Zware Amerikaanse wapens via luchtbrug naar Jordanië Gouverneur trotseert het bevel van Eisenhower OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Economische missie in het geheim naar Jemen HET WEER Bestedingsbeperking eist zware tol van de wegenbouwers ge MORRIS êefore/a/ét;/// Bonthuis CITY Kleinere bedrijven worden met de ondergang bedreigd Stuurman Cohen BONT TEGEN ZOMERPRIJZEN! SOBELFEH, lang ƒ450.- PERSIANER PATTES, lang ƒ400.- Regering van Ghana beveelt weer twee deportaties Tijdelijk wat regen Koninginnen Rijk verlaagt subsidie voor jeugdwerk Jordanië en Israel voor de Veiligheidsraad Belgische prins wordt in Amerika geopereerd DE SCHOOLKWESTIE IN LITTLE ROCK President waarschuwt: Grondwet zal met alle middelen gehandhaafd worden Het woord is aan... Veiligheidsraad beveelt Malakka als UNO-lid aan Frans kabinet wenst compromis met boeren Werkloosheid door bestedingsbeperking Drie doden in het verkeer V er keer songelukken DIT JAAR: 821 DODEN j 72c JAARGANG No 50 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 203 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten zullen begin volgende week per vliegtuig een grote hoeveelheid wapens en militaire uitrustingsstukken naar Jordanië overbrengen, ter ondersteuning van koning Hoessein, alaus verluidt in Washington. Deze actie, waarvoor een rechtstreekse luchtbrug tussen de V.S. en Amman zal worden ingesteld, zou op opzienbarende wijze een campagne inluiden om in versnelde mate militaire hulp aan de buurlanden van Syrië te verlenen. Het materiaal, dat naar Amman wordt gezonden, zou van zwaarder kaliber zijn Het instellen van een luchtbrug geschiedt op advies van Loy Henderson, de deskun dige van het „State Department" voor het Nabije Oosten, die te Washington is terug gekeerd, nadat hü de gebeurtenissen in Syrië besproken had met de leiders van Turkije, Jordanië, Irak en Libanon. Hen derson kwam in zijn rapport voor minister Dulles tot de slotsom, dat het Westen weinig kan doen om de pro-Russische stroming in Syrië om te buigen. Wel be pleitte hij met kracht onmiddellijk wapens naar Jordanië te sturen en hij gaf als zijn mening te kennen, dat het verlenen van militaire bijstand in de vorm van een luchtbrug wezenlijk betekenis zou geven aan Washingtons campagne om een uit breiding van de Russische invloed in het Nabije-Oosten tegen te gaan. In strijd met de gewoonte spreken functionarissen te Washington vrijuit over dit geval van militaire hulp aan het buitenland. Naar van gezaghebbende zijde verluidt worden 35 tot veertig Patton-tanks voor verzending gereed gemaakt, als onderdeel van het program om aan Jordanië militaire hulp ter waarde van tien miljoen dollar te verstrekken. Verder verluidt dat een Amerikaanse economische missie een week geleden, op uitnodiging der Jemenitische regering, een geheim gehouden bezoek aan Jemen heeft gebracht. Van regeringszijde wordt ver nomen dat Jemen, dat door de Amerikaan se regering als een doelwit der Russische expansiezucht wordt beschouwd, op de lijst der landen is geplaatst, die in aan merking komen voor economische hulp. Amerikaanse ambtenaren zijn van mening dat instemming van Jemen met het ontvangen van Amerikaanse economi- ADVERTENT1E Verder een collectie van meer dan 500 BONTMANTELS. Eigen atelier. Op alle bontmantels 5 JAAR SCHR. GARANTIE i 1 "Wij vergoeden uw totale reiskosten KieuwendUk 84 - Amsterdam Telefoon 41543 ACCRA (Reuter) De regering van Ghana heeft bekendgemaakt, dat zij twee deportatiebevelen heeft uitgevaardigd tegen twee stamhoofden, Amadoe Gao van de Gao-gemeenschap en Amamoe Mosj ie van de Mosjie-gemeenschap, beide te Koe- masi. De aanwezigheid van beide mannen strookt niet met het algemeen belang, al dus de regering. De twee mannen, die op staande voet moeten vertrekken, zeggen meer dan dertig jaar te Koemasi te hebben gewoond. Drie mensen zijn reeds verban nen, namelijk een journalist en twee mo hammedaanse leiders. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, Krobo Edoesei, heeft op een pers conferentie gezegd, dat hij, wanneer het parlement tegen het eind van deze maand weer bijeenkomt, een wetsontwerp zal in dienen, waarbij de regering de bevoegd heid wordt gegeven personen te verwijde ren of in hechtenis te nemen, die zich schuldig maken aan tegen de grondwet ingaande en ondermijnende activiteit. De twee deportatiebevelen waren door mi nister Edoesei getekend. «cooooooooooc xiooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk enige regen of motregen; morgen opklaringen en op meeste plaatsen droog weer. Matige, later krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als van daag, of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee sche hulp een aanzienlijk succes der Ame rikaanse diplomatie in het Nabije-Oosten zou betekenen. Er zal echter pas een over eenkomst aangaande een dergelijke hulp verlening worden gesloten, wanneer Jemen zich bereid heeft verklaard het stelsel tot wederzijdse beveiliging in de gehele wereld te steunen. Jemen zal geen mili taire hulp ontvangen en het zal niet om militaire samenwerking met de V.S. wor den gevraagd. Aanvaarding door Jemen van Ameri kaanse economische hulp zou te Washing ton als indirecte steun worden beschouwd voor het Amerikaanse streven om de levensstandaard in het Nabije-Oosten te verhogen en verdere verspreiding van de communistische invloed in dit gebied tegen te gaan. Jemen zal, wanneer het een over eenkomst voor economische hulpverlening met de V.S. sluit, in het eerste jaar waar schijnlijk twee miljoen dollar ontvangen. Eisenhowers speciale afgevaardigde James Richards, die het midden-oosten in het af gelopen voorjaar heeft bezocht, zou de Jemenitische regering bij die gelegenheid Amerikaanse hulp tot dit bedrag hebben aangeboden. Ook Soedan Van Amerikaanse officiële zijde wordt vernomen dat de V.S. ook hopen met Soe dan een overeenkomst voor economische hulpverlening te kunnen sluiten. Men verwacht dat de vijf man sterke afvaar diging. die thans in Jemen vertoeft, later naar de Soedanese hoofdstad Khartoem zal reizen, om aldaar een overeenkomstig economisch onderzoek in te stellen, als thans in Jemen wordt uitgevoerd. Brits protest NEW YORK (Reuter) Groot-Brittan- nië heeft bij de UNO geprotesteerd tegen „bepaalde beweringen" van Jemen inzake Britse aanvallen op Jemenitisch gebied. In een brief aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld verklaart Sir Pierson Dixon, de permanente Britse UNO-vertegenwoor- diger, dat het gebied waar het protest van Jemen betrekking op heeft, binnen de grenzen van het Britse protectoraat Aden ligt. De Britse operaties tegen Jemenitische troepen in dat gebied zullen gestaakt wor den zodra deze troepen zich op eigen ter rein teruggetrokken hebben, aldus Sir Pierson. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON LODEN JASSEN 79.50 Koninginnen komen en gaan. Uit Zwe den kwam de 17-jarige bloemenvorstin Gunilla Knutssen. Ze zal zetelen op een der praalwagens van het Aalsmeer- se bloemencorso, dat zaterdag door Amsterdam trekt. Op de foto rechts arriveert ze op Schiphol, een lieve blik werpend naar de lens. De Nederlandse Tulpenkoningin Guusje de Zoete, lacht de lezer op de linker foto toe. Het is een afscheid, want onder auspiciën van het Centraal Bloembollen Comité gaat ze propaganda maken voor de bollen in de V.S. De staatssecretaris van Onderwas, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de be sturen der Jeugdorganisaties medegedeeld, dat de toestand van 's lands financiën hem noopt met ingang van 1 januari 1958 nog maals een vermindering te brengen in het subsidie aan de organisaties voor de vrye jeugdvorming. De staatssecretaris verklaart, zich ervan bewust te zijn, dat deze verlaging van het subsidie voor de betrokken organisaties niet te onderschatten moeilijkheden mee brengt en deze zal noodzaken bezuini gingen door te voeren, terwijl zij wellicht tevens genoopt zullen zijn de bijdragen van de leden en van de deelnemers aan activi teiten van niet-leden te verhogen. De be windsman spreekt tenslotte zijn vertrou wen uit in het vermogen der organisaties om de moeilijkheden, die door deze ver mindering zijn ontstaan, te overwinnen. NEW YORK (UP) De Veiligheidsraad heeft besloten om vandaag, als de Jordaan se klacht tegen Israel behandeld wordt, tegelijkertijd de Israëlische klacht tegen Jordanië in behandeling te nemen. (AFP) De Israëlische UNO-afvaardi- ging heeft naar aanleiding van een Jor daanse klacht over „Israëlische inbreuken op de bestandsovereenkomst", een tegen- klacht ingediend waarin door Jordanië ge pleegde schendingen van de overeenkomst worden opgesomd. Volgens Israel hebben deze schendingen de culturele en medische instellingen van Jeruzalem bij hun werk zaamheden moeilijkheden in de weg gelegd. JERUZALEM (UP) Israel zal een wereldomvattende campagne voeren tegen de Arabische boycot. De directeur van het politieke departement van het joodse agentschap in Jeruzalem Grossman ver klaarde dat een tegen-actie overwogen wordt. BOSTON (UP) Prins Alexander van België, de vijftienjarige zoon van ex- koning Leopold en de prinses De Réthy, zal in Boston (V.S.) een operatie aan een bloedvat ond^gaan. De operatie wordt in het medisch bulletin, dat na het onder- j zoek van de prins uitgegeven is, beschre ven als „delikaat". De prins lijdt aan een vernauwing van de aorta. Het is nog niet bekend wanneer de ingreep zal worden verricht. Prins Alexander heeft het ziekenhuis na het onderzoek verlaten om zich weer bij zijn ouders te voegen, die op het ogenblik een korte vakantie in Boston doorbrengen. De Nederlandse wegenbouwers zien zich door de bestedingsbeperking ernstig gedu peerd. In de eerste vijf maanden van dit jaar kon bijna de helft van alle opdrachten niet worden uitgevoerd, omdat de overheid de vereiste vergunning weigerde of om dat het benodigde kapitaal tengevolge van de bestedingsbeperking ontbrak. Hierdoor konden werkzaamheden voor een totaalbedrag van 118 miljoen gulden niet worden uitgevoerd. De gevolgen hiervan zijn voor de wegenbouwers in sommige gevallen reeds cata strofaal. Ongeveer een kwart van de 15.000 arbeiders, die bij de wegenbouw zijn betrokken, moest elders werk zoeken. Van de asfalteerinstallaties, die stuk voor stuk een waarde van enkele honderdduizenden guldens vertegenwoordigden, is veer tig percent buiten gebruik. Meer dan de helft van de betoninstallaties, die bij de aanleg van wegen nodig zijn, staat ongebruikt. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De beperking op de aanleg van wegen, die in het kader van de bestedingsbeper king tien percent zou bedragen blijkt volgends mededelingen van de Vereniging van Wegenbouwers in werkelijkheid veer tien percent van alle opdrachten te heb ben afgekapt. Een veel verstrekkender ge volg van de bestedingsbeperking is ech ter de financiële rem gebleken, die de provincies en de gemeenten moesten aan leggen. Omdat deze instanties, gebonden aan het voorgeschreven rentegamma, de toegang tot de kapitaalmarkt werd afge sneden, kon nog eens 35 percent van de goedgekeurde opdrachten niet worden uit gevoerd. Daar een ander gebruik van het mate riaal of uitvoering van werken in het bui tenland (een mogelijkheid, die onlangs door de regering aan de hand is gedaan) in de praktijk niet mogelijk blijkt, wordt een aantal kleinere bedrijven met de on dergang bedreigd. Voor de verre toekomst zal de bestedingsbeperking, die thans van de wegenbouwers een naar hun mening onevenredig zware tol eist, nog tot gevolg hebben, dat de personeelsvoorziening in het gedrang komt Het leerlingenstelsel in deze sector loopt ernstig gevaar. Het aan tal leerlingen, dat zich vooi de wegen bouw aanmeldt, is na de berichten over de beknottingen, die worden toegepast, aan zienlijk teruggelopen. Alarmklok De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, is van oordeel, dat de ongunstige ontwikkeling zich ook in de tweede helft van dit jaar zal voortzetten. Daarom wil len de wegenbouwers op hun jaarverga dering, die maandag in Scheveningen wordt gehouden, de alarmklok luiden. Men ziet de oplossing van de moeilijkheden in de eerste plaats in de instelling van een autonoom wegenfonds, dat naar Bel gisch voorbeeld een eigen budget zou moeten hebben. Hierdoor zou worden ver zekerd, dat alle belastingen die op het wegverkeer drukken, ook aan het weg verkeer ten goede komen. In België heb ben de wegenbouwers zich bij hun inves teringen kunnen richten naar de plannen van het Wegenfonds. Dit kan zelfs lenin gen uitschrijven en reclame maken voor deelneming hieraan. Op deze wijze zijn de enorme wegenbouwkundige werken, die nu in Brussel worden uitgevoerd, moge lijk geworden. President Eisenhower heeft gouverneur Faubus van de staat Arkansas gister avond telegrafisch „geadviseerd" zich te schikken naar de uitspraak van de federale rechter en de negen negerkinderen onverwijld toe te laten tot het Stedelijk Lyceum van Little Rock. De president gaf de gouverneur te verstaan, dat hij „de Amerikaanse grondwet met alle middelen zal handhaven". Officieel is bekendgemaakt dat Eisenhower, die thans met vakantie in New port (Rhode Island) verblijft, zaterdag naar Washington zal terugkeren om persoonlijk met de minister van Justitie te overleggen, welke stappen er gedaan moeten worden indien gouverneur Faubus volhardt in zijn weigering om de negerkinderen tot de school toe te laten. inmiddels heeft het bestuur van het lyceum van Little Rock gisteren het federale hof in Arkansas verzocht, de openstelling van de school voor alle •penstelling rassen voor onbepaalde tijd uit te mogen stellen, „in het belang leerlingen". Het hof zal waarschijnlijk vandaag nog over dit verzoek van alle beslissen. Gerhard Hauptmann: Oorlog verloochent en verraadt de cul tuur. Op de school zelf zijn gisteren de lessen hervat, zonder dat de negen negerleerlin gen of de federale sheriffs, die hen be geleiden zouden, kwamen opdagen. Onge veer 1500 mensen waren samengestroomd rond het schoolgebouw dat nog altijd om geven is door een zwaar bewapend cordon van de „National Guard" (de staatsmilitie van Arkansas) die n.b. met regeringsbij- dragen gesteund wordt. Twee compagnieën van de National Guard hebben de wacht betrokken voor de woning van gouverneur Faubus om te voorkomen, dat deze „door de federale recherche gearresteerd zou worden", zoals gisteren bij geruchte verluidde. „Onzinnig gerucht" James Hagerty, de perschef van presi dent Eisenhower, heeft die geruchten, nota bene afkomstig van gouverneur Faubus zelf, met klem tegengesproken. Faubus had verklaard dat federale autoriteiten zijn arrestatie overwogen, en er onderling over leg over hadden gepleegd. „Het is gebruikelijk dat de president onder zulke omstandigheden niet per soonlijk antwoordt", zei Hagerty, eraan toevoegend dat gouverneur Faubus waar schijnlijk wel „van de een of andere auto riteit" een anwoord zou krijgen op zijn ongerijmde beschuldiging. De FBI (federale recherche) die de zaak- Little Rock onderzoekt, zal rechtstreeks rapport uitbrengen aan de federale rechter Davies in Arkansas. Deze zal dan moeten beslissen, of er al dan niet een formele aanklacht wegens „minachting voor de justitie" of eventueel wegens schending van de wet tegen gouverneur Faubus zal worden ingediend. Overste Johnson, de commandant van het detachement van de National Guard dat de school bewaakt, heeft gisteren een verslaggever van de New York Times, die met een aantal blanke scholieren in de massa buiten de school stond te praten, laten wegleiden. Toen andere persver tegenwoordiger hiertegen krachtig pro testeerden haalde de overste bakzeil. Hij beslist. dat de verslaggever zijn werk kon voortzetten, maar dal hij slechts met één persoon tegelijk nocht spreken. In Arlington (Virginia) werd vijf negers die zich voor toelating tot twee „blanke" scholen meldden, in het bijzijn van drie honderd blanken de deur gewezen. NEW YORK (AFP/Reuter) De Vei ligheidsraad heeft eenstemmig besloten de UNO-Assemblée aan te bevelen de nieuwe onafhankelijke federatie van Malakka als 82ste lid van de wereldorganisatie toe te laten. Japan in de Veiligheidsraad? NEW YORK (Reuter) Japan heeft de UNO officieel meegedeeld, dat het zich kandidaat stelt voor een der zes niet-per- manente zetels in de Veiligheidsraad. Op 17 september zullen verkiezingen worden gehouden voor de bezetting van zetels in de raad. Japan en Tsjechoslowakije zijn de kan didaten voor de zetel, die thans door de Philippijnen wordt bezet De Sovjet-Unie en enkele andere landen zijn var oordeel, dat deze zetel een Oosteuropees land toe komt Naar verluidt, steunen Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten de kandidatuur van Japan. De Afrikaans- Aziatische groep is verdeeld, maar het merendeel van deze landen zou voor ver kiezing van Japan zijn. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren heeft de Franse premier Bour- gès-Manoury tijdens een onafgebroken reeks conferenties gezocht naar de moge lijkheid de boeren, die de dag tevoren tot verzet tegen de economische en agrarische politiek van minister Gaillard hadden op geroepen, tegemoet te komen. Ofschoon uit het land al enige ongeregeldheden tussen boeren en autoriteiten worden gemeld, waait de politieke wind in Parijs uit een optimistischer hoek. In regeringskringen heeft men goede hoop dat beide partijen elkaar in een compromis zullen vinden. De communistische fractieleider Jacques Duclos heeft verklaard dat hij het initia tief het parlement op 17 september bijeen te roepen voor een bijzondere behandeling van de problemen van de landbouw met zijn 150 stemmen steunen zal. Het kwanti tatieve gewicht van deze hulp wordt echter door de politieke kwaliteit van de stem men weer teniet gedaan, omdat men op de rechtse vleugel, waar juist veel boeren- afgevaardigden zitten, aarzelt samen met de communisten een offensief tegen de regering te beginnen. De deputatie van 104 conservatieven, die door de minister-president ontvangen werd, heeft het Palais Matignon geenszins opge togen doch eerder in een bedachtzame stemming verlaten. „De president heeft veel begrip voor onze bezwaren getoond", zo zei hun woordvoerder, „en wij hebben goede hoop dat het geschil zal worden bij gelegd". Rest niettemin de vraag of de concessies, waartoe de regering bereid lijkt te zijn jegens de boeren, het economische sa neringsplan van minister Gaillard niet zul len ondermijnen. (UP) Naar verluidt heeft Bourgès- Maunoury de conservatieve oppositie, en via deze de Franse boeren, een tegemoet koming voorgesteld. De benzine voor land bouwtrekkers zou goedkoper worden, de regeringssubsidie op de aankoop van land bouwwerktuigen van vijftien percent wordt in ere hersteld, de melkprijs mag worden verhoogd en de graanprijzen worden ge subsidieerd. De boeren hadden nog een eis gesteld, maar welke die is kon men in Parijs niet vernemen. ADVERTENTIE STOLKSE KAAS smaakt heel anders en is toch NIET DUURDER. JOH. SAMSON t/o de PATERSKERK Telefoon 20823 Door ontslagen als gevolg van de be stedingsbeperking zijn in het gebied van bcicisbureau te Etten vierhonderd arbeiders als werkloos geregistreerd. Het aantal als werkloos geregistreerden op andere arbeidsbureaus in West-Brabant is eveneens gestegen. Verwacht wordt dat het aantal werklozen in het rayon Etten in januari zal zijn toegenomen tot ver boven de duizend. De vraag naar Westbrabantse arbeids krachten door industrieën in het westen van het land is voorbij. De industrieën in zuid-west-Brabant hebben vooral behoefte aan vrouwelijke arbeidskrachten en kun nen slechts een zeer klein gedeelte van het aantal werklozen opnemen. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM r n ZILVIUM V7CKU ZILMETA De tien-jarige G. Kasius uit Kamerik bij Woerden is met de trapper van zijn fiets in het voorwiel van de fiets van zijn vriendje geraakt. Hij maakte daardoor een plotselinge zwenking naar links en werd aangereden door een juist passeren de auto. Hij is aan de gevolgen overleden. De spoorwegarbeider C. H. Kool uit Utrecht is bij de spoorwegovergang Angstelkade te Nieuwersluis door een sneltrein uit Amsterdam geraakt en tientallen meters meegesleurd. Hij was op slag dood. Bij werkzaamheden aan de spoorlijn was hij, toen de trein naderde, achteruitgegaan. Hij was nog gewaar schuwd door iemand van de veiligheids dienst. Zeer waarschijnlijk is hij tegen de trein aangezogen. Te Enschedé is de 30-jarige J. N. overleden aan de gevolgen van een aan rijding, waarbij hij met zijn motor tegen een vrachtauto was gebotst. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 821 personen, van wie 161 kinderen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1