Rechterlijke dwang tegen gouverneur van Arkansas Van dag tot dag Tunesië kondigt noodtoestand in het grensgebied af Vijftig jaar geleden Vreemd plan Negerkinderen in North Little Rock door blanke leerlingen verjaagd 3 Opnieuw vragen over generaal Speidel Formeel onderzoek gewenst „Levende cellen-therapie slechts beperkt bruikbaar" Stoffelijk overschot van studenten gevonden School opgeblazen Predikant gemolesteerd Kernproeven in de Sovjet- Unie en in Amerika Ooggetuige uit Sachalin in Japan aangekomen Vijf aanvragen voor UNO- lidmaatschap afgewezen Sovjet-veto tegen Zuid- Kor ea en Zuid-Vietnam Adres van Hongaarse refugiés aan dr. Drees Standpunt der K.VoP. inzake de lonen in de mijnen Pakje sigaretten duurder in Groot-Brittannië ^praatótoel Bourguiba zou weinig hoop meer koesteren op een minnelijke schikking inzake Algerije Beroepskapitein ontvlucht militair hospitaal Uit Haarlems Dagblad 10 september 1907 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 De Nederlandse wegenbouwers zitten in zak en as tengevolge van de rigoureuze beperkingen, die de overheid op de uit voering van de wegenbouw heeft gesteld. Het is begrijpelijk dat zij naar een oplos sing zoeken, die hen in staat stelt hun omvangrijke technische arsenaal in stand te houden en hun mensen werk te blijven verschaffen. Aangezien de moeilijkheid zit in een te kort aan financiën, hebben zij gezocht naar een mogelijkheid om geld bijeen te krijgen voor de uitvoering van urgente wegenaanleg en -verbeteringen. Zij heb ben gemeend, dat autorijdend Nederland nu maar eens diep in de zak moet tasten en het plan geopperd, een verplichte lening van ongeveer 100 miljoen in te stellen, die door de overheid aan de gemotoriseerde Nederlandse weggebruikers in de vorm van een extra-wegenbelasting zou moeten worden opgelegd. Aangezien het een lening betreft, moet er ook voor aflossing en rente worden gezorgd. Welnu, deze aflossing en rente moeten aldus menen de wegen bouwers ook maar door de weggebrui kers worden betaald, namelijk door mid del van een verhoogde benzineprijs! Aldus zouden de auto- en motorrijders niet alleen met hun eigen geld de kosten van aanleg en verbetering moeten opbren gen, doch ook hun eigen kapitaalsvermeer dering moeten betalen. Een vreemde vorm van „lening", die uiteraard weinig in de smaak zal vallen. Terecht heeft de A.N.W.B. reeds scherp afwijzend op dit plan gereageerd. Deze organisatie stelt, dat de opbrengst van de huidige wegenbelasting voldoende is om de wegenbouw op gang te houden, mits zij daarvoor geheel wordt gebruikt. Het idee van de wegenbouwers tot oprichting van een onafhankelijk wegenfonds ver dient zeker instemming, doch onder voor waarde dat daarin de volledige opbrengst der belastingen op het wegverkeer wordt gestort, eventueel aangevuld met een premielening. Het Belgische wegenfonds, dat volgens deskundigen vlot en met succes werkt, put zijn Inkomsten eveneens uit leningen, doch is verzekerd van een jaarlijkse rijksbij drage van 850 miljoen franken. Daardoor is het onafhankelijk van de staatsbegro tingen, welke omstandigheid een gestadige uitvoering van werken garandeert. De snelle toeneming van het gemotori seerde verkeer zal de toevloeiing van geld middelen in de toekomst steeds ruimer maken. Wanneer de opbrengst dezer be lastingen volledig zou worden aangewend voor wegverbetering, zou deze gelijke tred kunnen houden met de ontwikkeling der verkeerseisen, zonder dat de weggebrui kers die tenslotte slechts een deel vor men van het Nederlandse volk, dat in zijn geheel profiteert van de aanwezigheid van een goed verkeersnet extra zwaar zou den behoeven te worden belast. Bij alle moeilijkheden van financiering moet men immers de redelijkheid niet uit het oog verliezen. Het Tweede Kamerlid Bakker heeft aan de minister-president de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is de minister-president niet van me ning, dat het ongebruikelijk en hoogst onbevredigend is, dat vragen uit de Volks vertegenwoordiging van regeringszijde worden afgedaan met vage verwijzingen naar de pers, zoals geschied is met de laatste vragen van ondergetekende over bepaalde feiten uit het verleden van gene raal Speidel? 2. Kan de minister-president mededelen, welke de Nederlandse en Duitse perspu- blikaties zijn, waarop hij zijn oordeel ba seert, dat de in Berlijn gepubliceerde ge gevens, waaruit blijkt, dat generaal Spei del schuldig is aan de moord op koning Alexander van Joegoslavië en de Franse minister Barthou, valse documenten zijn? 3. Is de minister-president niet van me ning, dat de conclusies van een door de regering in te stellen onderzoek een betrouwbaarder basis zouden vormen voor een regeringsstandpunt dan die van een krant of kranten, waarvan mag worden aangenomen, dat de regering niet de ge hele inhoud voor haar rekening zal nemen? 4. Is de minister-president daarom niet alsnog bereid, het in voorgaande vragen van ondergetekende gevraagde onderzoek te doen instellen? ADVERTENTIE LITTLE ROCK (Reuter) De federale rechter Davies heeft opdracht gegeven gouverneur Faubus van Arkansas bij rechterlijk bevel te verbieden zich te verzetten tegen de toelating van negers tot de openbare scholen in Little Rock. Het departement van Justitie zal Faubus zo spoedig mogelijk waarschijnlijk vandaag in kort geding dagvaarden. Faubus heeft gezegd dat hij een voorstel van de democratische gouverneur van Massachusetts, Furcolo, heeft aanvaard om een commissie van gouverneurs uit alle delen van het land in het leven te roepen voor het zoeken naar een oplossing. Faubus heeft bekend gemaakt dat men hem heeft gewaarschuwd voor een samenzwering om hem te vermoorden. Het plan zou uit een stad in het noorden stammen. Tegenover verslaggevers zei Faubus weinig geloof aan het bericht te hechten. KARLSRUHE (DPA) Het negende Duitse therapeutisch congres in Karlsruhe is zaterdag gesloten. Meer dan vijfduizend artsen uit Zwitserland, Oostenrijk, Hon garije, Zweden, Italië, Nederland, Roe menië, Frankrijk, Japan en Duitsland hebben deelgenomen. Er zijn ruim twee honderd lezingen gehouden over bijna alle medische vraagstukken. Op de laatste dag hield prof. dr. H. G. Rietschei uit Herford een lezing over het onderwerp: „Welke ziekten moeten, welke kunnen en welke mogen niet met de zo genaamde „celtherapie" behandeld wor den?" Naar zijn mening is er eigenlijk maar een klein aantal patiënten, dat bij deze therapie baat heeft. Tot de ziekten waarop deze geneeswijze toegepast wordt, maar waarbij ook andere methoden met succes gebruikt kunnen worden, behoren volgens prof. Rietschei verschillende vor men van aderverkalking, chronische astma, gewrichtsreumatiek in lichte tot vrij ernstige graad, huidziekten en ontwikke lingsstoornissen. (Over deze „celtherapie" van de Zwitser dr. Niehaus een geneeswijze door mid del van injecties met levende cellen hebben wij op 26 juni van dit jaar ter ge legenheid van het medisch congres in Wassenaar, uitvoerig bericht. Red.). De lichamen van twee Nederlandse stu denten en een Westduitse douanebeambte, die sinds 28 augustus in het gebied van de Grossvenediger werden vermist, zijn za terdag gevonden, aldus een mededeling Van de politie in Innsbruck. Oostenrijkse alpenjagers en leden van reddingsploegen hebben lichamen aange troffen op de 2.805 meter hoge Schwarze Wand bij de Prager Hütte. Zij waren ge heel door sneeuw bedekt. De redders zeiden dat het drietal ken nelijk gepoogd heeft met blote handen een bivak te bouwen. Tenslotte moesten zij Git opgeven, toen zij uitgeput raakten en hun handen bevroren waren. De twee Nederlanders waren hun tocht naar de top van de Grossvenediger op 28 augustus begonnen. Eerst voegden zij zich hij een gezelschap van 18 andere toeris ten, doch verlieten deze groep later, on danks dringende waarschuwingen van een Oostenrijkse berggids. Zaterdag zijn voorts in het Raxgebergte de lijken van twee Alpinisten uit Wenen gevonden, die sedert vorige week zondag vermist werden. In een televisie toespraak heeft gouverneur Fau bus onder meer verklaard dat, in dien de federale regering „met ge weld of anders- dns" zijn bevoegd heden als gouver neur zou beknot te)!," dit zou be tekenen dat „het ïaatstè recht op plaatselijk zelfbe stuur verloren gaat". Hij zei de mid delbare school van Little Rock door miliairen te heb ben laten afzetten „om zowel de neger- als de blan ke kinderen te beschermen en het duide lijk aanwezige gevaar van een rassen- geschil te vermijden". Faubus acht het mogelijk op ordelijke wijze tot de instelling van gemengde scholen in Arkansas te komen, „mits men ons in de gelegenheid stelt dat te be reiken". Toen een aantal negerscholieren zich gisteren wilde laten inschrijven op de middelbare school van North Little Rock een stad, die door de rivier de Arkansas wordt gescheiden van Little Rock werd een zestal hunner tegengehouden door een tiental blanke leerlingen, die zich boven aan de trap hadden opgesteld. Zij duwden de jeugdige negers de trap af en drongen ze over een laan terug, voordat de politie ingreep. Het hoofd van de school, Wright, gebaarde naar de negerleerlingen terug te komen, waarop zij opnieuw poogden het schoolgebouw te bereiken. Zij werden echter door een sterkere groep blanke scholieren, bij wie zich ook vijf volwas sen blanken hadden gevoegd, terug ge dreven. Ongeveer 150 personen omringden Wright en de negerleerlingen, waarop het schoolhoofd zijn pogingen opgaf. De middelbare school van Nashville, in Tennessee is maandag, voor het eerst in de geschiedenis van de stad, door blanke en negerleerlingen bezocht. De politie ver gezelde de negerkinderen gevolgd door een ongeveer twee honderd man sterke menig te van jouwende blanken. In de lagere school van Nashville Is maandagavond een lading dynamiet ont ploft, waardoor de helft van het gebouw werd verwoest. Deze school, die eerst alleen door blanke kinderen werd bezocht, was onlangs be gonnen met het toelaten van negerkinde ren, in overeenstemming met de uitspraak tot het opheffen van de rassenscheiding op scholen door het opperste gerechtshof. De federale districtsrechter Miller te Nashville verklaarde dat Tennessee's nieu we wet op de invoering van de rassen scheiding in de openbare school „onmis kenbaar ongrondwettelijk" is. Dit zei hij naar aanleiding van het verzoek van de commissie voor het onderwijs in Nashville om een uitleg van de wet. Deze voorziet in een „vrijwillige rassenscheiding" door de stichting van scholen voor blanken en voor negers en geeft de ouders het recht te be slissen welke school hun kinderen zullen bezoeken. De rechter gaf de onderwijs- autoriteiten last de rassenscheiding gelei delijk op te heffen, te beginnen in de ko mende herfst. Hij stelde een termijn tot 31 december om het hof een werkschema voor volledige opheffing van de rassen scheiding voor te leggen. Te Birmingham, in Alabama, werd een negerpredikant door blanken neergeslagen, toen hij poogde negerkinderen, die hij in auto had vervoerd, op de plaatselijke middelbare school doen inschrijven. Een politieman, die wilde ingrijpen, werd even eens geslagen. Drie blanken werden door de politie gearresteerd. De predikant ont kwam in zijn auto. President Eisenhower heeft het wetsont werp betreffende de burgerrechten gete kend, waarin het recht der Amerikaanse neger-burgers, om bij verkiezingen van hun stemrecht gebruik te maken, wordt beschermd. In de nieuwe wet wordt een wet uit de eerste jaren na de Amerikaan se burgeroorlog, die de president machtig de zo nodig van militairen gebruik te ma ken, om de naleving der burgerrechten af te dwingen, ingetrokken. In Amerikaanse regeringskringen is men klaarblijkelijk van mening dat Eisenhower over andere middelen beschikt, om gerechtelijke uit spraken in de burgerrechtelijke sector te doen naleven. De wet voorziet onder meer in het in stellen van een zes leden tellende presi dentiële commissie, die in twee jaar tijds het vraagstuk der burgerrechten zal bestu deren. Er zal verder een nieuwe plaatsver vangende procureur-generaal worden aan gesteld, die de leiding zal krijgen van de afdeling „burgerrechten" van het departe ment van Justitie. WASHINGTON (Reuter) De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie, admiraal Strauss, heeft mede gedeeld dat de Sovjet-Unie in de afgelopen twee dagen een „kernwapen van gemid delde kracht" tot ontploffing heeft ge bracht. Het was klaarblijkelijk de tweede proefneming in een reeks van kernwapen ontploffingen, die op 22 augustus begon. TOKIO (Reuter) De Japanse ingenieur Moerata die maandag van het Russische eiland Sachalin (ten noorden van Japan) is gerepatrieerd, heeft verklaard dat de Sovjet-Unie sedert 8 maart ten noord noord-westen van de stad Oeglegorsk tien proeven met kernwapens heeft genomen. Hij had de vuurballen van deze ontplof fingen in de nachtelijke hemel zien op stijgen. De Japanse meteorologische dienst heeft de verklaringen van Moerata vergeleken met zijn logboek en verklaard, dat de data overeenstemmen met in Japan aan de hand van schokgolven geregistreerde Russische proeven, maar dat de plaats van die proe ven volgens de gegevens van de meteoro logische dienst niet in het noordwesten van Sachalin lag maar in het gebied van het Baikalmeer in Siberië. LAS VEGAS (Reuter) Op de proef- terreinen in de Amerikaanse staat Nevada zijn vrijdag en zondag kleine kernwapens tot ontploffing gebracht aan ballons op 150 tot. 9.00 meter boven de grond. NEW YORK (UP) In de Veiligheids raad heeft de Russische afgevaardigde zijn veto uitgesproken over een Zuidko- reaanse aanvrage tot lidmaatschap van de UNO. De overige tien leden van de raad stemden voor. Voordien had de Russische gedelegeerde een amendement ingediend, volgens hetwelk Noord-Korea tegelijker tijd tot de UNO moest worden toegelaten. Negen landen stemden tegen dit amende ment, Zweden onthield zich van stemming. Het was de 46ste maal dat de Sovjet afgevaardigde van het vetorecht gebruik maakte om het lidmaatschap van een be paald land tegen te gaan en het 81ste veto, dat in de Veiligheidsraad door de Sovjet- Unie is uitgesproken. De behandeling van een lidmaatschaps- aanvrage van Zuid-Vietnam verliep op de zelfde wijze. De Sovjetafgevaardigde dien de een amendement in voor de gelijktijdige toelating van Noord-Vietnam, hetgeen werd verworpen. Daarop sprak de Sovjet- Unie een veto uit over de toelating van Zuid-Vietnam, respectievelijk het 47ste en 82ste veto. Alle tien overige landen stemden voor. De Veiligheidsraad verwierp de aanvra ge van Mongolië om het UNO-lidmaat- schap. Alleen Rusland en Zweden.stemden voor. Verscheidene leden trokken de onaf hankelijkheid van Buiten-Mongolië in twijfel en verklaarden dat het onder Rus sische leiding staat. De aanvraag van dit land beschreven zij als „een Russische vondst om te trachten nog een stem in de UNO te krijgen". De Cubaanse afgevaar digde, Nunez-Portuondo zei, dat de voor malige Russische minister var. Buiten landse Zaken, Molotov, niet tot ambassa deur in Mongolië zou zijn benoemd, als het land werkelijk soeverein was geweest. Molotov heeft gisteren zijn geloofsbrieven in Oelan Bator aan de president van de Mongoolse Volksrepubliek aangeboden. Zuid-Korea heeft de Veiligheidsraad verzocht een „onmiddellijk en doeltref fend" onderzoek in te stellen naar berich ten, als zouden in Noord-Korea vooruitge schoven posten zijn uitgerust mei, kernwa pens en zou de Noordkoreaanse lucht macht met straalvliegtuigen zijn ver sterkt. Namens de Nederlandse afdeling van de federatie van Hongaarse vluchtelingen heeft de heer Paul Zoltan, voorzitter dezer afdeling vanochtend aan de ministei-pre- sident, dr. W. Drees, een adres aangebo den. In dit adres, dat door de minister-pre sident persoonlijk in ontvangst werd geno men, wordt aan "de regering verzocht, in de Algemene UNO-vergadering, die van daag is begonnen met kracht te willen op komen voor de vrijheid en het recht van het Hongaarse volk. Tevens wordt in dit adres dank uitgesproken voor hetgeen de Nederlandse regering tot dusver voor het Hongaarse volk heeft gedaan. Vertegenwoordigers van het dagelijks bestuur der K.V.P., van de katholieke Tweede Kamerfractie en van het bestuur van de kring Limburg zijn bijeen geweest om zich nader te oriënteren met betrek king tot de beslissingen van de mijnindu- strieraad over de arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers. De minister van Economische Zaken moet over deze beslissingen zijn standpunt nog bepalen. Het dagelijks bestuur is nadrukkelijk van oordeel, dat de prioriteit van de mijn- arbeid behoort te worden aanvaard, waar bij dit bestuur het element van de ver bondenheid tussen ondergrondse en boven grondse arbeid erkent. De verwachting werd uitgesproken^ dat de regering een en ander ten volle zal la ten wegen bij haar beslissing en daarbij alle gewicht zal toekennen aan de zelf standigheid van de Mijnindustrieraad bin nen het kader van het landsbelang. LONDEN (UP) Met ingang van van daag zijn de sigaretten in Groot-Brittannië een penny (ongeveer vijf cent) per pakje van twintig duurder geworden. De losse tabak is een halve penny per ounce duur der. De tabakshandelaars mogen zelf be slissen of zij de prijsverhoging vandaag, of vandaag over een week, aan de rokers in rekening zullen brengen. de Stilleven met dode vis Ik heb altijd schrijvers benijd die rustig midden in de Sahara zaten of op zijn minst in Pueco del Rio in Zuid-Amerika en die vandaar Hemmingwegse boeken de wereld inslingerden. Poëten op de terugweg van Rome konden moeiteloos Alexandrijnse reisbeschrijvingen uit de pen brengen. In de bossen van Noorwegen was het toch eenvoudig om over simpele boerenmeisjes met liefdesproblemen te novelleren. Ro manciers met stoomjachten hadden het makkelijk om stoere zeeliedenverhalen te boetseren. Hoe goed moet dan dit stukje worden, dat van een zeebespoeld strandje in Noord- Spanje komt. Ik ben er vijftienhonderd kilometer duur heen gereden, ik heb stort regens, douanes, Franse hotels en migraine getrotseerd. Hier schijnt de zon over fas cisten, democraten, reisgezelschappen, ho teliers en over mij; achter me ruist de Homerische, wijnkleurige zee, voor mij dreigen de Pyreneeën met een heleboel e's, het water is zout, de wijn is zoet, de rekening niet te hoog. Primitieve vissers boeten (heet het zo?) hun netten, de witte huizen liggen Spaans tegen de rotsen, nie mand verstaat een woord van mijn slecht Frans. Typistes uit Zuid-Londen, surrea listische schilders uit Duesseldorf, café houders uit Manchester, bouwondernemers uit Abbeville groeperen zich hier tegen de badhuisjes en als ooit, ooit, uit mijn oude schrijfmachine de geïnspireerde creatie zou moeten komen, moest het nu zijn. Dit, ge achte lezer, is een litterair-historisch mo ment. Ik vergat nog te zeggen, dat de lucht briefkaartblauw is, dat de wind van over de bergen koel strijkt, dat langbenige meis jes schilderachtig stenen trappen beklim men en dat het alles alleen maar gewoon weg beschreven hoeft te worden om reeds litterair te zijn. En, wilt u het nu geloven of niet, ondanks het feit dat mijn ganse vermogen belegd is in deze onderneming, ondanks heilige voornemens, ondanks het simpele bergdorpje, het vurige eten, de warme zoute baren, ondanks dat alles had dit stukje, wat u betreft, precies even goed achter een slordig bureau in een kille woonbuurt in het Noorden geschreven kunnen zijn. U weet nog niet eens dat, om hier te komen gedurende de seizoendrukte, we één nacht geen hotelbed vonden en in de auto moesten overnachten op het markt plein van Perpignan, u hebt nog niets ge hoord van de slingerende kustweg van Port Bou naar beneden, waar de zee als een stukje glas in het zonlicht te schitteren lag en de kronkels in de buitelweg voor een nog nerveuzer chauffeur de wisse dood betekend hadden. U weet nog niet van de zo goedkope drank en sigaretten, van de gewapende politie als in een slechte op voering van Carmen, van trotse grens wachters en de sprinkhanen en kegelspe lers die het inslapen belemmeren. U weet eigenlijk nog bijna niets. Wat u betreft, had ik net zo goed thuis kunnen blijven. En nu weet ik het: zelfs de Sahara zou niet helpen, niet eens Zuid-Amerika. Want wie het hier niet kan, kan het.nergens. H. B. Fortuin P.S. De titel houdt met het stukje geen verband. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) President Habib Bourguiba van Tunesië heeft de noodtoestand afgekondigd in de v(jf grensprovincies tussen zijn land en Algerije. In dat gebied zijn vorige week Franse troepen binnengevallen onder de dekmantel van het internationale vervol- gingsrecht om Algerijnse opstandelingen te vervolgen. In Parijs wordt de afkondi ging van de noodtoestand beschouwd als een waarschuwing. Bourguiba heeft al eerder verklaard, dat Tunesië zich zal ver dedigen, indien zij grondgebied opnieuw door de Fransen zal worden geschonden. Het is Parijs evenmin ontgaan, dat Bourguiba dit nieuwe gebaar tegen Frankrijk heeft gemaakt onmiddellijk na zijn terugkeer van vakantie in Zwitser land, waar hij de vorige week met de Al gerijnse politicus-apotheker Ferhat Abbas confereerde. Bourguiba en Abbas staan, of althans stonden, beide aangeschreven als de gematigde elementen in het anti-kolo niale front, dat zich tegen Frankrijk heeft gevormd. Beiden hebben tenminste in het verleden meermalen te kennen gegeven, dat Frankrijk als het moederland der Noordafrikaanse landen moet worden be schouwd. Het is zeker geen gunstig teken, dat Bourguiba, naar het liikt in overleg met Abbas, zijn, overigens niet zo scherpe, tanden laat zien, omdat die demonstratie er op kan wijzen, dat beide mannen weinig hoop meer hebben op een minnelijke schikking met Parijs met betrekking tot de Algerijnse oorlog. Begrip Intussen is minister Pineau in Parijs te ruggekomen van zijn diplomatieke tournee langs de Noord- en Zuidamerikaanse hoofdsteden. Deze maand zal de UNO be ginnen met de nieuwe behandeling van de Algerijnse kwestie en Pineau heeft ge tracht zoveel mogelijk stemmen voor de Franse regeringspolitiek te winnen. De minister heeft in een radio-interview ver klaard, dat hij veel begrip voor de Franse inzichten heeft gevonden, maar die verze kering zegt niet veel. Niettemin hebben de jongste gebeurtenisen in Syrië in het bijzonder Washington aan het denken ge bracht, zodat in Parijs wordt gehoopt, dat de Amerikanen tegen de aanvankelijke vrees in, ook ditmaal de Fransen bij de UNO toch nog zullen steunen. In elk ge val zal het van de Amerikaanse houding afhangen, of er een meerderheid in de UNO Frankrijk aan de internationale schandpaal van het anti-kolonialisme kan nagelen. ALGIERS (UP) In het officiële or gaan van het nationaal Algerijnse bevrij dingsfront (FLN), ,,E1 Moudjahid" (Verde diger des geloofs) worden alle Franse her vormingsplannen, waardoor Algerije een soort onafhankelijkheid in eigen huis zou verkrijgen, radicaal afgewezen. De strijd zal doorgaan, aldus het blad, totdat Alge rije volledig onafhankelijk van Frankrijk is. Het FLN beschikt over de middelen om zijn revolutionaire politiek ten uitvoer te brengen", aldus het blad dat de Fransen eenzelfde soort nederlaag als in Indo- China voorzegt. Volgens de rebellen hebben de Franse troepen van 11 tot 25 augustus 2.049 doden en 1425 gewonden verloren. Als verliezen aan de -.ijde der opstandelingen worden opgegeven: 53 doden en 63 gewonden. Vol gens Franse berichten zijn er alleen in het afgelopen weekeinde meer dan tweehon derd rebellen gedood. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede dat een beroepskapitein van de Konink lijke Landmacht, die gistermorgen voor onderzoek in het centraal militair hospi taal te Utrecht werd opgenomen, daaruit 's middags is gevlucht. Verondersteld wordt dat de kapitein geestelijk gestoord is. Hij had brieven aan vooraanstaande personen geschreven waarin hij ernstige beschuldigingen zou hebben geuit aan het adres van bepaalde legerautoriteiten. Een voorbeeld van den „fraaien" stijl, waarin justitieele mededeelingen worden vervat, is wel het nieuwe voor schrift van den Krijgsraad om een militair voor den derden keer voor dit college te dagen. Dit voorschrift luidt aldus: „De Krijgsraad, den provoost-geweldige hiertoe verzocht, salut!: Alzoo wij voor het profijt van het tweede default, ge- obtineerd bij den Auditeur-Militair, impetrant van mandament-crimineel tegengedaagde en defaillant, den voornoemden impetrant geconsenteerd hebben tot een derde mandament-cri mineel met de clausule van apprehen- sie en edicte ad valvas curiae blijkens de acte hieraan geannexeerd, zoo is het dat wij u commiteeren bij dezen, dat gij terstond trekt ter plaatse, waar gij denzelven zult kunnen vinden en bekomen en hem vanwege Hare Ma jesteit de Koningin der Nederlanden, enz. enz. enz. enz. apprehendeert en in goede bewaring brengt in een ge vangenhuis daartoe geschikt, en voorts denzelfden gedaagde voor de derde maal dagvaardt te compareeren in per soon op zekeren daartoe bekwamen dag voor Ons, om te zien wijzen het verdere profijt van den omschreven defaulte. Indien de gedaagde is lati- reerende, zoo dient exploit worden ge daan bij openbare edicte ad valvas curiae in ordinaria forma, ons rela- teerende uw „wedervaren in ge schrifte".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5