Verkeerslichten bij Houtbrug komen dinsdag in gebruik Vele variëteiten in prachtige mengeling van kleuren Drempelsysteem werkt volautomatisch De Najaarsbeurs door vrouwenogen VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 Veiling fabriek van Ghem. Industrie Rids Winnaars van kleinkunst- concours voor televisie Kinderfeest in wethouder Westerveldschool Bemiddeling bracht dame van de wal in de sloot Burgerlijke Stand van Haarlem Afscheid van kapelaan P. W. van Leeuwen Reserves Provinciaal Waterleidingbedrijf Rijke diamantlagen in Siberië ontdekt Nederlands „tulpenmeisje7' naar Amerika Zweedse „bloemenfee" bij Aalsmeers corso DAHLIA-EXPOSITIE IN „TRESLONG" Amerikaanse resolutie over Hongarije Sovjet-straalvliegtuig in de V.S. geland Russische hoop op een luchtlijn naar de V.S. congres wetenschappelijke film Van 20 tot en met 27 september in A msterdam Papoea verwondde met pijl Australische zendeling Vanmorgen omstreeks tien uur hebben bij de Houtbrug in Haarlem de nieuwe vaste verkeerslichten proefgebrand. Het ligt in de bedoeling, dat het verkeerslich tensysteem dinsdag 10 september 's mor gens om tien uur in werking zal treden. Reeds eerder hebben wij vermeld, dat het hier verkeerslichten van het zoge naamde volautomatische drempelsysteem betreft, waarbij het verkeer geregeld wordt in drie fasen. Tijdens de eerste fase rijdt het verkeer van de Grote Houtstraat in de richting van het Houtplein en in omgekeerde rich ting. Dit verkeer mag tevens rechtsaf slaan en linksaf, voor zover het verkeer uit tegenovergestelde richting dit toelaat. Bij fase twee kan het verkeer komende van de Gasthuisvest rechtuit en links en rechts af. Tijdens de derde fase rijdt het verkeer komende van de Raamsingel zowel recht uit, als links en rechts afslaande. De volgorde van de fasen kan ver springen en hangt af van de omstandig heid, voor welke richting zich het eerst verkeer meldt over de in het wegdek in iedere rijrichting vóór de kruising liggen de drempels. Bovendien is de duur van iedere fase (dus de tijd gedurende welke het licht voor die richting op groen staat) niet steeds dezelfde, maar beweegt zich tussen een tevoren ingestelde minimum- tijd en maximumtijd, afhankelijk van het aantal voertuigen dat de drempel voor die richting passeert. De drempels hebben dus een dubbele functie. In de eerste plaats melden zij de voertuigen, die over een bepaalde weg het kruispunt naderen en in de tweede plaats bepalen zij de duur van het groene licht tussen de maximum- en minimum-tijd. De drempels werken pneumatisch: zij bestaan uit holle, in het wegdek aange brachte rubber buizen. Ieder voertuig, dat hierover rijdt veroorzaakt een luchtstoot, die een schakeling teweegbrengen. Als de lichten worden ingeschakeld krijgen eerst alle richtingen om beurten groen licht. Als zich in die tijd in geen enkele richting verkeer via de drempels heeft aangemeld blijven de lichten op groen staan in de laatste vrijgegeven rich ting. Zodra echter op één van de toevoer wegen, waar het licht op dat ogenblik op rood staat, wordt „gedrempeld", dan krijgt deze richting na drie seconden groen licht. Aangezien de drempels op ongeveer twin tig meter voor de stopstreep liggen, be tekent dit, dat, als niet te snel wordt ge reden, vrijwel zonder stoppen kan worden doorgereden. Bij drukte overdag zal vrijwel steeds op de toevoerwegen met rood licht wor den gedrempeld. De richting waar het eerst gewacht werd krijgt het eerst groen licht. Bij wachtende voertuigen tussen drem pel en stopstreep zal het groene licht slechts een minimum tijd blijven branden. Als hierachter echter andere voertuigen komen, verlengen deze automatisch de periode, waarop het licht groen staat, tot een bepaald maximum. De vraag, hoe lang een bepaalde rich ting op „groen" zal blijven staan hangt af van de onderlinge afstand tussen de voer tuigen. Voetgangers Aan de kant van de Grote Houtstraat zijn bij wijze van proef voetgangerslichten geplaatst. Voetgangers mogen alleen over steken, als het licht op groen staat. over- Donderdag is in het Notarishuis te Haar lem ingezet voor de verkoop van gebouwen, erven en terreinen der n.v. Chemische In dustrie Rids te Haarlem, gelegen aan het Noorder Buiten Spaarne. Notarissen waren de heren J. C. Stuart en J. H. A. M. Anten. Het woonhuis, ingericht als kantoorge bouw, kantine en erven, werd ingezet voor 66.000 door makelaar G. J. Smit q.q. en het fabriekscomplex, bestaande uit diverse gebouwen ei-ven en open terrein, voor 110.000 door N.N. Volgende week woensdag en donderdag zullen de machinerieën geveild worden en donderdagmiddag om twee uur volgt de definitieve verkoop. Enkele percelen zullen gecombineerd worden. De liedjeszanger Richard Blanken, die in begin augustus de eerste prijs won in het door Haarlems Bloei georganiseerde klein- kunstconcours, en het cowboysextet „The Greenhorns", tweede prijswinnares in het zelfde concours, treden op 14 september °P in een televisieprogramma van de NCRV, dat door de Belgische televisie zal worden gerelayeerd. Richard Blanken zingt een week later, °P 21 september, ook in een programma van de KRO. Op zaterdagavond, 5 oktober, treden de Prijswinnaars op ten bate van het t.b.c.- sanatorium „Hoog Laren" in het Concert gebouw, in een programma, waaraan ook Henriëtte Davids medewerking verleent. Bij de Grote Houtstraat brandden van morgen de verkeerslichten volgens het automatische drempelsysteem proef. Voor voetgangers zijn grote duidelijke lichten aangebracht. Oversteken bij rood licht, is behalve gevaarlijk, óók strafbaar. steken bij rood licht is behalve gevaarlijk, ook strafbaar. Ook bij groen licht moeten de voetgangers voorzichtig zijn met het oog op afslaand verkeer. Weggebruikers moeten over de drempel rijden en bij groen licht zo snel mogelijk optrekken. Van belang is, dat het licht bij de Hout straat iets eerder geel en rood wordt dan dat voor linksafslaand verkeer op de Houtbrug. Daardoor kan dit veilig de Raam vest oprijden, -«oordat het verkeer van de Gasthuisvest zich in beweging zet. Tenslotte zij nog vermeld, dat de instal latie is vervaardigd door de Nederlandse Siemens Maatschappij. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum der schoolgemeenschap Omdat de schoolgemeenschap van de Wethouder Westerveldschool in Haarlem- Noord vijfentwintig jaar bestond was het donderdag feest voor de kinderen, 's Mor gens zou er sport en spel zijn in de open lucht. Aan dit sportfestijn zou een grote kinderoptocht vooraf gaan. Daar het veld echter te glad was, werd besloten het sportfeest niet te laten doorgaan. De op tocht ging echter wel door. Bovendien wer den als extra verrassing en als compen satie voor het afgelasten van de sport- ochtend, enige grappige filmpjes vertoond. Des middags was het echter pas goed feest voor de kinderen. En dat de jongens en meisjes van de „zilveren school" het best naar hun zin hebben gehad, daar zorgde een groepje artiesten voor, die precies bleken te weten hoe je kinderen het beste kunt bezighouden. De kinderen werden zoveel mogelijk zelf in de ver richtingen van de artiesten betrokken. Zo was er een goochelaar, die de kinderen zelfs uitlegde hoe je nu eigenlijk wel moet toveren. Hij verklaarde een truc, waarna echter bleek, dat hij zelfs toen het toveren nog niet kon laten: een kunst-ei-vóór-de- manipulatie bleek plotseling een echt ei te zijn geworden. Voorts volgden in een bonte mengeling clowns en acrobaten elkaar op. Er kwam zelfs een „echte" inderland- wedstrijd aan te pas met alles wat daarbij hoort. Het betrof in dit geval echter niet een voetbalwedstrijd, maar een beschuiten- eetwedstrijd met een „heuse" scheidsrech ter (in korte broek). Het ging er om welke groep jongens met snelst een aantal be schuiten kon verorberen. De „Belgen" won nen het en kregen eenzuurstok als beloning. De „Hollanders" kregen echter een troostprijs. En het zou niet eerlijk zijn geweest, als zij niet eveneens een zuurstok hadden gekregen. Bij een treffen tussen twee honden op de Kinderhuissingel, nabij de Pieter Kies- straat te Haarlem, is donderdagmiddag een dame, die trachtte de honden te schei den, in het water gevallen. De dame was op de Kinderhuissingel aan het wandelen met haar hond en ont moette daar een heer, die eveneens een ommetje met zijn hond maakte. De ken nismaking tussen beide dieren viel niet gunstig uit en weldra waren zij aan het bakkeleien. De dame, die tevergeefs de honden probeerde te scheiden liep achter hen aan, in de richting van het water. Zij was zó verdiept in haar pogen, dat ze het niet merkte en in het water viel. De honden, bijna net zó geschrokken als de dame hielden meteen op met vechten en stonden rustig te kijken hoe de dame even later aan wal klom. Nadat de vrouw weer op haar verhaal gekomen was, nam ze haar hond mee en wandelde naar huis. Ook de heer vervolgde zijn wandeling. ONDERTROUWD, 5 sept.: G. H. M. Giebels en M. Schutte; J. A. W. H. Dreijer en C. Moerkerken. GEHUWD, 5 sept.: G. M. van Leem en H. M. Oolders; Th. J. Henskes en J. M. L. Rozenhart; H. Steenkist en W. During; J. Rijbroek en M. de Jong; P. Th. Potma en J. M. Rodenburg. BEVALLEN van een zoon, 4 sept.: M. A. Kuijer-Graber. BEVALLEN van een dochter, 4 sept.: C. P. M. van Soest-Brasser, A. C. Poel- geest-Germes; 5 sept.: F. van der Ham- Kuijpers, A. M. J. Zonneveld-Caerteling, W. Sibering-Voorintholt, W. Zoet-Bleecke. OVERLEDEN: 3 sept.: A. M. J. A. van Zelst-van der Lang, 26 jaar, Kamperlaan; 4 sept.: D. J. L. Hartt, 84 jaar, Tempeliers straat, H. Bosma, 74 jaar, Gasthuisvest, W. M. G. Heemskerk-van der Putten, 89 jaar, Klarenbeêkstraat. Kapelaan P. W. van Leeuwen, als zodanig sedert augustus 1952 werkzaam in de pa rochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen, is door de bisschop van Haar lem overgeplaatst naar Amsterdam-Cen trum als kapelaan van de O.L. Vrouwe kerk van de Vrede in de Pijnackerstraat. Geedurende vijf jaar heeft kapelaan Van Leeuwen dus in Overveen zijn herderlijk ambt vervuld en hij heeft zich in die tijd vele vrienden gemaakt. Voordien was hij kapelaan in Beverwijk. Donderdag was er in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen ge legenheid om afscheid van kapelaan Van Leeuwen te nemen, waarvan door zeer vele parochianen gebruik werd gemaakt. In het bericht over het jaarverslag 1956 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland is meegedeeld, dat aan de exploitatie-reserve is toegevoegd een bedrag van 2.936.957 en dat voor bijzon dere reserve bestemd is 125.000. Deze bedragen betreffen echter de stand van zaken op 31 december 1956. Aan de reserve zijn geen bedragen toegevoegd. De exploi tatiereserve beloopt sinds 1950 onverander lijk het bedrag van 2.936.957 en aan de bijzondere reserve is 125.000 onttrokken, waarna deze thans nog 125.000 bedraagt. LONDEN (UP) Uit Moskou wordt ge meld, dat in het Oeralgebergte nieuwe diamantlagen ontdekt zijn en dat Rusland in Siberië een diamantmijn opent in een gebied, waarvan men aanneemt dat daar wel eens de helft van de tegenwoordige werelddiamantproduktie gedolven zou kunnen worden. Details zijn nog niet bekend, maar wel zijn er de laatste tijd aanwijzingen ge weest, dat de Russen veel succes hebben met het zoeken naar diamanten. De ont dekking in Noordoost-Siberië, waar nu gebouwd wordt aan de eerste mijn, Troeb- ka Mira genaamd, werd een jaar geleden al zo belangrijk geacht, dat men aannam, dat Rusland een rol zou kunnen gaan spe len op de wereld diamantmarkt. Rusland heeft sinds jaren geworsteld met een groot tekort aan diamanten voor industriedoeleinden. De 23-jarige Augusta Johanna de Zoete zal als speciale afgezante van de Neder landse bloembollenkwekers naar de Ver enigde Staten gaan om daar als „Tulip Queen" een uitgebreide „Tulip Town Tour" maken. Zij is onlangs door een commissie uit het Centraal Bloembollen comité te Haarlem uit 17 meisjes voor deze taak uitgekozen. Zij zal in twaalf Ameri kaanse steden de aandacht op de Neder landse bloembollen vestigen. Met lezingen en demonstraties zal zij een zeer breed publiek op de hoogte kun nen brengen van de vreugden en de tech niek van het planten, kweken en doen bloeien van tulpen, narcissen en hyacin ten in eigen tuin. Tevens behoort het tot haar taak het publiek iets te vertellen over de eeuwenoude kunst der Nederlandse bol- lenkwekers, hun verfijnde vakmanschap en de moderne, wetenschappelijke metho des, die zij toepassen om hun produkten en variëteiten op peil te houden. Mej. De Zoete is secretaresse van de Amerikaanse landbouwattaché in Den Haag, de heer R. H. Reed. Toch is zij niet om haar functie aan de Amerikaanse ambassade gekozen. Toen enige maanden geleden de heer Gustave Springer, vertegenwoordiger van het Cen traal Bloembollencomité in de V.S.), in Nederland naar een geschikte kandidate zocht, had hij reeds 16 gegadigden, voor dat hij de heer Reed op de ambassade be- zocht.Hij nodigde diens secretaresse voor een ontmoeting met de selectiecommissie van het comité uit en de commissie be noemde haar met algemene stemmen. Op Schiphol arriveerde de 17-jarige Zweedse „bloemenfee" Gunilla Knutsson. Gunilla komt uit Ystad in de provincie Skane en werd er enkele weken geleden gekozen tot nationale bloemenfee. Met deze onderscheiding had zij een reisje naar Nederland verdiend om het Aals- meerse bloemencorso zaterdag met haar aanwezigheid nog meer charme te geven. Gunilla zal vijf dagen in ons land blijven en uitstapjes in en om de hoofdstad maken. Oelanova Indien haar werk aan het Bolsjoi-theater in Moskou het haar toestaat zal de Russische ballerina Galina Oelanova op 18 oktober Londen bezoeken om er de première bij te wonen van de film, die ver leden jaar van het Bolsjoi-ballet in Lon den werd gemaakt en waarin Oelanova het „Zwanenmeer" en „Giselle" danste. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) i ,,f~ NEW YORK (UP) De Amerikaanse delegatie bij de UNO heeft de afvaardigin gen van meer dan zestig landen een reso lutie ter hand gesteld over het Russische optreden in Hongarije. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge, hoopt dat deze resolu tie als basis kan dienen voor een veroor deling van de Sovjet-Unie. De algemene UNO-vergadering komt op 10 september in een speciale zitting bijeen om de Hongaarse kwestie te bespreken. Volgens het memorandum dient de as- semblée: 1. het rapport, dat door een speciale commissie in juni werd uitgebracht - en waarin het Russische optreden werd ver oordeeld - te steunen en te aanvaarden, 2. het Russische optreden, zoals door de commissie gerapporteerd, te veroordelen, 3. op te roepen verdere arrestaties, ver volgingen, deportaties en het inzetten van Russische troepen in Hongarije te staken, 4. haar goedkeuring uit te spreken over het werk van de speciale commissie en 5. aan te bevelen dat een speciale ver tegenwoordiger wordt benoemd, wiens taak het is alles in het werk te stellen opdat de toestand in Hongarije beter wordt. In dit verband zou door de Amerikaanse afgevaardigde informeel de naam van prins Wan Waithayakon van Thailand zijn ge noemd. In andere kringen worden de In diase minister van Defensie, Krisjna Menon en president Habib Bourguiba van Tunesië als mogelijke kandidaten voor de post van speciale vertegenwoordiger genoemd. MCGUIRE (Reutei') Het Sovjetrussi- sche „TOE-104"-passagiersvliegtuig, met zestig leden der UNO-delegatie aan boord, is woensdagavond laat, na een vlucht van Moskou via Londen, Keflavik (IJsland) en Goose Bay die in 21 uur en 54 minuten werd volbracht, op McGuire, een basis der Amerikaanse luchtmacht in de staat New Jersey, geland. Een in IJsland aan boord gekomen navi gator van de Canadese luchtmacht leidde de vlucht van IJsland naar Goose Bay, waar een navigator en een marconist van de Amerikaanse luchtmacht aan boord gingen, om een veilige vlucht naar McGuire te verzekeren. De Russen hebben zich er dus bij neer gelegd, om op deze basis in New Jersey (honderd km van New York) te landen, nadat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een straalvliegtuig verboden had op het vliegveld Idlewild in New York te landen. Sinds 1937 in geen Russisch vliegtuig meer in de V.S. geland. NEW YORK (AFP) Een van de hoge Russische functionarissen, die met het Tu- 140-straalvliegtuig van de Sovjet-delegatie voor de UNO in Amerika is aangekomen, heeft in New York verklaard, dat de Sovjet-Unie een commerciële luchtverbin- ding met de Verenigde Staten tot stand hoopt te brengen. Vrijdagmorgen kregen enige Tsjechische dahliakwekers in Hillegom de schrik van hun leven. Zij kwamen de beurszaal van „Treslong" binnen en zagen, dat de Hol landse dahlia's zo fantastisch mooi en zo prachtig opgesteld waren, dat hun eigen bloemen, die zij speciaal uit Tsjechoslowa- kije hadden meegebracht om hier tentoon te stellen, daarbij volkomen in het niet verzonken. En niet alleen de Tsjechen staan verbijsterd naar deze bloemenpracht te kijken, iedere bloemenliefhebber kan hier zien, wat men met dahlia's, de ko ningin van de herfst, kan bereiken. In de foyer staan reeds prachtige inzendingen van liefhebbers, die voornamelijk uit bloemstukken bestaan. Ze zijn zeker voor leken niet te onderscheiden van de werken, die door beroepskwekers worden gemaakt. Voor de bloemenliefhebbers, die graag een bloemetje in hïiis hebben en het niet zo aardig vinden om ze in vazen te zetten is er zeker ook te zien hoe men dahlia's op een andere manier kan verwerken. De gehele tentoonstelling is namelijk één machtige demonstratie van de Neder landse bloembindkunst. Zo is er een prachtige combinatie van kleine dahlia's met bijna zwarte pompons. Er staan bloemstukken, waarin naar schatting zeventig tot honderd grootbloemige dah lia's zijn verwerkt. In de zaal ziet men hele kleine dahliaatjes van twee centi meter doorsnede staan tegenover vazen met zeer eigenaardig gevormde cactus dahlia's, zoals een Caroussel, een donker purperen en aardige halskraagdahlia, of een rode met geel gepunte bloem. De kraag is eveneens geel en de meeldraden zijn oranje. Het is een fantastische com binatie. De zaal zelf is versierd met pal men en gras. Bovendien is er ruim ge bruik gemaakt van zeer decoratieve boom stronken. In de keuringszaal staan inzen dingen van liefhebbers, die meedoen aan de zaaiwedstrijd. Ook hier zijn alle vor men vertegenwoordigd. Zeer veel belang stelling trekken ieder jaar weer de ge mengde pompons, die in vazen gerang schikt staan. Hier ziet men alle kleuren dooreen, die men zich maar bedenken kan. Een vrij nieuwe vorm is die van de anemoonbloemigen. Een heel aardig voor beeld hiervan is Siemen Doorenbosch. De witte Hoekswaard is een prachtige dahlia, Bloemen en meisjes, een ideale combinatie. die men de opposant kan noemen van de bijna zwarte Arabian night. Miss Universe is een mooie oranje semi-cactus, die ook weer in een enorme mand verwerkt is. Kortom, in dit machtig mooie arrange ment in de keuringshal van „Treslong" kan een ieder zien hoe schitterend de herfstbloemen zijn. Deze tentoonstelling werd vanmorgen om half een door jhr. O. F. A. PI. van Nispen tot Pannerden, de burgemeester van Hillegom, geopend. Men kan de expositie bezoeken tot zondag avond tien uur. Ook kan men 's avonds in de verlichte demonstratietuin een kijkje nemen. Van 20 tot en met 27 september zal te Amsterdam het elfde internationale con gres voor de wetenschappelijke film wor den gehouden. Academici en filmdeskun digen uit bijna 200 landen zullen in het Koninklijk Instituut voor de Tropen bij eenkomen ter bespreking en uitwisseling van methoden en ideeën op het gebied van de wetenschappelijke film. De voorzitter van dit congres, prof. dr. H. M. Dekking uit Groningen, heeft op een persconferentie te Amsterdam uiteen gezet welk een onmisbaar hulpmiddel de cinematografie is geworden in vele we tenschappen, zowel voor het onderwijs als voor het onderzoek. Helaas is men, vol gens prof. Dekking, in ons land nog on voldoende doordrongen van het grote nut der wetenschappelijke film. ondanks het feit, dat men hier te lande opmerkelijk goede technische resultaten heeft behaald. Met name op het gebied van de röntgen- cinematografie (een onderwerp, dat ook op het congres ter sprake komt) heeft men in Nederland een nieuwe techniek ont wikkeld. Men kan thans röntgenopnamen verfilmen, zelfs aanzienlijk versneld, waardoor het mogelijk is snel verlopende processen binnenin het lichaam rustig te bestuderen, zoals slik- en spraakbewegin- gen, het verloop van de bloedsomloop in het hart, in de longen en in de hersenen. Tot dusver zijn 174 films uit vele landen voor vertoning op het congres ingezonden. Nederland staat op het programma met de film „Mangrove", een rolprent over vis serij in Indonesië. Rusland zond onder meer een film over „de kunstschilder" en Amerika over „de geriatrie". Schenking. Een Haarlemmer, die onbekend wenst te blijven, heeft de ge meentelijke verzameling verrijkt met een getekend vrouwenportret van de hand van E. A. Henriët, tre plaatsing in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum. Postzegelbeurs. Morgen, zaterdagmid dag, zal in het gebouw van de Haarlemse Jongemannen vereniging aan de Lange Margarethastraat, een postzegelbeurs worden gehouden. Dit seizoen is het de tiende maal, dat jonge en oude filatelisten bijeen komen om te trachten hun verza melingen uit te breiden. Ongeval. Donderdagmiddag heeft een zevenentwintigjarige dame bij het schoon maken van de zolder van haar woning aan de Generaal Joubertstraat in Haarlem- Noord een ladder tegen haar achterhoofd gekregen. Met een bloedende wonde is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overge bracht. Avondmuziek.Voorafgaande aan de dienst, die zondagavond in de Grote Kerk te Haarlem wordt gehouden, zal van half zeven af avondmuziek ten gehore worden gebracht. Medewerking verlenen Tine van Raalte, sopraan; Ankie Dannijs, mezzo sopraan en Klaas Bolt, organist. Uitge voerd worden duetten van J. H. Schein (Ein feste Burg, Vater unser en Ich ruf zu dir) en enkele aria's van Handel. Op de Werkplaats tot Herstel van Antieke Textiel in Haarlem werd dezer dagen de restauratie van het tapijt „De sneeuwbal" voltooid. Het is eigendom van de gemeente Maastricht en behoort tot een reeks van vijf, die alle zijn voorzien van het wapen van Maastricht en het jaartal MDCCV (1705). De serie werd destijds in opdracht van het gemeentebestuur van Maastricht geweven voor de Prinsen kamer van het stadhuis. De afmetingen van „De sneeuwbal", waarvan men hier bij een afbeelding ziet, zijn 4.42 bij 7.05 meter. Het is daarmee een van de grootste tapijten, die totnogtoe in deze werkplaats werden hersteld. Van de totale opper vlakte van 31.16 vierkante meter werd de onderboord van 2.19 vierkante meter nieuw geweven. De restauratie duurde 3619 werkdagen. Eén restaurateur zou er alleen elfeneenhalf jaar over gedaan hebben. De Australische zendeling Walter Turner van de „Unevangelized Field Mission", die zijn arbeidsterrein heeft bij Waarok, onge veer 15 km ten zuidwesten van het Arch- boldmeer in Nederlands Nieuw Guinea, is door een bergpapoea met een pijl gestoken. Er was een diefstal geweest van aan de zending toebehorende goederen. De zen deling drong aan op teruggave, waarna hij met een pijl werd gestoken. De pijl drong binnen in de omgeving van de rechter- long van de zendeling, die voor operatief ingrijpen per vliegtuig naar Hollandia werd vervoerd. Zijn toestand is thans goed. De situatie bij de zendingspost te Waarok is rustig. De zendeling werkt op eigen risico in onbestuurd gebied. (Van een speciale medewerkster) Op onze wandeling door de jaarbeurs gebouwen mochten we met plezier consta teren, dat de industriën er steeds meer op uit zijn om het de vrouw gemakkelijker te maken in de huishouding. Een zeer loffe lijk streven in een tijd waarin bijna ieder een gebrek aan tijd en hulp heeft en iedere helpende hand, zelfs die van een machine, met plezier aanvaard wordt. Jammer alleen, dat al die vindingen van het menselijk brein voor de meesten van ons nog te kostbaar zijn! Al zullen we in de toekomst onze Ame rikaanse zusters wel gaan navolgen, die vóór hun vertrek naar kantoor de schake laar van was- en afwasmachine even om draaien en dan bij thuiskomst alles droog en schoon vinden. De Nederlandse huisvrouw mag dan in het algemeen wel geen kantoorbaan am biëren, toch is het ook voor haar een heer lijk perspectief om het vuile wasgoed alleen maar in de machine te hoeven deponeren en door aan een knop te draaien het hele wasproces zijn eigen gang te laten gaan. We kunnen ondertussen rustig iets anders doen, desnoods een boodschap, en als we dan terugkomen heeft de was machine zijn werk gedaan: het goed ge wassen, viermaal gespoeld en gedroogd. Ook de afwasmachine doet wonderen: we plaatsen de pannen, borden, kopjes en be stek in de daarvoor bestemde vakjes, stel len de machine in en achtereenvolgens wordt alles gewassen, gespoeld en ge droogd. Zelfs de glazen halen we er glan zend schoon en zonder aanslag uit: een nieuwe uitvinding van het afgelopen jaar! En over de plaatsing hoeven we ons geen zorgen te maken, want als we kleinbehuisd zijn, breken we gewoon een stuk uit onze aanrecht weg om hem in te bouwen. Een handige vinding is ooi. was machine met tafelblad, een goede' oplos sing als we met plaatsruimte te kampen hebben. Mixertje-van-alles Een hartewens van ieder van ons blijft natuurlijk zo'n heerlijke huishoudmachine, die raspt, snippert, snijdt, mengt, kneedt, klopt, schilt, schaaft, perst, en nog veel meer. De stofzuiger wordt ook steeds handiger uitgevoerd, met papieren stofzakken, die je weg kunt gooien, voetschakelaar en aller lei hulpstukken als boender, haardroger, mixer en dergelijke. En wat denkt u van een fornuis, dat ge 's ochtends inschakelt en dat precies op tijd het hele diner gaar getoverd heeft, zodat u meteen aan tafel kunt gaan? Ook nieuw was een hoogtezon in buis- vorm, die op korte afstand intensief be straalt en hoog aangebracht, zowel als licht en warmtebron is en dan eveneens de zo begeerde ultra-violette stralen ver spreidt. Ideaal in grote lokalen, waar vaak zovelen verstoken blijven van de zonnestralen, om al werkende de nodige vitamientjes te vergaren. Een smaakvolle combinatie van pan en dekschaal vonden we de aluminium kook- serveerpannen. Door de deksels in allerlei kleuren uit te voeren was een aardig effect verkregen en door een bepaald proces, het zogenaamde anoliseren, waren de kleuren erin gebrand. Men hoeft dus niet bevreesd te zijn, dat men de kleuren er op den duur zou af wassen of -poetsen. Het is zeer soliede materiaal, dat niet veel onderhoud vraagt en een fleurige noot in onze keuken brengt. En op de tafel zullen ze het zeker goed doen. Zelfs fluitketels en steelpan netjes (met deksel!) zagen we in dit mate riaal en alles met koudgreep oren: geen angst voor handen branden meer! Ook zeer practisch in de keuken vonden we de pannen vr.n chroomnikkelstaal: een onverslijtbaar materiaal, dat generaties meegaat. De nadelige eigenschap van chroomnikkelstaal, een slechte warmte geleider te zijn was opgeheven door in deze pannen een koperen bodem van enkele milimeters aan te brengen: een materiaal dat juist goed geleid. Zeer deco ratief als men ze, mooi opgepoetst, tegen de keukenmuur ophangt!

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7