Imposante nieuwe MEKOG maakt op basis van olie de boer gelukkig De mens beheerst de natuurkrachten met een druk op de knop HOE WERKT DE BEURS Districtsraad voor Den Haag en omstreken voorgesteld VEERTIG MILJOEN VOOR MEER MEST Handel in lucht, wandel in roet Het ontstaan van de effectenbeurs Het verband Roet aangeboden Kunstmest tenslotte MÈÈÈÊÈm IlillMII BPI m I IKfi -1 mm I Aannemers weigerden in te schrijven zonder opzetgeld Porto voor nieuwsbladen wordt niet verhoogd Spookachtig alleen Nieuw bestuursorgaan - met beperkte taak - tussen gemeenteraad en Staten Cinema du Midi zal worden herbouwd FOTO Koersverschillen op de Amsterdamse Beurs over de maand augustus 21VA 9H m mi Aziatische «riep bij militairen Na val van steiger overleden V R IJ D A G 6 SEPTEMBER 1957 b WÉ i (Van een onzer redacteuren DANK ZIJ EEN INDRUKWEKKENDE UITBREIDING van de IJmuidense MEKOG zullen in de naaste toekomst de zakken kunstmest met een blozend Hollands melkmeisje als handelsmerk in nog grotere hoeveelheden dan voorheen naar de Amerikaanse exportmarkt schuiven en kunnen de Egyp- tenaren er staat op maken, dat er in toenemende mate vol daan kan worden aan hun grilligste wensen op het stuk der kunstmestkleur. Ten koste van veertig miljoen gulden heeft het stikstofbindingsbedrijf van Hoogovens zich namelijk een nieuw bestaan aangemeten: een bestaan, dat dit bedrijf deels op een vreemde, een nieuwe basis plaatst. Want was voorheen de MEKOG de „Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen", uit welken hoofde zij getrouwelijk het gas van de kooksovens gebruikte als een der grondstoffen voor de ammoniaksynthese en dus voor de vervaardiging van kunstmest - sinds enige dagen staat die K in MEKOG niet meer helemaal alleen. Er zou ergens een O in de letter combinatie bij moeten - de O van Olie. En aangezien olie geen bijprodukt van de Hoogovens genoemd kan worden, heeft MEKOG zich met deze in wezen revolutionaire uit breiding - een weinig eigenwijs - losgemaakt van de grote voedstermoeder. Want de nieuwe fabriek, die voor de leek maar met moeite te herkennen is in het gestaag wassende silhouet van de K.N.H.S., zou best ergens anders kunnen staan: olie is tenslotte vlot in de Jordaan of op de Mokerhei te leveren. Niettemin is de kostbare uitbreiding op het vol groeiende Hoogoventerrein verwezenlijkt en dat heeft zijn reden: men bouwde haar zo listig in het bestaande complex in, dat er overal draden naar de oude fabrieken lopen en dat er aan de andere kant in die oude fabrieken telkens weer voordelen en gevolgen blijken van de verregaande ver nieuwingen erbuiten. Het werk is klaar de afdeling Nieuwbouw heeft de stellingen verlaten en de bedrijfsleiding heeft haar „stellingen" beklommen de arbeiders zijn heer en mees ter in het reuzen-laboratorium geworden en de ovens, de compressoren en de was- torens zijn aan hun nimmer aflatende lawaai begonnen. Er zijn kilometers buis bij gekomen, torenhoge Installaties verrezeb en peperdure machines gaan draaien en het gevolg zal zijn, dat de MEKOG straks 125.000 ton eindprodukt per jaar kan af leveren, waarmee de binnenlandse behoefte zowel als de exportmarkt in niet geringe mate gebaat zijn. Als tenminste de kleine aanloopmoeilijkheden, die grote zorgen- rimpels kunnen verwekken, overwonnen zijn. Aan dit project gingen natuurlijk jaren van studie vooraf. Al in begin 1954 bleek uit een gedegen rapport, dat olie in wezen een betere grondstof voor de vervaardi ging van stikstofmeststoffen was dan de tot toen gebruikte kooksovengassen en het kooks zelf. Op het moment, dat er dan ook een Italiaans procédé werd ontwik keld, dat via een gedeeltelijke verbranding van deze olie tot het gewenste resultaat leidde, beslisten Hoogovens hun MEKOG aan de nieuwe ontwikkeling aan te pas sen, niet wetend, dat hierachter, alweer een nieuwe vondst zou opdoemen: de ver branding onder hoge druk. Hetgeen niet zeggen wil, dat in de nieuwe MEKOG, die in de volgorde der uitbreidingen de roep naam „MEKOG III" kreeg, op den duur ook deze „drukverbranding" niet zal wor den toegepast: het kan namelijk, als het moet zonder al te veel rompslomp. Wie geen verband ziet tussen de ruwe olie, zoals ze uit moeder aarde opwelt en het hoogwaardig eindprodukt dat kunst mest heet of liever „kalkammonsalpe- ter" is even dom als wij, toen wij dezer dagen een bezoek aan de indrukwekkende nieuwe MEKOG brachten. Daar hebben de technici ons geprobeerd bitwijs te maken een weinig aanlokkelijke taak overi gens, omdat het gesprek zich diende te be wegen rond katalysatoren, destillatiepro cessen en luchtsplitsing. Dat wij niettemin het verband nu wel enigszins begrijpen mag een compliment heten aan het adres van de gastheren of de uitleg ons jegens de lezer evenzeer lukt is hierna zeer te hopen. Er ligt namelijk wel degelijk een ver binding tussen drabbige olie en korrelige kunstmest. Zoals er al jaren een band heeft be staan tussen kooksovengas en meststof. Beide grondstoffen zijn namelijk te ont doen van het gas, dat onontbeerlijk is voor de vervaardiging van stikstof meststof: de waterstof. Men heeft daarnaast stikstof lodig, maar aangezien deze in onbeperkte oeveelheden in de atmosfeer voorkomt, It daar geen enkel probleem althans 'et bij de huidige stand der luchtsplit- 'ngstechniek voor industrieel gebruik, luchtsplitsing, waarbij men uit de atmos- 'cer tegelijkertijd zuivere stikstof en zui vere zuurstof haalt, die beide onontbeer lijk zijn voor de kunstmestfabricage. Waterstof is echter niet „zomaar" voor handen en daar zorgt nu de olie voor, zij het langs een ingewikkelde omweg. Laat ons echter de gang van zaken in Ie nieuwe fabriek schematisch nagaan. Bij !e luchtsplitsing wordt dus de omringende 'ucht „uit elkaar gehaald": men krijgt -t hoe doet er hier minder toe stikstof en zuurstof. Deze zuurstof is direct al „mee genomen", want om de olie te vergassen, is zij hard nodig: samen met stoom zorgt deze zuurstof er bij 1300 graden hitte voor, Gat de oli? (niet geheel) verbrandt niet gehéél, omdat er anders alleen maar kool zuur en water zouden ontstaan en daar heeft in dit stadium geen mens wat aan. Goed: bij die onvolledige verbranding van stookolie komt een gas vrij, dat in de eer ste plaats een ongewenste hoeveelheid roet bevat. Dat roet is er wel uit te halen, al gaat het ten koste van een fabriekje-op- zichzelf, die elke dag een mooi hoopje vet tige drab oplevert, waarvoor wellicht de noetspommade- of de drukinktindustrie op den duur wel belangstelling zullen krijgen. Bovendien echter bevat het gas kool- nonoxyde én de zo heet begeerde water stof plus een menigte andere zaken, die er één voor één netjes uitgehaald moeten worden. Waarbij wel eens een minder Prettig geurtje loskomt, maar wie daar op let behoort tot de kniesoren. De waterstof blijft het belangrijkst, "naar aangezien deze nog innig vermengd s met koolmonoxyde, zal deze laatste er ':t moeten. Hetgeen met „conversie" ofwel omzet- ig gebeurt en wel door het koolmonoxy- 2 met water(damp) te behandelen in het jzijn van een platina katalysator (een of, die de reactie een handje helpt, maar verder geheel zichzelf blijft), waardoor er •ooldioxyde ontstaat en wat waterstof. De "abriekspraktijk kent hier de peervormige ovens, waarin de hel van 400 graden Cel sius gloeit op een kostbaar gaas van plati na en waar de gassen zich naar de wil van de mens schikken, zoals zij dat de ganse lange reis zonder uiterlijk-merkbaar te genstribbelen doen. Het koolmonoxyde is men hierna zo goed als helemaal kwijt. Daarvoor is echter dat kooldioxyde in de plaats gekomen en dat moet ook weer verdwijnen, want dit gas, dat ook wel „koolzuur" heet, heeft verder geen waarde voor de fabricage. Er wordt dan ook even ferm gewassen met water, nog eens met ammoniakwater en tenslotte zelfs met na tronloog en helemaal aan het eind komt het gas er doodmoe en ijskoud uit te voor- De gaswassing van de nieuwe MEKOG speelt zich af in een eigen stalen wereldje van hoge wastorens, waarvan deze foto een onderdeel laat zien. schijn: het is in de gauwigheid ook nog even afgekoeld tot minus 193 graden en in dit barre stadium tot overmaat, van zui verheid met vloeibare stikstof gewassen. Maar dan is het tenminste brandschoon waterstofgas. Alsof het nog niet voldoende getergd is, moet het nu weer worden samengeperst tot 300 atmosfeer voor het tegelijk met dat stikstof, dat b'j de luchtsplitsing van daar net vrijkwam, in ammoniak wordt omge zet omgewrongen zou eigenlijk een be ter term zijn voor dit moeizame karwei, dat neerkomt op een samenbrengen van twee gassen, die niet te veel van elkaar moeten hebben, maar toch tot ammoniak dienen samen te vloeien. Chemisch-tech- nisch bekeken heeft de nieuwe MEKOG hier een triomfkreet nauwelijks mogen onderdrukken, want het is gelukt dank zij een vernuftig Italiaans systeem een ideale temperatuurregeling te krijgen van dit toch zo bijzonder kritieke proces en bo vendien dank zij een toegepaste waterkoe ling nog stoom te fabriceren ook Er is nu echter nog steeds geen kunst mest te voorschijn gekomen: men heeft na ontzaglijke inspanningen en indrukwek kende installaties nu „alleen nog maar" ammoniak. Welaan deze ammoniak is weer te verbranden tot stikstofmonoxyde en verder tot stikstofdioxyde, dat met wa ter het zo bekende (en zo gemene) sal peterzuur oplevert. En dat salpeterzuur VWÊW&* m&êéi,gyp 'M jMafaMBpiMB - mmm Ongeveer twintig aannemers, die gis teren in het gemeentehuis van Westzaan bijeen waren, hebben geweigerd hun in schrijvingsbiljetten voor de bouw van een gemeentelijke openbare kleuterschool te deponeren. Bij monde van de heer J. H. Keijzer uit Den Helder maakten zij be zwaar tegen een clausule in de voorwaar den, waarin de aannemer verklaart dat in zijn inschrijvingssom geen bedrag is be grepen dat aan anderen ten goede zou komen. Het gemeentebestuur van West zaan wenste zwart op wit te zien dat de aannemers geen opzetgelden in hun aan- bestedingsgelden zouden calculeren. Toen burgemeester R. Bakker de bus opende kwam er geen enkel biljet uit. Men zal vermoedelijk tot een nieuwe aanbesteding overgaan. De posttarieven voor de verzending van nieuwsbladen zullen niet verder worden i verhoogd, nadat per 1 oktober de in april reeds aangekondigde verhoging is inge gaan. Van de zijde van de P.T.T. kon men op dit ogenblik geen nadere mededelingen doen over een eventuele verhoging van het briefport van 10 tot 12 cent en van het port voor briefkaarten van 7 tot 8 cent. Alleen om het roet uit het ruwe gas te halen, dat ontstaat na de gedeeltelijke verbranding van de (thans toegepaste) grondstof olie, was deze installatie no dig De hoeveelheid zwartigheid, die hierin per dag vrijkomt, zou desnoods op een handkar kunnen, maar zij zou anderzijds in het verdere proces een heel „huis vol" narigheid kunnen opleveren. gaat tenslotte naar de kalkammonsalpe- terzuurfabriek, om met mergel en andere bijmengsels tot het eindprodukt - bijvoor beeld kalkammonsalpeter - te worden ge maakt. Dit is de lange, lange weg. Wie hem volgt van gebouw tot gebouw, van oven tot oven, van geraas tot geraas zal weinig mensen tegenkomen. Sommige installaties staan bijna spook achtig alleen en laten slechts middels hun temperatuur of hun geur, hun gegrom of een op-afstand-bediende-sluiter merken, dat zij onder appèl van de mens staan. Deze mens huist verderop - achter de muur. Hij loopt daar langs de meterpane len en de drukknoppen, die steeds meer de industrie gaan beheersen en die zo langzamerhand verschrikkelijk hoge per centages van de totale investeringskos ten gaan vergen. Hij doet vier maanden lang wellicht niets dan opletten toekij ken op het rebelleren der gassen tegen hun opsluiting, hun samenpersing, hun on- toombare afkoeling. Af en toe loopt hij weg, om een afsluiter bij te regelen, een kraan na te stellen. Tot opeens-een storing een meter heftig doet uitslaan en op de schouders van die éne denkende mens het gewicht van een miljoeneninstallatie" rust- van zijn reactie en zijn ingrijpen zal af hangen, of dê fabrièk blijft draSi'én of wellicht onherstelbare schade oploopt. De lucht wordt door deze fabriek bij honderdduizenden kubieke meters tegelijk aangezogen, de olie stroomt binnen, het gas wervelt door de leidingen en de reac ties verlopen in ondenkbare snelheden en vaak verzengende temperaturen. Niette min beweegt er niet veel meer dan zo eens een vliegwiel van een compressor, een zui gerstang en een wijzer op het paneel. Zo ooit de mens de natuur heeft onder worpen aan zijn wil, dan is net hier, in deze koelzakelijke zalen van de chemi- ciens. Het produkt ruist ergens verderop in papieren zakken of het wordt los ver laden naar Amerika, waar er een „milk maid" opstaat het gaat in de zo gewens te hagelwitte toestand naar Egypte of in de uitgemikte korrelgrootte naar Zweden, waar anders de machines verstopt raken en het lijkt niets meer van doen te heb ben met dat labyrinth van buizen en ko lommen. Daar leven zuurstof en waterstof een eigen leven en dat er aan het eind nog wat van terecht gekomen is óók, lijkt de leek een van die volstrekte raadselen, waar mee de moderne wetenschap de industrie tot de magiër van deze eeuw heeft verhe ven. Sinds mr. H. A. M. T. Kolfschoten zijn intrede als burgemeester van Den Haag maakte is er een geheel nieuwe en in veel opzichten betere sfeer ontstaan in de be trekkingen tussen de centrumgemeente 's Gravenhage en de omringende buurge meenten. Dit is tot uitdrukking gekomen in een gezamenlijke brief van de gemeen tebesturen van Den Haag, Voorburg, Rijs wijk, Leidschendam en Nootdorp aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. In dit schrijven wordt een welgefun- deerd voorstel gedaan om te komen tot het vormen van een district met een eigen districtsraad, die zich voorlopig zal moeten bezig houden met het probleem van de ruimtelijke ordening in het agglomeraat 's Gravenhage. Tevens wordt erin gesteld dat het belang van' dit agglomeraat vor dert, dat voor de stichting van een nieuwe stad het plan „Wilsveen" en niet het plan „Pijnacker" wordt verwezenlijkt. Het voorgestelde orgaan, het district, zou men als een nieuwe territoriale pu bliekrechtelijke rechtspersoon in ons staatsrecht willen zien geïntroduceerd. Bij de wet zou er een eigen, beperkte maar voor een doeltreffende taakvervulling toe reikende bestuursopdracht aan moeten worden vei'leend, eventueel met bij de wet te bepalen overdracht van een deel van de bestuurstaak der afzonderlijke gemeen ten. Men stelt zicht voor, het bestuur van het district te doen bestaan uit een districtsraad, een college van gecommit teerde raden en een districtscommissaris. De districtsraad zou bijvoorbeeld dertig leden kunnen tellen, alsmede een advi serend lid (de burgemeester) van elke ge- i meente. De leden zouden in de aanloop periode kunnen worden gekozen door de betrokken gemeenteraden, naar het voor beeld van de verkiezing der Eerste Kamer leden door de Provinciale Staten. Het college van gecommiteerde raden kan bestaan uit een districtscommissaris en tenminste drie gecomitteerde raden. Hun aantal wordt door de districtsraad, onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten, bepaald. De districtscommissaris wordt door de Kroon benoemd. In de districtsraad, die hij eveneens voorzit, heeft hij een adviserende stem. Het district - dat onder andere tot taak zal krijgen de stichting van een nieuwe stad - blijft deel uitmaken van de provin cie en de besluiten van het districtsbe- stuur zijn aan de goedkeuring van Gede puteerde Staten onderworpen, evenals de besluiten der gemeentebesturen. Bezwaren van Wassenaar en Zoetermee B. en W. van Wassenaar, die volkomen vrijblijvend aan het overleg der gemeen tebesturen deelnamen, vinden dat aan de medewerking van de gemeente Wassenaar, gelet op haar eigen karakter, overwegende bezwaren zijn verbonden. De gemeente is echter tot voortgezet contact gaarne be reid. B. en W. van Zoetermeer kunnen niet a priori instemmen met de aanhangige plannen, omdat voor de realisering van het plan „Wilsveen" op ongeveer een derde gedeelte van het grondgebied van de ge- meeente Zoetermeer beslag zal worden gelegd. Zij wensen hun definitief oordeel over deze zaak op te schorten tot zij de gelegenheid hebben gehad met Gedepu teerde Staten besprekingen te voeren. De Cinema „Du Midi" in Amsterdam, die in de nacht van maandag op dinsdag door brand werd verwoest, zal binnen de kortst mogelijke tijd worden herbouwd. Men vermoedt dat de herbouw ongeveer een jaar zal duren. Afgewacht moet ech ter worden, wanneer ermee begonnen kan worden. In het aangrenzende Apollopavil- joen, dat ernstige waterschade opliep, zijn alle afdelingen weer in bedrijf. De schade, die vooral aan het dak aanzienlijk was, is in twee dagen hersteld. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de brand is gebleken, dat de hevige ont ploffing, die zich tijdens de brand heeft voorgedaan, veroorzaakt is door een op eenhoping van gas ten gevolge van het smelten van een gasleiding. Nu wij in de voorgaande artikelen de in de loop der jaren ontstane soorten effec ten hebben behandeld, wordt het tijd ons eens te begeven naar de plaats, waar men ze kan kopen en verkopen, dus naar de beurs. Het ontstaan van de beurs is der mate interessant, dat wij, alvorens over te gaan tot de beschrijving van de wijze waarop de handel in effecten geschiedt en een verklaring te geven van beurstermen, eerst even een duik in de historie willen nemen. Wij weten uit de Bijbel dat men in het oude Israel en daarbuiten elkaar met goe deren maar ook reeds met geld betaalde en liet betalen. In Babyion, Griekenland en Rome, ziet' men dat van het geldwis- selen en het betalen van in den vreemde gekochte en verkoèhte goederen een be roep is gemaakt. De bakermat van de geld- en goederenmarkt ligt toch in Italië, waar in de twaalfde eeuw de Italianen als bankiers optraden. Ons woord bank is dan ook afgeleid van het Italiaanse woord „banco", de tafel waarop de Italiaanse geldwisselaars hun geldkisten pleegden neer te zetten. Zij beperkten zich niet tot hun eigen land, maar men zag ze in vele Europese steden verschijnen om hun be drijf uit te oefenen. Zo ook in de stad Brugge, waar een be kende familie Van den Burse woonde, wier huis „De Burse" heette en naar welk huis waarschijnlijk ook het plein genoemd 'werd, waaraan het huis stond. In dit huis en op dit plein oefenden later de Italianen hun bedrijf uit en als men geldzaken te doen had begaf men zich dus naar „De Burse", een benaming die alras niet meer het huis en het plein, maar meer het be drijf betrof. Deze naam ging met het be drijf naar andere landen over, waarmede dan het ontstaan van het woord beurs verklaard zou zijn. Op dergelijke plaatsen werd niet alleen gehandeld in wissels en dergelijke, maar ook in goederen. In 1531 ging men in Antwerpen over tot de op richting van een publieke beurs, later ook in andere steden van Europa. In 1611 kwam in Amsterdam de beurs tot stand. In Nederland gevoelde men het eerst de behoefte aan wat wij nu noemen de ef fectenbeurs. Effecten bestonden reeds eerder in het buitenland. De omstreeks 1160 opgerichte Bank van Venetië en de latere Bank van Genua, die van 1407 da teert, hadden reeds aandelen uitgegeven. Maar in Nederland kwam omstreeks 1600 mèt de mogelijkheid tot deelneming in de Oost-Indische Compagnie, later ook de West-Indische Compagnie, de behoefte boven aan een plaats waar kopers en ver kopers van deze „aktiën" zoals men ze noemde, elkaar konden vinden. De Vereenigde Oost-Indische Compag nie, in 1602 opgericht, had als voorlopers allerlei compagnieën voor de handel op Oost-Indië, die door bemoeienis van Jo- han van Oldenbarnevelt werden gebun deld in de Vereenigde Oost-Indische Com- ADVERTENTIE Voor Vrijdag 30 augustus 1957 Laagste Hoogste Laatste K oersversehil koers koers tijdvak t.o.v. 31 juli 194 175& 3% 207 199 187% 1% Kon Ned. Hoogovens 305 290 5% 292 265 5 295% 460% 411 25 Wijton-Fijenoord 245 224 s 2 220,50 204,80 16,95 Holiand-Amerika Lijn 178 162 7% 153 140% 5 151 Vz 165 153& 4 H 256 241V2 5% Amsterdam Rubber 73% 67 119% 115 0 Ver. Deli Maatschappijen 76 85 80% 3% 843/i6 81»/u 2»/l8 3°/o Invesl .-ert Nederland 85 89'/s2 1S/32 89% 88732 Z3/32 pagnie. Iedereen kon daarin deelnemen, in tegenstelling met de vroegere compag nieën, die door bepaalde personen of groe pen van personen werden gefinancierd. Men schreef bij de kantoren der O.I.C. in voor een bepaald bedrag; daar de in schrijving uiteraard beperkt was, ont stond aldra de handel in „aktiën", die vaak ontaardde in wilde speculaties, waarmede grote bedragen gemoeid waren. De Compagnie trachtte de speculatie te gen te gaan door geen aandelen aan toon der af te geven, maar uitsluitend aan delen op naam, waardoor de handel werd bemoeilijkt. Maar daar werd spoedig iets op gevonden: men ging ertoe over alleen de koersverschillen te verrekenen, waar door het zogenaamde rescontresysteem ontstond later in onbruik geraakt welk systeem de speculatie weer verge makkelijkte. Later, toen de handel in de aktiën V.O.C. te grote bedragen ging eisen, ging men over tot het creëren van klei nere stukken, de zogenaamde ducatons, zodat ook de man met de smalle beurs duchtig mee kon speculeren en dit dan ook ijverig deed. Hierbij maakte men ge bruik van een tussenpersoon, die tegen betaling van provisie de aan- en verkopen verzorgde, de voorloper van de huidige commissionair dus. Naast de bovenomschreven aktiën ken de men toendertijd ook reeds de obligatie aam toonder,,namelijk schuldbrieven van hogere en lagere overheden, voornamelijk ter belegging en consolidering van be haalde winsten. Uit deze tijd dateert waarschijnlijk ook de (overgeërfde) tegenzin van velen tegen „de beurs", waar zij slechts een apparaat in zien voor lieden die op de snelste en meest gemakkelijke wijze rijk trachten te worden ten koste van wie of wat dan ook. Het is juist, dat de toen door de tijdsom standigheden nog niet controleerbare han del in effecten excessen te zien gaf en soms diep afkeurenswaardig was. Maar men vergete daarbij niet dat de handel in die tijd veel riskanter was dan thans, dat toen scheepsrampen, muiterij en zee roverij aan de orde van de dag waren. Bovendien waren de communicatie- en publikatiemiddelen beperkt en primitief, zodat men veelal op geruchten moest af gaan, met het gevolg dat de koersen van de aktiën van dag tot dag ook grote schommelingen te zien gaven. Dat dit fas cinerend werkte op avontuurlijke, specu latief aangelegde of geldzuchtige lieden, kan niemand verwonderen. Hetzelfde kan men immers waarnemen, zij het in be schaafdere vorm, in onze tijd, nu men voor allerlei commerciële en zelfs lief dadige doeleinden meer en meer de toe vlucht neemt tot kansspel, waarbij soms behooi-lijke grote prijzen en sommen de inzet vormen. Gezonde speculatie kan men in het be drijfsleven en op de beurs echter niet missen. Hoe zouden onze grote en kleine bedrijven aan middelen zijn gekomen en komen, als niet een aantal mensen bereid was geweest en bereid is er geld in te steken? Natuurlijk niet met de hoop dit te verliezen, integendeel, om er mee te verdienen, maar de verlieskansen waren vooral in het begin minstens zo groot als de winstkansen. Men denke slechts aan de Koninklijke Petroleum Maatschappij, die in 1890 met een kapitaal van f 1.3 mil joen begon. Het nemen van een aandeel was voor ieder een sprong in het duister en toch was het noodzakelijk dat die sprong gedaan werd. Men doet er dus wel zeer verkeerd aan elke vorm van specu latie te veroordelen; integendeel, zij is in veel gevallen economisch noodzakelijk. Sinds de oprichting van de Vereeniging voor den Effectenhandel in 1876 en reeds ten tijde van haar voorlopers, is de beurs handel in veel kalmer en betrouwbaarder vaarwater gekomen. Daarover in een vol gend artikel. In de afgelopen weken hebben zich op negentien plaatsen in militaire kazernes en kampementen gevallen van Aziatische griep voorgedaan. De ziekte verloopt goed aardig. In de week van 27 augustus tot 2 september waren er 863 gevallen. De 21-jarige monteur F. C. Backhuis uit Stein, in dienst van een elektro-technische firma, is tijdens werkzaamheden in de Ko ninklijke Nederlandse Papierfabriek te Maastricht van een vier meter hoge steiger gevallen. In bewusteloze toestand werd de jongeman naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij later is overleden. Het on geval gebeurde, doordat de steiger begon te schuiven. Een tweede monteur viel van de steiger boven op zijn collega, maar kreeg geen letsel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9