LONG RUN Kamer keurt eerste deel van nieuw Burgerlijk Wetboek goed Vijftig jaar geleden Parlementair commentaar Van dag tot dag Gevaarlijke brug Kleine Rotsen KOEL! KOEL! KOEL! Dank zij het samenspel van Long Run's Fresh flavor Filter en koel-rokende Amerikaanse tabakken... Regeringsontwerp onderging weinig veranderingen Cfiracitótoel Renault Frégate Internationale prijsvraag voor stadhuis in Toronto Ook verkrijgbaar zonder filter (rood pakje) Meisje aangerand UNESCO-commissies weer bijeen Kerkelijk Nieuws Moskou zou Hammarskjoeld onder druk willen zetten Herkiezing aan de orde na debat over Hongarije Selwyn Lloyd in Belgrado Russen beproeven projectie) met kernenergieaandrijving GARAGE „DEN HOUT" P.v.d.A.-wethouder in Apeldoorn treedt niet af Uit Haarlems Dagblad van 6 september 1907 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 o ADVERTENTIE De Amerikaanse deskundige voor het Nabije Oosten, de heer L. Henderson, heeft de Amerikaanse regering een merkwaardig middel geadviseerd om een einde te maken aan de onrust en de gevaren in het gebied der Arabische landen. Hij heeft een inmid dels reeds tot uitvoering genaderde me thode aanbevolen, die het zenden van zware wapenen en uitrustingsstukken per speciale luchtlijn tussen Amerika en de Arabische landen omvat, een manier van wapenzen ding dus die er in de eerste plaats op ge richt is, zoveel mogelijk indruk te maken op degenen die het aangaat. Jordanië komt voor deze spectaculaire luchtbrug het eerst in aanmerking, doch ook andere buurlanden van Syrië op het ogenblik haard van eommunstische cellenwoekeringzullen op deze wijze van wapenen worden voorzien. Amerika wil hiermede de rust en de sta biliteit van de landen in het Nabije Oosten verzekeren en het gevaar indammen, dat door de ommezwaai van Syrië voor de wes terse belangen in dit gebied is ontstaan. Jordanië lijdt nog steeds aan een latente neiging om het Syrische voorbeeld te vol gen, doch wordt daarvan voorlopig weer houden door de krachtige hand van ko ning Hoessein, die thans machtige wapenen in die hand gedrukt krijgt. Wanneer men echter bedenkt dat de Sy rische omwenteling zich voltrokken heeft op een intrigante en ondergravende wijze, waarbij van regelrecht wapengebruik geen sprake was dus op de traditionele com munistische voorkeursmanier dan ko men de wapenzendingen aan landen als Jordanië wil in een huiveringwekkend licht te staan. Want een eventuele revolte tegen koning Hoessein kan worden uitgevoerd volgens beginselen, die hem in de onmoge lijkheid plaatsen haar met wapenen neer te slaan. Gelukt zij, dan beschikt de even tuele communistische machtskliek in Jor danië onmiddellijk over een wapenarsenaal dat verenigd met het Syrische een enorme bedreiging voor Israel en andere westers-georiënteerde landen in het Na bije Oosten inhoudt. Het pompen van wapenen in landen die het hoofd te bieden hebben aan een drei gende omwenteling is in het verleden steeds een boemerang gebleken. Zijn de Amerika nen het allesoverheersende voorbeeld in dit opzicht, China, vergeten? Men kan zich niet aan de indruk onttrek ken dat in de strijd om de invloedssferen de communistische tactiek steeds een slag bij de westelijke voor is. De op propagan distische overwegingen gebaseerde „lucht- brug", die dezer dagen tussen Amerika ën Jordanië zal worden geopend, zou wel eens tot een versnelde catastrofe in het Nabije Oosten kunnen bijdragen, inplaats van die te voorkomen. De gebeurtenissen in Little Rock, Ar kansas, V.S., waar de rassenscheiding op gezag van de gouverneur wordt gehand haafd in strijd met de federale grondwet, staan in het middelpunt der Amerikaanse belangstelling. Gouverneur Faubus mis bruikt de nationale garde van Arkansas om de negerkinderen van Little Rock te beletten, de middelbare school aldaar te bezoeken, waar de rassenscheiding officieel is opgeheven. Reeds drie dagen doen een aantal kin deren met gekleurde huid pogingen om door het cordon van soldaten heen te drin gen en het schoolgebouw te betreden, doch zij worden door de garde tegengehouden en teruggestuurd, door blanke omstanders uitgejouwd en door blanke kinderen bespot. Men moet grote bewondering hebben voor de moed en de vastberadenheid dezer kinderen, die blijkbaar volledig beseffen waar het om gaat en hun kinderlijke aard verloochenen bij de ernst der situatie. Ge wone kinderen zouden het maar al te pret tig vinden, door soldaten van hun school te worden weggehoudenDoch deze zwarte Amerikaantjes zijn blijkbaar vol ledig doordrongen van het feit, dat zij vechten op de barricaden der Amerikaanse beschaving tegen de resten van Ameri kaanse achterlijkheid. Zij vechten een strijd, die voor geheel Amerika van belang is, als kleine rotsen in de branding. Men kan zich slechts verwonderen over het feit, dat de gouverneur van een Ame rikaanse staat in het jaar 1957 van mening blijkt, beschaving te kunnen tegenhouden met een cordon soldaten! Gelukkig heeft president Eisenhower on dubbelzinnig stelling tegen de gouverneur genomen en zijn persoonlijke invloed van harte achter de federale eis tot naleving der grondwet gezet. Het gemeentebestuur van Toronto in Canada heeft een internationale prijs vraag uitgeschreven voor een ontwerp voor een nieuw stadhuis voor deze ge meente. Er is geen grens gesteld aan het bedrag, dat dit stadhuis mag kosten, maar men rekent op ongeveer zeventig miljoen gulden. De winnaar van de prijsvraag zal als architect voor de bouw worden aange wezen. Er is een internationale jury voor de prijsvraag samengesteld. King Size Filter Cork Tipped (Van onze Kamerver slag gever) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het amendement van de heer Van Rijcke- vorsel om in het nieuwe Burgerlijk Wetboek het verbod te handhaven van een huwelijk met een medeplichtige aan overspel, met 38 tegen 78 stemmen verworpen. Tegen stemden P.v.d.A., V.V.D., A.R., S.G.P., C.P.N. en de C.H.U. met uitzondering van de heer Schmal. Vóór het amendement stemden K.V.P. en de heer Schmal. Het amendement van de heer Van Rijckevorsel om het huwelijksverbod tussen zwager en schoonzuster in het nieuwe Burgerlijk Wetboek te handhaven, werd bij zitten en opstaan verworpen. Vóór slemden K.V.P., A.R., S.G.P. en de heer Schmal. Met 52 tegen 63 stemmen verwierp de Kamer voorts het amendement van de P.v.d.A. om de onderhoudsplicht tussen ouders en kinderen af te schaffen. Bij verrassing, als gevolg van afwezigheid van leden, werd daarna met 56 tegen 59 stemmen eveneens het amendement van de heer Berkhouwer (V.V.D.) verworpen om de onderhoudsplicht te handhaven tussen grootouders en kleinkinderen. De regering wilde deze alimentatieplicht in het nieuwe Burgerlijk Wetboek schrappen en zij heeft dus haar zin gekregen. Uit-de debatten was op te maken ge weest dat er wel een ruime meerderheid zou zijn voor de handhaving van de on derhoudsplicht tussen grootouders en klein kinderen. Voorzitter Kortenhorst stel de daarom voor over het amendement eenvoudig te stemmen bij zitten en op staan. Toen dit gebeurde constateerde hij, dat het amendement was aangenomen. Maar de communist Wagenaar was het niet eens met deze constatering. Hij verzocht hoofdelijke stemming, aan welk verzoek de voorzitter gevolg gaf, zoals altijd ge beurt wanneer er twijfel heerst. Het verrassende resultaat was, dat het amendement met 56 tegen 59 stemmen werd verworpen, doordat de leden van de P.v.d.A., als tegenstanders van het amen dement, beter bleken te zijn opgekomen dan de leden van de partijen, die over wegend voorstanders telden van het amen dement. Tegen het amendement stemden de P.v.d.A., de communisten, de heer Koersen (K.V.P.), prof. Gerbrandy (A.R.) en van de C.H.U. de heren Tilanus, De Ruiter, Beer- nink en Van Mastrigt. Vóór het amende ment stemden V.V.D., K.V.P. (met uitzon dering van de heer Koersen), A.R. (met uitzondering van prof. Gerbrandy), S.G.P. en van de C.H.U. jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heren Schmal, Krol en Kikkert. Laatstgenoemde verklaarde, dat hij bij vergissing voor had gestemd en eigenlijk tegen had willen stemmen. Maar dat zou aan het resultaat toch niets hebben veranderd. Het amendement van de heer Berkhouwer (V.V.D.) om te bepalen, dat de onderhoudsplicht tussen gewezen echt genoten definitief vervalt door hertrouwen, werd met 50 tegen 58 stemmen verworpen. Vóór stemden V.V.D., C.P.N. en het groot ste deel van de P.v.d.A. Tegen stemden K.V.P., A.R., C.H.U., S.G.P. en enige leden van de P.v.d.A. Voorzichtige minister Als gevolg van de tekst van de wet, heb ben echtscheidingsprocessen meestal een onwaarachtig karakter. Iedereen is het daarover eens. Maar deze onbevredigende toestand blijft gehandhaafd omdat er geen overeenstemming bestaat tussen de poli tieke partijen oVer de wijziging van de echtscheidingsgronden. Voor prof. Ger brandy (A.R.) was dit een reden om de minister van Justitie voor te houden, dat hij het echtscheidingsrecht toch behoort te wijzigen en dat het zijn plicht is deze „rotte plek" uit te snijden. Bij deze herziening van het eerste deel van het Burgerlijk Wetboek is alles overhoop gehaald, maar juist omtrent het belangrijkste punt wordt geen beslissing genomen, zei' hij. Van de zijde van de K.V.P. kwam nu een milder geluid over een „gesprek" tussen mensen van verschillende levensbeschou wing over de echtscheidingsproblemen. Met de voorzichtige wijze, waarop minis ter Samkalden een dergelijk gesprek op gang had gebracht, verklaarde thans de heer B a c h g (K.V.P.) namens zijn fractie akkoord te kunnen gaan. 1 Aan het adres van prof. Gerbrandy ver klaarde minister Samkalden hierna, dat hij zich volkomen bewust is van de zede lijke plicht tot waarachtigheid in onze wet geving. Maar als hij daarnaar streeft, kiest hij liever een weg, die kan leiden tot een positief resultaat. „Indiër ik te snel han del," aldus de minister, „zou ik het ge wenste resultaat misschien niet zo snel bereiken als wanneer ik geleidelijk, zorg vuldig, langzamer, maar doeltreffender optreed." Een gezamenlijk amendement van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) en de heer Berk houwer (V.V.D.), waaraan ook de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) zijn steun gaf, om in de wet op te nemen, dat de rechter een regeling kan treffen voor het bezoeken van de kinderen in geval van echtschei ding, werd tenslotte ingetrokken, nadat minister Samkalden nog eens had ver- klaai-d, dat hij zich over deze kwestie eerst wil laten adviseren Vannacht omstreeks 1 uur is op de hoek van de Schiekade en de Zomerhofstraat te Rotterdam een 17-jarig meisje, inpak- ster van beroep, door een man aange vallen. Het meisje verklaarde dat de man haar onverhoeds vai^ achteren beetgreep. Zij zag een mes in zijn hand glanzen. Met groot geweld sleurde de onverlaat haar naar het braakliggende terrein aan de Zomerhof straat, waar hij het meisje bijna heeft gewurgd. Met talrijke verwondingen is de inpakster naar het ziekenhuis over gebracht. Zij kon geen duidelijk signale ment geven van de aanrander omdat zij hem in het donker nauwelijks heeft kun nen zien. De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen, ook aan de hand van archieffoto's van personen die voor zulke gevallen zijn gesignaleerd. Van 1 tot 6 oktober zal in DubrOvnik de tweede regionale conferentie van Europese nationale UNESCO-commissies worden ge houden. De eerste conferentie had vorig jaar plaats in Aix-en-Provence. De com missies worden vertegenwoordigd door de legaties bestaande uit vijf leden. De Neder landse delegatie staat onder voorzitters- sohap van dr. F. Bender, voorzitter van de Nederlandse commissie. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosthuizen-Beets (toez.) J. de Zwaan te Enkhuizen. Bedankt voor Leerbroek J. Bakker te Giessendam- Neder-Hardinxveld. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude W. de Graaf te 's-Gravenmoer; te Ede K. G. van Smeden te Utrecht-Noord. NEW YORK (AFP) De bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking van een herkiezing van de Zweed Dag Ham marskjoeld als secretaris-generaal van de UNO, die voor vandaag was uitge schreven, is, op verzoek van de Russische delegatie twee weken uitgesteld. In westerse kringen ziet men hierin een poging om de secretaris-generaal ge durende het debat, dat de UNO-Assem- blée in een buitengewone bijeenkomst over Hongarije zal houden, onder druk te zetten. Hammarskjoelds mandaat loopt in april 1958 af. Hammarskjoeld zegt in een inleiding op zijn jaarverslag dat de UNO in het afge lopen jaar voor enkele van de moeilijkste situaties sedert 1945 heeft gestaan. Met de oprichting van het internationale politie- leger en de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal nam de UNO tot nog toe ongekende verantwoordelijkheden op zich, en in een ander vlak betekende ook het onderzoek van de speciale commissie voor het Hongaarse vraagstuk een noviteit. Hammarskjoeld dringt aan op een zorg vuldige bestudering van alle ervaringen opgedaan met het politieleger om de UNO een gezonde basis te geven, voor het ge val de organisatie ooit zou besluiten tot oprichting van een permanent veiligheids- 'leger. HammerSkjoeld spreekt er zijn teleur stelling en ongerustheid over uit dat het aantal staten dat zich heeft onderworpen aan de jurisdictie van het Internationale Gerechtshof van oorspronkelijk 48 tot 32 is verminderd en tevens over het feit dat enkele landen de aanvaarding van de ju risdictie aan verstrekkende beperkingen hebben onderworpen. BELGRADO (AFP) In Belgrado zijn gisteren besprekingen begonnen tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en zijn Joegoslavische ambtgenoot Popowitsj. Gesproken is on der meer over de betrekkingen tussen Joegoslavië en Groot-Brittannië en inter nationale vraagstukken zoals de ontwape ning, de Europese veiligheid en de toestand in het Nabije-Oosten. (Reuter) Volgens Lloyd bestaan er geen grote kwesties en zeer weinig kleine tussen beide landen. Onze verschillende politieke stelsels geven ons geen aanleiding te trachten, ons met elkanders zaken te bemoeien. Wij zijn een goed voorbeeld van werkelijke vreedzame samenleving. Wij zijn bereid onze belangen te verdedigen en risico's te nemen voor de vrede. Als gij erin slaagt uw betrekkingen met een of andere regering te verbeteren, zullen wij u er niet hard om vallen. Wij geloven, dat uw betrekkingen met ons niet zullen worden geschaad en dat gij die stoere onafhankelijkheid zult bewaren waarvan gij zo vele bewijzen hebt geleverd, aldus verklaarde Lloyd. Diplomatieke waarnemers zijn van oor deel, dat Lloyd met deze woorden te kennen heeft gegeven, dat Groot-Brittan nië er geen bezwaar tegen zal hebben als Jx)^?J^ivië..^h banden metRusland ver- ne^.endali S ci9ois Ifi TORONTO (Reuter) De Russische ge leerde dr. Ivan Baradin, voorzitter van de Russische organisatie voor het geofysische jaar, heeft te Toronto, waar de elfde al gemene vergadering van de Internationale geodesische en geofysische vereniging wordt gehouden, in een vraaggesprek ge zegd dat de Sovjet-Unie proeven neemt met projectielen, die door kernenergie worden voortgedreven. De moeilijkheid hierbij is een alliage te vinden die de uit werking van de kernontploffingen kan weerstaan en een voortdurende kernreac tie voor de voortstuwing te verzekeren. Baradin heeft de leiding van een af vaardiging van zestig man naar de ver gadering van de vereniging. (Van onze parlementaire redacteur). Het eerste boek van het nieuwe herzie ne Burgerlijk Wetboek heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Toen dit verblijdende resultaat van het degelijke werk, door regering en Kamer in gemeen overleg verricht, bereikt was, kwamen van alle kanten afgevaar digden minister Samkalden gelukwensen met zijn welgeslaagde verdediging, alsook zijn buurman, de Koninklijke Commissa ris prof. mr. J. Drion, die van zo grote bedrevenheid in de rechtstechniek blijk had gegeven, dat men het feit, dat de vorm van zijn uiteenzettingen weinig boeiend was, gaarne op de koop toe nam. Voordat het zover was is er nog even duchtig gediscussieerd. Mej. mr. Zeelen berg (P.v.d.A.), bijgestaan door mr. Berk houwer (V.V.D.) en mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.), wilde met behulp van een amendement de mogelijkheid scheppen, dat de rechter eventueel op het stuk van het bezoekrecht, op verzoek van een der gescheiden ouders of van beide ouders, onder bepaalde omstandigheden alsnog dat recht toekent aan de ouder-niet-voogd. Minister Samkalden week echter niet voor de schare van politieke vogels van diverse pluimage, die dit amendement er plots nog door trachtte te krijgen. Hij wil de hierover eerst nog eens door deskundi gen op het gebied van het kinderrecht la ten rapporteren en niet reeds nu de voor gestelde bepaling in het wetboek opne men. Nadat prof. Oud (V.V.D.), voorzitter van de vaste commissie voor Justitie, hem in dit opzicht was komen steunen, even als jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.), lid dier commissie, werd, ten einde een onzuivere stemming te vermijden het amendement ingetrokken. Een succes dus voor de minister. Ook in ander opzicht kwam hij als overwinnaar uit de strijd. Want met 56 tegen 59 stemmen verwierp de Kamer het door hem bestreden amen dement-Berkhouwer om de onderhouds plicht tussen grootouders en meerderjarige kinderen in het Burgerlijk Wetboek te be houden, iets wat de minister niet wilde, aangezien hij dit niet meer in overeen stemming met de tegenwoordige sociale verhoudingen en voorzieningen achtte. Tevoren had mej. Zeelenberg het onder spit gedolven met haar poging om de on derhoudsplicht tussen ouders en kinderen te doen vervallen. Doordat alleen de K.V.P. en mr. Schmal (C.H.) zich voor het amendement-Van Rijckevorsel verklaarden, dat zich tegen de verdwijning uit'het wetboek van het huwelijksbeletsel wegens overspel keer den, is op dit punt een brokje onwaarach tigheid uit onze wetgeving verdwenen. Dit gebeurde echter niet wat het wet telijk verbod tegen echtscheiding bij on derlinge toestemming, betreft, een ver bodsbepaling. waaraan niemand, ook de rechter, zich meer houdt, zodat het Bur gerlijk Wetboek in dat opzicht steeds een „rotte plek" vertoont, gelijk prof. Ger brandy (A.R.) betoogde. Deze afgevaar digde moest eigenlijk van deze hele codi ficatie, van dit in het geschreven recht vastleggen van alles en nog wat, niets hebben. Maar als er één ding wél vast gelegd moest worden, dan was het vol gens hem juist de regeling inzake echt scheiding. Daarom vond hij, dat de minis ter in dit opzicht irl gebreke was geble ven en niet had gedaan wat zedelijke plicht ware geweest. Met prof. Gerbrandy was minister Sam kalden het eens, dat het plicht is voor de waarachtigheid in de wet te ijveren en te waken. Maar de voorbereiding daar van vergt rustig overleg en tijd. Door te veel en te snel te willen, zo voegde hij prof. Gerbrandy toe, was waarschijnlijk niet te bereiken, wat met een beetje meer geduld tenslotte misschien wel bereikbaar zal zijn. Het zal voor de minister wel een grote voldoening zijn geweest dat door zijn op merkingen omtrent het „gesprek" over het echtscheidingsvraagstuk, mr. Bachg (K.V. P.) zich genoopt heeft gezien de terugtocht te blazen. Hij ging nu zelfs zover, dat hij, bij wijze van amendement op de dezer da gen door jkvr. Wttewaal van Stoetwegen gedane uitlating, dat men na de uitval van mr. Bachg wel kon zeggen „dag, ge sprek" thans zei, dat het moest zijn „Goede dag, gesprek", want nu wenste hij het vriendelijk welkom te heten! Het siert mr. Bachg, dat hij aldus van de dwa lingen zijns weegs is teruggekeerd. Ook van K.V.P.-zijde is men dus nu bereid een welwillende houding ten opzichte van het gesprek aan te nemen. Meer kan noch mag men verlangen. Dat het hiertoe nu is gekomen, is mede een nuttig resultaat van de parlementaire ge- dachtenwisseling. Melodie der verten (met excuses aan Johan Fabricius) In een vreemde drang ver weg te trek ken van die mij lief zijn, had de veel- cylinderige snél-wieler ons gevoerd langs vreemde bergketenen en vriendelijke zomer-getoonde dalen. Die drang had ons doen drijven op meren welker vlakten de kleur hadden aangenomen van het grijs groen der ogen van haar die ons het liefste is. De kleur der immens hóóg-opgaande, grillig-gevormde rotsen, die reikten tot waar goud-gerande wolkengevaarten als een bewegend dak de dalen dekten. Wij bivakkeerden in gehuchten welker namen in vreemde lettertypen waren neergekalkt op scheefhangende borden, als dode armen. Wij beluisterden weemoedige muziek, soms uitschietend in wilde ziele- schokkende nonen, die de donkere be woners noodde tot hartstochtelijke exta tische dansen. Wij toefden uren op de bergweiden, geboeid turend naar de stra len van een bloed-rode zon, terwijl ver-af de wondere tonen klonken der herders fluiten, als van onzichtbare cherubiem. Verder, steeds verder loodsten ons onze zoekende zielen, tot wij met zweet-bedekt, terwijl de volle midden-dag onze kelen slechts vergunde wat hees gefluister uit te brengen, een kleine stad binnenreden. De zware, schier vermolmde deuren van de vervallen stadspoort hingen scheef in hun hengsels. Een oude, in wat kleurige vodden gehulde vrouw dreef krijtend een zwaarbeladen ezel voor zich uit. Tot plotseling onze gezellin ons voertuig deed stoppen. Zij wees naar een hel-ge- kleurd uithangbord, waarop een leegstro mende kan en een zilveren roemer ver beeld stonden. In een beschadxiwde tuin, aan de oever van een koelte-brengende beek, vonden wij rust en de laving van grote bokalen ijs-gekoelde wijn van het land. Wij zwegen. Ergens klonk de roep van een vogel Wij voelden ons door de goden bege nadigden. Waar zij vandaan kwamen weet ik niet. „Zij" waren een dikke kaalhoofdige heer in plus-fours en scliillerhemd, een met bloemige kunstzij gedrapeerde vrouwdie haar gebit losjes tussen de dikke lippen bewoog; en een bebrilde teen-ager, even eens in plus-fours en Schiller-dracht, die op enkele meters afstand volgde. Zij zetten zich gedrieën om een tafel en het was toen dat ik een der ontsteltenissen van mijn leven kreeg. De zoon uitte zijn verlangen in een taal en met een stemgeluid die slechts komen konden uit die ene stee ter waereld, die, zij het zeldzaam, een weemoedig verlangen in mij wekt: „Móé-hoe! Kanne me hier liemend&de kraige De melodie der verten. Leiden De stad mijner vaderen. Jan van Ees ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990.— De Apeldoornse wethouder van gemeen tewerken, de heer S. Ruiter, heeft geen gevolg gegeven aan het verzoek van zijn partij fractie (P.v.d.A.) en bestuur om als wethouder heen te gaan en plaats te ma ken voor r'jn partijgenoot de heer J. de Groot. De heer Ruiter is indertijd eerst tijdelijk en later definitief als wethouder gekozen omdat de heer De Groot deze functie wegens ziekte niet langer kon ver vullen. Hij zou toen echter de toezegging hebben gedaan plaats te zullen maken voor de heer De Groot, wanneer deze her steld zou zijn. Toen hem na het herstel van de heer De Groot werd verzocht zijn plaats beschikbaar te stellen heeft de heer Ruiter zulks echter geweigerd, hetgeen een schorsing als lid van de Partij van de Ar beid ten gevolge had. In de gisteren gehouden raadsvergade ring deelde de heer Ruiter mede, niet te zullen heengaan, omdat hij dit zo kort voor de verkiezingen van de nieuwe gemeente raad niet in het belang van de gemeente en de partij acht. De fracties van de V.V. D., C.H.U. en A.R. hadden namelijk laten weten, een kandidatuur van de heer De Groot niet te zullen steunen, zodat zijn verkiezing zeer twijfelachtig zou zijn. Al leen wanneer er zekerheid omtrent zijn verkiezing bestaat, aldus de heer Ruiter, zal ik heengaan. De gemeenteraad van Schoten heeft nu, tegen den zin van Gedeputeerde Staten in, besloten, een gasfabriek te bouwen. Gedeputeerden hadden mede gedeeld, de geldlening daartoe niet te kunnen goedkeuren, omdat zij een der gelijke onderneming voor Schoten te gewaagd vonden. Haarlem wil aan Schoten gas leveren, maar dan mag Schoten in geen 40 jaren aan anderen een concessie geven of zelf een licht fabriek bouwen. De Voorzitter ontraadde dit aanbod van Haarlem, want in 40 jaren zou men juist de nieuwe fabriek hebben afge lost. Als er in die tijd een ander licht wordt uitgevonden, mag Schoten dat niet toepassen, maar moet het aan den leiband van Haarlem blijven loopen. Daarom stelde de Voorzitter voor, zelf een fabriek te bouwen, maar aan Ge deputeerde Staten te berichten dat men het aflossingsplan voor de lening zal wijzigen. Dit werd aangenomen met vier tegen drie stemmen. Voor stem den de heeren Hooy, De Graaff, Nelis en Van Schie, tegen de heeren Teeuwen, Vink en Stut. De Voorzitter wenschte den Raad geluk met dit besluit.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5