Automobilist stuurde recht op agent aan, eis: 8 maanden Mode Omzetting in bijzonder neutraal lyceum wordt overwogen Metz en Co toont de nieuwe collectie v. WIJK's WOL ïbu NAALDKUNST Verstoring van idylle op de Zeeweg bracht hem tot het uiterste DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 9 Tweede lustrumviering Coornhertlyceum Naast de vreugde over hetgeen bereikt is, teleurstelling over stagnatie bouw Autotocht Haarlemse ouden van dagen werd succes Muzikale wandeling van „Eensgezind Excelsior" Jongens staken zich in de (wespen) nesten Ernstige botsing tussen scooter en motor Aardappelen zijn niet best door „doorwas" UIT STAD EN STREEK Ne de winter niet ver meer is Scheepvaart DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „DE BESTUURSVORM VAN DE SCHOOL bepaalt de moeilijkheden ten aanzien van de scholenbouw en daarom heeft het bestuur van de oudervereniging van het Coornhertlyceum zich tot de inspecteur voor het gymnasiaal en middelbaar onder wijs, de heer A. J. S. van Dam, gewend met het verzoek bij'het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te peilen, of er een mogelijkheid bestaat, dat het gemeentelijke Coornhertlyceum wordt omgezet in een bijzonder neutraal lyceum." Dit zei de rector van het Haarlemse Coornhertlyceum, dr. L. M. van Dis, tijdens een bijeenkomst, die woensdagmiddag in de tekenzaal van het lyceum werd gehouden ter viering van het tweede lustrum der school. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de Haarlemse wethouder voor Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, tal van onderwijsautoriteiten, vele ouders en een aantal leerlingen van de school. De bijeenkomst werd gehouden onder auspiciën van de oudervereniging van het Coornhertlyceum. In zijn openingsrede memoreerde dr. Van Dis de geschiedenis van de school geduren de het laatste decennium, waarbij naast veel onvervulde wensen, ook veel tot stand js gebracht, dat tot tevredenheid stemt. Als een schaduw over deze feestviering, aldus dr. Van Dis, hangt het beeld van het on voltooide schoolgebouw. Uitvoerig schetste de rector de geschie denis van de bouw, die een aaneenschake ling vormt van moeilijkheden op finan cieel gebied. Er werd indertijd besloten de bouw in drie (later vier) etappes te doen uitvoeren, maar na allerlei stagnaties zijn hiervan slechts drie etappes voltooid en de huidige bestedingsbeperking maakt de verdere voltooiing voorlopig zeer on zeker. Deze omstandigheden noopten oudervereniging en rector, tot wat deze laatste een „wanhoopsdaad" noemde, waar bij stappen werden ondernomen om na te gaan of het gemeentelijk lyceum omgezet zou kunnen worden in een bijzonder neu traal lyceum. Men was namelijk van me ning, dat een stichtingsbestuur, dat recht streeks met het rijk kon onderhandelen over geldelijke steun, gemakkelijker gelde lijke steun zou kunnen ontvangen. Behalve de bouwmoeilijkheden zijn er in de laatste tien jaar gelukkig ook tal van goede dingen tot stand gekomen. De rector herinnerde aan de geslaagde reorganisatie van het gemeentelijk middel baar onderwijs in 1947, waartoe de stoot werd gegeven door de wethouder van On derwijs, de heer Geluk en waarbij Haar lem weer twee gemeentelijke lycea kreeg: het Coornhertlyceum door stichting en het Lorentzlyceum door omzetting van de tweede HBS. Het onderwijs aan het eerste zou een experimenteel karakter krijgen zonder aan een bepaald systeem te zijn gebonden. Voorts zou de eerste klas een proefklas worden met een getemperd vakleraren- systeem en zouden er Daltonuren worden ingevoerd. Hiervan zijn in de afgelopen tien jaar verscheidene dingen gelukt, an dere (zoals het systeem van klasseleraren in de eerste klas) zijn mislukt. Maar de school heeft zich gunstig ontwikkeld van een leerlingenaantal van 54 tot meer dan 650. Dat er veel bereikt is, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de le raren, die met groot enthousiasme hun taak vervulden en voor overwerk niet terugschrokken. Met veel voldoening stelde dr. Van Dis vast, dat het percentage, dat op het Coorn hertlyceum voor de examens zakt (11 per cent) aanzienlijk lager ligt dan het lande lijk gemiddelde, dat op 25 percent wordt vastgesteld. Tenslotte sprak dr. Van Dis zijn dank uit ten opzichte van de autori teiten op onderwijsgebied, in het bijzonder het gemeentebestuur van Haarlem onder wie wethouder Geluk speciaal genoemd werd. Enth ousiasme Deze laatste bood namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen aan. Hij was het niet eens met de rector, dat de bestuurs vorm van het Coornhertlyceum er de oor zaak van is geweest, dat zich zoveel moei lijkheden op bouwgebied hebben voorge daan. „Er zijn mij tal van bijzondere scholen bekend, die met evenveel, soms zelfs wel ernstiger financiële moeilijk heden hebben te kampen", aldus de wet houder. Het succes van het lyceum schreef hij toe aan het optimisme en enthousiasme, dat allen die bij het onderwijs op de school betrokken waren, bezielde en hij wilde daarbij in het bijzonder de rector, dr. Van Dis, roemen om diens nooit aflatende activiteit. „Het bijzondere van het Coornhert lyceum is de menselijke belangstelling, die iedere leraar voor de afzonderlijke leer ling heeft." Nog even terugkomende op de scholen bouw meende de heer Geluk, dat de moei lijkheden vaak zijn ontstaan, doordat de gemeente Haarlem nooit heeft afgezien van de hoge eisen, die zij aan de scholen wilde blijven stellen. Daardoor is de bouw van menige school vertraagd, maar als het gebouw dan later voltooid was, dan ADVERTENTIE Goedgek. door de Ned. Ver. v. Huisvr. GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOP kon er ook gesproken worden van een goed geoutilleerde school, die aan alle eisen voldeed. Tot slot wekte de wethouder op tot op timisme ten aanzien van de voltooiing van het gebouw. Namens het curatorium van de gemeen telijke lycea en gymnasia bracht de presi dente, mevrouw C. G. Hoff-Vermeer, ge lukwensen over en namens de gemeente lijke commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs werd dit gedaan door mejuffrouw A. W. H. M. Bolsius. Na een korte pauze werd de aanwezigen een filmpje aangeboden, dat een beeld gaf van het onderwijs op het Coornhert lyceum in de afgelopen tien jaar. Mevrouw H. G. HessenHeck, die zich altijd zoveel moeite geeft om de Haarlem se bejaarden wat ontspanning te geven, is er woensdag, tezamen met haar staf van medewerkers, weer in geslaagd de bejaar den een allergenoeglijkste dag te bezor gen, waarover zij waarschijnlijk nog lang zullen napraten. 's Morgens vertrokken de 480 bejaarden uit verscheidene bejaardencomplexen in twaalf bussen en twee auto's onder een vrolijk zonnetje naar het Brasemermeer. Via Hillegom, Zandvoort, Bloemendaal en IJmuiden reden de ouden van dagen naar de IJmond, waar zij zelfs in de gelegen heid werden gesteld op de pier te wande len. In de namiddag keerde het gezelschap weer naar Haarlem terug, waar in de zaal van „St. Vincentius" aan de Groenmarkt een heerlijke warme maaltijd werd opge diend. 's Avonds wachtten de bejaarden nog een gezellige avond in „Die Raeckse" aan de Raaks, waar mevrouw T. Oldenburg De Nobel als conferencière, met mede werking van de pianist P. Gude en een gitarist, de aanwezigen gedurende enige uren kostelijk heeft vermaakt. Het Rode Kruis heeft zich op deze dag, waar nodig, ook weer van zijn beste zijde laten zien. Een aantal jongelui uit de Sperwer- en Havikstraat verleende opge wekt corvéediensten en ook de moeders verleenden bij het uitdelen van de pro viand en dergelijke, de behulpzame hand. Zo verliep deze autotocht van de ouden van dagen weer in de beste stemming. Nieuwe haven. Burgemeester dr. R. Geuljans van Roermond heeft met een graafmachine een flinke hap grond uit de uiterwaarden nabij de voorstad Sint Jacob geschept. Hiermede was het eerste werk verricht voor de aanleg van een nieuwe industriehaven van 600 meter lengte en 100 meter breedte. Het Heemsteeds fanfarekorps „Eensge zind Excelsior", dirigent de heer L. ter Braake, houdt vrijdag 6 september weez een muzikale wandeling, ditmaal door het Res Novakwartier. Het korps vertrekt des avonds om half acht van het „Cafétaria- Restaurant" aan de Binnenweg, om daarna de volgende route te nemen: Binnenweg, Iepenlaan, Esdoornlaan, Esdoornkade, Jan van der Bergstraat, Res Novaplein, Bin nenweg, Spaarnzichtlaan, Landzichtlaan, Oosterlaan, Schouwbroekerstz-aat, Spaarn zichtlaan, Binnenweg, Hendrik Peperkorn- straat, Vijfherenstraat, Lindenlaan en Bin nenweg. Hier zal het korps dan omstreeks half negen weer arriveren. „Het is merkwaardig om hier zo'n op het oog nogal bescheiden en nette jonge man te krygen, als men weet dat hij zich als een dolleman heeft gedragen ten op zichte van de politie en de boel op het bureau kort en klein geslagen heeft. Dat het overigens een nette jongen is, is geen verzwarende, maar zéker ook geen ver lichtende omstandigheid". Zo bouwde de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman hedenmorgen zijn requisitoir op tegen een 27-jarige groentenhandelaar, die terechtstond wegens poging tot doodslag. Ily was namelijk op de Zeeweg met zyn auto recht op een agent afgereden, die nog nèt opzy kon springen. Dat was het ergste van een serie feiten, die zich alle hebben voorgedaan in de nacht na de viering van zijn moeders verjaardag, van zeven op acht mei. De jongeman had bij het opdraaien van de" Militaireweg niét de voorgeschreven rijrichting om de daar staande boom in acht genomen, maar was eenvoudig voor de boom langs gereden. Een agent, die het zag, trachtte hem tegen te houden door het zwaaien met z-ood licht, maar hij reed door. De agent spoedde zich daaz-op naar het bureau en stapte met een collega in een politie-auto om de overtreder te ach terhalen. Beiden vonden de auto bij een parkeerinham bij de erebegraafplaats. De jongeman overhandigde zijn rijbewijs, maar bleek overigens met de politiële be moeiingen op dat tijdsgewricht maar matig te zijn ingenomen. De wrok' groeide, toen het meisje verzocht werd uit te stappen om de politiemannen gelegenheid te geven de papieren in de wagen te controleren De handelaar meende, dat hij niets met de politie uit te staan had, ontrukte een dei- agenten diens staaflantaarn en tz-ok zich, om zich heen slaande naar zijn auto terug. Hij en zijn meisje (dat vergeefs moeite had gedaan, hem te kalmeren) doken daarop weer in de auto en de jongeman startte voor het oog van de beide agenten, daar bij recht op een hunner afrijdend. Deze sprong nog juist voor de wagen opzij. De ontsnapping had overigens weinig zin, want de beide agenten hadden zijn rijbewijs nog altijd. Vandaar, dat hij later bij het politiebureau kwam voorrijden om zijn rijbewijs op te eisen. Ondanks zijn krach tige verzet kon men hem toen in een wachtlokaal insluiten, waar hij eerst de deur probeerde te forceren en toen de tafel kapotbeukte. Vervolgens sloeg hij acht z-uiten in van de deur, die toegang verschaft tot de gang en dat stelde hem meteen in staat te vluchten. Hij sprong in zijn auto en bracht toen tevens zijn meisje thuis. Daarna keerde hij naar het bureau terug - nog steeds met de bedoeling het rijbewijs terug te krijgen - en nu trad de politie radicaler op: hij werd ingesloten. Zo was in het kort de toedracht, die door de beide verbalisanten als getuigen nog eens werd geschetst en de verdachte was het met de lezing van de politie ge heel eens. Waarom De rechtbank trachtte er achter te ko men wat het was, dat deze jongeman zo wild maakte en deze vertelde, dat hij het weken achtereen te druk had gehad in zijn bedrijf. Hij werkte van 's morgens vier tot 's avonds negen en had geezz mo ment rust. De verjaardag van zijn moeder bood een lang gezochte gelegenheid om na afloop nog eens even met zijn meisje de stilte op de Zeeweg op te zoeken. Dat die rust toen ook nog werd verbroken dooi de politie had hij kennelijk niet meer kunnen verwerken. De officier van justitie gaf toe, dat de verdachte heel gunstig bekend staat. Tij dens zijn voorarrest was er zelfs een soort van petitie van een aantal groenteboeren binnengekomen met het verzoek hem op ez-ewoord vrij te laten tot de behandeling van de zaak. „Maar al die mensen die zo met deze jongeman te doen hadden, had den zich ook eens in het lot van een dezer agenten moeten verdiepen, voor het geval deze eens niet op tijd opzij gesprongen zou zijn," aldus mr. Van der Valk Bouman. „Men schreeuwt bij de geringste over schrijding van bevoegdheid door de politie tegenover het publiek, maar ziet niet waaraan de politie zélf vaak komt bloot te staan. We leven in een slappe tijd, waarin alles met de mantel der liefde be dekt wordt. Laat ik echter hier zeggen, dat wanneer we dingen als deze niet streng blijven aanpakken, dit de ondergang van onze samenleving zal betekenen." De officier achtte het tenlastegelégde „poging tot zware mishandeling" hier be wezen. De verdachte mag dat dan niet in de zin gehad hebben, men kan het toch als een voorwaardelijke opzet aanmerken. Hij eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. De raadsman, mr. S. Groen, verklaarde verdachtes optreden in zoverre nog te kunnen volgen, dat juist het tijdstip van het ingrijpen der politiemannen wel on gelukkig uitviel. „In zo'n geval is al eens opgemerkt: was de politie maar een kwar tiertje later gekomen dan zou het allemaal heel rustig toe zijn gegaan", aldus mr. Groen. „En dat is hier ook van toepas sing". Daarop interrumpeerde de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken: „Jaja, en als de politie helemaal niet gekomen was, dan zou er helemaal niets gebeurd zijn Mr. Groen vond ook de constructie van de officier om poging tot zwaz-e mishande ling ten laste te leggen, slechts zwak. Hij achtte een voorwaardelijke stz-af hier op zijn plaats. „In tegenstelling tot de officier ben ik van mening, dat talrijke voorwaar delijke straffen de mensen na jaren nog als een zwaz-e en voorbeeldige straf voor komen. Dat leert de praktijk mij", zo zei hij. Hij vroeg ook voor deze verdachte een vooz-waardelijke straf. De rechtbank zal op 19 september uit spraak doen. Twee Heemsteedse jongetjes van onge veer acht jaar beleefden woensdag een vreemd en tevens zeer pijnlijk visavon- tuur. Omdat zij van plan waren enige „stekeltjes" te verschalken, waren zij in een roeibootje naar de Leidse Vaart ge roeid, waar zij hun vaartuigje aan de kant, aan de zijde van Eindenhout, wilden verankeren om zich vervolgens geheel te wijden aan de vissport. Toen één van hen aan wal ging stak hij zich echter letterlijk in de nesten. Hij was namelijk op een wespennest gestapt. Dat de beestjes dit niet namen bleek weldra. Zoemend vielen zijn de beide jongens aan en staken hen in hun gezicht, armen, benen en nek. Om ringd door een steeds groter wordende zwerm venijnig stekende wespen roeiden de jongens op advies van een agent van politie naar de overkant, waar het leed van het wel zeer pijnlijk avontuur door bewoners van de Leidse Vaart enigszins werd verzacht. Toen hun eerste hulp was verleend konden zij weer huiswaarts ke ren. Zij behoefden zich niet onder dok tersbehandeling te stellen. Woensdagavond omstreeks acht uur zijn op de hoek van de Parklaan en de Kruis weg in Haarlem een berijder van een scoo ter en een motorrijder met elkaar in bot sing gekomen, doordat de motorrijder, een 52-jarige Haarlemmer, waarschijnlijk geen voorrang verleende. Beiden vielen. De mo torrijder was er het ergste aan toe en moest met een zware hersenschudding in het Grote Gasthuis worden opgenomen. De achtienjarige berijder van de scooter, die niet in het bezit was van een rijbewijs, kwam er met enige schaafwonden aan zijn gezicht en handen af. Doordat een zestienjarige fietser woens dagmiddag omstreeks vijf uur op de Spaarndammerweg ter hoogte van de Weltevredenstraat in Haarlem vermoede lijk geen voorrang verleende aan een 25- jarige berijder van een scooter, ontstond er een aanrijding, waarbij de fietser enige schaafwonden aan zijn rechteronderbeen en een snijwond aan zijn rechterdij opliep. Na ter plaatse te zijn behandeld, werd de jongen ter observatie in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De berijder van de scooter kwam er zonder kleer scheuren af. De scooter werd licht bescha digd; de fiets werd bijna geheel vernield. Klachten van de huisvrouwen over de slechte kwaliteit van de aardappelen vin den hun bevestiging in mededelingen, die het Produktschap voor Aardappelen over de oogstvooruitzichten voor late aardappe len heeft gedaan. De vertegenwoordiger van de aardappelexporteurs in het pro duktschap deelde gisteren mee, dat de kwaliteit van de consumptieaardappelen ernstig te lijden heeft van zogenaamde „doorwas". Het zeer warme en droge weer in juli en de daarop gevolgde zware regenval heeft deze abnormale „doorwas" veroor zaakt, vooral bij de Eigenheimers, maar ook bij andere soorten. Aangenomen kan worden, dat het percentage uitschot dit jaar groot zal zijn. Van vele partijen, die de laatste weken zijn afgeleverd, bedroeg het percentage uitschot 20 30. Het normale percentage uitval is in deze tijd van het jaar 10. Een tweede ongunstige factor voor de aardappeloogst is het feit, dat de bestrij ding van de aardappelziekte dit jaar moei lijk is, omdat door de hevige regenval de sproeimachines vaak niet op het bouwland kunnen komen. AMSTERDAM De toch vrij plotseling gepubliceerde tweede kwartaal- en eerste halfjaarcijfers 1957 van de Koninklijke Shell Groep heb ben de koers voor de aandelen Koninklijke Olie doen stijgen tot f219. Op de niet- officiële ochtendbeurs werd een prijs be taald van f220.20 tegen slotkoers van dinsdag f 214, dus een winst van ongeveer f 7 ofwel 35 punten oude omrekening. In één week boekten de aandelen Kon. Olie een winst van ruim f20 (100 punten). Men vraagt zich ter beurze af, of deze olie- groep in de toekomst met nog betere cij fers te voorschijn zal komen of dat, gezien de grote voorraden van het produkt vooral in Amerika waar prijsverlagingen worden ingevoerd, er een reactie op deze hoge koers zal volgen. Te dien aanzien was de arbitrage heel voorzichtig met het aan gaan van nieuwe posities en werden de zaken hier, zowel als op de overige Euro pese beurzen, in aandelen Kon. Olie tot een minimum beperkt. De koers werd bij de opening aan die van Wallstreet aange past en bepaald op f 219. De fluctuaties waren niet groot en de prijs daalde tot f218.40. Philips zal de volgende maand een tweede fabriek in India in gebruik nemen. Dit was aan de koers van de aandelen ter beurze niet te merken. Deze openden op 2811/2, daalden tot 279'/» en sloten rond de 281 onveranderd bij dinsdag. Unilever, dat nog steeds onder druk staat tengevolge van de minder gunstige gepubliceerde eer ste halfjaarcijfers, daalde van 412 bij de opening tot 4081/: om op ongeveer 410 te fluiten. Slotkoers dinsdag was 4111/». AKU deed het rustig aan, maar kon de opening van 178% niet houden en sloot vrijwel onveranderd ten aanzien van dinsdag. K.L.M. was nauwelijks prijshoudend. Wat de scheepvaarten betreft lagen Van Nievelt en Scheepvaart Unie een percentje lager in de markt en de rest een fractie beneden de vorige slotprijs. In cultures herstelde Deli Mij. zich anderhalf punt, H.V.A. een half puntje en Amsterdam Rub ber bleef onveranderd. De beurs bleef immuun voor de gepubli ceerde weekstaat van de Nederlandse Bank, die wederom een deviezenverlies van f70 miljoen te zien gaf. De staats fondsen reageerden hierop totaal niet en bleven in een kalme handel prijshoudend zonder meer. Claims R.V.S. waren flauw en werden vernomen op f 600—f 650 (de theoretische waarde bedraagt f 690). Claims Twentse Kabel onveranderd f 540. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De omzet op de beurs te New York be reikte een nieuw laagtepunt sinds oktober van het vorige jaar. De slapte is kenne lijk te wijten aan tegenzin om te kopen of te verkopen totdat de zakelijke vooruit zichten voor de herfst enigermate duide lijker zijn geworden. De omzet daalde tot 1 260.000 aandelen, 230.000 minder dan dinsdag. Met uitzonde ring van de omzetten van 1.200 000 aan delen op 9 oktober 1956 en 11 januari 1954 was dit de geringste dagelijkse omzet in bijna vier jaar. De meeste fondsen onder gingen slechts lichte wijzigingen. Sommige metaal-, auto-, olie-, staal- en chemische fondsen leden echter verliezen van één tot meer dan twee dollar. Het Dow Jones gemiddelde voor indus triële waarden daalde van 486.13 op dins dag tot 482.60 op woensdag, het gemiddel de voor spoorwegfondsen van 137.43 tot 135.33 en het gemiddelde voor openbare nutsbedrijven van 68.06 tot 67.92. Ontvangst ten stadhuize Burgemees ter en Wethouders van Haarlem zullen op vrijdag 13 september om half vijf 's mid dags officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan de in Haarlem te houden jaarvergadering van de Nederlandse Ver- eniging van Ambtenai-en van de Burger- Nieuws in het kort „Open Deur". Vrijdagavond wordt in het Bloemendaalse Openluchttheater een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van „de Open Deur" in Bloemendaal. Als bijzondere attraktie zal ds. J. W. Bruinsma, de Friese „koeke- bakker-dominé" uit Gaastmeer daar met de echte Friese kruidkoek aanwezig zijn, die door een aantal meisjes in Friese costuums gestoken, verkocht zullen wor den. Zoals men weet is deze dominé tot dit koek bakken overgegaan om geld in te zamelen voor de restauratie van het Ne derlands Hervormde kerkje in Gaastmeer. Loterij voor bejaarden. De afdeling Haarlem van de Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensioneerden wil met toestemming van B. en W. van Haarlem, een loterij organiseren. Voor de winnaars zijn prachtige prijzen uitgeloofd. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Al gluurde het najaarszonnetje woens dagmiddag steeds door de wolken om dan weer haastig te verdwijnen, bij Metz Co in Amsterdam was de wintersfeer volko men. Daar toonden een aantal manne quins de modellen uit de smaakvolle en exclusieve collectie van dit modehuis. Het is een kunst je goed te kleden, maar het is een nog grotere kunst je één te voelen met je kleding: wie de juiste com binatie weet te vinden van een vleugje brutaliteit met een grote dosis charme, vrouwelijkheid en smaak, zal een garde robe op kunnen bouwen, die bij haar type past. En al is het dan lang niet allemaal even kostbaar, toch zal haar kleding ex clusief 7.ün en horen bij haar persoon. Lassolijn: band met knopen neemt ruimte onder in het jasje bijeen. Een van de meest in het oog springen de nieuwigheden was de lasso-lijn van de Franse couturier Pierre Cardin, die veel stof heeft doen opwaaien. Het is een drapé die onder aan de rok, vóór of achter is aangebracht en verkregen wordt door de ruimte bij elkaar te nemen met een band je, strik of gesp. Men bereikt er vaak een zeer elegant effect mee, maar het vraagt van de draagster wel overleg en bedacht zaamheid bij het lopen en zitten. Het is niet prettig wanneer we ons alleen maar schuifelend kunnen voortbewegen en we ons teveel bewust zijn van een bepaalde extravagance aan onze kleding. We zagen de prachtigste stoffen tot dro men van cocktailjaponnen, complets en avondjaponnen verwerkt: bedrukte wollen mousseline en mousseline de soie, natuur zijde en wol met natuurzijde, faille, wol len crêpe en kostbaar fluweel waren met veel vaardigheid van schaar en naald, tot bijzondere creaties omgetoverd. Bij een strapless cocktailjapon was de rok van onder met een zwart bandje en knoop in losse "plooitjes opgenomen en er wipte daaronder een baantje van dezelfde wit genopte stof uit, waarmee ook de hals was afgezet. Enkele japonnen hadden een loshangend .ij- of voorpand, dat vaak gegarneerd was met een knoopsluiting. Origineel was een licht beige japon van zware kwaliteit wol len stof, waarop in de rok een brede band van grof geknoopte wol een kunstig net- verk, was verwerkt. De gewaagde combinatie groen-blauw verd vele malen met groot succes en bij- onder veel smaak toegepast. Een complei 'an grove groene tweed liet duidelijk het laaronder gedragen blauwe jersey blousje :ien. De blauwe knoopjes op het jasje en ip de tailleband, die hoog tegen de maag vas aangebracht, verlevendigden het ge- 'xeel. Een opvallend motief troffen we enkele nalen in de collectie aan: we vonden het ijken op de lichtende oogjes in een pau- westaart, in een diepwarme blauw en jroene tint. Dit „pauwestaart"-dessin za ten we bijvoorbeeld in een zwarte wol-zij len rok, waarvan de zijkanten geplisseerd varen. Het geheel werd gecompleteerd net geklede blouse van pure soie, die we het beste „half om half" kunnen noemen: ie éne helft was groen, de andere blauw: weer die prachtige kleurencombinatie! Olijfgroen bleek ook een geliefde kleur te zijn in deze collectie, evenals de combi natie zwart met cognac. Ook de hemdjurk, die dit seizoen weer Een vleugje brutaliteit en een grote dosis charme gelanceerd wordt ontbrak niet: zij geeft een weinig flatteuze en onvrouwelijke lijn. De smaakvolle en originele hoeden wa ren eveneens uit eigen collectie en ver toonden vaak een sterke neiging naar rechts of naar achteren. Enkele geklede kapjes bedekten met een puntje nog het voorhoofd en hadden achter een mooie aigrette om het geheel op te sieren. De verzorging van de details en de rijke accessoires, alle uit eigen zaak, gaven deze wintercollectie een verfijnde allure en verraden de werkelijke inspiratie, die aan dit alles ten grondslag ligt. Katy 3% 0/0 Nederl. '47 3 °lo Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 81H 82 88% 88,l/« 177% 174% 344 340 191 190 301 300 236 235 271 270 280% 274% 145 145* 408% 396% 225 V 225 1025 996 f 219,— 212,10 67% 67 126,40 125,— 158% 157 152% 150% 238 237 115% 1151/» 79 78% 198 198 159 158 166 166 163% 57 56 46% 46Vt 66% 66 43% 43 86% 86 33% 34 Aagtekerk 4 v. P. Swettenham te Singapore verw. Aalsdijk, 5 v. Djakarta te Singapore. Alwaki, 4 v. Penang n. Aden. Angolakust. pass. 4 Kp. Finisterre n. Dakar. Alamak, 4 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Attis, 4 te Rotterdam. Aalsum, 2 v. Port Swettenham n. Mombasa. Adonis, pas: 4 Flores Azoren n. Emden. Aldabi, pass. 4 Lissabon n. Las Palmas. Alnati, 4 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alphacca, 4 Recife gepass. n. Rio de Janeiro. Ameland, 4 v. Bona n. Tripoli. Amerskerk, 4 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Ariadne, 8 te Rotterdam verw. Banggai, 4 v. Kuweit n. Bandar Shapur. Batjan, 5 v. Baltimore te Houston. Boschkerk, pas. 4 Kp. Bon n. Port Said. Britsum, 4 te Belfast. Bennekom, 4 te Rotterdam. Beninkust, 4 te Amsterdam. Breda, 3 350 m. n.o. St. Maarten n. Willemstad. Ceronia, 5 te Balikpapan. Cradle of Liberty, 4 te Rotterdam. Corilla, 13 te Port Sudan verw. v. Abadan. Dinteldijk, 6 te Antwerpen verw. Eemdijk, 4 te Rotterdam. Etrema, 4 100 m. n. Parnaiba n. Belem. Friesland SSM, 5 te Rotterdam verw. Felipes, 5 v. Tandjong Priok te Pladju. Gadila, 4 ten anker bij Kaap St. Jaques, 6 te Saigon verw. Giessenkerk, 4 v. Djibouti n. Penang. Hersilia, 4 v. Paramaribo n. Nickerie. Hera, 4 810 m. z.w. Flores n. Barbados. Hector, 4 v. Tanger n. Lissabon. Iberia, 4 v. Bilbao n. Rotterdam. Ilos, 5 te Rotterdam. Johannes Frans, pass. 4 Halifax n. Seven Islands. Jason, 3 130 m. n.w. Windward Pass. n. Maracaib. Karimata, pass. 4 zuidp. C.ylon n. Aden. Kermia, 4 te Miri. Kennemerland, pass. 4 Recife n. Rio de Janeiro. Kieldrecht, pass. 4 kp. Finisterre n. Rotterdam. Kota Baroe, pass. 4 Minikoi n. Rotterdam. Karaton, 5 te Banda verw. v. Ambon. Karössa, 5 te Surabaja v. Balikpapan. Karimun, 5 te Amsterdam. Lekkerkerk, 5 te Suez. Limburg, 4 v. Port Said n. Ummsaid. Leuvekerk, 5 v. Rotterdam n. Duinkerken. Loenerkerk, 4 te Khorramshar. Lombok, 3 rede Beira, 6 te Beira verw. Louis Lantz, 4 te Monrovia. La ren berg, pass. 5 Kp. Finisterre n. Agadir. Leersum, 5 v. Leith n. Barcelona. Laurenskerk, 5 te Bremen v. IJmuiden. Loppersum, 4 560 m. n.w. Azoren n. Bremen. Maasllöyd, 5 v. Belawan te Penang. Malea, 3 v. Shimonoseki n. Pladju. Marnelloyd, 4 v Singapore n. Port Swettenham. Maas, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Mylady, 4 te Schiedam. Muiderkerk, 5 te Kuwait. Mariscal Lopez, 4 v. P. Alegre n. Florlanopolis. Notos, 3 dw. Lissabon, 9 te Rotterdam verw. Noordzee, 5 140 m. v. Fernandoporonha naar Walvisbay. Naess Commander, 4 in Suezkanaal n. Suez. Oldekerk, 5 te Mtwara. Oranje Nassau, 4 v. Santa Maria n. Trinidad. Oostkerk, 5 v. Suezkanaal n. Aden. Ouwerkerk, 4 v. Suez n. Port Said. Orion, pass. 5 Gibraltar n. Algiers. Prins Frederik Hendrik, 4 v. Londen n. Glasgow. Pr. Willem van Oranje, 4 v. R'dam n. Montreal. Prins Frederik Hendrik, 4 v. Londen n. Glasgow. Riouw, pass. 4 Kreta n. Beyrouth. Stad Leiden, 5 te Las Palmas. Stad Rotterdam. 5 te Seven Island. Stad Schiedam, 5 te Gibraltar verw. Sumatra, 4 v. Port Said n. Napels. Stad Gouda, 4 v. Vlaardingen n. Kirkeness. Straat Singapore, 4 v. Rotterdam op proefvaart. Stad Vlaardingen, 5 te Narvik. Saloum, 4 v. Duinkerken n. Rotterdam. Scherpendrecht, 4 te Einswarden. Stad Alkmaar, 4 v. Melilla n. Antwerpen. Stad Schiedam, 5 te Gibraltar verw. v. Bona. Statue of Liberty, 4 310 m. o.z.o. Zanzibar naar Philadelphia. Sarangan, 4 210 m. n.o. Kaapstad v. Trinidad. Talise, pass. 4 Gibraltar n. Port Said. Tara, 5 te Hamburg. Tero, 4 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Texel. 4 v. Tacloban n. Da Vao. Triton. 4 te Rotterdam. Titan, 4 400 m. z.o. Paramaribo n. Barbados. Tiberius, 3 v. Dominica n. P.A. Pitre. Tibia, 4 450 m. n.n.o. Cp. Stroque n. P. Elizabeth. Triton, 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Vivipara, 4 v. Spezia n. Mena Al Ahmadl. Van Noort, 5 te Hongkong. Waal, 5 te Amsterdam. Weltevreden, pass. 5 Perim n. Singapore. W. Alton Jones, 4 315 m. n.o. Aden n. Mena. Westland, 4 Finisterre gepass. n. Amsterdam. Zeeland, 4 v. Port Said n. Halifax. Zuiderkerk, 4 v. Aden n. Suez. KLEINE VAART Alcetas, 3 v. Triëst n. Rijeka. Bab T, 2 v. IJmuiden n. Ostrand. Claes Compaen, 5 v. Gothenb. te Dordrecht verw. Elsa, 28 v. Karlstad te Gruvon. Flevo, 3 te Amsterdam n. Bordeaux. Ilias, 4 te Antwerpen n. Amsterdam. Joost, pass 1 Kiel n. Ostrand. Kaap Falga, 31 v. Gefle te Rundvik. Kaap St. Vincent, 3 v. IJmuiden n. Ostrand. Nero, 4 dw. Finisterre n. Gibraltar. Pavo, 4 20 m. w. Er v. Zaandam n. Gruvon. Phidias, 4 55 m. o. Gibraltar n. Palermo. Ponza, 28 v. tOtterbacken te Karlstad. Tempo D.5 v. Huil te Rotterdam verw. Tilly, 3 v. PataHolm n. Vestervik. SLEEPVAART Barentszee, 3 180 m. n.o. Madeira n. P. Cabello. Blankenburg, 4 140 m. z. Ouessant n. Delfzijl. Clyde, 3 390 m. z.z.o. Midway eil. n. N. Orleans. Oceaan, 3 640 m. w.z.w. Midway eil. n. Panama. Poolzee, 3 v. Maracaibo n. Trenton. Rode Zee, 3 te Maassluis. Thames, 4 48 m. w.n.w. Texel n. Perzische Golf. Titan, 4 400 m. o.z.o. Paramaribo n. Barbados. Tyne, 3 150 m. w. Algiers n. Beyrouth.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7