselarij zijn op gestaan. Waarschijnlijk is dit artikel bedoeld als verkiezingspropaganda. Degenen, voor wie het bestemd is, worden dus geacht ontvankelijk te zijn voor de wraakgedach- te uit de tijd na Versailles. Versailles wordt trouwens in het artikel ook nog ge noemd als een samenvatting van de „mis daden tegen het Duitse volk". De sympathie voor Adenauers coalitie in het buitenland zal echter door dergelijke uitlatingen moeilijk in stand kunnen blij ven. Want de voormalige geallieerden zul len erdoor herinnerd worden aan iets, dat indertijd alle politieke doeleinden en stre vingen overschaduwde in belangrijkheid en urgentie: namelijk voorkomen, dat Duitsland nog ooit een leidende rol zou kunnen spelen in de Europese politiek, omdat het een haard van onrust en oor logsgevaar zou blijven vormen zolang het macht bezat. Als de denkbeelden van dr. Behn die intussen door de partijleiding haastig als een „persoonlijke mening" zijn geken schetst do;h niet in hun strekking zijn ontzenuwd inderdaad een démasqué betekenen, dat het ware gezicht onthult van het toekomstige groot-Duitsland, zou het wel eens kunnen zijn dat de naburen en bondgenoten van West-Duitsland van vandaag zich gelukkig prijzen, dat de ver deling van Duitsland nog niet is opgehe ven. Want, ofschoon de huidige situatie vooral voor de Duitsers in de Oostzone verre van benijdenswaardig is, een herstel van de oude toestand van voor 1939, toen de mentaliteit die dr. Behn thans demon streert de hele Duitse politiek tot richt snoer diende, kan door niemand in Europa worden gewenst. Behalve dan door dr. Behn c.s., die blijk baar nog eens opgewekt van voren af aan willen beginnen. In Amersfoort is het nieuwe streek ziekenhuis „De Lichtenberg" in gebruik genomen, waarvan bouw en inrichting ruim tien miljoen gulden hebben ge kost. Links op deze KLM-Aerocarto- luchtfoto ziet men het zusterhuis, op de voorgrond het administratiegebouw en daarachter het eigenlijke zieken huis, dat plaats biedt aan ruim drie honderd patiënten. (Van een onzer redacteuren) DE UTRECHTSE Najaarbeurs 1957, die gisterochtend geopend is, heeft op de eerste dag al vele duizenden bezoekers geboekt. De meesten van hen richtten hun schreden ouder gewoonten het eerst naar de gebouwen op het Vredenburg, waar voornamelijk de kleine en middelgrote firma's exposeren en waar het bijgevolg altijd overvol is. Na uren van slenteren langs de ruim vijfduizend stands die hier bijeengebracht zyn, is er dan doorgaans weinig lust en fut meer voor een bezoek aan het tweede Jaarbeurscomplex aan de Croeselaan, waar vroeger toch voor de alleen-maar-belangstellende kijkers wei nig „leuks" te zien viel. De laatste jaren echter is het zwaartepunt van de beurs veel meer op de terreinen van de Croese laan komen te liggen, waar men in de grote ruime tentoonstellingshallen boven dien veel prettiger, rustiger en koeler wandelt dan in de altijd ietwat benauwde en lawaaierige mierenhoop aan het Vre denburg. Mechanisch paradijs En ditmaal moet ge, hetzij leek of za kenman, de Croeselaan zeker niet over slaan. In de Margriet- en de Julianahal samen zevenduizend vierkante meter ex positieruimte hebben 234 firma's uit elf landen een Elektrobeurs geschapen, die een paradijs voor de huisvrouw is: een mechanisch paradijs, waar men alle ver nuftige elektrische huishoudelijke appa raten en keukenhulpjes uit de Oude en de Nieuwe Wereld kan bewonderen. Toppunt van comfort vormen hier de twee vaat- wasmachines van Amerikaanse makelij voor het eerst in een eenvoudige huishou delijke uitvoering waarvoor men ech ter altijd nog ruim duizend gulden moet neertellen. Meer in het kader van de bestedings beperking vallen de baby-ijskasten, die hier te zien zijn, en die voor een win kelprijs van nog geen f 200 voldoende koelruimte bieden voor de vlottende levensmiddelenvoorraad van een normaal vierpersoonsgezin, inclusief enkele flesjes koud bier voor de heer des huizes. Ook op verwarmingsgebied zijn er een paar veelbelovende debutanten. Een daar van is een heetwater-radiotor met elek trische verwarming en ingebouwde ther mostaat, die alle voordelen van de centrale verwarming heeft, maar bovendien ver plaatsbaar (en dus goedkoper in het ge bruik) is. Vernuftig van eenvoud is ook een verwarmingselement, dat ingebouwd is in een glasplaat, bespoten met een metaaloxyde. Dit oxyde vervult dezelfde functie als een gloeispiraal in een straal- kachel, maar zonder de nadelen en esthe tische bezwaren van dien. De fabrikant vertelde ons, dat de Nederlandse Spoor wegen van plan zijn, binnenkort deze nieuwe vinding te gaéh töëpaè'sé'n vööf de raamverwarming van alle personen- wagons. Nieuws bij Philips Philips troont traditiegetrouw weer in een zee van licht op de eerste etage van de Julianahal. De huisvrouw vindt er onder meer een rieuw ultralicht snel- strijkijzer van revolutionaire constructie. Het ouderwetse mica-element is vervallen en de zeer verfijnde temperatuurregelaar maakt het mogelijk, ook het fijnste weef sel een veilige strijkbeurt te geven. Het apparaat weeg slechts 1,2 kg de helft minder dan conventionele strijkijzers. Bijzonder fraai is de collectie wand- en hanglampen, die de ontwerpers van Phi lips tentoonstellen. De meeste modellen zijn van gespoten glas gemaakt, en hebben simpele, doch zeer decoratieve functionele vormen veelal geïnspireerd op de thans zo in zwang zijnde Japanse lampionach tige bol- en kegelornamenten die een herademing zijn na alle trieste schemer- lampenkitsch van de laatste jaren. Ook de winkelier vindt bij Philips een prettig nieuwtje in de vorm van verbeter de flood- en spotlights voor de etalage, die thans een mantel van persglas gekre gen hebben en daardoor aanmerkelijk sterker en stootvaster geworden zijn dan de oude attralux-typen. Met de nieuwe modellen kan men zelfs (mits de fittingen waterdicht worden afgesloten) „naar bui ten", omdat het persglas zelfs als het gloeiend heet is, niet meer door vocht of regendruppels kan exploderen. Er is tevens een model-etalage ingericht, waar de zelfetalerende middenstander naar hartelust kan experimenteren met effect en kleurenbelichtingen. In hal C op het Croeselaanterrein expo seren de importeurs en fabrikanten van naai-, brei- en borduurmachines. Ook de kring van industriële ontwerpers heeft hier een afdeling waarin zij allerlei meu bels, apparaten en gebruiksvoorwerpen in verantwoorde moderne vormgeving toont. Zeer de moeite waard zijn hier vooral de inzendingen glas en kristal en de proef stukken der leerlingen van de Eindhoven- se Akademie voor Industriële vormgeving. De Efficiëncy-afdeling in de Bernhard- hal is omvangrijker dan ooit. Bijna vier honderd exposanten uit veertien landen geven hier een overzicht van de nieuwste typen kantoormachines en -meubelen, ad ministratie- en archiefinrichtingen en wat dies meer zij. Ook hier wint de elektronika het pleit, niet alleen in de enorme boek- houd-robotmachines, maar ook bij de kleine kantoor-utensiliën. Miniatuur-band- recorders, dikwijls niet groter dan een normale klapcamera, vervangen steeds meer het steno-dictaat en werken al veel betrouwbaarder dan hun soortgenoten van enkele jaren geleden. Andere aanwinsten in deze branche zijn: een elektrische portable schrijfmachine, een speciaal geprepareerd briefpapier, dat carbon overbodig maakt en een „univer seel potlood", dat op papier, hout, glas, metaal en leer schrijft. Componisten, ar rangeurs en transponeurs zullen wel inte resse hebben in de musicwriter die hier gedemonstreerd wordt: een schrijfmachine, die inplaats van letters of cijfers, noten tikt. Ook voor filmers en fotografen zijn er enkele noviteiten. In de Bernhardhal toont een Amsterdamse firma een nieuwe Duit se transparantfilm voor buitenmodel dia- postieven. Het materiaal is in twee gra daties en per vierkante meter verkrijg baar, maar komt binnenkort misschien ook in amateurverpakkingén van tien vel formaat 18 x 24 cm. Het wordt precies zo verwerkt als gewoon vergrotingspapier, maar geeft veel mooiere toonwaarden en details, vooral in de schaduwpartijen. In het Vredenburggebouw vindt men ook de Rotterdamse importeur van Ja panse fotoartikelen terug met een hele reeks nieuwe camera's en lenzen. Voor de liefhebers om van te watertanden. De parterre van het Vredenburgcomplex is ingericht tot Voedingsbeurs. Alle in- en uitheemse delicatessen kan men hier zien (maar meestal niet proeven). Opvallend is de veel vrolijker en „aansprekender" ver pakking van deze produkten, ook van de Nederlandse voortbrengselen op dit gebied. Blijkbaar gaat men thans bij de verpak- ping de Amerikaanse tactiek, dat het oog ook wat wil, volgen. Schoenen voor de hond Heel in het kort nog enkele noviteiten en rariteiten, die op het Vredenburg de aandacht trekken: 1. een petroleumstrijk- ijzer voor kampeerders; 2. een Duits foto album met ingebouwd speelwerk; 3. een muntautomaat voor televisie-ontvangers (voor t.v.-verhuurders en als spaarpot voor de kijkgelden); 4. fluitketels met een wel luidend drietoons-alarm voor fijnbesnaar de huisvrouwen; 5. een aardappelschiller- op-waterkracht (gewoon aansluiten op de kraan); 6. fraai houtsnijwerk uit Oberam- mergau onder andere kerststalletjes met ronddraaiende engelen en ingebouwd Stille Nacht-speelwerk; 7. varkensleren schoenen en gevoerde capes-met-capuchon voor uw huishond; 8. gratis Franse wijn aan de rijdende bar van de organisatie van wijnboeren uit Bordeaux (op het Vreden- burgterrein).- - Aan de Croeselaan wordt tijdens deze Sytje Boes was naar de Jaarbeurs gekomen om eens te kijken of het buitenland wellicht nog nieuwe, echt- Markense soevenirs had aan te bieden voor haar befaamde winkeltje op het eiland. Aan de rijdende propaganda- bar ivan de Conseil Inter professional du vin de Bordeaux (een Franse wijn boeren-organisatie) op het Vreden- burgterrein keurde zij nadenkend een glas Pomerol 1953. „Wel lekker", vond ze, „maar geef mij toch maar liever een echte Hollandse klare". beurs elke dag tweemaal gedemonstreerd met een groot aantal „containers" (laad- kisten en -tanks) het moderne verladings- systeem, dat dure transportverpakkingen voor allerlei produkten overbodig maakt en bovendien de mogelijkheid schept, vrij wel alle soorten goederen en grondstoffen huis-aan-huis af te leveren. Zwaar mate riaal van Van Gend en Loos, de Duitse Bundesbahn en het Franse, Zweedse en Britse rail- en wegtransport worden hier gedemonstreerd om den volke te tonen, hoeveel besparingen aan tijd, emballage en verlies door beschadiging dit systeem van laadkisten, kranen, vorktrucks en hef- bruggen oplevert. Een reeks lezingen en films completeren de uitvoerige en be langwekkende voorlichting over dit on derwerp. Afscheid van Fockema Andreae Aan het slot van de eerste jaarbeursdag hebben de deelnemers van de Jaarbeurs afscheid genomen van mr. W. H. Fockema Andreae, die onlangs als president van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs is op gevolgd door dr. G. van der Wal. De voor zitter van het huldigingscomité, dat ge vormd was uit de deelnemers, de heer L. Schönitzer, bood het ontwerp van een klok aan, die op de komende Voorjaars- beurs een plaats zal krijgen in de Juliana hal. Deze klok geeft uur en minuten aan door tekens,-;xlie bevestigd zijn op twee doorzichtige verlichte schijven. Deze week toonde het Parijse mode huis Dior voor een aantal speciale ge nodigden de duurste japonnen en mantels uit zijn wintercollectie. Hier bewonderen (van links naar rechts) de hertogin van Windsor, mevrouw Norstad (de echtgenote van de N .A.V .O.-opperbevelhebber) en de filmster Gloria Swanson een van Diors creaties in de Franse hoofdstad. LONDEN (UP) Vladimir Osminin, directeur van het centrale TV-station van Moskou, heeft bekend gemaakt dat Rus land bezig is een keten van tv-relayeer- stations te bouwen van Kiev naar Praag. Hij voegde hieraan toe dat tegen 1960 mis schien ook Berlijn bereikt zal worden. Osminin is al enkele weken in Engeland om plannen te maken voor een documen taire van 60 minuten over Engeland voor de Russische televisie. Hij vertelde aan de pers, dat de plannen er op gericht zijn te- l gen 1960 75 tv-stations in bedrijf te heb- ben, verspreid over de gehele Sovjet-Unie. Volgens Osminin is het echter mogelijk dat het aantal dan al veel groter zal zijn, want er wordt met grote voortvarendheid aan deze stations gewerkt. Toen hem door een journalist gevraagd werd wat de plannen waren van Rusland inzake deelneming aan het Eurovisie-net, antwoordde Osminin, dat hij niet wist wanneer Rusland zou toetreden. MOSKOU (UP) Momenteel worden vliegtuigen gebruikt om tv-uitzendingen in sommige delen van de Sovjet-Unie te relayeren over afstanden van 300 en meer kilometer. De eerste geslaagde experimen ten met de speciaal uitgeruste vliegtuigen zijn gedurende het recente wereldjeugd- festival gedaan tussen Moskou en Minsk, hoofdstad van Beylo-Rusland. Er zijn twee vliegtuigen gebruikt. Het eerste toestel, dat op een hoogte van 3500 tot 4500 meter vloog, pikte het program van de opening van het festival op van het tv-centrum in Mos kou en relayeerde het naar de grond- apparatuur in Smolensk. Vandaar werd het program naar het tweede vliegtuig gezonden, dat het weer doorgaf aan het tv-station in Minsk. Het grond- contact te Smolensk was gemaakt om de kwaliteit van de uitzending te ver hogen. Het dagblad Rode Ster, dat van dit ex periment melding maakte, merkte op dat deze zendmethode veel voorbereiding, tijd en mankracht eist. Het blad vertelde, dat geleidelijk overal in het land tussensta tions op de grond worden gebouwd, om tv-ontvangst in de kleine steden en op het platteland mogelijk te maken. Dit vermin dert evenwel niet het belang van inscha keling van vliegtuigen. De experimenten op dit terrein zullen voortgezet worden en in de nabije toekomst zal gepoogd worden de tv-centra Moskou en Leningrad te ver binden, die op ongeveer 600 kilometer af stand van elkaar liggen. In kleuren In een voor Amerika bestemde uitzen ding heeft radio-Moskou gisteren gezegd, dat de Sovjet-Unie tegen het einde van 1960 kleurentelevisie zal invoeren. In Rusland zouden, steeds volgens deze uitzending, meer dan vier miljoen radio- ontvangtoestellen en televisie-apparaten per jaar geproduceerd worden. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 maart 1956 in Den Haag gesloten ver drag -van vriendschap, handel en scheep vaart met de Verenigde Staten behandeld. Prof. A n e m a (AR) merkte op dat er voor Nederland alle aanleiding bestond, een dergelijk verdrag met de V.S. te slui ten. Dat uit de bepalingen over het hou den van openbare godsdienstoefeningen zou kunnen worden afgeleid, dat Ameri kaanse staatsburgers processies zouden mogen houden, waar dit Nederlanders niet is toegestaan, noemde hij een woorden spel. De bedoeling van het tractaat is slechts zoveel mogelijk dezelfde rechtspo sitie te verlenen aan de wederzijdse staatsburgers. De kwestie van de gods dienstvrijheid dient te worden besproken bij een wijziging van de Grondwet en niet bij een bespreking van een tractaat. De heer De Gou (KVP) merkte daar entegen op, dat zijn fractie lid 3 en 4 van artikel twee van het verdrag dat handelt over de vrijheid van het houden van godsdienstoefeningen, in strijd acht met artikel 184 van de Grondwet. Het zou dan ook volgens artikel 63 van de Grondwet alleen kunnen worden goedgekeurd met tweederde meerderheid. De heer De Grooth (V.V.D.) betoogde, dat de bepalingen over de godsdienstvrij heid in het verdrag niet in strijd zijn met de Grondwet. De heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) zei persoonlijk van mening te zijn, dat voor hem als katholiek de processie geen essentiële vorm van de godsdienstoefening is. Als het houden van een processie naar de mening van niet-katholieken „van de straat een kerk maakt", dient de katholiek zijns inziens verdraagzaam te zijn. De heer Smits (S.G.P.) was van oor deel, dat de bepalingen over de gods dienstvrijheid de mogelijkheid openen, dat r.k. Amerikanen in ons land overal pro cessies gaan houden. Daarom zou hij te gen het verdrag stemmen. In zijn antwoord zei de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer Van der Beugel, dat naar de mening van de rege ring in het verdrag geen afwijking van de Grondwet is besloten. Nederland heeft bij dit soort verdragen met de V.S. groot belang. De Nederland se economische belangen in de V.S. zijn veel groter dan die van andere Europese landen. Ook voor de Antillen en Suriname is het verdrag van grote betekenis. Men moet echter niet denken, dat er revolutio naire veranderingen uit zullen ontstaan. Prof. Molenaar (V.V.D.) was van oordeel, dat van de zijde van hen, die het verdrag in strijd achten met de Grond wet, een voorstel moet komen, dat twee derde meerderheid vereist is. Tenslotte zei de heer De Gou, dat zijn fractie het verdrag zal goedkeuren, omdat artikel 163 van de Grondwet daartoe de mogelijkheid biedt indien een wetsont werp in strijd is met de Grondwet. Het verdrag werd goedgekeurd met 42 tegen 3 stemmen (de C.P.N. en de S.G.P.). Zonder hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp tot verhoging van de pen sioenen van gewezen ministers, gewezen cle Medeleven In Athene is het ook al moeilijk om aan personeel te komen. Het enige wat je krij gen kan zijn mensen van het platteland, zei de gerant van ons hotel somber, en die kennen het vak niet. Dat was een onmiskenbare waarheid, maar ze waren wel vriendelijk en daar troostten we ons maar mee. En toen mijn reisgenoot ziek werd en in bed moest blij ven, sprak hij tijdens een van mijn be zoeken met bevende stem: „Het zijn hier toch werkelijk hartelijke mensen. Nou is de huisknecht al geweest en het kamer meisje. En die vroeg of de portier ook mocht komen. En haar collega van de eerste verdieping wou ook graag even". ,Dat is mooi", zei ik, „maar vermoeit het je niet?" „Helemaal niet", zei hij gloedvol. „Het is verkwikkend. In Nederland heb je dat niet. Daar denken ze alleen maar aan de last die je ze bezorgt. Maar deze mensen leven helemaal méé. Ze komen op hun tenen binnen. Ze zwetsen niet, maar gaan voorzichtig op een stoel naast je bed zitten. En dan leggen ze heel behoedzaam hun hand op je voorhoofd en zeggen een paar vriendelijke dingen." „Kan je het dan verstaan?" vroeg ik. „Nee, dat niet. Maar ik ben geen botte rik. Ik kan aan de uitdrukking in de ogen wel zien dat ze het goed met me voor hebben. Ik vermoed dat het zegenbeden zijn, die ze mompelen. Een aardig oud gebruik, vermoed ik. Zoiets moet je toe juichen. Je moet er aan meewerken. Daar om heb ik gezegd, dat ze allemaal mogen komen." Hij leek me helemaal opgemonterd. En of het nu door die zegenbeden en hand opleggingen kwam weet ik niet, maar drie dagen later was hij weer het heertje en stapte hij met de kwiekheid van een krasse zeventiger over de gang. Het kamermeisje knikte, een beetje ge drukt, leek me. De kelner neeg het hoofd, maar keek ontroostbaar. De huisknecht gluurde met iets van verwijt in de ogen om een hoek van een deur. En de portier zuchtte lang en nadrukkelijk toen we langs kwamen. Toen ik 's avonds bij hem informeerde of er post was, zuchtte hij weer, of nog. „Uw vriend is gauw opgeknapt", zei hij. „Gelukkig wel", zei ik. „Het is natuurlijk prettig voor hem", zei hij peinzend, „maar voor ons is het een tegenvaller". „Waarom?" vroeg ik. „U bent allemaal zo aardig voor hem geweest." En ik memoreerde de handopleggingen. Hij keek me verwonderd aan. „Dat is het niet", zei hij pips; „maar een wens gaat in vervulling als je hem uit spreekt met je hand op het voorhoofd van een stervende". Toen gaf hij me verongelijkt mijn brieven. Jac. van der Ster vap hun weduwen gn wezen met een alge mene 'toeslag,' goedgekeurd. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGAN1 Verbruik 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990.— Nauwelijks bekomen van de schrik zyn de zes opvarenden van de Amsterdamse viskotter AM. 17 „Nehim II" vannacht in IJmuiden aan land gegaan: op de vis gronden, 120 myl van IJmuiden was de kotter dinsdagmorgen vissende, toen de j steven van de op volle snelheid varende 39 meter lange Duitse motorlogger A.L. 42, „Rudolf Wendt" zich in de midscheeps van de Nehim II boorde en grote schade te weegbracht. De kotter kapseisde bijna de winch was al onder water verdwenen maar als door een wonder richtte het schip zich weer op. Alle opvarenden overleefden dit avontuur, al heeft de stuurman door de klap, toen hij in het voorschip aan het werk was, een arm gebroken en hoofd wonden opgelopen. De overige beman ningsleden klaagden over pijn aan heupen en hoofd. Het was toen het gebeurde klaar lichte dag: helder weer met goed zicht, toen schipper D. Varkevisser met de AM. 17 ter hoogte van de Pitt-boei op schol en tong viste. Het „vismerk", ten teken dat het schip vissende was, hing bij de voor mast. Schipper Varkevisser vermoedde, dat de wachtslui in de brug van de Duitse logger zijn schip niet hebben gezien wat later ook wel bevestigd werd. Alle op varenden dachten op het moment van de botsing, dat het schip zou kantelen en niet meer zou rechtkomen zij spraken van een wonder, dat dit wel gebeurde. Wat de reactie van de aanvarende Duit ser betreft deelde schipper Varkevisser mee, dat men aan boord van de trawler inderdaad de Nehim II niet gezien heeft. De logger, kaptein Gert Schoon bleef na de aanvaring in de buurt om eventueel de bemanning over te nemen, maar de deu ken en gaten in de scheepswand bleken geen lekkage te hebben veroorzaakt. Na een uurtje is de Duitser verder gestoomd en de Nehim II zette koers naar IJmuiden. De Haagse hongerstaker de heer G. Be- suijen heeft besloten voorzichtig aan weer te gaan eten. Hij is werkend lid van de vereniging Bellamy en meende oorspronke lijk door zijn hongerstaking de aandacht op toestanden, die in zijn ogen wantoestanden zijn, onder andere zijn slechte behuizing, te vestigen. „Ik gevoel mij niet verslagen" zeide de heer Besuijen. „Ik heb echter leren inzien, dat ik langs deze weg weinig voor anderen en voor mijzelf tot stand kan brengen, namelijk een woning, waarin wij kunnen leven en werken." (ANP) De heer P. Visser uit Wijdewor- mer is gistermiddag weer eens met de HD 47 de „Eendracht" uitgevaren naar het vermeende wrak van het goudschip „Renate Leonhardt". Hoewel het weer er gunstig uitzag, bleek de zeegang toch nog te hoog voor -:en afdaling van de duikers. Wel is de duiker Van der Schans nog even naar beneden geweest, maar duikmeester Tebbes achtte het raadzamer om de arbeid te staken. Het doel van de tocht was het plaatsen van een boei op de brug van het wrak ter vervanging van de door de laat ste storm weggeslagen wrakboei, die door het Loodswezen was aangebracht. „De beslissing kan", zo zeide de heer Visser tot belangstellenden op de Helderse kade, „met enkele malen duiken vallen, als het weer maar wil meewerken". Het wrak ligt volgens mededelingen van op varenden van de HD 47 op zijn kant en wanneer de duikers er in zijn geslaagd met dynamiet een gat in de wand te laten springen zal volgens hen het bergen van de goudschat „een klein kunstje" zijn. Volgens onze eigen inlichtingen ver keert de heer Visser, voorzitter van de bergingsvereniging „Renate Leonhardt" in geldmoeilijkheden. Overal in het land heeft hij bij de kantongerechten nu ver zoekschriften tot uitvaardiging van een dwangbevel ingediend om van de leden „achterstallige contributie over de jaren 1954 tot en met 1957" ten bedrage van vijftien gulden te verkrijgen. In een circulaire van december 1956 wordt ten aanzien van deze contributie het woord „vrijwillig" gebruikt, maar een volgend drukwerkje van de vereniging vermeldt, dat men verplicht is de jaar lijkse bijdrage te voldoen. Een andere alinea uit deze laatste circulaire zegt: „De leden, die hun contributie over de jaren 1954 tot en met 1957 nog niet hebben be taald. zullen bij het slagen der berging zoveel minder ontvangen als door hun houding de vereniging schade zal lijden". Voor de berging van 'n eventuele goud schat is dit jaar nog maar weinig tijd over. Het slechte weer en de ruwe zeeën liggen in 't verschiet, maar de leden kunnen ge rust zijn. Want de heer Visser heeft op papier nadrukkelijk beloofd dat, indien de berging in 1957 niet zou slagen, de con tributie zal worden terugbetaald. Het Nederlands heeft het woord uit het Frans overgenomen, doch daaraan dient dadelijk te worden toegevoegd dat het Frans het naar alle waarschijnlijk heid vóórdien aan het Middelneder lands heeft ontleend. Een oorspronke lijk Germaans woord is dus geromani seerd en daarna weer gegermaniseerd. Het oorspronkelijke woord is geweest: mattennoet, dat men letterlijk zou kun nen weergeven door: matgenoot en dat betekende: slaapkameraad. (Het woord mat voor: slaapplaats kwam tot in de negentiende eeuw voor). Dit woord mattenoot is in het Frans als matenot overgenomen. Matenot werd matelot, uitgesproken mat'lot en dit nam men in Nederland weer over als matroos. De s aan het slot is de Franse meer- vouds-s die vroeger niet alleen geschre- ^ven, maar ook uitgesproken werd.j

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5