30% KORTING wintermode 1957-,58 In Haarlem Oost bestaat grote behoefte aan houten noodschool RADIO-PRIJZENSLAG WOL Bezwaar tegen ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland gehandhaafd I I Concert voor congresserende orgelbouwers op een onbevredigend instrument NAALDKUNST Bloemendaal in beroep bij de Kroon Fenomenaal pianospel HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 SCHOOLLES IN CONSISTORIEKAMER Oudercommissie van Van Zeggelenschool zendt rekwest aan B. en W. Straatvoetbalcompetitie „Het Vondelkwartier" Winterprogramma Haarlemse huisvrouwenvereniging K.I.M. RIJWIELFABRIEK N.V. Racebrommers in beslag genomen Produktschap weigert verzoek van het Landbouwschap Burgerlijke stand van Bloemendaal Culturele manifestaties voor de rijpere schooljeugd Is autorijles onderwijs in de zin der wet? Meineed in echtscheidings zaak: eis zes maanden Joen zei ik Andermans bromfiets na „proefrit" verkocht Boek over Velser tunnel Van zeer goede hul: door Var da Nishry op zomerconcert van N. Ph. O. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 De ondercommissie van de Van Zegge lenschool II in Haarlem-Oost heeft woens dagavond in het schoolgebouw aan het Van Zeggelenplein een bijzondere ouderbüeen- komst belegd. De aanleiding hiertoe was de omstandigheid dat door het plaatsge brek een tweetal vUfde klassen sedert de aanvang van het nieuwe schooljaar in de consistoriekamer van de Gereformeerde kerk aan de Richard Holkade is gehuisvest. Het hoofd der school, de heer C. H. Jan sen, zette nog eens in het kort de voorge schiedenis van deze maatregel uiteen. Het gemeentebestuur van Haarlem had reeds in 1955 een plan in voorbereiding tot stich ting van een houten tweeklassig hulpge bouw op een terein aan de zuidzijde van het Van Zeggelenplein. Zowel de inspectie van het lager onderwijs als de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen hechtten hun goedkeuring aan dit plan. Aangezien naderhand bleek dat dit hulpgebouw uiteindelijk van een te gerin ge omvang zou zijn, werd het eerste plan in zoverre gewijzigd dat het in plaats van een noodgebouw een vierklassige, perma nente school zou worden van het geprefa briceerde type zoals reeds in „Delftwijk" in Oud-Schoten één is opgericht. Ondanks herhaald aandringen heeft de gemeente op dit nieuwe plan echter tot nog toe niet de goedkeuring van de minister kunnen ver krijgen. Voor het nieuwe schooljaar wer den honderdtwintig nieuwe leerlingen in geschreven. waarvan het bij voorbaat vast stond dat voor meer dan de helft van de kinderen geen ruimte aanwezig was. Burgemester en wethouders hebben nu noodgedwongen aan de gemeenteraad voorgesteld thans alsnog tot uitvoering van het oude plan van de tweeklassige hood- school over te gaan. De kosten hiervan worden geraamd op 41.000. Intussen moesten echter op de een of andere manier twee klassen ergens worden ondergebracht. Aanvankelijk meende men een oplossing te hebben gevonden in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwar tier" aan de Bernard Zweersstraat, maar de oudercommissie had hiertegen overwe gende bezwaren. Dank zij de medewerking van het kerkbestuur van de Gereformeer de kerk aan de Richard Holkade kan thans gebruik worden gemaakt van de consisto riekamer welke door een tussenschot in twee gedeelten is verdeeld. Noodtoestand De heer Jansen gaf de ouders de verze kering dat deze noodoplossing in geen ge val van nadelige invloed zal zijn op de ge zondheid van de kinderen of het onderwijs. „Deze noodmaatregel is als zodanig aan vaardbaar maar aan de andere kant mogen wij van het gemeentebestuur verwachten dat het genoeg improvisatietalent zal tonen om aan deze noodtoestand zo spoedig mo gelijk een eind te maken", aldus spreker. De voorzitter van de oudercommissie, de heer P. Steffaa», betreurde het dat het gemeentebestuur, ondanks, het feit dat de oudercommissie het reeds herhaaldelijk en lang te voren op deze te verwachten Maandag beslissingswedstrijd De beslissingswedstrijd van de straat voetbalcompetitie voor jongens van tien tot vijftien jaar van de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" in Oud-Scho ten tussen de Vergierdeweg en de Dul- laertstraat belooft een aantrekkelijk eve nement te worden. Deze wedstrijd wordt maandagavond 9 september bij kunstlicht op het terrein van genoemde vereniging aan de Vergierdeweg gespeeld. Met dit doel zullen rondom het speelveld een twaalftal lichtmasten worden opgesteld. De organiserende vereniging heeft de be kende internationale scheidsrechter, de heer Leo Horn, bereid gevonden deze fi nale te fluiten zodat de jongens er zeker van kunnen zijn dat de leiding van de wedstrijd in goede handen is. Kick Smit, bekend uit het roemruchte verleden van het Nederlandse elftal en thans trainer van de profclub „Alkmaar", zal de aftrap doen en na afloop de wisselbeker aan het winnende straatteam uitreiken. De straatvoetbalcompetitie, welke voor Het Vondel kwartier" een groot succes is geworden, zal worden afgesloten met een gezellige bijeenkomst voor alle deel nemers in het clubgebouw van de vereni ging. Zij ontvangen allen een blijvende herinnering aan deze serie wedstrijden. Tevens zal een voetbalfilm worden ge draaid. Naar verluidt is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat „Polygoon" van deze voetbalfinale en feestavond een kort jour naalfilmpje zal opnemen. Een reden te meer dus voor de jongens om hun beste beentje voor te zetten. De openingsmiddag van het seizoen 1957- '.958 van de afdeling Haarlem en omstre ken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft plaats op vrijdag 4 ok tober in het Minervatheater te Heemstede, waar Bert Brugmans Marionettentheater ..De Barbier van Sevilla" zal opvoeren. Maandag 21 oktober is er een show van gebreide artikelen van een Nederlandse fabriek in de grote zaal van het Haar lemse Concertgebouw. In november houdt mevrouw mr. Lily Eversdijk-Smulders uit Amsterdam een lezing over de Sahara, waarvan de datum nog nader zal worden vastgesteld. Op vrijdag 15 november komt mevrouw Corrie Hartong een voordracht houden over de danskunst en op maandag 9 december wordt de film „Waar palmen wuiven" gedraaide De traditionele Kerst- middag zal dit iaar een enigszins ander karakter dragen en zal op dinsdag 17 of vrijdag 20 december worden gehouden. Op acht donderdagmiddagen in oktober en november zal mevrouw Aline Bolke- stein-Markus, in samenwerking met de Volksuniversiteit, voor de leden een cursus ..Voordrachtkunst voor beginners" in de radiozaal van café-restaurant Brinkmann geven. Het verdere programma voor deze win ter zal nog nader worden bekend gemaakt gang van zaken had geattendeerd, zo lang getalmd heeft alvorens te besluiten, dat het nu toch een noodgebouw zal worden. Ook een der aanwezigen, de heer Hame link, laakte het „touwtrekken" tussen het Rijk en de gemeente. Spreker merkte op dat reeds in 1950 een voorstel tot oprich ting van een noodlokaal bij de Van Zeg gelenschool bij de gemeente was inge diend. „Er werd ons zoveel beloofd, onder andere een gymnastieklokaal, maar het is bij beloften gebleven. Thans steekt de be stedingsbeperking een spaak in het wiel. Wij moeten ons nu maar afvragen wan neer er met de oprichting van het hulpge bouw begonnen zal worden". Op voorstel van de voorzitter van de oudercommissie besloot men Burgemeester en Wethouders van Haarlem een rekwest te zenden waarin de teleurstelling van de ouders over de ontstane situatie geuit wordt enwaarin gewag zal worden gemaakt van de ernstige ongerustheid dat, gezien de opgedane ervaringen, de stichting van het noodgebouw voor twee klassen op de lange baan zal worden geschoven. Be trokken ouders dringen er by het college op aan te bewerkstelligen, dat met de meest mogelijke spoed met de bouw van bedoeld hulpgebouw zal worden begonnen. ADVERTENTIE Vanaf heden verkopen wij GRUNDIG en LOEWE-OPTA RADIO'S (type '57) met op de officiële prijzen, mèt fabrieksgarantie. Zo lang de voorraad strekt. AFD. RADIO-T.V. Doelstraat 7 - Haarlem Na overleg met de officier van Justitie te Haarlem heeft de Zaandamse politie bromfietsen in beslag genomen van twee 18-jarige, een 17-jarige en een 19-jarige Zaandammers, die in het centrum van de stad met een vaart van 70 km rondreden. Enige van deze jongens hadden iets aan de bromfiets laten veranderen, waardoor zij veel harder konden rijden dan het wet telijk toegestane maximum van 40 km per uur. Het bestuur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft be sloten geen gevolg te geven aan een ver zoek van het Landbouwschap, een subsi die van f 75.000 te verlenen voor de op richting van een proefboerderij in de Noordoostpolder voor het drogen van ak- kerbouwprodukten. Het produktschap was verzocht medewerking te verlenen door een heffing op de door de telers te ont vangen prijs voor inlandse tarwe. Het voorstel kreeg echter niet de vereiste tweederde meerderheid. Men achtte het onder meer niet juist, deze heffing alleen toe te passen op in landse tarwe. Er is bovendien geen ga rantie, dat inderdaad de belanghebbenden de heffing zullen betalen. Men meende dat het meer op de weg van het Landbouw schap zelf ligt tot een heffing voor dit doel over te gaan. BEVALLEN: A. Bikkel-Kolders, dr.; C. J. Brouwer-Van Zeijl, dr.; H. de Rave- Baauw, zn. ONDERTROUWD: G. van Heijningen en M. A. W. Franke; C. van Zuijlen en M. Barendsen; G. van Wijk en C. A. H. Heij- blom; H. Biersteker en N. Vonk. GETROUWD: J. H. Richardson en H. Meppelink; J. Reedijk en C. M. Broomans; G. Voogd en K. Wouda. OVERLEDEN: N. Koster-Kruk, 74 jaar; J. E. Speckmann, 29 jaar, A. Velsen-Vis- ser, 83 jaar. ADVERTENTIE Op woensdag 11 september a.s. tonen wij In het Gem. Concert gebouw te Haarlem de nieuwe in een exclusieve collectie originele modellen. AANVANG: Middagshow 14.30 uur; avondshow 20.30 uur. Toegangskaarten 2.75, welke recht geven op een Thé- of Koffiecomplet, verkrijgbaar aan de zaak. Telefonisch reserveren 15624 (02500) DIRECTIE N.V. STOUTENBEEK Aan de leerlingen van de Haarlemse scholen voor voortgezet onderwijs is namens de commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd een folder uitge reikt, waarin het winterprogramma van de, commissie is vermeld. Er zullen vier j^4gdpon9prt,enwordep gegeven door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest op de vrijdagen 4 oktober, 15 november, 17 januari en maart. Wat de toneelvoorstellingen betreft zal veel afhangen van wat de toneelgezel schappen zullen geven. Eén voorstelling staat echter reeds vast en wel op woens dag 9 oktober, wanneer het nationaal theater van de staat Israel, de Yeminiti- sche dansgroep „Inbal", zal optreden in Haarlem. Op het gebied van de beeldende kunsten komen dit seizoen weer circu lerende schooltentoonstellingen, die zullen bestaan uit verzamelingen van gekleurde reproducties naar bloemstillevens en schilderingen uit de tempels van Ajanta en uit Egyptische graven en tempels en van de rotstekeningen van Lascaux. Ook dit jaar zal de tentoonstelling „Het Papieren Museum", waarin de jeugd kan kennis maken met de werken van klassieke meesters worden gehouden, waarbij de heer E. de Kat instructieve commentaar heeft geschreven. Voor de leerkrachten zal de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, wederom een museumcursus geven. De conservators van het Teylermuseum en het Bisschoppelijk museum hebben zich bereid verklaard elk in een bijeenkomst het bezit van deze niet-gemeentelijke musea bij de docenten te introduceren. De leden van de subcommissie Filmische Vorming zullen binnenkort met het vierde filmseizoen een aanvang maken. In het algemeen wijst de commissie op de mogelijkheden die aan de schooljeugd worden geboden door 't beschikbaar stel len van toegangskaarten tegen geredu ceerde prijzen voor culturele manifestaties en zij spoort de jeugd aan hiervan een zo ruim mogelijk gebruik te maken. ADVERTENTIE NE VEDA - v. WIJK SCHEEPJES enz. Wij bewaren uw wol event. 4 weken I GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR vindt u bil De Hoge Raad zal binnenkort moeten uitmaken of het geven van autorijles on derwijs is in de zin der wet of niet. Op 1 oktober zal de raad in cassatie de zaak behandelen van een autorijschoolhouder, die in Gouda een autorijschool had geves tigd zonder daartoe vergunning te hebben van B. en W. van Gouda. De autorijschool houder, de heer Hippe uit Amstelveen, had een proefproces hierover uitgelokt op ver zoek van de minister van Verkeer en Wa terstaat, die een uitspraak van de Hoge Raad wenst in verband met een wets ontwerp dat hij over deze r,-aterie aan het voorbereiden is. In dit proefproces is de heer Hippe door de kantonrechter te Gouda veroordeeld tot een boete van een gulden. De Goudse politieverordening bevat de bepaling, dat voor het vestigen van een autorijschool vergunning van B. en W. nodig is. De heer Hippe achtte dit in strijd met artikel 208, tweede lid, van de Grondwet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt. De kantonrechter was van oor deel. dat het autorij-onderricht niet is be grepen in het grondwettelijk artikel. In het bezwaarschrift, dat burgemeester en wethouders van Bloeméhdaal, daartoe gemachtigd door de gemeenteraad, bij de Kroon hebben ingediend tegen het ont- werp-streokplan Zuid-Kennemerland, her inneren B. en W. eraan, dat de Provinciale Staten van Noordholland een aantal be zwaren, die naar aanleiding van het streekplan waren ingediend, ongegrond hebben verklaard op grond van overwe gingen, die het gemeentebestuur niet kan delen. B. en W. wensen hun bezwaren onver kort te handhaven, omdat de belangen van de gemeente Bloemendaal er ten nauwste bij zijn betrokken. In de eerste plaats maken B en W. be zwaar tegen de geprojecteerde aanleg van een weg ten westen van Haarlem voor zo ver deze weg het karakter zal krijgen van een hoofdverkeersader voor doorgaand verkeer noord-zuid. Voorts worden bezwaren opgeworpen te gen de uitvoering van de geprojecteerde stadsrandvteg ten westen van de Haarlem se agglomeratie voor zover het betreft het gedeelte van het pompstation Leyduin in zuidelijke richting naar de grens van de provincie Zuidholland. Ook worden bezwaren aangetekend te gen het projecteren van een west-oostver binding van de manége aan de Zandvoor- terweg af door het noorden van Aerden- hout naar het noordelijke viaduct bij Heemstede-Aerdenhout in de spoorbaan Haarlem-Leiden. Tegen het niet opnemen in het streek plan van een aansluiting van de Zandvoor- terweg op het kruispunt met de Boeken- rodeweg af 'met het noordelijke spoorvia duct in Heemstede-Aerdenhout bestaat bij Bloemendaal eveneens bezwaar, evenals te gen het niet opnemen van een weg voor overwegend nationaal („super-provinci aal") en gewestelijk („super-regionaal") Hedenmorgen werd voor de Haarlemse rechtbank zes maanden gevangenisstraf geëist tegen een Haarlemse glashandelaar, die ervan verdacht werd in een echtschei dingszaak meineed te hebben gepleegd. Hij had tijdens een verhoor door de rech- ter-commissaris onder ede een feit ont kend, dat waar was gebieken. Op een vraag van de rechtbank of dit geen afge sproken werk was geweest, bleef hij ont kennen, ook al werd hem voorgehouden, dat achter deze meineed duidelijk de be doeling had gezeten, de scheiding ten laste van de eerste echtgenoot van de betrokken vrouw te doen uitvallen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, merkte op dat het voorlichtingsrapport over deze verdachte gunstig luidde, maar meende, dat mein eed altijd zwaar moet worden aangere kend, omdat zij een van de bases van het vonnis, de getuigenverklaring, ondermijnt. Hij eiste zes maanden. De raadsman van de verdachte, mr. dr. A. F. H. Schreurs wilde de ernst van het feit niet ontkennen maar beschreef de toedracht van het geval nog even om aan te tonen, dat de verdachte de vrouw in de echtscheidingsprocedure toen zij een maal gelogen had niet wilde afvallen. De uitspraak werd bepaald op 19 sep tember. verkeer van Zandvoort af ten zuiden van Heemstede en aansluitende op de bestaan de hoofdverkeerswegen en op de gepro jecteerde noord-zuid-verbinding ten oos ten van Haarlem. Ten slotte werpen B. en W van Bloe mendaal bezwaren op tegen een in het ont werp-streekplan ontbreken van een scha devergoedingsregeling. B. en W. van Bloe mendaal geven in het bezwaarschrift een uitvoerige toelichting op deze desiderata en geven tevens aan in welke zin in de op lossing van de problemen volgens het standpunt van Bloemendaal zou moeten worden voorzien. Hierbij geven B. en W. een aantal toe lichtingen, die de wensen van Bloemendaal in een duidelijker licht plaatsen. Zo wen sen B. en W. in de eerste plaats een verbre. ding van de Zandvoorterweg tot vier rij banen en vervolgens een west-oost-ver binding langs de zuidzijde van de agglome ratie van Haarlem-Heemstede en Aerden- hout. „Pas dan" zo wordt in het bezwaar schrift gezegd, „kan een logisch wegenplan voor Zuid Kennemerland ontstaan". ADVERTENTIE „Iedereen is in de wolleen otw de Amerikiinse Playtex Dress-Eez Waterproof broekjes. Zelfs na 116 keer wassen nog als nieuw! En... ze blijven zacht en soepel en absoluut waterproof. Je kunt ze krijgen in alleraardigste ruitjes: rose, wit en blauw. Oh, en vergeet die Playtex schortjes en slabbetjes niet; echt iets voor jou en mij!" AMERIKAANSE .HAUTE COUTURB- VOOR UW BABY verkrijgbur bij baby tpeoaalxakao. dro- güten en de babr-afdelinaen van grote raken. Indien niet verktiisbaar. tchnjf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. AM- PUyter. Voodeiatr. 9J. Donderdagmorgen verscheen voor de Haarlemse rechtbank een loodgieter uit Haarlem, die verdacht werd van het stelen van een bromfiets. Hij leende de bromfiets van een kennis om er een proefit mee te maken. Het proefritje leidde echter naar het Waterlooplein in Amsterdam, waar de bromfiets prompt verhandeld werd. Vol gens zijn raadsman mr. J. Sprey kwam de beschuldigde tot deze daad door geld gebrek. Sinds dertien juni was de man werkloos. De officier eiste zes maanden. Uitspraak negentien september. De opening van de Velser tunnel, welke heugelijke gebeurtenis aan het eind van deze maand feestelijk zal geschieden, is zoals al in het kort werd gemeld, tevens het moment waarop het eerste boekwerk over dit bouwwerk het licht zal zien. De auteurs zijn medewerkers van de Rijkswaterstaat, die zelf bij de bouw en de voorbereidingen hiertoe waren betrok ken. Zij hebben zich niet slechts bepaald tot de directe geschiedenis van de tunnel bouw, maar vangen aan met een beknopt historisch overzicht, waarin wordt ge schreven over de verbinding die de ha venstad Amsterdam met de zee moest hebben toen de diepgang van de schepep te groot werd om deze stad via de Zuider zee te bereiken. Hfet voornaamste deel van de inhoud is uiteraard gewijd aan de bouw van de tunnel. Aan de hand van meer dan hon derd foto's en tekeningen wordt verteld over dit werk, waarmee vijf jaar was ge moeid en aan welk object een bedrag van 150 miljoen gulden werd besteed. Er wordt verteld over de voorbereiding, waarbij het uitwerken van de plannen in 1942 op last van de bezetter moest wor den gestaakt; de situatie ter plaatse; de auto en de spoortunnel met al wat daar bij behoort; de bouwwijze en hoe de tun nels het Noordzeekanaal kruisen; de bouwputten en de bemaling hiervan: het betonwerk (er werd in totaal 320.000 m3 gewapend beton en 17.500 m3 werkvloer- beton verwerkt; voor de bewapening was 32.000.000 kg staal nodig); de waterdicht heid; de kosten enz. „De Velser Tunnels" is een uitgave van n.v. De Technische Uitgeverij H. Stam te Haarlem. ADVERTENTIE Men ziet het onmiddellijk aan deze robuuste, maar opvallend sierlijke heren fauteuil. Een toonbeeld van uitgebalanceerde vormge ving, waarbij aan elk detail gedacht is. Op en top een HAAG- fauteuil, die door zijn tijd loze voornaamheid in élke tijd, in elk interieur op zijn plaats is. Overtuig U daar- van in onze toonlcamers. Gcëlektrocuteerd. Te Nieuw Wier- dinge is de gehuwde monteur R. Meens uit Emmen door de elektrische stroom ge troffen en op slag gedood, toen hij werk zaamheden verrichtte in de woning van de predikant ds. Stap. •en compliment voor hun bezitter Nw.Spiegelstr.34-40 Amsterdam Het was wel wat betreurenswaardig, dat op het concert, dat donderdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam ter ge legenheid van het Internationaal Orgel bouwerscongres is gegeven, een orgel werd bespeeld, dat niet bepaald een voorbeeld van orgelbouwkunst genoemd kon worden. Het orgel van het Amsterdamse concert gebouw heeft nooit veel artistieke voldoe ning kunnen geven. Enige tijd geleden heeft men gepoogd door een ingrijpende restauratie, waarbij de dispositie en de in tonaties van het instrument gedeeltelijk werden veranderd, de klankkwaliteit te verbeteren. Het gedokter heeft niet veel geholpen, wat bij de bespeling van don derdagavond wel duidelijk gebleken is. De intonaties zijn opvallend ongelijk en hard geworden. De klanksterkteverhoudingen tussen grondstemmen onderling en de vul- stemmen zijn bijzonder ongunstig uitge vallen. Ik heb mij zelfs afgevraagd of er inderdaad gewerkt is aan de intonatie van de orgelpijpen. Het was op tal van ogen blikken van de uitvoeringen niet aan te nemen. Men had de twee Haarlemse stadsorga- nisten Piet Kee en Albert de Klerk uitge nodigd aan het concert hun medewerking te verlenen. Deze twee kunstenaars kwa men echter door de toestand van het orgel voor een niet eenvoudige en een slechts in beperkte mate voldoening gevende taak te staan Vooral Piet Kee, die onder andere het fraaie „Grande pièce Symphonique" van César Franck tot uitvoering bracht, moet met heimwee aan het prachtige in strument van Cavaillé Coll in de Haar lemse Concertzaal hebben gedacht, toen hij trachtte zijn klank-ideaal voor deze com- oositie ook op het orgel van het Amster damse concertgebouw te verwerkelijken. Menn kon het in hem prijzen, dat hij erin slaagde dit ideaal zoveel mogelijk te be naderen en daarbij althans een indruk van de muziek te geven, die de geest en de inhoud geen geweld aandeed. Zelfs heeft men de „maitre angéliaue" een ogen blik kunnen herkennen, wiens mystieke ontroering en vrome geestdrift in het sym fonische orgelstuk zo schoon tot uitdruk king zijn gekomen. Piet Kee opende het concert met een vertolking van het Orgelconcert In Bes van Georg Friedrich Handel, eenvoudige frisse, maar ook gevoelige muziek, waar van de werking ongetwijfeld groter was geweest, indien de harde en ook ontstem de orgelklank hiervoor geen hindernis had gevormd. Nu kon de meeste klank schoonheid door het begeleidende Am sterdamse Kunsfmaandorkest onder lei ding van de dirigent Anton Kersjes wor den voortgebracht. In elk geval heeft Piet Kee zowel bij de uitvoering van het werk van Franck als bij die van Handels con cert de overtuigende bewijzen kunnen geven van een grote, ja virtuoze beheer sing der orgelspeltechniek. Na de pauze werd het orgel door Albert de Klerk, allereerst bij de vertolking van het monumentale Preludium en Fuga in Es van Johann Sebastian Bach bespeeld. Voor Bach was het orgel niet als voor Franck een orkest, dat vele klankkleuren kon laten horen. Bach vroeg om de echte orgelklank en daarom kon Albert de Klérk zijn registratie soberder en strak houden, wat nu met het oog op het klankgehalte van het orgel een groot voordeel werd. Het imoosante werk kreeg een prachtige vertolking, met élan ontwikkeld en opge bouwd en met een doorzichtigheid, die steeds weer een frapperende eigenschap van Albert de Klerks spel ls. Een voortreffelijk slot van de avond vverd de uitvoering van het Concert voor orgel, strijkorkest en pauken van Francis Poulenc, geenszins een orgel componist bij uitstek. Hij heeft zich veel meer op andere muzikale gebieden bewogen dan op die van de abstracte orgelkunst. Des te meer treft het de toehoorder hoe Poulenc In dit werk de orgelklank zo voortreffelijk heeft aangewend, vooral in combinatie met de orkestklank. Het concert beweegt zich, met de finale ten dele uitgezonderd, op een hoog muzikaal niveau. Problemen stelt het werk niet Het is zelfs behoudend van karakter en toch oorspronkelijk in zijn aparte uitwerking. Albert de Klerk liet bij zijn voortreffelijk solospel het orgel van zijn beste zijde kennen. De muzikale ge ladenheid van zijn vertolking inspireerde de dirigent Anton Kersjes en het orkest tot een uitnemende begeleiding, zodat deze avond mocht eindigen met een verras sende climax, waarop de toehoorders met langdurige bijval reageerden. Voor de volledigheid volgt hier nog een opmerking over de uitvoering van de ver- fijnd-muzikale symfonie in B van Jos. Haydn, welke in dit programma wel wat vereenzaamd stond. Het Kunstmaand- Orkest, in beperkte symfonische bezetting, volgde bij de vertolking de aanwijzingen van zijn dirigent, die gericht waren op soberheid van klank en expressie, met toewijding en bereikte daarmede een aan nemelijk resultaat Zwaanswijk Het vijfde zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, ondér leiding van Henri Arends, bracht ons de verrassende kennismaking met een jonge Israëlische pianiste, Varda Nishry, die ge roepen lijkt om op de grote podiums een vooraanstaande plaats te veroveren en triomfen te vieren. Zij behaalde het eind diploma aan het Sjoelamit-conservatorium te Tel Aviv en heeft haar studie bij Lazar Levy aan het conservatorium te Parijs voltooid. Wij hoorden haar in het Piano concert in c van Chopin als een ervaren kunstenares, die reeds een volmaakte po diumroutine verworven heeft, niet alleen in haar geboorteland, maar ook in Canada en in de Verenigde Staten. Maar wat nog meer waarde heeft dan die kennelijke vastheid, is het natuurlijk herscheppingsvermogen, dat zij paart aan een feilloze techniek. Als er twee maten zijn gespeeld, door zo'n rasartieste, weet men al, dat hier de aangeboren musische geest zich op zeldzaam sterke wijze open baart. De technische obstakels zijn glans rijk overwonnen, de stuwingen van een uitlaaiend temperament zijn wilskrachtig beheerst er vrijelijk kan nu de muzikale begaafdheid zich uiten. En dat deze niet gering is bij Varda Nishry, hebben wij in het verloop van haar interpretatie van het virtuose, typisch romantische concert van Chopin met groeiende bewondering kunnen ervaren. Zij ontlokte aan de vleu gel wonderlijke sonoriteiten, die ons deden denken aan de klankeffecten die Askenase ia hetzelfde werk ook weet op te roepen. Parelend passagespel wisselde met tref fende momenten van innige, maar nooit „geconfijte" zangerigheid. Ook het pathe tische element kreeg een overtuigende uit drukking. Kortom, het werd een gezonde vertolking op hoogspanning, waarvoor de kwalificatie ..fenomenaal" mij niet over dreven lijkt. Uiteraard was dit aldoor geanimeerde spel in zijn technische volkomenheid en briljant^ schittering zo vonkenspattend, dat het mede aanstekelijk werkte op het orkest, dat door Henri Arends prachtig in evenwicht gehouden werd. En zo bleek dan, dat de vrij magere orkestpartituur - voor Chopin was de begeleiding tenslotte maar een bijkomstigheid - toch heerlijk kon klinken, wanneer ze maar doorde semd is van de geest van een levenwek kende interpretatie. Een opgetogen publiek heeft Varda Nishry een geestdriftige ova tie gebracht. En ieder van de aanwezigen zal het wel met mij eens zijn. dat we deze kunstenares van de bovenste plank op het Haarlemse podium moeten terugzien. Verder dirigeerde Henri Arends deze avond een probleemloos programma. En dat mag wel in deze tiid van het jaar, waarin de vakantiestemming nog even na werkt. Zelfs de „Kleine Symfonie voor ne gen blazers" van Gounod, die hier naar ik meen voor het eerst gespeeld werd, pastte in deze categorie. De ouverture voor de opera „Zampa" van Hérold, die haar leven rekt in bewerking voor harmonie en fan fare en als vlot speelstuk quatre-mains, had de avond op ietwat jolige wijze in geleid. De aristocratische Pavane van Fauré kwam die stemming temperen als voorbereiding tot Chopin's pianowerk. Velen zullen met genoegen de karakteris tieke en vooral kleurig geïnstrumenteerde „Algerijnse Suite" van Saint-Saëns weer eens gehoord hebben. Tot besluit kreeg de ouverture „Carna val Romain" van Berlioz een vertolking die respect afdwong. Het dankbare stuk verliep niet alleen vlot en effectrijk, maar werd met tal van treffende details fris en als gloednieuw door Arends met het orkest opgediend. Jos. de Klerk

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13