Prachtige portretkunst PASSANTEN EN BLIJVERS Kleinkunst Albert Heijn Dahliatentoonstelling te Hillegom met vele duizenden bloemen I^rouueI) Jan Sluijters en tijdgenoten in de Vishal te Haarlem om niet Een kwart eeuw paraat ^Srieven aan de redactie SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO Burgerlijke Stand van Haarlem Broeder-overste Phillippus 25 jaar kloosterling ^uperMart dets ^uperMale dees Van mensen en dingen onder de' Damiaatjes TWEEMAAL COUD Brok erts wondde arbeider aan voet ÜKDAG 5 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding van een opmerking van de conservator van het Delftse museum Plet Prinsenhof, dat hij niet houdt van portretten op de „Contour"tentoonstellin gen, waarvoor hij medeverantwoordelijk heid draagt, mocht ik al opmerken dat men met het verwaarlozen van dit onder werp een onjuist beeld van de Nederlandse schilderkunst geeft. De tentoonstelling „Jan Sluijters en tijdgenoten" (op de uit nodiging tot deze tentoonstelling nog ge noemd „Het portret rond Jan Sluijters") die tot 23 september in de Vishal te Haar lem gehouden wordt, bewijst wel mijn ge lijk. Wiegers' inzending bij voorbeeld maakt meer indi-uk nog dan op Contour, waar hij alleen met landschappen en een enkel naakt vertegenwoordigd was. Ik wees er indertijd al op dat men Verwey onrecht aandeed door hem met slechts één schilde rij in olieverf en drie aquarellen naar stillevens en bloemen te laten optreden. Naast werk van de drie genoemden wor den hier ook nog portretten van Leo Gestel, Charley Toorop en Kees van Don gen getoond. Is Van Dongen niet nog steeds de meest eigenlijke portrettist onder de schilders in Frankrijk en is het misschien niet juist zijn Nederlandse afkomst die hem tot portrettist maakte en hem deed uitblinken daarmee naast enkele schilders van eveneens andere dan Franse oor sprong? Al schilderden en schilderen vele Franse schilders wel portretten, maar wei nig is hun instelling anders dan bij de Franse beeldhouwers tegenover het mo del zó dat dit zelf tot spreken komt. Zelfs bij de besten, bij voorbeeld Bonnard, blijft het model ondergeschikt aan het geheel van het schilderij. Dat dit geheel bij een wèlsprekend portret geen geweld aange daan behoeft te worden bewijzen Van Don- gens beste zaken. Om louter schilderkunstige waarden is deze expositie boeiend als ieder andere van formaat en het is jammer dat het Sluijters niet meer gegeven was dit te constateren. Hij was immers betrokken bij het overwegen van de mogelijkheid tot het houden van een Salon van het portret en bij de besprekingen hiertoe heeft men zich afgevraagd of zo'n tentoonstelling van al leen maar portretten niet even iets verve lends zou hebben. Die vrees blijkt thans on gegrond en het is te hopen dat Sluijters' collega's, waaronder Wiegers, die bij deze besprekingen waren, eens hun plannen weten door te zetten. Want aan de even tuele schilderkunstige waarde van zo'n tentoonstelling wordt nog iets toegevoegd: de persoonlijkeheid van de geportretteerde. Voorts: de veelal dan toch op kop en han den vooral gerichte aandacht van de schilder geeft vaak aan het portret als schilderij een zekere eigen schilderkunsti ge vorm, een even andere structuur vaak dan bij stillevens of landschappen. Moge het model bij voldoende persoonlijkheid toevoegen aan de belangwekkendheid van het schilderij, dit tot een waarlijk goed schilderij te brengen is een bijzondere op gave. Dat men deze tentoonstelling tenslotte toch „Jan Sluijters en tijdgenoten" noem de is mogelijk een gevolg van het feit dat het misschien toch wat te moeilijk was hier de zaak te vullen met alleen waar- lijke portretten. Want inderdaad zou de titel van de uitnodigingskaart iets te pre tentieus geweest zijn. Van Dongen is meesjal het beste te vertegenwoordigen no een dergelijke tentoonstelling met por- \etten van mannen, zoals het hier geëx poseerde van Pierre Lafitte, de heer met monocle uit het Stedelijk Museum. Maar wat een kostelijke typering geeft deze meester van een bepaald type Franse vrouw in zijn „Marie Lamy" en welk een edel schilderij is „De vrouw in het blauw". Dat heeft Sluijters bij een gebruik van sterke kleuren toch nooit weten te halen. In zijn portret „Mevrouw De Vries-Van Heyst" heeft Sluijters een uitstekend voor beeld gegeven van het verschil in behan deling van de kop en het overige zonder daarbij aan eenheid iets te verliezen. Dat kon wel eens anders zijn soms in de tijd dat het gebruik van felle kleur, geplaatst in eenvoudige vormen, hem zo bezig hield en hij ten aanzien van de kop dan toch weer op een traditioneler, meer academi sche wijze van doen moest terugvallen. Ik mag aannemen dat de samenstellers dezer tentoonstelling dat bezwaar ook kenden, want hun keuze viel niet op dergelijk werk. Omdat deze tentoonstelling bedoeld is als eerbetoon aan Sluijters, zocht men naast zijn werk dat van meer of minder gelijkwaardige tijdgenoten. Leo Gestel was dit zeker en een bepaalde tijd gingen zij tot op zekere hoogte een gelijke weg. Ge- stel's portret van de dichter Rensberg staat dicht bij Sluijters' portret van zijn vrouw, dat tot Haarlems moderne kunstbezit be hoort. Twee portretten van Charley Toorop werden gekozen om het contrast wat opvattingen betreft. Wiegers en Ver- HAARLEM, 4 september 1957 ONDERTROUWD: 4 sept.: G. Schouten en A. A. Okx; F. J. Bahlen en A. G. Wij- ker; A. H. Wesselman en W. Ruiter; E. Spijer en J. van der Schrier; H. Jansen en C. H. M. ten Have; D. Bosch en M. I. Slot; G. H. van Geijlswijk en A. M. Du- wel; M. Bestebreurtje en C. van Oers; J. Elshoff en F. S. C. Prijs; H. W. Handgraaf en M. Moryson; J. de Boer en Z. Bruijn; K. M. Wildschut en H. J. Hendriks; J. J- van Eis en J. Dijkstra; C. J. Baas en P. W. de Waal Malefijt; N. J. M. Zwaneveld en W. B. A. M. Hooij; H. John en E. J. M. Willemse; P. C. J. Snoeck en M. Kop pend. GEHUWD: 4 sept.: J. Th. M. Staamer en T. Dek; H. A. Alders en C. J. L. Prenen; B. van Geylswijk en G. J. Nuijten; K. Fol- kersma en J. M. Leseman; P. J. M. Dem- mers en A. L. Boxelaar; W. G. Kapitein en I. van den Berg; J. M. Donkel en C. A. A. Vogel; J. Chr. Schipper en F. M. Ro- zenhart; S. de Vries en J. Schilstra; J. J. H. Groeneveld en H. J. van der Beijl; I. L. Strijland en Th. Verzijlberg. BEVALLEN van een zoon: 31 aug.: M. Kok-Prins; 3 sept.: A. C. Eggenhuizen- Gerrits; 4 sept.: L. Spijker-Lemmers; J. P. van der Wolk-Henzen; W. D. Willemse- Mol. BEVALLEN van een d o c h t e r: 3 sept.: J. M. Ouwehand-Stevenhaagen; C. J. Stam-Wagemaker; 4 sept.: M. C. Th. Da- mave-Van der Kamp. OVERLEDEN: 2 sept.: J. van Hengel, 83 j., Brouwersvaart; 3 sept.: W. C. Douwes Dekker-Bopp, 80 j., Gasthuisvest. Portret van mevrouw Swagemakers, door Jan Wiegers in 1956 geschilderd. wey stegen na Sluijters' verscheiden in rang. En daar het de bedoeling was de portretkunst te belichten, lag het al voor de hand Verwey te doen vertegenwoordi gen met de beeltenis van Lodewijk van Deyssel, misschien wel het meest indruk wekkende portret van deze tentoonstel ling. Verwey's „Spaanse" blijft mij daar entegen te weinig portret, al dringt de kop zich wel aan ons op. Wiegers zal ongetwijfeld velen verras sen. Hij heeft wel meer bewezen een goed portrettist te zijn, maar dat hij zo over tuigend thans in deze optreedt was slechts voor enkele insiders te vermoeden. Mijn voorkeur gaat dan wel uit naar het por tret van mevrouw Vroom-Nieuwenhuys, naar dat van de heer Engelman en tot op bepaalde hoogte naar dat van mevrouw Leeser, waarvan ik de rechterarm niet ge heel weet te verdedigen. Schilderkunstig is het portret van mevrouw Redeker type rend voor Wiegers' werk. Het portret van mevrouw Vroom reikt echter dieper. Het vertoont in het gelaat een meer gedetail leerde behandeling, die ritmisch mooi ver volgd wordt in de kledij, waarvan de vor men groter en eenvoudiger verlopen. Een zeker afficheachtig karakter in Wiegers' werk wordt wel eens als een bezwaar ge voeld. Wie daar zo over dacht, zou nu dan toch zijn portretten moeten gaan zien en erkennen dat het portretschilderen hem zeker een winst is. Mij ligt de open en in grote vormen gehouden behandeling van Wiegers' werk beter dan het soms hierbij vergeleken toch even benauwde in Sluij ters' schilderijen. En waar deze tentoon stelling nu eenmaal vergelijkingen oproept: het ware interessant geweest Sluijters' toch ontroerende portret van zijn moeder te vergelijken met dat wat Verwey van de zijne schilderde. Ik heb zo het gevoel dat Verwey zeker niet de mindere is. En ver der mis ik eigenlijk hier de beste portret ten, die Matthieu Wiegman schilderde. Men zie dit niet aan als kritiek op de ten toonstellingscommissie, waarvan de leden hun werk doen in hun vrije tijd. Hun komt het compliment toe voorgegaan te zijn met een expositie, die met variaties herhaald zou kunnen worden. Bob Bays Donderdag 12 september hoopt broeder overste Phillippus van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo aan de Maarten van Heemskerkstraat te Haarlem zijn zilveren kloosterfeest te vieren. Broeder Phillippus (D. den Dubbelden) is in Oestgeest ge boren en de laatste vijftien jaar in het Haarlemse ziekenhuis werkzaam. Aanvan kelijk was hij hoofdverpleger en de laatste vijf jaar treedt hij als overste van de reli- gieuse orde op. Voor velen is de aanstaande jubilaris geen onbekende. Van twaalf uur tot half- twee zal er gelegenheid bestaan de jubi laris in het ziekenhuis geluk te wensen. Mogelijk zouden verscheidenen hem een geschenk willen aanbieden, maar een kloosterling verlangt geen persoonlijke geschenken. Daarom is besloten tot 'n Deo- Radio-fonds dat bestemd is de oude radio, die gebrekkig is, door een nieuwe te laten vervangen. Rector mgr. C. van Trigt wil gaarne als penningmeester fungeren; be dragen kunnen gestort worden op giro nummer 72628 (verzocht wordt te ver melden: voor D.R.F.). ADVERTENTIE 6 en 7 september a.s. Varkensfricandeau bijzonder mooi 500 gram 288 Braadstukjes om gaar te braden 500 gram 248 Lendeiappen mager en mals 500 gram 288 Speciaal aanbevolen Biefstuk bijzonder mals Vetgemest kalfsvlees BI) DE BLOEMKOOL Heerlijk gekruide saucijsjes Uit eigen slagerijen Pekelvlees 200 gram 79 ■•■■■■■■••■■■■••■■■■■a VEILING-VERSE GROENTEN Alleen vrijdag en* zaterdag' 6 en 7 september a.s. Vaste, hagelwitte bloemkool per stuk 29 Hoog-fijne moesappelen per kilo 39 Grote sinaasappelen 5 voor 95 Garantie voor kwaliteit Laagste netto prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Liefhebbers van bloemen en speciaal van dahlia's kunnen van vrijdag tot en met zondag in drie zalen van „Treslong" te Hil legom genieten van een tentoonstelling die de Nederlandse Dahliavereniging inricht. Volgend jaar bestaat deze vereniging veer tig jaar en van 1927 af houdt zij regelma tig exposities, waardoor belangstellenden en liefhebbers in de gelegenheid worden ge steld op de hoogte te blijven van nieuwe variëteiten in de dahliacultuur. Er wordt jaarlijks een oordeel geveld of de aanwinsten van betekenis zijn, of de bloem er goed verzorgd uitziet, of van een bloemrijke dahlia gesproken kan worden, of de vorm goed is en of de kleuren de toets der kritiek kunnen doorstaan. „Het gebeurt dikwijls, dat bloemen niet lang in de handel blijven, omdat ze door virus zijn aangetast", vertelde ons de heer R. M. van der Hart, een der bestuursleden van de Nederlandse Dahliavereniging, die in het verleden aan menige tentoonstelling een belangrijk deel van de organisatie op zich genomen heeft en aan de voorbereiding van de komende tentoonstelling in Hillegom ook meewerkt. „Bloemen verdwijnen uit de cultures doordat de keuring van de ge zondheidsdienst streng is. Kwekers begrij pen, dat er gezorgd moet worden, dat de Nederlandse dahliacultuur internationaal op een hoog peil moet blijven en werken graag mee, dat aan de gezondheidstoestand van de bloemen grote aandacht wordt be steed. Voor de dahlia bestond er reeds een keuringdienst, alvorens men tot oprichting ervan voor andere cultures overging". De heer Van der Hart deelde ons mee, dat men in Engeland nog niet lang geleden van mening was, dat dahlia's uit ons land ziek waren en daarom mochten geen stek ken worden ingevoerd. De Engelse zijn ech ter op de hoogte gesteld van de wijze waar op er in Nederland gewerkt wordt om goede en gezonde bloemen te krijgen. Toen is ge bleken, dat nergens zo'n goed verzorgde culture was als in ons land en tegen invoer van bollen en stekken in Engeland bestond toen geen bezwaar. Op de tentoonstelling, die vrijdagmiddag om halfeen door de burgemeester van Hil legom, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, geopend zal worden, zullen vele variëteiten te zien zijn. Dat is te danken aan het werk van alle vooraanstaande Neder landse dahlia-kwekers en aan liefhebbers, die individueel of in een groep hebben inge schreven. Bezoekers zullen tot de conclusie komen, dat amateurs op het gebied van kweken het ver hebben gebracht en niet behoeven onder te doen voor vakmensen. De heer Van der Hart heeft een dezer dagen op een tentoonstelling in Eindhoven kunnen waarnemen, dat liefhebbers goed voor de dag kunnen komen. Dat zal in Hillegom ook blijken. Daar neemt bijvoorbeeld de Haar lemse volkstuindersvereniging „Zonder werken niets" met een gecombineerde in zending deel. De tentoonstelling draagt door het deel nemen van kwekers uit Duitsland en Tsje- choslowakije een internationaal karakter. Zij komen met enkele nieuwe variëteiten en voor de beste is een wisselbeker beschik baar gesteld. Het aantal nieuwe Nederlandse variëtei ten wordt op twintig geschat; de kweker van de beste bloem ontvangt een wissel beker. De dahlia wordt in vaas beoordeeld. Dan zijn er wisselbekers voor de beste pom pon en voor de mooiste middelgrote deco ratieve bloem. Er bestaat ook gelegenheid een bezoek te brengen aan de demonstratietuin van „Treslong", waar vele dahlia's te zien zijn. Bezoekers aan de tentoonstelling kunnen deelnemen aan een prijsvraag. De naar oor deel van de bezoeker mooiste bloemen moe ten aangewezen worden, zowel uit de tuin als uit de tentoonstellingszaal. In „Treslong" worden drie zalen in gericht en de oppervlakte bedraagt 1100 m2. Het aantal bloemen wordt op 15.000 ge schat. ADVERTENTIE De nieuwste PHILIPS TELEVISIE SUPERONTVANGERS 43 cm beeld 775— 53 cm beeld 995.— KONINGINNEWEG 6 - TELEF. 14024 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. Kulk en W. J. Kruiswijk; M. F. F. Spee en J. W. Moor man; H. Huibers en C. M. van Bakel. GETROUWD: W. H. J. A. Croon en M. L. Laimböck; F. van Baaren en U. I. Kos ter; H. J. Frankena en T. Heinhuis; H. Pe ters en L. B. Brink; Th. C. Brouwer en W. J. Veen. GEBOREN: Betty Rosalie, dr. van W. Roosma en L. van Alphen; Robert Willem Peter, zoon van W. Bos en L. C. H. van Seters; Catharina Helena Laurentia Ma ria, dr. van J. W. B. Verzijlbergen en J. S. Verhoeven; Marie-Josephine Gertrude Wilhelmine, dr. van G. M. A. Ruigrok en M. Th. A, Dieteren; Dorothea, dr. van E. C. H. Harmelink en D. C. Memel. OVERLEDEN: C. M. van der Linden, 62 jaar; mevr. G. H. van Haperen, 72 jaar; H. van Gennip, 84 jaar; J. Wiersma, 80 jaar. Zeven dagen Haarlem Onder de buitenlanders, die men in Haarlem tegen komt, is ook een zeker per centage blijvers. Hun komst hier was geen vakantiereis je, maar het begin van een nieuwe werkkring. Alleen in Haarlem zijn op het ogen blik ongeveer zeshonderd buitenlanders werkzaam, van wie vierhonderd mannen en tweehonderd vrouwen. De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau, mr. ir. E. R. Deves, vertelde ons dat hun aantal de laatste paar jaar met twintig a dertig percent is toegenomen. Het Arbeidsbureau heeft er een speciale afdeling voor, want krachtens de sinds 1934 gel dende wettelijke bepalingen moeten Nederlandse werk gevers voor het te werk stellen van buitenlanders een vergunning aanvragen. Op het Arbeidsbureau be kijkt men dan of aan alle door de wet gestelde voor waarden wordt voldaan. Tevens heeft men voortdu rend contact met de vreem delingenpolitie, want men zou uiteraard niet graag on bewust medewerken aan het doen onderduiken van ge rechtelijk vervolgden. Voor dat de vergunningen ver strekt worden, moet onder meer worden nagegaan of de te verrichten arbeid wel noodzakelijk is, of het geen ongeschoolde betreft en of de buitenlander niet be neden de achttien of boven de vijftig is. Omstreeks 1950 was het vooral het aantal vrouwe lijke werknemers uit Duits land en Oostenrijk dat een grote stijging onderging om dat vele Nederlandse gezin nen over de grenzen heen gingen zien in hun zoeken naar hulp in de huishouding. Nog altijd is van de 250 buitenlandse vrouwen in dit gewest het grootste deel (150) werkzaam in de huishouding, zo bleek uit cijfers, die het hoofd van de afdeling vreem delingen, de heer J. W. Peschar ons voorlegde. De overigen werken in de ver pleging en in de kledingin dustrie. De laatste jaren kwam de stijging vooral door het sterk toegenomen aantal manlijke werknemers in het gewest: de Hoogovens stelden Italianen te werk. Verder werd ook in dit ge west emplooi gevonden voor een aantal Hongaarse vluch telingen. De NZH heeft er veertig in dienst en gezien de ervaringen blijkt het, dat zij daar wel het geluk kigst zijn terechtgekomen van al hun landgenoten. De meeste buitenlanders (vooral Duitsers, Italianen en Belgen) werken in de metaalvakken, maar ook de grafische bedrijven en de chemische bedrijven trekken vaak vakkundige werk krachten uit het buitenland aan. Daaronder zijn ook monteurs van buitenlandse fabrieken. Indien deze hier minder dan drie maanden blijven is er geen vergun ning voor nodig, alleen moet hun komst worden gemeld. Ook de buitenlandse werk- Een groot deel van de hier werkende buitenlanders blijft ook hier toch maar het liefst onder landgenoten en van de twee, van wie wij een foto hebben laten maken, is dat wel heel begrijpelijk. Wat zou Maria de Lotto uit San Vito in de Dolomieten in Haarlem moeten beginnen als zij niet in een milieu van landgenoten kwam in de Italiaanse ijsbar Zardus in de Zijlstraat? Zij is dit voorjaar gekomen en mevrouw Zardus moest als tolk fungeren voor de schaarse woorden, die haar kennelijke verlegenheid nog toeliet. Maar toen er na ons iemand binnenkwam, die „eenvanvijfentwintig" be stelde, zei Maria onmiddellijk in prachtig en welluidend Ne derlands: „met slagroom?" Daarna keek zij ons even trots aan. De taal, die zij voor haar werk nodig heeft beheerst zij. IJs is het enige aanknopingspunt, verder glijdt Neder land langs haar heen en zij komt er slechts van aan de weet, wat haar werkgever ervan vertelt. Zo zou ook de 39-jarige Chinees M. K. Chung na zijn komst uit Hongkong zich wel erg ongelukkig zijn gaan voe len indien hij niet bij landgenoten en vrienden in het Chinees restaurant aan de Smedestraat was beland. Evenals in het voorgaande Italiaanse geval, had ook hier de buitenlandse werkgever belang bij mensen uit eigen land al was het alleen maar voor het voorkomen van spraakverwarring in het bedrijf. Nu zit de heer Chung in de directie en hij heeft zelf weer een vriend uit Hongkong laten overkomen om in zijn zaak te helpen. Het gebrek aan werkgelegenheid in de Britse Kroonkolonie maakt dat hij hier wat te bieden heeft. Hij is een blijver, want hij trouwde met een Nederlandse. En toch vergeten hij en zijn vier Chinese bedrijfsgenoten hun vaderland niet: er worden dagbladen uit Hongkong ge lezen en hij heeft Chinese operaplaten. Met grote spanning worden ook de revolutionaire veranderingen op het Chinese vasteland gevolgd. Want ergens in dat grote China weet de heer Chung ook zijn ouders. nemers zijn weer te ver delen in passanten en blij vers. Velen, die dachten na een aantal jaren weer terug te gaan, zijn door een huwe lijk met een Nederlander of een Nederlands meisje blij vers geworden. Op 4 september vierden de 74-jarige Hendricus der Kin deren en de 72-jarige Sophia de Winter in de J. J. Hame- linkstraat 41 hun gouden bruiloft in het bijzijn van hun kinderen. Het was nog een Op 1 september is naast het Haarlems Jeugdtheater het Haarlems Kleinkunsttheater opgericht om aan alle aan vragen van sanatoria en an dere instellingen een feest avond te organiseren te kun nen voldoen. Het Haarlems Jeugdtheater kan aan al deze verzoeken geen gehoor geven, omdat het daardoor zijn eigen doel zou schaden. Daarom beoogt dit Kleinkunsttheater amateurs in te schrijven, die belange loos aan het verzorgen van dergelijke avonden mee wil len werken. Zij zullen dus voor verenigingen en instel lingen optreden, die beroeps artiesten niet kunnen finan cieren. Amateurs op allerlei gebied kunnen zich kosteloos bij het theater laten inschrijven. Zij, die dat doen voor vijf oktober kunnen dan al meewerken aan een grote feestavond ten bate van het t.b.c.-sanato- rium „Hoog Laren". Donderdag 12 september zal voor de heren J. A. Krug en D. Oudhuizen, vrijwilli gers eerste klasse bij de Haarlemse brandweer, een gedenkwaardige dag zijn. Dan zullen zij het feit geden ken, dat zij vijfentwintig jaar geleden bij de brandweer in dienst traden. De heer Krug werd in 1936 bevorderd tot hulppij pleider, waarna hij in 1938 werd aangesteld als pijp- leider (een functie die tegen woordig overeen komt met vrijwilliger eerste klas). Het meest gedenkwaardige ogen blik in zijn leven is waar schijnlijk het moment ge weest waarop hij een brand in zijn eigen zaak aan het Ju- lianapark in Haarlem-Noord ontdekte en zelf ten nauwste bij de blussingswerkzaamhe- den betrokken was. De heer D. Oudhuizen viert op dezelfde dag zijn jubileum. Hij heeft er meermalen voor gezorgd de „rode haan" te verjagen van de daken in de binnenstad. De beide jubila rissen (gedurende hun aan stelling reeds vrienden) zul len op een korpsavond wor den gehuldigd. Bovendien zal hun dan een medaille, alsme de een diploma van de Ko ninklijke Nederlandse Brand weervereniging worden over handigd. Op de dag van het jubileum zal hen de draag- medaille worden opgespeld. dubbel jubileum ook, want zij waren tevens vijftig jaar le zers van ons blad. Haarlems Dagblad/O.H.C. heeft dan ook een taart laten aanruk ken om dit feit te helpen ge denken. lillik fVerkort weergegeven) ZUIL. Reeds tweemaal werd in een in gezonden brief aangedrongen om de „re clamezuil", welke het uitzicht enigszins belemmert in het verkeer bij de Zijlbrug, te verwijderen, Vergissen beide inzenders zich niet? Ik geloof, dat hier sprake is van een elektrisch kabelhuis, waarvan het aanvaardbaar moet worden geacht, dat dit bij de recente wegverbetering op bedoeld kruispunt wegens technische redenen (nog) niet verplaatst is kunnen worden. Om praktische redenen zal het tevens als reclamezuil worden gebruikt. Indien juist, ligt deze zaak anders dan in de critiek belicht. E. Naschrift: In ieder geval is het een sta-in-de-weg en zou men bij de recente wegverbetering reeds oog voor deze om standigheid kunnen hebben gehad. Even als voor eenzelfde hinderpaal, zich bevin dende op de hoek Hazepaterslaan-Wagen- weg, die daar gehandhaafd bleef toen de Wagenweg en deze kruising werden ver beterd. Red. Huren. Met verontwaardiging las ik het ingezonden stukje van een kleine huis eigenaar van 28-8-'57. Deze heer beweert dat vele kleine huiseigenaren hun huizen graag zouden verkopen tegen een rede lijke prijs. Wat noemt men een redelijke prijs? Uit eigen ondervinding weet ik dat er voor huizen die normaal plus minus zevenduizend gulden op zouden brengen nu met een gerust? geweten zeventien duizend gulden gevraagd wordt. Is dit redelijk? Vergeet men soms ook dat hui zen die omstreeks 1910-'20 gebouwd zijn al ruimschoots hun geld opgebracht heb ben? Al dertien jaar ben ik inwonend en heb volgens huisvestiging ruimte ge noegt?) dus krijg geen huurmachtiging. Een huis kopen waarvoor zulk een woe kerwinst betaald moet worden is voor een eerlijk hardwerkend mens onverantwoord en onmogelijk. Misschien wil die kleine huiseigenaar zijn redelijke prijs bekend maken dan kan hij zijn huis best kwijt. M. C. DE W. Woeker. Sedert de huurverhoging is er over vele niet bonafide kamerverhuurders een ware goudkoorts gevaren. Huizen met meerdere onderhuurders vragen per huur der de volle 25°/o toeslag, zodat zij niet 25°/o maar 100% en meer innen. En de onderhuurders zijn lamgeslagen door de woningnood en fabelachtige huurprijzen die in geen verhouding meer staan tot de werkelijk verantwoorde prijzen. Er ont staat langzamerhand een ware huurterreur waartegen minder weerbaren niet opge wassen zijn, omdat vragen van bemidde ling door velen al wordt beantwoord met plagerij en hinderlijkheid. Het is zeer te hopen dat de overheid een efficiënter controle dan tot heden bestond, zal toepassen ter bescherming tegen wille keur, zowel van bonafide huurders als onderhuurders. ABONNé Hoffelijkheid. „Het moet uit zijn", zegt de redactie in haar „Van dag tot dag", van 31 augustus j.l. Inderdaad, het wordt meer dan tijd, dat ook in ons land de straatterreur van weggebruikers die menen, dat de weg er alleen voor hen is, tot het verleden gaat behoren. Een staaltje daarvan is het verkeer in de Haarlemse Grote Houtstraat en dan met name in het gedeelte van de Anegang tot de Grote Markt. Levensgevaarlijk voor de voetgan ger, die daar het linker trottoir houdt, komende van de Grote Markt. Dat ter hoogte van de Anegang een oversteek plaats ontbreekt, is verkeerstechnisch een tekort. Erger is dat, zo niet alle, dan toch het merendeel van de autobestuurders, van de Anegang af de bocht naar de Grote Markt in grote vaart volkomen links scherp langs het trottoir plegen te Gisteravond waren enkele arbeiders op het laadbordes van de Staalfabriek bezig, een bunkertje van nog geen meter hoog met mangaanerts te vullen. Toen de bun ker tot de rand toe vol was en de mannen er nog een stuk opgooiden, rolde dit terug en raakte een voet van de hulpsmelter J. D. uit Haarlem. Hij moest met een bot breuk en een wond aan de linkervoet naar het Rode Kruisziekenhuis worden ver voerd. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 nemen. Zo scherp, dat de voetganger op het trottoir, die niet van deze onhebbe lijke gewoonte op de hoogte is en naar links uitwijkt, wat wel eens noodzakelijk is, gevaar loopt meegepikt te worden (Dat een schutting van een verbouwing ter plaatse drie kwart van het trottoir in be slag neemt, is van tijdelijke aard, maar lastig. Wanneer dan iemand daar een paar zakken cement voor de schutting depo neert, wat even dom was als gemakkelijk, is de passage op het trottoir helemaal on mogelijk. Een jongedame, die een voet op de weg zette, ontkwam er juist aan door een auto gegrepen te worden, 't Was op een haartje af). Kan dat daar niet minder gevaarlijk? Natuurlijk kan dat. Ten eerste moet de bocht rechts genomen worden. En dan, als men het midden van de rij weg houdt, met wat minder snelheid. Een beetje hoffelijkheid! R.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11