geen verf.... RiPOLIN DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem De positie der joden in Duitsland Quakers komen er bekaaid af in „De grote verleiding" ANTIEKBEURS: OVERZICHT VAN OUDE KUNST IN ALLE TIJDEN Renault Frégate Kort en bondig 4 KERKELIJK LEVEN GARAGE „DEN HOUT" FILM VAN WILLIAM WYLER Verzakking in het Panorama Mesdag Nederlands vaccin tegen Aziatische griep Marken over zes weken geen eiland meer PAR 13 SE COIFFURES MOLENDI3K Kapsalons r ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Bekend gezagvoerder verlaat de „Nederland" J ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 ER ZIJN op het ogenblik in Duitsland officieel tachtig joodse gemeenten met ongeveer vijfentwintigduizend leden, waarbij de grootste gemeente West-Ber- lijn is met vijfenveertighonderd leden. Daarna volgen München, Frankfurt aan de Main, Hamburg, Keulen en Düsseldorf. Volgens schatting wonen er bovendien nog achttien- tot twintigduizend joden in West-Duitsland, die zich nog niet bij een gemeente hebben aangesloten. De meesten deden dit niet, omdat zij nog niet openlijk willen laten zien, dat zij teruggekomen zijn. Vlak na de oorlog waren er ongeveer negentigduizend Israëlische „displaced persons", die uit de concentratiekampen en de bezette gebieden kwamen. Van deze laatsten zijn er vijfenzeventigduizend ge- emigreerd, voornamelijk naar Israel en de Verenigde Staten. Het hoogste gezag van het jodendom wordt thans gevormd door de Centrale Jodenraad in Duitsland, die zijn zetel heeft in Düsseldorf. Deze werd in 1950 in Frankfurt aan de Main gesticht. Het werk van deze raad bepaalde zich in de eerste jaren vooral tot het terrein van politieke zekerheid en rechtszekerheid, tot terug gave- en schadevergoedingsprocedures. Deze periode is nog wel niet afgesloten, maar in de loop van de laatste jaren is er steeds meer aandacht besteed aan de cul turele aspecten. Naast deze opperste raad zijn er verder in Duitsland nog andere joodse organisaties zoals instanties voor maatschappelijke steun, een vrouwenbond met drieduizend leden, verschillende arbeidsgemeenschappen bijvoorbeeld van industriëlen en juristen. Er is ook een jeugdvereniging in oprichting. Er bestaan reeds enige herstellingsoorden voor joodse kinderen en enkele moderne tehuizen voor ouden van dagen. In West-Berlijn is een Israëlitisch ziekenhuis. Terwijl de arbeid van de joodse gemeenten tot voor onge veer drie jaar nog voornamelijk bestond uit het verlenen van steun aan de leden gaat het de joden thans financieel beter. Öp het ogenblik is nog een klein percen tage armlastig en dit betreft dan vooral mensen, die ziek zijn en geen aanspraken konden maken op schadeloosstelling. In de eerste jaren na de oorlog was er een groot gebrek aan rabbijnen. Daarin is nu ten dele voorzien. Met steun van de regering konden veertien nieuwe synago gen in gebruik worden genomen. Er wordt weer godsdienstonderwijs gegeven, hetzij in gemeentehuizen of op de openbare scholen. Ongeveer tweehonderd advocaten hebben momenteel een praktijk in de Bondsrepubliek en in West-Berlijn, maar het aantal teruggekeerde doktoren is zeer gering. Er zijn weer een groot aantal joodse rechters en professoren en ook kunstenaars. En tenslotte, joden hebben ook weer de leiding van industriebedrij- ven, meestal die, welke hun teruggegeven werden. Natuurlijk betekenen alle cijfers eenvoudig niets in vergelijking met de jaren voor 1933. De meerderheid van de joodse bevolking bestaat uit mensen van gevorderde leeftijd, maar toch neemt het aantal van de leerplichtige kinderen toe. Op 1 april 1955 was dit nog slechts 808, op 1 januari van dit jaar 1021. Drie jaar ge leden was de gemiddelde leeftijd van de Duitse joden achtenvijftig, thans zesen veertig jaar. De hele positie van de joden in Duits land wordt door hen zelf zeer verschillend beoordeeld. Dit hangt vaak af van de per soonlijke situatie en omstandigheden. De meesten erkennen, dat de Bondsrepubliek wat de materiële schadevergoeding be treft, heeft gedaan wat mogelijk was. Ook zeggen zij, dat zeer veel Duitsers uit alle partijen zich in de laatste jaren ern stig bezig gehouden hebben met de joodse vraagstukken, meestal vol begrip. Zij wijzen met bijzondere nadruk op de ver wachtingen, die de thans in Duitsland levende joden van de jeugd hebben, van wie zij geloven, dat zij in grote meerder heid de rassentheoriën afwijst. De opval lend goede ontvangst van het „Dagboek van Anne Frank", juist bij de Duitse jeugd, is zeer bemoedigend. Natuurlijk zijn er ressentimenten, maar zij bepalen het beeld niet. Tegenover de mening van deze positief ingestelden staan de sceptici, die van oor deel zijn, dat nog bij een derde deel van de Duitsers antisemitische gevoelens leven. Zij noemen het veelbetekenend, dat ver schillende partijen menen met antisemiti sche leuzen winst te kunnen boeken. De verhoudingen zijn in Duitsland huns in ziens niet zo, dat men geëmigreerde joden met een goed geweten kan aanraden naar Duitsland terug te keren. Bij degenen, die terugkomen is het belangrijk welk beroep zij uitoefenen. Wie een beroep heeft, waar het aanbod de vraag overtreft, zal steeds ervaren, dat men aan niet-joden de voor keur geeft. Tussen deze positieve en nega tieve stemmen zijn er aan joodse zijde natuurlijk vele tussengraden. En hoe is de houding van de Duitsers? Wellicht heeft president Heuss deze het best onder woorden gebracht toen hij zei: „Een collectieve schuld van de Duitsers aan de wilde verdrijving en vernietiging van de joden is er niet. Maar een collec tieve schaamte, dat iets dergelijks voor alle tijden met de Duitse naam verbonden zal zijn, weegt zwaar op ons. Tenminste dat behoort het te doen". ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990. HET FILMFESTIVAL van Cannes ligt al weer enige maanden achter ons. Men herinnert zich nauwelijks meer de prijs winnaars van dit festival. Evenzeer zullen de meeste lezers vergeten zijn dat er nog al verbazing heerste toen de uitslag van het concours in Cannes werd bekendge maakt. Die verbazing zal iedereen delen, die vandaag de dag „Friendly Persuasion", in Nederlandse vertaling „De grote verlei ding" gaat zien. De film is ingezet in het Haarlemse Rembrandt-theater. Ik had niet eerder met haar kennis gemaakt. Wel met haar mededingers „Le notte di Cabiria" en „Celui, qui doit mourir". Wat een onbe grijpelijke uitspraak van de jury! Zelfs zonder dat men over vergelijkingsmate riaal beschikt kan men van „De grote ver leiding" beslist niets meer zeggen dan dat regisseur William Wyler er een produkt mee heeft afgeleverd dat het alleen zoekt in het vermaak en het sentiment, een film met een lach en een traan. Daar is Holly wood sterk in. En redeneert men nog ver der, stelt men de zaken scherp, dan is het bijna ongeloofwaardig, dat de Nederlandse Filmkeuring deze film zonder tam-tam heeft laten passeren, terwijl ze wel zoveel bezwaren maakte tegen „Guys and Dolls", een film die met het Leger des Heils net zo luchtig omspringt als „De grote Verlei ding" het met de Quakers doet. Zo men al niet kan zeggen, dat er in „De grote verlei ding" beslist een grote portie schijnheilig heid aan te pas komt. Cary Cooper in de film „De grote verleiding" WAT IS HET GEVAL? „De grote verlei ding" voert ons terug naar de tijd van de Amerikaanse burgeroorlog. We slaan het leven gade van een Quakersgezin, dat vre dig en onbekommerd leeft op een boeren hofstee. De Quakers vormen een religieuze sekte, die pertinent gekant is tegen ge weld. Ze verafschuwen het gebruik van wapens, zijn principiële dienstweigeraars, voeren in hun onderlinge verhoudingen de naastenliefde tot in alle konsekwenties door. Op hun bijeenkomsten kan iedereen vrijelijk spreken, die zich geroepen voelt God te prijzen. Een honderd jaar geleden waren zij ook verklaarde tegenstanders van elke vorm van muziekbeoefening. Men vindt al deze elementen terug bij het ge zin, dat de film ons voorstelt. Maar.hoe! De vader koopt stiekum een harmonium. Zijn vrouw, die zelf voorgangster is van de gemeente, verzet zich, maar ze capitu leert op voorwaarde, dat het harmonium op zolder komt. Natuurlijk gaat dochterlief juist als een drietal ouderlingen op bezoek is aan het preluderen. Om het geluid te overstemmen begint vader dan maar luid keels een gebed te verzinnen. Hij slingert zijn volzinnen door de kamer tot het orgel eindelijk zwijgt. En de lof voor zijn welge kozen woorden neemt hij grijnzend in ont vangst. Een mooie opvatting van bidden, denkt men. Erg principieel godsdienstig zo'n Quaker. Trouwens, met de waarheid neemt vader het niet zo nauw. Hij maakt zijn vrouw wijs dat hij zijn volbloed dra ver heeft geruild voor een „langzaam" paard. Altijd bij de kerkgang slaat hij aan het wedrennen met zijn buurman. Ze wil dat hij ermee ophoudt. Wat kan hij beter doen dan met het langzame paard ter ker ke te gaan en onderweg toch een wedren uit te lokken, die nij grandioos wint? De hilariteit is groot, maar bepaald stichtend is zijn gedrag niet en verre van fraai. Voortdurend neemt hij zijn vrouw in de maling, zodat men ernstig aan zijn over tuiging twijfelt. Is het dan daarom begon nen? De enige echte Quaker blijkt tenslot te zijn vrouw. Als de oorlog de boerderij nadert trekt de zoon mee ten strijde. Wan neer de jongen niet terugkeert neemt de vader zijn geweer en gaat hem zoeken. In tussen komen de vijanden zijn erf binnen vallen. Ze worden vriendelijk onthaald en nemen mee wat van hun gading is. Ze zijn erg tam, alsof die welwillendheid dat be werkstelligt. Zou het? De film wil, dat we het geloven, maar dat doen we niet. De film heeft tezeer de religieuze tendens naar het belachelijke getrokken, het bespottelijke. Waar ze kan laat ze de mensen lachen. Daar offert ze de eerlijkheid aan op. Precies daarom valt er zo weinig goeds van „De grote Verlei ding" te zeggen. NATUURLIJK is het gemakkelijk te be weren dat we de zaken zo serieus niet moeten nemen. Kom, het is toch zo mense lijk en er zitten toch ook mooie dingen in. Jawel, het is menselijk. Al die zwakhe den, ze zijn menselijk. Maar zijn het niet wat erg veel zwakheden? En dienen ze niet wat erg duidelijk om schik te hebben in de film, alsof een gezin van Quakers pas de moeite van het verfilmen waard is als er maar met de principes wat wordt gekwanseld? En de mooie dingen? Toege geven, ze zijn er. De jonge liefde tussen de dochter en een soldaat, hun ontroerend af scheid, daar ziet men een prachtig stuk film met close-ups, zo haarfijn gesneden, zo zuiver van duur, dat men er de beproef de regisseur in herkent. En ook de zoon krijgt zijn deel. Wyler weet wat hij met de camera doet en hij weet ook zijn spe lers te bewegen tot een emotionele vertol king, waarvoor men bewondering kan hebben. Dat alles valt niet te ontkennen. Maar dat mag ons er toch niet van weer houden te onderkennen wat er in wer kelijkheid in „De grote Verleiding" aan de hand is. Er heeft een vertekening plaats gevonden van het beeld, dat men van de Quakers moet krijgen. Hun verhouding tot de realiteit, zoals wij die beleven, een zo verschillende verhouding, heeft de film de stof opgeleverd om ons te laten lachen en in spanning te houden. Een kunstje, geen kunst. De verleiding was blijkbaar te groot P. W. Franse In de derde schilderijenzaal van het Pa norama Mesdag aan de Zeestraat in Den Haag is, tengevolge van de bouwwerk zaamheden in de omgeving, een verzak king opgetreden. Deze zaal, de laatste voor de toegang naar het eigenlijke panorama, zal van nieuwe muren en fundamenten moeten worden voorzien. Van 18 tot 22 september zal het hele museum voor het publiek gesloten zijn. De hele verbouwing zal waarschijnlijk tot half februari duren. Het Panorama Mesdag wordt geflan keerd door een nieuw, nog niet klaar ge komen gebouw van de Canadese ambas sade en door een in aanbouw verkerend P.T.T.rkantoor. Aan beide gebouwen wordt gewerkt. De verzakking is een ge volg van het feit, dat daarbij bronbe maling is toegepast. De Canadese ambas sade heeft zich gedeeltelijk aansprakelijk gesteld, de eigenaresse van het toekom stige P.T.T.-kantoor nog niet. De Haagse advocaat, die de zaak in behandeling heeft, verklaarde te hopen ondershand met de betrokkenen een regeling te kun nen treffen met betrekking tot de schade vergoeding. Een Nederlandse pharmaceutisch-chemi- sche industrie is er zeer onlangs in ge slaagd, zo meldt de Philips Koerier, „als een van de eerste bedrijven ter wereld een vaccin te maken, waarmede met een redelijke kans op succes de strijd tegen de Aziatische griep kan worden gevoerd". „Bij de wereldgezondheidsorganisatie en in verscheidene landen blijkt grote belang stelling hiervoor te bestaan". „Helaas kan dit afweermiddel (nog) niet in voldoende mate geproduceerd worden om tot massale inentingen te kunnen over gaan". Het werk- aan de verbindingsdam van het Noordhollandse vasteland naar Mar ken is nu zover gevorderd, dat de Dienst der Zuiderzeewerken br en heeft om streeks half september dt uidelijke toe gang tot de Gouwzee voor de scheepvaart af te sluiten. Het zal, naar verwacht wordt, nog vijf a zes weken duren voor de dam gesloten wordt. ADVERTENTIE EENVOUDIGE. HOUDBARE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Buslijnen 3 en 4 Tel. 19708 Moord op Nederlander. De 45-jarige Nederlander C. C. Ligtermoet is in zijn woning te Bandung vermoord. De politie heeft de dader, een 17-jarige Indonesische jongen, gearresteerd. Deze heeft bekend het slachtoffer te hebben neergestoken. We kwamen steeds dichter bij de plaats, waar het trommelen nog altijd klonk. Govert en ik hielden ons dicht bij de grond en kropen zo voorzichtig verder als we maar konden. „We moeten er nu dichtbij zijn", fluisterde Govert me in 't oor. „Opgepast, hoor..., ze mogen ons niet in de gaten krijgen." Daar kropen we weer op onze buik voort. En toen opeenszjietvloog een pijl door de lucht en bleef in de stam van een palm steken, vlak voor de neus van de verschrikte Govert. 60—61 Vrijdagochtend is de negende Oude Kunst- en Antiekbeurs in het museum „Het Prinsenhof" in Delft voor het publiek geopend en gemeten naar de belangstel ling de avond tevoren bij de officiële opening en naar de verkoopcijfers van die avond mag men verwachten, dat zy even als vorige jaren voor de achtentwintig deelnemende kunsthandelaren een succes zal worden en voor het publiek een boeiende expositie door de veelzijdigheid en de rijkdom van het tentoongestelde, waarvan de gezamenlijke waarde byna negen miljoen gulden bedraagt. Het is typisch zich te realiseren, dat dit pas de negende antiekbeurs is. In het Ne derlandse culturele leven is zij een ge beurtenis geworden, die zich niet meer weg laat denken en daardoor het karakter heeft gekregen van iets, dat er voortdu rend was en blijft, zoals de sfeer van het Prinsenhof en de huizen langs de smalle Delftse grachten. Onbewust misschien hebben de organisatoren, vertegenwoor digd in de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland, deze continuï teit tot uitdrukking gebracht op het affiche voor de tentoonstelling, dat men terugvindt op de omslag van de catalogus en een dergelijke beurs laat zien, op de zelfde plek, maar dan anderhalve eeuw terug, het einde van de achttiende eeuw, de tijd van driekante steken en staart pruiken. Het is jammer, dat de Oprechte Haarlemsche Courant, die toen al onge veer anderhalve eeuw bestond, geen ver slaggever met de trekschuit heeft ge stuurd, het is tenminste niet gelukt een bespreking terug te vinden. Het zou aar dig zijn geweest zijn indrukken te weten. We stellen ons voor, dat ze niet veel van de onze zullen hebben verschild als we dit oude plaatje vergelijken met de indruk, die de opening van de beurs op ons maak te: beweging, levendigheid, veel kunst voorwerpen, die apart kunnen boeien en een verscheidenheid van persoonlijkheden onder de bezoekers en de schilders, de smeden, de wevers, de beeldhouwers. Het is niet mogelijk van deze verscheidenheid door opsomming een indruk te geven. We kunnen een kleine keus doen, zoals ook de tekenaar van die achttiende-eeuwse prent een keus deed toen hij zijn indruk ken trachtte weer te geven. Hij zag in de eerste plaats de kopers zelf, hun kleding, de manier waarop ze keken, het mengsel van snobisme, belangstelling, zakelijkheid en verliefdheid voor wat er te zien was. Dat hoort bij een manifestatie als deze en het maakt haar aantrekkelijk omdat het tenslotte de mensen zelf zijn, die het langst blijven boeien, onverschillig of zij op of voor het doek staan. De manier waarop zij een catalogus vasthouden en zich vooroverbuigen, het hindert niet, dat zij de helft van het doek onzichtbaar ma ken, zomin als dat die achttiende-eeuwse tekenaar hinderde. Hij tekende zelfs de heer, die donderdagavond anderhalve eeuw later in een hoek stond te kijken en beschaafd overbuigend naar zijn buur man vroeg bij welke kleermaker hij zijn t pak had laten snijden. Dat is ook de aan trekkelijkheid van deze beurs, zij biedt vaak meer en pretendeert gewoonlijk min der dan veel officiële tentoonstellingen, men kan er rustig heen gaan om over eikaars kleermaker te spreken. Zo kon het ook gebeuren, dat een kleine vogel uit een zeventiende-eeuwse kooi ontsnapte, naar de zaal van een concurrent van zijn baas vloog en daar verder de dag door bracht op de lijst van een schilderij zon der dat iemand bijzondere notitie van hem nam of zich erover verbaasde, dat hij niet de hele tentoonstelling ging zien. Wat paradoxaal zou men dat een van de men selijke accenten kunnen noemen, waaraan deze beurs rijk is. Zoals die vogel hadden wij bij bezichtiging van de grote verschei denheid toevallige voorkeuren en de be hoefte ons daartoe te beperken. Het is al leen op die manier mogelijk er iets aan te beleven, dat houdbaar is. Uiteraard houdt die voorkeur geen oordeel in over de andere voorwerpen. Zo merkten wij een vijftiende- eeuwse reliekhouder op waarvan hier bij een afbeelding met een van die ty pische Franse vrouwenkoppen uit de late middeleeuwen, fascinex-end door de tegen stelling in het gezicht: We noemen een tweede stuk: een glas schilderij in zilver en goud van G. Zeiner begin negentiende eeuw met een voorstelling van de Grote Markt en de St. Bavo in Haarlem, die door zijn strakheid en de wolkenlucht dezelfde irrationele sfeer wekt als een schilderij van Willink of Delvaux. Dit zijn maar twee voorbeel den van ontdekkingen, die iedereen kan doen als hij zich de tijd geeft. De beurs laat ieder de tijd tot maandag 23 septem ber van 10 tot 17.30 uur (zondags van 13 tot 17.30 uur) en op dinsdag-, donderdag en zaterdagavonden van 19 tot 22 uur. ADVERTENTIE De directie van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" te Amsterdam heeft aan boord van het motorschip „Karimun" afscheid genomen van gezagvoerder A. Rijkers, die na een diensttijd van 42 jaar de „Nederland" met pensioen gaat ver laten. De heer Rijkers, die een volle neef is van de bekende Dorus Rijkers, doorliep de zeevaartschool in Den Helder en trad op 6 september 1915 als stuurmansleerling in dienst van de „Nederland". Na de ver schillende stuurmansrangen te hebben doorlopen, werd hij op 2 december 1945 bevorderd tot gezagvoerder. Tijdens de laatste wereldoorlog verbleef de heer Rij kers in Nederland en vervulde toen vele functies Ui de maatschappij. 66. Maria voelde zelf de verandering, die in haar had plaats gegrepen, toen ze de brief, die Wagesreiter haar heimelijk gegeven had, gelezen had, heel duidelijk. Gelijk een boze droom lag nu, wat gepasseerd was, achter haar. Ze hoorde het vrolijke kloppen van haar bloed, het ritmische slaan van haar hart. Bij de woorden van haar oom steeg een warm gevoel in haar op; tranen vulden haar ogen. Haar lippen trilden even en ze slikte enkele kex-en. Toen verscheen er echter een over-geluk- kige lach op haar lippen en uit haar blik sprak een hevig verlangen. Nee, ze kon het goede bericht, dat Wagesreiter voor haar had meegenomen, niet onder zich houden. En voor al voor Paul Techen wilde ze geen geheimen hebben. „Ik heb zojuist een brief van Georg gekregen, oom", zei ze bijna fluisterend. „Zo! Laat die schurk eindelijk weer eens iets van zich horen!", riep hij uit en greep Maria's hand. „Maar oom!" Toen ze echter het schalkse lachje in zijn ogen zag, dat hij niet had weten te onderdrukken, legde ze haar hoofd op zijn schouders en zei zachtjes: „Ja, hij is al op de terugweg. Denkt u dat eens in! Hij zal gauw hier zijn!" Paul Techen begon te glimlachen. „Nee", zei mevrouw Komoroff tegen haar man, „dat je mijnheer Bühler niet hebt meegenomen, zal ik je nooit vergeven! Je weet toch wel hoe alleen ik hier ben en hoe blij ik me altijd voel, als iemand mij een paar dagen wat afwisseling komt brengen? Het leven is hier eentonig genoeg en ik wil ook wel eens wat verstrooiing hebben! Jij hebt er natuurlijk geen idee van, wat het wil zeggen om hier dag-in, dag-uit te zitten, geen aanspraak te hebben en steeds alleen maar de gezichten van het personeel om je heen te zien. Jij gaat tenminste iedere morgen naar Londen. Daar heb je je zakenvrienden, je club. Iedere dag is er iets anders. Je gaat naar de schouwburg, naar de bioscoop, je leeft maar zoals je er l zin in hebt. Iedere vrijdag kom je thuis en je verheugt (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN je dan over de landelijke rust, die hier heerst, wat je zenuwen zo goed doet, zoals je zelf altijd zegt. Maar dat ook ik wel wat verstx-ooiing wil hebben, dat ook ik wel eens met andere mensen wil praten, komt helemaal niet in je op. Je denkt er nooit aan, dat ik ook wel eens iets anders wil dan hier maar te zitten. Mijnheer Bühler was vast en zeker graag een weekeinde komen logeren, als jij hem maar had uitgenodigd. Maar zo zijn mannen nu eenmaal! Alleen wat jullie bevalt, gebeurt! Dat wij vrouwen óók van het leven willen genieten, dat wij er ook wel eens uit willen, daar denken jullie geen moment aan!" Ze zuchtte diep. Man en vrouw zaten in de hal van het grote huis in Baxton en Komoroff had zojuist verteld, dat Georg Bühler hem de vorige dag had opgezocht. „Nu doe je me onrecht aan, liefste. Ik heb Bühler meerdere malen gevraagd om met mij mee te komen. Maar je laat me nu eenmaal nooit uit spreken! Ik heb je toch al wel verteld, dat ik hem eerst zelfs helemaal niet herkende? Niet? Nu, ik geloof dat het jou al niet anders zou zijn gegaan. Toen hij hier verleden voorjaar was, zag hij er bepaald slecht uit. Hij was kennelijk ziek. Ik kreeg toen zelfs het gevoel, dat hij ook mentaal niet helemaal in orde was. Kortom, in mijn herinnering was hij zowel lichamelijk als geestelijk een zwaar lijdend mens". „Je overdrijft weer eens, liefste, zoals zo vaak. Bühler zag er wel ziek uit maar „Laat me toch even uitspreken en zeg straks wat je over hem denkt! Dat je 't niet met mij eens bent, begrijp ik wel, maar laat mij even aan het woord!" Mevrouw Komoroff opende haar mond al om scherp uit te vallen, maar toen ze de spottende blik van haar man zag, liet ze zuchtend haar hoofd zinken. „Stel je dus mijn verbazing voor, toen er in plaats van een ziekelijke, onrustige Georg Bühler een gezonde, uitstekend uitziende, van levenslust en energie blakende man voor mij stond! Toen ik hem gelukwenste met de verandering, die in hem had plaatsgegrepen, antwoord de hij lachend. „Ja, ik ben erg ziek geweest, maar nu ligt de zware last, die ik te torsen heb gehad, ver achter mij. Ik ben op het ogenblik gelukkiger, nog véél geluk kiger dan vroeger". „Ik heb hem voor een weekeinde bij ons uitgenodigd en daarbij gezegd, dat jij het vast en zeker erg prettig zoudt vinden, als hij een paar dagen zou blijven. Hij bedankte mij erg hartelijk voor de invitatie, maar het speet hem bijzonder, dat hij er geen gevolg aan kon geven. Hij kon namelijk niet langer in Engeland blijven. Hij wilde nog dezelfde dag doorreizen naar Oostenrijk. Ja, en toen zei hij nog iets, wat ik eigenlijk niet precies begreep. Hij zou gauw weer terugkomen, maar niet alleen, en dan zou jij het erg prettig vinden, zo dacht hij, als hij hier enige tijd in Baxton zou kunnen blijven. Begrijp jij dat? Ik niet „Natuurlijk weet ik wat hij daarmee bedoelde! Hij neemt dan Mary mee, als zijn vrouw bedoel ik", ant- woordde mevrouw Komoroff met gedecideerde stem. „Mary? Zijn vrouw? Hoe dat zo?", vroeg mijnheer Komoroff verbaasd. „Ach, wat zijn jullie mannen toch langzaam van be grip. Denk toch eens aan die brieven, die mijn zuster Erna geschreven heeft! Hoofdschuddend kreep Komoroff naar een sigaar. Hij bekeek haar lang en nadenkend, voordat hij er de brand in stak. Een windstoot schudde aan het oude huis, liet de ven sters rammelen, joeg huilend door de schoorsteen en blies de vlammen van het houtvuur bijkans uit. De stokoude grootmoeder, die in de leunstoel voor de open haard ingesluimerd was, ontwaakte op dat moment en keek om zich heen. Wie was toch tijdens haar sluimer voor haar verschenen? Een of andere macht had de sluier, die voor een reeds lang vergetene hing, opge trokken. (Wordt vervolgd) Overleden. De heer W. P. Kunze, een van Nedei-lands meest vooraanstaande vioolmakers, is vrijdagavond op 82-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Delta voor immigranten. De Argen- t-ijnse regering is een plan voorgelegd, da! beoogt Nederlandse immigranten in het gebied van de Parana-delta te doen vesti gen. Een functionaris verklaarde, dat Ne- dex-landers zich thuis zullen voeien in het ibied met zijn duizenden eilanden, en 1500 rivieren, stromen en kanalen. (UP) Directeur. Dr. J. D. Sibie, plaatsver vangend directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst te Doi-drecht, is benoemd tot directeur-ge neesheer van 't ziekenhuis voor de Noord oostpolder, dat waarschijnlijk nog dit jaar of anders in het begin van volgend jaar te Emmeloord gebouwd zal worden. Oplichting. Een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, is geëist tegen een 40-jax-ige ambtenaar te Dordrecht, die een afdeling van „Pro Ju- ventute" te Dordrecht, waarvan hij secre taris was, had opgelicht met vervalste declaraties van reis- en verblijfkosten. Op deze wijze had hij de vereniging voor f 1500 benadeeld. Reactor. In Petten is men begonnen met de bouw van het reactorcomplex van het Reactorcentrum. Nederland. Ruim een half jaar geleden is reeds aan een fabriek te Gorinchem het maken .van de stalen reactorhol opgedragen. Geheime zender. De Rijkspolitie te Borger en de Peildienst van de P.T.T. be trapten de 20-jarige B. K. te Nieuw Bui- nen tijdens de uitzending van verzoek plaat j es via zijn geheime zender, die de naam droeg „Studio Gi-oningen". De ge- hele apparatuur werd inbeslaggenomen. Tegen de exploitant werd procesverbaal opgemaakt. Onderzoek. De spoorwegongevallen- raad heeft in beginsel besloten tot het in stellen van een openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Woensel. ZONDAG 8 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Het ei", 20 uur. Concertge bouw: Jazz-concert door de Dutch Swing college, solisten, Bill Coleman en Albert Nicholas, 20 uur. Treslong: Grote dahlia tentoonstelling. Linnaeuslxof: Zomertuin, dagelijks geopend. Zuiderkapel: Joh. van Oostveen, 10 uur L. J. Sussenbach, 17 uur. Jeugddienst, 20 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozekruisersge- nootschap, 10.30 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaax% 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Terx-eur der atoommonsters", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur. „De grote verleiding", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden, 11 uur „Vrouwenclub", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeftijden, 11 uur, „East of Eden", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uux*. Minerva: „Ali Baba", alle leef tijden, 14 en 16.15 uux\ „Elke minuut telt", 14 jaar, 19 en 21.15 uux-. ZATERDAG 7 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Het Ei", 20 uur. Grote Kerk: Simon C. Jansen bespeelt het orgel, 2(1 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstel ling met bloemen, kaarsen en oude mu ziek. Optreden van het Amsterdams Ka- merkoor, 20.3022.30 uur. Spruitenbos- straat 9: B. Phillips spreekt voor Gemeen te van Christus over „De Bijbelse doop" 20 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de fernmes", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Ci nema Palace: „Symphonie in goud", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijd x, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Terreur der atoommonsters", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Miixerva: „Ali Baba", alle leeftijden, 14.30 uur; „Elke minuut telt", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. MAANDAG 9 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Bethelkapel: Film over Australië „Wijder horizon" voor de Christelijke Emigratiecentrale. Spreker is ds. Van der Bom uit Sydney, 20 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samenkomst, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Roxy: „De wraak van de woudloper", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Onsterfelijke muziek", alle leeftijden, 20.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uui'. Studio: „De vex'loren zoon", D jaax-, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur Luxor: „In de macht der gangsters", D jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6