Restauratie Haarlems stadhuis is voorlopig afgesloten In de Vishal werd een behoefte aangetoond BROMMER Of FIOS VI ETS!! Exploitanten elektriciteitsbedrijven bespraken toegepaste kernenergie Nauwelaerts de Agé Lottgering BEELDEN VAN GRAVEN ONTHULD Een aangenaam „honds" verblijf in dierenasiel werd geopend Aanbieding antieke barometer voor nieuwe doorgang HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Uitvoering door „Inter Nos" op een grammofoonplaat Nieuwe doorgang Binnenkort vijfentwintigduizendste bezoeker verwacht BIJEENKOMST IN AALSMEER Burgerlijke Stand van Haarlem natuurlijk naar Zijlweg 39-41 - Telef. 14308 Om de Kennemerland-beker Nutsspaarbank Speciale functionaris Fundament gelegd Medische verzorging tijdens het weekeinde ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 Telefunken heeft een grammofoonplaat doen verschijnen waarop een met deelne ming van het Haarlemse Jeugdkoor „In- ter Nos" onder leiding van J. Booda tot stand gekomen uitvoering is vastgelegd van een „Avondcantate" van Catharina van Rennes en I. H. Hooyer. De solozang Voor de Pandpoort van het Haarlemse stadhuis heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers vanmorgen twee beelden onthuld, vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andriessen en voorstellende de graven Willem II en Floris V. De graven hebben een belangrijke rol vervuld in de stichting van het tegenwoordige stadhuis-complex. Willem II zorgde er voor, dat Haarlem een jachtslot kreeg, dat nu het raadhuis is en schonk in 1245 aan Haarlem stadsrechten. Floris V stelde aan de Dominikaner orde in het jaar 1287 grond achter het jachtslot beschikbaar. Later is een klooster gebouwd, waarvan de overblijfselen en de tuin nog bestaan. Het gemeentebestuur heeft met de onthulling van de beelden uiting willen geven aan de vreugde van het afsluiten der eerste fase van de restauratie van het stadhuis, waaraan de laatste jaren energiek is gewerkt en die flink gevorderd is onder leiding van de gemeente-secretaris Voor de uitvoering der plannen was een commissie gevormd, waarin zitting hebben de heren mr. Phaff, architect C. W. Royaards, ir. H. A. Breuning, hoofdinge nieur van Openbare Werken, H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum en P. jongens, technisch hoofdambtenaar van Openbare Werken. Voordat de gemeente raad op 31 augustus 1955 besloot tot het opstellen van een algemeen restauratieplan door architect C. W. Royaards, was reeds begonnen aan het brengen van verande ringen in de indeling van het stadhuis. Men is van de gedachte uitgegaan, dat restauratie niet in een te snel tempo uitgevoerd moet worden, maar dat men gebruik moet maken van onder zoekingen en het maken van tekenin gen van de toestand van vroeger en thans. Dat is in het Haarlemse stadhuiscomplex ook geschied. De Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft het oudheidkundig bodemonderzoek geleid en dat hij er in geslaagd is belang rijke vondsten te doen, is gebleken uit mede delingen die wij hierover in ons blad heb ben gedaan. Bij het onderzoek in de kloos tertuin en op de binnenplaats bij de woning van de concierge zijn vondsten gedaan, die voor de geschiedenis van het complex van grote waarde zijn. Het restauratiebureau van Openbare Werken deed opmeting van het huidige complex en de Rijksdienst Monumenten zorg nam de fotodocumentatie voor zijn rekening. De heer P. Jongens verrichtte archivarische naspeuringen en raadpleegde oude notulen, om na te gaan, welke ver anderingen het stadsbestuur en de gemeen teraad lieten aanbrengen in het gebouw. Daar mr. Phaff sedert zijn komst in 1952 grote liefde heeft opgevat voor het stadhuis en zijn geschiedenis, welke hij kent als geen ander, besteedde hij alle aandacht aan de kunsthistorische elementen en de literatuur-documentatie. Wat de resultaten waren van de onder zoekingen door de diensten en genoemde heren, was vanmorgen in de kamer van B. en W. (de oude raadzaal) te zien, waar een tentoonstelling van foto's, tekeningen en beschrijvingen was ingericht. Rattenbestrijding Mr. Phaff vertelde ons, dat hij de ratten, die onder het stadhuis geleefd hebben, dankbaar is, want doordat de gemeente raad op 7 juli 1954 besloot een krediet be schikbaar te stellen om ratten te bestrijden, was het mogelijk onderzoekingen te doen op plaatsen onder de grond, waar men niet gemakkelijk komt. Riolen werden dichtge metseld of verwijderd, waardoor ratten, die in grote getale onder de gewelven van het stadhuis leefden, werden verdelgd. Het onderhoud van het stadhuis was in de oorlogsjaren en daarna verwaarloosd en van de gelegenheid verbeteringen aan te brengen werd gebruik gemaakt door delen van 't gebouw in vroegere toestand te bren gen. Kantoorruimten werden tevens uit gebreid, hetgeen noodzakelijk was, omdat het aantal ambtenaren sedert 1940, toen de uitbreiding aan de zijde van de Koning straat in gebruik genomen werd, verdub beld is. De verlichting van 1940 voldeed niet meer, evenmin de verwarming, die door oliestook is vervangen en de akoestiek werd verbeterd. Het vroegere ontvangerskantoor aan het Pand is gemoderniseerd en ingericht als kantoorruimte voor de afdeling pensioenen. Ook werd voor de boden voor de buiten dienst een nieuwe kamer gebouwd. De drukkerij kreeg een betere huisvesting en de benedengang aan de zijde van de Zijl straat onderging een verbetering. De representatieve ruimten zijn in de afgelopen jaren verbeterd. Bezoekers aan de wachtkamer, aan de kamer van B. en W. en de nieuwe doorgang zullen gezien hebben hoe deze delen van het stadhuis er na de restauratie uitzien. T oekomst Een fase is thans afgesloten, maar aan de toekomst is al gedacht. Architect Royaards zal het plan opmaken, maar het zal wel enige tijd duren, alvorens het uit- ADVERTENT1E DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZULWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 IUNEN) Aantal leden 23000 Contribulle ƒ1.— per jaar voor hei gehele gezin, mei restitutie bil overlijden van het lid gevoerd kan worden. De muren van de ridderzaal zullen gerestaureerd moeten worden, waardoor ze nog vele jaren mee kunnen en als de Stadsbibliotheek ver dwijnt zal aan het Prinsenhof een be stemming moeten worden gegeven. Burgemeester mr. Cremers heeft aan raadsleden, hoofden van takken van dienst, hoofden van afdelingen en aan hen, die in de afgelopen jaren hun krachten aan de verbeteringen hebben gegeven, tijdens een bijeenkomst in de raadzaal, een inzicht ge geven van hetgeen tot stand is gekomen en welk voorbereidend werk reeds verricht is. De onthulling van de beelden der graven is voorlopig een afsluiting van de restau ratie. Spreker bracht hulde aan Mari An driessen voor hetgeen hij tot stand heeft gebracht. Mr. Phaff vertoonde een aantal beelden van het stadhuis en van de Pandpoort in de loop der eeuwen en kreeg gelegenheid zijn kennis van de historie aan de gasten door te geven. Onthulling Het gezelschap be gaf zich naar dc Koningstraat, waar na de burgemeester door het wegtrekken van doeken, de beel den onthulde. Zii zijn één meter twin tig centimeter hoog vervaardigd van Franse kalksteen. In de nieuwe door gang wachtte het ge meentebestuur een verrassing. Als voor zitter van de Vereni ging „Haerlem" bood dr. C. Spoelder een antieke barometer uit de tijd van Lodewijk XVI aan. Het ge schenk is aangebrachi in de omgeving van een antieke staande klok. Tot besluit kwamen de genodigden in de kamer van B. en W bijeen. Het moment van de onthulling van de beelden in de nissen van de Pandpoort. waar sedert het mid den van de zestiende eeuw geen beelder hebben gestaan.Vroe- ger waren er heili genbeelden. HET WAS VRIJDAG een bijzondere dag voor de honden en katten van het dierenasiel van de afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren aan de Ridder straat in Haarlem. Vooral voor de honden is nu een tijdperk voor een meer „honds" bestaan aangebroken. De woningnood, die namelijk geruime tüd het leven van de honden in de Ridderstraat heeft vergald, is grotendeels opgeheven. Al de „honden ellende" vond haar oorsprong in het feit, dat enige tijd geleden bleek, dat het dak van het hondenverblijf lekte en op het punt van instorten stond. „Daar moet wat aan gedaan worden", zeiden de dieren vrienden. De hoofden werden bij elkaar gestoken en er kwam geld. En hierna kwamen er ook timmerlieden en metse laars. En weldra was het een timmeren en schuren, welk lawaai het blaffen, keffen cn miauwen overstemde. Vrijdag was het dan zover, dat het nieuwe verblijf door de voorzitter van de dierenbescherming in Haarlem, de heer K. J. Aanstoot, officieel kon worden ge opend. Hierna konden de bezoekers, waar onder vele dierenvrienden-in-hart-en- nieren, eens een kijkje in het nieuwe hondenverblijf nemen. Er is nu meer ruimte dan voorheen. Bovendien bestaat het dak uit twee isolerende lagen. Wan neer het echter toch erg koud wordt en de de warmte van de kachel de kou niet meer kan verdrijven, bestaat er de moge lijkheid aan de binnenzijde van het dak nog een isolerende plaat te bevestigen. Een groot aantal ramen in het dak en een doeltreffende buisverlichting staan er voor in, dat de honden elkaar dag en nacht kunnen zien, hetgeen natuurlijk de gezelligheid verhoogt. Toen de bezoekers het hondenverblijf binnenstapten was het gekef, gejank en geblaf van de honden niet meer van de lucht. Zenuwachtig sprongen de honden tegen de tralies. Bovendien blijken de honden nu de be schikking te hebben over een ruime, luchtige uitlaatplaats, waar zij zich heer lijk kunnen uitleven. Het „uitlaten" kan nu ook des nachts geschieden, omdat op de binnenplaats een lantaarnpaal is ge plaatst De heer D. van Petegem nam de gelegenheid te baat om een demonstratie te geven met een gordel, die wordt ge bruikt bij het redden van katten uit bo men. Voorts gaf hij een uiteenzetting van de werking van een gasmasker, waarmee hij vele meters in een riool kan kruipen. Dit masker was tevens één van de nieuw ste aanwinsten van de dierenbescherming. De heer Aanstoot deelde bij de opening van het hondenverblijf terloops nog mee, dat het bestuur van de afdeling Haarlem met twee bestuursleden zal worden uitge breid. Waarschijnlijk zullen de heren A. Beets en J. W. Gorter tot het bestuur toe treden. Omdat de drastische „restauratie" van het hondenverblijf veel geld heeft ge kost, zal van 23 tot 28 september een huis aan huiscollecte worden gehouden. Boven dien zal op 28 september op straat worden gecollecteerd. Een propaganda-avond heeft op donderdag 19 september in de „Leeuwerik" plaats. Op die avond worden enige dierenfilms vertoond en spreekt de directeur van de Nederlandse dierenbe scherming, de heer G. Nieuwenhuisen. In de nieuwe doorgang van het Stad huis is een antieke barometer van 1780 (Louis XVI) aangebracht, die dr. C. Spoelder namens de Vereniging „Haerlem" aan de gemeente aange boden heeft. Dit gedeelte van het stad huis is gerestaureerd onder leiding van ir. H. A. Breuning. Op de foto is ook zichtbaar de zuilengalerij, gemaakt naar een ontwerp van architect C. W. Ro-iiaardr Haarlem, 6 september 1957. GEHUWD: 6 sept. A. H. Groenen en A. C. de Vries; E. van Soest en J. M. Hoflschlag; M. Pieters en J. A. van den Heuvel. BEVALLEN van een z o o n: 4 sept. D. G- J. H. Thomson-Bosman; 5 sept. L. Zwaan-Van den Berg, E. E. I. van den Berg-Elkerbout, J- J. Verver-Riemens; 6 sept. A. van der Kuijl-Vreeken, J. Bijsterbosch-Smit, S. Ko- men-Van der Vliet. BEVALLEN van een dochter: 5 sept. W. p. Haak-Blerman; 6 sept. E. R. Toeset- Van 't Hag. OVERLEDEN: 5 sept. L. van den Bos. 76 j.. Pegasustraat; M. van Gelder-Molenaar, 80 Gedempte Oude Gracht; A. M. Beumer-Van Tol, 64 j. Kamperlaan. Dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de Industrialisatie en Kernenergie- voorziening, tevens vice-voorzitter van het Reactorcentrum Nederland, heeft te Aalsmeer een bijeenkomst geopend, die is georganiseerd door de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven onder auspiciën van het Reactorcentrum. Onderwerp van de besprekingen zijn de plannen en inzichten nopens de toepassing van kernreactoren voor elektriciteitspro- duktie in Engeland, Frankrijk, Duitsland en Nederland. Vertegenwoordigers van vele tientallen elektriciteitscentrales uit het gehele land bespraken het onderwerp, waarover vier inleiders, een Engelsman, een Fransman, een Duitser en onze landgenoot prof. dr. J. J. Went, hoofdnatuurkundige van de n.v. Kema, een inleiding hadden ge houden. De Engelsman J. C. Duckworth van de Engelse centrale elektriciteitsvoorziening, die enkele maanden geleden op de atoom conferentie in het Tropeninstituut te Am sterdam ook het woord voerde, besprak juist als toen het kernenergieprogramma van Groot-Brittannië. Hij vergeleek de be hoefte aan elektriciteit met de beschik bare voorraden brandstof en wijdde uit over de bouw van de eerste grote elek trische atoomcentralen in Engeland. Ten slotte vergeleek hij de kosten van de elek trische energie opgewekt in een gewone en in een atoomcentrale. Hoewel de kos ten van de bouw der nieuwe centrales zeer hoog zijn zullen op den duur de kos ten voor de opwekking van de elektrici teit lager worden, zei hij. Prof. dr. J. J. Went, hoofdnatuurkundige bij de n.v. Kema te Arnhem, zei dat Ne derland thans moet kiezen tussen twee typen reactoren, de gasgekoelde, waarin grafiet als moderator wordt toegepast (zo als in Engeland) en de watergekoelde en met water gemodereerde reactoren, die in Amerika in een vergevorderd ontwikke lingsstadium verkeren. Naast deze twee typen wordt thans in de Kema-laboratoria van de elektriciteitsbedrijven te Arnhem onder auspiciën van het Reactor Centrum Nederland gewerkt aan de ontwikkeling van nog een nieuw type, dat met een vloeibare suspensie werkt en dat de spre ker veelbelovend voor de toekomst noemde. Dr. ing. Heinrich Mandel, adviserend ingenieur van het Rheinisch-Westfalisches Elektrizitatswerk te Essen, zei dat men in de Duitse bondsrepubliek tussen 1960 en 1966 de eerste elektrische kerncentrales in gebruik hoopt te nemen. Hij verwachtte niet, dat de atoomenergie de elektrici teitsvoorziening minder kostbaar zal ma ken; integendeel, de financiering van atoomcentrales zal een zeer moeilijk pro bleem opwerpen, dat éérst moet worden opgelost, voor men in het groot wil gaan profiteren van atoomenergie. Voor Frankrijk sprak de heer B. Sait- cevsky, verbonden aan een Frans atoom centrum. Hij deelde mede. dat het ver bruik van elektrische energie in zijn land telkens na 10 jaar verdubbelt, hetgeen een steeds stijgende import van kolen en olie noodzakelijk maakt. ADVERTENTIE Het op 17 augustus verregende toernooi van Onze Gezellen om de Kennemerland- beker wordt zondag gehouden. Hieraan nemen deel IEV, EHS, NAS en Onze Ge zellen. Het programma luidt: 13 uur: NASEHS en IEVOnze Gezellen. Daar na om half drie de winnaars- en verlie zersfinale. In augustus werd bij de Nutsspaarbank ingelegd een bedrag van f 107.457,30 en terugbetaald f 30.185.57, zodat het spaar overschot f 77.271,73 bedroeg. Er werden 150 nieuwe spaarders inge schreven. Er werden 97 spaarbusjes uit gegeven. Bjj herhaling heeft men de laatste jaren de bewering kunnen vernemen, zowel van officiële als van particuliere zijde, dat Haarlem geen stad voor tentoonstellingen van beeldende kunst zou zijn. Dat klinkt nogal onwetenschappelijk. Maar het is een feil, dat bijvoorbeeld de exposities in het Huis Van Looy over het algemeen slechts zeer weinig belangstelling hebben getrok ken. Onder meer schreef men dit toe aan de weinig gunstige ligging van deze ook overigens niet ideale gelegenheid. Een jaar geleden werd na veel lokaal geharre war de Vishal aan de Grote Markt als tij delijke expositieruimte in gebruik ge nomen. Er gebeurde een klein wonder: binnen een maand na de opening kon men reeds de vijfduizendste bezoeker verwel komen. Men kon hierbij nog aan een ze kere nieuwsgierigheid denken, aan de aantrekkingskracht van een noviteit, waarover nogal wat te doen was geweest. Doch de toeloop hield aan. Thans is de zesde tentoonstelling aan de gang en bin nen enkele dagen hoopt men reeds de vijfentwintigduizendste bezoeker te kun nen begroeten. Te zeggen dat de Vishal in een behoefte voorziet, zou daarom een on- j volledige gemeenplaats zijn. Er is immers iets veel belangrijkers: in dit gemakkelijk toegankelijke gebouw aan de noordzijde van de Grote Kerk werd het bestaan van een voordien vrijwel onmerkbare behoefte aangetoond: die van het grote publiek om met de uitingen van hedendaagse kunst in aanraking te komen. Deze wetenschap is wel de grootste winst, die na de éénjarige exploitatie ge boekt kon worden. Op 8 juni 1956 werd de eerste expositie-bij-wijze-van-proef in de voorlopig gerestaureerde Vishal ge opend. Wethouder D. J. A. Geluk, die met voortvarend inzicht en doorzettingsver mogen een bijzonder animerende rol heeft gespeeld bij de uitvoering van de daartoe strekkende plannen van het artistieke driemanschap professor Otto B. de Kat, Jules Chapon en Hans Wiesman, wees in zijn toespraak welhaast ten overvloede op de ideale ligging van dit zolang veron achtzaamde pand, dat in het hart van de stad de mogelijkheid verzekert om kunst van deze tijd midden in het openbare le ven te brengen. Ruim twaalfduizend kij kers kwamen er die zomer de vervolgens geloonde tekeningen van Vincent van Gogh en de „Facetten" bewonderen. Dit jaar heeft men het experiment her haald, wederom met ruimschoots bevredi gende resultaten. Er kwamen tweeduizend mensen voor de grafiek van Duitse ex pressionisten en vijfendertighonderd om de bloemlezing uit het werk van Kees Verwey te zien. Elf dagen na het begin van de nu gehouden tentoonstelling ..Het portret rond Jan Sluijters" waren er al vijftienhonderd toegangskaarten verkocht. De Vishal heeft door deze activiteiten op hoog niveau een goede naam gekregen in een korte spanne tijds. Zelfs in enkele buitenlandse bladen zijn besprekingen verschenen. Met waarderingen uit het eij*en land zou men een indrukwekkend plakboek kunnen vullen. Vooraanstaande museumdirecteuren en andere deskun digen hebben, ondanks enkele bezwaren tegen onvolkomenheden zoals van ver warming en verlichting, een geestdriftig oordeel gegeven. Dit alles samenvattende mag geconstateerd worden, dat de proef neming volledig is geslaagd en de voor zichtig geformuleerde verwachtingen royaal heeft overtroffen. Maar laat men daarbij goed bedenken, dat tot dusver slechts een eerste, kleine etappe is afge legd. De moeilijkheden, die nu voor de deur staan, zijn van enigszins andere aard dan die van een jaar geleden. Voor wie zich de voorgeschiedenis niet herinnert, volgt hier een beknopt overzicht daarvan. De Vishal, vroeger alleen bestaande uit twee galerijen, een voor de handel bestemd verlengstuk van de openbare weg, waar boven later een glazen overkapping is aangebracht, heeft langdurig leeg gestaan. De inmiddels naar Laren vertrokken heer P. Leffelaar, toen nog kunsthandelaar in Haarlem, nam het initiatief tot het hou den van enkele kleine exposities. Daarop volgde een verzoek van „De Groep" van Haarlemse beeldende kunstenaars om deze bestemming te prolongeren. Van andere zijde werden hiertegen moeilijk te be grijpen bezwaren geopperd. Doch tevens werd nagegaan of het gebouw bestemd kon worden tot een toeristisch centrum, waarin ook de kantoren van Haarlems Bloei zouden zijn opgenomen. Daarmee zou een verdere zakelijke verhuur ge paard kunnen gaan, welk voornemen hef tig verzet uitlokte van velen, die vrees den voor ontluistering van het stedelijk schoon „op de meest kwetsbare plaats van de Grote Markt". Na het uitwisselen van allerlei argu menten voor en tegen stelde de gemeente raad tenslotte een bedrag beschikbaar voor het treffen van voorlopige voorzie ningen teneinde de Vishal voor tentoon stellingen geschikt te maken. Bovendien werd er twee jaar achtereen een subsidie gegeven. Van alle kanten werd de be nodigde medewerking verkregen. Doch nu staat het gemeentebestuur opnieuw voor een beslissing. De uit de bovengenoemde schilders bestaande commissie, die reeds langer is aangebleven dan aanvankelijk de bedoeling was, gezwicht voor de uit geoefende aandrang, kan de steeds meer tijd en energie vergende taak van voor bereiding en inrichting der exposities niet langer vervullen. De heren De Kat, Cha pon en Wiesman kunnen per slot van re kening niet blijven doorgaan zich con amore te bewegen op een terrein, dat door een gespecialiseerde functionaris beheerd zou moeten worden. Zij hebben zich on gemeen verdienstelijk gemaakt, met op offering vaak van eigen belangen. Onder hun leiding zijn zes uitmuntend verzorgde tentoonstellingen van aanzienlijke beteke nis gehouden. Terecht hebben zij er van afgezien werken van plaatselijke gene ratiegenoten te exposeren. In de toekomst echter zullen ook Haarlemse schilders in de Vishal moeten kunnen optreden. Men moet hierbij bedenken, dat van het begin af de bedoeling heeft voorgezeten deze proefneming tevens te laten dienen als een voorbereiding van een te stichten museum van moderne kunst, waarin dus ook de aankopten door de gemeente van „eigen" kunstenaars een plaats moeten vinden, waar zij door belangstellenden ge zien kunnen worden. Op dat punt is Haar lem achtergebleven. Zelfs kleinere steden als Arnhem. Breda, Groningen. Leiden. Schiedam en nog tal van andere hebben een dergelijk museum, eigenlijk een per manente expositiegelegenheid van werk van tijdgenoten. Maar goed. Haarlem heeft thans het voorstadium doorgemaakt. Be wust is daarbij het oog op de toekomst gericht geweest. Binnen een periode van vijf a tien jaar hoopte men de stad met een openbare verzameling van moderne kunst te kunnen verrijken. Het is alleszins te begrijpen, dat de adviescommissie de tijd thans rijp acht definitief een streep achter haar voorbe reidende werkzaamheden te zetten. Figuur lijk gesproken is het fundament gelegd. Nu moet met de eigenlijke opbouw worden begonnen. Daartoe dient er dus een spe ciale, deskundige functionaris te komen met een uitgebreide taak. Deze zou ook met het inrichten van verdere tentoonstel lingen in de Vleeshal belast kunnen wor den. Doch voor alles dient men te verhin deren dat het moeizaam tot stand gebrach te cachet van de Vishal opnieuw verloren gaat, dat dit functionele monument in het artistieke leven van de hoofdstad van Ne derlands eerste provincie een langwerpige uitstalkast van kledingstukken of huisraad wordt. Dit is een voor een overheid, die haar culturele verantwoordelijkheid be seft, dwingende opdracht. Voor de ver wezenlijking van de plannen tot oprichting van een museum voor moderne kunst zou men daarbij gelden van particulieren, met name van grote bedrijven, moeten aan trekken. Want voorlopig zal de bestedingsbeper king er wel toe dwingen enigszins groot scheepse aanspraken op gemeentelijke geld middelen onbeantwoord te laten. In het geval van de handhaving van de Vishal als expositieruimte kan men niet of nauwelijks de term „beperking" van toepassing bren gen. Het geldt hier geen overbodigheid, maar een noodzakelijkheid in een stad, die op het gebied van artistieke verzorging van de bevolking betrekkelijk weinig accom modatie kan verschaffen en in het bijzon der op dat van de eigentijdse beeldende kunst nauwelijks enige andere. Het door het publiek - ook door de zomerse toeristen - zo kennelijk geewaardeerde centrum moet behouden en zo mogelijk uitgebreid worden. ADVERTENTIE STOMEN ADVERTENTIE Sport- en Jiu Jltsu - Judo Academie Bloemendaalseweg 152 Overveen Tel. 53256 Vanaf 1 september INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN voor alle afdelingen, o.a. jengd-Judo, fit-clnbjes, badminton enz. ZALEN- BESCHIKBAAR o.a. voor badminton. V GROTE HOUTSTRAAT S - TEL. 10771 HAARLEM Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Westerman, Leidsevaart 74, tel. 12111 Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloe mendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753; Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, tel. 56409; Aerdenhout: Dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgerweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburglaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, b.g.g. 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen tot en met zaterdagmor gen 14 september voor spoedeisende ge vallen geopend zijn: De Elswout Apo theek. Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; De Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort- Station, tel. 02560-8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortsel. 164, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen: A.L.C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, tel. 39875 en J. J. van Luin, Bronstee- weg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 36389 (en in de week van zaterdag 7 tot en met vrijdag 13 september, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772 (en in de week van zaterdag 7 september tot en met vrij dag 13 september, des avonds na zes uur). BENNEBRÖEK Artsen: Dokter F. de Graaf, Rijksstraat weg 53. tel. 300. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, tel. 26944 (b.g.g. 27343). LISSE Artsen: Dokter J. M. van Dijk, Achter weg 6. tel. 3134. ZANDVOORT Artsen: Dokter J. van der Meer, Juliana- weg la, tel. 2499. Wijkverpleging: Zuster A. M. C. Hoogen- bosch, Julianaweg 25, tel. 2826. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tolweg 6, tel. 2816. Dierenarts J. Westerman, Leidsevaart 74, tel. Haarlem 12111. Apotheken: Van zaterdag 7 t/m vrijdag 13 september na 7 uur 's avonds: avond nacht- en zondagdienst: Apotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis. Zeestraat 71, tel. 3073. Echter uitsluitend voor dokters recepten en spoedgevallen. De diensten wisselen zaterdagavond om 7 uur. HILLEGOM Artsen: De medische dienst wordt a.s. zondag waargenomen door S. Ie Cocq d' Armandville, tel. 5613. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: Dokter Bult, tel. 6320. Nienw-Vennep: Dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: Dokter Den Ouden, tel. 2368. Zwanenburg: Dokter A. Hoekstra, Kerk hoflaan 87, tel. 454. HALFWEG Artsen: Dokter A. Hoekstra te Zwanen burg, tel. 454.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9