A W M VI X Bestedingsbeperking bedreigt onze toekomstige welvaart Goedmoedige politieke spot in Romanoff en Julia 11 12 NAAIMACHINES Bezuinigen Akkoord; maar niet op de produktiemiddelen De negen Muzen y J.G.MARTIN ZONEN NEDERLANDSE COMEDIE Aziatische griep onder Delftse studenten Onderhandelingen met Duitsland in een impasse? Apotheek in Groningen uitgebrand Verdrag van 1920 Nederland wil kolenvelden in Duitsland ontginnen Kerkelijk Nieuws WAARSCHUWING AAN DE KAMERLEDEN: Koopvaardij in gevaar Uitgever S. G. van Looy in Leiden overleden NOVIB-actie voor internationale bijstand Wrak van „Vergulde Draeck" uit 1656 gevonden Negentienjarig meisje uit Beverwijk verdwenen D ANS-AC ADEMIE Twintig timmerlieden in staking op bouwwerk in Amsterdam-Noord N.Ph.O. begint seizoen op 30 september aj .-v o 10 SEPTEMBER 195 7 ADVERTENTIE donderdaê'vrijdag september v w september maandag x september woensdag eptember donderdag eptember De Nederlandse Comedie had in het vo- ige seizoen reeds het blijspel „Romanoff en Julia" van Peter Ustinov in studie ge nomen, toen de wereldschokkende gebeur tenissen in Hongarije ertoe noopten de opvoering uit te stellen: men vreesde waarschijnlijk dat het publiek de scherts met de buitenlandse politiek van Sovjet- Rusland als ongepast zou beschouwen. Want inderdaad heeft men wel leren in zien, dat men door ridiculiseren veel kan doden dat in een geordende samenleving ongewenst is, behalve machthebbende an dersdenkenden. Misschien zou een ver toning destijds de verhitte gemoederen hebben geschokt. De toeschouwer van nu evenwel heeft hoe kort het ook geleden mag zijn en hoe weinig hij vergeten is voldoende afstand gekregen om in te zien dat de schrijver geen enkele realiteit op het oog heeft gehad. Zelfs het vreesachtige argument, dat met de heren van het Kremlin niet te spotten valt, verliest iedere betekenis tegenover deze beminne lijke zotternij, die per slot van rekening niet meer (maar ook niet minder) is dan een genoegelijk, ouderwets stuk roman tiek. En zoals ieder divertissement, hoe actueel ook gekleurd, heeft het de para doxale bedoeling door middel van het „tijdverdrijf" van de werkelijkheid af te 'leiden. Dat gebeurt ook hier. Ustinov vraagt ons letterlijk „des avonds in bed de ogen te sluiten om met een rustig klop- oend hart en een ontspannen hoofd te arriveren in een land van vriendelijkheid, gezond verstand en liefde". J Het vluchten in een land van louter rozegeur en maneschijn, een koninkrijk van oprechte amateurs der ethiek van broederlijke verdraagzaamheid en goede wil, is een typisch romantisch verschijnsel in gespannen perioden van onvrede. Naar zo'n gebied, de denkbeeldige hoofdstad van de kleinste staat van Europa, neemt Peter Ustinov ons mee voor een amusante confrontatie van vertegenwoordigers der twee grote partijen, die de wereld ver deeld houden. Als kletsgrage reisgids en animerende conferencier fungeert daarbij een soort operettegeneraal, tevens presi dent van de in middeleeuwse zaligheid florerende republiek, waar het jaar ge vuld wordt met de viering van vierhon derd onafhankelijkheidsdagen. In dit tra ditioneel romantisch milieu ontbloeit dan de romance tussen een moderne Romeo en dito Julia, respectievelijk de in dogma tische discipline grootgebrachte zoon van de Russische en de in sportieve zakelijk heid gelovende dochter van de Ameri kaanse ambassadeur. Dank zij een schil derachtige list van de amicale president wordt het huwelijk tussen de beide ge lieven van principieel vijandige huizen voltrokken door een stokdove, meer dan honderd jaar oude aartsbisschop. De beide ex-verloofden, een rechtlijnige comman dante van een ijsbreker en een kapitalis tische fabrikant van ijskasten, vinden eveneens de weg tot elkanders harten, zo als dat heet in populaire romans. Daarmee is de idylle compleet en kan ieder om met wijlen Colijn te spreken gerust zijn hoofdkussen opzoeken om verder te dromen van mensen die het goed menen met andere mensen, ondanks het woelen en woeden van duistere, domme machtenBij dat alles zijn de onder handelingen over de aansluiting bij de Atlantische Verdragsorganisatie of het Oostelijk Blok van geen betekenis meer. De beide ambassadeurs kiezen de voor de hand liggende oplossing: zij vragen asiel. En deze dubbele daad is tevens symbo lisch voor het overigens innemende ge brek aan ernst van de ook als acteur en filmster bekende schrijver: zijn hoofdper sonen moeten net als de toeschouwers een toevluchtsoord zoeken buiten de werke lijkheid, waarin zij niet langer kunnen leven! Het is interessant deze „oplossing" (waarbij niets substantieels overblijft) te vergelijken met „Romeo en Julia" van Shakespeare, waarvan het gegeven met gebruikmaking van vele tekstregels door Ustinov werd geparafraseerd. Dat treur spel, waarin de helden, levend in een ge roken wereld, tenslotte aan hun zuivere 'ealen ten onder gaan, maakt ons per 'do gelukkig met het besef van de over ADVERTENTIE EXCLUSIEVE ROODKAPJE voor BABY en KLEUTER Crote Houtstraat 116 - Tel. 13339 Sind vorige week hebben zich bij stu nten aan de Technische Hogeschool in '2lft enige gevallen voorgedaan van de -•genaamde Aziatische griep. De ziekte emt zowel voor onder de oudere jaars is onder degenen die zich voor de eerste •aal lieten inschrijven. Volgens de hoge- •hoolarts dr. N. A. Bolt liggen thans nige tientallen studenten ziek te bed. doordat men in de huidige groentijd vaak aet grote groepen studenten bijeen is, oeit het aantal ziektegevallen vrij snel. ziekte heeft een goedaardig verloop, 's meeste gevallen zijn geconstateerd bij ;e leden van het Delfts Studentencorps, ;ji de r.-k. studentenvereniging Sanctus 'irgilius is het aantal veel minder en bij a Delftse studentenbond heeft men nog in aet geheel geen meldingen. dood en verdeeldheid triomferende liefde! In „Romanoff en Julia" dienen alle loze verzoeningen en overbruggingen alleen voor de aardigheid. Welnu, aan aardigheid is geen gebrek. De cosmopoliet Ustinov beschikt over een humoristisch waarnemingsvermogen en een veelzijdige mensenkennis. Op zijn best is hij wanneer het binnenste van de am bassades buiten wordt gekeerd en men enkele kostelijke tonelen van interne strijd achter de strenge fagades mag mee maken. Aan de Russische kant behoefde hij weinig gevoelens te ontzien. Bovendien liggen de tegenstellingen maar voor het opscheppen, zodat hij daar veel beter kon slagen dan in het toch altijd een beetje heilige Amerikaanse huisje, waarin welis waar geen porseleinkast stond, maar toch voldoende breekbare waar om tot voor zichtigheid te manen. Heerlijk is Johan Fiolet met zijn nostalgische herinneringen aan de tsaristische feesten, die hij als spion moest bijwonen, hartvertederend Mimi Boesnach als de echtgenote, wier materialisme van aangeleerd historisch spontaan actueel wordt bij het zien van een modieus hoedje in een etalage. Voor een hoogtepunt zorgen beider welhaast wellustige uitbarstingen in bekentenissen van schuld. Gelukkig laat aan de over zijde Mien Duymaer van Twist zich door de beperkte hoeveelheid stof niet weer houden de anderen stevig van katoen te geven. Alleen om dit drietal reeds is de voorstelling de moeite waard. De gehele avond trouwens levert de oudere generatie het beste van het spel: Joan Remmelts loopt als het volslagen onverantwoordelijke staatshoofd goed moedig links en rechts iedereen te trac- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 teren op het snoepgoed van naïeve diplo matie, Philippe la Chapelle is als de pre laat een subliem monument van verkalkte waardigheid en Johan Schmidtz een foto met een onderschrift in „Life" waard. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, dat de rollen van de vier gelieven net iets beter vervuld kunnen worden dan nu door Rita Maréchal en Allard van der Scheer, Sigrid Koetse en Ramses Shaffy gebeurt, maar zij zijn zeker ruimschoots voldoende. Re gisseur Johan de Meester vond in deze ba dinerende fantasie een kolfje naar zijn hand en in Dick Scheffer en Jaap Maarle- veld nog een paar medewerkers om als marskramers de feestartikelen tot ver hoging van de pret uit te delen. In Enge land ontwierp de Fransman Malclès de decors, in Nederland de Engelsman Denis Martin het verschil lijkt mij niet groot, het door het voorgeschrevene nogal over eenkomstige resultaat zeer aantrekkelijk. Het geheel is door Peter Ustinov kenne lijk opgezet om een flink aantal „bon mots" over de politieke situatie in ver scheidene delen van de wereld te lan ceren. Het zijn net zulke „losse flodders" als waarmee de geweren der schildwach ten in het niemandsland ten tonele ge laden zijn doch enkele daarvan zal men wellicht gnuivend onthouden, zoals: „Het snobisme werd in Rusland in 1917 afge schaft" of: „De partij kent de westerse decadentie van haver tot gort, al ware het slechts door het feit, dat zij die zelf heeft uitgevonden". David Koning Rita Maréchal en Allard van der Scheer in de titelrollen van „Romanoff en Julia" van Peter Ustinov, geflan keerd door Dick Scheffer en Jaav Maarleveld. Een woordvoerder van het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn heeft geen bijzonderheden willen mede delen over de stand der onderhandelingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek, zulks naar aanleiding van een bericht in de „Frankfurter Allgemeine", volgens welke de onderhandelingen dreigen vast te lopen als gevolg van onaanvaardbare Nederlandse eisen. De woordvoerder zei, dat Nederland en Duitsland afgesproken hebben dat zij slechts gemeenschappelijke communiqué's zullen uitgeven. In het al gemeen kan men zeggen, aldus de woord voerder, dat er bij dergelijke „vereffe ningsbesprekingen" altijd punten zijn waarover het moeizaam onderhandelen is. West-Duitsland en Nederland staan niet als eisers tegenover elkaar. De „Frankfurter Allgemeine" schreef, dat het ministerie van Buitenlandse Za ken in Bonn hardnekkig weigert bijzon derheden bekend te maken over de onder handelingen inzake de teruggave van de in 1949 bij Nedei'land gevoegde Duitse grensgebieden, de door Nederland geëiste compensatie van de „Auslandbonds" en het vraagstuk van de inpoldering van de Dollart, doch dat men in goedingelichte kringen in Bonn meent dat vooral de laat ste kwestie in een impasse is geraakt. De Nederlandse regeringscommissaris voor Duitse aangelegenheden, mr. J. W. Beyen, zou de vorige week tijdens een bezoek aan de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, erop aangedrongen hebben, dat de Bondsregering nog vóór de verkiezingen op 15 september aan de Ne derlandse wensen tegemoet komt. Von Brentano zou de „zeer vergaande Neder landse wensen zonder meer afgewezen hebben", aldus de „Frankfurter Allge meine". Het blad verklaarde voorts, dat men na zes maanden onderhandelen nog niet veel verder is gekomen dan het opstellen van de wensen der beide partijen. Maandagavond tegen half acht is brand uitgebroken in een apotheek aan de druk ke Herenstraat in Groningen. De eigenares van de apotheek had enkele uren tevoren getracht een paar gordijnen te drogen bo ven een electrische kachel. Toen zij na sluitingstijd naar huis ging heeft zij ver geten de kachel uit te schakelen. Vermoe delijk hebben de gordijnen, toen zij droog waren vlam gevat. Het vuur vond gretig voedsel in de grote voorraden ether, spiri tus en chemicaliën in de apotheek De brandweer had de vuurzee in een half uur bedwongen, maar het nablussen vergde nog enkele uren. De apotheek is goeddeels uitgebrand. De schade valt nog niet precies te ramen. Het uitgebrande pand maakt deel uit van een complex, behorende bij de voormalige Pa terskerk en was tot voor kort eigendom van de paters Jezuieten in Groningen. Het is echter onlangs verkocht aan een aanne mersbedrijf. Volgens een verdrag, dat in 1920 tussen Nederland en Duitsland is gesloten, heeft Nederland nog recht op het ontginnen van Duitse steenkolenvelden in de buurt van de nieuwe staatsmijn Beatrix. Op grond van dit verdrag heeft Nederland destijds een lening van 200 miljoen gulden aan Duitsland verstrekt, waarvoor Duits land ondermeer voedsel in Nederland kon kopen. Voorts nam Duitsland op zich een hoeveelheid steenkool aan Nederland te le veren en aan de n.v. Nederlandse Maat schappij tot Ontginning van Steenkolen velden toe te staan kolen te delven op Duits gebied. Tijdens de geallieerde bezet ting van Duitsland heeft de Nederlandse regering reeds te kennen gegeven prijs te stellen op toepassing van dit verdrag. Bij een nota wisseling in oktober 1956 tussen Nederland en de Duitse bondsregering zijn de Nederlandse belangen in deze kwestie veilig gesteld. Van het recht tot exploitatie der in Duitsland liggende kolenvelden heeft Nederland nimmer gebruik gemaakt. Thans echter is de uitoefening van dit recht, dat door het verdrag zonder tijd limiet wordt verleend, voor Nederland van groot belang. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft thans aan de Eerste Ka mer gevraagd, of deze een parlementaire goedkeuring nodig acht van de nota wisseling. Beroepen te Akkerwoude K. A. Abelsma te Marken door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (secretaris jeugdwerk Ned. Chr. Stud. Ver.) G. J. Bosman, vicaris te Nij megen. Aangenomen naar BlauwkapelGroe- nekan B. Haverkamp te Nieuw-Lekker- land. Benoemd tot directeur van het vor mingscentrum De Oorsprong te St. Nico- laasga H. A. Denkers te Oosterzee. Geref. Kerken Tweetal te Stadskanaal en Stadskanaal- Pekelderweg C. Mak Azn. te Roden en H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Beroepen te Emmen M. Feitsma te Oen- kerk. Aangenomen naar Smilde G. S. Oegema te Zutphen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Vlissingen J. M. Visser te Dokkum. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hoek (Z.) en te Schouwer zijl c.a. C. Bijl, kand. te Perqis. Geref. Gemeenten Tweetal te Nieuw-Beijerland J. B. Bel te Krabbendijke en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde is beroepen. Om het hoofd te kunnen bieden aan de internationale concurrentie en voor de ontwikkeling van onze industrie en scheepvaart, zullen in de toekomst enorme kapitalen nodig zijn. Er zal daarom meer moeten worden gespaard en minder moeten worden opgemaakt. Het produktie-apparaat moet thans voorrang hebben als bron van nieuwe welvaart. Dat was de kern van de betogen uit de kring van de industrie en scheepvaart tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer, die gisteravond bijeenkwamen op het nieuwe m.s. „Prins der Nederlanden" van de K.N.S.M., als uitgangspunt voor de derde parlementaire industriereis, die Kamerleden deze week in kennis zal brengen met vijftig industriële bedrijven. Sinds het eerste parlementaire industrie- bezoek in 1951 is, dankzij de gunstige om standigheden, de omvang van onze indu striële produktie met bijna vijftig percent gestegen en de industriële export met 60 percent, terwijl het aantal werkers in de industrie met 110.000 toenam. Deze cijfers vermeldde de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de contactcom missie der werkgeversverbonden die de Kamerleden hebben uitgenodigd, in zijn begroetingsrede. Hij memoreerde tevens, dat deze uitbreiding van de industriële produktie mogelijk is geweest, doordat sedert 1951 voor ruim 12 miljard in de industriële bedrijven werd geïnvesteerd. Dat geeft een indruk van de enorme be dragen, die met de modernisering en de uitbreiding van de industrie gemoeid zijn. Als een vermaning tot sparen en tot be perking van de consumptie, zei de heer Twijnstra vervolgens: een ontwikkeling van de industrie, die gelijke tred zal ver mogen te houden met de aanwas van onze bevolking, zal ook in de toekomst aan zienlijke investeringen noodzakelijk ma ken. De snelle ontwikkeling van de tech niek zal bovendien steeds zwaarder eisen stellen aan onze bedrijven om de techni sche ontwikkeling bij te houden, die door de internationale concurrentie wordt ge dicteerd. De bestedingsbeperking is een inhouden van de pas om, na het hervinden van een gezond evenwicht met hernieuwde kracht de uitbreiding van onze volkshuis houding voort te zetten. Voor de onder nemer zijn de beperkingen niet anders dan remmen voor zijn activiteit en zijn energie, juist die eigenschappen, zonder welke een groeiende en bloeiende gemeenschap niet denkbaar is. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Redersvereniging, de heer W. Gou- driaan, voegde hieraan toe: „Wij reders staan, gezien de overspannen arbeidsmarkt, geheel achter de regering wat de beste dingsbeperking betreft. De bestedingsbe perking moet echter eerder gezocht wor den in de consumptieve sfeer en in de pro duktiemiddelen - of dit nu fabrieken, machines of schepen zijn - waarmee wij straks deviezen moeten verdienen en werk moeten verschaffen aan onze zich steeds uitbreidende bevolking. Helaas echter zijn de belastingmaatrege len, die de laatste jaren aan de problemen van de rederijen in zekere mate tegemoet kwamen, thans geheel onzeker. Indien Nederland prijs stelt op het behoud van zijn koopvaardijvloot, aldus de heer Gou- driaan, dan zal het noodzakelijk zijn, dat de belastingheffing voor onze koopvaardij grondig wordt herzien, in hoofdzaak als verweer tegen de belastingpolitiek van de buitenlandse scheepvaartmaatschappijen, die hun schepen laten varen onder de vlag van een (vreemd) land, waardoor zij slechts een te verwaarlozen bedrag aan belasting hoeven te betalen. Hiertoe willen wij slechts in de uiterste noodzaak overgaan, maar dat de dreiging der „goedkope vlag gen" werkelijkheid is, blijkt uit de groei van de betreffende vloten. In 1939 maakte deze één percent uit van de wereldtonnage, doch inmiddels is zij tot ruim tien percent gestegen. Van de 33 miljoen ton die in bestelling zijn, zal twintig percent onder een goedkope vlag gaan varen. Politiek probleem Verontrustend noemde de heer Twijnstra de verschijnselen, die zich thans in onze economie voordoen en die de financiering van de overheid en het bedrijfsleven drei gen aan te tasten en onze betalingsbalans kunnen ontwrichten. Beseffend dat wij af hankelijk zijn van wat buiten onze grenzen gebeurt, hebben wij toch de plicht, de in flatoire ontwikkeling, de dreiging van waardevermindering van de gulden en Maandag is na een korte ziekte in het Diaconessenhuis te Leiden overleden de heer S. G. van Looy, sedert 1928 directeur van A. W. Sijthoff's uitgeversmaatschappij n.v. Tijdens zijn bijna dertigjarig direc teurschap werden vele belangrijke uitga ven voortgezet of voltooid. Toen tijdens het nazi-regiem in Duitsland aan vele denkers en geleerden het publiceren was ontzegd, heeft de heer Van Looy zich be ijverd vele belangrijke werken van deze emigranten-auteurs, vooral op het ter rein van wetenschap en kunst, te doen verschijnen, bijvoorbeeld een boek van de grote geleerde Albert Einstein, een vier delige encyclopedie over auteursrecht van dr. H. L. Pinner en het standaardwerk over oud-Nederlandse schilderkunst, be staande uit veertien delen, van Max Fried- lander. Hij nam ook het initiatief tot de uitgave van verscheidene vaktijdschriften. De heer Van Looy was gedurende vele jaren lid van commissies in het boekbe drijf en in de grafische organisaties. Niet alleen de tegenstelling „Oost-West" vormt een gevaar, ook die tussen „rijke" en „arme" volken is een bedreiging voor de wereld en voor de menselijke solidari teit. Deze bedreiging treedt minder op de voorgrond, houdt in mindere mate de ge moederen bezig, maar is echter even reëel. Deze tegenstelling te helpen doorbreken en de internationale gerechtigheid te bevor deren dat is het doel van de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, waarvan Prins Bern- hard algemeen voorzitter is. In oktober treedt NOVIB in de openbaarheid. Zij gaat een actie op touw zetten voor het bijeenbrengen van geld voor het verlenen van technische, economische en finan ciële bijstand aan gebieden, die daaraan hard behoefte hebben. De actie omvat on der meer een nationale prijsvraag, een reeks radio-uitzendingen en een demon stratief congres. De NOVIB is ruim een jaar geleden op gericht en bestaat uit zestig organisaties (onder meer de meeste Nederlandse poli tieke partijen, werknemers- en werkge versbonden en kerkelijke organisaties). De vooi-zitter, prof. dr. ir. E. de Vries, heeft een concreet werkplan aangekondigd: een sociaal ontwikkelingsproject in de Soedan en een aanvullingsprogramma voor een V.N.-project, dat op het ogenblik in de Nestos-vallei in Thracië (Noord-Grieken land) wordt uitgevoerd. Over een project in Marokko wordt nog overleg gepleegd. In Nederland werkt men samen met het Unesco-centrum-Nederland en het Neder lands comité Unicef (Wereldkinderfonds). De drie groeperingen streven er naar ons volk voor te lichten over de noodsituaties in tal van landen, op te wekken tot het geven van bijdragen ter opheffing dezer noden en acties o" te zetten als thans in de Soedan en in Griekenland gevoerd zullen worden. „Wij zijn de smeerolie in de machine, niet de beweegkracht. Die moet uit de volken zelf voortkomen", zo heeft prof. De Vries verklaard. „De NOVIB wil een teken zijn dat er in ons land krachten zijn, die zich van de internationale solidariteit bewust zijn, zonder zich te bekommeren om politieke scheidslijnen en bewegingen". In de eerste week van oktober start men met een prijsvraag, waarvoor 3Vfc miljoen kaarten huis aan huis zullen worden ver spreid. Prijzen: een wereldreis, Europese en Beneluxreizen. Op 12 september begint een serie radio-uitzendingen. Op 25 okto ber sluit de radio-actie met een nationale uitzending, die door Prins Bernhard wordt geopend. In dit programma worden de winnaar van de prijsvraag bekendge maakt. Congres van portretschilders. Van 23 tot 28 september zal in Dubrovnik in Joegoslavië het tweede internationale con gres van portretschilders worden gehou den met deelnemers uit Oostenrijk, Bel gië, Denemarken, West-Duitsland, Mo naco, Noorwegen, Polen, Frankrijk, Ne derland, Engeland en Zweden. Minou Drouet - Minou Drouet, het negen jarige Franse meisje, dat vorig jaar opzien baarde met de publikatie van een bundel gedichten, zal de hoofdrol vervullen in een film die volgend jaar gemaakt wordt naar het nog niet gepubliceerde boek „Clara et les mechants" van Paul Vialar. Leesweek - De Algemene Bond van Leesbibliotheekhouders viert van 27 sep tember tot 5 oktober zijn jaarlijkse lees week. Donderdagavond 26 september zal dr. Victor E. van Vriesland deze week openen in het Amsterdamse Bellevue. Het toneelgezelschap „Puck" voert dan „Taloe- lah" op. Gelders Orkest - Het Gelders Orkest heeft zijn programma voor het concert seizoen 1957-1958 gereed. Een groot aantal concerten wordt weer gegeven in het ge west en daarbuiten in Maastricht, Breda, Krefeld en Duisburg. Het Duisburgs Stadt- theater zal ook in Nederland concerteren onder leiding van Georg Ludwig Jochum. Als gastdirigent zal met het Gelders Or kest optreden Henry Swoboda, die als muziekdirecteur verbonden is aan een in Engeland gevestigde grammofoonplaten maatschappij. Ontdekking van amateur-kikvors- tnannen aan Australische westkust In 1656 liep de Nederlandse vrachtvaar der „De Vergulde Draeck" aan de west kust van Australië op een rif en zonk, waarbij 117 opvarenden om het leven kwamen. Het schip had een kostbare lading spece rijen aan boord en acht kisten met goud en zilver, waarvan de waarde thans ruim tien miljoen gulden bedraagt. Twee jeugdige Australische amateur- kikvorsmannen hebben nu, ongeveer op de door de kapitein van „De Vergulde Draeck" in zijn logboek vermelde positie een wrak ontdekt, waarvan zij aannemen dat het dat van „De Vergulde Draeck" is. Het wrak ligt ten zuiden van het eiland Lancelin, in water van vijf tot tien meter diepte. Het schip ligt op zijn kant. De twee jeugdige Australiërs zijn voor nemens naar de kisten met goud en zilver te zoeken. De hoofdinspecteur van politie te Be verwijk verzoekt te worden bekendge maakt met de verblijfplaats van de 19-ja- rige Maria Antonia Kabalt, die in de nacht van zondag 1 september op maandag 2 september 1957 in opgewonden toestand de ouderlijke woning heeft verlaten en sinds dien spoorloos is. Een ongeluk wordt ge vreesd. Het signalement luidt: lang 1,68 m, ten ger postuur, smal bleek gelaat, groen bruine ogen. donkerblond half-lang haar. Zij is gekleed in een rose overgooier en draagt een petrol-kleurig poplin jasje, voorzien van een houtje-touwtje sluiting en een capuchon. Inlichtingen worden in gewacht bij de politie te Beverwijk, tele foon K 2510—3800. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 7 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 14—17 uur 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagdielstraat 29 Telefoon 10806 stijgende prijzen binnen onze eigen grenzen een halt toe te roepen. Het is echter gemakkelijker de middelen aan te geven, die daartoe dienstig zouden zijn, dan ze in de praktijk toe te passen. Want de toepassing is een politiek pro bleem. Daarbij denk ik aan regering en parlement, maar ook aan de ondernemers en arbeiders, die bij het economische leven zijn betrokken. Zij allen zullen, samenwer kend, de onaangename maatregelen moeten willen aanvaarden, die kunnen leiden tot een herstel van het evenwicht, waarop een gezonde maatschappij kan gedijen. Het zou bijzonder bedroevend zijn wanneer wij tot de conclusie zouden komen, dat wij niet in staat zouden zijn, ons zelf te helpen." Met de redevoeringen van de heren Twijnstra en Goudriaan als inleiding,waar aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, nog een geestig woord toe voegde, hadden de politici en hun gast heren ruimschoots stof voor een levendige gedachtenwisseling, waarin ook werd her innerd aan het motto van de rede, waar mee minister Zijlstra drie jaar geleden de tweede parlementaire industriereis besloot: „Voor het economische leven is „morgen" belangrijker dan „vandaag". Na een gezamenlijk bezoek vanmorgen aan de Hoogovens te IJmuiden (zie elders in deze editie) zijn de Kamerleden van middag uitgezwermd voor het bezoeken van bedrijven in Haarlem, Sassenheim, Leiden, Utrecht, Zeist en Den Dolder. De helft van het ongeveer honderdzestig poli tici omvattende gezelschap zal morgen in Breda en omgeving, de andere helft in Nij megen diverse bedrijven bezichtigen. Een groep van circa 20 timmerlieden, in dienst van een aannemersbedrijf te Nieuw- Vennep, werkzaam aan een complex van 174 woningen in Amsterdam-Noord, is in staking gegaan wegens het niet inwilligen van looneisen. De directie van het aan nemersbedrijf deelt mede, dat deze tim merlieden in tariefloon werken en per week f104 tot f121 verdienen. Zij hebben nu de eis gesteld dat hun een minimum- tariefloon zal worden uitgekeerd van f115 netto per week. De directie is niet bereid deze eis in te willigen. Met de uitvoerder en de arbei ders zijn besprekingen nog gaande. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest zal het nieuwe seizoen op maandag 30 september onder leiding van zijn nieu we eerste dirigent Henri Arends officieel beginnen met een concert, dat wordt aan geboden aan het provinciaal bestuur, de colleges van B. en W. en gemeenteraden van de leden der Stichtingsraad. Het pro gramma vermeldt de Eerste suite van Bach, het Trompetconcert van Haydn en „Alborada del Gracioso" en „Rapsodie" van Ravel. De frompettiste Nelly Boerée treedt op in het concert van Haydn.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11