Luxemburgers willen revanche maar zullen die niet krijgen Tenzij het Oranje-team zijn tegenstanders onderschat HDC-ers begonnen hoofdklasse competitie goed tegen GS-ploeg Alpinismegeen sport voor iedereen Auto-tentoonstelling in „DREEFZICHT" Nederlandse team heeft aan half punt genoeg voor finaleplaats MOR GEN IN R OTTERDAM DE DAMC OMPETITIE Woensdag finalestrijd in toernooi St. Bavo Deze zomer al 261 slachtoffers in Alpen, in Oostenrijk de meeste Garage Den Hout DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Profs Er zijn nog kaarten Ook Markus en Haaker naar de motorzesdaagse Japanse zwemploeg begon tournee door Nederland Geen overwinningen WERELDKAMPIOENSCHAP LANDENTEAM Hoop op trio Berggidsen worden - zeer ten onrechte - te dure hulp gevonden Basketballers oefenden Godin de Beaufort tweede in Grote Prijs Cadours Aan het einde van deze maand wordt in het Olympisch Stadion in Amsterdam de returnwedstrijd gespeeld tegen Oostenrijk voor de voorronde van het wereldkam pioenschap. Dat wordt een „grote" wedstrijd, omdat het Nederlands elftal alleen nog maar een kans maakt naar Zweden te worden gezonden als die match wordt gewon nen benevens de dan noodzakelijke beslissingswedstrijd. Daarover is veel gezegd en geschreven. De wedstrijd tegen de Luxemburgers, die morgen in het stadion Feyen- oord in Rotterdam plaats vindt, acht men van ondergeschikt belang omdat de Luxem burgers eigenlijk geen partij werden gevonden voor de sterkste elf spelers van het Nederlandse voetbal. Het is alleen een kwestie van met hoeveel verschil we winnen, zegt de voetbalmassa. En dat kan ook wel zo zijn, maar het zou niet de eerste keer worden dat een sterk voetbalteam werd geklopt door een veel minder capabel geachte tegenstander, omdat de strijd werd begonnen onder het motto „wat willen jullie eigenlijk, wij zijn toch veel sterker". Het Luxemburgs voetbalelftal ziet er zo op het eerste gezicht sterker uit dan het team dat in maart ook al in Rotterdam met vier-één van de Nederlanders ver loor. Een wedstrijd, waarvan wij destijds moesten schrijven dat zij een glansloze overwinning opleverde. Luxemburg lijkt sterker, ook al heeft men dan een debu tant opgesteld. Het is de 22-jarige links buiten Jean Pierre Fiedler van de vereni ging Spora Luxemburg. Hij is op een na de jongste speler van het team, de jeug- digste is rechtshalf Francis Konter, die reeds negen wedstrijden voor de nationale ploeg heeft gespeeld. De keuzecommissie van de Luxemburg se Voetbalbond heeft overigens in het al gemeen geroutineerde krachten opgesteld. De 36-jarige Bernard Michaux van Stade Dudelingen 42 keer international verdedigt weer het doel, Leon Letsch van Spora Luxemburg (30 keer international) leidt de aanval en Robert Mond (Jeunesse Esch), 19 keer international, fungeert als spil. Toch is het niet dit drietal „beproefde" spelers, van wie men in Luxemburg de meeste verwachtingen heeft. De keuze commissie heeft namelijk het besluit ge nomen om drie in het buitenland spelende professionals in de ploeg op te stellen: de 23-jarige Kohn, die voor SC Karlsruhe in de Duitse competitie uitkomt (7 keer Luxemburgs international), de 26-jarige Victor Murenberg, die aan de Franse club Nice verbonden is (14 keer international) en linksachter Fernand Brosius (5 keer in ternational), afkomstig van Spora Luxem burg, die zich reeds onderscheiden heeft bij de Zwitserse vereniging FC Lengnau. Vooral Kohn en Murenberg zijn „in het nieuws"; men hoopt, dat zij de aanvals- kracht van het elftal aanmerkelijk zullen vergroten. Opmerkelijk ook was de verkiezing van Henri Jos Cirelli (6 keer international) als rechtsbinnen. In zijn club Alliance Dude lingen speelt hij namelijk rechtsachter. Een herinnering uit de wedstrijd in maart tegen de Luxemburgers. Appel (A) zette de bal voor naar Bosselaar (B), die op zijn beurt het leer - zie stippellijn - doorschoof aan Van der Gijp (G). Het werd een glashelder doelpunt. Het Oranje-team won toen met vier-een in een wedstrijd zonder sfeer. Appel-Bosselaar-Van der Gijp dat niet tegen de Luxemburgers toen stond men vlak voor de revanchewedstrijd tegen de Duitsers maar er bestaat nu inderdaad meer hoop dat het wél het geval is. En dat zou dan het meest positieve winst punt uit de wedstrijd van morgen worden. In vergelijking met de wedstrijd van maart zyn achterhoede en middenlinie volkomen ongewijzigd. En ook morgen zullen al die spelers uit beide linies hel wel klaren, dunkt ons zo, ook al zal dan de tegenstand ongetwijfeld groter zijn dan in de eerste match. Als het Oranje-team zonder een gevoel van onderschatting van de tegenstander het veld ingaat, kunnen wij dan ook alleen maar een overwinning voorzien. Te meer omdat het niveau van het Nederlandse voetbal toch wel dus danig is dat de elf beste semi-profspelers een amateurteam waaronder dan drie profs hun wil toch wel op kunnen leggen. Voor de wedstrijd LuxemburgNeder land, die morgen in het stadion-Feijenoord wordt gespeeld voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, zijn nog kaarten verkrijgbaar. De loketten van het stadion zullen daartoe woensdag middag geopend zijn. De wedstrijd begint om half vijf. Behalve Cees van Kalmthout (DKW 175 cc), Willy van Ommeren (DKW 175 cc), Cees van Ryssel (Jawa 250 cc) en Henk Steman (DKW 125 cc) hebben ook Jan Markus (Maico 250 cc) en Flip Haaker (Maico 250 cc) toestemming gekregen als individuele deelnemers te starten in de Internationale Motorzesdaagse, die van 15-20 september in Tsjechoslowakije (Spindlermühle) zal worden gehouden. Daarentegen zal Huud Pellikaan niet naar Tsjechoslowakije gaan. In de samenstelling van de beide Neder landse Vaas-teams en van het KNMV- clubteam is geen wijziging gekomen. Even wel zullen Theo Witberg en Ton Witberg een Jawa 250 cc berijden, inplaats van onderscheidenlijk een Zundapp 250 cc en een Zundapp 175 cc zoals oorspronkelijk was opgegeven. De Japanse studenten van de Nihon uni versiteit hebben het in hun eerste wed strijd In Nederland zjj begonnen hun zwemtournee maandagavond in het uit verkocht sportfondsenbad in Arnhem niet tot overwinningen kunnen brengen. Ze kwamen slechts op één individueel nummer uit, nl. de 100 meter vrye slag. En ofschoon Masakasu Sawamura en Mo- tonobu Miyamura goed heten te zyn voor tyden onder de 58 sec., bleven zij ditmaal boven de minuut, waardoor de Japanners met een derde en een vierde plaats genoe gen moesten nemen, achter Herman Wil- lemse en Kees de Jong. Ook in de 4 x 100 wisselslag estafette brachten de gasten het niet verder dan een derde plaats, achter de eerste en de tweede Nederlandse bondsploeg. In de polowedstrijd waren de Japanners wel aalsnel en zeer handig met de bal, maar tegen het veel beter sluitende sa menspel van de Kikvorsen waren zij toch niet opgewassen. Met een 8-2 nederlaag, moesten zij de kleedhokjes weer opzoeken. Er stonden ook twee nummers voor da mes op het programma. De wereldrecord houdster op dc 200 meter schoolslag, Ada den Haan, won zonder dat zij strijd be hoefde te leveren, vóór Hannie Boon. Ook Tineke Lagerberg van 't Gooi had het niet moeilijk. Zij tikte bij de 100 meter vlinderslag als eerste aan in 1.12.8, precies 6 sec. vóór haar clubgenote Corrie Schim mel. De uitslag van de 4 x 100 meter wissel slag estafette heren was: 1. Bondsploeg 1 (Jaap de Jong, rugslag, Herman Ophorst, schoolslag, Ton Jaspers, vlinderslag en Koos de Jong, vrije slag) 4.52,-; 2. Bonds ploeg 2 (Bultman, Van Empel, Vriendt en Herman Willemse) 4.58.8. 3. Japanse ploeg (K. Sato, K. Iida, Sawamura en Miyamura) 4.58.9. Geheel onverwacht is de eerste bord speelster van de Hongaren in het toernooi om het wereldkampioenschap landenteams, Brigitta Sinca, die door onbekende redenen niet by het begin van het toernooi aanwe zig kon zijn en vervangen werd door Eva Kertesz, toch nog in Emmen verschenen. Men had haar in Hongarije verteld, dat zij alsnog haar plaats zou kunnen innemen, maar natuurlijk kon de leiding dit niet toe staan. Een beetje zielig en eenzaam zij spreekt alleen maar Hongaars liep zy maandagavond langs de borden. Nederland zou zich deze avond in de finale kunnen spelen, maar dan moest een overwinning op Finland worden behaald. Een zware opgave. De Tsjechische dames waren deze ronde vrij, maar zij versche nen al spoedig in de toernooizaal om met belangstelling de partyen van het Neder landse team te volgen. De uitslag was voor hen van het grootste belang, want als de Finse speelsters één punt wisten te be halen was er weer kans dat in groep A de Tsjechen met Rusland in de finalegroep zouden komen. Mevr. Van der Veen koos weer de Fran se verdediging. Wit antwoordde op de der de zet met paard d2 variant, waarna zwart met paard f6 speelde. De speelsters volg den enkele zetten de theorie, waarna wit met de achtste zet a-3 een zelden gespeel de voortzetting koos. Zwart reageerde scherp a-7, a-5, a-4 en ontwikkelde een aanval op de damesvleugel. Ook de Finse ging echter tot de aanval over. Positioneel werd niet te best door mevr. Van der Veen gespeeld. Haar aanval op de damesvleugel werd niet doorgezet en de Finse kwam zeer goed te staan. Er ontstond een wilde stelling waarin van alles, maar En het Nederlandse team? Men weet het: het moet de wedstrijd worden van het binnentrio Wilkes-Lenstra-Rijvers, het drietal dat twee weken geleden in Groningen voor zo'n fascinerende eerste helft zorgde tegen een Duitse ploeg. Dat trio zal geflankeerd door Van der Kuil op rechts en Van Melis op links een aanvalskracht moeten ontplooien die niet alleen een overwinning tot gevolg heeft, maar bovendien en dat is nog wel zo belangrijk alle zorgen en problemen betreffende een gedegen aanvalslinie te gen de Oostenrijkers moet doen vergeten. Destijds deed de linie Dillen-Brusselers- Door een toevallige samenloop van om standigheden viel de H.D.C. de eer te beurt by de in gebruikneming van zyn nieuwe clublokaal in - Die Raeckse" de hoofdklas se-competitie in groep B te mogen openen met een wedstrijd tegen Gezellig Samen zijn II uit Amsterdam. De Haarlemmers toonden zich aan vrywel alle borden de sterkere. Alleen de eerstebordspcler N Blom verloor zijn party, omdat hy in tijd nood een remisevariant over het hoofd zag. De gedetailleerde uitslag luidde: H.D.C.- G.S. II: N. Blom—Ph. de Schaap 0-2; H. T. Luif- C. P. Bakker 2-0; J B. Sluiter Jr-A. Wertwijn 2-0; J. H. Meure-D. de Ruiter 1-1; H. Teunisse-A. C. Klaassen 1-1; G. ZeeuweJ. de Jong 2-0; C. Schelfaut-G. Glimmerveen 1-1; Bus-H. C. v. Utteren 1-1; J. v. Looy-J. Boust 2-0; A. Dauma-F. Bergsma 1-1. Totaal 13-7. *xwxxxxxx)<xxxxyyY:<vxxx»c<xxxxxxx»c50cy>occox<xxvryxv*vYrywccccocccc' NEDERLAND Wiersma (PSV) Notermans (Fortuna) v. d. Kuil (Ajax) Wilkes (VVV) De Munck (DOS) v. d. Hart (Fortuna) Lenstra (Enschedé) Kuys (NAC) Klaassens (VVV) Rijvers Van Melis (Feijenoord) (Rapid) Scheidsrechter: Murdoch (Engeland) Fiedler Murenberg (Spora) (Nice, Fr.) Kettel (St. Dudeling.) Heinen (Jeunesse) Letsch Cirelli Kohn (Spora) (Alliance) (Karlsruhe, Dl) Mond Konter (Jeun.) (Chiers) Brosius (Sp. Lengnau) LUXEMBURG Michaux (Stade) Woensdag speelt damclub „Het Oosten" in het Hof van Holland zijn eerste wed strijd voor groep A. De strijd zal gaan te gen Jozef Blankenaar II uit Amsterdam. Jubileumtoernool De door damclub St. Bavo uitgeschreven jubileumwedstrijden mogen zich in een on gekend grote belangstelling verheugen. Bij het spelen van de tweede ronde ging de in teresse van de toeschouwers in het bijzon der uit naar het treffen van de Haarlemse Damclub en bekerhouder D.C.G. Na ruim 4 uur spelen noteerde D.C.G. een voor sprong van 8-6, bij welke stand de wed strijd moest worden afgebroken. De nog resterende partijen leverden tenminste 3 punten op voor D.C.G., waarmede de winst en een plaats in de finale verzekerd is. Damclub St. Bavo ontmoette L.D.V. welke wedstrijd eveneens een uiterst spannend verloop had. Tenslotte trad L. D. V. met een 12-8 uitslag zegevierend uit de strijd naar voren. Woensdag zal de finale hoofdklasse dus gaan tussen D.C.G. en L.D.V. De jubileumwedstrijden eerste klasse, die inmiddels ook zijn begonnen, resul teerden in een verrassende 13-7 zege van D.I.D. op St. Bavo II. Het derde tiental van de H.D.C. versloeg Damclub Zandvoort met dezelfde cijfers. Persoonlijk kampioenschap Op 14 september zullen in het Schaak huis in Amsterdam de wedstrijden begin nen om het persoonlijk kampioenschap van Noordholland, hoofdklasse. Onder de deelnemers missen wij de spelers W. de Jong, lid van Het Oosten, Haarlem, en H. Laros, lid van Damclub IJmuiden. Beide spelers wisten zich in 1957, bij de wedstrij den om het kampioenschap van Neder land niet bij de bovenste zes te plaatsen en vielen dus terug in de Provinciale afde ling. De strijd zal nu gaan tusen: J. An- sems (Amsterdam); J. H. Beeke (Weesp); H. Beliën (Heemstede); R. Berk (Amster dam); H. van Berk (Haarlem); C. Chattil- lon (Abbekerk); A. den Hoop (Amster dam); B. Dukel (IJmuiden); A. Grooteman (Wervershoofd); L. Stahlberg (Amster dam) en J. Zijp (Oudkarspel). weinig goeds voor mevrouw Van der Veen, kon gebeuren. Toen de Finse remise aanbood was het werkelijk een verade ming. Met f-5 zou zij zelfs kansen op winst hebben gekregen. Bij mevr. Roodzant werd het een dame gambiet, waarbij haar tegenstandster de Tchigarin-verdediging koos, hetgeen een weinig gespeelde variant is. Na een rus tige behandeling van de opening ontwik kelde wit een sterke druk langs de half open c-lijn. Zwart besloot de pion c-7 op te geven waarna dameruil volgde. Met een gezonde pluspion in het eindspel moest het niet moeilijk meer zijn. Maar mevr. Rood zant had met technische moeilijkheden te kampen. Ze won wel nog een tweede pion, maar de afgebroken stelling biedt zeker, indien de Finse de goede zet heeft afgege ven, nog remise-kansen voor de wit- speelster, gezien de lopers van ongelijke kleur. Uit de wedstryd tegen Roemenië, die vandaag wordt gespeeld, moet Nederland tenminste nog een half punt halen om zeker te zijn van een finaleplaats. Vreemd Een vreemd voorval deed zich voor aan het bord van de Frangaise Chade de Silans en mej. Chater in de wetdstrijd Ierland— Frankrijk. De teamgenote van Chade de Silans, mej. Choko, vergiste zich in de klok en drukte in plaats van haar eigen klok, die van Chade de Silans in. Mej. Chater, die haar klok in beweging zag komen, deed onmiddellijk een zet. Twee zetten dus achter elkaar. Het was voor de wedstrijdleiding niet moeilijk het geheel weer in goede banen te leiden Chade de Silans boekte ten koste van mej. Chater haar eerste winstpunt. Het was te voorzien dat in deze zesde ronde meer remises zouden vallen, dan in de voorgaande ronden. Speelsters die al zeker waren van een finaleplaats, zouden beslist niet veel vechtlust opbrengen en inder daad kwamen in het begin van deze speel ronde de remises aan de lopende band binnen. Enkele zelfs na 13 of 14 zetten. De wereldkampioene Rubtsova deed het eveneens kalm aan. De gespeelde afruil- variant van de Franse partij geeft bij goed spel maar weinig kans op winst. Na 19 zetten accepteerde zy het remise-aan bod van Maria Pogorievici. De andere Russin, Kira Zvorykina, toon de meer vechtlust. Uit de opening kwam zy veel beter te staan dan de Roemeense en toen was het alleen nog maar een kwes tie van afwikkelen. De speelsters van de Verenigde Staten en Hongarije deelden reeds na 14 zetten de punten. De uitslagen Maandagochtend zijn de afgebroken par tijen van de wedstrijden van de vijfde ron de van het schaaktoernooi uitgespeeld. De resultaten waren: FrankrijkRoemenië remise, FinlandNederland remise (1 af- gebr. p.), West-DuitslandPolen 11. Zesde ronde: RoemeniëRusland ViIV2, Ierland Frankrijk 1—1, SchotlandOost-Duitslana 02, Ver. StatenBulgarije 11, Honga rijeOostenrijk 10 (1 partij afgebr.), PolenNoorwegen 20, Joegoslavië West-Duitsland VI*—V?, Engeland—Dene marken V*IV2. De standen Groep A: 1. Rusland 9 punten uit 5 wed strijden.; 2. Roemenië 6 punten uit 5 wed strijden; 3. Nederland 514 p. en 1 afgebr. partij uit 5 wedstrijden; 4. Ierland 5 pun ten uit 5 wedstrijden; 5. Tsjechoslowakije 4Vï punt uit 5 wedstrijden; 6. Frankrijk 314 punt uit 6 wedstrijden; 7. Finland l'A pnt. en 1 afgebr. partij uit 5 wedstrijden. Groep B: 1. Oost-Duitsland 8 punten en 1 afgebr. partij uit 5 wedstrijden; 2. Bul garije 714 punt uit 5 wedstrijden; 3. Hon garije 7 punten uit 5 wedstrijden; 4. Ver. Staten 5 punten en 1 afgebr. partij uit 5 wedstrijden; 5. Schotland 3 punten uit 5 wedstrijden; 6. Oostenrijk 3 punten uit 6 wedstrijden; 7. Luxemburg 114 punt uit 5 wedstrijden. Groep C: 1/2. Joegoslavië en West- Duitsland 714 punt uit 5 wedstrijden; 3. En geland 7 punten uit 5 wedstrijden; 4. Polen 6 punten uit 5 wedstrijden; 5. Denemarken 6 punten uit 6 wedstrijden; 6. Noorwegen 2 punten uit 5 wedstrijden; 7. België 0 pun ten uit 5 wedstrijden. DE DOOD van twee Hilversummers heeft weer eens de aandacht gevestigd op het gevaar, dat in het byzonder onervaren klimmers lopen by het maken van berg tochten. Rob van Midden en Egbert Schafer waren twee van de 267 slachtoffers, die de Alpen tot heden deze zomer hebben geëist. Ervaren berggidsen en leden van de reddingsploegen verwachten dat het aantal slachtoffers dit seizoen tot boven de 300 zal stygen. Er bestaat geen nauwkeurige opgave van het aantal doden, sinds het alpinisme tegen het einde van de 19e eeuw in trek kwam. Zy die in de schaduw van de Alpen leven voorspellen dat dit seizoen het kostbaarst van alle zal worden, zowel voor wat betreft het verlies van mensenlevens als aan tyd en geld, besteed aan reddingswerkzaamheden. Dit jaar zijn in de Franse Alpen 32 personen om het leven gekomen, 84 in Zwitserland, 22 in Italië, 30 in Duitsland en 99 in Oostenryk. Het grootste aantal alpinisten kwam om als gevolg van onberekenbare weersom standigheden, onervarenheid en onvol doende voorbereiding voor een bergtocht. Doch ook bergbewoners, en zij, aan wier ervaring men niet behoefde te twijfelen, behoorden tot de slachtoffers. Niettemin vertoont het overgrote deel der dodelijke of bijna dodelijke ongelukken een ontstel lende overeenkomst. Talloos zijn de groepjes jonge mensen die aangetrokken door de heldere zon op de sneeuw-glanzende bergtoppen, tochten ondernemen die hen tot ver boven de wei den en chalets voeren. Hun ervaring is in veel gevallen nihil. Er zijn foto's, waarop n.en hen ziet in shorts, shillerhemd, op lage schoenen en met een plastic-regenjas over de schouder De hellingen lijken minder stijl dan men aanvankelijk dacht, de geringere lucht druk suggereert groter kracht en het vro lijke troepje klimt hoger en hoger naar de top. Hun leeftocht bestaat doorgaans uit enkele broodjes. Maar de kans, dat plotseling een vry ongevaarlijk lijkende mistbank zal opdoe men is niet gering. Men besluit terug te keren, doch het pad is door de nevel on vindbaar, dan steekt de storm op. Enkelen reeds gevoelloos door de koude, trachten onder overhangende rotsen beschutting te ADVERTENTIE van zaterdag 13 uur tot maandag 17 uur. Alle modellen RENAULT personen- en bestelauto's. TOEGANG VRI3 Nu de competitie steeds meer nadert nemen de diverse basketbalverenigingen de laatste maand nog te baat om deel te nemen aan toernooien en vriendschappe lijke wedstrijden. De vereniging IHJ hield zondag in Overveen een toernooi, waaraan enkele Haarlemse teams deelnamen. De organiserende vereniging was bijzon der succesvol, want in alle klassen werd de eerste plaats bezet door teams van IHJ namelijk: Junioren: IHJ B; dames: IHJ; heren: IHJ A. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord door de voorzitter van IHJ, de heer Solkamans, aan de winnende teams uitgereikt. Op het buitenveld van de Stadsdoelen speelde zaterdagmiddag een damesteam van de vereniging The White Stars tegen Sportclub Haarlem, welke ontmoeting in een 15-8 overwinning van de Stars ein digde. Het herenteam van The White Stars kwam binnen de lijnen tegen de hoofd klasser Antilopen. Nadat de Stars reeds bij de rust een onverwachte 16-14 voor sprong hadden genomen, werd deze voor sprong in de tweede helft nog opgevoerd tot 34-26, met welke stand ook het einde kwam van deze snelle en zeer aantrekke lijke ontmoeting. De Eiger-Nordwand, die deze zomer dagen lang in het nieuws stond toen twee Italiaanse en twee Duitse bergbe klimmers een poging deden langs deze stijle bergwand de top van de Eiger te bereiken. Een vergeefse poging, die drie mensenlevens kostte. Het waren be kwame bergbeklimmers, maar ook zij grepen te hoog. vinden. De overigen ploeteren voort door mist en sneeuw en vallen in spleten of worden door lawines bedolven. In de hotels wordt hun afwezigheid pas na uren opgemerkt. Het kan dagen duren eer het weer in zoverre is verbeterd dat reddingsploegen hen kunnen bereiken gesteld dat men weet waar zij zich onge veer bevinden en dat zij de koude, honger en dorst en de geestelijke marteling van de eenzaamheid in het hooggebergte heb ben doorstaan. Op de hierboven geschetste wijze kwa men op 29 augustus twee onderwijzers en drie van hun leerlingen, die de Grosz Glockner in Oostenrijk wilden beklimmen, om. Op 21 augustus werden de lijken van vier Duitsers gevonden, die door sneeuw stormen het pad kwijtgeraakt van uit putting op de ruim 4.000 meter hoge Ber- nina aan de Oostenrijks-Italiaanse grens om het leven kwamen. Gidsen „te duur" Honderden anderen waren meer ge lukkig. Zy werden gered door berggid sen, voor wie zij een bedrag van dertig tot veertig gulden om hen op hun tocht te vergezellen te hoog vonden. Beroeps- gidsen zyn speciaal hierover byzonder bitter gestemd. De amateur-alpinisten, die onervaren en zonder een behoorlijke uit rusting tochten ondernemen, moeten vaak met gevaar voor eigen leven worden gered. „Het is altijd hetzelfde. De mensen be schikken niet over een goede uitrusting en overschatten hun krachten. Onredelijk en zonder enig overleg besluiten zij toch dié bepaalde tocht te maken, en zij lui steren niet naar waarschuwingen van gid sen of bergbewoners", aldus Karl Franz, leider van de Beierse „bergwacht", een reddingsorganisatie. Het ergste ongeluk van dit seizoen ge beurde op 29 juni. Een groep van tien Italiaanse alpinisten stond op een sneeuw- plateau van de 3.912 meter hoge Piz Palue. Plotseling stortte het. pl iteau ineen, en allen werden door een lawine bedolven. Slechts een van de tien bracht er bet leven af. De lijken van acht anderen werden 700 meter lager opgegraven, het stoffelijke overschot van de tiende is nimmer gevon den. Meer dan honderd alpinisten namen aan de reddingswerkzaamheden deel. Theoretisch wordt van geredde alpinis ten verwacht dat zij de beroepsgidsen die aan hun redding medewerkten betalen. Doch in veel gevallen hebben de geredden er slechts het leven afgebracht en kunnen zij hun redders alleen bedanken voor het gevaar voor eigen leven, dat deze hebben gelopen. De Nederlander Godin de Beaufort is met een Porsche tweede geworden in een wedstryd voor sportwagens om de Grote Prijs van Cadours. De eerste plaats was voor de Belg Loens, die een 2 liter Maserati bereed. Zowel in de eerste als in de tweede man che van deze wedstrijd werd De Beaufort met een geringe achter tand op Loens, tweede. De resultaten van de beide man ches waren: le manche: 1. Loens met Maserati, 140 km in 1 uur 19 min. 7,8 sec. 2. De Beaufort met Porsche 1.19.35; 3. Storez (Fr.) met Porsche 1.19.56. 2e manche: 1. Loens, 140 km in 1.19.25,6; 2. De Beaufort 1.19.49; 3. Storez 1.21.18. Het eindklassement luidde: 1. Loens, totaaltijd 2.38.33.4; 2. De Beaufort totaaltijd 2.39.24; 3. Storez, totaaltijd 2.41.14.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9