Prins Bernhard en vele parlementsleden vanmorgen op bezoek bij de Hoogovens Sukarno rechts en Hatta links van premier Djuanda Mevrouw J. C. Staritsky nam afscheid van het onderwijs 536ste STAATSLOTERIJ 4e kias i4e iijs» Ir. A. H. Ingen Housz sprak over de problemen der industrie en vergat die van de IJmond niet DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Elfduizend Nieuwe plannen Gouverneur Faubus trekt aan het langste eind Jubilaris bij N.Z.H.V.M. hartelijk gehuldigd IJ mond-eenheid Nationaal overleg in Djakarta is begonnen zonder handdruk van de beide groten Bankdirecteur meldt zichzelf bij de politie Hij bekent tienduizenden guldens te hebben verduisterd Ir. H. J. van Bremen overleden Receptie op Anslijnschool Hartelijke huldiging van de heer J. A. W. Floor Ontvangst op 30 september bij lettergieterij A'dam Scheepvaart DE SPECIALE TREIN, waarmee een groot aantal leden der beide Kamers van de Staten-Generaal, die thans door Nederland reizen voor hun „Parlementair Industrie- bezoek" naar de IJmond werden vervoerd, is vanmorgen tegen tienen via station Beverwyk het terrein der K.N.H.S. opgereden om de volksvertegenwoordigers op de meest comfortabele manier in staat te stellen een indruk van dit bedrijvencomplex op te doen. Nog belangrijker voor de Hoogovens echter was het feit, dat Prins Bernhard - commissaris van de K.N.H.S. de gelegenheid had gevonden naar IJmui- den te komen. Hij werd weliswaar aan de ingang zuid verwacht, maar om tien minuten voor tien gleed de glanzende hofwagen met de Prins naast de chauffeur onverwacht de hoofdingang binnen, waar directeur P. L. Bentz van den Berg niette min te zijner verwelkoming aanwezig was. Inmiddels was de blauwe trein via de CernU en de Kooksovens het terrein opgereden om na een rit over het complex de nieuwe gloeiovenhal van de Breedband te bereiken. Daar hebben Prins en parlemen tariërs geluisterd naar een rede van ir. Ingen Housz, die omgeven door zijn mede directeuren, tegen een achtergrond van een imposante, geschilderde impressie van de moderne ijzer- en staal winning, het woord tot het grote gezelschap richtte. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter van de waarmee grote bedragen gemoeid zijn. Het Hoogovendirectie, heeft in zijn toespraak bedrijf is bereid deze taak te verrichten, er aan herinnerd, dat de leden van de Staten-Generaal reeds enkele malen het bedrijvencomplex te IJmuiden hebben be zocht, maar dat er nadien weer nieuwe uit breidingen ter hand zijn genomen. Het resultaat van deze uitbreidingen zal zijn dat de staalproduktie zal worden opge voerd tot 1.100.000 ton, de ruwijzerproduk- tie tot 1.000.000 ton, de cementproduktie tot ruim 500.000 ton en de kunstmestpro- duktie tot ruim 500.000 ton produkt per jaar. De heer Ingen Housz vestigde er voorts de aandacht op, dat hoewel Breedband, Mekog en Cemij afzonderlijke vennoot schappen zijn, zij technisch, sociaal en economisch één eenheid vormen, waar thans rond 11.000 mensen werk vinden onder één centrale leiding. Ter illustratie van de groei van het Hoogovenbedrijf werd door de heer Ingen Housz de ruwstaalproduktie (bestemd voor binnenland en export) van Hoogovens ver geleken met het totale staalverbruik in Nederland (1937: 0 percent, 1949: 18 percent, 1957: 25 percent, 1958: 35 40 percent). De totale omzet van Hoogovens, Breedband, Mekog en Cemij bedroeg in 1956 (exclusief onderlinge leveringen) bijna 600 miljoen, waarvan circa 40 percent export. Om een indruk te geven van de investe ringen die te IJmuiden hebben plaatsge vonden, werd een bedrag van 750 mil joen vermeld dat per 1 januari 1958 sinds de oorlog zal zijn geïnvesteerd. Uitgaande van het feit dat alom een snelle groei van het staalverbruik wordt waargenomen, zei de heer Ingen Housz van mening te zijn, dat, mede gezien de goede ligging van het bedrijf, ook IJmuiden niet achter mag blijven. Nieuwe plannen zijn dan ook in voorbereiding. Wat de personeelsvoorziening betreft wordt verwacht dat voldoende personeel kan worden aangetrokken om de nieuwe installaties die begin 1958 gereedkomen te bemannen. Een speciaal facet van de personeels voorziening noemde hij het kwalitatieve probleem. De laatste jaren kan worden geconstateerd dat (hoewel de verloopcijfers relatief niet ongunstig zijn) veel geoefende arbeiders het bedrijf hebben verlaten, die vervangen werden door ongeoefenden. Dit betekent dat veel bemoeienissen nodig zijn voor opleiding en aanvullende scholing, LITTLE ROCK (UP) In kringen van het Amerikaanse departement van Justitie wordt opgemerkt dat gouverneur Faubus van Arkansas zyn stryd om de rassenver menging op de scholen te verhinderen, waarschijnlijk aan het langste eind trekt. Voordat namelijk een beslissing is gevallen in de procedure, die tegen de gouverneur aanhangig is gemaakt, zal het semester in de beide middelbare scholen al zover gevorderd zijn dat geen nieuwe (neger)- leerlingen meer kunnen worden opge nomen. Faubus heeft met zijn rechtskundige adviseurs overlegd of het raadzaam zou zijn „niet thuis" te geven als de dagvaar ding wordt uitgebracht. Uit Newport (Rhode Island) wordt ver nomen dat president Eisenhower, die zijn vakantie daar doorbrengt, geadviseerd wordt over andere maatregelen, wanneer gouverneur Faubus mocht weigeren de dagvaarding te laten betekenen. Een eerste stap zou dan het „federaliseren" van de hem bewakende „nationale garde" kunnen zijn, waardoor de troepen rechtstreeks onder regeringsgezag worden gebracht en dus tot inrukken bevolen kunnen worden. W. Strik onderscheiden met gouden medaille O.N. De heer W. Strik werd vandaag gehul digd in verband met het feit, dat hij veer tig jaar in dienst is van de N.Z.H.V.M. Momenteel is hij werkzaam als hoofd afdelingschef van de vervoersdienst. Na dat de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de jubilaris had toegesproken, speldde hij hem de gou den eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. Bovendien werden hem het erediploma, alsmede de oorkonde met de gouden draagmedaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigd. Namens deze maatschappij voerde de directeur van de vervoersmaat schappij, de heer J. J. Jurrissen, het woord. De heer Th. Hetem, chef van de vervoers dienst, wenste de jubilaris namens de vervoersmaatschappij geluk en overhan digde hem een geschenk onder couvert. De feestelijkheden worden des middags in huiselijke kring voortgezet. Waarschijnlijk zullen de leden van het jubileumfonds hem dan een geschenk aanbieden. omdat het van groot nut wordt geacht de mensen te scholen en hun de grondslagen bij te brengen van hun werk, waardoor zij beter begrip krijgen voor dat werk. Het personeelsbeleid is gericht op het tot zijn recht doen komen van de persoonlijk heid. Een streven dat o.m. duidelijk naar voren komt bij het propageren van de veiligheid in het bedrijf. Zeer belangrijk voor het aantrekken van nieuw personeel en dus voor het tot stand komen van ver dere uitbreidingen is de woningvoorziening. Door het handhaven van het rentegam ma moet het bedrijfsleven, wil het althans over woningen kunnen beschikken, grote bedragen reserveren voor de financiering van de woningbouw. Bedragen die onttrok ken moeten worden aan de middelen, be stemd voor de verdere industriële uitbrei ding. Op deze wijze wordt het tempo waar in nieuwe arbeidsplaatsen voor de steeds toenemende bevolking worden gecreëerd, belangrijk geremd. Wat de ruimtelijke ordening van het IJmond-gebied betreft, zei de heer Ingen Housz het streven van de regering toe te juichen waarborgen te zoeken dat de ont wikkeling van de IJmond op evenwichtige en vlotte wijze zal geschieden. Gezien de onverbrekelijke samenhang tussen de delen van het IJmond-gebied, gelegen ten zuiden en ten noorden van het kanaal, was spre ker echter de mening toegedaan, dat een nieuwe bestuursregeling voor dit gebied het gehele IJmond-gebied dient te om vatten en niet slechts een deel daarvan. Na deze toespraak hebben de Prins en de parlementsleden een rondgang door het Hoogovenbedrijf gemaakt. DJAKARTA (ANP) Alle belangrijke figuren, die een rol spelen in de binnen landse crisis in Indonesië, waren vandaag verzameld by de opening van de nationale conferentie tussen de centrale regering en 21 provincies en andere gebiedsdelen van de Indonesische archipel. De ongeveer tweehonderd deelnemers, waaronder de van elkaar vervreemde president Soekarno en oud-vice-president Hatta zullen trach ten de grondslagen te leggen voor een plan tot herstel van de normale betrek kingen tussen het centrum en de buiten- gewesten.TOit is de eerste byeenkomst op nationaal niveau ter bespreking van de grieven van de buitengewesten, sinds lui tenant-kolonel Ahmad Hussein in decem ber vorig jaar door het overnemen van de macht in Midden-Sumatra, de stoot gaf voor soortgelyke acties in andere pro vincies. De opstandige gebieden eisen een groter aandeel in het beheer over hun eigen zaken, een grotere portie van de buitenlandse valuta, die zy zelf opbrengen, uitroeiing van de corruptie op grote schaal, en ten slotte herstel van de samenwerking tussen Sukarno en Hatta. Premier Djuanda heeft beloofd dat de regering haar uiterste best zal doen om deze eisen in te willigen. De openingsplechtigheid in het beschei den gebouw, waarin twaalf jaar geleden de onafhankelijkheid van Indonesië werd afgekondigd, werd geleid door premier Djuanda Kartawidjaja. Aan zijn rechter zijde zat Sukarno en aan zijn linkerzijde Hatta. Overste Hussein, die ook aan de beraad slagingen deelneemt, heeft verklaard het een tekortkoming te achten dat de vroegere militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, die in december jongst leden in Medan een mislukte greep naar de macht deed, en de vroegere waar nemend chef-staf van de landmacht kolonel Zulkifli Lubis, die in oktober vorig jaar vergeefs heeft getracht de regering omver te werpen en sindsdien voortvluchtig is, niet bij de conferentie aanwezig zijn. Hussein zeide oorspronkelijk van plan te zijn geweest Simbolon als zijn adviseur mee te nemen, doch de kolonel heeft zich niet laten zien, ondanks het feit dat voor alle deelnemers aan de conferentie de persoonlijke vrijheid was gegarandeerd. Chaos In zijn openingsrede merkte premier Djuanda onder meer op, dat de huidgie chaotische toestand in het land de positie van Indonesië in de UNO in gevaar zou kunnen brengen, juist in de tijd dat de kwestie-Nieuw Guinea weer in debat zal worden gebracht. De premier noemde als de twee basis problemen voor de conferentie de abnor male algemene situatie, en de „ontbin ding" in de gewapende strijdmachten, waarin zich een gevaarlijke tweespalt voordoet, die zowel op burgerlijke als op de militaire zaken van invloed is. Hij leg de er de nadruk op, dat de centrale re gering niet het plan koestert in enig op zicht haar wil door te drijven, en hij deed een beroep op alle deelnemers, ook op de opstandige legerofficieren, elk gevoel van wantrouwen achterwege te laten. „Wij moeten de wegen en middelen vinden", zo vervolgde de premier, „om een tweespalt, welke land en volk in gevaar zou brengen, te voorkomen. Indien wij daarin niet slagen, zal de situatie nog gevaar lijker worden". Grondoorzaak Vervolgens sprak Djuanda er zijn vreugde over uit, dat zowel Sukarno als Hatta bij de conferentie aanwezig zijn. aan het feit, dat Sukarno en Hatta, toen zij het conferentiegebouw betraden, el kaar niet de hand reikten. Over de confe rentie schrijft de nationalistische „Mer- deka", dat zij het lot van Indonesië voor de eerstkomende jaren zal bepalen. „Het lot van Indonesië staat op het spel", aldus „Merdeka". De directeur van het bijkantoor van de Rotterdamsche Bank te Steenbergen, de 40-jarige J. W. B. heeft zich bij de Rotter damse politie gemeld en bekend dat hij als directeur van het bijkantoor te Haren in Groningen, waar hij van 1954 tot 1957 werkzaam is geweest, tienduizenden gul dens heeft verduisterd, waardoor voor namelijk een der cliënten van het bijkan toor in Haren gedupeerd zou zijn. Maandag is B. naar Rotterdam gegaan om alles aan zijn hoofddirectie op te biech ten. Daarna heeft hij zich bij het hoofd bureau van politie te Rotterdam gemeld. Daar het onderzoek berust bij de politie te Haren zal B. daarheen worden overge bracht. In de nacht van zondag op maandag is plotseling overleden ir. H. J. van Bremen uit Haarlem, die gedurende vijf jaar leraar werktuigkunde is geweest aan de Hogere Technische School in Haarlem. Ir. Van Bremen- werd op 2 december 1900 te Tjimahi (Java) geboren. Op 28 ja nuari 1925 behaalde hij het diploma werk tuigkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Van 1926 tot 1946 was hij ingenieur bij de Handelsvereniging Amsterdam in het voormalige Nederlands Oost-Indië. Van 1946 tot 1952 was hij leraar aan de M.T.S. te Amsterdam en sedert 1 september 1952 was hij als leraar verbonden aan de •Haarlemse M.T.S. thans II.T.S. Sedert september 1956 was hij tevens contactleraar voor de afdeling Werktuig bouwkunde voor het praktische leerjaar van de H.T.S., waardoor via hem contac ten werden gelegd tussen de bedrijven, de H.T.S. en de praktikanten. De overle dene was niet alleen een zeer -gewaardeer de collega, doch hij was gezien bij allen, die met hem in aanraking kwamen, niet het minst bij zijn vele leerlingen. Behalve een goed docgnt, was hij ook een vriend voor zijn leerlingen en hun wel en wee lag hem na aan het hart. Zijn verscheiden be tekent een groot verlies voor de Haarlemse H.T.S. De crematie zal plaats hebben donder dag op Westerveld, na aankomst van trein 11.02 uur. den in staat zullen zijn de integriteit van het leger te herstellen en mee te helpen in de pogingen tot het normaliseren van de binnenlandse toestand. Zowel Sukarno als Hatta richtte een afzonderlijke bood schap tot de conferentie, waarin zij bij de deelnemers aandrongen op terugkeer naar de geest van de onafhankelijkheids proclamatie. Sukarno zei het begrijpelijk te achten, dat in de huidige periode van overgang grieven aan de dag zijn ge komen. „Doch deze moeten worden ge regeld langs wettelijke wegen. Laten wij terugkeren tot het behoud van de recht staat", aldus Sukarno. Hatta deed de suggestie aan de hand om eerst naar de grondoorzaken van de huidige moeilijkheden te zoeken, en dan te trachten deze moeilijkheden op te lossen. Intussen hebben de plaatselijke dagbla den in Djakarta veel betekenis gehecht De oudercommissie van de Anslijnschool aan de Parklaan te Haarlem heeft mevr. J. C. Staritsky op verschillende manieren willen duidelijk maken in welke hoge mate men haar steeds als onderwijzeres „gemee heeft gewaardeerd. Dit is gebleken tijdens 'ri'tsky een afscheidsreceptie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onder de gasten bevonden zich de wet houder van onderwijs, lichamelijke opvoe ding en kunstzaken, de heer D. J. A. Ge luk, de gemeentelijke inspecteur bij het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks, de heer W. C. Wijkhuizen, namens de Ver eniging voor Volksonderwijs en tal van collega's, oud-leerlingen en ouders van leerlingen. Wethouder Geluk bracht de dank en waardering over van het Haarlemse ge meentebestuur voor het door mevrouw Staritsky gegeven onderwijs. Zij heeft niet minder dan zevenenveertig jaren voor de klas gestaan, waarvan drieënveertig in de Anslijnschool. De wethouder koesterde de grootste bewondering voor een vrouw, die zonder van haar werk een sleur te maken, in staat is gebleken elk schooljaar weer met nieuwe toewijding en enthousiasme in te zetten. Hoewel mevrouw Staritsky haar taak steeds met, volledige overgave van haar persoonlijkheid heeft vervuld, achtte de wethouder de scheidende onder wijzeres jeugdig genoeg om nog van vele jaren in gezondheid te kunnen genieten, Maandag was het een byzondere dag voor de heer J. A. W. Floor, want op die dag vierde hij zijn zilveren jubileum bij het onderwijs in Lisse. Tijdens de officiële huldiging, die in Mariënburg werd gehou den, werden vele hartelijke woorden ge sproken en geschenken overhandigd na mens het schoolbestuur, de collega's, de „Vincentiusvereniging" en de rooms-katho- lieke onderwijzersvereniging „St. Augus- tinus". De ouders, leerlingen en vrienden waren in de gelegenheid de jubilaris ge luk te wensen in de school aan de Juliana- laan. Pastoor Schneiders memoreerde als voor zitter van het schoolbestuur, dat de heer Floor in de afgelopen vijfentwintig jaar vele leerlingen heeft „klaargestoomd" voor het latere leven en het genoegen smaakte, dat velen van hen een goede plaats in de maatschappij verwierven. Hij liet zijn ge lukwensen vergezeld gaan van een boe kenkast. De rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer A. Machielse, sprak na mens de inspectie enige hartelijke woor den, waarna de heer J. Remmerswaal zijn gelukwensen namens de rooms-katholieke onderwijzersvereniging „St. Augustinus" aanbood. Vervolgens voerde pastoor Van Zuylen als oud-voorzitter van het school- Het volk verwacht, zo zei hij, dat zij bei- bestuur het woord. Toen was het de beurt 1 _ii.11r»*-*® Qbn rla Vioor Qfrilr Kat KanfrJ xron «~Ja lorrava aan de heer Strik, het hoofd van de lagere school, die dank bracht voor de prettige samenwerking de ulo, waaraan de heer Floor als onderwijzer verbonden is, was destijds ondergebracht in de school van de heer Strik en de jubilaris een fraai ge schenk overhandigde. Na deze toespraken voerden ondermeer nog het woord de he ren G. van der Berk namens de „St. Vin centiusvereniging" en de heer Ragas als hoofd van de ulo. De jubilaris zei in zijn dankwoord, dat hij eigenlijk in zijn jeugd in het geheel niet van plan was geweest in het onderwijs te gaan, maar veel meer een functie als stationschef ambieerde. Toen kwam het geschenk van de ouders der leerlingen ter tafel: een serie grammofoonplaten. En ook de leerlingen konden niet achterblijven. Corrie Verbaas bood namens hen een fiets aan. Emy Stokman sprak namens de oud leerlingen. hetgeen hij haar dan ook toewenste. Zij heeft besloten, zich verder op het geven van onderwijs in esperanto te blijven toe leggen. Als afscheidsgeschenk van het meeptebestuur ontving mevrouw Sta- è'én boekenbom Het oud-hoofd der school, de heer M. A. van Heuven, legde er de nadruk op dat vele honderden Haarlemse vrouwen en mannen de beste herinneringen bewaren aan de hartverwarmende manier waarop zij van mevrouw Staritsky het onderwijs mochten ontvangen. Sprekers periode aan de Anslijnschool behoort tot de gelukkig ste uit zijn lange loopbaan. Dat is even eens te danken geweest aan de sfeer van hartelijke samenwerking en vriendschap, welke mevrouw Staritsky om zich heen wist te verspreiden. Nadat de heer A. Touring namens de oudercommissie zijn dank had uitgespro ken voor de voorbeeldige samenwerking, welke men steeds van mevrouw Staritsky mocht ondervinden, bood het tegenwoor dige hoofd der school, de heer B. Rijpstra, een stoel ten geschenke aan. Hij bracht zijn grote bewondering onder woorden voor de manier, waarop zij steeds het onderwijs als vak is trouw gebleven. Tenslotte sprak mevrouw Staritsky woorden van dank voor alles wat haar deze avond was geschonken en toegespro ken. Zij verklaarde daarbij dat haar werk aan de Anslijnschool een prachtige levens vervulling is geweest, waarbij spreekster heeft getracht het onderwijs met hart en ziel te dienen. En dit is haar niet moeilijk gevallen, omdat zij veel van kinderen en haar werk gehouden heeft. Gelukkig zal mevrouw Staritsky zich nu meer kunnen wijden aan haar ideaal: het esperanto-onderwijs en zoals zij onder de nodige hilariteit opmerkte: „Misschien kan ik nu eindelijk eens een goede huis vrouw zijn!" Voor hedenavond staat er verder nog een afscheid in de toneelzaal van hotel „De Leeuwerik" op het programma, met medewerking van het cabaretgezelschap „De Cirkel", waarna woensdagmiddag een afscheidsfeest voor de leerlingen zal volgen. S. H. de Roos tachtig jaar De bekende Haarlemse letterontwerper, de heer S. H. de Roos. die zoals wij zaterdag berichtten, op 14 september tachtig jaar wordt, zal zijn verjaardag in alle stilte thuis vieren, waar geen gelegenheid zal bestaan de jarige geluk te wensen. Daartoe zal gelegenheid bestaan op maan dag 30 september tijdens een ontvangst bij de Lettergieterij Amsterdam in Amsterdam. AMSTERDAM Er heerste maandagmiddag op de beurs een zeer flauwe stemming, evenals in de niet-officiële ochtendhandel. De markt was kennelijk nerveus. De internationaal poli tieke onzekerheden waren daar oorzaak van. Er zijn echter nog meer punten, die de beurs thans tegen zich heeft, de algehele economische toestand en de komende mil joenennota van minister Hofstra. Er was weinig of geen weerstand in de markt met gevolg, dat bijna ieder aanbod, hoe gering ook, lagere koersen veroorzaakte. De om zetten gaven geen juist beeld van de koers verliezen, Er ging over het geheel genomen weinig om. Kon. Olie opende op 205,60 tegen slot- koers van vrijdag ƒ211,60, een verlies dus van 16 of 30 punten. Niettegenstaande steun op kleine schaal van Parijs zorgden verdere verkopen er voor dat de koers ver der inzakte tot 204,50, op welke prijs on geveer werd gesloten. Philips opende op 267, daalde tot 265)4 en verloor circa 8 pun ten. Unilever had het wederom zwaar te verduren en verliet de markt op circa 376 tegen vrijdag slotkoers 393. AKU, die zich aanvankelijk weinig van de flauwe stem ming aantrok en slechts 1 punt lager open de, moest toch in het verdere beursverloop toezien, dat het verlies nog met 2 punten vermeerderde. KLM was zwak en bijna 2 lager. In de scheepvaartkringen werden weder om gevoelige verliezen geleden voor Van Ommeren (-6), Van Nievelt (eveneens -6), Holland-Amerika Lijn (-5) en Scheep vaart-Unies (-3). Overige waarden waren 12 pet. lager. Van de cultures hield zich Deli Mij. uitstekend, die zelfs pnt. hoger kwam. Amsterdam Rubber en HVA wer den 1 punt lager vernomen. Ook de staats- fondsenhoek deelde in de malaise en was over de gehele linie 1/83/8 lager. Pro longatie 5 pet. (ANP) NEW YORK De totale waarde van de bij de New Yorkse beurs genoteerde aandelen liep met nog twee miljard dollar terug toen na aanhoudende aarzeling van de kopers een lichte golf van verkopen ontstond. Deze verkoop kwam niet tot stand als gevolg van druk op de prijzen, maar vloeide klaarblijkelijk voort uit een po ging van sommige handelaars de beurs handel uit het slop te halen, waarin hij was geraakt. Na een vroege markt, die zich in het langzaamste tempo bewoog sinds januari 1954, werd de handel leven dig genoeg om de omzet te doen stijgen tot 1.420.000 aandelen. Koperfondsen, die de druk ondergingen van de slapte in de metaalmarkt, boekten verliezen tot drie dollar, Internationale oliewaarden liepen terug als gevolg van de onzekere toestand in het Nabije Oosten. Op een totaal van 1.139 verhandelde fondsen, sloten er 692 lager, 221 hoger en 226 onveranderd. Van de non-ferro-fond- sen, die zware verliezen leden, verloren Kennecott, Anaconda, Cerro de Pasco en Magma Copper elk omstreeks drie dollar; Reynolds Metals en International Nickel verloren bijna twee dollar ieder en Alu minium meer dan een dollar. Van de olie fondsen boekten Gulf, Royal Dutch, Texas en Standard of California verliezen van één tot anderhalve dollar. Het Dow Jones gemiddelde voor indus triële waarden daalde van 478.63 op vrij dag tot 474.28 op maandag, het gemiddel de voor spoorwegfondsen van 133.94 tot 132.52 en het gemiddelde voor openbare nutsbedrijven van 67.73 tot 67.29 (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3 V2 0/0 Nederl. '47 81% 81% 3 °/o Nedl. 1962/64 88% 88)4 A. K. U 169 170 Calvé Delft 327 326 Van Gelder Zonen 185 184 K. N. Hoogovens 281 280 Nederl. Ford 227 VK 227 N. Kabelfabriek 264)4 264 gew. Philips Gloeil 266)4 265 pref. PhilipsGloeil 140 140* Unilever 377 378 Wilton Fijenoord 217)4 212 Dordtsche Petrol. 950)4 948 Konkl. Petroleum f 204,90 203,80 A'dam Rubber 66 65 34 K. L. M 122,40 121,50 Holl. Amer. Lijn 153)4 153 N. Scheepv. Unie 148)4 149 Phs. v. Ommeren 229)4 229 H. V. A 111 112 Verg. Deli Mijen 78)4 78)4 Amsterd. Bank 196 196 Ned. Handel Mij 157)4 157)4 Rotterd. Bank 164)4 164 Twentsche Bank 161/4 161/4 Anaconda Copper 53 3A 51)4 Bethlehem Steel 45?4 45 )4 U. S. Steel 65)4 64% General Motors.. 42^ 42 Shell Union 84 83 Tidewater 33 33 Abbekerk, 10 te Nagoya. Antonia, 9 v. Padang n. Pladju. Ariadne, 10 te Rotterdam. Almkerk, 9 v. Zanzibar n. Tanga. Alnati, 9 te Santos. Amsteldijk, 9 v. Havana n. Vera Cruz. Amstelpark, 9 v. Dakar n. Rotterdam. Arendskerk, 10 te Tanga. Algol, 10 v. Rotterdam op proefvaart. Alhena, 12 v. St. Vincent te Antwerpen verw. Bawean, 10 te Manilla. Blitar, 10 te Surabaja. Borneo, 10 te Tandjong Prlok. Batjan, 10 te Beaumont. Beninkust, 10 te Bordeaux. Blijdendijk, 10 te Baltimore. Boschkerk, 9 v. Suez n. Aden. Bussum, 9 v. Houston n. New York. Baarn, 10 v. Hamburg n. Curacao. Bennekom, 9 v. Bremen n. Hamburg. Breda, 8 v. Curagao n. La Guaira. Britsum, 8 2858 m. v. Churchill. Casamance, pass. 9 Finisterre n. Rouaan. Ceronia, 10 te Singapore verw. Char is, 9 te Amsterdam. Caltex Nederland, 10 v. Kopenhagen n. Esbjerg. Caltex Rotterdam, 9 v. Port Said n. Rotterdam. Camitia, 9 v. Curagao n. Hamburg. Congokust, 10 te Douala. Castor, 8 100 m. n.n.w. San Salvador (Bahamas) n. Port Au Prince. Crania, 9 540 m. n.o. Fayal n. Curagao. Caltex Leiden, 9 120 m. w.z.w. Kreta n. Pt Said. Camerounkust, 9 op Congo River n. Matadi. Dorestad, 8 v. Amsterdam n. Curagao. Ena, 9 v. Stanlow n. Curagao. Eos, 9 v. Alexandrië n. Rhodes. Esso Nederland, 10 te Suez. Esso Rotterdam, pass. 9 Gibraltar n. Rastanura. Felipes, 10 te Telokanson verw. Graveland, 9 v. Amsterdam n. Bremen. Gabonkust, 9 v. Lagos n. Takoradi. Gadila, 9 v. Saigon n. Eangkok. Gaasterkerk, 9 v. Colombo n. Rangoon. Guineekust, 9 v. Takoradi n. Monrovia. Ghanakust, 10 te IJmuiden verw. n. Amsterdam. Hector, 10 te Amsterdam verw. Hecuba, 9 te Amsterdam. Hispania, 9 te IJmuiden. Hathor, 10 te Adalia. Haarlem, 10 te Hamburg verw. Hera, 8 250 m. n.o. Barbados n. Barbados. Joseph Frering, pass. 9 Ouessant n. IJmuiden. Jason, 8 v. Maracaibo n. P. Cardon. Johannes Frans, 14 te Rotterdam verw. Kennemerland, 9 te Santos. Koningswaard, pass. 9 Mona ell. n. Dublin. Kosicla, 9 v. Rotterdam n. Curagao. Kota Agoeng, 10 te Rotterdam. Karimata, 10 v. Aden n. Suez. Krebsia, 9 te Surabaja. Lekkerkerk, pass. 9 Str. v. Messina n. Marseille. Lindekerk, 10 v. Abadan n. Basrah. Lutterkerk, 10 nog steeds te Khorramshar. Marnelloyd. 9 te Penang. Mataram, pass. 9 Gibraltar n. Rotterdam. Murena, 9 v. Balikpapan n. Tandjong Priok. Myonia, 9 v. Surabaja n. Balikpapan. Merwede, 9 v. Dakar n. Huil. Mijdrecht, pass. 9 Gibraltar n. Houston. Mentor, 9 310 m. nm.w. Kp. Finisterre naar Port of Spain. Notos, 9 v. Rotterdam, 10 te Amsterdam. Naess Commander, 9 dwars Ras Fartak naar Mena Al Ahmadi. Nestor, 10 200 m. n.w. Aruba n. Mobile. Ootmarsum, 10 te New Orleans. Overijsel, 9 te Marseille. Ouwerkerk, 9 v. Messina n. Genua. Osiris, 10 te Maracaibo. Oranjefontein, 8 400 m. n.w. K'stad n. Kaapstad. Prins Frederik Willem, 10 liggen bij Chicago. Prins Willem II, pass. 10 Belle Isle n. Antwerpen. Poelau Laut, 10 te Tj. Mani. Peperkust, 9 v. Freetown n. Le Havre. Raki, 9 v. Manilla n. Tarakan. Riouw, 9 v. Beyrouth n. Port Said. Rita, 11 te Singapore verw. Reyniersz, 10 te Surabaja verw. Roepat, 10 te Rangoon. Rondo, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Saidja, 10 te Pladju. Sloterdijk, 9 te New York. Stad Alkmaar, 10 te Rotterdam verw. Stad Leiden, 10 te Pepel. Slamat, 9 te Baltimore. Solon, 10 te Guanta. Stad Gouda, 9 v. Kirkeness n. Amsterdam. Stanvac Riou, 10 te Port Said. Statue of Liberty, pass. 9 Kaap De Goede Hoop naar Philadelphia. Sarangan, 9 te Port Elisabeth. Steenwijk, 9 te Amsterdam. Stad Haarlem. 10 te Middlesborough verw. Stad Schiedam, 11 te Rotterdam verw. Stentor, 8 870 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam Ternate, 7 v. Makassar n. Tj. Mani. Tjisadane, 14 te Yokohama verw. Talisse, 10 te Port Said. Tegelberg, 10 te Kaapstad. Telamon, 9 35 m. w.z.w. Ushant n. Willemstad. Titan, 12 te Barbados verw. v. Lagos. Tiberius, 9 650 m. o. Florida n. New York. Trajanus, 9 v. Pto. Cabello n. Engeland. Vasum, 10 v. Port Said n. Genua. Vivipara, 9 v. Port Said n. Spezta. W. Alton Jones, 9 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Weltevreden, pass. 9 Minikoi n. Singapore. Willem Ruys, 10 te Colombo. Waibalong, 11 te Palembang v. Tandjong Priok. Zuiderkerk, 9 v. Port Said n. Genua. SLEEPVAART Gele Zee, 8 50 m. n.w. Kaap San Antonio naar Maracaibo. Hudson, 7 65 m. n.o. Kaap Elba (Rode Zee) naar Calcutta. Maas, 8 v. Rotterdam n. Noordzee. Titan, 7 440 m. z.o. Barbados n. Barbados. Witte Zee, 7 v. Suez n. Port Moresby. Zeeland, 7 v. Maracaibo n. New Orleans. Oceaan, 9 21.21 n. 164.55 w. naar Panama. Tyne, 10 te Beyrouth verw. Ebro, 10 te Delfzijl. Thames, 10 49.30 n. 4.34 w. naar Daz-Island (Per zische Golf). Barendszee, 10 25.42 n. 24.32 w. naar Pto. Cabello. KLEINE VAART Adm. De Ruyter, 10 v. Karlskrona te Shoreham verwacht. Bab T, 7 v. IJmuiden te Ostrand. Concepcion, 8 165 m.o. Madeira n. Las Palmas. Eljo, 8 te Horsens v. Rotterdam. Elsa, 6 v. Gruvon n. Zaandam. Insp. Mellema, 9 v. St. Nazaire te Swansea verw. Joost, 6 v. Ostrand te Yxpila. Kaap Falga, 4 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 5 Kiel gepass. n. Ostrand. Ponza, 4 v. Karlstad n. Zaandam. Pavo, 8 v Zaandam te Gruvon. Tilly, 7 v. Vestervik n. Zaandam. HOGE PRIJZEN 2000 7887 15369 16289 1500 2136 17995 1000 2054 2776 5538 6754 7900 9486 10649 1U9UO 11874 17655 ƒ400 4(02 5353 5S05 8582 8948 10014 10057 10333 14225 15818 200 1524 1679 1781 2620 2905 4232 4659 5168 6069 6449 7261 8120 9007 9060 9334 9524 10444 11013 11114 12250 130(0 14156 14271 15472 15816 17572 19454 19660 20476 20577 20623 PRIJZEN VAN ƒ80.— 1211 283 347 460 513 527 606 769 804 869 12184 287 395 432 447 567 574 594 648 729 885 986 737 S3 4 863 992 20S4 241 283 336 384 434 680 741 963 13015 06S 095 149 187 198 262 272 473 696 3126 141 208 383 425 657 738 (99 956 976 779 796 813 852 923 990 4047 123 150 185 318 320 342 432 447 462 14235 266 400 522 636 773 875 937 949 532 546 748 774 814 904 912 15014 0S1 151 193 441 460 511 537 546 575 5441 461 597 654 708 754 824 954 988 616 623 668 705 955 6214 260 285 367 527 575 648 705 753 16022 423 504 624 686 746 882 932 940 7066 282 363 407 425 462 590 637 752 833 17005 023 048 119 231 323 405 519 521 778 916 930 976 18012 028 09S 359 402 513 52S 566 600 681 8015 021 031 050 177 191 271 30 315 437 683 724 766 963 4bO 558 594 611 621 665 719 734 19117 163 273 583 615 675 745 800 851 863 9010 011 1S3 195 261 324 340 476 675 846 875 934 943 868 20136 147 314 590 592 631 633 642 643 650 10038 052 111 239 325 347 351 373 601 628 721 745 828 933 650 676 683 686 747 981 21106 135 177 269 277 510 602 627 712 728 11047 068 279 281 362 478 521 601 781 802 826 895 900 986 830 848 903 923 Vorige koers. 1007 011 263 276 417 433 723 763 929 930 2023 106 412 418 635 659 95S 984 3006 012 224 280 529 556 876 888 4029 060 260 347 470 512 843 896 6008 038 135 142 515 625 798 810 965 6030 066 359 368 603 616 853 868 7061 076 286 292 651 679 855 871 941 945 8027 071 272 275 530 549 678 721 858 861 8069 073 230 251 505 510 790 802 10093 132 274 303 534 659 762 800 11021 038 315 320 445 446 620 641 018 065 078 312 319 321 447 493 500 780 786 796 936 966 976 107 198 226 439 490 505 726 752 805 080 097 115 137 138 323 353 356 379 404 522 581 598 611 643 812 825 861 868 871 234 301 327 382 402 512 513 525 597 601 859 909 922 937 938 014 024 287 290 571 691 903 918 079 083 348 352 633 637 966 968 046 054 166 215 626 629 811 885 095 111 380 412 625 643 870 884 101 143 296 325 695 697 872 884 946 950 081 086 281 306 553 563 727 733 940 994 081 089 283 303 546 582 815 825 159 188 337 360 674 685 819 864 085 104 326 345 461 471 653 659 064 091 332 423 717 732 985 986 108 133 363 376 656 735 976 077 083 249 295 632 730 888 891 112 157 456 486 748 831 4000 163 178 397 398 781 788 087 109 344 433 735 737 908 927 174 183 509 510 862 873 186 216 465 467 821 827 110 126 451 466 742 770 933 949 117 127 192 414 467 468 644 662 774 905 907 916 219 237 241 368 389 455 700 716 731 906 907 910 971 992 997 093 119 139 319 371 403 565 605 624 745 772 789 152 157 168 310 341 345 587 698 729 832 837 858 196 210 254 380 440 457 691 698 719 918 977 993 122 165 168 359 372 405 523 544 584 717 762 S13 317 334 354 490 517 596 781 826 847 942 978 249 268 270 456 45S 465 812 814 839 933 934 939 150 179 265 408 433 436 625 628 632 807 814 830 172 203 217 395 439 447 749 753 784 897 943 951 256 269 273 461 471 481 737 742 760 173 207 219 412 421 438 597 604 618 820 865 866 NIETEN 870 886 12004 024 183 214 454 465 619 635 866 949 IS128 144 456 505 654 663 836 910 14019 038 222 243 484 542 770 310 15036 049 250 268 463 487 637 640 834 849 13017 030 200 234 425 447 566 603 840 854 968 976 17037 038 344 347 493 494 669 686 961 973 18061 ÜS9 289 317 576 624 802 846 19007 U46 316 323 664 673 908 926 20004 014 177 179 404 437 621 665 850 851 21032 064 243 251 445 459 708 737 992 897 927 936 046 048 057 232 262 265 466 467 473 660 713 715 957 961 185 243 246 511 531 551 706 721 722 927 951 967 040 061 072 245 277 287 588 592 600 811 843 878 078 118 12S 270 327 338 499 501 504 656 657 659 863 885 928 051 067 107 259 294 314 457 461 466 661 671 672 858 863 893 992 17000 047 050 074 352 359 362 508 538 540 710 773 795 938 971 972 12000 077 087 150 166 178 3S5 392 417 429 501 511 534 593 604 752 78S 802 829 S36 286 298 577 597 747 753 971 987 109 122 338 352 665 723 390 924 149 153 368 383 523 541 700 743 929 936 110 111 332 379 481 500 741 757 89S 905 348 379 392 614 616 630 767 805 833 ^98 123 152 209 404 451 456 738 742 760 942 962 992 158 163 216 390 395 424 600 610 621 755 766 796 986 123 167 168 400 403 409 501 525 531 759 769 801 915 917 941 122 188 261 275 312 374 377 421 441 475 566 596 616 649 659 859 897 925 940 948 121 152 393 428 631 640 895 909 097 109 351 363 687 692 927 985 028 040 210 237 439 461 689 696 882 891 084 108 276 316 482 484 749 752 185 195 447 475 647 695 954 967 113 128 410 433 697 738 992 073 086 258 268 472 513 713 738 896 911 110 114 317 33-1 531 598 775 781 235 242 277 279 507 530 538 543 715 742 757 781 970 981 985 999 245 254 255 291 458 469 550 559 746 756 806 847 096 100 299 321 540 560 758 759 916 935 165 188 412 416 633 651 894 928 118 171 324 346 579 588 776 844 953 997 227 236 434 437 672 395 932 964

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3