Uitgaan in Haarlem J DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Knap op die kale schutting met Ceia Bever Buitenhijts Agenda voor Haarlem A Strijd om Veluwse busdiensten thans voor de Raad van State J. Th. KORT De negen Muzen NAAIMACHINES J.G. MARTIN ZONEN Overdracht van concessies zou tijdens de bezetting onder dwang zijn geschied r Lezen en laten lezen Kort en bondig VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 4 TONEEL MUZIEK DANS-ACADEMIE Nieuwe nikkel- en cobalt- vondsten in Nieuw-Guinea Defecte remmen oorzaak van ongeluk op Jamaica Repertoire toneelgroep j,Arena" uitgebreid VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Oefening „Lynx" maakt lawaai Zaterdag: 7 september, Stadsschouwburg:, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Fons Rademakers een voorstelling van het blijspel „Het Ei" van Félicien Marceau. Medewerkenden zijn onder anderen Guus Oster, Marie Hamel, Adelheid van der Most, Paul Huf en Frans 't Hoen. Zondag: 8 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft on der regie van Fons Rademakers een her haling van „Het Ei" van Félicien Mar ceau. De vertaling is van Remco Cam- pert. Woensdag 11 september, Stadsschouwburg. 20 uur: De Haagse Comedie geeft onder regie van Joris Diels de eerste voorstel ling in Haarlem van „De tuinschuur" (The Potting Shed) van Graham Greene in een vertaling van Nel Bergmans- Withaar. Medewerl&nden zijn onder an deren Fie Carelsen, Paul Steenbergen, Myra Ward, Albert van Dalsum, Max Croiset en Frans van der Lingen. De decors werden ontworpen door Guus Korrubel. Zaterdag 7 september, Grote Kerk, 20 uur- De organist Simon C. Jansen uit Am sterdam geeft een concert op het orgel van Müller. Het programma vermeldt werken van Sweelinck, Johann Se bastian Bach, Reger, Elert en Albert de Klerk. Maandag 9 september, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Pe ters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Eveneens op donderdag 12 sep tember van 2021 uur. Maandag 9 september, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Voor de personeelsvereniging „De Spaarnestad" geeft de Hoofdstad- Operette onder leiding van Frits Steiner, Otto Aurich en Meyer Hamel een opvoe ring van „Een Walsdroom" van Oscar Straus. De hoofdrol wordt vertolkt door de Weense operettezangeres Lizzy Schöffmann. Dinsdag 10 september, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Hoofdstad-Operette geeft voor de personeelsvereniging „De Spaar nestad" een herhaling van „Een wals droom" van Oscar Straus. Zaterdag 7 september gaat deze operette in Hilver sum in première. Dinsdag 10 september, Grote Kerk, 20-21 uur: De organist Jacob Bijster bespeelt het orgel van Christiaan Müller. Op het programma staan werken van onder anderen Johann Sebastian Bach, Böhm en Dragt. Donderdag 12 september, Grote Kerk, 15- 16 uur: De stadsorganist Albert de Klerk geeft een concert met werken onder meer van Widor, Guilmant, Frank en Ibert. Donderdag 12 september, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends het zesde zomerconcert met solistische medewerking van de so praan Elisabeth Lugt. Het programma vermeldt de ouverture „Der Schauspiel- direktor" en aria's uit „De bruiloft van Figaro" van Mozart, entr'acte-muziek van Schubert, de voorspelen tot de eer ste en derde akte van „La Traviata" van Verdi, aria's uit opera's van Puccini en de ouverture „De macht van het nood lot" van Verdi. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: zondagochtend om 11 uur opnieuw vertoning van de Duitse documentaire „Naar het rijk der Inca's". De tekst wordt gesproken door Paul Steenbergen. Studiotheater: zondagochtend om 11 uur opnieuw vertoning van de documentaire „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea". Lidotheater: zondagochtend om 11 uur vertoning van „Lassies grootste avon tuur" met Paul Keilen en Gary Gray. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 6 september, Wilhelminastraat 22 om 20 uur: Voor de leden van de ver eniging „Het Licht" leidt mevrouw Stam-Filmer uit Amsterdam een psy chometrische bijeenkomst. Zaterdag 7 september, gebouw „Cultura", 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Haarlem en omstreken wordt een contactavond belegd waarop onder andere een film getiteld „Naar rijker leven" zal worden vertoond. Zondag 8 september, Concertgebouw, 20 uur: De Dutch Swing College Band geeft onder leiding van Joop Schrier een jazzuitvoering, waaraan medewer king wordt verleend door de trompettist (ADVERTENTIE) <~H\d cYYlatraó ólecktl in 1 dag repareren wij alle soorten Matrassen Bijvullen en overtrek' ken met 1e kwal. on vermengde javakapok Voor een goed bed Haarlem Zandvoort Tel. 2666 Heemstede IJmuiden Tel. 7204 De sopraan zangeres Elisabeth Lugt Bill Coleman en de clarinettist Albert Nicholas, beiden uit de Verenigde Sta ten. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Tot 9 september wordt een ten toonstelling „Het station" gehouden met daarbij aansluitend een expositie van Europese spoorweg-affiches. Dagelijks geopend van 14-18 uur en 19.30-22 uur, des zondags van 13-17 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 13-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur en op zon- en feestdagen va: 13-17 uur. Zaterdag 7 september extra avond-openstelling met kaarslicht, floodlight en oude muziek. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen, behalve maandag, van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Huis Van Looy: Tot 9 september wordt moderne kunst uit het bezit van de ge meente Haarlem tentoongesteld. Ope ningstijden: dagelijks van 10-12.30 en 13.30-17 uur, des zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste èeuw'. Fossielen,- miriehaïen, ^natuur kundige instrumenten^ Geopend, iedeye werkdag, behalve maandag; van 11-17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-17 uur. Vishal: Tot 23 september wordt onder de titel „Het portret rond Jan Sluyters" een tentoonstelling gehouden waarop onder meer werk is vertegenwoordigd van Jan Sluyters, Kees van Dongen, Jan Wiegers, Leo Gestel, Charley Toorop en Kees Verwey. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, dinsdag- en vrijdagavond tevens van 19.30-22 uur. Toneelcoördinatie Op de laatst ge houden vergadering van de Stichting To neelcoördinatie is besloten, dat „Het Zui delijk Toneel" met ingang van 1 septem ber 1957 officieel lid is van de Toneelcoör dinatie. In het bestuur en de raad van directeuren zal het gezelschap worden ver tegenwoordigd door de heren Lo van Hensbergen en Gerrit Lindenberg. Orgelbouwerscongres Op de laatste discussiebijeenkomst, die het internatio naal orgelbouwerscongres donderdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam heeft gehouden, is besloten om in 1959 een soortgelijk congres te hou den in Straatsburg. Daar zal de thans opgerichte „International Society of Or gan Builders" zijn eerste bestuur kiezen. Het secretariaat berust voorlopig bij de heer D. A. Flentrop in Zaandam. Vorstelijke expositie Onder auspi ciën van het Comité voor Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwerking wordt van 26 oktober tot 10 november in Brus sel een tentoonstelling gehouden, gewijd aan de vorstenhuizen der Beneluxlanden. Koning Boudewijn, koningin Juliana en groothertogin Charlotte zullen materiaal in bruikleen geven. Hoofdrol De acteur Maxim Hamel zal de manlijke hoofdrol vervullen in de film „Jenny". Ook in de Duitse versie van deze film speelt hij deze rol. Postzegel Drie postzegelontwerpers, de Nederlander S. L. Hartz, de Italiaan Renato Ferrini en de Japanner Minoru Hisano hebben een uitnodiging van de UNO om ontwerpen in te zenden voor de in 1958 uit te geven postzegels van de Volkerenorganisatie aanvaard. Herdenking. Onder leiding van Eugene Ormandy zal het Amsterdams Concertgebouw-Orkest vrijdagavond in het Edinburgh Festival de zogenaamde Onvoltooide Symfonie van Schubert uit voeren ter herdenking van de bij een auto-ongeluk om het leven gekomen En gelse hoornist Dennis Brain. Danseres. De danseres Ine Rietstap van het Ballet der Lage Landen verblijft thans met een beurs van het Internatio naal Theater Instituut in Engeland voor studiedoeleinden. Gedurende haar af wezigheid (tot november) worden haar rollen door Milly Emmer (voorheen aan het Nederlands Ballet verbonden) overge nomen. Breitner. De grote kersttentoonstel ling in het Stedelijk Museum te Amster dam zal gewijd zijn aan het werk van G. H. Breitner, die honderd jaar geleden te Rotterdam werd geboren. De expositie draagt tot titel „Het portret van de stad Amsterdam" en zal ook werk bevatten van buitenlandse kunstenaars, die in de Ne derlandse hoofdstad hebben gewerkt, zo als Monnet, Marquet, Liebermann en Kokoschka. Etalage. Ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van een groot modehuis aan het Leidseplein te Amster dam worden in de etalages daarvan histo rische; ibeelden met behulp- van'-poppen' en> decors opgesteld, die een indruk geven vail de omgeving in de tachtiger jaren van de vorige eeuw (van 21 september tot 1 oktober). ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 7 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Geologische onderzoekingen hebben op Radja Ampat, een groep eilanden aan de Westkust van Nederlands Nieuw Guinea, de aanwezigheid aangetoond van nikkel en cobalt. Het gehalte nikkel en cobalt is hoger dan in het gebied van het Cycloopgebergte in de buurt van Hollandia, waar verleden jaar nikkel- en cobaltlagen werden ont dekt. Er worden thans 2500 monsters in Nederland onderzocht. KINGSTON (AFP) De machinist van de bij Kendal, op Jamaica, verongelukte trein heeft verklaard dat het ongeval is veroorzaakt door gebrekkige remwerking. Hij zei de remmen nog kort voor het on geluk te hebben beproefd en hij meent, dat er met het remmechanisme was ge knoeid. Volgens de machinist was een luchtleiding tussen twee wagons verbro ken. Na 'n poosje geluisterd te hebben zei Govert, dat we er het best aan deden om eens voorzichtig te gaan kijken, waar die inboorlingen zaten. „Kom mee", zei hij. „Maar pas opwe moeten heel voorzichtig sluipen, want die kwiebussen mogen ons niet in de gaten krijgen. Het konden wel eens kwaaie kerels zijn; we moeten er eerst achter zien te komen, wat we van hen te verwachten hebben". Zo slopen we zachtjes tussen de palmen en struiken door; en hoe dichter we bij de herrie kwamen, hoe voorzichtiger we verder kropen58-59 ADVERTENTIE De strijd tussen de particuliere autobus ondernemingen van T. van Maanen te Har derwijk en de gebroeders Dijkstra te Epe enerzijds en de N.S.-dochteronderneming Veluwsé Autodiensten te Ermelo anderzijds over het verkrijgen van rechten tot het onderhouden van autobusdiensten op de Veluwe is door een openbare behandeling van het geschil door de Raad van State zijn laatste fase ingegaan. Bij de firma Van Maanen gaat het om herstel van vooroorlogse rechten, De ge broeders Dijkstra vechten voor behoud van deze rechten. De firma Van Maanen onderhield vóór de oorlog een net van autobusdiensten op de Veluwe. Tijdens de bezetting werden de vergunningen voor deze autobusdiensten overgedragen aan de V.A.D., een dochter onderneming van de Nederlandse Spoor wegen. De firma Van Maanen stelt, dat deze overdracht onder dwang is gebeurd. Een verzoek om teruggave van de vooroor logse rechten is door de Commissie Ver gunningen Personenvervoer afgewezen. Tegen deze afwijzende beslissing kwam de firma Van Maanen in beroep bij de Kroon. De gebroeders Dijkstra tekenden bij de Kroon beroep aan tegen de beslissing van de commissie, de vergunningen voor de thans door deze particuliere onderneming bereden trajecten met ingang van 1 januari '1953 Th te trekken'én over te dragen aan de Velujwse. Autodiensten Bij de behandeling voor de Raad van State stelde de gemachtigde van de firma Van Maanen, mr. A. A. Eygenraam uit Delft, dat de overdracht van de vergun ningen aan de V.A.D. tijdens de bezet tingstijd onder dwang is geschied. Naar zijn mening werd de commissie met een on evenredig grote macht bekleed, welke werd gebruikt voor een ander doel dan waarvoor deze was gegeven, namelijk om te komen tot een coördinatie van autobuslijndiensten. Tot de overdracht van de vergunningen aan de V.A.D. zou nimmer zijn overgegaan, indien daarbij geen dwang zou zijn uitge oefend, aldus mr. Eygenraam. Tegen deze dwang is nadrukkelijk geprotesteerd. De firma Van Maanen heeft destijds schade vergoeding ontvangen, maar niet aanvaard. Op deze grond meende pleiter dat de firma Van Maanen in aanmerking komt voor de voorrangspositie, welke in een nieuwe richtlijn van de C.V.P. wordt geopend voor ondernemers, die in de oorlog geen schade vergoeding hebben aanvaard. Mr. D. Schuur uit Rotterdam, die optrad namens de Veluwse Auto Diensten, stelde tegenover het pleidooi van mr. Eygenraam, dat de firma Van Maanen haar vergunnin gen destijds heeft overgedragen en voor deze overdracht schadeloos is gesteld. Wan neer de firma Van Maanen nu zegt: „Wij hebben deze schadevergoeding wel ontvan gen, maar niet aanvaard, dan vraag ik mij af, wat het verschil is. Een feit is, dat zij de schadevergoeding heeft behouden", al dus mr. Schuur. Een vertegenwoordigster van de Commis sie Vergunningen Personenvervoer, mej. A. M. H. Sas. nam stelling tegen de beschul diging van de pleiter van de fa. Van Maa nen, dat de commissie in de oorlog haar macht zou hebben misbruikt. Na de oorlog is in het parlement als oordeel uitgespro ken, dat de C.V.P voor haar herzienings arbeid in de bezettingstijd geen blaam treft. Mej. Sas zei voorts dat bij het opdragen van vervoerstaken de kwaliteit van de on dernemer uiteraard een belangrijke rol speelde. Over de autobusonderneming van de firma Van Maanen bestonden reeds vóór de oorlog klachten. Hierover zei mr. Eygenraam, dat even tuele klachten geen grondslag hebben ge vormd voor de getroffen maatregelen in be zettingstijd, zodat dit argument niet ter zake dienende is. De Raad van State zal thans advies aan de Kroon uitbrengen. Detoneelgroep „Arena" (Stichting Dwang? ftieuw Jeugdtoneel')' heeft voor het komen de seizoen voor het lager onderwijs nieuw op het repertoire genomen: „De vrienden van Prikkebeen" van Mies Bouhuys, „De plaaggeesten" van Marietje Scheltema en „Hoera voor zon en regen" van Hep van Delft. Deze drie stukken komen uit in het begin van oktober. Op het repertoire blij ven „Het dansende ezeltje" en „De reis naar Bombola". Voor het middelbaar on derwijs brengt de groep op zestien septem ber in het Van Nispenhuis in Amsterdam het blijspel „School voor vrouwen" van Molière. Deze uitvoering wordt herhaald op 17, 18, 19 en 20 september, eveneens in het Van Nispenhuis. COMPOSITIEWEDSTRIJD De Rotterdamse Beiaardcommissie stelt zich voor alsnog voor 1957 een compositie wedstrijd uit te schrijven. Gevraagd wordt een compositie voor beiaard van vier octa ven met een duur van ongeveer vijf tot ze ven minuten. De vorm is vrij, maar het is de bedoeling, dat een der oude groot-Ne derlandse volksliederen aan de compositie ten grondslag zal liggen (bijvoorbeeld uit de met medewerking van de regering uit gegeven volksliederenbundel). De jury zal bestaan uit de heren Eduard Flipse, George Stam en Leen 't Hart. Inzendingen worden voor 1 december ingewacht. V. De volgende boeken zijn door de Stadsbiblio theek aangeschaft: Romans: Bordewijk, Tien verhalen; Cary, Het genie; Habe, In naam des duivels; van den Oever, De zee in ons land; Risse, En toen kwam de dag; Böll, Irisches Tagebuch; Braine, Room at the top; Simenon, Le petit homme d'Ark- hangelsk. Populair wetenschappelijke boeken: Toynbee, Godsdienst en geschiedenis; Oud, Het jongste verleden, dl. 3; Frank en Frank, Hoe help ik het schoolgaande kind; Schmitz, Psychiatrie in kort bestek; de Koning, Leidingen en verdeel- stations;van der Klis, Radio-isotopen, in de tech- niek;Haccou, Handel en marktwezen in goede ren, dl. 2; Schrijversalmanak voor het jaar 1957; de Maré, Photography; van den Borren, Geschie denis van de muziek in de Nederlanden, dl. 2; Legêne, Suriname, land mijner dromen; Brug- mans, Kantelend tijdperk; Multatuli, Volledige werken, dl. 8, Brieven en documenten uit de jaren 1820—1346; Groningse volksalmanak voor het jaar 1957. 65. Toen richtte hij zijn blik weer op zijn dochter. Zij zat op de andere schrijftafel en liet haar benen in het ritme van het tikken van de klok heen en weer zwaaien. „Je kunt wel naar me luisteren, als ik je iets te zeg gen heb", bromde haar vader mismoedigd. „Ik meen het goed met je!" Een pijnlijke trek lag om Maria's mond. „Diriger l'orchestre d'amour", fluisterde ze, doch nog zó hard, dat haar vader het wel horen moest. Hij wilde iets bitters zeggen, maar wist zich te be heersen. Waarom zou hij eigenlijk ook? Het zou als vergif gewerkt hebben, dat de wonden nóg pijnlijker zou maken. Maria sprong van het bureau af en liep naar het venster. Haar slanke, goed gevormde figuur en trotse manier van lopen trok alle mannenblikken aan. Ook Peter Techen was er zich bewust van, dat ze mooi was. Ze keek naar buiten. Een dikke hommel kwam binnen vliegen. Zijn gebrom vervulde ie ruimte. „Ik begrijp eigenlijk niet, waarop je wilt wachten, Maria", zei haar vader met zijn diepe bas-stem. „Unter- gasser is een voortreffelijke landbouwer, verstaat zijn vak als geen ander en past uitstekend bij je. Jij speelt echter maar een beetje met hem. Die indruk krijg ik tenminste". Maria zweeg. Ze ademde pas verlicht op, toen de deur open ging en haar oom Paul binnenkwam. Ze gebruikte deze gunstige gelegenheid en slipte snel de kamer uit. „Hé, Peter, wat is er? Je kijkt zo somber en ziet er uit als de geest in „Hamlet". Nadenkend likte Peter Techen aan het losgelaten dekblad van zijn sigaar. „Ach, niets! Dat meisje heeft kuren", bromde hij mis moedigd. „Ja", zei Paul lachend, „maar ze is nog jong en ze is een vrouw. Daar hoef je je heus niet over te ver wonderen!" Hij liep de kamer op en neer en floot zachtjes. Peter Techen meende de melodie van een brutaal straatliedje te herkennen, dat echter slecht bij zijn stemming paste. „Zo gaat het nu met kinderen", zei hij zuchtend. „Zo lang ze nog klein zijn, trappen ze op je tenen, maar zijn ze groot, dan trappen ze op je hart!" „Nou nou", zei Paul kalmerend, „wat is er dan ge beurd? Toch niet iets ernstigs?" (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N „'t Is ernstig genoeg: ze wil niet trouwen!" „Nu, enAls ze niet wil, dan laat je het zo! Ik ben ook niet getrouwd en leef bést. Ik ben zelfs geen mo ment ongelukkig geweest. Wacht maar rustig af. Wan neer de juiste man verschijnt, zul je het wel merken. En die komt vast en zeker, als de lieve God tenminste gezond blijft". „Ach, jij! Jonge meisjes kun je niet op sterk water zetten! Ze moeten trouwen wanneer ze nog jong en mooi zijn, anders worden het oude jongejuffrouwen". „Maria een oude jongejuffrouw? Nee, waarde broe der, dat neemt het lot niet op zijn geweten!", antwoord de Paul Techen lachend en ging tegenover zijn broer zitten. „Wat praat je nu voor een onzin! Alsof het lot een ge weten heeft! Dwaasheid!" „Ja, natuurlijk, of denk je soms dat het er geen heeft?" Zijn broer maakte echter een afwerend gebaar. „Ik ben op het ogenblik niet in de stemming om naar die lariekoek te luisteren". „Niet? Dat is dan jammer". „Jij kunt nogal gemakkelijk overmoedig zijn. Jij hebt geen zorgen en leeft van de ene dag op de andere en je kunt precies doen, waar je zin in hebt. Maar ik moet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwoegen. Als Maria zou willen trouwen, met een landbouwer hpdoel ik, dan zou alles wel in orde komen. Maar ze wil niet. Dat is het!" „Doe in hemelsnaam nu niet alsof je hulp nodig hebt! Je zou het niet kunnen verkroppen, als iemand je werk uit handen zou nemen. Nee! Jij zelf hebt al heel vroeg de kans, om het leven van de lichte en aangename zijde te nemen, verstikt. Maar troost je! Het loopt meestal niet zo goed, als je wel hoopt, maar ook niet zo slecht, als je denkt". Na even gezwegen te hebben, voegde Paul er nog lachend aan toe: „Zo is het nu eenmaal vaak: de een heeft geen wijn, de ander geen glas!" „Hou nu maar op met al die gezegdes!", zei Peter zuchtend. Hij stond op, liep naar het venster en keek peinzend naar buiten. Juist op dat moment reed Wagesreiter, de oude post bode, op zijn oude fiets de binnenplaats op. Bij de linde boom naast de fontein stapte hij af en zette zijn fiets tegen de bank. Barry, de Sint-Bernhard, kwam aan springen, de postbode speelde even met het dier, schudde hem toen van zich af en joeg hem tenslotte met luide bevelen de binnenplaats rond, zodat het stof hoog opwaaide. Peter Techen keek belangstellend naar dit toneeltje. Zijn humeur werd er zelfs langzamerhand beter onder. „Hoe heeft Wagesreiter bij dit weer een zonnesteek kunnen oplopen? 't Is me een raadsel!" Zijn broer haalde de schouders op. „Vraag het hem. Misschien heeft hij wel een brief uit Afrika in handen gehad. Maar ik geloof niet aan een zonnesteek. Hij zal wel iets te veel wijn gedronken hebben. Dat schijnt hij vaker te doen". Wagesreiter haalde een stevige blauw-geruite zakdoek te voorschijn en wreef zich daarmede enkele malen over het bezwete gezicht. „Sakristie! Wat heb ik het warm!" Even later hoorde hij Maria's stem in één van de bijgebouwen. Heimelijk lachend ging hij naar binnen. Toen hij even later weer naar buiten kwam, bereikte Peter Techens snijdende stem zijn oor. „Hé, Wagesreiter, ben je soms vergeten, aan wie je de post moet afgeven?" „Nee, mijnheer Techen, helemaal niet, maar de schooljuffrouw heeft mij gevraagd of ik juffrouw Ma ria „Goed, goed", zei Peter Techen, de oude postbode in de rede vallend en nam enkele brieven en kranten van hem aan. Later, toen Paul Techen in een gemakkelijke stoel in de hal lui lag uitgestrekt, kwam Maria naar beneden. Opmerkzaam bekeek hij zijn nicht, die hem plotseling totaal veranderd voorkwam. Hij kreeg de indruk alsof er iets zwaars van haar afgevallen was, alsof iets, dat haar bedrukt had, verdwenen was. Haar ogen glansden helder en klaar en niets wees er nog op, dat zij een geheim verdriet met zich ronddroeg. „Maria", riep Paul Techen. „Hoe voel je je? Je ziet er werkelijk betoverend uit!" Wordt vervolgd) Opdracht. De James Contracting Com pany te Londen, laat in Nederland een sleephopperzuiger bouwen met een hop- perir.houd van 1500 kub. m. Via de I.H.C.- Holland wordt de opdracht uitgevoerd door de scheepswerf Smit te Kinderdijk. De zuiger, die 72 meter lang en 13.40 m. breed wordt, krijgt een motorvermogen van 2900 pk. Met de bouw is een bedrag van 4 a 5 miljoen gulden gemoeid. Rapport. Het definitieve rapport van prof. J. Tinbergen, waarin de verhouding tussen de salarissen van KLM-piloten en de piloten van buitenlandse maatschap pijen is verwerkt, heeft thans de vlieger organisaties bereikt. De piloten zullen dit rapport bestuderen en het daa. ia doorgeven aan het College van Rijksbemiddelaars, dat een bindend advies zal uitbrengen in het geschil tussen de directie van de KLM en de vliegerorga nisaties. Naar Amsterdam. De Hongaarse bur gerluchtvaartmaatschappij „Malev" is voornemens, in 1958 op acht nieuwe inter nationale routes te gaan vliegen, onder meer op Amsterdam en Brussel. De „Malev" zal Russische vliegtuigen van het type IL-14 aanschaffen voor de dienst op de nieuwe lijnen. Geen geld. De ANWB heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Noordholland gewend met verzoek de noodzakelijke ver betering van de wegen in de Noorder Leg- meerpolder te willen bevorderen. Deze wegen verkeren in zeer slechte staat, hetgeen vooral de bewoners van de Noorder Legmeerpolder (onder de ge meente Nieuwer-Amstel) veel last veroor- IzahkfiJHét"«polderbestuur heeft de ANWB medegedeeld, financieel niet bij machte te 'zijn de wegen in goede staat te brengen. Naar Griekenland. De Griekse rege ring heeft bekend gemaakt, dat de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en diens ambtge noot van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. S. L. Mansholt, zijn uit genodigd voor een officieel bezoek aan Griekenland. De Nederlandse ministers zullen Grie kenland in november bezoeken. Op 10, 11 en 12 september zullen er als onderdeel van de luchtverdediging van Nederland op beperkte schaal overdag oefeningen worden gehouden. Rekening zal moeten worden gehouden met het lawaai van laagvliegende vliegtuigen. Er is een minimumvlieghoogte vastge steld van 300 meter. Verder is opdracht gegeven bewoonde oorden zoveel mogelijk te vermijden. Aan de oefening wordt deelgenomen door Britse, Belgische en Nederlandse squadrons. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Treslong: Dahliatentoonstelling. Wilhel minastraat 22: Vereniging van spiritisten „Het licht" met een psychometrische avond door mevrouw Stam-Filmer, 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Open deur samenkomst. Sprekers zijn ds. G. P. Klijn en ds. W. Bruinsma. Muzikale medewer king van „Sursum", 20 uur. Spruitenbos- straat 9: G. B. Adams spreekt voor Ge meente van Christus over „Wat betekent bekering?", 20 uur. Frans Hals: „Hot blood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeft., 19 en 21.15 u. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote ver leiding", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Roxy: „Terreur der atoommonsters", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Elke minuut telt", 14 jaar, 20.15 uur. ZATERDAG 7 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co medie met „Het Ei", 20 uur. Grote Kerk: Simon C. Jansen bespeelt het orgel, 20 u. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met bloemen, kaarsen en oude muziek. Optreden van het Amsterdams Kamerkoor, 20.3022.30 uur. Spruitenbosstraat 9: B. Phillips spreekt voor Gemeente van Chris tus over „De Bijbelse doop", 20 uur. Frans Hals: „Hot blood", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt „De grote verleiding", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Terreur der atoom monsters", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur Minerva: „Ali Baba", alle leeft., 14.30 uur,; „Elke minuut telt", 14 jaar, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6