Egypte's luchtmacht is sinds november 1956 verdubbeld V erkeerstelling minder drukte voorbode van in binnenstad? „Nieuwe veldslagen wachten ons", zegt opperbevelhebber-minister Amer Werken van jonge componisten DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Russisch-West duits overleg dreigt vast te lopen Moskou zou besprekingen niet willen opschorten MacMillan antwoordt zijn collega Boelganin Westduitse Oostzee-marine is geen bedreiging" In het Westland is het weer druivenfeest UIT STAD EN STREEK Sombere financiële aspecten voor Den Haag Het woonprobleem van alleenstaanden Sonneveld vermoedelijk weer bij de VARA Burgemeester van Holborn bezocht Bloemendaals raadhuis Geslaagde taptoe door „Eensgezind Excelsior" Winterprogramma van buurtvereniging Overveen CAIRO (Reuter) Sedert november van vorig jaar is de sterkte van de Egyp tische luchtmacht verdubbeld, aldus heeft de Egyptische minister van Oorlog, gene- raal-majoor Amer, in de Nationale Ver gadering te Cairo meegedeeld. Tijdens de gevechten in november is de luchtmacht overgebracht naar vliegvelden in het wes ten van Egypte en in Saoedi-Arabië, al dus minister Amer, die tevens opperbevel hebber is. „De land-, zee- en luchtstrijdkrachten van Egypte zijn volledig uitgerust en staan paraat hun taak op elk ogenblik uit te voeren", aldus Amer. „Onze overwin ning in onze strijd voor de soevereiniteit kan niet worden beschouwd als de eind overwinning. Nieuwe veldslagen wachten ons". Met het oog op nieuwe moeilijkheden in het Nabije Oosten heeft Egypte zijn mili taire plannen moeten aanpassen aan de volgende doelen: het herwinnen van de soevereiniteit in het Nabije Oosten te zamen met de Arabische landen en ver dediging van de onafhankelijkheid en soe vereiniteit van Egypte tegen een moge lijke aanval door grote mogendheden, in het bijzonder tegen een grootscheeps luchtoffensief, aldus Amer. Wapensmokkelarij BEIROET (AFP) Een onderzoek van Libanese militaire autoriteiten heeft aan het licht gebracht ,dat in de laatste tijd een groot aantal wapens en een grote hoe veelheid munitie uit Syrië Libanon zijn binnengesmokkeld. Er zijn aan de Sy- risch-Libanese grens in een Syrische auto machinepistolen, revolvers en patronen aangetroffen, aldus is officieel bekendge maakt. De smokkelbende zou in Beiroet en omgeving over een twintigtal opslag plaatsen beschikken. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. De Libanese politie deelde mee dat in 48 uur tijds dertig auto matische geweren, vijftien revolvers en dertigduizend patronen in beslag zijn ge nomen. De meeste wapens dragen Egyp tische merken. Israël zeer bezorgd JERUZALEM (Reuter) Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een verkla- MOSKOU (UP) De besprekingen tus sen de Sovjet-Unie en West-Duitsland, die gevoerd worden over een handelsver drag, consulaire diensten en van Duitse zijde over het repatriëringsvraagstuk, staan op het punt afgebroken te worden, nu de Russen opnieuw geweigerd hebben, over het repatriëringsprobleem te spreken. Dit Russische standpunt is vervat in een brief van de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken Semjonov aan ambas sadeur Lahr. Semjonov deelde mede, dat zijn regering van plan is, Lahr's brief van maandag (waarin uitstel der besprekingen tot na de verkiezingen wordt voorgesteld) te publiceren samen met het Russische antwoord. Lahr betoogde dat dit in strijd zou zijn met de afspraak, dat men over de onderhandelingen niets bekend zal maken zonder wederzijdse instemming. Lahr stelde voor een gemeenschappelijk com muniqué uit te geven over het verloop der besprekingen, doch hiervan wilde Semjo nov niet weten. Semjonov vertrok met de mededeling, dat de publikatie van beide brieven door Tass zal geschieden. Onvriendelijk Intussen wordt uit Bonn gemeld, dat Semjonov het denkbeeld van een uitstel der besprekingen tot na de verkiezingen of zoals het officieel in het Duitse voor stel had geheten: voor een nadere bestu dering van de agenda in scherpe be woordingen verwerpt. Een dergelijk uitstel, aldus de Russische nota, zou slechts beschouwd kunnen wor den als „de uitdrukking van de in alle opzichten onvriendelijke politiek tegen over de Sovjet-Unie, waarvan het optre den der bondsrepubliek doortrokken is". Een dergelijk uitstel, aldus het Russische verwijt, is slechts een „voorwendsel" tot algehele afbreking der besprekingen. De Sovjet-Unie, aldus de nota, is bereid ver der te onderhandelen, doch alleen over handelskwestie en de consulaire diensten. De Duitse beweringen over tachtigduizend in Rusland vastgehouden Duitsers vormen een poging, Russische burgers tot Duit sers te maken. In officiële kringen in Bonn ziet men in de jongste gebeurtenissen aan de con ferentietafel het feitelijke einde der onderhandelingen. Men verwacht in Bonn dat de missie-Lahr teruggeroepen zal worden. LONDEN (Reuter) Premier MacMillan van Groot-Brittannië heeft in een brief zijn Russische ambtgenoot, maarschalk Boelga nin, verzocht het westelijke plan voor een gedeeltelijke ontwapening in „gunstige overweging" te nemen. „U behoeft maar te spreken en een werkelijke voortgang is verzekerd" aldus de Britse premier. MacMillan zegt het te betreuren, dat Boelganin niet heeft geantwoord op de vra gen die hij in zijn brief van 14 juni stelde over de hereniging van Duitsland. MacMil lan zegt dat het Russische optreden in het Nabije Oosten niet in overeenstemming is met Boelganins verzekering dat de Sovjet- Unie wenst bij te dragen tot een blijvende vrede in het Nabije Oosten. MacMillan zegt het standpunt van Boel ganin, dat een vergroting van de economi sche samenwerking een belangrijk element is bij het verstevigen van de betrekkingen te delen. Zolang de internationale spanning echter zo groot blijft, kan het Westen de handelsbeperkingen niet opheffen. De Britse openbare mening is „zeer geschokt door de Russische interventie in Hongarije, waardoor het culturele contact moeilijker is geworden." MacMillan verzoekt Boelganin een einde te maken aan het storen van de Russische uitzending van de B.B.C. ring tot de buitenlandse persvereniging in Israel „Israels grote bezorgdheid over de toestand in Syrië" uitgesproken. Zij ge waagde hierbij in het bijzonder van de verstrekking van Russische wapens aan Syrië. Op de vraag van een correspondent van het Russische persbureau Tass, welke stappen Israel denkt te doen om de be trekkingen met de Sovjet-Unie te ver beteren, antwoordde mevrouw Meir, dat de Israëlische regering de vriendschap zoekt van alle landen, ongeacht hun be wind. TEL AVIV (AFP) Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de Russische radio in de afgelopen twee weken in haar Ara bische uitzendingen voor het eerst geen scherpe aanvallen op Israel heeft gelan ceerd. BONN (UP) De Westduitse minister van Defensie heeft de Russische beschul diging van de hand gewezen als zou de Westduitse marine een bedreiging vormen voor de vrede. Ter illustratie van zijn ont kenning gaf minister Strauss een samen vatting van de sterkte der Russische vloot en der Oostduitse marine in de Oostzee. De nieuwe Westduitse vloot bestaat uit twee havenverdedigingsflottieljes, tezamen twintig vaartuigen, een flottielje motortor pedoboten, zes schepen in totaal, een op leid ings-smaldeel van zeven schepen, en een tien schepen tellend flottielje mijnen vegers. Daar staan in de Oostzee tegenover: zes tot zeven Russische kruisers, vijftig torpedobootjagers, dertig korvetten, 120 onderzeeboten, tweehonderd mijnenvegers, 180 motor-torpedoboten, vijftig motor kanonneerboten, 140 onderzeebootjagers, 150 landingsvaartuigen en 1200 vlieg tuigen. De Oostduitse marine bezit twee torpe dobootjagers (nog vier in aanbouw), een onbekend aantal onderzeeboten, zestien mijnenvegers (nog vijf in aanbouw), 66 snelle mijnenvegers, vijf haven-verdedi- gingsvaartuigen in aanbouw, acht motor torpedoboten in aanbouw, en veertig snel le motorvaartuigen voor de zee-reddings dienst. WEST-BERLIJN (AFP) De Sovjet- Unie heeft onlangs twee onderzeebootja- gers aan de Oostduitse marine geleverd, aldus meldt het inlichtingenbureau West. Het zijn boten van 950 ton uit de bouwja ren 1954-1955. Beroep BERLIJN (UP) De Oostduitse regering heeft een openbaar beroep gedaan op alle landen aan de Oostzee, om deze zee te vrij waren voor de inrichting van Westduitse maz-inebases. De regering pleit in deze ver klaring tevens voor de sluiting van non agressiepacten tussen de landen aan de Oostzee. In de Oostduitse verklaring wordt gezegd, dat de OPStëèe gemaakt wordt tot een „operatiebasis van de NAVO voor een toekomstige oorlog met kernwapens". Een vreedzame samenwerking tussen de Oostzeestaten is, naar de mening van de Oostduitse regering, dringend noodzakelijk. Een uitgelezen schare Westlandse schonen zag gistermiddag in het Westbroekpark te Scheveningen de druivenprinses per heli kopter uit de lucht vallen. Heren in stemmig zwart geleidden de druivenprinses naar een grote open auto, versierd met anjei-s en druiven. Daarna werd een stoet geformeerd waarvoor alle Westlandse gemeenten een versierde auto hadden gezonden. Elke wa gen vervoerde twee vertegenwoordigsters van het vrouwelijk schoon der gemeente- naren. Vier praalwagens, gewijd aan Westland se produkten, luisterden de stoet op. Een Rijnlandse kapel uit Oberwesel en een Westlandse druivenfanfare lieten de lie deren van de „broederschap van de Blauwe Druif" daveren. Zo trok men naar het Haagse stadhuis, waar niet alleen burge meester mr. Kolfschoten en zijn wethou ders aanwezig waren, maar ook de bur gemeesters van Naaldwijk, 's Gravenzande, De Lier, Monster, en Maasland en de loco burgemeester van Wateringen. De druivenprinses hield een toespraak tot de Haagse magistratuur, waarin zij het verzoek deed geen pogingen te doen de „glazen stad" door de stenen stad te laten opslokken. Den Haag zou dan bovendien zonder Westland geen malse groenten en sappig fruit meer uit eigen omgeving kun nen krijgen. Burgemeester Kolfschoten verzekerde haar, dat Den Haag in vrede en vriend schap met het Westland wil leven en gaar ne van de gaven uit de „glazen stad" ge niet. Daarna bood een „wijnheks" uit Ober wesel de burgemeester een koele dronk aan uit een reusachtige gebrandschilderde bokaal, waarna de wijnkapel al blazende bewees van welk een voortreffelijke con structie het nieuwe Haagse stadhuis moet zijn. Na dit bezoek aan het Haagse gemeen tebestuur reed de lange stoet naar het Westland waar de druivenprinses enthou siast werd ontvangen. Burgemeester Hoo- genboom van Naaldwijk installeerde de prinses op het Wilhelminaplein, waarin ge durende de feestweek een druivenrestau- rant is gevestigd. Nieuws in het kort Onderscheiding Aan de heer W. Dam te Zwanenburg, kantoorchef bij de firma Bert Muller te Amsterdam, is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Raadsleden naar „Het Atoom" De raadsleden van Bloemendaal zijn uitgeno digd de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol te komen bezichtigen. Woensdag middag 11 september zullen de raadsleden aan deze uitnodiging gevolg geven. Evenals andere jaren zijn ook thans weer drie avonden met werken der jongste gene ratie - componisten van tussen de twintig en dertig jaar - opgenomen in het program ma van de muziekweek der stiohting Gau- deamus te Bilthoven. Uit de vijfenzestig inzendingen uit vele landen werden er door de jury, gevormd door dr. Anthon van der Horst, Marius Flothuis en Henk Stam, tien gekozen, waar van er dinsdag op een „internationaal con cert van eigen werken" in de Werkplaats van Kees Boeke vier ten gehore werden ge bracht. Het vijfde en laatste werk van het programma was van de hand van Wolf gang Fortner, een der meest op de voor grond tredende componisten in het huidige Duitsland, die als gastspreker op deze mu ziekweek het onderwerp „Muziek en thea ter" behandeld heeft. Fortners derde strijk kwartet, uit 1947, door hemzelf enigszins als „achterhaald" beschouwd, omdat het stamt uit een periode waarin hij, evenals vele van zijn componisten-landgenoten, er hoofdza kelijk ietwat krampachtig op bedacht was „bij de tijd" te zijn, was geen zeer gelukkige keus om deze componist, van wie .men in Nederland nooit iets te horen krijgt, hier te introduceren. De gapende leegte opent zich in deze muziek, de grauwe, miezerige hol heid van kapotgeschoten huizen en versla gen mensen. Er wordt echter niets „uitge drukt" in deze noten, want de stem van de leegte spreekt in deze muziek niet in men selijke klanken. Het werk van de overige vier, allen nog meer of minder in de periode van eerste voorbereiding, was kwalitatief van een ge halte dat het noemen van namen eigenlijk ongewenst maakt. Een jonge Argentijn, die thans in Engeland studeert bij Lennox Ber keley, kwam met een „Introductie en the ma met variaties" voor piano, klarinet en strijkkwartet, vormeloos en onoverzichte lijk, maar wel getuigend van gevoel voor klankkleur. Een ééndelig duo voor piano en viool van een Fransman was te waarderen als speelse, lichtvoetige toepassing van een twaalftoonreeks in een driestemmige zet ting: boven het peil van een talentrijk ge realiseerd opgave kwam het naar mijn me ning niet uit. Een Joegoslaaf had een „Dan- se Balcomique" voor viool en piano meege bracht, onder welke titel zich precies de iets gesublimeerde speelmarsmuziek ver borg die men er van verwachtte. „Variaties en allegro" voor strijkkwartet was, in de naïeve pretentie waarmee onbelangrijke wendingen eindeloos opnieuw geponeerd werden, een typisch staaltje Engelse muziek van het tweede plan. Dat dit weinig bevredigende programma goed „over het voetlicht" kwam en aldus de aandacht gedeeltelijk nog vermocht vast te houden, was aan het Gaudeamus-kwartet, bestaande uit de violisten Jos Verkoeyen en Jan Brejaart, de altviolist Jan van der Velde en de cellist Johan Vogtschmidt, te danken. Voor hun enthousiaste toewijding werden zij door de algemeen directeur van de stichting, de heer W. F. Maas, terecht met een krans gehuldigd. Verder hadden aan dit programma meegewerkt de pianist Wim van Overeem en de klarinettist Leo Borgart. Sas Bunge ..In .een nota betreffende de bestedings- en investeringsbeperking, die B. én W. van 's-Gravenhage aan de gemeenteraad hebben doen toekomen, wordt het finan ciële aspect van de gemeente vóór het lo pende dienstjaar „niet anders dan ongun stig" genoemd. De vooruitzichten voor 1958 zijn nog aanzienlijk ongunstiger, al dus B. en W., die de raad erop voorbe reiden, dat het ontwerp der begroting 1958 een zo onrustbarend tekort vertoonde, dat daarop een beperking zal moeten worden toegepast, die de van de gemeente ge vraagde bestedingsbeperking ver over treft. De door de regering nodig geachte be perking op de gewone dienst bedraagt voor 's-Gravenhage f 2 miljoen. In het algemeen willen B. en W. de sub sidies onaangetast laten, om het door de gesubsidieerde instellingen zorgvuldig op gebouwde werk niet te schaden, het per soneelsbeleid zodanig voeren dat geen overbodig personeel wordt aangetrokken en zo doelmatig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de beschikbare menselijke werkkracht, de gezondheidszorg, het maatschappelijk werk en de maatschap pelijke zorg op het bestaande peil hand haven en tenslotte bij de versobering ten aanzien van onderwijs en kunsten voor komen dat het peil van de verzorging van het onderwijs wordt aangetast, of dat kunst en kunstenaars van de bezuiniging het slachtoffer worden. Voor de woningbouw ziet het er zeer slecht uit. Zonder verlichting der huidige maatregelen zal de woningbouw in 1958 vrijwel stil komen te staan. Aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer is een afschrift aangeboden van het onlangs aan minister Witte overhan digde request inzake woongelegenheden en woonwensen van alleenstaanden in verscheidene gemeenten in Nederland. In dit request, aangeboden door de Lan delijke Commissie Woongelegenheid Al leenstaanden en een commissie van de Nederlandse Bond van Vrouwen, werk zaam in bedrijf, en van de Vereniging voor Gelijk Staatsburgerschap, wordt een dringend beroep gedaan op de regering om ook aan het woonprobleem van deze groep van procentueel hoogste belasting-be talers in Nederland ernstig aandacht te wijden. In het request wordt voorts ge zegd dat als gevolg van het feit dat deze categorie woningzoekenden als regel bij de gemeentelijke huisvestingbureaus niet als zodanig kunnen worden ingeschreven, zij genoegen moeten nemen met de hoge prijzen, die gevraagd worden voor de ge stoffeerde of gemeubileerde kamers, me rendeels met pension of warme maaltijd, omdat van overheidswege hierop geen irijscontrole bestaat en ongestoffeerde of ingemeubileerde kamers om deze reden vrijwel niet in huur zijn te verkrijgen. In het request wordt verzocht de woon voorziening van alleenstaanden, welke thans nog alleen in de premieregeling is opgenomen, tevens in de rijksbijdrage regeling op te nemen en ook bij de toe wijzing van het bouwvolume aan de ge meenten rekening te houden met de hier bedoelde bevolkingsgroep. Verder wordt gevraagd het mogelijk te maken dat ook alleenstaanden, naast de gezinnen, door de huisvestingsbureaus als woningzoeken den worden ingeschreven. Wanneer men de voorpagina van heden opslaat, kan men minister Algera in volle ren zien op weg naar Houston in Texas, dat wil zeggen, op weg naar het vliegtuig dat hem der waarts zou brengen. Op bovenstaande foto kan men zien dat de minister het gehaald heeft, want hier poseert hij (in het midden voor het plaatje HO) met v.l.n.r. J.B.G.Mridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel; dr. F. J. M. A. H. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg; dr. A. AL. Rutgers, vice-president van de Raad van State en aan zijn andere zijde ir. A. Aler, president-directeur van de K.L.M.jhr. dr. C. J. A. de Ranitz, bur gemeester van Utrecht en U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol, vlak voor het vertrek. Er zijn besprekingen gaande ov.er een hernieuwde medewerking van de conferen cier Wim Sonneveld aan het VARA-pro- gramma op zaterdagavond. Deze omroep vereniging heeft nog geen bevestiging ge geven,maar vermoedelijk zal Sonneveld met Tom Manders optreden in een kolderge sprekje, waarin beiden gefingeerde kun stenaars zullen voorstellen, die over hun eigen vak (en wellicht over zichzelf) in badinerende vorm zullen spreken. Ambassadeur. Binnenkort is de be noeming te verwachten van dr. J. H. Zee man tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bangkok. De heer Zeeman is thans zaakgelastigde te Peking. HONDERDTWINTIG AMBTENAREN van de afdeling Stadsuitbreiding van de Dienst van Openbare Werken in Haar lem zijn, zoals wij reeds berichtten, dins dag in de weer geweest om met potlood en grote vellen papier gewapend de ver richtingen van het verkeer, en dat voor namelijk in de binnenstad, op de voet te kunnen volgen. Zij hadden zich daartoe gezeten in auto's en op klapstoeltjes op de bruggen rondom de binnenstad, bij de uit valswegen en op de allerdrukste ver keersknooppunten opgesteld. IJverig wer den de nummers van de auto's genoteerd. Dat aan dit werk een gedegen voorbe reiding vooraf is gegaan laat zich begrij pen. De meeste „tellers" moesten namelijk nog wel enige snelheid opdoen bij het no teren van de, op bepaalde tijden schier eindeloze, stroom van auto's en motoren. Om de binnenstad was een ring gelegd van „tellers", die zowel het ingaande als het uitgaande verkeer voor hun rekening namen. Meestal zaten er dan twee ambte naren aan de ene zijde van de weg en twee aan de andere kant. Een van hen keek naar de autonummers, de andere schreef deze op. Om zeven uur des mor- De burgemeester van High Holborn, één van de drie delen van de Londense „city", de heer William J. Ridd J. P., die zijn va kantie in Overveen doorbrengt, heeft dins dagmorgen in gezelschap van zijn echtge note een bezoek gebracht aan het raadhuis van Bloemendaal. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Vol ler en diens echtgenote ontvingen de gas ten in de burgemeesterskamer. De heer en mevrouw Ridd hebben reeds tal van toch ten door ons land gemaakt, waarbij zij on der meer officieel zijn ontvangen in de stadhuizen van Haarlem en Groningen. De Engelse burgemeester, die veel aan dacht wijdde aan de raadzaal van het Bloe- mendaalse stadhuis, bood zijn Bloemen- daalse ambtgenoot een boekje over Hol born aan. In deze stadswijk van Londen bevinden zich onder meer de universiteit van Londen en het Brits museum. Hoewel Holborn zelf maar 25.000 inwoners heeft, komen er dagelijks meer dan 300.000 men sen, mede dank zij Holborn's bezienswaar digheden. De Engelse gast had veel bewon dering voor de ambtsketen van burgemees ter Peereboom Voller, ofschoon hij met enige voldoening vaststelde, dat de tekenen van zijn eigen waardigheid die van zijn Bloemendaalse ambtgenoot verre overtrof fen. De burgemeester van Holborn gaat namelijk bij officiële gelegenheden onder meer gekleed in rode mantel, voorzien van chabot en gouden kraag en steek. De enigszins kille avond ten spijt heeft het openluchtconcert van het Heemsteeds fanfarekorps „Eensgezindheid Excelsior" dat dinsdag in de muziektent op het Raad huisplein te Heemstede werd gegeven, nog een behoorlijke aantrekkingskracht op het publiek kunnen uitoefenen. Zoals bij der gelijke uitvoeringen gebruikelijk is was ook de jeugd weer sterk vertegenwoor digd. Met de heer L. ter Braake als diri gent werden voor de pauze enige marsen en ouvertures ten gehore gebracht, waar na het concert met de uitvoering van een grote taptoe werd voortgezet. Hiervoor ontving de vereniging versterking van het eigen tamboerkorps, dat uiterst bruik baar bleek bij de muzikale vertolking der marsen en koralen, waaruit een dergelijke taptoe is samengesteld. Ook de parmantige „marionetten" van „Eensgezindheid Ex celsior" kon hierin een rol worden toebe deeld, al komt deze jongste aanwinst van het korps dan ook beter tot haar recht bij het marcheren. Het concert en vooral de taptoe werden door het publiek met grote aandacht beluisterd en telkens met een spontaan applaus beloond. gens werd met de werkzaamheden ge start, pas om half acht in de avond konden de meeste ambtenaren na een enerverende, lang niet alledaagse, dagtaak huiswaarts keren. Het ging er voornamelijk om hoelang de meeste auto's in de binnenstad verbleven. Daar de kentekens van de auto's bij het binnenkomen en verlaten van de stad wer den genoteerd, kon precies worden na gegaan, hoe lang een bepaalde auto in de binnenstad had vertoefd. Duurde dit niet langer dan tien minuten dan kon met grote zekerheid worden aangenomen, dat de be stuurder van de auto Haarlem niet als het hoofddoel van zijn bezoek had gekozen, maar louter en alleen door de stad was gereden. Deze categorie automobilisten zou dus net zo goed van een rand- of ringweg gebruik hebben kunnen maken. Het resul taat van de telling zou dus een motivering kunnen zijn om een randweg om Haarlem aan te leggen. Bovendien zou men dus kunnen bepalen, waar deze randweg het meeste effect zou resulteren. Daar de ken tekens van personenauto's en vrachtwagens verschillend zijn, kan dus ook het aantal vrachtwagens, dat door Haarlem trekt, in verhouding tot het aantal personenauto's, worden bepaald. Indien uit de telling zou blijken, dat het aantal vrachtwagens, dat een bezoek brengt aan de binnenstad en daar enige tijd verblijft, vrij groot is, dan zouden hiervoor in de binnenstad bepaalde voorzieningen moeten worden getroffen. De telling wordt dus in hoofdzaak gehou den om in beginsel te trachten een einde te maken aan het veel te intensieve ver keer in de binnenstad. Er zou dus, nadat al de gegevens in een rapport zijn vast gelegd, kunnen worden bepaald met hoe veel percent het verkeer in de binnenstad zou moeten worden ontlast. Het ligt in de bedoeling over ongeveer een half jaar nogmaals een telling te hou den. De toestanden zijn dan, wat het ver keer betreft, weer aanzienlijk veranderd (openstelling van de Velsertunnel). Boven dien zal in de toekomst een telling in va- kantietijd worden gehouden. Vergeleken kan dan worden in hoeverre de intensivi teit van het verkeer in die dagen toeneemt. Bovendien kan uit de gegevens van de telling worden bepaald of nog meer par keergelegenheid (en in welke mate) in de binnenstad noodzakelijk is. Over enige tijd zal van de telling waarschijnlijk een pu blicatie verschijnen. Het programma voor het seizoen 1957- 1958 van de Buurtvereniging „Overveen" is thans samengesteld. Het vermeldt een cabaretavond op zaterdag 28 september door het gezelschap van de heer De Bui- sonjé in de aula van het Kennemer Ly ceum in samenwerking met het Comité Jeugdbibliotheek te Overveen. Op vrijdag avond 11 oktober is er een lezing over de Kennemerduinen door ir. E. C. M. Ro- derkerk in het gebouw „Domi" te Over veen, met daaraan verbonden een excur sie op zaterdagmiddag 12 oktober naar de Kennemerduinen, eveneens onder leiding van ir. Roderkerk. In de maand novem ber, de datum wordt nog nader bekendge maakt, zal de pianiste mevrouw T. Ruyg- rok-Keyser in de aula van het Kennemer Lyceum een recital geven. In december houdt de heer Bijvoet een lezing met lichtbeelden over oud en nieuw Overveen, waaraan tevens een kleine tentoonstelling verbonden zal zijn. In januari 1958 wordt het éénjarig bestaan van de buurtvereni ging feestelijk herdacht, februari ver meldt een vertoning van dia's en films voor en door de leden; in maart houdt de heer J. Roozen een lezing over de bloem bollenteelt met dia's en een film en ten slotte staat er in april een bezoek aan „Lindenheuvel" te Bloemendaal op het programma. Geslaagd. Tijdens het examen in het Sint Elisabeth's of Grote Gasthuis zijn voor de kraamaantekening geslaagd de zusters: A. H. Fraij, P. J. Hanssens, J. E. Roemeling, M. G. J. Schaap. Y. C. Stelma, W. S. Ver baan, J. J. Winter en M. Wustenhoff. AMSTERDAM De voor het eerst in de geschiedenis van de n.v. Unilever gepubliceerde halfjaars- cijfers, werden door de beurs ten zeerste op prijs gesteld. De waarde van de cijfers, 14 percent lagere winst vergeleken bij het eerste halfjaar 1956, werd minder op prijs gesteld. Men had zich de laatste we ken op de minder gunstige cijfers inge steld en deze grotendeels in de koers van de aandelen verdisconteerd. Toch moest het margarinefonds bij de opening weder om een verlies van ongeveer 6 punten in casseren. De algehele beursstemming zorgde er voor dat de koers van 407ge leidelijk aantrok tot 412 waardoor het verlies ten opzichte van maandag nog slechts 2 punten bedroeg. De handel bleef gering. Dit was trouwens het kenmerk van de gehele beurs. Kon. Olie lag weder om vast in de markt; thans op geruchten dat de tweede kwartaalcijfers van de maatschappij zeer binnenkort gepubli ceerd zullen worden en volgens „de beurs" gunstig zijn. De vaste stemming van maandag bleef aanhouden en nam tegen het einde van de beurs nog toe. De ope ning van f 212,30 vond men blijkbaar te laag en aangezien er bijna geen verkoop orders aanwezig waren, steeg de koers door lichte vraag tot f 213,90 tegen f 211,70 vorige slot. Wallstreet zal minstens onge veer 1 dollar beter moeten afkomen om met de koers in Amsterdam gelijk te' blij ven. Philips, bij de opening een half puntje lager, trok aan tot 281waardoor een punt winst op maandag kon worden genoteerd. K.L.M. gaf ongeveer vijf dub beltjes op de flinke stijging van maandag prijs. A.K.U. was goed prijshoudend. Scheepvaarten voeren in heel kalm wa ter. De koersen bleven vrijwel onveran derd tot een tikje lager. Van de cultuur waarden waren Deli Mij. om markttech nische redenen twee punten beneden maandag; aan deze daling moet echter niet te veel waarde worden gehecht. Am sterdam Rubber en H.V.A. bleven onver anderd. De staatsfondsen hielden zich prima en waren wederom iets hoger. Na de trekking van maandag noteerden de premieleningen Rotterdam 93 tot 94 (97 en Amsterdam 1956-3 87 tot 88 (96). Pro longatie 5 percent. (ANP). NEW YORK De koersstijgingen van vrijdag werden fractioneel voortgezet na een aarzelend begin, waarbij de activiteit rond enkele in speciale positie verkerende fondsen ani merend werkte op het verdere beursver- loop. De stijging werd gerealiseerd bij een gecontinueerde flauwe handel; de omzet bedroeg 1.490.000 aandelen, dat is 110.000 minder dan vrijdag. Tegen beurseinde ontwikkelde zich vraag naar aandelen Sharon Steel, P. R. Mallory en National Distillers, nadat be kend was geworden dat deze maatschap pijen een nieuw bedrijf zullen stichten in dc- metaalindustrie voor geleide kernpro jectielen. Het industriegemiddelde kwam van 484,35 op 486,13, dat voor spoorwegen van 137,49 op 137,43 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67,84 op 68,06. Van de 1118 verhandelde fondsen sloten er 257 hoger, 615 lager en 246 onveranderd (UP). 3% Nederl. '47 3 u/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers. Slotkoers gisteren 81% 177 345% 190 300 235 272 281% 143% 412 227% 1009% f 214,50 67% 127,- 160% 154% 238% 115% 78% 198 158% 166 160 56% 47% 67 43l3/i# 85% 33 Heden 13.45 uur 8115/is 8811/is 178% 345 191 300 238 272 282% 143% 412 227 1035 t 219,- 67 126,60 160 153 238 116 79 198 159 166 162* 57 47 66% 44 86% 33% Jubileum. Dinsdagavond heeft de heer P. van der Waal ter gelegenheid van zijn jubileum bij Van Gend en Loos, waar hij veertig jaar als koetsier werkzaam is, zijn collega's een feestavond aangeboden in ,,'t Stoofke" in de Stoofsteeg in Haarlem. Namens de personeelsvereniging werd hem een enveloppe met inhoud overhan digd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9