Ontwapenings conferentie in Londen verdaagd I DIT JAAR: 824 DODEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Voortdurend Brits-Amerikaans beraad over Nabije Oosten Huren van woningwetwoningen Ministeriële richtlijnen zullen soepel worden toegepast ee MORRIS hefor<>i/ouêi//// Zelfs geen akkoord over datum waarop het overleg hervat zal worden Aspecten van een verkiezingsstrijd Rust in Little Rock weergekeerd Veranderlijk Eerste wapens voor Jordanië gaan maandag met acht Globemasters naar hun bestemming Wijziging van de wegenverkeerswet Echte of schertspoging tot beroving van pompbediende Triofilm en Haghefilm gaan nieuwsjournaal maken Koning Saoed in Libanon In 4 jaar 2 miljoen meer Duitse stemgerechtigden Het woord is aan Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken I Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 824 personen, j van wie 161 kinderen. 72e JAARGANG No 51 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 204 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Gouverneur belooft beterschap, maar alles blijft bij 't oude LITTLE ROCK (UP) In zijn antwoord op Eisenhower's telegram heeft gouver neur Orval Faubus van Arkansas vrijdag de president beloofd „eraan mee te zullen werken, de grondwet van de staat Ar kansas en van heel het land in ere te houden". Hij handhaafde verder zijn stand punt, dat hij geweigerd had, de rassenver menging op de middelbare scholen in Little Rock toe te staan, alleen om de rust en de vrede in deze stad veilig te stellen. Hij verklaarde zich bereid, de federale over heid bewijsstukken te verschaffen ter ver dediging van zijn standpunt. De gouverneur liet dit aan de pers meedelen door een van zijn ambtenaren. Hij zelf is sinds woensdag niet meer buiten zijn zwaar bewaakte woning gezien. Inmiddels is vrijdag alles rustig geweest in Little Rock. Bij het lyceum vertoonden zich geen negers en de grote menigten blanken die er zich in het begin van deze week samen schoolden, waren nu ingeschrompeld tot ongeveer 150 mensen. Een jongeman die probeerde langs de wacht van de Nationale Garde te glippen, werd meegenomen voor een verhoor. Hij was in het bezit van een mes. Twee hooggeplaatste ambtenaren van de gouverneur stonden de journalisten te woord. Zij vertelden, dat de gouverneur meer dan duizend telegrammen ontvangen heeft, waarin hij gefeliciteerd wordt met zijn standpunt. Het verzoek van het schoolbestuur, om de rassenvermenging in Little Rock voor onbepaalde tijd uit te stellen, zal vandaag door een federaal gerechtshof behandeld worden. Voor het huis van Little Rocks burge meester Wilson Maun, die de rassenver menging een goed hart toedraagt, hebben leden van de Amerikaanse geheime organi satie Ku Klux Klan, gisternacht een groot kruis van hout, stro en pek verbrand als een waarschuwing aan de verrader van de „zaak der blanken" dan hij zijn bemoeienis ten gunsten van de negers moet staken of de consequenties van zijn daden aan vaarden. De politie van Birmingham in de Ame rikaanse staat Albama, heeft vrijdagavond drie blanken, oud-leden van het geheime genootschap der „Klu Klux Klan", ge arresteerd. Zij hebben bekend de 33-jarige neger Aaron waarvan gisteren melding gemaakt is te hebben verminkt. De drie arrestanten hebben zich op een stille weg op Aaron geworpen, waarna zij hem in een garage sleepten en verminkten. Critiek van Vatikaan VATIKAANSTAD (UP) De „Osserva- tore Romano" veroordeelde vrijdag in zeer heftige bewoordingen de recente uitbar stingen van rassenhaat in het zuiden van de V.S. „Mensen van wie bekend is dat zij er een rassenhaat op na houden", zo schreef het blad", zou bij de wet verboden moeten zijn, een functie in het openbare leven uit te oefenen, zoals dat ook ver boden is aan grote misdadigers. Want er is geen grotere misdaad dan deze rassen haat, die ingaat tegen de wetten van de natuur en van de menselijke persoonlijk heid en ook van de V.S., wier onafhanke lijkheidsverklaring niet slechts de mense lijke gelijkheid verheft en heiligt, maar ook bedoeld was als het grote voorbeeld van deze gelijkheid". gCCCOOOOOCCOC XXXXXXXX^OCODOaOCOOOOOCOCCOOCOCOOCCOOOOOK VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later opklaringen. Krachtige tot ma tige zuidwestelijke wind. Iets la gere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee XOOOCOOCOODOOOO DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Het begin van het nieuwe cursusjaar heeft in het zuiden der Verenigde Staten weer geleid tot vele uitbarstingen van rassenhaat tegen de negerkinderen die ingevolge de nieuwe wetten nu ook tot de „blanke" scholen toegelaten moeten worden. In Little Rock (foto links) versperden zwaarbewapende leden van de staatsmïlitie dit negerkind de toegang tot het gemeentelyceum; in Charlotte (North Carolina) trot seerde de vijftienjarige kleurlinge Dorothy Counts (rechts) de gemeenheden van een menigte blanken om zich te laten inschrijven als leerlinge van de plaatselijke hbs. Toen zij weer naar buiten kwam bekogelde de redeloze massa haar met straatvuil. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben Groot-Brittannië de ver zekering gegeven, dat president Eisenho wer geen belangrijke maatregelen in de crisis in het Nabije Oosten zal nemen zon der voorafgaande raadpleging van de Brit se regering, aldus is van gezaghebbende zyde te Washington vernomen. In diplo matieke kringen werd gezegd, dat er van uur tot uur overleg is tussen Washington en Londen over de toestand in het Nabije Oosten. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kendgemaakt, dat acht grote transport vliegtuigen van het type „Globemaster" maandag wapens naar Jordanië zullen brengen. Vijf van deze toestellen zullen op een vliegveld bij Tripolis in Libië worden geladen. De overige drie vertrekken van Athene. Orr. niet over Syrisch of Israëlisch grondgebied behoeven te vliegen, zullen zij waarschijnlijk via Turkije en Irak of misschien over Saoedi-Arabië naar Jorda nië vliegen. Tot de wapens, die zullen worden geleverd, behoren vuurmonden van 106 millimeter zonder terugslag en anti-tankwapens, aldus hebben ambtena ren van het departement van Buitenland se Zaken meegedeeld. Controle op wapenzendingen? De democratische senator Mansfield heeft verklaard, dat de V.S. moeten over wegen of het niet verstandig is onmiddel lijk een conferentie te beleggen met Egyp te en Saoedi-Arabië „om middelen te be studeren die het Arabische nationalisme moeten behoeden voor nieuwe Russische agressie". De senator, die ook lid is van de De regering heeft de Tweede Kamer en kele wijzigingen van de Wegenverkeers wet voorgesteld. Bij het nemen van maatregelen op het gebied van het wegverkeer diende tot dusverre altijd overleg te worden ge pleegd met de colleges van Gedeputeerde Staten. Vaak zijn de maatregelen lande lijk van strekking, zodat raadpleging zeer vertragend kan werken. Men wil dit overleg thans laten vervallen. De mogelijkheid wordt geopend dat bij een gerechtelijke intrekking van het rij bewijs de tijd, dat het rijbewijs al hangen de de zaak in beslag was genomen, van de in het vonnis vermelde tijd wordt af getrokken. Dit is thans niet mogelijk. Voor het houden van wedstrijden met bepaalde voertuigen op de weg is thans rijkstoestemming nodig. Voorgesteld wordt, alleen rijkstoestemming noodzake lijk te stellen ingeval rijkswegen in het parcours zijn opgenomen. Zijn in de route provinciale wegen opgenomen, dan is al leen toestemming van de provincie nodig. Indien de wedstrijd geheel op gemeente lijke wegen wordt gehouden, kan met de toestemming van B. en W. worden vol staan. Tenslotte wordt voorgesteld behalve het rijden na gebruik van alcoholhoudende drank ook het rijden na gebruik van „an dere stoffen, waardoor de rijvaardigheid kan worden verminderd" strafbaar te stellen. Weliswaar kan een veroordeling worden uitgesproken op grond van het al gemene veiligheidsartikel, doch de sanc ties daarop zijn veel minder zwaar dan op het rijden onder invloed. Deze ongelijk heid wil de regering wegnemen. senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, stelde voor dat de Ameri kaanse regering de UNO-Assemblée ver zoekt over te gaan tot instelling van een internationale controle op de wapenzen dingen naar het Nabije Oosten. (UP) Hoewel men van officiële zijde weigerde andere landen dan Jordanië te noemen, is bekend dat Saoedi-Arabië, Turkije en Irak eveneens Amerikaanse wapens zullen ontvangen. Thans rijst de vraag of ook Israel meer wapens zal mo gen ontvangen. Men verwacht dat deze vraag volgende week op een bijeenkomst van Amerikaanse functionarissen door de Israëlische ambassadeur, Abba Eban, zal worden gesteld. Ditmaal in Den Haag In de afgelopen nacht, omstreeks kwart voor drie, bevond zich by het benzine station op de Lijnbaan aan het eind van het Westeinde in Den Haag de 23-jarige pompbediende J. N. B., die buiten bezig was de ramen van het kantoor te zemen. Plotseling stonden er drie kerels achter hem. Een van hen bracht een Duits alarmpistool van eenvoudige constructie te voorschijn. Hij drukte dit pistool tegen de borst van de pompbediende en eiste geld. De pompbediende wist dat in het kantoor nog een Caltex-chauffeur aan wezig was. Luid riep de pompbediende: „Doe weg die sigarenaansteker", hetgeen door de chauffeur werd gehoord, die zich ijlings naar buiten begaf. De overvallers deelden toen mee dat zij alleen maar kwartjes wilden wisselen Met z'n vijven zijn zij daarop het kan toor binnen gegaan, waar inderdaad voor enkele guldens aan kwartjes werd ge wisseld. De drie kerels hebben daarop uit een zich in de nabijheid bevindende siga retten-automaat enkele pakjes sigaretten getrokken en vervolgens nog aan de pompbediende en de chauffeur sigaretten gegeven. Daarna zijn de drie mannen de Loosduinseweg opgegaan, waar de 20- jarige matroos W. F. B., die het pistool bij zich had, door een agent van politie werd aangehouden. De twee anderen waren in tussen verdwenen, maar kwamen na een uur, toen de recherche in het benzine station was, nog eens „neuzen" en werden eveneens gearresteerd. Het zijn de 51- jarige grondwerker M. J. E. en de 27- jarige schilder C. van B. De drie mannen zijn ingesloten. Zij zullen waarschijnlijk worden vervolgd terzake van poging tot beroving. Toestemming van Bioscoopbond Triofilm in Amsterdam en Haghefilm in Den Haag zullen binnen enkele maanden de prortviktie aanvangen van een Neder lands filmjournaal. Na het „Neerlands Nieuws" van Polygoon-Profilti zal dit dus het tweede journaal van Nederlands nieuws zijn. Zoals bekend is het Haarlemse journaal onlangs te Venetië bekroond. De Nederlandse bioscoopbond heeft toe stemming verleend voor het tweede jour naal. Het is niet onmogelijk dat een con currentie tussen de beide journaals invloed zal uitoefenen op de prijzen ervan. BEIROET (AFP) Koning Saoed van Saoedi-Arabië is in de Libanese hoofdstad Beiroet aangekomen. Hij had vanmorgen een onderhoud met president Sjamoen. De vaste commissie voor Volkshuisves ting en Bouwnijvex-heid uit de Tweede Kamer heeft met de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, een bespreking gehad naar aanleiding van de repercussies, die de circulaire van de minister aan de gemeentebesturen van 5 juli had gewekt. De bespreking ging over het door de regering gevolgde huurbeleid inzake de woningwetwoningen, waarvoor rijkssteun is verleend op grond van de be schikking verminderde bijdx-agen woning- wetbouw 1950 en 1950 I, alsmede van de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950. Verscheidene leden der commissie verklaarden dat een zo grote huui-verho- ging voor een dusdanig groot aantal wo ningwetwoningen voor velen volkomen onverwacht is gekomen. Uit de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet 1950 had men de conclusie geti-okken, dat deze huurver hoging slechts zou gelden voor enkele ge vallen, waarin de huur van de naoorlogse woningen lager zou zijn dan die der voor oorlogse gelijkwaardige woningen, waar van de huur met 25 percent zou worden verhoogd. Bovendien achtte de commissie de wijze van totstandkoming van de huur verhoging en de strakke richtlijnen, die in de circulaire zijn gegeven, van psycho logisch standpunt bekeken, niet gelukkig. Het is gebleken, dat de uitwerking van de cii-culaii-e in tal van gemeenten tot ver schillend resultaat heeft geleid, omdat verschillende gemeentebesturen tot uiteen lopende berekeningen zijn gekomen. De minister erkende dat pas uit het mondeling overleg en zeker uit de open bare behandeling was gebleken, dat van een veel groter aantal naoorlogse wonin gen de huur zou worden verhoogd dan op grond van de memorie van toelichting kon worden verwacht. Bij deze behande ling zijn de globale normen voor de ver hoging aangegeven. De minister was even wel van oordeel, dat zowel de tekst van de memorie van toelichting als de voorlich ting, die bij de besprekingen omtrent de huurcompensatie is gegeven, een zelfstan dig element van psychologische aard vormt bij de bepaling van de huurvexTioging voor de desbetreffende woningen. Deze over weging zal voor hem aanleiding zijn om de beginselen, vervat in de cii-culaire van 5 juli op een voor de huurders soepele wijze in een praktische richtlijn te ver wezenlijken. De minister gaf voorts als zijn oordeel ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD.. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Engelse Suède Dames - Herenjasjes te kennen, dat er in het algemeen geen rechtevenredig verband bestaat tussen de grootte van de woningen en de huur daar van. Een huurnorm per vierkante meter kan derhalve ter beoordeling van 't huur- peil voor grote woningen veelal niet zon der correctie worden toegepast. De minister deelde tenslotte mede, dat hij overeenkomstig zijn aanvankelijk voor nemen van plan is aan de hand van de reeds ingediende voorstellen der gemeen ten een nadere concretisering van de richtlijnen te geven. De voorstellen der gemeenten zullen aan deze richtlijnen worden getoetst. Hiei-bij zal aan de advie zen der gemeenten omtrent de concrete toepassing der algemene richtlijnen grote waarde worden gehecht. Alvorens deze aan de gemeenten te verstrekken zal hij ze aan de Kamercommissie ter kennis neming toezenden, die ze dan opnieuw kan bespreken. BONN Bij de aanstaande verkiezingen in de Duitse bondsi'epubliek zijn er ruim twee miljoen stemgerechtigden meer dan bij de vorige verkiezingen in 1953. Toen waren het er 33.121.000, thans 35.220.000, van wie meer dan negentien miljoen vi'ou- wen zijn. Deze toeneming is deels een ge volg van de aansluiting van het Saarland bij de bondsrepubliek. In het Saarland wonen 687.000 kiezers. De toeneming is het grootst in Noordrijnland-Westfalen, name lijk 800.000. In Beieren en Sleeswijk-Hol- stein, en waarschijnlijk ook in Neder- Saksen, zijn daarentegen minder stemge rechtigden, als gevolg van verhuizing van vluchtelingen uit deze deelstaten naar andere. Er zijn, bij een bevolking van ruim vijf tig miljoen, slechts iets meer dan een mil joen mensen lid van een politieke partij, aldus blijkt uit een memorandum, dat op verzoek van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken is opgesteld. Verreweg de meeste leden heeft de so ciaal-democratische partij, n.l. 546.000, de Christen-democratische unie en de Christe- lijk-sociale unie, haar zusterpartij in Beie ren, hebben samen 293.000 leden, de partij van de vluchtelingen heeft er 162.000, de liberale partij (de Freie Demokratische Partei) 78.000 en de conservatieve Duitse partij 41.000. De verkiezingsstrijd heeft tot nu toe nog geen heftige vormen aangenomen. De ver kiezingsbijeenkomsten vinden zonder noe menswaardige incidenten plaats. De borden op straten en pleinen hebben zelfs een tam karakter. De uitzendingen voor radio- en televisie van de verschillehde partijen zijn nogal eentonig. Tijdens een vex-kiezingstoespraak die dr. Maier. partij-secretaris van de Vrije Demo cratische Partij te Kassei hield, hebben onbekenden vanachter het podium enkele stinkbommen in de zaal gesmeten. Seneca: Arm is niet hij, die weinig bezit, doch hij die minder bezit dan hij begeert. LONDEN, (UP) Na byna een half jaar onderhandelen over een mogelijk compromis hebben de deelnemers aan de Londense ontwapeningsconferentie het hoofd in de schoot gelegd: de subcommis sie van de UNO voor ontwapening is met reces gegaan zonder een tydstip vast te stellen waarop de besprekingen zullen worden hervat. De oorzaak hiervan is het vasthouden van de Russische gedelegeerde Zorin aan zijn eis de subcommissie later dan 1 oktober bijeen te roepen. De weste lijke delegaties hadden een reces tot 1 ok tober voorgesteld, tot aan het eind van de openingsdebatten in de UNO-assemblée alwaar de ontwapeningskwestie hoogst waarschijnlijk ter sprake komt. Zorin, de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken wenste een langer reces. Het me ningsverschil werd uitgebreid besproken, zonder resultaat evenwel. Er zijn verschillende aanduidingen voor de veronderstelling dat Rusland in het geheel geen ontwapeningsbesprekingen meer wenst, zeker niet zolang de sub- Op de Haarlemmerdijk te Amster dam is het 14-jarige meisje M. V., toen zij met haar 13-jarige vriendin M. de R. onvoorzichtig de rijweg overstak, door een motor aangereden. Zij werd zo ernstig gewond dat zij op weg naar het ziekenhuis is overleden. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is de 63-jarige mevrouw Ch. Fokke overleden tengevolge van bij een aanrij ding opgelopen verwondingen. Aan de verwondingen, donderdagavond opgelopen tijdens een verkeersongeluk in Barneveld, is in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overleden de 48-jarige mevrouw E K. uit Leuvenum op de Veluwe. commissie in de huidige samenstelling (vijf leden-staten) gehandhaafd blijft. De ontwapeningscommissie, waarin twaalf landen vertegenwoordigd zijn, en de UNO- assemblée, zullen het vijfde rapport ont vangen dat te Londen aangenomen wex*d. Dit ï-apport bevat der traditie getrouw slechts een woordelijk verslag van de be sprekingen. Aan het einde van de bijeenkomst, toen het compromis nog niet ter sprake was ge bracht in de vruchteloze na-bespi-eking, hield Zorin een rede, waarin hij verklaar de dat, hoewel de Sovjet-Unie alles wat in haar vermogen lag gedaan heeft, de sub commissie machteloos is gebleken. De oorzaak van het mislukken der bespre kingen ligt, aldus Zorin, bij de westelijke landen, wier houding geen vruchtbare vooruitgang mogelijk heeft gemaakt. Spyt Later spraken de westelijke gedelegeer den hun spijt uit over het uitblijven van een overeenkomst, en over de gebleken on mogelijkheid om de subcommissie op korte termijn opnieuw bijeen te roepen. De Fransman Moch verklaarde dat er nog talrijke en belangrijke meningsverschillen blijven bestaan, en dat de westelijke lan den, die zich dit realiseren, de nog be schikbare tijd willen gebruiken om de kloof tussen de beide tegengestelde stand punten te vernauwen. De Brit Noble verklaarde dat de weste lijke landen niet zullen aarzelen hun voor stellen aan het wereldgeweten voor te leggen. „Deze voorstellen behelzen een serieuze poging om tot ontwapening te komen, en het Westen vertrouwt dat de UNO ze aldus zal bezien. Het Westen heeft geen belang bij propaganda wel bij ontwapening", aldus Noble. Kernvraag De kernvraag waarover geen beslissing is gevallen betreft de kernwapens. Het Westen is bereid gedux-ende twee jaar lang alle kernproeven stop te zetten, en voor die tijd eveneens de produktie van kern- wapens te staken.. Daax-tegenover wenst Rusland een stopzetting van de proeven zonder voorwaarden en zonder de vei ligheids-verplichting de produktie van kernwapens stop te zetten. Drie jaar lang heeft de subcommissie gewerkt. De thans afgesloten zitting is op 18 maart van dit jaar begonnen. Gisteren zei Zorin dat Rusland bereid is de sub commissie op reces te laten gaan, wanneer voldaan wordt aan de voorwaarden dat de besprekingen niet eerder dan na de herfst- zitting van de UNO-assemblée zullen wor den hervat De verkiezingsstrijd in West-Duitsland nadert zijn hoogtepunt: morgen over een week zullen de kiezers uitmaken, hoe de Bondsdag - en dus tot op zekere hoogte ook de Westduitse regering de volgende vier jaar zal zijn samengesteld. „Tot op zekere hoogte", want algemeen wordt verwacht dat geen der politieke par tijen - dus ook Adenauer's Christelijk- Democratische Unie niet - een volstrekte meerderheid zal verkrijgen, zodat de vor ming van een coalitie-regei-ing aangewezen schijnt. Dit vooruitzicht wordt de laatste tijd door de Duitse socialisten, met bij een stembuscampagne slecht passende beschei denheid, zelfs als een soort van partij doelstelling voor de verkiezingen gepresen teerd: klaarblijkelijk vrezend dat er op een meer eclatante S.P.D.-overwinning geen kijk is, heeft Ollenhauer al enige keren verklaard, dat zijn partij er voornamelijk naar streeft te verhinderen dat de C.D.U. opnieuw een absolute meerdex-heid in de Bondsdag krijgt. Daarmee geeft de voornaamste tegen stander van de C.D.U. dus toe, dat Ade nauer en diens partij een goede kans maken om weer voor vier jaar de leiding van de Westduitse politiek te kriigen. De vraag is in dat geval alleen: met wie zal de C.D.U. die leiding moeten delen? Zolang Adenauer persoonlijk aan het bewind is zeker niet met de S.P.D. - ondanks het hier en daar gehoorde betoog, dat een coalitie van de twee grote partijen de nieuwe Westduitse regering een enorme kracht zou geven. Adenauer zelf is echter een zodanige krachtfiguur, dat hij een (overigens twijfel achtige) versterking van zijn positie stellig niet aan de S.P.D. te danken zal willen hebben. Als er een coalitie-i-egering onder Chris- telijk-Democratische leiding tot stand moet komen, zullen de partners van de C.D.U. dus moeten worden gezocht onder de kleine partijen, zoals de Vrije Democratische Par tij en de Duitse Partij. Laatstgenoemde is plaatselijk hier en daar al geassocieerd met de C.D.U., terwijl de (liberale) Vrije Demo craten hun vrijheid naar alle kanten heb ben behouden, ook in die zin dat zij de brug naar Adenauer, die zij kort geleden afbraken, geleidelijk weer hebben hersteld. Onder deze omstandigheden, en als de ver- kiezings-uitslagen geen grote verrassingen opleveren, is de kans dus groot dat de volgende Westduitse regering er niet zo heel anders zal uitzien dan die van de laatste vier jaar. Met het gevolg dat er ook in de Westduitse politiek geen spec taculaire veranderingen te verwachten zouden zijn. Toch zou ook in dat geval de huidige verkiezingsstx-ijd zijn nut kunnen hebben gehad, namelijk als barometer van de Westduitse volksmening. In verscheidene van de massabijeenkomsten is volgens ob jectieve waarnemers bijvoorbeeld duidelijk gebleken, dat de afkeer van oorlog, die het Duitse volk in ^e eerste jaren na de nederlaag van '45 zo krachtig heeft gede- monstreei'd, ook nu nog in zeer grote kx'ing - vooral onder de jongeren - bestaat en dat Adenauer's „Wehrpflicht" bij hen nog steeds zeer onpopulair is, ondanks het hitle- riaanse gebral dat hier en daar in West- Duitsland weer opklinkt. De vraag is echter of Adenauer bereid is, deze waarschuwing van de massa-psychologische barometer ter harte te nemen; zijn strijdmakker bij deze verkiezingen, dr. Behn van de Duitse Partij, die onlangs het oude „Gott strafe England" weer heeft aangeheven, is het ongetwijfeld niet. Voorts is het op de partij-bijeenkomsten ook wel duidelijk geworden, dat een groot deel van het Westduitse volk enigszins sceptisch begint te staan tegenover de mogelijkheid van een spoedige Duitse her eniging, waardoor verkiezingsleuzen over dit onderwerp niet meer zó onweerstaan baar schijnen te zijn als in 1953. Het zou zijn nut kunnen hebben als de nieuwe regering in Bonn straks ook uit dit ver schijnsel, waaruit een realistisch begrip voor het politiek-mogelijke blijkt, lering zou trekken. Het ongewoonste aspect van deze stem busstrijd is echter het feit, dat de twee grote rivalen onder de partijen er allebei voor hebben gezorgd, een atoomgeleerde onder hun kandidaten te hebben: de poli tiek nogal ver links staande Bechert is kandidaat voor de S.P.D., terwijl de C.D.U. een niet-ondertekenaar van de „waar schuwing van Göttingen", Jordan, kandi daat heeft gesteld. Een duidelijk bewijs van de betekenis, die de partijleiders hech ten aan de bezorgdheid van de kiezers over de dreiging van een mogelijke atoomoorlog. De volgende Westduitse regering moge ook met dat facet van de gevoelens der natie ernstg rekening houden, zelfs wanneer het niet meer om het winnen van stemmen gaat. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1