Het Beste „De grote drie" van het cabaret in Minerva Straatvoetbalcompetitie met een lich twedstrijd besloten Familie Dijkstra exploiteerde „Kraantje Lek" een halve eeuw Acht leden van het personeel door Horecaf-voorzitter onderscheiden Misplaatst v. WÏJÜ's WOL r, NAALDKUNST Het Beste Veelzijdig programma voor het seizoen 1957-1958 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Sparen in de vakantie bij Haarlemse Nutsspaarbank Van Weer en winnaar eerste najaarsrit Wijndiefstal opgehelderd; verdachten ingesloten Haarlemmer door het hof vrijgesproken Opzet in alimentatie zaak niet bewezen geacht Schotvaardige Dullaert straat klopt Ver gier de weg binnenkort ook in het Nederlands —A/zeoty» In het hort UIT STAD EN STREEK IEV winnaar van het Kennemerland-toernooi V erkeerscur sassen voor iedereen Huldiging P. van Ham Teylersprijs 1956 voor dr. A. Kockelmans Nogmaals: jeugdbibliotheek in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem Maandag herdacht het echtpaar Weegen huise-Dijkstra, de di rectie van café-res taurant Kraantje l e k" te Overveen met het gehele per soneel, dat uit twin tig personen bestaat, dat veertig jaar gele den de ouders van mevr. Weegenhuise- Dijkstra, de heer en mevr. W. Dijkstra- E. Huickman, deze herberg van de fami lie Van der Vliet pachtten. Dat was dus in 1917. Maar het was niet alleen een heu gelijke dag voor het echtpaar Weegenhui- se zelf; dat bovendien op dezelfde dag sa men een eeuw oud werd en twintig jaar getrouwd was, maan dagmorgen werden ook acht leden van het personeel wegens langdurige, trouwe dienst, door de alge meen voorzitter van de Horecaf, de heer J. G. Meyer, toege sproken. Mevr. W. Lissen- berg, serveerster en de heer Schultz, boek houder, kregen be halve een fraaie oor konde ook de bron zen medaille van de Horecaf wegens vijf tienjarige dienst bij de heer en mevrouw Weegenhuise. Zes personeelsleden, name lijk mevrouw A. Manni-Wichers, huishou delijke hulp, mevrouw A. Loorbach- Schoenmaker, naaister, mejuffrouw E. Wildervanck, assistente der directie en de heren M. van Benthem, ober, J. Annyas, ober en P. Hensen, algemene dienst, ont vingen wegens tien jaar trouwe dienst een oorkonde. Zij allen werden met een per soonlijk woord door de heer Meyer op waarderende wijze toegesproken. De heer Weegenhuise betrok ook nog mevrouw C. van der Graft, hulp in de huishouding en de heren S. Hamhuis en L. Koster, obers, die alle drie al vijf jaar op „Kraantje Lek" waren, in de huldiging. Het op één na voltallige bestuur van de afdeling Noordholland van de Horecaf, waarvan de heer D. F. Weegenhuise voor zitter is, was naar „Kraantje Lek" geko men om dit bijzondere jubileum mee te vieren en voor de ingang als cadeau een paar fraaie smeedijzeren lantaarns aan te bieden. De heer J. S. M. Vrijland, oud rentmeester van de Erven Van der Vliet, bood een gewei en een hertenkop aan en de zoon, mr. C. W. D. Vrijland, bood een schilderij aan, voorstellende „Kraantje Lek" omstreeks 1800. De heer Meyer betrok ook het jubileren de echtpaar in zijn hulde en zeide, dat bei den uitermate geschikt zijn gebleken dit in Nederland unieke, ouderwetse bedrijf, dat toch ten dele aan de moderne tijd is aangepast, te leiden. Hij noemde de heer Weegenhuise een waardevol lid van de vakorganisatie, die als voorzitter van het gewest op vergaderingen steeds accuraat is. De huldiging van het personeel werd gevolgd door een feestelijke koffiemaaltijd, waar twintig personen aanzaten en waar de heer N. Vos, oud-gemeentesecretaris van Heemstede, thans voorzitter van de Gewestelijke Bond van Vreemdelingenver keer in Zuid-Kennemerland, als tafelpresi dent fungeerde. De heer Vos haalde in zijn toespraak tal van jeugdherinneringen op aan „Kraantje Lek". „Kraantje Lek", dat stukje historische grond, met zijn ouderwetse speeltuin aan de voet van de Blinkert. Nederlands hoog ste duintop en zijn holle boom is niet al leen voor Haarlem en omgeving, maar ook voor vele Nederlanders, die er op gezette tijden terugkeren, een begrip geworden. De geschiedenis De heer en mevrouw W. Dijkstra pacht ten in 1917 „Kraantje Lek" van de familie Van der Vliet. Voordien waren de heer en mevrouw Roosdorp-Van Wageningen daar de pachters van. Het echtpaar Dijk stra trof toen de herberg in een vrij deso late toestand aan, want het was er altijd nogal vrolijk toegegaan. De vijf kinderen van het echtpaar Dijkstra kregen als het regende de paraplu mee naar bed. Gas, elektriciteit en een waterleiding waren er toen nog niet. Wél was er een pomp, en als het een droge zomer was, dan moest het water met emmers van „Duinlust" gehaald worden. De heer W. Dijkstra kwam uit het horeca-bedrijl' en toen hij de uitspanning betrok, maakte hij een einde aan de heet- waterverkoop en veranderde hij „Kraantje Lek" in een horeca-bedrijf. De bestaande prielen werden afgebroken en ook de „openluchtbals" behoorden tot het verle den. Na zijn dagtaak exploiteerde de heer Dijkstra toentertijd tezamen met zijn dochter, de tegenwoordige mevrouw J. M V/eegenhuise-Dijkstra de schouwburgbuf fetten in Haarlem. Zij deden dit zeventien jaar lang tot 1933. Zij slaagden erin een „goodwill" op te bouwen en de goede faam van „Kraantje Lek" te handhaven. Eind 1930 liet de heer Dijkstra aan het einde van de Zeeweg „Het Ronde Huis" bouwen, De jongens van het overwinnende straat voetbalteam van de Dullaertstraat in Haar lem-Noord zijn maandagavond gehuldigd op een wijze, die wel even tot nadenken stemt. Men liet zeven meisjes aanrukken om de jongens te omhelzen en zag breed lachend toe. Als het op deze manier moet gaan, beginnen wij spontaan het ongeorga niseerde straatvoetbal liever te krijgen ook al wordt dat misschien als kattekwaad beschouwd. Daar blijft alles tenminste bij het natuurlijke: de jongelui, die met een hoog oplaaiende eerzucht hun passes en doelpunten maken (tussen twee neerge worpen jassen door) en slechts van verre beschouwd door een paar meisjes. En als het spel is afgelopen: de duidelijk gede monstreerde achteloosheid voor elkaar, die de eerste bewondering tussen de seksen omhult. Niet alzo, wanneer de zaak van bovenaf georganiseerd wordt. Dan krijgt men el kaar tussen de tien en de vijftien al par does in de armen geworpen. Het komt ons voor, dat de zorgen van de organisatoren voor deze zijde van het jeugdleven ietwat voorbarig zijn. Op 23 augustus 1812 werd Kennemer- land gegeseld door een zware storm en volgens betrouwbare overleveringen bestaat sinds clie storm de beroemde holle boom bij Kraantje Lek. Daarvóór bestond die uiteraard ook, maar nog niet in de uitgeholde toestand, waarin de storm hem achterlietMet die storm begon ook de historische verwijzing naar deze boom op de vraag „waar de kindertjes vandaan komen". De foto toont overigens dat er ook kinderen in de vlegeljaren xiit. tevoorschijn komen. Wij hebben er zelfs wel volwassenen uit zien komen. mens te versterken. In vroeger tijden togen de Zandvoortse visvrouwen met de korven vis op de rug via het Visserspad, dat over de Blinkert leidde, naar de Vishal in Haar lem om aldaar haar vis te verkopen. Op die vermoeiende wandeling werd „Kraan tje Lek" ook aangedaan en konden zij daar de vermoeide benen strekken. Nog altijd is de grond hier „goed nat" vertelde de heer Weegenhuise ons. Sedert 1900 wordt er water aan dit terrein ont trokken. Vele duinpannen zijn vroeger vermoedelijk duinmeren geweest, Daaraan dankt „Kraantje Lek" waarschijnlijk zijn naam. En aan de familie Dijkstra zijn faam. Gedurende de maand augustus werd bij de Nutsspaarbank in Haarlem f 2.541.974 ingelegd en terugbetaald f 2.373.794, zodat het spaaroverschot f 168.180 bedroeg. Het Inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank steeg hiermee tot f 48.312.354. In dezelfde maand werden 838 nieuwe spaarders ingeschre ven, waardoor het aantal inleggers een to taal bereikte van 83.197. Het aantal spaar- busjes in omloop vermeerderde met 310 tot 13.194. De eerste rit van „De Kampioen's" na jaarscompetitie, een klassementwedstrijd over 50 kilometer, is bij de A- en B-klassers op overtuigende wijze gewonnen door Henk van Weeren. De uitslag luidde: 1. H. van Weeren 46 pnt; 2. L. Vaars 28 pnt; 3. C. van Steijn 22 pnt; 4. J. Heijermans 21 pnt; 5. R. Otte 4 pnt. Bij de C-klassers, die 25 kilometer reden, was de uitslag: 1. C. Jansen 20 pnt;2. Spoor 16 pnt; 3. B. Boogaard 16 pnt; 4. E. Sminia 8 pnt; 5. G. Visser 5 pnt. De Haarlemse politie heeft maandag de inbraak die op vijfentwintig augustus ge pleegd werd, en waarbij zeventien flessen wijn gestolen werden, opgehelderd. Vijf jonge mannen werden aangehouden en in gesloten. De oudste is zesentwintig, de jongste drieëntwintig. Slechts één fles heeft de politie kunnen redden, de overige waren al leeggedronken. Het Amsterdamse hof heeft hedenmor gen een 32-jarige autoverhuurder uit Haar lem vrijgesproken van het tenlastegelegde: het in hulpeloze toestand brengen en laten brengen van de echtgenote (of gewezen echtgenote), wetende, dat geen financiële hulp van de familie kon worden verwacht. De Haarlemse politierechter had hem daar voor een maand voorwaardelijk opgelegd en voor het hof was bevestiging van dit vonnis geëist. Het hof heeft hem echter vrijgesproken omdat hij de opzet niet bewezen achtte. Bij de behandeling van deze appèlzaak was gebleken, dat de autoverhuurder, die in begin 1955 was gescheiden, een half jaar lang trouw 50 per week had uitbetaald aan zijn vrouw, maar na zijn huwelijk met een andere vrouw daartoe spoedig niet meer in staat was. Zijn tweede vrouw wil de niets van de drie kinderen uit zijn eer ste huwelijk weten zodat zijn eerste vrouw in hun onderhoud moest voorzien, hetgeen zozeer onmogelijk was, dat haar toestand weldra door omwonenden bij Sociale Za ken werd opgegeven. Het tweede huwelijk van de man leed hieronder in die mate, dat de man nu op echtscheiding met zijn tweede vrouw aanstuurt om naar zijn eer ste te kunnen terugkeren. Een 24-jarige stuurman uit Rotterdam, die voor hetzelfde tenlastegelegde twee maanden gevangenisstraf had gekregen van de Haarlemse politierechter, kreeg één maand voorwaardelijk opgelegd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE jumperwol - sportwol Jaeger - baby - sokkenwol GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR Het meest gekochte maandblad ter wereld - The Reader's Digest verscheen in de Verenigde Staten voor het eerst in 1922. Thans is The Reader's Digest het meest gelezen tijdschrift ter wereld. Iedere maand kopen meer dan 19 miljoen mensen hun exemplaar in een van de twaalf talen, waarin het blad verschijnt. Daar komt nu een nieuwe taal bij. Want bin nenkort verschijnt de Nederlandse editie van dit beroemde maandblad onder de titel: uit Reader's Digest MAAND NA MAAND kiezen de redacteuren van „The Reader's Digest" de bloem van wat in kranten, tijdschrif ten en boeken over de gehele wereld wordt gedrukt. Elk uit verkoren artikel wordt be kwaam verkort, samengevat en makkelijk leesbaar gemaakt. Zo ontstaat maandelijks voor U dit tijdschrift in handig zak formaat met een 25-tal afwisse lende, boeiende artikelen en bovendien een veelbesproken boek in beknopte vorm. In HET BESTE vindt U lees genot-op-zijn-best: avontuur, romantiek, nieuwe ontdekkin gen van wetenschap en tech niek, de stage voortgang der geneeskunde, inspirerende verhalen over mensen, hun werk, hun streven - een onge meen grote verscheidenheid van onderwerpen, die U in staat stelt makkelijk (èn voor weinig geld) op de hoogte te blijven van wat er aan interessants gaande is in de wereld van nu. Het eerste nummer van verschijnt 27 september Bestel nog vandaag Uw exemplaar A f 1.15 bii Uw boekhandel (of tUd- schrlftenhandel) of bU de kiosk. Het Minerva-Theater te Heemstede, bij zonder geschikt voor cabaretvoorstellingen, heeft in het dezer dagen begonnen seizoen de liefhebbers van kleinkunst weer het beste te bieden van wat er beschikbaar is: van 19 tot 24 oktober komt Toon Hermans met zijn Eenmansshow, op 26 november vertoont Wim Kan zijn nieuwe programma en in het weekeinde van 1 en 2 maart kan men lachen om Wim Sonneveld en de zijnen, die „A la carte" voor het voetlicht brengen, waarvan hedenavond de Amster damse première wordt gegeven. En alsof dit nog niet genoeg zou zijn, is door de Heemsteedse Kunstkring voor 7 november een contract afgesloten met het Kwartet van Karin Larsen, waarvan ook Jules de Corte en de pantomimespeler Rob van Reyn deel uitmaken. Bovendien zullen na hun terugkeer uit Indonesië, half januari van het voigend jaar, Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck hier optreden. Andere belangrijke, punten in de agenda van hetMinerva-Theater zijn: een voor dracht door Charlotte Kohier als onder deel van haar jubileumtoernee op 18 december, een afscheidsvoorstelling op 31 oktober voor het vertrek naar Amerika van het Salzburger Marionettentheater, een opvoering van de komische thriller „Taloelah" door de toneelgroep „Puck" op maandag 2 december, een vertoning van „Een Walsdroom" van Oscar Strauss door De straatvoetbalcompetitie van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten voor jongens van tien tot vijftien jaar is maandagavond besloten met een bijzonder spectaculaire lichtwed- strijd tussen de ploegen van de Vergierde- weg en de Dullaertstraat. Enige duizenden toeschouwers omzoomden het door twaalf sterke schijnwerpers beschenen veld aan de Vergierdeweg en zeer zeker zullen zij van hun komst geen spijt hebben gehad. Hoewel de uitslag, 4-0 voor de Dullaert straat, dit niet doet vermoeden hebben beide straatteams een aantrekkelijke en spannende wedstrijd laten zien, welke vooral in de eerste helft gelijk opging. Aan het begin van de avond ontvingen de orga- nisatoren de teleurstellende mededeling dat de bekende internationale scheids- i rechter Leo Horn, die zich bereid had ver klaard deze beslissingswedstrijd te flui ten, wegens vertraging van het vliegtuig uit Athene, alwaar hij een voetbalwed strijd had geleid, niet tijdig aanwezig kon zijn. De heer J. C. Smit in voetbalkrin gen beter bekend als Kick Smit stelde zich echter spontaan ter beschikking om deze taak over te nemen. Om kwart voor acht kwamen de ploegen onder luid ge juich van de menigte het veld op waar zij zich keurig opgesteld aan het publiek pre senteerden. Hoofdinspecteur L. Davidzon verrichtte de aftrap en toen ontspon zich een boeiende en snelle strijd. Al dra bleek dat de jongens van de Dul laertstraat over een technisch iets betere ploeg beschikten die keer op keer ten aanval trok. Voorlopig kon de verdediging van de Vergierdeweg, zij het vaak met kunst en vliegwerk, het wel klaren. Het was vooral ook aan de doelverdediging van de Vergierdeweg te danken, dat de rust met een dubbel blanke stand inging. Na de thee was de verdediging van de "ergierdeweggers echter veel minder üoor zijn dochter geëxploiteerd, die daar in hecht, waarvan de Dullaertstraat-voorhoe- de crisisjaren en mede door de slechte zo- de profjteerde door onhoudbaar te scoren, wers een moeilijke tijd doormaakte. In yerwoed bood de Vergierdeweg nog tegen- 1937 huwde zij met de heer W. F. Weegen- sj.and maar toen kwam er een tweede tref- nuise, die sindsdien ook zijn hart aan de jer en de zaa]c scheen beklonken te zijn. oude herberg heeft verpand. In 1940 werd j-,e yergiercieweg-jongens gaven de moed „Het Ronde Huis" door de Duitsers afge- echter niet op en enkele malen werd het woken en in 1941 stierf de oude heer heiligdom van de tegenstanders maar nau- Dijkstra. welijks voor een score bewaard. Mevrouw Dijkstra-Huickman overleed De doelpuntennonger van de voor- Pas veel later, in 1955. Het echtpaar Wee- hoede van de Dullaertstraat bleek nog Kenhuise-Dijkstra werd nu officieel exploi- niet bevredigd te zijn. Tien minuten voor tant van „Kraantje Lek". De inrichting bet einde kwam het derde doelpunt ten word aan deze tijd aangepast, echter met voordele van de Dullaertstraat. De Ver- bchoud van de oude sfeer, hetgeen de aan-, gjerdeweg spande zich reusachtig in voor (rekkelijkheid verhoogt. De opkamer en de een tegenpunt, maar de jongens hadden W'ildkelder, zo kenmerkend voor de oude met hun schoten geen geluk. Vlak voor tijd herbergen, treft men er nog steeds aan. j Werd het zelfs vier-nul uit een verwarde Jachttrofeën sieren de wanden en in de I situatie voor het doel van de Vergierde- jachttijd kan men er vaak jagers aantref- weg. Toen scheidsrechter Kick Smit voor on. Ook is het een pleisterplaats voor rui- I het einde floot droegen de supporters van ters. Van oudsher kwamen de liefhebbers de Dullaertstraat hun favorieten in triomf van de paardensport naar „Kraantje Lek" naar de kleedkamer, om zich daar te verpozen en de inwendige De ploegen kwamen in de volgende sa- mensweiiing uit: Dullaertstraat: Rob van Heiningen, Kees Geutskens, Hans Verschu- re, Rudi Geutskens, Jan v. d. Horst, André van Ingen en Hans Bergwerf. Vergierde weg: Gerard Wolfers, Frans van Vliet, Ro nald Vreeken, Kees Thijsse, Ben Kauling, Bert de Haas en Ab de Haas. In het clubgebouw van de speeltuinver- vereniging kwam men hierna nog even bijeen. Een van de organisatoren, de heer M. van Heiningen, dankte in hartelijke be woordingen allen, die tot het welslagen van de straatvoetbalcompetitie hebben meegewerkt. Kick Smit reikte met een toe passelijk woord de enorme wisselbeker aan de aanvoerder van Dullaertstraat uit. „Ik hoop dat jullie in deze aardige voet balcompetitie meer plezier zullen blijven beleven dan in het uithalen van katte kwaad en dat jullie in je latere leven met genoegen aan deze wedstrijden zullen te rugdenken". Alle jongens, die aan de com petitie hebben deelgenomen ontvingen een leuk herinneringsvaantje. De leden van de kampioensploeg kregen bovendien het boekje van Abe Lenstra „Voetballen doe je zó". Zij werden door evenzoveel meisjes met bloemen en een kus gefeliciteerd. Het jubileumcomité van „Het Vondel kwartier" had ook nog een verrassing in petto in de vorm van twee nieuwe voet ballen, die met gejuich werden begroet. De voorzitter van „Het Vondelkwartier", de heer H. van Merkenstein, dankte de initiatiefnemers van de straatvoetbalcom petitie, die de jeugd hiermede vele avon den van gezonde ontspanning hebben ge bracht. „Er zijn plannen om deze competi tie ook voor meer straatteams in Haarlem open te stellen, want het is bewezen dat de organisatoren, dank zij de belangeloze financiële steun van vele begunstigers, voor geen klein geruchtje vervaard zijn. douraj gegaan. door hun scheiüsrechlei Kick Smit, stormen de teams van de Vergierdeweg en de Dullaertstraat het verlichte terrein op, waar de beslissing over de competitie zal vallen. Maar „Het Vondelkwartier" heeft met ruimtegebrek te kampen. Ik doe een be roep op de gemeente om het ons, bij een eventuele aanwijzing van een nieuwe speeltuin in de toekomst, mogelijk te ma ken, dat wij dit werk voor de jeugd kun nen voortzetten", zo zei hij. De voorzitter van de vakantiecommissie van het Haarlems Speeltuinverbond, de heer J. Martens, reikte vervolgens aan de aanvoerder van het elftal van „Het Von delkwartier", dat voetbalkampioen van de vakantiespelen 1957 is geworden, de fraaie wisselbeker uit. Tot slot konden de jon gens nog genieten van enige films waaron der een voetbalinstructiefilmpje, waarin zij de fabelachtige techniek van hun held Abe Lenstra konden bewonderen. Het Kennemerland toernooi van Onze Gezellen is door de HVB-club IEV op fraaie wijze gewonnen. In de eerste ronde won IEV met 32 van Onze Gezellen, terwijl NAS met 30 de baas bleef over EHS. In de verliezersronde won EHS van Onze Gezellen met twee-nul. IEV deed het in de winnaarsfinale eveneens goed. Tegen NAS werd voor de rust een vier-nul voorsprong verkregen en uiteindelijk zegevierde IEV inet zes-twee. De eindstand werd dus: 1. IEV, 2. NAS, 3. EHS, 4. Onze Gezellen. de Hoofdstad-Operette in het begin van het volgend jaar en een uitvoering van het Kerstoratorium van Bach door de Heem- steedse C.O.V. onder leiding van George Robert op 11 en 12 december. Het Salz burger Marionettentheater heeft ditkeer een driedelig programma aangekondigd: „Bastien en Bastienne" van Mozart, een zangspel over het verblijf van deze com ponist in Schonbrunn en het ballet „De Notenkraker" op muziek van Tsjaikofsky, dat vermoedelijk des middags ook voor de jeugd van de middelbare scholen vertoond zal worden. Daar „Potasch en Perlemoer" nog steeds uitverkochte zalen trekt, komt het gezel schap van Johan Kaart hiermee op 16 oktober terug. Op 19 november, 17 decem ber en 17 april zal een keuze uit het ver dere repertoire worden gedaan. De con certserie van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest begint op 28 januari en wordt op 11 maart en 22 april voortgezet. Wereld reizigers Wegens het grote succes in voorgaande jaren is er wederom een zogenaamde „We reldreizigersserie" samengesteld. Vijf spre kers vex-tellen hierin hun reisavonturen, die zij zullen illustreren met lichtbeelden en kleurenfilms. Vier van hen hebben bi; voorgaande gelegenheden uitverkochte za len getrokken. Zij komen ditkeer met nieu we onderwerpen. Mr. A. L. Hustinx vertelt op 1 oktober over zijn bezoek aan Ceylon, dr. Paul Julien geeft op 29 oktober de première voor Haarlem en omstreken van zijn film over de Oostafrikaanse steppe volken, Jan P. Strijbos draait in het Mi nerva-Theater voor het eerst zijn film over landen en volken van het Iberisch schier eiland en dr. A. Melchior zal over schoon heid en bijgeloof in Oost-Afrika spreken. De vijfde medewerker aan deze populaire reeks is dr. T. de Booy met lezing en film over de expeditie naar onbestegen toppen van het Andesgebergte. Deze serie is door de directie van het theater georganiseerd. Leden van de Volksuniversiteit genieten reducties. In de vakanties zijn er ook weer jeugd- matinees, te beginnen op 30 oktober door Carla Flink en haar gezelschap. Op zon dag 22 september kunnen de kinderen „Dik Trom en z'n aap" naar een boek van C. Joh. Kievit door de Haagse Jeugdspeler onder leiding van Anton Verheyen zien. Voor de afdeling Heemstede van de Neder landse Jeugdgemeenschap zal „Puck" op treden op 2 oktober met een nader bekend te maken stuk. Maar daarmee zijn wij dan al op het terrein van de „verhuren". In deze categorie moeten zeker de voortzet tingen van de traditie door het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde gemeente met. het kerstspel en paasspel van Nijhoff worden genoemd, alsmede enkele „Uit-en- thuis"-avonden van de N.C.R.V.-televisie. Zoals voorheen de Doopsgezinde zal thans de Evangelisch-Lutherse gemeente op zon dagochtenden kerkdiensten in de grote foyer houden. Voorts is het theater enige dagen beschikbaar voor de Commissie voor de esthetische vorming van de schoolgaan de jeugd. Ter aanvulling op het program ma van de Heemsteedse Kunstkring kan nog worden medegedeeld, dat op 7 mei Godfried Bomans en Simon Carmiggelt tezamen optreden. Weer oude films Dankzij een vernieuwing van de projec- tie-apparatuur kunnen thans films op cinemascoopformaat zonder bijstellen vol komen helder worden vertoond. Evenals in voorgaande jaren staan er weer enige van de beste oude films op het programma - „Maria Walewska" met Greta Garbo, „City Light" en „The Kid" van Charlie Chaplin en „To be or not to be" van Ernst Lubitsch onder meer. Op 30 september wordt voor de veertigste keer „Als er dauw hangt komt er regen" met Mai Zetterling ge draaid. De Haarlemse Bromfietsclub „De Spaarne- brommers" gaat in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer te Haarlem, te beginnen met maandagavond 16 septem ber. weer verkeerscursussen voor iedereen houden. Tot nu toe legden meer dan acht honderd personen het theoretisch en prak tisch examen, dat aan het eind van iedere cursus wordt afgenomen, met gunstig gevolg af. De lessen, welke als voorheen onder de beproefde leiding staan van de oud-adjudant van de verkeerspolitie, de heer J. van Zijl worden gegeven in de aula van de h.b.s.-B aan de Zijlvest 27 te Haarlem. Hongerige dieven. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half zes is op een voetbalterrein in Haarlem een in braak in een kiosk gepleegd. De dieven sloegen de ruit in en openden toen het raam, om enige flesjes limonade en twee endertig koeken te stelen. Er zijn hedenmorgen heel wat woorden van hulde en vriendschap gericht tot de heer P. van Ham, die gedurende vijfen twintig jaar zijn beste krachten aan de Grafische Bedrijven „Damiate" heeft ge geven. In de kantine van ons gebouw aan de Heiliglanden vertolkte allereerst de heer P. W. Peereboom de dank van de di rectie. Hij prees de heer Van Ham om zijn vakmanschap, zijn toewijding en accura tesse. De wijze waarop de jubilaris de ad vertentie-opmaak verzorgt en de machine onderhoudt, welke aan zijn controle is toe vertrouwd, laat geen twijfel aan zijn ijver en kundigheid, die de heer Peereboom niet naliet te roemen. Een enveloppe met in houd zette in concreto kracht aan de vol- doening van de directie bij. De heer J. P. Horsmeier, sprekend na mens de collega's, haalde anekdotische bij zonderheden op als getuigenis van de vriendelijke samenwerking tussen de heer Van Ham en zijn arbeidsgenoten. Ook hij bood de feesteling een stoffelijk blijk van waardering aan: een gemakkelijke stoel, waarin het na de arbeid goed rusten is. De heer Van Ham bedankte de sprekers in enige welgekozen bewoordingen, de na druk leggend op de graagte waarmee hij zich in dienst van het bedrijf zou blijven stellen. Er was daarna gelegenheid de jubilaris persoonlijk te feliciteren. Er werd druk en gretig gebruik van gemaakt. Aan dr. A. Kockelmans in Valkenburg is de prijs toegekend, die door de Teylers Stichting en Teylers Tweede Genootschap in Haarlem voor het jaar 1956 is uitgeloofd voor de prijsvraag waarmee een uiteenzet ting werd gevraagd van de opvattingen over de absolute betrekkingen naar tijd en ruimte tussen voorvallen in de werke lijkheid volgens de theorie van Einstein. De prijs zal op woensdag 25 september in een openbare bijeenkomst in Teylers Mu seum in Haarlem worden uitgereikt. Naar aanleiding van het artikel over de met behulp van particulieren eventueel op te richten algemene jeugdbibliotheek voor alle gezindten in Bloemendaal in ons blad van gisteren, deelt de heer W. van der Hoef ons mee, dat in Bloemendaal reeds sinds tien tallen jaren een openbare jeugdbibliotheek bestaat, die indertijd is opgericht door de Vereniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal. Deze bibliotheek met een boekenbezit van 1200 jeugdboeken is ondergebracht in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Reeds tien jaar is de heer W. van der Hoef bibliothecaris van deze jeugdboekerij, daar toe aangezocht door het bestuur van de Ver eniging voor Jeugdwerk, waarvan dr. J. H. Stelma voorzitter is. De heer Van der Hoef behoort dus niet tot de oprichters van deze bibliotheek, zoals wij gisteren schreven. HAARLEM, 9 september 1957 ONDERTROUWD: 9 sept.: H. Scheffer en V. E. Piek, E. Modderman en H. A. G. Zonneveld. P. Kaper en Chr. A. Dijkstra. GEHUWD: 9 sept.: Th. P. Hendriks en M. G. van Opzeeland. BEVALLEN van een zoon: 6 sept.: M. C. C. van DongenVan Oirschot; 8 sept.: C. Weijers—Vlaming, A. Bouman—Van Gelder, M. P. KossinkStuut, 2 zoons; 9 sept.: C. Th. Meijs—Vink, H. E. Schalk wijk—Goedemans. BEVALLEN van een dochter: 5 sept.: A. H. Bleijswijk—Lute, 8 sept.: H. J. Wou- terse—Borgers, E. Z. Bos—Alting Siberg, A. H. BloemerAarsen, 9 sept.: P. A. A. J. Homburg—Hubbers, M. E. Kemper— Lagerweij, M. van der Vliet—Van Muy- den. OVERLEDEN: 6 sept.: D. Chr. Smit, 79 j., Jansstraat. C. F. M. BransLetschert, 44 j., Zuider Buiten Spaarne. 7 sept.: J. van Zijtveld, 67 j., Brouwersvaart. M. A. Kos ter, 77 j., Molukkenstraat. M. C. van der Steen, 43 j„ Sparenbergstraat. 8 sept.: W. E van SchoonhovenSanou. 66 j., Papen- torenvest. A. T. A. Hulsebos—Coppe- jans, 35 j„ Bloemveldlaan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7