Inzake de Huurwet was de wetgever niet duidelijk DE ONZICHTBAREN Chelari ne „4 Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem ^j8 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Aambeien? Kort en bondig Huurverhoging van bedrijfspanden r J WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 4 Opdracht voor zestien mijnenvegers Tandartsen hervatten praktijk voor fondsleden Westelijke maatregelen tegen gevaarlijke röntgentoestellen Red Skelton bezocht Madurodam Plan voor grenswijzigingen in Zuid-Holland Vrouw vertrouwde het terecht niet neem •dit tabletje en U stilt de >pijnw HEMOTABS Kort nieuws NVM maakt bezwaar tegen uitbreiding koopgelegenheid A. van de Ven provinciaal toneeladviseur in Brabant v_. VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER De Huurwet stelt de huur van een be drijfspand gelijk aan de huurprijs van 31 juli 1957, „tenzij partijen anders overeen komen". De nieuwe huurprijs mag echter de huurprijs van 31 juli 1957 met niet meer dan 15% overschrijden. Dit systeem is niet nieuw. Ook de huurverhogingen van 1 Januari 1954 en 1 september 1955 waren afhankelijk van een overeenkomst van partijen. Slechts de huurverhoging van 1 januari 1951 geschiedde ook voor bedrijfspanden automatisch en doorbrak dus de lopende contracten. In dit artikel zullen wij onderzoeken, welke betekenis gehecht moet worden aan de woorden „tenzij partijen anders over eenkomen". Gaat de huur slechts omhoog, indien partijen na 31 juli 1957 daartoe be sluiten? Of kan de huur ook verhoogd worden, als het reeds lang geleden ge sloten huurcontract een bepaling bevat, dat de huur verhoogd zal worden, zodra zulks wettelijk toegestaan z^1 zijn? Het antwoord berust bij de rechte Wij laten daarom enkele uitspraken volgen, welke na de huurverhoging van 1 januari 1954 zijn gegeven. Wanbetaling Een weduwe had een winkelwoonhuis met tabakskerverij te Leiden verhuurd tot 1 januari 1958. Het huurcontract bevatte de volgende clausule: „Mochten de huur prijzen ten tijde van deze wederinhuur zijn gestegen dan wel in de periode van 31 december 1952 tot 31 december 1957 stij gen en het geoorloofd zijn een hogere huur te bedingen, zal de huurprijs alsdan dien overeenkomstig worden verhoogd". De weduwe stelde zich op het standpunt, dat de huurder op grond van de aange haalde clausule verplicht was met ingang van 1 januari 1954 de bij de Huurwet ge oorloofde maximale huurverhoging van 20% voor te Leiden gelegen bedrijfspanden te betalen. Maar de huurder dacht er an ders over en bleef de oude huurprijs van 31 december 1953 betalen. Hierop bracht de weduwe de zaak voor de kantonrechter en vroeg hem de huurovereenkomst te ontbinden en de huurder tot ontruiming te veroordelen, omdat deze zich aan wan betaling zou hebben schuldig gemaakt. De kantonrechter was het niet met de weduwe eens. Bedoelde clausule gaf de weduwe niet het recht de huurprijs met ingang van 1 januari 1954 zonder toestem ming van de huurder te verhogen. Het betrof hier immers geen woning doch een bedrijfspand, ten opzichte waarvan partijen slechts in onderlinge overeen stemming tot een hogere huurprijs kunnen komen. Deze wilsovereenstemming moet na 31 december 1953 worden bereikt, al dus de kantonrechter. Ook al ware dit anders zo ging de kantonrechter verder en zou dus moe ten worden aangenomen, dat partijen de bevoegdheid gehad zouden hebben van te voren voor de toekomst een hogere huur te bedingen, zodra zulks door de Huurwet zou zijn toegelaten, dan nog houdt de redactie van de clausule niet in, dat de hogere huur, welke de weduwe eventueel zou kunnen bedingen, in ieder geval de volgens de Huurwet geoorloofde maximale huurprijs zou moeten zijn. Alsdus verklaarde de kantonrechter de vordering niet ontvankelijk, omdat deze gebaseerd was op een niet-bestaande huurachterstand. Huurprijs In tegengestelde zin besliste de kanton rechter te Groningen. Het betreffende huurcontract liep tot 1 mei 1958. Daarin was bepaald, dat, indien tijdens de huur- tijd door de Overheid of een daartoe be voegde instantie een huurverhoging mocht worden toegestaan, de huurder deze van stonde aan moet bijbetalen. De huurder meende, dat hij voor de ge meente Groningen geldende huurverhoging van 20% per 1 januari 1954 niet behoefde te betalen, omdat partijen na 31 december 1953 geen nieuwe huurovereenkomst had den gesloten. De verhuurder verzocht de kantonrech ter de huur vast te stellen. Deze achtte het niet aannemelijk, dat de wetgever met de woorden „tenzij partijen anders over eenkomen" heeft bedoeld, dat partijen be paald na 31 december 1953 omtrent een verhoging moeten overeenkomen. Veeleer achtte de kantonrechter de contracteer- vrijheid van partijen voor bedrijfspanden hersteld met dien verstande, dat de huur prijs van 31 december 1953 niet met een hoger percentage mag worden verhoogd dan waarmede de huur van woningen per 1 januari 1954 automatisch krachtens de Huurwet is verhoogd. Aldus berekende de kantonrechter in de betalingsverplichting van de huurder een verhoging van 20%. In het volgende geval was een bedrijfs pand te Groningen verhuurd voor de tijd van 15 jaren, ingaande 1 mei 1949 en ein digende 1 mei 1964. Het huurcontract be- ADVERTENTIE Ff Bij pijn, griep ol „landerig'' gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 1 De Koninklijke Marine heeft opdracht gegeven voor de bouw van zestien on- diepwatermijnenvegers. De scheepswer ven, die de mijnenvegers zullen bouwen, zijn de werf „De Noord" te Alblasserdam, de Arnhemse Scheepswerven en de scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam. De werf „De Noord" zal er zes bouwen, de beide andere scheepswerven ieder vijf. Acht schepen worden gebouwd voor Amerikaanse en acht voor Nederlandse rekening. De schepen krijgen een waterverplaat sing van ongeveer 200 ton. Zij zullen zo veel mogelijk van hout worden gebouwd. vatte de volgende bepaling: „Indien van overheidswege met handhaving van de prijsbeheersing toestemming wordt ver leend de huursommen in het algemeen met een bepaald bedrag of percentage te verhogen, dan zal deze verhoging ook voor de onderwerpelijke huursom van toepas sing zijn". Ook hier stelde de huurder, dat de over eenkomst tot wijziging van de huurprijs na 31 december 1953 tot stand moest zijn gekomen. De huurder wees op de tekst van de Huurwet, welke luidt: „tenzij par tijen anders overeenkomen" en niet „Ten zij partijen anders overeengekomen zijn". Ook de Huuradviescommissie deelde de mening van de huurder. Doch naar het oordeel van de kanton rechter vloeide uit de woorden van de Huurwet geenszins voort, dat aan een op zich zelf volkomen redelijke huurverho gingsclausule, opgenomen in een vóór 1 januari 1954 tot stand gekomen huurcon tract, betekenis zou moeten worden ont zegd. Door de regeling ten aanzien van bedrijfspanden is de contractsvrijheid van partijen hersteld, zij het met deze belang rijke beperking, dat de huurprijzen zekere maxima niet mogen overschrijden. De kantonrechter achtte het voorts niet aan nemelijk, dat de wetgever door het ge bruik van de woorden „tenzij partijen anders overeenkomen" bedoeld zou heb ben partijen in hun vrijheid meer dan nodig te beperken. De wetgever heeft zich immers slechts ten doel gesteld de huur prijzen aan zekere maxima te binden. De toepassing van de huurverhogingsclausule is in geen enkel opzicht met dit doel in strijd. Aldus verhoogde de kantonrechter de huurprijs met 20%. Opmerkelüke beslissing Vermeldenswaard is nog de volgende beschikking van de kantonrechter te Haarlem. De verhuurder en huurder van een bedrijfspand te Haarlem waren in 1948 een huurprijs van f2500.per jaar overeengekomen. In november 1953 stelde de kantonrechter de huur vast op f 2300. per jaar. Met ingang van 1 januari 1954 mochten de huren van de in de gemeente Haarlem gelegen bedrijfspanden met ten hoogste 17% worden verhoogd. De verhuurder verzocht de kanton rechter deze huurverhoging toe te passen en de huur derhalve vast te stellen op f 2691.per jaar. De huurder verzette zich hiertegen, omdat de huurverhoging slechts kon worden ingevoerd, als partijen het daarover eens waren. De kantonrechter stelde de verhuurder in het gelijk met de volgende redenering. In 1948 was door partijen een huurprijs van f 2500.vastgesteld. Per 1 januari 1951 had de huurprijs dus f2875.moeten bedragen, daar ook de huren van bedrijfs panden op die datum automatisch met 15% werden verhoogd. De door partijen in 1948 overeengekomen huurprijs, welke na 1 januari 1951 f2875.had moeten luiden, geldt tussen partijen, zolang wette lijke bepalingen zich daartegen niet uit drukkelijk verzetten. In 1953 verzetten deze bepalingen zich tegen de krachtens contract verschuldigde huurprijs voor zo ver deze meer bedroeg dan f 2300. Op 1 januari 1954 werd de maximum huurprijs f2691.welke beneden de krachtens contract geldende huurprijs van f 2875.bleef. Aldus stelde de kan tonrechter de huurprijs per 1 januari 1954 vast op f2691.per jaar. Wetgever in verzuim Wetten behoren duidelijk te zijn. Deze eis geldt zeker voor de Huurwet, waarmede zo velen te maken hebben. Door een kleine redactie-wijziging had de wetgever zijn bedoeling duidelijk kunnen maken. Wij betreuren het, dat hieraan bij de jongste wijziging van de Huurwet geen aandacht is besteed. Mr. C. A. baron Bentinck De Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Tandheelkunde heeft van de Bond van R.K. Ziekenfondsen in Neder land en van de Stichting Autonome Zie kenfondsen bericht ontvangen, dat de bij deze organisaties aangesloten ziekenfond sen, nu buiten hun verantwoordelijkheid door de Ziekenfondsraad een regeling voor de hervatting van de werkzaamheden door de tandartsen is goedgekeurd, hebben be sloten zich bij deze regeling neer te leggen. Daarom heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde besloten haar le den te adviseren om met ingang van he den ook de medewerking aan de zieken fondsen aangesloten bij de Bond van R.K. Ziekenfondsen in Nederland en de Stich ting Autonome Ziekenfondsen te hervatten. De Arbeidsinspectie houdt zich reeds geruime tijd bezig met de vraagstukken, die verbonden zijn aan het toenemend ge bruik van röntgenapparaten in niet-medi- sche bedrijven, speciaal met de in schoe nenmagazijnen in gebruik zijnde röntgen apparaten. Binnenkort zullen deze toestel len aan bepaalde normen moeten voldoen, welke zijn vastgelegd in het voorontwerp Veiligheidsbesluit Ioniserende stralen. Het is-te verwachten, mede wegens in Neder land geconstateerde onregelmatigheden, dat dit besluit op korte termijn wetskracht zal krijgen. Voorts wordt een algemene maatregel van bestuur voorbereid op grond van de Wet op Gevaarlijke Werktuigen. Deze wet maakt een nog strenger optreden mo gelijk en beschermt niet alleen het bedie nend personeel doch ook de cliënten, die gebruik maken van in schoenenmagazijnen opgestelde röntgenapparaten. De normen, die in deze wet worden vastgelegd, zijn aanzienlijk scherper dan die welke men op grond van het Veiligheidsbesluit Ioni serende Stralen kan vaststellen. Onlangs is gebleken dat door een Duit se fabrikant naar Nederland geëxporteer de röntgenapparaten niet voldoen aan de in het Veiligheidsbesluit Ioniserende Stra len gestelde eisen. Als deze toestellen zijn veranderd, het geen momenteel reeds door een particu liere onderneming in samenwerking met de Arbeidsinspectie geschiedt, dan kunnen de apparaten uit het oogpunt van veilig heid zowel voor het bedienend personeel als voor cliënten aanvaardbaar worden ge acht. De Amerikaanse filmacteur Red Skelton heeft, na een bezoek te hebben gebracht aan Madurodam spontaan verklaard, dat hij een dergelijke miniatuurstad wil bou wen in Los Angeles. „Toen ik hier kwam, dacht ik er al over enkele van hun ideeën te gebruiken voor de concessies, die ik probeer te verwerven in het Ocean Park Project in Californië. Maar nu ik gezien heb wat de Nederlanders gepresteerd heb ben en ik de bezoekcijfers heb gezien, wil ik zo iets doen midden in het centrum van. Los Angeles", zei Skelton bij zijn terug keer in Parijs. Skelton, die een maand ge leden naar Europa kwam met zijn aan leukemie lijdende zoon van negen jaar, Richard, heeft momenteel grote belangstel ling voor recreatiecentra voor kinderen. Skelton is-door Prins Bernhard ontvangen op het Koninklijk Paleis in Soestdijk. De Prins wenste hem het beste voor zijn zoon en vertelde hem, dat het Nederlandse volk hem graag wil helpen als hij de ervaringen van Madurodam zou willen gebruiken voor een soortgelijk project in de Verenigde Staten. Prins Bernhard had de eendaagse tocht voor Skelton mogelijk gemaakt. Zestien gemeenten zijn betrokken bij de plannen tot grenswijziging, die door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zijn ontworpen. Volgens deze plannen zullen de gemeen ten Lange Ruige Weide, Hekendorp, Pa- pekop en Waarder, afgezien van kleine gedeelten die naar andere gemeenten overgaan, worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente Driebruggen. Ook de ge meenten Zwammerdam, Rietveld en Bar- woutswaarder zullen worden opgeheven. Hun grondgebied zal bij andere gemeen ten worden gevoegd. Gouda zal worden uitgebreid met ge deelten van Waddinxveen, Reeuwijk, Gouderak en Haastrecht. Boskoop krijgt er een stukje van Alphen aan de Rijn bij en Alphen aan de Rijn wordt op zijn beurt vergroot met een stukje Bodegraven en een groter stuk van de op te heffen ge meente Zwammerdam, die verder ver deeld wordt onder Bodegraven, Boskoop en Reeuwijk. Reeuwijk krijgt, behalve een flink stuk van Zwammerdam, ook nog een stukje van Lange Ruige Weide. Woer den zal verreweg het grootste gedeelte krijgen van de op te heffen gemeenten Rietveld en Barwoutswaarder. Voor Bode graven blijven dan nog wat kleine stukjes van deze twee gemeenten over. Een vonnis van twee maanden voor waardelijk en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, dat een 27-jarige verkoper uit Amsterdam wegens het dronken besturen van een scooter en mis handeling van zijn echtgenote was opge legd, is door het gerechtshof te Amster dam bevestigd. De man was op 1 juli van het vorige jaar met zijn echtgenote naar het café van zijn broer in Vinkeveen gegaan. Later wilde zijn vrouw niet meer op de scooter terug, omdat haar man nog al wat gedronken had. Zij wilde naar de bus lopen maar de verkoper reed haar achterop. Angstig rende de vrouw het erf van een huis op en riep om hulp. De dronken man achter volgde haar, greep haar bij de pols en dreigde deze te breken als zij niet mee ging. Bewoners van het huis kwamen haar te hulp en ook deze werden door ver dachte onheus bejegend. Tenslotte reed de verkoper alleen naar Amsterdam, waar hem een ernstig ongelukoverkwam. Hij sloeg namelijk met zijn scooter over de kop en moest negen weken in een zieken huis worden verpleegd. ADVERTENTIE Duizendeh lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing: ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n. Complete kuur f 1.47 Bij Apothekers en Drogisten Eerste Chr. U.T.S. In Apeldoorn is de eerste christelijke Uitgebreid-Technische School in ons land geopend. De school is voorlopig gehuisvest in enige gebouwen van andere scholen, omdat het nog wel tien jaar zal duren voor men over een eigen gebouw kan beschikken. ADVERTENTIE 10 stuks Toen de avond viel, zochten we een beschut plekje op onder het struikgewas om te slapen. Er lag genoeg zacht zand en daar konden we best op liggen; een zeemans matras is óók altijd zo zacht niet. In het begin sliep ik rustig, want ik was aardig moe geworden. Maar enkele uren later schrok ik opeens wakker en zat meteen rechtopWant er klonk in de verte 'n geweldig kabaal van trommels in de nacht. „Govert", riep ik. „Govert, word 'es wakker... luister, wat is dat?" 54-55 Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft een adres gezon den aan de leder van de Tweede Kamer, waarin bezwaren worden gemaakt tegen de voorgestelde wijzigingen in de Winkel sluitingswet 1951. Het bestuur van het N.V.M. vindt, dat aan een uitbreiding van de koopgelegenheid geen behoefte bestaat en het totstandkomen van een verruiming van de koopgelegenheid de sociale belan gen van de zelfstandige detailhandelaren en hun personeel zal schaden, waardoor tevens de personeelsvoorziening op nog grotere moeilijkheden zal stuiten dan nu reeds het geval is. Voorts is het bestuur van oordeel, dat een reglementering van de verkooptijden bij een zo gedifferentieerde samenstelling van belangen als in de detailhandel het geval is, het vrijwel niet mogelijk maakt om in alle onderdelen aan de belangen van de hierbij betrokken groepen tegemoet te komen. Het N.V.M. maakt er bezwaar tegen de bezorging van brood op werkdagen geheel vrij te laten. Voorts wordt bezwaar gemaakt tegen het nieuwe tweede lid van artikel 14, waarbij een halvedagsluiting of een va kantieregeling alleen tot stand kan komen op verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Volgens het N.V.M. dient de beslissing bij de plaatselijke overheid te liggen, omdat deze geacht moet worden het beste met de plaatselijke toestanden op de hoogte te zijn. Het is het bestuur van het N.V.M. voorts niet mogelijk in te zien, dat de voorgestelde wijziging van de koopavond een verbetering van de huidige regeling inhoudt. Het scheppen van de mogelijk heid om in verschillende delen van de ge meente op verschillende dagen een koop avond te doen aanwijzen zal niet alleen vele moeilijkheden met zich brengen m verband met de grensafbakenlng, maai ook tot verwarring leiden bij het publiek. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen het scheppen van de mogelijkheid, voor één of enkele, groepen van winkels een koop avond te houden. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat bij overtredingen van de Winkelsuitingswet alleen de verkoper strafbaar is gesteld, terwijl de koper, die toch eveneens een overtreding begaat, vrijuit gaat. Bij het eveneens strafbaar stellen van de koper zal deze zich meer de gevolgen bij het begaan van een overtreding rea liseren, dan thans het geval is. Het is dan ook wenselijk dat een bepaling inzake het strafbaarstellen van de koper na het slui tingsuur wordt opgenomen, zo besluit het adres. De heer A. van de Ven in Den Bosch is benoemd tot provinciaal toneeladviseur van Noord-Brabant voor de Werkgemeen schap Katholiek Amateurtoneel en de Ne derlandse Amateurtoneel Unie. De heer Van de Ven heeft zijn opleiding genoten aan de toneelacademie in Maastricht. De laatste jaren was hij als regisseur ver bonden aan de openluchtspelen van het theater in Oisterwijk. Ook voor de plech tige omgang in Den Bosch heeft de nieuwe toneeladviseur zich verdiensten ver worven. 63. Ik werd écht bang en klopte eerst zachtjes, daarna harder. Hij hoorde mij klaarblijkelijk niet, zodat ik de deur open deed en naar binnen keek. Georg was inderdaad alleen. Hij liep snel en onrustig heen en weer, was erg opgewonden en praatte hardop in een taal, die ik niet kon verstaan. Juist toen ik de deur weer dicht wilde doen, viel mij iets vreemds op. Als hij iets zei, een paar woorden of zinnen, dan draaide hij zich steeds naar dezelfde hoek in de kamer, alsof daar een bezoe ker zat. Hij werd steeds nerveuzer en ik kreeg de in druk, dat hij zich tegen iets teweer stelde, wat alleen hij kon zien en horen. Langzamerhand scheen zijn tegen stand echter af te nemen. Hij zuchtte enkele keren diep, alsof hij ergens pijn had, bleef toen staan als was hij uitgeput en liet het hoofd op de borst zakken. Na een poosje deed hij een paar passen terug, keek uit zijn oog hoeken naar rechts en draaide tenslotte ook zijn hoofd in die richting, precies alsof hij iemand wilde nakijken, die echter niet naar de deur dus naar mij liep, maar naar de schoorsteen. Op hetzelfde ogenblik, dat Georg naar de vlammen keek, laaiden zij hoog op, terwijl een vreemde geur, die ik nog nooit geroken had, de kamer vulde. „Oto yane?", hoorde ik Georg met zachte, bijkans toonloze stem mompelen. „Oto yane?". „Vier, vijfmaal herhaalde hij deze twee woorden. Toen liet hij zich in de stoel achter zijn bureau zakken en zei hortend: „Maria, ach Maria, ik heb de boodschap ge kregen! Ik heb de lokroep gehoord! Ik moet je verlaten, liefste, juist nu, nu ik je pas weer gevonden heb! Ik moet weer naar de verre steppen, voortgedreven door de vervloeking, die op mij rustOh, Maria „Ik hLld het niet langer uit en stormde op hem af. Ik schudde hem door elkaar. Hij stond op het punt flauw te vallen. Langzaam richtte hij zich op en keek mij met nietszeggende ogen aan. Ik sprak hem kalmerend toe en vroeg of ik soms een dokter op moest bellen. Hij begon toen flauwtjes te lachen en schudde het hoofd". „Hoe zou die mij kunnen helpen?" Hij ging staan en vroeg of ik een kop zwarte koffie voor hem wilde klaar maken. Toen ik het hem bracht, dronk hij het .slurpend en met kennelijk behagen direct op, hoe warm het ook was. „Ik verloor hem geen moment uit het oog. Pas toen ik er zeker van was, dat die aanval voorbij was, vroeg I ik hem wat ik al veel eerder had willen vragen. Ik Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN moest het enkele keren herhalen, voordat hij mij be greep. Hij maakte echter een afwerend gebaar en zei: „Ik ga niet naar dat sanatorium. Ik moet eerst nog een keer naar Mongolië". „Toen vroeg hij mij of ik hem alleen wilde laten. Ik vond dat helemaal niet prettig. Ik ben in de kamer naast die van hem gaan zitten om bij de hand te zijn als er weer iets zou gebeuren. Lange tijd bleef het stil. Toen hoorde ik hem plotseling telefoneren. Ik luisterde scherp en begreep, dat hij met een verhuizer sprak over een nogal uitgebreide reisbagage. Direct daarop aanslui tend belde hij een reisbureau op en vroeg wanneer de eerstvolgende boot naar het Verre Oosten zou vertrek ken uit.... uit.... ach, dat weet ik helaas niet meer. Jatoen riep hij mij en zei, dat de vier hutkoffers, die altijd volledig gepakt klaar moesten staan, de vol gende dag gehaald zouden worden en dat hij een lange reis zou gaan maken. Tenslotte gaf hij mij twee brieven, die ik pas na zijn vertrek mocht posten. De ene brief was aan u geadresseerd, dokter, de andere aan een dame in Tausendblum". „Ziet u, zo is alles gegaan. Nu is mijn arme Georg weer weg. Wie weet, voor hoe lang wel, en ik ben weer alleen Heel Wenen rook naar seringen. De witte en lila tros sen prijkten in alle tuinen en parken. Met welbehagen snoof Paul Techen de geur op. Hij bespeurde in al zijn zenuwen de lente. Vrolijk fluitend liep hij voort. Zijn benen waren als betoverd. Hij wilde wel dansen! Lente in Wenen is als een wals van Strauss, dacht hij. De melodie van de Donau-wals kwam echter niet geheel en al juist over zijn lippen, zodat hij zich maar tevreden stelde met een moderner deuntje. Toen hij aan Maria, zijn lieftallige nicht, dacht, begon nen zijn ogen te glanzen. Hij was op weg naar Erna Kromer, zijn niet minder lieftallige zuster, om haar daar af te halen. Samen met Maria wilde hij die eigen aardige Georg Bühler opzoeken. Zijn besluit om zich in het sanatorium van professor Beringer te laten opnemen om genezing te vinden voor zijn geschokte zenuwen, vond hij heel verstandig. Ja, hij moest dokter Vogel nog eens bedanken voor zijn tussenkomst. Dat Maria door veelvuldige bezoeken de genezing zou kunnen bevorderen, onderschreef hij volkomen. Hij, als mensenkenner, wist maar al te goed, hoezeer de ontdek kingsreiziger en het meisje op elkaar gesteld waren. Techen trof in het luxueus ingerichte huis van zijn zuster alleen Maria aan. „Ben je klaar?" riep hij opgewekt, toen zij de deur opende. „Wat bent u vrolijk, oom!", zei Maria lachend, waarna ze hem vroeg om mee naar de salon te komen. „Ja, 't is lente, MariaEn je hoeft heus niet te geloven, dat ik, al ben ik dan ook al een oude kerel, dat niet zou merken". „U blijft nog maar steeds jong, oom! Kijkt u maar eens in de spiegel!". „Nee, ik kijk liever naar buiten, naar de blauwe lucht, de seringen en de gouden regen! Maar ben je klaar? Zullen we gaan? Bühler zal wel grote ogen opzetten". „We zullen niet kunnen zien, hoe hij kijkt". „Hè? Wat bedoel je?" Georg is niet in Pechtolsdorf. Hij is trouwens ook niet in Wenen!" „Ook niet in Wenen? Maar waar is hij dan?" „Hij is weer naar Mongolië gegaan!" „Mongolië? Maar is hij dan helemaal gek geworden? Ik dacht dat hij zich onder behandeling wilde stellen van die professor en dat jijEn nu is hij er dus vandoor gegaan? Liet hij jou zo maar zitten en ging hij zonder meer naar Mongolië?" „Windt u toch niet zo op, oom Paul. Alles komt wel weer in orde!" „Nu moet je eens goed luisteren, meisje. Dat is toch al te gek! Zou je die dwaas, die zijn geluk in de steek laat en hersenschimmen najaagt, nu maar niet beter kunnen vergeten?" „U moet niet zo uitvallen, oom! Wij zijn allemaal op onze beurt wel eens dwaas. Geluk en hersenschimmen, kan men die altijd wel precies uit elkaar houden?" „Ga nu niet filosoferen, Maria! Je hoeft die fameuse mijnheer heus niet in bescherming te nemen! Hij ver dient dat heus niet, nu hij je heeft laten zitten". „Misschien heeft hij mij helemaal wel niet verlaten! Misschien komt hij met een omweg weer bij mij terug!" (Wordt vervolgd) Etherpiraat. De Enschedese politie heeft beslag gelegd op een geheime zender, de tweede binnen één week. Het was de „Zwarte Kraai", waarmee werd uitgezon den uit de woonkamer van een huis aan de Veldstraat in Glanerbrug. Tegen de eigenaar, een 19-jarige betonarbeider, is procesverbaal opgemaakt. FM-zenders Mierlo. Vandaag zijn de beide nieuwe FM-zenders te Mierlo in de lucht gekomen. In de proefperiode, die tot 15 september, de datum van officiële ingebruikneming, zal duren, zullen de programma's van Hilversum I en II op de frequenties 93.5 mhz. en 99.9 mhz. te be luisteren zijn. Bier. Een 60-jarige melkbezorger te Rotterdam besloot, voordat hij naar zijn werk ging, even in een café een kopje kof fie te gaan drinken. Het liet het kopje koffie door een biertje volgen, maar het bleef er niet bij één. Weldra was de melk bezorger in een bijzonder vrolijke bui, zo vrolijk zelfs dat een groep Deense zeelie den hem graag in hun midden opnam. Met de Denen is de bezorger naar Katendrecht gegaan, waar de bloemetjes flink buiten zijn gezet. Hij vergat helemaal dat hij fuifde van het geld van zijn patroon, dat hij op zak had. Daaraan dacht hij pas toen hij f 150 had opgemaakt. Hij heeft zich zelf bij de politie gemeld. Tas terug, geld weg. De tas met va kantie- en ziekenfondsbonnen, die een 28- jarige Amsterdamse kantoorbediende vo rige week even in een telefooncel liet staan en die daarna gestolen werd, is op de hei in Hilversum teruggevonden. De bonnen, die een waarde van vele duizenden gul dens vertegenwoordigden, maar niet ge makkelijk te verzilveren zijn, zaten er nog in, doch het geld, f 2200, was verdwe nen. Aalsmeers bloemenspel. Met de Ko ningin komt prinses Marijke zaterdag het Aalsmeerse bloemenspel „Bloem en Ope rette" in het Olympisch Stadion te Am sterdam bijwonen. Uitkering. In het Staatsblad is ver schenen het Koninklijk Besluit van 12 augustus tot toekenning van een uitkering van 3 pet. over het jaar 1955 en van een uitkering van 6 pet. over 't tijdvak 1 sep tember 1956 tot en met 31 december 1956 aan de militairen der Koninklijke Land macht en der Koninklijke Luchtmacht. De eerste. Gisteren is de inschrijving van studenten aan de Technische Hoge school te Eindhoven begonnen. Als eerste student werd ingeschreven de 18-jarige J. B. Wijffels te Eindhoven, zoon van de secretaris der Technische Hogeschool. De Stichting Studentenvoorzieningen is er in- geslaagd alle studenten, die in Eindhoven gaan studeren, onderdak te verschaffen. Honderddertig Eindhovense particulieren willen een kamer aan studenten verhuren voor f 30 a f 55 per maand. Bezoek. De minister van Landbouw van de Zuid-Amerikaanse republiek San Salvador, de heer Frederico Garcia Prie- to, zal van 5 tot 8 september een bezoek aan Nederland brengen. De minister maakt met een delegatie van tien man een reis van twee maanden door de West-Europese landen, voornamelijk voor het versterken van de zakelijke relaties van zijn koffie- exporterend land. De minister zal vrijdag een bespreking hebben met minister Mansholt. Vice-president. Tot vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden is benoemd mr. H. Kingma Boltjes, thans raadsheer in dit gerechtshof. Vice-gouverneur. De vice-gouverneur- generaal van de Belgische Congo, dr. H. A. A. Cornelis, vertoeft enkele dagen in ons land. Op uitnodiging van de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, bezoekt hij de Zuiderzeewerken en de cultuurtech nische werken van de Heidemaatschappij. WOENSDAG 4 SEPTEMBER Minerva: „Desiree", alle leeft., 20.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido on een dolfijn", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laatste stunt", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Istanbul", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Concertgebouw: Vijfde zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Varda Nishry, piano, 20.15 uur. Grote Kerk: Or gelconcert door Klaas Bolt, 15 uur. Lin naeushof: Zomertuin, gehele dag geopend. Minerva: „Desiree", alle leeftijden, 20.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur.Lido: „Cupido op een dolfijn", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leeft., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laatste stunt", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Istanbul", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6